Een saldo van zestig cent GESPREK VAN DE DAG Het Nieuwe Rijden is minder vuil The Matrix moet Atari weer op de kaart zetten Unieke Indiase kinderbank geeft zwervertjes hoop op toekomst Annie en de kunst van het tijdrekken ZATERDAG 17 MEI 2003 DAGELIJKS LEVEN (VoE-IE UEAJA 1>E MAAa. UAM Z-ON WE F/VWl/-(E MENSELIJK De jonge leeuwtjes van Ouwehands Dierenpark mochten deze week VOOR HET EERST NAAR BUITEN. De vijf jonkies, waaronder een zeldzaam wit exemplaar, vonden het een reuze spannende ervaring. Aanvankelijk liep het kwintet wat on wennig door hun buitenverblijf in de Rhenense dierentuin, waar ze veel aan dacht trokken. Maar al gauw zagen de vervaarlijke schatjes er de lol van in en speelden ze er lustig op los. Foto: ANP De KLM stopt met het serveren van PINDA'S aan boord. Ook vliegtuig maaltijden op basis van pinda-olie zijn vanaf volgende maand taboe. De KLM heeft besloten de pinda in de ban te doen, in navolging van de Amerikaanse partner Northwest Air lines, die werd geconfronteerd met twee ernstige gevallen van pinda-al lergie onder passagiers. Personen met een pinda-allergie kunnen door het eten van deze aard nootjes in een shock raken, soms zelfs met dodelij ke afloop. Volgens KLM-woordvoer der Eddini is er geen sprake van een bezuinigingsmaatregel. ,,We doen dit puur uit gezondheidskundig oog punt." Passagiers in de economy- klasse krijgen 'hartige koekjes' als vervanger. De duur betalende reizi gers in de business-klasse moeten het eveneens zonder pinda's stellen in hun porseleinen schaaltje. Maar volgens Eddini worden zij evenmin gedupeerd, omdat 'luxe nootjes' de plaats zullen innemen. Prinses Maxima viert vandaag haar 32STE VERJAARDAG Haar ouders, die de prinses deze week na lange tijd weer in Nederland kon ontvan gen, zijn waarschijnlijk de eregasten op het feest. Foto: ANP Het volledige archief van ALBERT EINSTEIN is vanaf volgende week op het internet te raadplegen. Wie Emsteins formules nog eens wil doorlezen en de theoriën en bereke ningen wil zien waarop deze zijn ge baseerd, kan dit doen op http://ww- w.alberteinstein.info. Het online-ar- chief is opgezet door de Hebrew University in Jeruzalem en het Cali fornia Institute of Technology. De meeste documenten schreef Ein stein in het Duits. Enkele bevatten Engelstalige kanttekeningen. Foto: Archief De Britse zakenman RICHARD BRANSON heeft al het personeel van zijn Virgin-bedrijven een EI LAND CADEAU gedaan. Branson kocht het eiland Makepeace voor de oostkust van Australië voor 2,9 mil joen euro en wil er een ecologisch vakantieoord van maken. Het eiland van tien hectare krijgt een groot ver blijf, een camping, sportaccomoda- ties en een boomhut. Branson wil met het eiland zijn personeel be danken voor het succes van zijn be drijven. Foto AFP Een Australiër die volledig DOOF is geboren, is gisteren afgestudeerd in MU ZIEK. Het kostte James Kearney tien jaar om de graad aan de Australische Na tionale Universiteit in Canberra te halen. Volgens hem heeft de muziek zelf hem met zijn studie geholpen. „Het is alsof iemand tegen je praat. Muziek heeft de mogelijkheid om je te raken op een manier zoals andere kunstvormen dat niet kunnen.' „Goed geschakeld," zegt een digi tale stem eigens bovenin de cabi ne. Gezeten achter een Opel-stuur rijd ik over een virtuele weg die loopt over een bedrijfsterrein. Na een paar bochten duikt een kruis punt op, daarna lonkt een provin ciale weg waar 80 kilometer per uur gereden mag worden. „Uw toerental is te laag", klinkt het. Het gaspedaal nog dieper intrappen dus. „Schakel door naar de derde versnelling", gaat de stem weer verder. Met Het Nieuwe Rijden, opgezet door de Nederlandse organisatie voor energie en milieu (Novem), hoopt het rijk het gedrag van auto mobilisten en chauffeurs aan te passen. Dat zou op korte termijn moeten leiden tot minder uitstoot van kooldioxide (C02), terwijl op de langere termijn meer innovatie aan de auto's en betere vervoers systemen een verdere aantasting van het milieu zouden moeten te gengaan. De simulator op de biën nale in het Spaanse Las Palmas is een van de middelen. „Het Nieuwe Rijden volgt eigenlijk uit de afspraken die zijn gemaakt op de milieutop in Kyoto", vertelt Peter Wilbers van Novem. Wilbers noteerde verschillende reacties van deelnemers. „Sommige men sen zeiden met minder stress te rijden, ze hadden ineens veel meer aandacht voor de weg. Het is dus voor veel automobilisten een openbaring. Er zijn voorbeelden van zestien tot twintig procent minder brandstofgebruik. En ze bleken dan ook nog sneller te zijn geweest." Volgens Wilbers heeft Het Nieuwe Rijden al concrete resultaten laten zien. „Iedere acht euro die in het project wordt gestoken, levert een Het Nieuwe Rijden: vroeg doorschakelen en in een gelijkmatig tempo rij den zijn een stuk milieuvriendelijker. Foto: United Photos de Boer/Michel Schnater ton minder C02-emissie op", zegt de Novem-medewerker. En tot 2010, zo haalt hij de Kyoto-doel- stelling aan, wordt jaarlijks 0,7 tot 0,9 megaton minder C02 uitgesto ten. Wilbers verwacht in de toe komst meer successen. „Vrijwel al le rijscholen werken nu met Het Nieuwe Rijden, zodat toekomstige automobilisten het kunnen ge bruiken." Wilbers erkent dat het huidige bestand autorijders (Ne derland telt 9 miljoen rijbewijs houders) daarmee lang niet volle dig bereikt is. Daarnaast zal het aantal van 6,5 miljoen voertuigen in ons land de komende jaren al leen maar verder groeien. „Laat ik het dan zo zeggen: dankzij het Nieuwe Rijden wordt de lucht in Nederland minder snel vuil. Ook al is het maar één of zijn het twee druppels op de gloeiende plaat, het is een bijdrage. We zijn op de goede weg." Tijdens mijn virtuele rit ben ik in middels op een rotonde beland. Net als in het echt. heb ik grote moeite met deze misbaksels van de Nederlandse ruimtelijke orde ning. Mijn auto raakt zelfs van de weg. Het stuur blijkt overgevoelig te zijn. Even daarna gaat letterlijk het Écht uit in de cabine. Door de hitte in en om de simulator be geeft het systeem het. Toch ver schijnt de eindscore nog op het scherm: mijn brandstofgebruik kwam tijdens dit tripje uit op een gemiddelde van 15 liter voor 100 kilometer. En met een auto die 1 op 6,6 loopt, is de strijd tegen het gat in de ozonlaag niet zo maar ge wonnen. Maar, stelt Wilbers me gerust, het is vooral een kwestie van de lange termijn. Gert Onnink Meeliftend op de hype rondom de nieuwe speelfilm 'The Matrix Reloaded' probeert Atari terug te komen waarvan het meer dan vijf tien jaar is weggeweest: de top van de computerspellenmarkt. De Amerikaanse onderneming beleef de vorige week haar wedergeboor te, toen het Franse Infogrames En tertainment besloot de naam Atari aan te nemen. Infogrames verwierf begin 2001 voor 1 miljoen dollar de activitei ten van Atari, die toen een verlo ren bestaan leidden onder de Amerikaanse spelletjesfabrikant Hasbro. De Fransen gokken echter op de vermaarde naam om defini tief concurrenten als Electronic Arts en Sega van zich af te kunnen schudden. Atari kreeg vrijdag een groot scheepse vuurdoop met het spel 'Enter the Matrix'. Wereldwijd zijn er ongeveer vier miljoen exempla ren verspreid. Kosten: 59,95 euro voor de Nintendo, Xbox en Playstation 2. Niets was Infogrames te gek om het spel tot een succes te maken. De onderneming, ook bekend van spellen als Civilization en Super man, trok naar eigen zeggen meer dan 30 miljoen dollar uit voor het duurste spellenproject ooit. De Amerikaanse zakenkrant The Wall Street Journal houdt het op onge veer 80 miljoen dollar, een enorm bedrag vergeleken bij de 2,5 mil joen tot 4 miljoen dollar die het produceren van een spelletje vorig jaar gemiddeld kostte. De Atari-moeder benadrukt echter dat 'Enter the Matrix' niet zomaar een project is. Sterren als Keai Reeves ('Neo') en Cari-Anne ('Trinity') moesten op de set extra scenes spelen om het sj> een uniek karakter te geven. wordt beloofd dat er meer du- lijkheid komt over het plot vai 'Matrix Reloaded'. De studioi grotendeels voor de ontwikkd verantwoordelijk was, Atari-o deel Shiny Entertainment, spfl op de spellenbeurs in Los Anj trots van een 'derde film'. De spelversie van 'The Matrix Reloaded' werd de voorbije w met dezelfde geheimzinnighï behandeld als de film. Media gen het spel tot gisteren niet zien, waardoor spelfanaten y het eerste uur vooral moeten ren op hun intuïtie. Eén ding is zeker: het spel zit geweld en actie. De grote vrai hoe de spectaculaire acties! waarmee 'The Matrix' in 1991 verpletterende indruk maakti verwerkt in de versies voor de spelcomputers en de pc. Spel magazines en websites die vo pige ontwerpen te zien krep waren gematigd enthousiast Infogrames-bestuursvoorzitl Bruno Bonnell waarschuwde derdag voor al te hoge verwaï gen. „Ik ben er zeker van dat verdeelde kritieken zullen knc, Mocht het spel een mislukku worden, dan betekent dit niet einde van de onderneming, a Bonnell. 'Slechts' 15 tot 17 pr van Atari's omzet moet uit Ei the Matrix' komen. anp-rtr Het is net een echte bank. Sterker: het is een echte bank. Een geel-rood geschilderde balie, ramen met tra lies, spaarboekjes, een manager en rekeninghouders. Toch gaat het er bij 's werelds enige kinderbank in de Indiase hoofdstad New Delhi nét iets anders aan toe dan bij het ge middelde bankfiliaal bij u om de hoek. De Kinder Ontwikkelingsbank (KOB) heeft maar 416 rekening houders. Alle klanten zijn straat kinderen tussen de tien en acht tien jaar. Omdat ze minderjarig zijn, kunnen ze bij geen andere bank terecht. De bankmanager is veertien jaar oud. Niet verwonder lijk dat de jonge rekeninghouders even met z'n allen op de grond naar de tv zitten te kijken. Scooby Doo, vandaar. De bank heeft een vermogen van 12.000 rupie, omgerekend 250 eu ro. Gemiddeld heeft iedere klant 60 eurocent op z'n rekening staan. In bankenland natuurlijk een schijntje. De prijs van de stropdas van een bankdirecteur komt al snel overeen met alle bezittingen van de KOB tezamen. Maar voor de straatkinderen in Delhi is 250 euro enorm veel geld. Zelfs zestig eurocent is al heel wat. Ganesh (12) is twee maanden gele den vanuit de zeer arme deelstaat Bihar in Delhi beland. Contact met z'n ouders heeft hij niet. Het vriendje waarmee hij naar de hoofdstad kwam, raakte hij onder weg kwijt Ganesh, stil en verlegen, lijkt weggelopen uit het boek 'Al leen op de Wereld'. „Vriendjes heb ik niet", mompelt hij. „Ik ken nie mand in deze stad." Het enige dat hij heeft is een bank rekening. Met gepaste trots laat hij z'n spaarboekje zien: 37 rupies (70 eurocent) staat er op. Vandaag heeft hij tien rupies naar de bank gebracht. „Ik heb een baantje ge vonden bij een theestalletje. Ik ver dien vijftien rupies per dag. Vijf gaan er op aan eten en slapen, tien rupies kan ik sparen." Dagelijks gaan de kinderen met de verdiende muntjes naar de kinderbank, waar de stortingen keurig in het kasboek worden bijgeschreven. Foto: GPD/Harald Doornbos Voordat de in 2001 opgerichte KOB er was, gaven de kinderen hun overdag verdiende geld met een weer uit, uit angst 's avonds beroofd te worden. Als er ergens het recht van de sterkste geldt, dan is het wel op straat in India. De kinderen komen aan geld door flessen, papier en blikjes in te za melen en te verkopen. „Soms vertrouwden ze hun geld toe aan de baas waarvoor ze werk ten, maar dan zagen ze het in ne gen van de tien gevallen nooit meer terug", vertelt Sebastian Ma- thew, hulpverlener en KOB-coör- dinator. Bij de KOB kunnen de straatkinderen hun geld nu veilig opbergen. „Je ziet nu dat kinderen voor het eerst in hun leven gaan sparen", aldus Mathew. „Dat leert ze een toekomst op te bouwen en geeft ze verantwoordelijkheidsbe sef." De rente op de spaarrekening be draagt tien procent. Je kunt ook geld lenen, maar alleen nadat een comité van andere kinderen heeft besloten dat de aanvrager een de gelijk businessplan heeft. „Het op zetten van een handeltje is nogal problematisch", weet Mathew. „De kinderen zijn nog te jong om officieel te mogen werken, waar door de politie ze dus altijd kan pakken." De rente op geleend geld is vijf procent. „Geen andere bank zou deze kinderen een lening ge ven, maar onze ervaring is dat bij na iedereen z'n lening keurig te rugbetaalt", aldus de coördinator. Met hulp van de KOB zijn enkelen er zelfs in geslaagd de straat vaar wel te zeggen. Ze hebben nu win keltjes waarin films en cassettes worden verkocht. Subodh, de 14- jarige bankmanager, hoopt ook verder te komen. Hij mag dan al vier jaar alleen op straat lev e;uc kan wel degelijk schrijven. In spaarboekje schrijft hij op ho de kinderen inleggen of oprn Zelf heeft hij 980 rupies op z' kening staan; een klein verin e( „Als manager verdien ik 100(1 e pies per maand. Vroeger gaf m'n geld uit, nu spaar ik.' Zij droom is een eigen winkel te ginnen. „Ik wil niet trouwen ik wil me ontwikkelen", verkl werelds jongste bankmanagi trots. Harald Doornbos Annie was op bezoek. Vrolijke meid, we kennen haar van de Club. De Club is een atletiekvereni ging voor mensen die niet aan atletiek willen doen. Soort bier-wandel-drafje-en dan weer bier-vereniging. Meteen erg fluctuerend leden bestand. Annie trouwde een jaar of acht geleden met een lobbes, verhuisde naar een Fries stadje, en heeft inmiddels een kleuter en een peuter. En zij komt twee keer per jaar even bijpraten. Dat is haar vaste term om het Noorden - 'mooi maar soms érg saai' - te kunnen ontvluchten. Dat bij praten - zij praat, wij luisteren - hoor ik graag. Vrijmoedigheid is haar devies. Nu ja, je zou het ook loslippigheid kunnen noemen. Tijdens haar laatste bezoek oi>ertrofze zichzelf: „Dan zit ik 's avonds om een uur of kwart over negen naar een cd'tje te luisteren of een videootje te kijken en dan zegt Har: 'An, zullen we eens vroeg naar bed gaan vanavond?' Nou dan weet ik het al hè: meneer heeft zichzelf een lolletje beloofd. En daar hebben we niet altijd zin in, wat jij meid? Sorry Joost. Dan zeg ik Ik mag deze film toch zeker wel even afzien?' Nou dat is dan goed want Harry vindt altijd alles goed. Vóór er dan "The End'op het scherm verschijnt, zijn we toch weer een uurtje verder. Zeg ik Ik moet nog wel even administratie doen hoor'. Want ik ben se cretaris van de buurtvereniging hè. Net als vroe ger hier van de Club. Wij zijn nou eenmaal ver enigingsmensen. Nou ja wij, Harry houdt van het verenigingswezen ,laat ik het zo zeggen. Die administratie heb ik al af dat stelt niks voor. Dat doe ik er even bij als ik sta te koken, maar dat weet hij dan weer niet hè. Wordt het een uurtje of half elf zegt hij: 'Ik ga vast hoor'. Gaat hij naar boven. En dan kan ik er de klok op ge lijk zetten: vijf minuten later is het: 'Annie, kom je nog?' Dan ga ik ook de trap op en dan loop ik even langs het bedje van onze jongste. En die knijp ik heel even in zijn arm. Begint 'iegelijk te blèren. Hoefik bij de oudste niet te proberen, die slaapt dwars door alles heen. Maar kleine Char lie is een huilebalkje. Neem ik hem mee naar beneden, roep ik naar boven: 'Hoor eens, ik zit hier wel meteen huilend kind!'Neem ik hem op schoot, bedaart ie meteen. Is nog best gezellig ook: 's avonds laat met die kleine in de woonka mer. En vóór ik hem weer in zijn bedje heb, is het tegen half twaalf. Kijk ik om de hoek van onze slaapkamer, ligt Har te slapen. Heeft zich zelf natuurlijk even geholpen. Vind ik best hoor. Je hebt wel vrouwen die maken een heel spekta kel als ze merken dat hun man even met de hand weet je wel. Maar dan zeg ik op mijn beurt: 'Als je niet wil gaan liggen, moet je verder ook je mond houdenZo is het toch. Of niet soms? En hoe is het liier meid? Met jou alles goed, met Joost goed, met de kinderen goed? Heerlijk toch?"

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2