'Zwembad en sporthal niet veilig' BINNENLAND 2 'Toen ik zag wat ik gedaan had schrok ik' 'Maxima was onzorgvuldig' 'Lichte' criminelen getweeën in cel Moderne tijd vraagt ander strafproces Des duivels om de boodschap van de Heer Rampenplan ontbreekt vaak Kippen bezetten Het Plein Souvenir uit oorlog meldingen tandeling kind IX - Het aantal meldingen idermishandeling in Ne- is vorig jaar met 19,5 gestegen. De Advies- munten Kindermishan- (AMK's) in het land kre- totaal 7212 meldingen Het jaar ervoor waren nog 6027, zo meldde de Satie vandaag. De advies- dpunten kregen in 2002 adviesvragen over ver- jvan kindermishande- ,en. Dat is bijna 5 pro- •r dan het jaar ervoor, al werden de AMK's be ll over 25.374 gezinnen, ins een stijging van 8,5 'er rondleiding erncentrale 0 he - De kerncentrale in Ie is weer geopend voor en die een rondleiding iet complex willen. De citeits Productiemaat- pij Zuid-Nederland (EPZ) igens de oorlog in Irak uit eidsoverwegingen twee 1 den geen bezoekers toe in elzaal en het reactorge- Volgens de EPZ is de ;e situatie nu van dien at de excursies kunnen n hervat. 3 everkoop i-geënt vlees' sburg - Het Europees ent pleit ervoor dat vlees pn mond- en klauwzeer dieren niet alleen regio- jvoorbeeld alleen bin- iderland, maar in de hele ese Unie in de winkels te an worden aangeboden, ênte vlees zou via de ver linnen de Unie nog geld ïgen, vindt CDA-Euro- r entariër Maat. Hij ziet af rdere ideeën om super- En via wettelijke maatre de verkoop van zulk vlees Ieggen. Het CBL, de koe- i supermarkten in Ne- rAd, wil volgens hem wel erken. "(tin haar leidt rverkrachter II kh - Een ernstige ver- T ingszaak uit augustus waarvan een 38-jarige het slachtoffer was, is ist door DNA-onderzoek n haar die drie weken la- d gevonden na een over- een benzinestation in lichielsgestel. De haar zat petje dat de overvaller ls verloor. In februari van rwerd hetzelfde benzine- i overvallen. Toen lukte politie de overvaller, een ge man uit Den Bosch, houden. Hij bekende ook ite overval. Vervolgens het DNA van de haar uit tje overeen te komen met iren die na de verkrach- erden gevonden. De Bos- tar heeft inmiddels ook krachting bekend. jle dreigt r Korrelatie - De Stichting Korre- ordt met opheffing be door een halvering van sidies per 1 januari. Een ;e van 880.000 euro van Sëntenfonds vervalt per turn. Als er geen vervan- ;ld komt, 'dan is het directeur Huijbregts. bestaat bijna veertig helpt mensen met vra- problemen van lichame- psychische aard. Vorig rd de stichting zo'n keer gebeld en gemaild, ite vragen die bij Korre- inkomen, gaan overi- ïr relatieproblemen seksualiteit (5000) en »ie (3000). Dat blijkt uit irslag over 2002 dat de gisteren publiceerde. vrijdag 16 mei 2003 nieuw-vennep/anp - De veilig heid bij zwembaden, recreatie parken en sportaccommodaties laat nogal wat te wensen over. Calamiteitenplannen liggen vaak ergens in een onderste la ver stopt of ontbreken zelfs. Ook wordt er zelden geoefend voor noodsituaties, zoals brand. De Nederlandse Vereniging van Zwembadmedewerkers (NVZ) luidt dan ook de noodklok. De vereniging, waar sinds kort behalve zwembadpersoneel ook sport- en recreatiemedewerkers onder vallen, constateert dat de risico's bij calamiteiten groot zijn. „Gelukkig waren branden bij zwembaden en sporthallen tot nu toe vaak 's avonds of 's nachts", aldus voorzitter R. Ver- roen. „Stel dat het overdag ge beurt met veel bezoekers. Of als er gehandicapten in het water liggen. Dan zijn de rapen gaar." De problemen spelen vooral bij derden, zoals verenigingen, die een sporthal of een zwembad afhuren. Zij weten niet waar ze het calamiteitenplan kunnen vinden. „Maar het betreft ook extern personeel en bezoekers, zij weten vaak van toeten noch blazen", stelt Verroen. Het is vaak lastig een ontruiming te oefenen, omdat er steeds andere groepen in de sport- en recrea tieaccommodaties zijn. „Je stuurt een klas kinderen niet zo snel uit het zwembad als het buiten winter is. Daar zullen de ouders niet blij mee zijn." De NVZ wil dat de Life Saving Card wordt ingevoerd. Op die kaart staat in het kort omschre ven wat te doen bij een calami teit. Hij moet volgens Verroen bij elke nooduitgang worden opgehangen. Op die manier we ten onervaren medewerkers of bezoekers onmiddellijk hoe ze moeten handelen. Maarten Oo- men, die werkt bij een zwembad in Vianen, heeft de Life Saving Card in samenwerking met het Nederlands Normalisatie Insti tuut gemaakt. De NVZ wil dat zwembaden en recreatieaccommodaties wor den verplicht de kaart op te hangen. „Op die manier sta je ook sterk bij de rechter als die na een calamiteit vraagt of je er alles aan hebt gedaan om het te voorkomen", zegt Verroen. den haag - Leden van de Dierenbescherming en hobbydierhouders protesteren, verkleed als kippen, op Het Plein in Den Haag tegen de ruiming van hobbypluimvee. Ze overhandig den gisteren een petitie aan de vaste Tweede-Kamercommissie voor landbouw. Het protest mocht overigens niet baten. Ook de bezwaren van GroenLinks, PvdA, Christenunie en SP konden gisteren niet voorkomen dat minister Veerman (landbouw) doorgaat hobbypluimvee te ruimen. De komende dagen wordt in de Gelderse Vallei en Beneden-Leeuwen het pluimvee van 150 hobbydierhouders geruimd. In Limburg en Noord-Brabant gaat het om nog 8200 adressen waar hobbypluimvee moet worden opgehaald. Foto: GPD/Bas Jongma zeist-soest/gpd - 'Gewone' cri minelen verblijven sinds een maand in de tijdelijke gevange nis in het Kamp van Zeist tussen ruim 500 bolletjesslikkers. Ze zitten - en dat is voor het eerst in Nederland - met twee man in één cel. Deze maatregel is een gevolg van het cellentekort in Neder land. Gisteren werd overigens tijdens een overleg in de Tweede Kamer nog duidelijk dat het hele gevangeniswezen tegen de plaatsing van meer gedetineer den in één cel is. Justitie heeft in het cellencom plex voor bolletjesslikkers in Zeist ruimte gemaakt voor vijftig veroordeelden van betrekkelijk 'lichte' misdrijven, zoals inbre kers, die tot voor kort tijdelijk in politiecellen waren onderge bracht. De gevangenen zitten er maximaal tien dagen in afwach ting van een plaats in een echte gevangenis. Volgens projectuitvoerder B. Kroon van Justitie heeft het poli tiekorps van de regio Utrecht een beroep op Justitie gedaan vanwege het grote tekort aan celruimte in politiebureaus. „Zolang er ruimte is, staan wij die afzegt Kroon. Op het Kamp van Zeist, dat op het grondgebied van Soest en Zeist ligt, zitten momenteel in totaal 530 gedetineerden. Velen zitten met z'n tweeën in één cel. Volgens Kroon verblijven nu ook sommige 'gewone' gevan genen paarsgewijs in een cel. „Dit zijn fatsoenlijke cellen, die speciaal zijn gebouwd voor de noodopvang van bolletjesslik kers. Ze zijn groter dan menige politiecel. Er is bovendien volop recreatie- en luchtruimte." De 'gewone' gevangenen zitten ge scheiden van de vleugels waar de drugskoeriers zitten. „Het gaat immers om een andere ca tegorie gevangenen." den bosch/gpd-anp - De rechtspraak kraakt in al haar voegen. En toch verdoen rechters vaak hun tijd met koffiedrinken. Dat moet anders, zegt de Tilburgse hoogleraar straf procesrecht en rechter Mare Groenhuijsen. Omdat prof. Groenhuijsen nu en dan invalt als rechter, beziet hij vaak met stijgende ver bazing hoe de praktijk van de rechtspraak functioneert. Aan de ene kant gaat de rech terlijke macht kopje onder in de grote hoe veelheid rechtszaken, maar anderzijds zijn er vele momenten dat rechters en officieren van justitie noodgedwongen duimen zitten te draaien. „Het komt voor dat in zes van de tien geval len een zitting verdaagd moet worden om dat er bijvoorbeeld geen verdachte is komen opdagen. Dan trek je je terug in de raadka mer en ga je wat kletsen en koffiedrinken, tot het tijd is voor de volgende zaak. En zo gaat dat maar door. Dat is een enorme ver spilling van kostbare tijd", zegt Groenhuij sen. De hoogleraar kwam gisteren tot zijn ont boezeming na afloop van de presentatie van een dik pak rapporten met voorstellen om het Wetboek van Strafvordering te moderni seren. Dit wetboek stelt regels omtrent de opsporing, berechting van verdachten en uitvoering van de straffen. Het dateert van 1926, maar vindt zijn oorsprong in de ne gentiende eeuw, toen er, in de woorden van Groenhuijsen, 'nog geen drugs, geen maffia, en geen seriemoordenaars waren'. Kortom, er was nog nauwelijks criminaliteit, en on danks allerlei aanpassingen in de loop der jaren, voldoet het Wetboek van Strafvorde ring niet meer. Demissionair minister van justitie Donner, die gisteren in Tilburg de rapporten in ont vangst nam, is het daar volmondig mee eens. Hij wees er verder op dat de maat schappelijke belangstelling voor rechtsza ken sterk is toegenomen. „Voor de media zijn ze commercieel interessant." Advoca ten en justitie gebruiken de media steeds vaker als 'bredere rechtszaal'. „Gevolg is dat het proces thans vaak al in de media wordt uitgevochten, waarbij de nuances door gaans verloren gaan." Dan kan het volgens de minister gebeuren, dat er in de media al een oordeel is geveld, voor de rechter zich heeft uitgesproken. „Mensen willen hardere straffen en dat een zaak onopgelost blijft wordt niet geaccepteerd. Maar het strafrecht mag niet meedeinen op de golven van het volksgevoel." In het rapport staan aanbevelingen om het Wetboek van Strafvordering weer bij de tijd te maken. Dat zou de efficiëntie van justitie ten goede komen. Donner noemde het onderzoek van de we tenschappers zeer waardevol. „Maar de eer lijkheid gebiedt wel om te zeggen dat op korte termijn een belangrijk criterium zal zijn in hoeverre nieuwe voorstellen bijdra gen aan bezuinigingen", voegde de be windsman eraan toe. Dat Donner vooral naar de maatregelen kijkt die besparingen opleveren, baart Groenhuijsen zorgen. „De politiek kan na tuurlijk niet gaan shoppen in onze aanbeve lingen. Onze voorstellen vormen een sa menhangend bouwwerk." Efficiënter werken kan volgens de onderzoe kers bijvoorbeeld door het advocaten te ver bieden om veel getuigen voor kleine zaken op te roepen. Ook vinden de juristen dat de voorlopige hechtenis van verdachten in een keer ne gentig dagen moet worden. Nu is het zo dat de voorlopige hechtenis iedere dertig dagen verlengd moet worden. „Een absurde situa tie. Dat kost veel menskracht En als er maar het geringste foutje gemaakt wordt, komt een verdachte vrij omdat advocaten daar handig op inspringen", aldus Groenhuijsen. vroomshoop - Majoor Robert de Jong van de Koninklijke Luchtmacht bekijkt het kompas dat uit een Focke Wulf 190 komt. Het Duitse jachtvliegtuig werd in 1943 bij Vroomshoop neergeschoten. De piloot overleefde het gevecht met een P47 Thunderbolt niet en werd in Enschede begraven. De berging van het toestel wordt naar verwachting deze week afgerond. De Explosieven Opruimingsdienst heeft de afgelopen week enkele honderden granaten en verdere boordmunitie veilig gesteld. Foto: ANP/Vincent Jannink Publiek boos om 'indoctrinerend' kindercircus hendrik-ido-ambacht/gpd-anp - Des dui- vels waren de bezoekers. En dat was nou net wat kindercircus Ondersteboven woensdagmiddag niet voor ogen had toen het gezelschap in cultureel centrum Cas cade in Hendiik-Ido-Ambacht optrad. Het grut moest juist gelouterd huiswaarts keren: de hartjes moesten opgaan in de Heer. Tijdens de anderhalf uur durende voorstelling kregen de kinderen een ver haal voorgeschoteld over een eenzaam meisje dat haar levensdoel vindt in een heilig boek. Intussen deelden de clowns wervingspam fletten uit voor een pinkstergemeente. Herhaaldelijk werden de kinderen aange moedigd om te bidden tot de Here Jezus. Op het einde van de voorstelling werd er met vlaggen gezwaaid met daarop de tekst 'Jezus Leeft'. Achteraf was het beter geweest als Circus Ondersteboven de bezoekers van tevoren had verteld dat het meer om de Bijbelse Boodschap ging dan om de fratsen van de clowns. Meer dan driehonderd bezoekers en be- zoekertjes hielden het voortijdig voor ge zien en verlieten, soms stampvoetend van nijd, de zaal. Velen eisten hun geld terug, maar kregen dat overigens (nog) niet. Ook manager Baars van Cascade voelt zich misleid. Hij nam gisteren vele telefoontjes aan van boze ouders. „Wij zijn op zijn zachtst gezegd belazerd." Voorganger Jan Slot van de evangeliegemeente zegde gis teren toe dat de bezoekers hun geld kun nen terugkrijgen. Het was volgens hem 'niet wijs' om het evangeliserende karakter van de voorstelling niet aan te kondigen. rke Calis •am - Marco ging met idin naar een feest. Ze af niet de hele avond tar te gaan zitten. :reen ging dansen wil- met zijn vriendin. Zij stond zich uit te sloven idere mannen aan de bar. •l<h I feest zei Marco er niets w" at is niet netjes. Wel zat hij arm op te fokken, 's laat werden ze thuisge- door een vriend. „Ik weet ns meer wét ze precies we over het gras naar leur liepen, maar het zal e afwijzing zijn geweest, i 9 pp te haar en schopte haar - Toen ik haar zag lig- |het gras ben ik wegge- llniet zijn echte naam) inds een paar weken 'da- ppie'. Hij leert zijn agres- Tom houden. Zijn vrien- d na het beëindigen van lade aangifte bij de poli- 0 wilde zijn gedrag ver anderen en meldde zich aan bij de poliklinische afdeling van De Waag, het grootste centrum voor ambulante forensische psychiatrie van Nederland. De helft van alle daderbehandelin gen in Nederland vindt plaats in De Waag, die afdelingen heeft in Amsterdam, Utrecht en Den Haag. Marco moet binnenkort voor de rechter verschijnen. Hij was een ambtenaar met opsporingsbe voegdheid, maar is inmiddels ontslagen. Toen zijn vriendin later die nacht thuiskwam, esca leerde het opnieuw. „Ik had het gevoel dat ik niets meer te ver liezen had, dat ik het nooit meer goed kon maken. Ze gooide haar sleutels naar mij toe waar op ik haar tegen een kastje aan gooide en haar sloeg. Toen ik haar gezicht zag schrok ik. Ze had een blauw oog. Zij heeft la ter verteld dat ik haar bleef trap pen alsof ik tegen een bal schopte, maar dat kan ik me- niet herinneren." HeTslaan luchtte hem op. „Ik sloeg de Dadertherapie steeds populairder Het aantal mannen dat na huiselijk geweld in therapie gaat neemt gigantisch toe. Vorig jaar lieten ruim 2700 daders zich behandelen in de drie belangrijkste centra voor ambulante psy chiatrie, een jaar daarvoor waren het er nog geen achthonderd. Mannen die zich laten behandelen zijn vaak door de rechter veroordeeld en naar de kliniek doorverwezen via de reclasse ring. Soms hebben hun partners aangifte gedaan en soms is het geweld door de politie ontdekt. Sinds kort stelt de politie daders en slachtoffers op de hoogte van het bestaan van de daderthe rapie. Ook melden ze zich vrijwillig aan. „We zien dat veel man nen zich in therapie willen, omdat hen een veroordeling boven het hoofd hangt of omdat hun partner dreigt weg te lopen. Bij na altijd is er zo'n externe reden", zegt psycholoog Ivo Pothaar, verbonden aan het centrum De Waag in Amsterdam. frustratie van me af. Daarna had ik er een probleem bij. Ik voelde me schuldig." „Ik heb in twee eerdere relaties ook geslagen. Nade eerste keer ben je een drempel over. Ik ben heel erg jaloers. Deze vriendin had bijvoorbeeld veel contact met haar ex'en. Dat stoorde mij en maakte me onzeker. Ik ver trouwde haar niet." „Waar vrouwen in de Vrouwen- opvang wordt geleerd verant woordelijkheid te nemen voor hun eigen veiligheid leren man nen verantwoording te nemen voor hun agressie", zegt Po thaar. Ze leren het moment aan voelen waarop de spanning op loopt en ze willen slaan. Wan neer ze bij zichzelf die signalen herkennen, bijvoorbeeld snelle ademhaling en hartkloppingen, kunnen ze bijtijds even weglo pen. Tijdens zo'n 'time-out' kunnen ze een nieuwe 'strate gie' bedenken. Een man die denkt dat zijn vrouw vreemd gaat kan bijvoorbeeld alles wat zij doet interpreteren als bewijs. „Wij leren hem dat hij de situa tie ook anders kan beoordelen", aldus psycholoog Charlotte van der Wall, ook werkzaam bij De Waag in Amsterdam. Marco zegt op de training ge leerd te hebben dat het feit dat zijn ex-vriendin haar vrienden wilde zien, niet betekende dat ze hem liever niet zag. Ook heeft hij geprobeerd zich voor te stel len hoe het zou zijn als hij van zijn vriendin geen contact meer mocht hebben met zijn vrien den. „Dat voelde knap be nauwd. Prinses en vleeshandelaar blijven kijven over uitrit den haag/gpd - De Wassenaarse vleeshandelaar Van der Bent en prinses Maxima blijven elkaar aanwijzen als veroorzaker van de aanrijding die ze op 18 okto ber 2001 hadden in het Haagse Bos. Dat bleek gisteren op de laatste zittingsdag van de door Van der Bent tegen Méxima aangespannen rechtszaak. Rechter Joele doet op 2 juli uit spraak Maxima was gisteren in tegen stelling tot Van der Bent niet zelf aanwezig. In mei vorig jaar ver scheen ze wel in de rechtszaal, -om als getuige te worden ge hoord. De prinses liet zich gisteren als gedaagde partij vertegenwoordi gen door haar advocaten De Graaf en Wïersma. Hamvraag was of Maxima uit een uitrit kwam toen ze op die vroege donderdagavond de ach teruitgang van paleis Huis ten Bosch uitreed. Volgens Van der Bent en diens advocaat Loon- stein ging het inderdaad om een uitrit en had Maxima dus voor rang moeten verlenen. Advocaat De Graaf meent echter dat er sprake is van een 'gelijk waardige t-splitsing' en dat Maxima voorrang had omdat ze van rechts kwam. Bij het onge luk liep Van der Bent een ge compliceerde beenbreuk op. Hij wil dat Maxima de schade ver goedt Loonstein betoogde dat de zij weg die naar het paleis leidt dui delijk als uitrit herkenbaar is. Hij wees daarbij onder meer op het ontbreken van een naam voor het stukje weg waarop Maxima reed. De advocaten van Maxima daarentegen kwamen met oude kadasteraanduidingen op de proppen, waarin sprake is van een 'dwarsweg'. Mogelijk beslist de rechter in een tussenvonnis dat een exter ne leskundige moet uitzoeker. of het een uitrit is of niet. De partijen namen alvast een voor schotje op een eventuele voor hen ongunstige be^ssing over de uitritkwestie doorerop te wij zen dat, de schuld ook ongeacht de status van de wegen bij de ander ligt. Ze verweten elkaar 'onvoorzichtig rijgedrag'. Maxi ma zou bij het oprijden van het toen zeer onoverzichtelijke ver keerspunt onvoldoende hebben opgelet. Advocaat De Graaf ontkende dit met klem en beweerde dat Van der Bent 'bewust roekeloos' had gereden. Zo reed hij over een weg voor bestemmingsverkeer waar hij eigenlijk niet mocht ko men, droeg hij geen veiligheids gordel, was zijn airbag defect en reed hij volgens een onafhanke lijk deskundige 17 tot 29 kilome ter per uur te hard. De Graaf: „Als hij zich aan de snelheid had gehouden, was het ongeluk niet gebeurd."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5