SERVICE Gekonfijte asperges met roomijs en sinaasappels Licht wisselvallig Kruiswoordraadsel HDC160 ZATERDAG 17 MEI 2OO3 CD VAN DE DAG Genre: pop/wereldmuziek/ bhangra Natacha Atlas Something Dangerous MantraA/2 Recordings MNTCD 1035 Bollywood, de Indiase tegenhanger van Amerika's droomfabriek, komt in je boxen tot leven bij dit nieuwe album van Natacha Atlas. De cover vormt nog maar een slappe verwijzing naar haar panora mische wereldbeeld. De Egyptische-Belgische zangeres woont in London. Parijs, Beiroet, Cairo, Kingston en Goa en nergens. En zo klinkt haar mix van Arabische keelklanken, Indiase banghri, Euro pese techno, West-Indische rap en Egyptische shaabi ook. Nu eens zwoel, zoals in het filmische decor van Adam 's Lullaby of Just Like A Dream, dan weer uiterst funky zoals in Eye Of The Duck of Layali Natacha is op haar best als ze haar achtste nootjes schijnbaar achteloos rondstrooit en terloops de James Brown/Betty Newcom- be-klassieker This Is A Man's World annexeert. Met hoorbaar ple zier improviseert ze met haar tremolo op de regels die de bitter heid van de kansloze hoofdpersoon schetsen: 'He's lost in a world of loneliness'. Een dijk van een album, mede dankzij Sinead O'Connor, Princess Juli anna en Jocelyn Pook. BOEK VAN DE DAG Onderwerp: Sicilië Francine Prose Siciliaanse Reis Uitg. Maarten Muntinga/Rainbow Prijs: 17 Een geweldig eiland met vele gezichten. Wie ooit op Sicilië is ge weest, zal het beamen. Want of je in Palermo rondloopt of in Syra cuse is een wereld van verschil. In de laatste stad heb je het idee, ook al vanwege de fraaie Griekse en Romeinse archeologische overblijfselen, in een Griekse havenplaats te zijn beland. Niet voor niets hebben de Grieken hier lang een kolonie gehad. Palermo is behalve een stinkende grote stad ook een stad met vele kunst schatten. Neem de weergaloze mozaïeken in de kathedraal van Monreale. Maar ook een stad waar vlak bij een eeuwenoude ge- \rangenis een eenvoudig monument van staal is opgericht voor po litieagenten die vielen door maffiageweld. Francine Prose verken de het eiland in al zijn hoeken en gaten. Wat haar bovenal raakte, was de intensiteit waarmee de Sicilianen leven. In hoofdstuk 8 wordt het boekje van Prose echt interessant, want dan komen de typische Siciliaanse gerechten aan bod als pasta alla Trapanese, pasta con sarde, pasta ai ricci. KOKKERELLEN Het konfijten van vruchten is een oude conserveringstechniek die in de loop van de vorige eeuw min of meer in het vergeetboek is geraakt. Niet geheel ten onrechte want wij geven tegenwoor dig de voorkeur aan verse vruchten boven geconser veerde vruchten die door het toepassen van de conserveringstechniek een groot deel van de oorspronkelijk aan wezige vitaminen en andere waar devolle stoffen heb ben moeten afstaan. Asperges en andere stevige stengelgroen ten, zoals de sten gels van paksoi en bleekselderij, lenen zich bijzonder goed om in een suikersi- roopje te konfijten. De smaak wordt er door veranderd en de groen ten kunnen dan ook in nagerechten worden verwerkt. Neem de proef op de som en verras uw disgenoten vandaag of morgen met roomijs en gekonfijte asperges met si naasappels. Nagerechten voor 4 - 6 personen: 16-20 duimdikke asperges (AAI - extra): 750 gram suiker. Voorts: 1 1/2-2 liter vanille-roomijs (kant-en-klaar); 2-3 sinaasap pels; 1/2 theel. limoen- of ci troensap; 4 - 6 verse blaadjes van citroenmelisse. Schil de asperges van boven naar beneden steeds iets dikker af. Neem van de onderzijde van elke stengel een stukje (ca. 3 cm.) af. Leg de asperges in ruim koud water tot aan het moment dat ze worden gekookt Het wa ter dient elke drie uur te worden ververst Zet de asperges op met ruim ko kend water. Laat-ze 16 -18 mi nuten zachtjes koken. Schakel daarna de warmtebron uit en laat de asperges in het kookvocht grotendeels afkoelen en daama op een zeef laten uitlek ken. Breng in een tweede pan 11/2 liter water aan de kook Voeg de suiker toe en blijf zo lang roeren (met hou ten lepel) tot de sui ker volledig is opge lost Snijd intussen de reeds gekookte as perges in stukken van ten minste 5 centi meter. Leg de in stukken gesneden asperges in de hete suikersiroop. Breng al les nog even (ca. 2 minuten) aan de kook Laat de asper ges daama 36 -42 uur in de suikersiroop staan. Laat de stukken daama uitlekken op een platte zeef. Schil de sinaasappels zo dik af dat ook de witte onderhuid wordt weggenomen. Snijd de partjes tussen de vliezen uit. Neem eventueel aanwezige pit ten weg. Houd de sinaasappel partjes apart in een kommetje. Schep er 2 - 3 eetlepels suikersi roop van de asperges en het li moen- of citroensap door. Plaats het kommetje tot verder gebruik in koelkast of diepvrie zer. Laat de sinaasappelpartjes vlak voor het opdienen even op een zeefje uitlekken. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: op de Al knoop punt Watergraafsmeer en knooppunt Eemnes en op de A12 bij Veenendaal en knooppunt Waterberg. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A12 bij Didam en A73 bij Venray. Zondag: A2 bij Utrechten A28 bij Amersfoort. HET WEER door Jan Visser Na het fraaie weer van gisteren is het dit weekeinde licht wisselvallig. Vanochtend trekt weliswaar een front naar het noordoosten weg, in onstabiele lucht - massa's kan vanmiddag een bui ontstaan. Er is echter ook geregeld zonneschijn en aan zee blijft het droog. Verder een middagtempera tuur van 17 graden en een meest matige, aan zee vrij krachtige zuidwestenwind. Morgen vooral in de nacht regen, overdag opklarin gen maar ook een buienkans en zondagavond weder om regen en mogelijk veel wind. Het is de laatste maanden vaak heel fraai weer ge weest maar de eerste zomerse dag laat nog op zich wachten. In april werd het in De Bilt niet warmer dan 24,7 graden. Soesterberg sleepte er met 25 graden nog wel een zomerse dag uit. De laatste keer dat het pas juni werd voor het kwik de grens van 25 graden be reikte of overschreed dateert uit 1994. In 1991 zelfs niet eerder dan begin juli. Van 1995 tot en met 2002 hadden alle bloeimaanden een of meerdere dagen maxima boven 25 graden: in 2000 liefst 12 en nota bene ook allemaal op rij. Verder terug in de 20ste eeuw valt vooral de periode 1901- 1929 op. Iedere meimaand had toen zomerse dagen, de langste periode zonder vijfentwintigers deed zich voor in de jaren zeventig. Toen van 1972 tot en met 1975 geen enkele zomerse dag in de vijfde maand van het iaar. Als het aan het operationele atmosfeermodel van het Europese weercentrum ligt hoeven we dit jaar niet te wachten tot juni. Het model zinspeelt namelijk op zo merse maxima tijdens de tweede helft van volgende week. Onder regie van een Iberisch heteluchtkanon (warmbloedig hogedrukgebied boven Spanje) brei den warme luchtmassa's zich naar onze streken uit. Enige reserve is echter gewenst: een flink aantal op lossingen dat aan het model gelieerd is doet niet mee en het operationele model van Duitsland komt tij dens de tweede helft van volgende week juist met een polaire verkilling boven het Noordzeegebied. 3 o 5 05:40 ZO MA Dl WO DO WZW4 ZW 4 ZW 5 ZZW 4 ZW 4 o 45 a 50% 60% 40% 30% 60% 1-3 1-4 2-9 0-0.5 0-5 Waterstanden morgen Bel de weerman vot het meest actuele aj weerbericht in de re 0900-1 234f J SO eurocent per mini J I Verwachting voor morgen I jS Purmerend Markermeer ,'rü t Noordzee Umuiden Haarlem HOOIKOORTS Hooikoorts Dit weekend kan een enkele bui vallen, maar die zijn te spo radisch om de hooikoortssituatie drastisch te verbeteren. De toe stand blijft vrij ongunstig Verwachting voor morgen w 4 Els Geen Zuring Matig Hazelaar Geen Rogge Sterk Populier Geen grassen Geen Wilg Geen Eik Sterk lep Geen Weegbree Zwak Berk Geen Bijvoet Geen Beuk Matig Brandnetels Zwak Aan de kust ts de situatie voor hooikoo rtspatienten over h et algemeen gunstiger atwijk 1 Sassenheim STRIPS Leidend J|L' n Alphen a/d Rijn Amersi Wassenaar Utredrt. Den Haag PUZZEL DIRK JAN DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck BC enm cmatohj mroCATE. wc Horizontaal: 1. Dierentuin: 5. onfris; 7. soort peer; 10. Frans lidwoc 12. por; 14. muzieknoot; 15. gehoorzaal; 17. ijkmeest 19. Frans voegwoord; 20. aldus; 21. rivier in Oostenq 23. loven; 25. bijwoord; 26. echtgenoot; 28. aartsbissc ig (Lat. afk.); 31. met een blos op de wangen; 33. vermcpa gend; 34. het plotseling omslaan van het zeil. Verticaal: 2. Rivier in Siberië; 3. Spaanse uitroep; 4. betreurensw We dig; 5. klap; 6. grondtoon; 8. blaas op een geverfde oj vlak; 9. vrouw van adel; 11. uitroep van pijn; 12. dag! ie; ning; 13. aanduiden; 14. symbool ijzer; 16. bijb. figuu^n 18. mosselnet; 22. regeringsreglement; 24. edelachtba ai 27. aldus; 29. zwemvogel; 30. griezelig; 31. insect; 32. deel van het been. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 4. Kliklijn; 5. kleingeld; 8. fit; 9. soep; 10. nared Verticaal: 1. Skilift; 2. ministaat; 3. wijze; 6. gestel; 7. loeien ZONDEl EEN ZOGOED ALS NIÉUWE. SMUftJ= 1 e/o'ise pt-eK \aMar dg. Moe -j&e/oeewir is ïaj Her kasïaiet

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12