Ambtenaren waren tegen zomerhuizen REGIO dkht"voor8 'Geen gouden bergen beloven, maar kennis overdrager Ons rest niets anders dan er mee te stoppen Boer Hartveld uit Nieuwveen gaat in het toerisme College sloeg adviezen in de wind Alphen kiest voor rigoureuze bezuiniging op peuterspeelzalen Parola wach nog op pacli Radio Rijnwo blijft uitzendf Keten Groene Hart Logies telt al achttien bedden zaterdag 17 mei 2003 autoverkeer Alkemade gaat stedenband aan met gemeente in Ghanese Kadjebi-district alphen aan den run - De Jllli- anabrug in Alphen gaat twee maanden op slot voor al het au toverkeer. Met ingang van maandag wordt de brug over de Oude Rijn aan broodnodige on derhoudswerkzaamheden on derworpen. Reparaties aan het wegdek en de betonconstructie zijn pas 18 juli klaar. De ge meente is bezig met een plan om in korte tijd drie bruggen op te knappen. Vroeger dan ver wacht krijgen de Itüianabrug. de Albert Schweitzerbrug en de Al- phense Brug een opknapbeurt. door Joris Rietbroek roelofarendsveen - Niets lijkt een steden band tussen Alkemade en een gemeente in Ghana nog in de weg te staan. Burgemeester Meerburg en wethouder Reijnders zijn net te rug van een werkbezoek in het Ghanese Kad jebi-district. Zij hebben het gebied uitgebreid bekeken en met het plaatselijk bestuur be sproken wat zoal de mogelijkheden zijn voor een stedenband tussen Alkemade en Kadjebi. Het Alkemadese college is in ieder geval ra zend enthousiast over een toekomstige sa menwerking waarbij het nadrukkelijk niet gaat over de financiering van projecten, maar over het uitdragen van kennis. „Het klikte meteen goed tussen ons en het districtsbestuur", zegt wethouder Reijnders. Burgemeester Meerburg geeft de raad tijdens de vergadering van aan staande dinsdag een verslag van de reiserva ringen. Het Kadjebi-district telt ruim 60.000 inwoners en is economisch vooral afhankelijk van de verbouwing van rijst. Het gebied ligt bij het Voltameer. Hierin ligt een stuwdam die zorgt voor de elektriciteit van Ghana en de omlig gende landen. Ghana probeert al enige tijd om het gebied aantrekkelijker te maken voor toe risten, maar het gebrek aan hotels en een fat soenlijke infrastructuur maken dit moeilijk. Tijdens de reis hebben Meerburg en Reijnders uitgebreid gesproken met de 'District Chief Executive' - het Ghanese equivalent van een burgemeester - van Kadjebi. Ze spraken over de sterke en de zwakke punten van het gebied en wat Alkemade kan doen om de zwakheden te versterken. Niet op een financiële manier, maar met de overdracht van kennis. „We kun nen de mensen daar geen gouden bergen en schepen met geld beloven", zegt Reijnders. „Maar we kunnen wel onze kennis delen." In september komt er een Ghanese delegatie op bezoek in Roelofarendsveen, die met het Alkemadese gemeentebestuur een plan van samenwerking gaat schrijven. Dit plan wordt ingediend bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) die helpt bij diverse soort gelijke stedenbandprojecten. Een adviescom missie buigt zich vervolgens over het plan. Als de commissie alles goedkeurt, is de steden band per 1 januari 2004 officieel, waarna Al kemade en Kadjebi een definitief actieplan op zetten. Als eerste test voor de samenwerking helpt Al kemade Kadjebi met het op orde krijgen van de afvalverwerking. Nu wordt al het vuilnis op een grote hoop gegooid en in brand gestoken. Dit brengt een enorme luchtvervuiling met zich mee en is weer slecht voor de gezondheid van de bevolking. Alkemade gaat Ghanese ambtenaren daarom uitleggen hoe de burgers kunnen leren hun afval te scheiden. Als de ste denband een feit is, gaat Alkemade zich ook bezighouden met de verbetering van wegen- onderhoud, riolering, onderwijs en gi heidszorg. „Er is daar bijvoorbeeld één barakje inj als dokterspost", vertelt Reijnders. „1 stuur wil graag een ziekenhuisje bouw zijn onze financiële middelen beperl gaan er dus geen ziekenhuis op poten maar we kunnen ze wel uitleggen wat 2 nen doen om zoiets te realiseren." 0 punt lijkt Ghana wel sterker te staan 0 kemade. „Iedereen zorgt er ontzetteni voor elkaar", aldus de wethouder. „0t of juist door de armoede is de bevolk warm en sociaal naar elkaar toe. Wellich K nen wij bij een samenwerking iets van d men en waarden overnemen." door Ruud Sep alkemade - Ambtenaren van de gemeente Alkemade hebben burgemeester en wethouders meermalen gewaarschuwd dat het bestemmingsplan de bouw van recreatiewoningen aan de Wijde Aa niet toestaat. Dat blijkt uit interne stukken die door de Vereniging Veenderpol- der en Wijde Aa zijn gebruikt in de rechtzaak tegen de bouwver gunning. Burgemeester en wet houders hebben de waarschu wingen in de wind geslagen. Het feit dat B en W indertijd dus tegen het advies van hun ambtenaren hebben gehan deld, is interessant omdat er een goede kans is dat de Al kemadese gemeenteraad bin nenkort een eigen onderzoek start naar de hele gang van za ken rond het bestemmingsplan en de vergunningverlening. De fractie van Mooi Alkemade - in haar eentje al goed voor een raadsmeerderheid - wil met zo'n onderzoek duidelijk krij gen wat er indertijd allemaal in achterkamertjes is geregeld. Dat regelen is zoals bekend fa liekant mis gegaan. De rechter heeft de vakantiewoningen aan de Wijde Aa illegaal verklaard en de gemeente hangt in het ergste geval een miljoenen claim boven het hoofd. Naar aanleiding van de bouw- aanvraag van architect Jan van Rijn schreef een ambtenaar in mei 1999 een intern memo. Daarin heet het expliciet dat 'de bouw van de zomerwonin gen niet mogelijk is' omdat vol gens het bestemmingsplan 'het aantal zomerwoningen dat op het moment van de ter inzage legging aanwezig was, niet mag worden overschreden'. Die laatste zin komt letterlijk terug in de brief die B en W twee maanden later aan Van Rijn sturen, maar wordt nu gevolgd door een cruciale toevoeging: 'Deze vermelding heeft slechts betrekking op percelen waarop reeds zomerwoningen aanwe zig zijn.' Dat de ambtenaren niet over tuigd waren door deze draai van burgemeester en wethou ders, mag blijken uit een amb telijk advies uit mei 2001. In een advies over het al dan niet toestaan van de vakantiewo ningen, nemen drie betrokken ambtenaren duidelijk afstand van B en W door expliciet te verwijzen naar 'uw interpreta tie van de bouwmogelijkhe den'. door Wim van Wanrooy alphen aan den run - Vijfhon derd peuters en zestig leidsters komen op straat te staan als de gemeente Alphen zijn rigoureu ze bezuinigingsplannen doorzet. Volgens Audrey Geleijnse, voor zitter van de Stichting Peuter speelzalen Alphen aan den Rijn (SPA), is dat geen overdreven doemscenario, maar een werke lijk beeld van de huidige, peni bele situatie. „Vorig jaar hebben we 80.000 euro extra gehad om een faillissement te voorkomen. Nu de subsidie bevroren gaat worden en er niets extra's komt, staan we voor het blok. Waar schijnlijk rest ons niets anders dan er mee te stoppen." Geleijnse zegt te staan voor pro fessionaliteit. Ze heeft aan haar gediplomeerde leidsters een keuze voorgelegd. Minder geld of kappen. Ze zijn er nog niet uit, maar op de bestuursverga dering van 22 mei moet er dui delijkheid komen. „Er is al drie jaar lang salaris ingeleverd. Daardoor konden we toch met professionals blijven werken. En dat is belangrijk. Ik hoop dat de raad wakker wordt geschud en beseft wat er dreigt te gebeu ren." „We komen ieder jaar een fiks bedrag aan salarissen te kort. Daarnaast huren we dure ge bouwen van de gemeente. We pakken alles professioneel aan en doen het allemaal om peu ters zo goed mogelijk voor te be reiden op hun overgang naar de basisschool", vult Pascaline Hi- tijahubessy als voorzitter van 't Geitje aan de Lijndraaier aan. Zij wijst erop dat de peuters bij de SPA twee gediplomeerde leidsters voor de groep hebben. Dat kost geld, en dat weten de ouders ook. Maar die maken er dankbaar gebruik van. Hitijahu- bessy: „Als je vrijwilligers voor de groep hebt staan is het alle maal veel te vrijblijvend. Ze ha ken sneller af en ze weten min der goed met situaties om te gaan. Gediplomeerden kunnen problemen veel beter onder scheiden. Al gaat het maar om een peuter die valt en EHBO no dig heeft." De gemeente wil volgens haar alleen nog maar professionals voor kinderen die een achter stand - bijvoorbeeld op taalge bied - hebben. „Maar keuzes worden heel bewust gemaakt. Het is bij ons wat duurder dan peuteropvang in buurthuizen, waar een professional en een vrijwilliger staan, maar het is wel de moeite waard. Ik heb zelf ook kinderen in de peuteropvang. Ik geef ze wel twee-en-een-half uur per dag uit handen. Daarom moeten ze goed opgevangen worden. Met deskundig perso neel is dat gegarandeerd." De SPA staat het water tot de lippen, zegt leidster Ank de Jong, al 23 jaar aan het peuter- speelwerk verbonden. Zij weet als geen ander hoe het er tot nu toe is toegegaan. „Ik kan daar wel pissig om worden", zegt ze op een verdrietige toon. „We moeten iedere keer weer op de barricaden klimmen. Houdt dat dan nooit op? Zelf doen we er zoveel aan." Er is een handtekeningenactie op touw gezet. Ouders, maar ook basisscholen wordt ge vraagd hun steun te betuigen. Bovendien mogen zij aangeven waarom het beter is om met louter gediplomeerden voor de peuters te staan, dan met afwis selend vrijwilligers. Die laatste Spitsuuri terspeeli Geitje. D deren gei van een k drankje. Foto: Hiel Kuipers groep kost niks en daar gemeente in zijn bezuii woede wel heil in. Inhoudelijk kan we Klaas Tigelaar nog niet r op de bezuinigingen, woordvoerder van de ga Alphen. Eind mei is een met alle betrokkenen, doet het college een voorstel aan de raad. daarvan worden de fii consequenties uitgewerk lange raar - Het Sticht stuur van het stuurloze en verenigingscentrum P Langeraar hoopt 1 sep een nieuwe pachter te I De laatste beheerder ver april omdat hij van burg ter Arie Epskamp niet discoavonden mocht ot ren. Buurtbewoners hadi klaagd over geluidso waarop Epskamp met e bod kwam. Deze week voerde het 1 spoedoverleg met de vet gen die van Parola gebn ken. „Er is afgesproken weloverwogen op zoel naar een nieuwe beheei moeten goede afsprak maakt worden. Ook kandidaten erop geweze den wat wel en niet kan ii la", zegt woordvoerder P hoef, die al door enkele daten benaderd is. Tot er een nieuwe pach vonden is neemt Marijke van het Dorpshuis in Ter honneurs waar. runwoude - Radio Riji blijft de enige lokale om de gemeente Rijnwoude kale omroep hoeft zijn 1 ning niet af te staan streekomroep Radio 91 Commissariaat van de heeft de bezwaren van 91.6 tegen de toewijzii zendtijd aan Radio Riji ongegrond verklaard. De wet staat niet meer dan kale omroep per gemee zodat er per gemeente een zendvergunning b baar is. Het Commissari in 2000 ook al een aanvfl Radio 91.6 geweigerd en gunning toegekend aan Rijnwoude. De laatste wi meest lokaal en dit h voorkeur van het Comi aat. door Saskia Stoelinga nieuwveen - De timmermannen leggen de laatste hand aan de aparte ingang. Boer Gerard Hart veld gaat in appartementen. De eerste Engelse toeristen hebben zich al gemeld. Tegen betaling lo geren op het platteland in de sta tige Nieuwveense Sint Nicolaas- hoeve uit 1858, waar ooit oude en gebrekkige landarbeiders liefde vol werden verzorgd. Het achterland is mooi groen. De koeien loeien aangenaam en de geur die uit de stallen en van het land komt, is die van echte mest Het plassengebied ligt op loopafstand en de buurtsuper zit om de hoek, aan de andere kant van de doodlopende smalle weg naar de boerderij. „Handig voor de boodschappen." Gerard Hartveld helpt mee om platte landsrecreatie te bevorderen. De zolderverdieping van zijn hoeve aan de Hogendijk is met twee luxe appartementen en een re creatieruimte ingericht voor de vakantieganger die vanaf de boerderij de regio wil ontdek ken. Volgend jaar komen daar nog twee kamers bij. Agro-toe- risme, heet het. Hartveld is boer in hart en nie ren. Zijn vader en zijn over grootvader waren dat ook, op dezelfde boerderij. Hij heeft land, waarop hij tarwe, suiker bieten en maïs verbouwt, en 25 melkkoeien die ervoor zorgen dat hij elke morgen vroeg uit de veren moet. Toch is dat in deze tijd niet meer genoeg om renda bel te draaien. Uitbreiding zit er niet in. De boerderij is aan de kleine kant en meer land of een groter melkquotum is niet haal baar. Het initiatief van Hartveld past Hartveld vindt het ook leuk om mensen van alles te vertellen over de natuur en het leven op en rond de Sint Nicolaashoeve. Gewapend met een boekje over de geschiedenis van zijn idylli sche en historische plek zegt hij: „De naam van de Heilige Nico- laas is bekend in het dorp, want hij is verbonden aan de paro chie, aan de voetbalvereniging, aan de rooms-katholieke basis school en aan een pad. En dat is allemaal gekomen door Jan Ne- derstadt, de eerste eigenaar van de hoeve, die als weldoender bekend stond en de Sint-Nico- laas Stichting oprichtte. Een so ciale instelling die zich toenter tijd richtte op behoeftige landar beiders en boerenknechten en nu onder meer steun verleent aan alle facetten van het vereni gingsleven in Nieuwveen." Aan het uiterlijk van de statige hoeve is met de komst van de luxe vakantieappartementen weinig veranderd. Ook binnen zijn alle authentieke elementen gehandhaafd. „Het is een mooie verdieping geworden. Zelfs het servies is opgesierd met een lan delijk tafereeltje. Ik heb overal op gelet Het moest de sfeer van vroeger uitademen." Hij beent over de verdieping. „Zo'n honderd jaar geleden slie pen hier de zieke en oude boe renknechten. Ze hadden heftige huisregels. Zo moest iedereen gehoorzamen aan de vader en moeder van de hoeve, eendui dig gekleed zijn en elke dag naar de kerk." Hartveld heeft geen regels voor zijn bewoners. Ze kunnen gaan en staan waar ze willen. Als ze een overall en laarzen willen aantrekken houdt hij ze niet te gen. De kerktoren torent boven het land uit en is dus zo te vin den. Ook daarin begeleidt hij zijn bewoners niet. Hij is boer met overgave en stopt zijn liefde in de appartementen. „Zo kan ik blijven leven." Boer Hartveld zit al helemaal in zijn rol als gids. Je kunt hier genieten van de rust en de landschappelijke sfeer. Roeien, kanoën, varen, fietsen, wandelen: alles is in dit gebied mogelijk. Ook het strand en de stad zijn gemakkelijk bereikbaar." Foto: Hielco Kuipers in een trend die de overheid steeds meer stimuleert: 'open stelling van het landschap.' De nieuwe boer moet meer halen uit recreatie en nevenberoepen. Hij heeft daardoor extra inkom sten en haalt de toerist naar het gebied. Het is daarom niet ver wonderlijk dat het ministerie van landbouw en de provincie Zuid-Holland voor de apparte menten van Hartveld subsidie hebben verleend. Ook is er geld uitgetrokken voor de promotie van de keten die onder de naam Groene Hart Logies opereert. Hartvelds boerderij is de tweede in de reeks van (uiteindelijk) ze ven plekken, die in de regio gas ten kunnen herbergen. De fami lie Van Boheemen uit Stomp- wijk was begin dit jaar de eerste die met logeren bij de boer be gon. Boer Hartveld zit al helemaal in zijn rol als gids. „Je kunt hier ge nieten van de rust en de land schappelijke sfeer. Roeien, ka noën, varen, fietsen, wandelen: alles is in dit gebied mogelijk. Ook het strand en de stad zijn gemakkelijk bereikbaar." Hij heeft zelfs plannen voor span nende excursies. „In deze regio werken we veel samen met boe ren die er ook allerlei dingen bij doen: droogbloemen, rozen kwekerij, camping, kaasmakerij, natuurbeheer en een speciale consumentenboerderij. Zo help je elkaar, en voor de toeristen kun je een prachtig kleinschalig programma samenstellen. Wij rekenen niet op massatoeris me."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16