w Toch veel bezwaren tegen plan Luifelbaan HIEUW Het Indië-monument is nu compleet 'Aalmarktplan nu dóórzetten' De naakte volkstuin Ligne Roset Idartsen i ren afbraak door inetsplan Uitgekeken op uw college's REGIO Van capfaïn iglo www.autoheemskerk.com W Home cinema uit slechts twee zichtbare luidsprekers' 2003 1rww.leidschdogblod.nl wanden van Lieftink zijn 5.1 iikvangers en ideale buiten- inden. Ze worden gemaakt 1,5 waardig aluminium of kunst- 39 srfect maatwerk uit eigen riek. Met KOMO-keur 5 6 rsterke kwaliteitsgarantie. II ziens in de showroom. foom: Produktieweg 15-17 ■104 CC Alphen a/d Rijn '2 46 96 70 - www.lieflink.nl nmgstijden showroom: n vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur kq van 10.00 tot 16.30 uur geeft licht! 15% Korting op alle verlichting IGNE ROSET IIDERÜORP Vassenaarse lilie koopt joters' Voontoren akhaven [de kaart 3i •si: van voorpagina -• .j sok) De tandartsen in se regio vrezen de zorg- i van het nieuwe kabi- iraak van de tandartsen- il noemt voorzitter L 66 ïuysen van de Leidse senvereniging de maat- u- n de vergoeding van de eke controle voor vol- i in af te schaffen. - iet bezoek van kinderen iet zelf betaald te wor- ie blijft in het zieken- j kket. er kwalijke zaak", vindt 7; «tandarts. „De tandart- j in Nederland ziet er nu Dat dreigt met deze in- Ie maatregel af te brok- 42 |u al wordt maar één van ei i controles per jaar voor 4 en vergoed en je ziet nu eel patiënten die tweede 21.laten schieten en 1 ïop het volgende jaar." roeckhuysen verwacht 522 patiënten de tandarts :;il niet meer opzoeken. 39i ze zullen zeker langer imet een nieuw bezoek. jj iten tot ze klachten krij- ii3 lardoor er uiteindelijk 8 gewikkelde en dure be- r igen nodig zijn. Ik zie 5 leren meer gaatjes krij- t is een betreurenswaar- 37 twikkeling. En als die •so i na hun achttiende auwelijks meer komen, si het alleen nog maar (advertenties) Morgen vindt u de baan die bij u past in LEIDEN door Wim Koevoet leiden - Omwonenden hebben veel bezwaren tegen de renova tieplannen voor winkelcentrum De Luifelbaan, hoewel niemand van hen de grootschalige op knapbeurt echt wil tegenhouden. De meeste protesten zijn tegen de woontoren van 70 meter op het bevrijdingsplein en tegen de woonverdieping op de winkels aan het Vijf Meiplein. De overbu ren willen niet tegen een 'blinde muur' aankijken. Vijftig omwo nenden steunen met hun handte kening de actie die M. Heruer te gen de appartementen voert. Van de eerdergenoemde toren moet twintig meter af, omdat te veel huizen in de buurt anders in de schaduw komen te staan, vindt A. van Dantzich van de Wijkvereniging Leefbaar Zuid- West. Daarmee zou het aantal verdiepingen van 23 verminde ren naar 17. En dat is volgens Van Dantzich ook het maximum dat staat vermeld in de uit gangspunten voor het bestem mingsplan van het gebied. In de raadscommissie ruimte en groen bestond hierover gister avond de nodige verwarring, mede omdat raadsleden over verouderde versies van stukken bleken te beschikken. Wie er ge lijk heeft, werd nog niet duide lijk. Van Dantzich was ook zeer kri tisch over de verkeersafwikke ling. Hij noemt het 'onbestaan baar" dat bij zo'n groot bouw plan als dat voor Die Luifelbaan niet is gedacht aan méér ont sluitingswegen. „Er komt 9000 vierkante meter winkehioerop- perviakte bij. Dat zal toch be doeld zijn om meer klanten te trekken. En denk ook aan de nieuwe bewoners. Maar er is maar één ontsluitingsweg, de Vijf Meilaan." Daaraan komen, zo betoogde hij, twee dicht naast elkaar gelegen inritten van de nieuwe parkeergarages te lig gen. Hij hield de raadsleden voor dat in de huidige situatie het verkeersaanbod minder dan de helft is, maar dat dat drie in gangen tot zijn beschikking heeft. Van Dantzich voorziet verder problemen voor fietsers en wan delaars. Die worden gehinderd door auto's op zoek naar een parkeerplek en door bedie- ningsverkeer, denkt hij. Volgens Van Dantzich zijn er trouwens 150 parkeerplaatsen te weinig in het Luifelbaanplan opgenomen. Vooral mensen met wandelwa gens of een rollator zullen te lij den hebben, zei de Zuid-West- bestuurder, onder de 'ongeor dende inrichting" in de Johan nes Poststraat/Van Randwijk straat, waar de weggedeelten voor de verschillende verkeers- soorten niet duidelijk van elkaar zijn gescheiden. Klachten had hij ook over het verdwijnen van het toch al schaarse groen rond de Luifelbaan. De raadscommissie ruimte en groen hoorde de bezwaarma kers gisteravond alleen maar aan. De raadsleden namen nog geen besluit over de ruim 5,5 miljoen euro die de gemeente in het project wil steken. Het colle ge heeft de bezwaren al wel on gegrond verklaard. Waarschijnlijk wordt aan het de finitieve besluit toch een raads vergadering gewijd. CDA'er A. Flippo drong daar in elk geval op aan. Oud-lndiëstrijder Ger Scheffer (met boeket te zien tussen de figuurtjes van het monument) herdenkt de zesentwintig militairen uit Leiden, onder wie zijn broer, die tussen 1945 en 1952 in het voormalige Nederlands-lndië zijn gesneuveld. Foto: Dick Hogewoning pro balance CAPTAIN IGV.O OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A U T W&fêmwm&E R K Leiden L. (071) 531 08 11 Roelofarendsveen R. (071) 331 28 6 Ben je eigenlijk op zoek naar een deodorant die niet alleen heel effectief werkt, maar die daarnaast ook zacht is voor de huid? Waarom zou je dan genoegen nemen met een deodorant die je slechts één van beide eigenschappen biedt? De nieuwe Rexona Pro-Balance houdt de okselhuid 24 uur lang écht droog en is dankzij de toevoeging van ProDermasil™, een unieke mix van huid- vriendelijke ingrediënten ook nog eens bijzonder geschikt voor de gevoelige huid. Rexoria Daar kun je op vertrouwen! Hillebrand: Met of zonder projectgroep door Wim Koevoet leiden - Eensgezindheid bij de projectgroep die een nieuw Aal marktplan heeft gemaakt is voor wethouder R. Hillebrand geen voorwaarde om dóór te gaan. „Het moment is bereikt waarop een besluit moet vallen. Anders kan de inspraakprocedure pas na de zomer beginnen en zijn we zo weer drie maanden ver der. Alle argumenten zijn reeds uitgewisseld en LVC en de Stadsgehoorzaal kunnen niet nog langer wachten in hun on geschikte huisvesting", aldus de wethouder. Hij reageerde hiermee gister avond in de raadscommissie ruimte en groen op vragen van Groen-Linksfractievoorzitter G. van Hees. Die toonde zich ver ontrust over uitlatingen in deze krant van gisteren van de voor zitter van de projectgroep, C. Waal. Volgens Waal doet Hillebrand het ten onrechte voorkomen dat vanavond in de finale bespre kingen met de wethouder het plan van de projectgroep op de agenda staat. Het plan van de projectgroep was echter al veel eerder af, maar zou door listig opereren van de wethouder uit beeld zijn geraakt Waal, partijgenoot van Hille brand en zelf oud-wethouder, zegt dat Hillebrand aan 'verded en heerspolitiek' doet Het ver haal van Hillebrand dat hij een akkoord heeft bereikt met de projectgroep deed Waal af met 'newspeak', een term uit George Orwell's 1984. Er zijn volgens Waal sinds Hillebrand aan de vergadertafel van de project groep is aangeschoven wijzigin gen doorgevoerd die een groot deel van de projectgroep geens zins bevallen. Vooral de vesti ging van een grote winkeltrekker in de Aalmarktschool en de in pandige bevoorrading van Vroom Dreesmann aan de Breestraatkant van het waren huis, stuiten op onoverkomelij ke bezwaren. Deze elementen zijn niet te vinden in het plan dat de projectgroep in een eer der stadium heeft afgescheiden en waarvan folders door de hele stad zijn verspreid. In de pro jectgroep zitten 25 leden die de bewoners en winkeliers in het gebied en de Stadsgehoorzaal en het LVC vertegenwoordigen. De Kamer van Koophandel MKB en het centrummanage ment zijn wél voor de omstre den wijzigingen. Volgens Hillebrand zijn én de winkeltrekker én de inpandige bevoorrading van V&D onver mijdelijk. Hij durfde Van Hees niet te ga randeren dat hij vanavond de leden van de projectgroep op één lijn krijgt De wethouder zei te streven naar een maximaal draagvlak. Hij wijkt niet voor verdeeldheid bij de project groep, ook al, zo memoreerde Van Hees, is in de procedure voorschriften te lezen dat de projectgroep met een plan moet komen waar ze geheel achter staat Hillebrand zei dat hij en de le den van de projectgroep elkaar vanavond 'goed in de ogen moeten kijken' voordat er con clusies worden getrokken. „Als de winkeltrekker en de inpandi ge bevoorrading van V&D de enige dingen zijn waar we het niet over eens kunnen worden." Hillebrand hield Van Hees aan het einde van zijn betoog voor dat de Leidse gemeenteraad het laatste woord heeft. door Timoteus Waarsenburg leiden - De Stichting Militair In- dië Monument heeft het ge denkteken bij Molen de Put voor de Leidse gesneuvelden in het voormalige Nederlands-ln dië gisteren volmaakt. Op de grond voor de sokkel met drie fi guurtjes - tussen hen in is een gat voor de nooit thuis gekomen vierde man - ligt sinds gisteren een plaquette. "Verre grond, tastbare aarde' staat erop. Sa men met de namen van de zes Indonesische erevelden waar Nederlandse militairen begra ven liggen. Onder de plaat ligt een kistje met daarin zes zakjes aarde, afkomstig van die be graafplaatsen. Klokslag drie uur staat een twin tigtal oude mannen, insignes op de borst, baret op het hoofd, strak in het gelid voor het mo nument. Voorzitter J. Werter van de Stichting Militair Indië Mo nument neemt het woord. „Het monument is nu echt compleet. Onze kameraden zijn niet thuis. Maar wel een gedeelte van de grond waarin zij rusten. Grond die zich wellicht al met hun li chamen heeft vermengd. We kunnen nu een hoofdstuk uit het Indië-boek afsluiten. Dit is geen oorlogsmonument, maar een gedenkteken. Een plekje waar wij onze gesneuvelde ka meraden kunnen herdenken." Van een afstandje slaat een clubje pubers het tafereeltje zwijgend gade. Als ze zich al een voorstelling proberen te maken van wat deze mannen nu bezig houdt, zijn het zwart-wit beel den uit historische tv-documen- taires. Maar deze oud-Indiëstrij- ders hebben de gebeurtenissen na al die jaren nog steeds in kleur op hun netvlies staan. Met twee voormalige wapen broeders stapt Ger Scheffer naar voren. Hij legt een bloemstuk voor de plaquette. Nadat hij de linten heeft recht gelegd doet hij (advertentie) eerbiedig een stapje naar achter en salueert. Voor de zesentwin tig militairen uit Leiden die tus sen 1945 en 1952 in het voorma lige Nederlands-lndië zijn ge sneuveld. En voor z'n broer, Sjaak Scheffer, in het bijzonder. „Hij werd in 1946 opgeroepen. De vertrok een jaar later als dienstplichtige. Ik heb ruim twee jaar als commando in Ne derlands-lndië gediend. M'n broer bijna drie jaar bij de Ge nietroepen. Hij raakte daar eerst gewond en sneuvelde vlak voor dat hij naar huis mocht Heel triest." „Het was sowieso een hele vreemde oorlog", zegt Scheffer. „Iedereen die daar zat, wist ei genlijk al dat Nederlands-lndië onafhankelijk zou worden. In '40-'45 vocht je tegen het fascis me. De militairen wisten toen beter waarvoor ze het deden. Ik heb dan ook nooit aan m'n moeder kunnen uitleggen waar om haar zoon daar nou gestor ven is. Maar met dit monument heb ik nu eindelijk een plekje waar ik elk jaar op zijn sterfdag een bloemetje kan brengen. Want ook al is het inmiddels lang geleden, er gaat geen dag voorbij dat ik niet aan hem denk of over hem spreek." (advertentie) Wie bij Oud Raadwijk water nodig heeft, stopt zijn gieter in de sloot Het Leidsch Dagblad houdt samen met de Hortus Botanicus van de Universiteit Leiden een Open Tuindag op zaterdag 14 juni. Wie aan de Tuindag wil meedoen en in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Warmond, Zoeterwoude of Voorschoten woont, kan zich nog opgeven via tel. 071-5356362 of per e-mail: t.collee-bark@hdc.nl. Het Leidsch Dagblad publiceert van tevoren de namen van de deelnemers en maakt een kaart, zodat lezers de adressen gemakkelijk kunnen vinden. Aan de Tuindag is een publieksprijs verbonden. zoeterwoude - Aan het eind van een schilderachtig polderwegge tje, even buiten Zoeterwoude- Dorp, ligt de volkstuinvereni ging Oud Raadwijk. Grutto's, kieviten en andere weidevogels klinken op vanuit de weilanden, een eend broedt temidden van de rabarberplanten. Knotwilgen als oude mannetjes spiegelen zich in dromerige sloten. Alleen de razende rijksweg A4, die in de verte te zien is, trekt zich ner gens iets van aan. Dit is het do mein van Peter Blom (48), die alweer zeven jaar voorzitter is van de club. Zoals de Engelse kok Jamie Oli- ook tear in j bna- Verkoopprijs: 1595,- •iMhnodxtepbaBen Het compleet nieuwe 3-2-1 digitaal home entertainment systeem van Bose! Overtuig uzelf! Vraag om een demonstratie. Bezoek uw geautoriseerde Bose-dealer. Voor een volledig overzicht van geautoriseerde Bose dealers kunt u contact opnemen met Bose, tel: (0299) 390111, _£MZ5üe^ fax: (0299) 390109, e-mail: consumenteninfo@bose.com Biter sound through n Geen elektriciteit, geen water, geen huisjes. Wel een kas en een schuur. Oud Raadwijk aan de rand van Zoeterwoude is 'de naakte volkstuin'. Foto: Henk Bouwman ver zichzelf 'the naked chef noemt vanwege zijn sobere kookstijl, zo mag Oud Raadwijk wel een naakte volkstuinvereni ging heten. Er is geen elektrici teit of water, er zijn geen huisjes. Alleen een kas en een schuur zijn toegestaan op de gemiddeld 154 vierkante meter die iedere tuinder tot zijn beschikking heeft. Wie water nodig heeft, steekt zijn gieter in de sloot De 53 leden zijn er tevreden mee. De bodem hier heeft de kwaliteit van potgrond en ge wassen schieten de grond uit. Eind april konden de eerste bloemkolen het land al af. Tuin bonen, uien, aardappelen en knoflook koesteren zich in de voorjaarszon. Kropsla mag dan uit de winkel verdwijnen, hier is hij nog volop te vinden. In de kassen staan de 'voorgetrokken' preien, worteltjes en maïs klaar om uitgezet te worden. Spitsko len met gigantische bladeren groeien over de smalle paadjes heen. Maar niet iedereen ver bouwt groente of fruit in zijn tuin. Er zijn er ook die vooral voor bloemen en sierplanten gaan. „Neem nu de tuin van mevrouw Roeleven", zegt Blom. „Die is in juni één bloemenzee. Als je 'm in maart ziet, denk ik elk jaar weer, gut gut, wat moet dat worden. Maar vorige zomer kwam waarnemend burgemees ter Havermans bij ons op be zoek en die heeft anderhalf uur naar haar tuin staan staren. Hij kon er zijn ogen niet van afhou den, zo mooi vond hij het." Hoewel het beplanten van een nutstuin misschien wel de oer vorm van tuinieren is, neemt de belangstelling ervoor af. Vroeger moest ook Oud Raadwijk met een wachtlijst werken, nu is het elk jaar maar weer afWachten of alle 54 kavels volkomen. En ja, het bijhouden van een volkstuin is best veel werk, al noemt Blom overdrijven ook een kunst. „Re gelmaat is alles. Wie drie weken niets doet en niet schoffelt, heeft huizenhoog onkruid. Elke dag een half uurtje, dan kom je ver." Voor de kosten hoeft de aspi rant-tuinier het niet te laten: de huur bedraagt 48 euro per jaar. Als alles daarna goed gaat, ziet de hobbyist nog maar zelden een groentewinkel van binnen. Een deel van de afgenomen be langstelling hangt misschien sa men met de diep gewortelde ge dachte dat een volkstuinier eerst niets heeft en dan opeens zo veel, dat hij weken lang niets an ders eet „Dat klopt al lang niet meer", weet Blom. „Het zaai goed is nu zo goed, dat je zeker weet dat alles opkomt. Je kunt dus met weinig bedden vol staan. Bovendien is er meer af wisseling dan vroeger. Erg po pulair zijn bijvoorbeeld sierkale- bassen en pompoenen, die je mee naar huis kunt nemen om ze op een tafeltje of bankje in je voortuin te zetten." Vorig jaar hield de vereniging voor het eerst een pompoenenwedstrijd, vertelt Blom. Wie heeft de groot ste? „De winnaar kwam met een pompoen van 68 kilo!" Wilfred Simons

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9