'Haast is de rootste vijand' Hoogzomer in de herfst SPORT FC Leiden tegen w Den Haag? ZATERDAG 17 MEI 2003 r Wubben ziet zelfvertrouwen Alphense Boys groeien a ertjan van Geen aan den rijn - De ambi- Peter Wubben reiken dan die van Alphense aar is niets mis mee, maar L, ekent dat hij sportpark De iet nog heel lang zal blij- nen. Hij zit er nog mini- ►n seizoen. „Eigenlijk pas ,e )ij deze club", stelt Wub- laar ze hebben mij als be de trainer wel de kans ge- daar ben ik Alphense n heel mooie vereniging, duidelijk zijn - erg dank- »r." Na de bloedstollende t n van afgelopen zaterdag, deAlphenaren Neptunus lelden, is morgen het S VUC in het eerste deel tweeluik de volgende op weg naar de eerste Idebijeengekochte ex- in Neptunus zwaar favo- en in de nacompetitie tweede klasse, heeft Al- Boys die rol niet overge- Alleen al het feit dat laatste zes keer niet van enaren verloor en dit twee keer won, zegt ge laar Wubben heeft zijn m groeien en, belangrij- het zelfvertrouwen zien len. Wubben: „Dat mag lopen tenminste, want ze r niet van over. Ik werk ge jongens die niet half rat ze allemaal kunnen, roure en de bluf mis ik, maar door inzet en strijdlust ko men we ver en dat zijn voor de nacompetitie belangrijke ingre diënten. We zijn een team aan het worden en dat is mooi, want de ploeg die er staat is geen wonderploeg. Het enige gevaar is dat de spelers boven hun stand gaan leven." De 35-jarige Wubben werd zes jaar geleden door technisch co ordinator Paul Bahlmann weg geplukt bij FC Lisse. Voorbe stemd om trainer te worden, zag hij sportpark De Bijlen als de perfecte opstap. De Al trainen en zelf voetballen in het eerste, met in het achterhoofd de we tenschap dat hij er ook wel eens hoofdtrainer kon worden. Wubben werd geboren in het Duitse Detmold, tegen de toen malige Oost-Duitse grens, als zoon van een beroepsmilitair. Op zijn tiende verhuisde hij mee naar Kaatsheuvel, waar hij op zijn zeventiende bij het plaatse lijk DESK in de zondagse hoofd klasse C debuteerde. Twee sei zoenen FC Den Haag, twee bij TOP/Oss en twee bij RBC Roo sendaal volgden. Op de HALO in Den Haag werd hij opgeleid tot leraar lichamelijke opvoe ding, op een vmbo in Hoogvliet staat de inwoner van Spijkenisse voor de klas. Alles loopt zoals het hoort, al gaf hij voor dit seizoen aan dat hij een paar keer had moeten 'slik ken'. De instelling van de ex- prof strookte niet altijd met die van de mensen in de vereniging. „Er waren er, die de ontwikke lingen niet stimuleerden. Ik heb beslissingen moeten nemen en op het juiste moment die men sen van het team weggehaald. VUC - Alphense Boys zondag 17.00 uur Impopulaire maatregelen heb ben altijd gevolgen binnen een amateurvereniging en daarom ben ik extra blij met de overwin ning van afgelopen zaterdag. Ik heb compromissen moeten sluiten, maar als een individu het teambelang schaadt, is dat voor mij einde verhaal. Het is een verschrikkelijk cliché en trainerstaai, maar het is zo. De ontwikkelingen binnen het be stuur hebben bijgedragen tot het resultaat. Met Bob Valken burg, Eeg Bollenbakker en Wil Verheul zijn er mensen geko men die ambitie uitstralen en mij ondersteunen." Bij TOP/Oss werd hij in zijn tweede seizoen tweede topsco rer van de eerste divisie met 20 doelpunten, maar helemaal gladjes verliep zijn profloop baan niet. „Ik was een eigenwij ze eikel", zegt hij. „En dat heeft me problemen opgeleverd. Ik ben mezelf, maar soms moet je wel eens vergeten en niets doen." Bij FC Den Haag kon Wubben na het tweede seizoen vertrekken, nadat hij de ziekte van Pfeiffer had overwonnen. Bij RBC speelde hij in het eerste seizoen alles, om bonje te krij gen met de trainer en vervol gens geen minuut meer in het eerste elftal te voetballen. „Bij FC Den Haag duurde de discus sie een paar weken. Ik had ei genlijk mijn kop moeten hou den. Hetzelfde geldt voor de problemen met de trainer bij RBC. Ik vond dat ik iets moest zeggen, maar ik wist dat het een onoplosbaar probleem kon wor den met die trainer. Ik ben geen vervelende jongen, maar ik wil wel weten waarom we iets moe ten doen. Dat is niet vervelend. Het is pas vervelend als je als trainer geen antwoord hebt. Ik ben van mening dat alles wat je op een training doet in relatie tot de wedstrijd moet staan. Dan stel ik vragen als we een Peter Wubben: „We zijn een team aan het worden en dat is mooi, want de ploeg die er staat is geen wonderploeg. Het enige gevaar is dat de spelers boven hun stand gaan le ven." Foto: Taco van der Eb bosloop van drie kwartier moe ten doen. Veel trainers doen maar wat en gaan slecht met hun papiertje om. Ik ben een perfectionist en dat is soms las tig." Dan, lachend: „Ik maak ook fouten, maar ik kan me er niet veel herinneren." Qua resultaat heeft het seizoen Alphense Boys gebracht wat hij ervan verwachtte. „Maar ik ben teleurgesteld in de manier waar op. Het is niet met mooi voetbal gegaan. In november stond ik op een kruispunt Of ik moest keihard mijn eigen visie erdoor douwen met het gevolg dat ik chagrijnig zou worden, omdat het ten koste van punten en ple zier zou gaan. Of ik moest een andere kant op en alles tactisch op een dusdanige manier neer zetten, dat we moeilijk te klop pen waren. Ik heb dat laatste ge kozen en we haalden de eerst volgende zes wedstrijden acht tien punten. Daarmee diskwali ficeer ik de ploeg niet, maar vol gend jaar verwacht ik een ander type voetbal. Ook als we in de eerste klasse spelen." Hij wil spelers beter maken, is keihard, maar niet overdreven. Faisal Reingoud, een van de be tere Alphenaren, moet bijvoor beeld uit Den Bosch komen en is daardoor niet altijd op tijd aanwezig. „Dan kan ik hem wel ruig op de bank zetten, maar we gaan wel voor de bovenste plaatsen. En Faisal was niet van doorslaggevend belang. Mark Feldmann, mijn aanvoerder en 'mister' Alphense Boys, was hoofdverantwoordelijk voor de uitschakeling van Neptunus. Die had ik er in het begin van het seizoen naast gezet, omdat ik een ander beter vond. Hij heeft zich teruggeknokt en is niet meer het elftal uit geweest. Hij gaat na dit seizoen terug naar zijn oude club, maar hij weigerde afgelopen zaterdag zijn laatste wedstrijd voor Al phense Boys te spelen. Het was ook niet toevallig dat hij de win nende goal maakte. „Gerald van der Klok stond de eerste 17 duels in de basis en speelde de laatste drie wedstrij den niet. Hij heeft het hart op de tong, is heel direct, maar hij laat wel zien hoe het moet. Hij traint keihard en daar geniet ik van. Er waren er ook, die dat niet op konden brengen. Die zijn ge sneuveld." Hij wil een hoofdklasser trainen en denkt dat hij nog genoeg kan leren. Bovendien moet de toe komstige club bij hem passen. „Ik ben niet iemand die van club naar club gaat. Ik wil ook niet een club trainen die in het wilde weg roept dat ze kampi oen moeten worden. Maar ik wil wel spelen voor de prijzen. Ik heb gesproken met een hoofd klasser, die alleen wilde handha ven. Ik heb een hand gegeven en ben weggegaan. Ik wil ook geen vier ton krijgen met de op dracht een elftal te kopen. Ik denk dat je met ambitieuze jon ge spelers en versterkingen op de juiste plaatsen hetzelfde kan bereiken als met een bijeenge- kochte groep spelers. Het geld dat je daarmee bespaart, kan beter besteed worden. Boven dien spreekt er weinig vertrou wen uit als een trainer spelers moet kopen." Ook de keuze van de hoofdklas sers voor een trainer met een gevestigde naam, doet zijn wenkbrauwen fronsen. „In de regio heeft niemand, behalve ARC en Scheveningen, voor een jonge trainer durven kiezen. Robbert de Ruijter had natuur lijk naar Rijnsburgse Boys moe ten gaan, maar hij zit bij WSB. De clubs durven het niet aan, zijn bang om kwetsbaar te zijn." Wubben wacht wel af, zegt in zijn ambities niet te ver te gaan door zichzelf te compromitte ren. Als ik verkeerde keuzes maajc is het snel voorbij. Ik zal ooit ook nog wel een keer ont slagen worden. Daar ben ik niet bang voor. Maar niet aan het begin van mijn trainersloop baan. Ik zal alles eerst zorgvul dig afwegen en niet struikelen in de haast om geforceerd naam te maken. Haast is de grootste vij and." Carrière Patrick Lodewijks krijgt nog een verrassende wending i Vos an het balletje raar rol- d: maar een goed jaar ge acht Patrick Lodewijks er en roerige tijd bij PSV seri- r zijn loopbaan te beëin- nmiddels is de 36-jarige renaar een vaste en ge erde kracht in het doel al Feyenoord, dat het in De Kuip opneemt te- In de herfst van zijn is het ineens weer hoog- eworden. En daar geniet ndewijks intens van. in bij een topclub in oo|an afbouwen in de eer- ik iie. Het is een hemels- erschil. Toch leek het er ar lange tijd op dat er trick Lodewijks niks an- zat dan een treetje af te ls hij tenminste wilde roetballen. „Volgens akwaamemer Kees aa had de halve eerste nteresse." in de hoogste afdeling, bekers, met zelfs een Cup 1, zag hij dat hele- de,fet zitten. „Ik heb toen na besloten te stoppen en betere clubs zouden Bij een eerstedivisieclub- lisschien op een niveau tomen waarop je het niet eens kwalijk kunt dat ze bepaalde dingen inen. Dat is niks voor zou louter frustraties 'K verhuurd was aan Partizan Bel grado, deed Erik Gerets een klemmend beroep op me om toch bij de groep te blijven, voor als de nood aan de man kwam. Ik heb vervolgens doorgetraind en daardoor is die blessure al leen maar erger geworden. Uit eindelijk heb ik er vijf maanden uitgelegen." Eenmaal hersteld, in het nieuwe seizoen, had Gerets een jobstij ding voor Lodewijks in petto: Hij was niet meer nodig. Omdat Ivi- ca Kralj een kans moest krijgen. „Na vijf maanden blessureleed omdat ik de club van dienst was geweest. Stuitend." Dat heb je hem ook verteld? „Ja, hij was open en direct tegen mij, ik tegen hem. Alleen droeg dat niet bij aan een goede verstand houding tussen ons. Zoiets ver lies je als speler altijd. Ik heb me vervolgens professioneel opge steld en op 9 november keepte ik alweer in het eerste elftal." De clubleiding van PSV ver klaarde dat het niet verlengen van de verbintenis met Lode wijks een 'beleidsmatige beslis sing' was. Het was tijd, zeiden ze, voor een wisseling van de wacht. Lodewijks: „Daar kan ik voor een heel eind in meegaan. Als men denkt: hij is te oud, hij heeft te weinig waarde, dan moet je er mee stoppen. Senti menten tellen niet." Maar PSV nam wel een risico. Waterreus had immers een sei zoen achter de rug met nogal wat blessures. Mocht hem op nieuw wat overkomen, dan stonden er alleen nog twee jon ge doelmannen (Ten Rouwelaar en Coutinho) klaar. „In mijn ogen nam PSV daarmee een risi co en dat verbaasde me. Ik zag daar ook niet zo het beleid van in. Hadden ze me een aanbie ding gedaan om in een bepaal de rol beschikbaar te blijven, dan had ik dat serieus overwo gen. Want ik besef dat ik de toe komst niet heb. Bij PSV niet, bij Feyenoord ook niet." Lodewijks voelt 'totaal geen ran cune' naar PSV toe. Het is gelo pen zoals het gelopen is, zegt hij. En het liep allemaal erg ver rassend. Feyenoord wilde Henk Feyenoord - PSV zondag 13.00 uur Timmer maar kwam er niet uit met AZ en informeerde vervol gens ergens in april bij Lode wijks' zaakwaarnemer Kees Ploegsma. „Ik zei nog: Kees, 1 april is al geweest. Maar het was serieus en we waren er zó uit. Toen het nieuws bekend was en ik op De Herdgang de kleedka mer binnenstapte, zongen de spelers 'Hand in hand kamera den'. Een mooiere blijk van waardering kun je niet krijgen." Eenmaal in het Feyenoord-shirt paste Lodewijks zich snel aan. Het grote verschil tussen zijn huidige club en PSV is de emo tie. „PSV en Feyenoord zijn alle bei topclubs met een toch al rij ke historie. Maar waar PSV van oudsher een wat elitaire club is, proefje bij Feyenoord het volkse karakter. Bij Feyenoord zijn de mensen harder, directer. We trainen pal naast het stadion en daar trekken de mensen makke lijker naar toe dan naar De Herdgang, aan de rand van de stad in de bossen. Als je voorbij loopt, geven mensen ongezou ten hun mening. Er kwamen ne genduizend mensen af op de eerste training. Dat maak je bij PSV niet mee." Hard werken, daar houden ze van in De Kuip. Feyenoord kan slecht spelen, maar als de mou wen opgestroopt worden, veert het hele stadion op. Lodewijks: „Neem de wedstrijd tegen New castle. We kwamen terug van een 0-2 achterstand, verloren uiteindelijk nog, maar kregen een staande ovatie." Een ander voorbeeld is dat De Kuip drie kwartier voor de wed strijd, als Lodewijks naar buiten komt om aan zijn warming-up te beginnen, al voor driekwart gevuld is. „Terwijl je in het Phi lips Stadion vijf minuten voor aanvang de mensen nog naar hun stoeltje ziet rennen. Dat is echt een groot verschil." Ondanks zijn PSV-achtergrond werd hij in Rotterdam goed ont vangen. Voor een Feyenoord- supporter is Ajax de vijand en PSV een concurrent, legt Lode wijks uit. „En eigenlijk wordt bij PSV hetzelfde geredeneerd. Toen ik voor Feyenoord teken de, zeiden veel mensen: Gefeli citeerd, het is maar goed dat je niet naar Ajax gaat." Toen hij bij Feyenoord tekende, rekende Lodewijks nergens op. „Ik hoopte erop dat ik wat wed strijdjes mee zou kunnen pik ken." Inmiddels is hij de vaste eerste doelman. „Ik voel geen druk, heb niks te verliezen. Al- leen in mijn debuutwedstrijd had ik het gevoel dat ik me moest bewijzen, moest laten zien dat ik Feyenoord-waardig was." Het blijft eVen stil. „Dat is me wel aardig gelukt." Voor volgend seizoen is alles nog open. Lodewijks heeft een doorlopend contract. Trainer Bert van Marwijk liet al weten dat Edwin Zoetebier in principe weer eerste man wordt. „Dat heb ik ter kennisgeving aange nomen. Je kunt niks plannen in de voetballerij. Afgelopen zomer verwachtte ik niets, maar in de komende voorbereiding ga ik meteen de concurrentie aan. En dan zien we wel waar het schip strandt." Als je ziet hoe sterk Lodewijks nu keept, kun je je afvragen of die jaren als reservedoelman geen verloren jaren zijn geweest. Hij haalt zijn schouders op. „Soms bepalen kleine dingen hoe een carrière verloopt. Als ik zie wat ik allemaal heb mogen meemaken, kan ik alleen maar tevreden zijn." Misschien had er meer ingezeten. Lodewijks: „Misschien ook wel minder." DE KWESTIE Verschillende trainers spraken vorige week hun vrees uit voor wedstrijden tegen Haagse te genstanders in de nacompetitie. Twee duels tussen clubs uit de Leidse regio en Den Haag wer den afgelopen weekeinde ge staakt; Lens - Docos en Scheve ningen - Voorschoten. Toeval? Of zijn er cultuurverschillen =an te wijzen waardoor confronta ties tussen elftallen uit beide ag glomeraties altijd een zeker risi co met zich meedragen? Alphia-trainer Ron van Hol- stein, vorige week in deze krant: „We zijn ingedeeld met drie Haagse ploegen. Van de tegen standers weten we weinig, maar het zullen wel vrij agres sieve ploegen zijn." De Leiderdorpse trainer Hein van Heek (w Leiden, volgend seizoen Voorschoten '97) is docent aan de Haagse Acade mie voor Lichamelijke Oefe ning: „Ik las in de krant dat verschil lende trainers soortgelijke uit spraken deden over Haagse clubs. Dat heeft me verbaasd en dat vind ik niet slim. Na tuurlijk zijn er cultuurverschil len tussen het Leidse en het Haagse voetbal en die botsen wel eens. Neem het verschil in taal; het Haags klinkt heel agressief doordat er met allerlei ziektes' wordt gesmeten. Toch hebben de gestaakte wedstrij den van afgelopen weekeinde daar allemaal weinig mee te maken. De oorzaak moet niet in een verschil tussen Leiden en Den Haag worden gezocht. Er stond veel op het spel voor de clubs. Verder is het een ver schijnsel dat past binnen het algemene beeld van afnemen de normen en waarden." Leidenaar Wijnand Rijsdam, scheidsrechterscoördinator van de KNVB: „Moet dit onderwerp nou echt weer worden aangesneden? Ik vind dat je niet zo duidelijk de nadruk moet leggen op ver schillen tussen Leiden en Den Haag. Natuurlijk waren er vroe ger veel meer excessen in Den Haag dan in de Leidse regio, maar ik heb de indruk dat het in de afgelopen jaren - door di verse maatregelen van de bond - een stuk is verbeterd. We vor men samen één district en bin nen de KNVB hebben we het al niet eens meer over de ver schillende afdelingen van vroe ger. Ach, er gebeurt overal wel eens wat." Zoeterwoudenaar Piet Kroon, voorzitter van de Haagse hoofdklasser FC Kranenburg: „Ik ben veertig jaar geleden van Den Haag naar Zoeterwoude verhuisd. Er waren toen grote verschillen en die zie ik nu nog. Het Haagse voetbal is feller, fy- sieker en agressiever. Noem het maar explosief en dat mis ik een beetje in Leiden en omge ving. Zeker als je de kant van dorpen als Hoogmade en Wou- brugge opgaat; allemaal lieve jongens cüe voetballen voor de gezelligheid. Ik heb het bestuur van Meerburg wel eens voorge steld om een Hagenaar als trai ner te nemen. Agressiviteit be doel ik uiteraard in positieve zin. Lad ze in de Leidse regio nou niet denken dat er in Den Haag van alles mis is. Laatst moesten we met Kranenburg naar Turkyemspor in Amster dam, dan kijken wij weer onze ogen uit." Hagenaar Rolf Rombout, trai ner van vierdeklasser Wasse naar, halverwege Leiden en Den Haag: „In de Leidse regio is het pretti ger voetballen. Er komt, vooral in de dorpen, veel publiek en net als in het Westland zijn de spelers vaak grote Hollandse jongens die veel over hebben voor de club. Ook oefenwed- Leiden versus Den Haag. In dit geval uit 1999 gaat het om ADO tegen Lugdunum dat overigens pro bleemloos ver liep. Archieffoto strijden tegen Leidse verenigin gen als Docos of Roodenburg verlopen altijd prima. In Den Haag krijg je als trainer te ma ken met een lage trainingsop komst, fuseert de ene na de an dere club en wordt alles om het voetbal heen minder. Er zijn nog maar een paar verenigin gen waar het leuk tegen voet ballen is. Het is niet voor niets dat de voorzitter van Graaf Wil lem II/VAC ooit heeft voorge steld om een aparte competitie voor nette clubs in te stellen. Wil Wassenaar met de huidige spelersgroep hogerop, dan is het - louter met het oog op de resultaten - beter als het eerste elftal in een Haagse afdeling wordt ingedeeld." Voorzitter Ron Bleijswijk van Teylingen. Het eerste elftal van de Sassenheimse club was eind jaren negentig twee keer het slachtoffer van geweld door Haagse tegenstanders; „Dat zit nog steeds diep. Als er ook maar iets gebeurt, dan zegt iedereen: 'weet je nog'. Ik heb van mijn voorganger de dos siers van die twee zaken over genomen en het gaat om hele ordners vol. Omdat we hebben gemerkt dat ook ónze club niet aan een zeker verruwing ont komt, zijn we bezig met het op stellen van gedragsregels. Een notitie die we in september aan de ledenvergadering presente ren over waarden en normen. Het klinkt misschien oubollig, maar wij willen als club toch stilstaan bij zaken als vertrou wen, respect en eerlijkheid bin nen een vereniging waar het fa miliegevoel nog groot is. De negatieve zaken in het voetbal, wij willen er tegen optreden." Patrick Lodewijks: „Ik hoopte erop dat ik bij Feyenoord wat wedstrijdjes mee zou kunnen pikken. Foto: GPD/René Manders

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 23