LEIDE 'rinses Maxima wil el, nu Leiden nog' De Stemming Hillebrand zet projectgroep grotendeels naar zijn hand REGIO 'Vermoorde Leidenaar Van der Krieke was niet rijk, maar ook niet arm' 3 Oktober is winstgevend, maar kwetsbaar Hospice Issoria open W*.. U DE F ueeóADÉ» om &esrea>e t'jp KNAW kiest Leidse leden Bitterballen moetje opeten Opticien Opticien Bentley Opticiens zaterdag 17 mei 2003 R1 'De dood ntspringen is iets bijzonders' Oegstgeests zorgt voor kinderen vervolg van voorpagina leiden - De Leidse ondernemer Jan van der Krieke, die sinds zaterdag werd vermist, is vermoord. Over het motief kan voorlopig slechts gegist worden. Vast staat wel dat de politie de vermissing direct hoog opnam. Af gelopen maandag had de politie al twintig man op de zaak gezet en werd er 's avonds direct aandacht aan de vermissing besteed in het tv-program- ma Opsporing Verzocht. Dat leverde twaalf tips op. Collega's in de wasserijwereld verk aarden tegenover deze krant dat be drijven in die branche vaak 'buiten landse mensen in dienst hebben, die niet volgens de cao worden betaald'. Andere bronnen melden dat Van der Krieke niet erg royaal in zijn salarissen zou zijn geweest. Ingewijden suggere ren dan ook dat het zeker niet on denkbeeldig is dat een boze werkne mer verhaal is komen halen. Ook be leefde Van der Krieke enige tijd gele den een mislukt zakenavontuur in Turkije. „En je weet nooit wat daar al lemaal gebeurd is", zei Ozon-direc- teur Yilmaz deze week in deze krant. Een andere financiële tegenvaller voor van der Krieke was het afbrandden van poolcentrum 't Dijkje en het bij behorende woonhuis aan de Hoge Rijndijk, begin vorig jaar. De vermoor de ondernemer was eigenaar van de panden. Naar verluidt zou zijn verze kering niet de volledige schade heb ben gedekt. Toch verkeerde Van der Krieke, die ook secretaris van de Leidse MKB-af- deling was, niet in geldproblemen. R. van Leeuwen, voorzitter van het MKB Leiden, weet dat zeker. „Van der Krie ke was zeker niet schatrijk. Maar even min straatarm. Bovendien rijdt ie mand die echt in financiële moeilijk heden verkeert niet rond in een BMW uit de 7-serie. Als je die auto zou ver kopen, kun je weer twee jaar eten. Ik heb de donderdag voor zijn vermis sing nog met Van der Krieke en wet houder Geertsema in City Hall ge luncht. Toen heb ik niets bijzonders aan hem gemerkt. Ik had niet de in druk dat hij in problemen verkeerde." Waarom Van der Krieke vermoord zou kunnen zijn is een groot raadsel voor Van Leeuwen. „Zoals wij hem kennen was het een zeer vriendelijke hardwer kende, evenwichtige man, die proble men altijd van meerdere kanten be lichtte. Zeker niet iemand die zich zou inlaten met allerlei dubieuze zaken. Misschien had hij problemen met een werknemer. Of is hij ontvoerd vanwe ge z'n mooie auto. Wat dat betreft wachten we met spanning het politie onderzoek af. Maar misschien was hij ook wel een hele goede toneelspeler en speelden er zaken waar wij totaal geen weet van hadden." li-Tam festival schreeuwt om geld van de gemeente Marijn Kramp Prinses Maxima wil jnaar Leiden Noord komen et multiculturele Tam-Tam ral te bezoeken. Maar wat t dit jaar niet lukt? Is er dan n nd jaar nog wel festival om zoeken? Antoon van Dijk, roepvoorzitter en mede-or- •van Tam-Tam, het mul- e evenement van Noord, het zich hardop af. Maxima haar goede wil getoond, nu de gemeente Leiden nog brug komen, vinden de lisatoren. iavond werd de prijsuitrei- i de Appeltjes van Oran- 1 prijs die vrijwilligers van [Tam de dag ervoor uit van Mcóama hadden ten, dunnetjes overgedaan E wijk. In buurthuis Op ei- Wieken in Slaaghwijk ont- IVan Dijk en Tam-Tam co ladvertentie) ordinator lennefer Verbeek de door koningin Beatrix ontwor pen Appeltjes van Oranje. Maxima was vol lof over het fes tival van Noord dat volgende maand voor de derde keer plaatsvindt. Tam-Tam kreeg dan ook de grootste van de drie beeldjes uitgereikt. Volgens de prinses benadrukt Tam-Tam in een wijk met veel sociale proble men en weinig onderlinge sa menhang en saamhorigheid, de leuke en inspirerende kanten van de multiculturele samenle ving. Op dit festival zijn juist de verschillen de bindende factor en laten de bewoners van de wijk met trots aan elkaar zien waar ze bij horen, welke cultuur hun identiteit mede heeft ge vormd. De vijftien genodigden uit Leiden Noord, voor het me rendeel vrijwilligers uit de wijk, waren geroerd door deze woor den. Méxima, die na afloop van de uitreiking nog met iedereen afzonderlijk praatte, maakte op hen een verpletterende indruk. Naast het beeldje ontving het gezelschap ook een cheque van 15.000 euro. Een mooi bedrag maar niet voldoende om het feest er elk jaar van te organise ren, concludeerde Van Dijk. Hij deed daarom een dringend be roep op de Leidse politiek met meer geld over de brug te ko men. Het festival krijgt jaarlijks 'slechts' 6.500 euro subsidie van de gemeente. De overige 93.500 euro wordt bij elkaar geschraapt uit verschillende fondsen. Deze fondsen zijn echter in het leven geroepen om nieuwe initi atieven te steunen. En blijven Tam-Tam niet eeuwig financie ren. Daarnaast worden een aan tal geldpotjes van Tam-Tam mogelijk wegbezuinigd. Een weinig rooskleurig toekomst beeld dus voor een festival dat net zo'n prestigieuze prijs heeft ontvangen. Van Dijk hoopt dan ook dat Méxima volgende maand nog een gaatje heeft in haar drukke agenda. „Want het zou toch lullig zijn als we haar volgend jaar moeten teleurstel len met de mededeling dat het door haar zo bejubelde festival tot het verleden behoort." Van Dijk stelt voor de helft van het festival te financieren met geld dat beschikbaar is voor het wijkontwikkelingsplan van Noord. „Dan zorgen we zelf voor de rest." Het bedrag, schat Van Dijk, moet geen probleem zijn. „Ik heb even gekeken hoe veel 50.000 euro nu ongeveer is. En omgerekend is het 42 centi meter van de half verdiepte tun- nelbak die het gemeentebestuur hier wil aanleggen voor de Wil lem de Zwijgerlaan." In de buurt is volgens Van Dijk veel kritiek op het feit dat er in het wijkontwikkelingsplan vooral aandacht is voor 'harde' zaken en niet voor 'zachte'. „Het gaat teveel over wegen en tunnels en de bouw van kantoren en flats en er wordt weinig geld besteed aan zaken die de sociale samen hang en het welzijn bevorderen. Die kritiek kan de gemeente wegnemen door jaarlijks een fors bedrag beschikbaar te stel len voor Tam-Tam." LEiDENDichter en schrijver Huub Oosterhuis heeft gisteren het hospice Issoria aan de Plantage officieel geopend. Vandaag houdt Issoria open huis tussen 12.00 en 17.00 uur. Geïnteresseerden kunnen dan een kijk je nemen in het monumentale pand aan de Plantage, waar mensen in hun laatste levensfase zorg krijgen in een zo huiselijk mogelijke om geving. Foto: Henk Bouwman leiden - De 3 October-Vereeniging heeft 2002 met zwarte cijfers afgesloten na een paar jaar van verlies. Ondanks stijgende kosten hield de vereniging net 2000 euro over op de balans. Toch is de financiële weerstand sterk afgenomen, zo bleek gister avond tijdens de ledenvergadering, waar de jaarcijfers werden gepresenteerd. Tijdens de vergadering werd ook het thema van de op tocht bekend voor dit jaar: 'Sprookjes'. Veel evenementen vielen duurder uit dan in 2001. Vooral de optocht is met 14.000 euro stevig over de begroting heen gegaan. Ook het Minikoraal viel door het succes prijziger uit. Om kosten te sparen zullen de zingende kinderen dit jaar op de Garenmarkt staan in plaats van in het Van der Werffpark. De kos ten van de hutspot bedroegen 16.000 euro, ook weer flink meer dan in 2001. De vereni ging overweegt om eters een eigen bijdrage te laten betalen, omdat de kosten per maal tijd hoger zijn dan de contributie per lid. De opbrengsten van de kermis zijn na drie jaar van neergang weer omhoog gegaan. Ook is er geld binnengehaald met het ver pachten van terrassen rond het kermister rein. De vereniging hoopt daar in de toe komst nog meer geld uit te slaan. Toch is er zorg over de kermis. De bezoekers betaal den soms erg veel voor de attracties, gaf penningmeester A. van der Poel toe. In combinatie met de neergaande economie zal dat betekenen dat er minder bezoekers zullen komen. De opbrengsten van de ker mis blijven de komende jaren onvoorspel baar. irdwaalde bezoeker van ergadering op het Leidse mis treft het De gemeente- bekommert zich om hem. dan om het lot van zijn ei- eden. Ie vergaderingen spannen- maken, meer publiek te en en zo de beroemde tussen burger en politiek hten, bedacht een com- e van wijze mannen een e geleden het 'duale sys- Niet langer maken wet- ers deel uit van de ge- iteraad. die scheiding tussen be- ders en volksvertegen- digers zou de politiek le- m ger worden. Maar die ver ting kwam niet uit. Inte- cL schijnt het nog weieens te komen dat iemand komt ren hoe Leidse politici over epaalde zaak niet of nau- s van mening verschillen, je kunt het iemand niet &en, besloot de gemeente- jw0( om zo'n lange en bovenal pest ver8adering helemaal te en bijwonen. Raadsleden ennj en geen hoge pet op van bissc :igen redenaarskunsten, srmo nat de raad zich een knel- corset aan. Van elke verga- g wordt vooraf een spoor- e gemaakt, waarop exact aangegeven hoe laat er welk agendapunt wordt ge- jG °i en. Dan weet je als poten- dagt lezoeker ten minste hoe iguui emoet komen. En vooral :htba131 je - hèhè, eindelijk - t; weg mag. hg is dat niet, praten in ie afgemeten kaders. En ok Jacques de Coo van nared n Weer Gezellig zich er de- ,pjpn in de commissie be en veiligheid lekker niks an. Hij had een verhaal te 'en. En als je wilt overtui- JACQUZS T€ 'ontknoPÊN' gen moet je zo'n verhaal soms inleiden en versieren met voor beelden. Commissievoorzitter Filip van As snoerde hem snel de mond. Het heilige spoorboekje was in gevaar. Het vorige onderwerp was ook al zo uitgelopen. De Coo ging voort, maar werd weer afgehamerd. Punctualiteit gaat boven inhoud. De jaarreke ning van de gemeente stond voor tien over half tien op de agenda. Stel je nou eens voor dat de zaal juist daarvoor vol stroomt, moet Van As gedacht hebben. „Meneer De Coo, wilt u afronden?" In zeker zin is de gemeenteraad er wel beter op geworden. De raadsleden zijn een stuk zelf standiger geworden. Ze snoeren nu elkaar al de mond. Daar heb ben ze geen wethouder meer voor nodig. Rembrandt Je hebt leugens, grove leugens en statistieken. Aan dit rijtje op klimmende ongerechtigheden kunnen we nu waarschijnlijk ook de verwachte opbrengst van het Rembrandtjaar toevoegen. Deze week, tijdens de jaarlijkse ondememersborrel van de ge meente, probeerde wethouder Alexander Geertsema de aanwe zige zakenlieden alvast een beetje enthousiast te maken voor het Rembrandtfeest in 2006. Op zichzelf heel verstan dig, want de viering van de 400ste geboortedag van de be faamde schilder moet een groot, één jaar durend landelijk festijn worden, met Amsterdam en Lei den als stralende middelpunten. Als wethouder economische za ken kun je dan natuurlijk niet in december 2005 bij de Leidse on dernemers aankloppen met: 'O ja, vanaf volgende maand is er een feestje, weten jullie nog wat? In zijn peptalk schoot Alexander echter een beetje door. Om te beginnen meldde de wethouder dat het Rembrandtfeest de mu sea en het bedrijfsleven in 2006 mogelijk zelfs 15 miljoen gaat opleveren. Oké, er zullen onge twijfeld meer toeristen komen. Laten het er een half miljoen zijn. Hoe we die veilig langs zijn geboorteplek in de Weddesteeg krijgen, zien we in 2006 wel. Dan moeten we die lui 30 euro de man uit de zak kloppen. Dat is aanpoten, hoor! Toen Geertsema vervolgens de economische visionair probeer de uit te hangen, ging hij hele maal de mist in. Hij voorspelde de ondernemers tijdens de bor rel ook enorme Rembrandt-op- brengsten in de jaren na 2006. Gemiddeld zou Leiden er jaar lijks maar liefst 7,5 miljoen wij zer van worden. En hield de stad er 140 arbeidsplaatsen aan over. Goed, er zal na 2006 vast nog wel een overgebleven tentoon stelling zijn waar een verdwaal de toerist een paar euro aan kan uitgeven. Die zal ook zeker nog langs zijn Latijnse school wan delen, een plas doen bij V&D, misschien nog een lollig Rem- brandt-T-shirtje kopen of een broodje Nachtwacht eten in een met Gouden-Eeuwprullaria op geleukt eettentje. We weten na tuurlijk niet wat de toiletdames straks rekenen, maar dat levert natuurlijk nooit 7,5 miljoen op. En wat moeten al die arbeids krachten in hemelsnaam doen? Krijgt elke Rembrandttoerist tot in lengte van jaren een verplich te begeleider mee? Rekent Geertsema ook het NS-perso- neel mee dat kunstliefhebbers treinkaartjes verkoopt naar de plaatsen waar wél veel schilde rijen van Rembrandt te zien zijn? Of is Alexander Geertsema ge woon toe aan een nieuw reken machientje. Eentje waarvan het kommatoetsje niet vastzit? Tekst: Aad Rietveld en Wim Wegman Tekening: Maarten Wolterink leiden - De Koninklijke Nederlandse Akademie van Weten schappen (KNAW) heeft vier Leidse hoogleraren gekozen als nieuw lid. Het gaat om kunsthistorica en Leids ereburger C. Fock, taalhistoricus A. Lubotsky, reumatoloog F. Breedveld en geneticus P. Hooykaas. De in Amsterdam gevestigde Akade mie telt tweehonderd leden, die werkzaam zijn op alle terrei nen van wetenschappelijk onderzoek. Als een lid 65 jaar wordt, komt zijn of haar plaats vrij. De KNAW adviseert de re gering over ontwikkelingen in de wetenschap. Verder stimu leert zij samenwerking op wetenschappelijk gebied op natio naal en internationaal niveau. vervolg van voorpagina leiden - Voor zover gisteravond bekend werd, heeft Henri Lenfe- rink, de nieuwe burgemeester van Leiden, één zwakte: hij is dol op bitterballen. Maar boven al werd duidelijk dat de PvdA'er in staat wordt geacht Leiden meer smoel te geven. In een rommelige en informele sfeer werd de oud-wethouder van Arnhem gistermiddag op het Leidse stadhuis als burge meester geïnstalleerd. Van loco-burgemeester Rob Gast uit Arnhem kreeg Lenferink de etiquette voor het eten van bitterballen. Geen raadsverga dering zonder deze snack, zei Gast, en hij waarschuwde Lei den alvast: als de schaal de zaal in komt, telt Lenferink de hoof den en de bitterballen, „zodat hij precies weet hoeveel er extra voor hem overblijven." En wat natuurlijk niet hoort: de laatste bal van de schaal pakken. „Hij is degene die de laatste neemt." Opvallend was de aanwezigheid van Harry Groen gistermiddag, de WD'er die het referendum van Lenferink verloor. Verschil lende sprekers heetten Groen 'een speciaal welkom'. Ook Lenferink sprak zijn waar dering uit voor de komst van zijn tegenstrever. „Ik weet hoe moeilijk het voor hem is dat niet hij hier staat. Terwijl hij zo dichtbij was." Groen verloor niet alleen het referendum, hij was aanvankelijk ook de enige kandidaat voor het burgemees tersambt, totdat minister Rem- kes van binnenlandse zaken be paalde dat de Leidse benoe mingsprocedure over moest. „Ik moet nog veel beloftes inlos sen", zei Lenferink verder. „Ik ga graag aan de slag. Ik ben ook niet van plan om weer snel weg te gaan. De eerste paar maan den moet ik het nog alleen doen, maar ik wil dat zo gauw mogelijk mijn vrouw en kinde ren overkomen. Ik heb hen no dig. "En over de bitterballen: „Die moet je niet bespreken. Bitterballen moet je opeten." Oud-burgemeester Paul Schol ten van Arnhem die negen jaar nauw met Lenferink samen werkte, voorspelde voor Leiden een mooie tijd met de PvdA'er als burgemeester. „U krijgt een hele goede." leiden - Totale overeenstem ming hebben de projectgroep en wethouder R. Hillebrand (PvdA/ruimtelijke ordening) gis teravond niet bereikt over het nieuwe Aalmarktplan, maar ze zijn op de valreep toch dichter bij elkaar gekomen. Hillebrand zorgde voor een doorbraak met zijn belofte dat hij alles op alles zal zetten om een winkel met een culturele uitstraling in de voormalige Aalmarktschool te krijgen. Hij heeft zelf een voor keur voor een vestiging van het Franse FNAC, een grote cd-win- kel met een ruim assortiment en de mogelijkheid een kop koffie te drinken. Garanties gaf hij niet („Ik ben geen eigenaar van FNAC"), maar de gemeente heeft wel zeggenschap over het type win kel dat in het schoolgebouw komt, zei hij. R. Onel van de Stichting Aalmarktgebied zei echter nog steeds niet te begrij pen waarom de detailhandel, die er in het Aalmarktgebied duizenden vierkante meters winkelvloeroppervlakte bij krijgt, zo nodig de Aalmarkt- school moet opeisen. Onel en anderen zien liever dat de Aal marktschool geheel wordt ge bruikt voor de tweede zaal van de Stadsgehoorzaal, in combi natie met een theatercafé. De tweede zaal, die directeur P. Unger van de Stadsgehoorzaal hard nodig zegt te hebben voor congressen, was overigens al veiliggesteld maar het door haar zo vurig gewenste theatercafé lijkt onhaalbaar. De vertegen woordigers van de binnenstads winkeliers en wethouder Hille brand houden vol dat de reno vatie van de Aalmarktschool on betaalbaar is als het pand geen commerciële functie krijgt. Bo vendien zou het zonder zo'n winkeltrekker niet lukken om het winkelend publiek op de Haarlemmerstraat richting Aal markt en Breestraat te lokken. Behalve de FNAC-optie bracht ook het vastleggen van de mini male omvang die het cultuur plein achter de Aalmarktschool moet krijgen, 750 vierkante me ter, de partijen nader tot elkaar. Het streven is om dit plein met de monumentale beuk zicht baar en toegankelijk te maken vanaf de nieuw te bouwen brug over de Stille Rijn. Vanaf het plein kan het winkelend publiek doorsteken naar de Breestraat of de Mandenmakerssteeg, waar een entree komt van Vroom& Dreesmann. Die nieuwe brug wordt wellicht toch breder zodat er ruimte ontstaat voor fietsers en terrassen. Wel verdwijnt dan de Waaghoofdbrug. Wethouder Hillebrand hield on danks bezwaren van een aantal leden van de proMctgroep vast aan de inpandigebevoorrading van V&D aan de kant van de Breestraat. (advertentie) of aankomend met oogmeetervanng voor ons filiaal in het mooie Voorschoten Bel Erik Visser van 071 5612120 of e-mail bentlev-vst@planet.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13