Jeugd voelt zich steeds onveiliger BINNENLAND vantiMlïEM Mtijd al een winkelpand /villen hebben? 'Hier gaat het prima maar elders beduidend minder' Regeringsdeelname D66 hangt op goedkeuring leden Hoofdpunten 'MeedoenMeer werkMinder regels De passie van de Sede bij Van Til CS) Ll«! Grootste kinderkoor NS: Schade verhalen op 'treinterroristen' tsma Almere jg - Oud-minister Jor- (52) is door het kabinet il voorgedragen als bur ner van Almere. Haar ning gaat op 18 augustus itsma (WD) is momen- arnemend burgemeester Ifzijl. In Almere volgt zij ej rOuwerkerk op, die op 1 2 us met pensioen gaat. na was eerder minister [nomische zaken en ver- zaterdag 17 MEI 2003 waterstaat. van vermist Jpaar dood - Het uit Nunspeet af- echtpaar Mieke I' er en Jan Snel dat in Na- h( rerd vermist, is gevon- ior de 56-jarige Jan Snel de hulp echter te laat. 'v; diijnlijk is uitdroging aal geworden. Zijn 55- rouw Mieke is opgeno- een plaatselijk zieken- 11 lit meldde gisteren de c' i Mieke, Irma Schrijver 199 Ikarspel. Volgens haar is kt( nemelijk dat de twee df dwaald. rei 0 bekent rd moeder de m te - Hen 19-]arige Hage- at, eft bekend dat hij zijn heeft vermoord. Dat een woordvoerder van |je( gistermiddag. De poli- het stoffelijk overschot pr 43-jarige vrouw dins- x Idag aan in een woning, uren durende klopjacht zoon worden aangehou- tzoon stond al ruim een gesignaleerd in het lan- isporingssyteem van de )at kwam doordat hij ieder eerder ernstig had rosters weg in op abri's Mars trekt de reclame met een foto van Idols- terug uit abri's in het Abri-exploitanten dat fans massaal pos bus- en tramhokjes verdere schade aan (voorkomen, biedt Mars posters vanaf dins- via de website van het jiand pakt imisbruik aan - De gemeente Vlie snel een eind maken tomisbruik op het ei- eilanders moeten voor nieuwe ontheffing or het rijden met een Ie Dorpsstraat. Een 'ijk aantal bewoners lutoluwe eiland rijdt it een vervalste of onte- egen ontheffing. Re de gemeente om de ;n op te schonen. üiende krijgt n postzegel Nog is Jan Peter inde de 'jeune premier', j krijgt wel zijn eigen el. Dinsdag wordt de el gepresenteerd op het ntoor van TPG in Den 0 meldde de Rijksvoor- Vienst gisteren. TPG commentaar op de ïlvan Balkenende, /e lidelijk is wel dat er In els van een aantal be- jj0 lederlanders komen. De is er daar een van. Bal lis overigens niet de -m ederlandse (oud)-pre- )O0 een postzegel krijgt, af 1 de jongste. Op 5 juli 2 PTT een postzegel van uit met de beeltenis van mier Drees, ter gele- •kl van diens honderdste den haag/gpd - Jongeren in Ne derland voelen zich steeds onvei liger. Driekwart van alle jonge vrouwen zegt na 22.00 uur 's avonds de deur niet meer open te doen voor een onbekende. Ruim een kwart van de jongeren onder de 25 jaar voelt zich wel eens on veilig. Veertig procent van alle vrouwen tussen 18 en 24 jaar heeft daar geregeld last van. De jongste cijfers over criminali teit en onveiligheid staan in het rapport 'Jeugd 2003, cijfers en feiten', dat het CBS gisteren pu bliceerde. Het biedt een over zicht van de leefsituatie van jon geren in ons land aan de hand van de meest uiteenlopende thema's. Veiligheid is dus maar een van de aspecten die worden belicht. Maar de uitkomsten zijn opval lend. Rond 40 procent van de jongeren vindt dat er in de buurt waar ze wonen plekken zijn die ze 's avonds liever mijden. Om streeks vijfden procent zegt dat ze hun uitgaansgedrag hebben aangepast om te voorkomen dat ze slachtoffer worden van een misdrijf of geweld. Ieder jaar worden ongeveer vier van de tien jongeren het slachtoffer van een of andere vorm van crimi naliteit. Dat zijn bijna een mil joen slachtoffers in de leeftijd van 12 tot en met 24 jaar. Veel jongeren geven grif toe dat ze ongezond leven. Vooral de 18- tot 24-jarigen roken en drin ken veel. Bovendien is een op de vijf jongeren te dik. Ook bewe gen ze te weinig. Driekwart van de jongeren tot 18 jaar voldoet (advertenties) Een pas-de-deux van gevoel en func tionaliteit. Van ambacht en technologie. Daaraan herkent de liefhebber een echte de Sede. Van Til toont u een ruime collectie. Waaronder de unieke DS-220: met subtiel we gewerkte voetensteun en standloos verstel bare rugleuning. Opanlng(tljd*n: Ma-DI-Wo 9.30-17.30 uur 1823 CJ Alkmaar Do-Vr 9.30-21.00 uur Telefoon (072) 5112760 Za: 9.30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloten Eigent de Sede DESIGNCENTRUM (advertentie) ordt dan nu vennoot in de Maatschap Berckheijde II. Zij staat voor een -legging in 6 winkelpanden, gelegen op topstand, verspreid over het -le land. De winkels zijn voor een periode van 10 jaar verhuurd aan een ndelijk opererend filiaalbedrijf in schoenen dat sinds 1947 bestaat. Winkelpanden op toplocaties Huurder met uitstekende reputatie 10 jaar huurcontract Looptijd maatschap 7 jaar Beperkt risico Volledig onderhoud (behalve dak) voor rekening huurder Participaties van 12.500 Vergunningaanvraag bij AFM ingediend Eerste honderd participanten krijgen een gratis abonnement op het Financieele Dagblad Voor meer informatie, kijk op www.berckheijde.nl of bel (0711528 94 40 (ma t/m vrij) Bel eggings maatschap Berck heiide Een initiatief van Basis Bedrijfshuisvesting BV Berckheijde II. Vast en zekergoed niet aan de norm voor gezond bewegen. Veel jongeren lijden ook aan vetzucht als gevolg van onge zond eten. Het overgewicht on der jongeren is toegenomen, met zo'n 10 procent in de perio de tussen 1981 en 2001. Op dit moment is twintig procent te zwaar. Meer dan de helft van de mannen van 25 jaar en ouder heeft last van te veel lichaams- vet. Bij de vrouwen is dat dan al 41 procent. Een van de middelen om het overgewicht tegen te gaan is be wegen. Maar dat is bij de jonge ren geen favoriete vrijetijdsbe steding. Van de 12- tot 17-jari- gen voldoet maar 23 procent aan de norm van minimaal een uur matig intensieve lichamelij ke activiteit per dag. Van de jon geren van 18 jaar en ouder vol doet de helft aan de Nederland se Norm voor Gezond Bewegen, een half uur matig lichamelijke activiteit per dag. minstens vijf dagen per week. De jeugd rookt nog altijd fors. Geen prijsverhoging van het pakje sigaretten of indringende voorlichting weerhoudt ze er van. Bijna 45 procent van de mannen tussen 18 en 24 jaar noemt zich roker. Bij de vrou wen, die sinds enkele jaren met een inhaalslag bezig zijn ten op zichte van de mannen, rookt 39 procent Ook de jongere jeugd is nog niet van het roken af te brengen. Zestien procent van de groep van 12 tot en met 17 rookt. Twee procent van hen wordt met 20 sigaretten per dag aangemerkt als zware rokers. den haag/gpd - Beseft de Nederlander ei genlijk wel dat de economische voorspoed voorlopig in de ijskast staat? Wie in de chi que PC Hooftstraat in Amsterdam op de man afvraagt hoe het staat met de gevol gen van de recessie, krijgt te horen dat de zaken nog steeds prima gaan. Maar elders gaat het beduidend minder. „We merken niets van de recessie", zegt de bedrijfsleidster van Louis Vuitton. Het prestigieuze merk in handgemaakte le derwaren vestigde zich in november als enige Nederlandse vestiging in de PC. Het goedkoopste artikel is een lederen reisgidsje van 58 euro, het duurste een hutkoffer van 25.000 euro. „In onze eco nomie worden de rijken niet armer. Zon der blikken of blozen wordt geld uitgege ven." Maar, voegt ze er eerlijkheidshalve aan toe: „We hebben nog maar weinig vergelijkingsmateriaal. We zijn nog maar pas begonnen." Achter de gokkasten en goktafels in de vestigingen van het Holland Casino is het rustiger dan voorheen. De omzet daalt met miljoenen euro's. „Het gaat even wat minder in Nederland, dat gaat niet aan ons voorbij", zegt Nicole Lamberts van Holland Casino. De regelmatige spelers wagen nog steeds wel een gokje, maar de zogeheten 'daggokkers' blijven steeds va ker weg. Ondanks de opborrelende zomerkriebels loopt het bij de reisbureaus ook niet storm. Nu de oorlog in Irak voorbij is, trekt de stroom reizigers weliswaar iets aan, maar daar blijft het bij. „We kunnen het makkelijk bijbenen", vertelt Carla Martens van reisbureau Thomas Cook in Tilburg. „Vooral de verre bestemmingen blijven achter, verreweg de meeste toeris ten blijven in Europa." Terug naar de PC Hooftstraat. Een mede werker van een gerenommeerde zaak in herenmode, de naam mag 'absoluut niet in de krant', vertelt dat het bedrijf juist nu top draait. „Met de confectie gaat het pas slecht aan het eind van een recessie. Onze klanten zijn vooral zakenmensen. Die kopen nu juist nieuwe kostuums om naar buiten toe te tonen dat het met hun bedrijf uitstekend gaat. Alleen kopen ze nu geen opvallend geel jasje, maar klas siek blauw. Nee, met de kledingindustrie gaat het pas slecht als in de kranten staat dat het economisch weer goed gaat." Een collegawinkelier heeft zo zijn twijfels over dat verhaal. „Beide paasdagen wa ren ze daar geopend, dat hebben we hier in de PC nog niet eerder meegemaakt." De Jong, een winkel in modern glas, zegt niets van de recessie te merken. Vazen en andere kostbare glasobjecten kosten er al snel tussen de 1500 en 2000 euro. Vol gens de eigenaar van de zaak stijgt de omzet nog steeds. „Het publiek komt hier om mooie dingen te kopen. Wel zag je een paar jaar geleden meer impulsaan kopen dan nu. Maar zeker in unieke stukken van glasontwerpers zien mensen een investering, die later alleen maar meer waard wordt. We denken er zelfs over de zaak uit te breiden, want het gaat hier goed." Maar of het met de PC Hooftstraat echt wel zo goed gaat, betwijfelt ook De Jong. „De zaterdag, toch altijd een topdag voor deze winkelstraat, is niet meer de zater dag van vroeger. Nog wel steeds veel pu bliek, maar minder koopgedrag." Autobedrijf Wittebrug in Den Haag ver koopt tweedehands Porsches. Volgens bedrijfsleider Patrick Jongerius zijn mo menteel vooral de oudere, gebruikte wa gens in trek. „De groep die voor de nieu we Porsches komt is aanzienlijk kleiner geworden. Mensen hebben maar een be perkt budget, zeker in deze tijden." Vereniging Natuurmonumenten is vooral van de jaarlijkse contributie van leden af hankelijk. Maar de organisatie heeft wei nig te vrezen, denkt Robert Moens. „Wij zijn niet conjunctuurgevoelig. Mensen moeten bij ons hun lidmaatschap intrek ken, willen we inkomsten mislopen. Dat is niet het geval." Moens verwacht geen problemen. „Tijdens de laatste recessie is ons ledenaantal ook niet teruggelopen." Het Zeemanfiliaal in de Kinkerstraat in Amsterdam trekt meer Nederlanders dan ooit, zegt bedrijfsleider Ouahid Bou- chaara. „Voorheen waren het vooral bui tenlanders die hier spullen kwamen ko pen. Dat is ook de doelgroep waar we ons op richten, mensen met een laag in komen." Bouchaara merkt dat er nu ook klanten met hogere inkomens naar zijn filiaal ko men. „Dat zie je aan de kleding. vussiNGEN - Gisteren werd in Vlissingen getracht het wereldrecord Grootste Kinderkoor te breken door met 840 kinderen tegelijkertijd een jubi leumlied ten gehore te brengen. De poging werd ondernomen in het kader van het 100-jarig bestaan van de Zeevaartschool van de Hogeschool Zeeland en ROC Zeeland. De poging slaagde en krijgt een vermelding in het Guiness Book of Records. Foto: ANP/Ed Oudenaarden utrecht/anp - De Nederlandse Spoorwegen stellen twee jonge ren verantwoordelijk voor de schade die de zogenoemde treinterroristen op de lijn Hoorn-Enkhuizen hebben ver oorzaakt. De schade is ten min ste 100.000 euro, meldden NS gisteren. Op de lijn Hoorn-Enk huizen is al enige tijd sprake van overlast door een groep jonge ren. Vrijdag 9 mei zijn twee van hen gearresteerd, nadat ze met bewakingspersoneel op de vuist waren gegaan. NS willen nu dat zij opdraaien voor de schade die de hele groep op het traject heeft veroorzaakt en heeft een aanklacht tegen ze ingediend. De spoorwegen willen niet al leen de materiële schade en de kosten van de inzet van extra personeel en bewaking, maar ook de financiële gevolgen van het stilleggen van het treinver keer en van het inzetten van bussen op de twee jongeren ver halen. Wegens de overlast kon den de treinen op zondagavond 4 mei niet rijden. NS hebben in middels maatregelen genomen om een einde aan de overlast te maken. Agenten van de spoor weg- en regiopolitie houden een oogje in het zeil. Bovendien houdt een bewakingsbedrijf toe zicht en zetten NS tijdens pro bleemuren meer mensen in. den haag/gpd - Voor D66 gloort kabinetsdeelname maar niet ie der partijlid is daar gelukkig mee. Uit diverse geledingen klinkt kritiek. De D66-leden spreken zich morgen in Rotter dam op een partijcongres uit over het bereikte akkoord dat moet leiden tot een kabinet van CDA, WD en D66. Als de meer derheid bezwaar maakt, komt regeringsdeelname van D66 op losse schroeven te staan. 'Leider' van het verzet is de af deling Groningen waar het me rendeel tegen het regeerakkoord is. Het sociale gezicht en het mi lieugezicht van D66 komen vol gens voorzitter Slagter onvol doende uit de verf. „De lasten komen op de zwakste schouders te rusten door bijvoorbeeld de eigen bijdrage voor het huisart- senbezoek. D66 moet alleen meedoen als het met recht kan zeggen dat de pijn eerlijk ver deeld wordt Dat is nu niet zo." Amsterdam, met 1600 leden de grootste afdeling, vraagt zich af of er de komende vier jaar vol doende geld naar onderwijs gaat en of de sociale zekerheid ge waarborgd blijft. „Waarom Premier Balkenende (midden) geeft, geflankeerd door Zalm (WD) en Dittrich (D66), een persconferentie na het bereikte regeerakkoord. Foto: ANP/Marcel Antonisse moeten we koste wat kost naar begrotingsevenwicht streven terwijl de economie juist nu een impuls nodig heeft?", aldus voorzitter Van Heijningen. Toch vermoedt fractievoorzitter Bru ines van D66 in Amsterdam dat de meeste van de circa 200 Am sterdamse leden die het congres bijwonen, zich vóór regerings deelname zullen uitspreken. Op het congres geldt: elke individu ele stem telt even zwaar. De afdeling Den Haag staat gro tendeels achter regeringsdeelna me, denkt voorzitter Schurink. Volgens hem hebben de meeste leden wel het gevoel te moeten kiezen tussen twee kwaden. „Als je in de oppositie gaat, loop je het gevaar je profiel te verliezen. We zijn maar een kleine partij. Onverwachte rentree De politieke carrière van Thom de Graaf lijkt onver wacht toch een positieve wending te krijgen. Na en kele verkiezingsnederlagen van zijn partij trad hij dit jaar af als D66-leider. Voor hem en zijn vijf fractiegeno ten leek een anonieme tijd in de oppositie weggelegd, maar met de plotselinge en tree van D66 in een nieuw kabinet zijn ook de kansen voor De Graaf gekeerd. Hij zal hoogstwaarschijnlijk zijn opwachting maken als vice- premier. Bovendien wordt hij naar verwachting Neder lands eerste minister voor bestuurlijke vernieuwing en deregulering. Maar bij meeregeren bestaat de kans dat we tussen de twee gro te partijen ingeklemd worden." Toch omarmt Schurink zelf het akkoord. „Je bent als partij geen knip voor de neus waard als je niet gaat meeregeren." Een optimistische partijvoorzit ter Pechtold meent dat D66 door mee te regeren 'zichtbaar der is dan ooit'. Hij is niet bang gemangeld te worden tussen de twee grote broers. „Wij hebben er als enige voor gezorgd dat er voor onderwijs 700 miljoen euro komt, 100 mil joen meer dan er aanvankelijk was uitgetrokken. Natuurlijk kun je er kritiek op hebben dat dit nog niet genoeg is. Wat is wel voldoende? Zelfs naar veiligheid gaat minder geld." Pechtold gaat er niet van uit dat het congres de regeringsdeelna me zal afwijzen. „Er zal zwaar genoeg geargumenteerd wor den, dat wel. Maar ik hoop dat het bestuur de leden kan over tuigen dat we moeten regeren." De geschiedenis leert dat de kie zer D66 telkens afstraft als de partij heeft meegeregeerd. Die les wuift Pechtold weg: „Ge schiedenis is geen wetenschap. En resultaten uit het verleden zijn geen garantie voor de toe komst. Wij hebben nog 144 ze tels te winnen." Financiën Het kabinet bezuinigt onder het motto 'Meedoen, Meer werk, Minder regels' ruim 13 miljard euro op ongeveer vijftig posten. Loonmatiging en ingrepen in de gezond heidszorg en de bureacratie zijn de grootste. Het begro tingstekort bedraagt 0,5 procent in 2007. Sociaal-economisch beleid De loonstijging voor overheidspersoneel zal minimaal zijn en ook de uitkeringen stijgen de komende vier jaar nauwelijks. Iedereen gaat er de komende vier jaar in koopkracht op achteruit. Alle WAO'ers die jonger zijn dan 45 jaar worden vanaf 2005 bij de invoering van het nieuwe WAO-stelsel opnieuw gekeurd aan de hand van strengere criteria. Zoveel mogelijk van hen moeten weer aan het werk. Mensen moet langer hebben gewerkt voor ze in aanmerking komen voor een WW-uitkering. Pre pensioenregelingen en de VUT worden afgschaft. Bur gers kunnen kiezen tussen spaarloon en een levens loopregeling, het sparen voor allerlei vormen van verlof. Zorg Het kabinet bezuinigt 900 miljoen euro door een eigen risico van 200 euro in te voeren voor volwassenen die via het ziekenfonds een beroep doen op de gezond heidszorg. Er wordt een miljard binnengehaald door minder medische hulp (tandartscontrole, fysiothera peut, psychotherapie) te vergoeden. Mensen kunnen zich eventueel bijverzekeren bij een particuliere ziekte kostenverzekeraar. De premies voor de Algemene wet bijzondere ziektekosten (AWBZ) gaan omhoog. Dit le vert ongeveer een miljard euro op. Dit geld wordt ge bruikt om de toenemende kosten in de zorg te drukken. Justitie, integratie 350 Miljoen euro erbij voor veiligheid en de justitiële ke ten. Daarvan gaat 85 procent naar de rechterlijke macht, gevangeniswezen en preventie. De rest gaat naar de po litie. Organisatoren van commerciële manifestaties moeten gaan meebetalen in de kosten voor grootschali ge inzet van de politie. Luchtvaartmaatschappijen moe ten er voor zorgen dat drugssmokkelaars eruit worden gepikt voor aanvang van de vlucht. Korting van 100 mil joen euro op het budget voor asiel-, immigratie- en in tegratiebeleid. Nieuwkomers die vrijwillig naar Neder land komen om zich hier duurzaam te vestigen, moeten eerst in eigen land Nederlands leren op basisniveau. Asielzoekers krijgen pas een verblijfsstatus als zij een in- burgeringsexamen hebben gehaald. Illegaal verblijf en uitbuiting van illegalen worden krachtig aangepakt, vooral met financiële sancties. Onderwijs Geen nieuwe bezuinigingen, maar extra investeringen die oplopen van 200 miljoen euro in 2004 naar 700 mil joen in 2007. Welke sectoren hiervan profiteren is aan de nieuwe onderwijsminister. 100 Miljoen euro voor onderzoek en ontwikkeling in het MKB. 100 Miljoen eu ro besparing op achterstandenbeleid door een bunde ling van de huidige regelingen voor deze groep. Eventu eel „onorthodoxe" maatregelen om het volgen van bè tastudies te bevorderen. Defensie Defensie moet nog steeds veel bezuinigen, maar krijgt er de komende jaren toch ook wat geld bij: van 30 mil joen in 2004 oplopend naar 100 miljoen in 2007. Totaal over de kabinetsperiode van vier jaar wordt dat 260 mil joen euro. Ontwikkelingssamenwerking krijgt weer een eigen minister. Die houdt de beschikking over 0,8 pro cent van het bruto nationaal product. Er zullen meer schulden aan ontwikkelingslanden worden kwijtge scholden. Verkeer, milieu, wonen Geplande verkeersprojecten worden heroverwogen om achterstallig onderhoud spoor en (water)wegen te beta len. Het kwartje van Kok komt in een fonds voor wegen en openbaar vervoer. Er komt een studie naar kilome terheffing voor vrachtwagens. Gasboringen in Wadden zee en Biesbosch worden verboden. Het bewonersdeel van de onroerendzaakbelasting verdwijnt. Hypotheek renteaftrek wordt beperkt voor mensen die de winst op de verkoop van hun huis niet in hun nieuwe woning steken. Bestuurlijke vernieuwing Er komt een nieuw kiesstelsel met een regionaal karak ter. Inwoners van gemeenten kiezen zelf hun burge meester.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3