Spelen met tien man én Linger Een beetje vent drinkt geen bier dat is verdund met een plens water FC Lisse neemt afscheid van een fenomeen HDC981 ZATERDAG 17 MEI 2003 SPORT zijn hobby zou investeren dan zou AZ zich qua begroting kun nen meten met Ajax, Feyenoord en PSV. Maar wat Scheringa weggeeft, is het kleingeld dat van tafel rolt als hij aan het eind van een werkweek zijn ver diensten telt. Een berg geld af komstig uit de zakken van ar moedzaaiers die, de wanhoop nabij, een lening hebben afge sloten bij Dirks financierings maatschappij. Die wurgcon tractenfirma heet Frisia, u weet wel, van die buitengewoon irri tante tv-commercial. De voorzitter van AZ mag dan een gehaaide ondernemer zijn, van voetbaleconomische zaken heeft hij de ballen verstand. Zo als praktisch alle bestuurders in deze dolgedraaide bedrijfstak. Scheringa is zijn spelers een paar jaar terug waanzinnige sa larissen gaan betalen. Door van al die prutsers miljonairs te ma ken, dacht de voorzitter dat zijn provincieclubje weer net zo groot zou worden als het vroeger heel even is geweest. In 1981 be reikte AZ de UEFA Cup-finale en werd het landskampioen, maar dat kwam niet omdat spe lers als Nygaard, Tol en Jantje Peters zo lekker verdienden in Alkmaar, maar omdat ze vrese lijk goed konden voetballen. Nu Scheringa er achter is geko men dat je van een doodgewone voetballer geen balkunstenaar maakt door hem een vet salaris te betalen, wil hij zuiniger aan gaan doen. Midétnmoter AZ trekt al die topinkomens niet meer en of de spelers daarom maar even dertig procent willen inleveren. Nou ben ik een groot voorstander van het ongenadig korten van overbetaalde door sneeprofs, maar tegen die jon gens van AZ zou ik willen zeg gen: poot stijf houden. Laat de voorzitter maar voor de uit de hand gelopen kosten opdraaien. Hij kan het makkelijk lijden. En bovendien, wiens schuld is het nou eigenlijk dat er in Alkmaar meer geld wordt uitgegeven dan er binnenkomt? Juist ja, van domme Dirk. Jaap Visser Reageren? Sportredactie.ld@damlate.hdc.nl RANDJE BUITENSPEL Was het nou evenementen bier dat de lege hoofden van die zaterdagmiddag hooli gans op hol bracht of toch ge woon stevige pils? Het antwoord laat zich raden. Een beetje vent drinkt geen bier dat is verdund met een ple/is water. Het is niet te zuipen en zelfs als je er een heel vat van op hebt, ben je nog niet in de stemming. Toen ik laatst in Saudi-Arabië was, heb ik me nog eens aan dat laffe spul gewaagd, maar het flesje Holsten dat ik aantrof in de mi nibar op mijn hotelkamer was wel heel erg evenementenbier, alcoholpercentage 0,0. Na één teug heb ik het uitgeschonken in de plee. De rest van mijn verblijf in dat benauwde moslimland heb ik het 's avonds maar bij thee gelaten. Het bier dat zaterdag bij Harke- mase Boys - Quick Boys in het spel was, kan nooit een beschei den alcoholpercentage hebben gehad. Daar durf ik een krat van het echte werk onder te ver wedden. De Friese en Kativijkse relschoppers stonden te klap wieken van de alcohol en ande re geestverruimende middelen. Zij hadden al ruim de hoogte voordat ze het sportpark bin- nenwaggelden. Indrinken heet zoiets en daar komt geen Buck ler (bestaat dat eigenlijk nog?), Bavaria Malt of Saudische Hol sten aan te pas. Wat nu? Alcohol- en dopingcon trole bij de toegangspoort lijkt me. In Harkema kwam zaterdag een handjevol veldwachters op draven toen al dat tuig zijn agressie al had botgevierd. Die dooie dienders hadden vóór de wedstrijd ingezet moeten wor den. Met blaaspijpjes en zo. Ie dere Katwijker of Fries, die naar de drank stonk, hadden ze er uit moeten pikken en even onder handen moeten nemen. En van supporters die wat al te raar uit hun ogen keken, hadden ze op z'n minst de bagage kunnen checken op pilletjes en poeder tjes. Anders nog? Jazeker: wat mij betreft complete drooglegging van de hele kampioensrace in het zaterdagvoetbal. Wordt er op een werkdag gespeeld dan volstaat een alcoholverbod voor de avond, maar op de zesde dag blijft de tap toe en het flesje dicht van 's ochtends vroeg tot het aanbreken van de dag des Heeren. Een heel klein beetje Is lamitische regelgeving kan geen kwaad in ons hervormde en ge reformeerde amateurvoetbal, want dat was afgelopen zater dag toch wel heel erg van God los. Dirk Scheringa is dat volgens mij al een hele lange tijd. Een jaar of vijf schat ik, sinds hij werd afgeserveerd als kandidaat parlementariër voor het CDA Vrome Dirk kon die dikke ne derlaag niet verkroppen en ging staan janken als Bor de Wolf in het Grote Dierenbos. Een en al verongelijktheid die Scheringa. De voorzitter van AZ (Alkmaar Zaanstreek, ook wel Aardig Zootje) sterft werkelijk van de poen, maar is zo gierig als het graf. Als hij een beetje serieus in Peter van der Hulst -De roep van de supporters van Go d Eagles was veelzeggend. Zij pleitten in voor de komst van Jerrel Linger. De De er club had zojuist met 3-2 een bekerwed- verloren van de amateurs. Toch vond de gang nooit plaats. Linger bleef bij FC Lisse. mmers, coach in dat kampioensjaar, tdat de Amsterdammer daarmee tekort daan. „Als hij de juiste trainer in het be- e voetbal was tegengekomen dan was hij anjer geworden. Linger was veel te goed het amateurvoetbal." De supporters van maalden er niet om. Zij genoten zeven enen lang van een voetballer die onder unnen speelde, maar per 1 juni is de 34-ja- speler weg. 3g Linger voor het eerst bij Veere uit. Hij ie toen nog op rechts. Ik heb hem snel links gehaald want hij kan op die positie <akkelijk draaien met dat rechterpootje hem. We wonnen daarna zestien wed- \en. Die jongen heeft zoveel kivaliteiten. is niet alleen individueel ongelooflijk hij besliste ook wedstrijden door voor de situaties te kiezen.(Ted Immers) t isse was al enkele seizoenen in de ip van de eerste klasse (tegenwoordig klasse) geëindigd. Linger zorgde in zijn utjaar (1996/1997) voor het beslissende Na een haperend begin - Paul Bahl- ïwerd ontslagen en Immers nam het hem over - won Linger al snel de sup- rsvoor zich. Zeven seizoenen later heeft ok bij zijn collega's een onuitwisbare aering achtergelaten. „Een fenomeen", it oud-teamgenoot Stephan Spruijt „Iemand die zegt dat hij 'm echt door die liegt", meent zijn toenmalige maatje spits Jimmy Simons. „Een slangenmens les in de kluts meekreeg", zegt voorma- Jieveningen-verdediger Ron Cramer. En 1 van Zeist, eerst bij Katwijk en later bij eede zijn opponent: „Een vervelende te- «inder. Hij was nauwelijks plaatsgebon- e moest hem volgen naar een plek waar et heen wilde. Linger was eigenlijk te ;rs heeft er wel een verklaring voor dat rofbestaan van de Amsterdammer be- bleef tot slechts vier basisoptredens bij Probleem was dat hij bij de profs met entactiek te maken zou krijgen. Linger is juist een absolute individualist. Ik zei bij FC Lisse altijd: "We spelen met tien man én Linger'." In september 1999 leek het er toch nog van te komen. De aanvaller tekende een tweeja rig contract bij Viterbese Calcio uit de Itali aanse Serie C. Na een trainerswisseling en een spelersstaking bij de club was Linger elf dagen later weer terug in Nederland. Als voetballer moet hij het daarom doen met zijn (interland)ervaringen bij de amateurs en zijn belevenissen in Suriname, waar hij opgroeide en als jonge semi-prof met de na tionale ploeg aan de voorrondes van het WK van Mexico (1986) en Italië (1990) meedeed. Taaltje „Zijn beste periode was toen hij samenspeel de met Jimmy Simons. Zij hadden een be paalde band in het veld. Ze spraken een taal tje dat wij niet verstonden. Van hun kant heel slim, voor ons erg irritant." (Ron Cra mer) Simons laat een lach van herkenning horen als hij met de uitspraak van Cramer wordt geconfronteerd. „In het veld praatten Jerrel en ik inderdaad Surinaams, zodat de tegen standers niet door hadden wat wij zeiden." Ondanks dat er tussen de twee aanvallers geen taalbarrière bestond, bleef ook Simons wel eens vragend achter. „Ik wachtte altijd maar en keek in het veld wat Jerrel deed. Maakte hij een actie naar mij toe dan zette ik me schrap. Toch had ik wel het gevoel dat ik 'm door had. Ik kon aan zijn lichaamstaal zien wanneer hij een één-twee wilde aan gaan." De spits ging na zijn vertrek bij FC Lisse pas beseffen wat hij miste. Simons: „Je merkt zoiets pas als je het niet meer hebt. Zo'n pe riode als met Linger maak ik nooit meer mee. Ik heb nu altijd twee of drie verdedi gers in mijn nek hangen, maar bij Lisse ont lastten wij elkaar. Tegenstanders hadden ook geen keuze. Ze moesten iemand - we hadden voorin ook nog Remco van Bemmel lopen - één-op-één laten." Scheveningen kan daarover mee praten. In de beslissingswedstrijd op het veld van Rijnsburgse Boys veroorzaakte de ploeg drie penalty's. De beslissende werd veroorzaakt door Cramer. Hij legde Linger in de verlen ging neer. Lisse won het duel in 1997 met 4- 3 en werd voor het eerst in de geschiedenis kampioen in de hoogste klasse. Cramer: „Al zet ik er nog steeds mijn vraagtekens bij of het alle drie geheide strafschoppen waren." „Hij was niet op zoek naar een penalty. Ik vergelijk hem met Marco de Ridder van Kat- LEIDERDORP - Leo Redel (57) speelde van zijn 9de tot zijn 53ste bij Lugdunum, waarvan vijftien jaar in het eerste. Zijn zoon Alexander begon bij dezelfde club, maakte het landskampioenschap met Katwijk mee en speelt nu voor het tweedejaar bij Rijnsburgse Boys. Alex komt bovendien uit voor het Nederlands politieteam, waarmee hij in augustus naar de Olympische Spelen voor politiemensen in Barcelona gaat. Het ouderlijk huis staat aan de Kamperfoeliezoom in Leiderdorp. goud gehaald op de Olympische Spelen in Amerika. Leo: Prachtig toch dat het volkslied voor je wordt gespeeld. In augustus moet -ie weer, dan naar Barcelona. Geen snoep reisje hoor, het is keihard trainen als ik Alex moet geloven. Alex: Die drie maanden marechaussee van jou telden niet om in dat team te ko men. Leo: Bij Lugdunum hadden ze niet van die reisjes. Alex: M'n vader is soms best kritisch over m'n spel. Als hij zegt dat ik goed speelde, was het ook echt zo. Leo: Ik denk dat Alex waardevoller is als hij voorin speelt. Alex: De trainer wil dat ik op het mid denveld speel, zodat we meer kracht naar voren hebben. En hij is de trainer, niet jij. Leo: Ik zie elke wedstrijd. Ook ga ik nog vaak bij Lugdunum kijken. Alex: Misschien eindig ik daar wel als ik oud ben. Ik weet niet waar ik dan speel of woon. Ik heb net een nieuwe woning in Leiden en denk dat m'n vader me schiet als ik weer verkas. wijk. Als die jongens een goal zien gaan ze daar op af. Ze hebben niet eens door dat ze onderweg worden aangetikt." (Carlo van Zeist) Ondanks zijn twijfels over de elfmetertrap- pen beseft Cramer dat Linger allerminst be kend stond als een tuimelaar. Al schopte je nog zo hard. Hij viel nooit uit", zegt hij. „Het leek soms wel of hij van een andere planeet kwam. Hij overleefde zoveel aansla gen en toch heeft hij bijna nooit een wed strijd gemist", meent Spruijt. Toch denkt Si mons dat het allemaal nog wel mee viel. „Marco van Basten kreeg echt schoppen. Jerrel ontweek ze allemaal. Hij was zo fleg matiek, zo soepel. Het was of hij alles zag aankomen. Ik keek laatst nog naar een vi deoband van de wedstrijd tegen Katwijk. Van Zeist kwam van de zijkant invliegen. Jerrel zag hem niet en toch veerde hij met Van Zeist mee. Het leek wel telepathie." Linger had dus een hekel aan toneelspelen, maar voor de trainingen van FC Lisse liep hij minder warm. „Op trainingen wilde je hem niet meema ken. Hij had zo'n hekel aan schieten. Als we moesten afwerken dan zei hij: 'Daar gaan we weer'. Hij schoot de eerste bal vervolgens ver schrikkelijk ver in de bosjes en ging 'm dan ophalen. Je zag hem aan liet einde van de sessie pas weer terug. (Jimmy Simons) Jerrel Linger: veel te goed voor het amateurvoetbal. Foto: Cees van Hoogdalem Voorbeeld De soms wat afwijkende houding werd Lin ger niet altijd in dank afgenomen. Spruyt: „Probleem tijdens de training was dat als Jerrel niet hoefde, dat enkele andere koe kenbakkers het ook niet deden." Dat leidde nog wel eens tot frustraties. „We spraken hem daar wel eens op aan en zeiden dat hij het goede voorbeeld moest geven. Hij rea geerde dan met: 'Ik wil helemaal geen voor beeldfunctie hebben'." Toch kon niemand kwaad worden op de clubtopscorer (74 competitiedoelpunten in zeven seizoenen). Van Linger werd veel meer geaccepteerd omdat hij op de zaterda gen het verschil maakte. Zo is er een anek dote dat de spelersbus van Lisse al klaar stond voor vertrek. Het wachten was alleen nog op Linger. Toen hij minuten te laat bin nenstapte, reageerde Immers nauwelijks vanachter zijn laantje. „Immers was slim", zegt Spruijt. „Dan zat hij in de bus en zei: 'Rustig aan. Tijd zat, anders komen we daar toch maar te vroeg aan'. Een aantal jongens zat achter in de bus te kaarten en had niet eens door dat Linger te laat was." En zelfs nu is de trainer van toen nog vol begrip. „Linger moest uit Amsterdam komen en de A4 stond wel eens vol. Ik had daar nooit zo'n moeite mee." Over sympathie bij Immers heeft Linger so wieso niet te klagen. „Linger is een prettig mens. Hij is weliswaar een eenling, maar heeft een ongelooflijk gevoel voor andere mensen. Hij is een buitengewoon leuk joch." Baan Linger is niet beroerd om wat te doen. Toen Jan Broekhuizen zei dat hij een wereldvoet baller had gevonden, maar dat hij nog wel een baan nodig had, zei ik: 'Laat maar ko men'. Linger kwam vervolgens kijken of hij wel bij mij wilde werken. Hij is een tijdje aan de slag gegaan zonder salaris.(Ben Thomas) Zo lang als Linger bij FC Lisse voetbalt, zo lang is Ben Thomas de werkgever van de voetballer. Thomas kent de assistent-ac countant als een heel rustige en evenwichti ge jongen. „Hij is zelfs een beetje bij het ver legen af." Simons geeft een voorbeeld. „Zelfs toen we wonnen liet hij weinig emo tie zien. Dan maakte ik het wel mee dat aan voerder Leon van der Zwet naar me toe kwam en vroeg: 'Is hij wel blij?"' Zowel in als buiten het veld liet Linger, die in de zomer van 2000 met Lisse degradatie voorkwam en twaalf maanden later weer kampioen werd, weinig van zich horen. Zo wist Spruijt in het begin niet of hij Linger in de ruimte of in de voet aan moest spelen. „Het eerste halfjaar wisten we niet eens dat hij rookte. We wisten niet of hij getrouwd was. Hij had ook nooit een mening, vond al les goed." Toch spreekt Simons dat tegen. „Als we bij FC Lisse een praatsessie in de kleedkamer hadden dan zei hij vooraf tegen mij: 'Zorg dat je het daar en daar over hebt.' Hij liet anderen het woord doen. Jerrel is een aparte gozer. Ik ken niemand zoals hij. Als je hem op Surinaamse toernooien ziet dan herken je hem niet. Hij is dan een vre selijke ouwehoer." Kenschetsend voor het stille karakter van Linger is dat zelfs Thomas niet weet waar zijn werknemer het komende seizoen naar toe gaat. „Hij zegt nergens ja of nee op. Ik baal als een stekker dat hij weg gaat bij Lis se, maar hij heeft het bij de club gezien." Thomas sluit niet uit dat Linger zijn carrière in Amsterdam vervolgt. „Zijn vriendjes bij DCG zitten al tijden aan hem te trekken. Die club is net naar de eerste klasse gepromo veerd. Dat vind ik prima. Ga ik nog wel eens bij hem kijken ook." Cramer denkt dat het gemis van Linger moeilijk is op te vangen. „Hij was de ge vreesde man van FC Lisse. Een topvoetbal- Ier." Simons doet daar nog een schepje bo venop. „Ik denk dat hij de beste amateur voetballer is en nummer twee zien we dan voorlopig niet." Pupil „Van de dertien thuiswedstrijden werd hij in een seizoen elf keer door de pupil van de week uitgekozen als favoriete speler. Dan moest hij met die jongen een patatje eten en in de bestuurskamer een toespraak van voor zitter Ben Huitema aanhoren. Al was die pu pil een keepertje dan nog koos hij voor Lin ger. Leon van der Zwet en ik dolden hem daar wel eens mee, maar hij deed het telkens trouw.(Stephan Spruijt) 'aco van der Eb kheb verschillende aanbiedingen 'om hoger te spelen, maar ben duppie Lugdunum altijd trouw ge- 10 Ik ben ook bij Lugdunum begon- ikkon natuurlijk niet anders met vader. üj is gelukkig wel hoger gaan spe- kbaal soms wel dat ik dat avontuur Y langegaan ben. Lugdunum was een ojo-club, veel kampioenschappen lea gradaties. - Het mooiste dat ik heb bereikt is prnpioenschap met Katwijk Twee pleden heb ik met het politieteam

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21