Suzuki komt met gespierde sportfiets WEG WIEL 2 Nieuw scheurijzer Peugeot RC Meer aandacht voor tweewielers gevraagd Bakker Grizzly: een racemotor op maat SVIOOOS lust concurrentie rauw Koper gebruikte Porsche moet uitkijken Houd de dief Duizendste EZB Kicken op kou savor blijft rlopig in VS )ORP - Mitsubishi heeft Svier terreinwagens op jet. De laatste is de Ende- en 'crossover' die vol- i fabrikant net zo goed seen 4-deurs sedan. De 10r staat op het onderstel nieuwe generatie Ga- e auto wordt aangedre- or een 3.8 liter 215 pk V6 Is een van de redenen, in Amerika ontworpen r gebouwde auto niet in (geleverd wordt. De an- vd's die Mitsubishi in de It zijn de Outlander en Ïtero/Pajero. e en ronde ttspiegel m Een universele op- r;l die de voordelen van en bol spiegelopper- pnbineert is te koop bij fc. Een set van twee Sco- [gels kost 39,95 euro. Een jde auto komt drie keer dus even wennen is dig. Maar een kleine bol- jël verdubbelt het zicht He caravan, een grote spiegel biedt duidelijk bar achter. De opzetspie- klt met twee stelschroe- de rand van de auto- vastgezet en met een Spanriem om het spie- jvastgesnoerd. ciale auto's uur bij Avis oi Avis Autoverhuur inieuw een speciaal oma, waarbij bijzondere t huur zijn. Zoals de eedster, Smart cabrio, tra Cabrio, Renault Mé- ibrio, de Mini en de es-Benz SLK. De auto's iuur vanaf 89 euro per tart cabrio incl. btw en bed in iravan MN - Het caravanmerk brengt ter gelegenheid 40-jarig bestaan een model uit. De Avento ubilé is vooral voor rders die een vast bed Ichterin heeft hij zit- i voor vier mensen en is om te bouwen tot epersoons bed. De Jubi- ring- en vloerverwar- ;n panoramisch dakluik toiler. Hij is leverbaar juli en kost €16.499. leens Nederlandse pro- Kip heeft twee nieuwe idellen: de Traveller idition 41TDB en de raveller 47TDB. De tij- litvoeringen hebben bed en doen wat uit- betreft sterk denken aan lavigator. Leverbaar tgin juli, kosten €14.995 495. tescherming - Eagle One, een pro- geleverd wordt door e, heeft een nieuwe iherming voor autolak. u-dry heet het, een e na de wasbeurt op de lak aangebracht wordt, ins wordt de lak droog- il Het product is popu- merika omdat het wei- kost de auto in de was tiekers in iisterzwaag terzwaag - Voor de keer wordt op donder- nei. Hemelvaartsdag, irrein van De Haan Mo- iport in het Friese erzwaag het Noord-Ne- se Oldtimer Evenement en. Er zijn vanaf 17.00 ïs voor klassieke brom- Op dezelfde grasbaan ook races gereden met B (cross) moto ren. Het s vanaf 9.00 uur open. emonstraties met en dorsmachines, maar ook fraai gerestaureer- inaire motoren, (oude) motoren en exclusie- ners. Er is verder een ilen- en vlooienmarkt >ed weer zijn er demon- Jaramoteurs, door mo- ngedreven parachutes light vliegtuigjes. Voor is er een springkus- d uitgerust' De Bovag heeft een litgebracht dat handig voor caravan- en kam- >bezitters. Allerlei we- rdigs over belading, het erzekering, stalling en :van het voertuig staan beschreven in het joed Uitgerust', dat te koop is bij de bij de agesloten recreatiebe- Tegen betaling van ver ten wordt het ook op- i. Het door Willem La- oosendaal samenge- 3ekje (55 pagina's) is andig voor hen die voor t met een rollend va- lis op stap gaan. Meer tie: Bovag, 030 - 65 95 vrijdag l6 mei 2003 door Rob van Oinneken Met de SV1000S mengt Suzuki zich serieus in de klasse van de sportieve V-twins. Als het om topprestaties gaat, moet hij een Ducati laten voorgaan, maar hij lust de meeste sportieve machi nes rauw. Waar komen de beste super sport motorfietsen vandaan? Het antwoord ligt voor de hand. In de sportwagenwereld dro men puristen van een Ferrari en ook in motorland staat het groen-wit-oranje van de Itali aanse vlag als het ware op hun arm getatoeëerd. Samen met een afbeelding van een Ducati. Oké, je zit op een spijkerhard kussentje dubbelgevouwen ach ter het racestuurtje uit je hemd te waaien, maar sturen en rem men dat zo'n ding doet' Ook Suzuki weet inmiddels dat je als Japans merk niet moet proberen om grootheden als Ferrari of Ducati naar de kroon te steken. Hoe goed de vroegere Suzuki TL-serie ook was, de echte liefhebber zag hem nau welijks staan. Goede reden om het verhaal om te draaien en ge woon van eigen kracht uit te gaan. Het resultaat is de nieuwe SVIOOOS. Hij stuurt en remt niet zo goed als de Ducati topmodel len en je krijgt zelfs een klassieke voorvork, maar de sportieve V- twin ziet er met zijn lichtmeta len frame fraai uit. Hij loopt als een kogel, je zit niet verkeerd en er hij is nog redelijk betaalbaar ook. Net onder de 11 mille. Om de puristen tegemoet te komen, is het minuscule zitje wél knal hard. Het is een minpunt aan een verder zeer geslaagde mo torfiets. Al tijdens de eerste kilo meters valt op dat SVIOOOS het beste van twee werelden in zich verenigt. Met een hoofdrol voor het sublieme V-twin motorblok met brandstofinspuiting. Met zijn 120 pk's maakt hij rijbewijs- versnipperende topsnelheden van ver over de 250 kilometer per uur mogelijk. Nou zijn er daar meer van. De enorme souplesse is veel opval lender. Eindelijk een gespierde sportfiets waarmee je ook rustig kunt rijden. Een streepje gas is voldoende om er bij elk toeren tal met enorme stappen van door te gaan. Behalve bij een verkeerslicht dan, want de eer ste versnelling is nogal aan de lange kant. Het goede nieuws: de andere vijf sluiten daardoor mooi kort op elkaar aan. Remmen? Met twee vingers rem je het achterwiel speels van de grond en de ankers laten zich toch ook prima doseren. Sturen? Hij kent een wat zachte voorve ring, maar de SV stuurt zo mak kelijk dat een normaal mens het wel uit je hoofd laat om de gren zen te verkennen. Al houdt Su zuki daar kennelijk wel rekening mee, getuige de bijna onzicht baar diep onder de motor weg geborgen zijstandaard. Waar door een lachwekkend lange be dieningshevel nodig is. Die ene Ducati-rijder in het clubje zal tijdens een tocht door de Ardennen best harder een De Suzuki SV1000S: zeer geslaagd. hoek om gaan, maar na een uurtje rijden achterhaal je hem wel weer. Even afgezien van de spijkerhard zitje is het comfort van de SVIOOOS verrassend goed. Zelfs het mini stroomlijn- tje biedt een redelijke bescher ming. En ach, je kunt de Suzuki nog altijd Ducati-rood laten spuiten. De Peugeot RC kraakt hier en daar wat als hij stevig aangepakt wordt. En daar vraagt dit lekkere autootje om. Peugeot kwam vier jaar ge leden met de huidige 206, waarvan er dagelijks 320 ge maakt worden in zeven fa brieken. Van voorganger 205 werden in totaal 5 mil joen stuks gebouwd. Van de 206 staat de teller nu op 3,6 miljoen. Peugeot denkt in 2003 zo'n 150 RC's te kun nen verkopen in Nederland. „Hij is alleen voor het ima go van het merk belang rijk", aldus Daniel Rollet, import-directeur. Peugeot zal volgens hem niet mee doen aan de chaotische concurrentie die momen teel opgeld doet met goed kope leningen. „Als je daar aan begint kom je er bijna niet meer van los." Peugeot had van succesnum mer 206 al een GTi. Maar de 136 pk van dat scheurijzertje kon den niet meer mee met wat de concurrentie zoal biedt. Dus komt er een nog snellere, en die heet RC. Die heeft 177 pk onder de kap, zit wat strakker in de kleren, maakt een verdraaid lekker ge luid en doet het in principe met dezelfde 2.0 liter viercilinder als de GTi. Ook zonder turbo, maar dit keer met variabele klepti- ming. Zo net boven de 3.000 toeren begint hij dan ook een ander geluid te maken, op het moment dat de nokkenas zich verdraait. En dan is er tot pak weg 7.000 toeren een hoop lol te beleven voor wie wil. En kan. Hij brengt het tot een top van 225 kilometer per uur en kan een sprint van 0 naar 100 kilometer volbrengen in iets meer dan ze ven seconden. Peugeot heeft de RC uitgerust door Rein de Ruiter Een Porsche die Porsche-impor- teur Pon in Leusden ter keuring kreeg aangeboden, zag er per fect uit, volgens de nieuwe be zitter. Bij Pon dachten ze er an ders over. De carrosserie leek onder een Intercity te hebben gezeten. De eigenaar was genept met zijn Duitse import terwijl hij dacht de aankoop van zijn leven te hebben gedaan. Een man uit Uithoorn kwam via internet de auto van zijn dro men tegen. Een Porsche. De sportwagen bleek te zijn gesto len. De man is niet de eerste en ook niet de laatste die een kat in de zak kocht. Wie een auto koopt, moet goed beslagen ten ijs komen. De handel van gebruikte Por sches loopt goed. Dik duizend Porsches kwamen vorig jaar vanuit het buitenland ons land in. In Nederland verdienen naast de officiële dealerorgani satie zo twintig serieuze hande laren een boterham met de ver koop van de Duitse sportwagen. Daarnaast zijn er honderden handelaartjes die te hooi en te gras sportwagens aanbieden. Wie daar een auto koopt, is vaak aan de goden overgeleverd. Geen boekjes erbij, achterstallig onderhoud, slecht gerepareerde schades of -in het slechtste ge val- een auto afkomstig van diefstal. Importeur Ponadviseert altijd een aankoopkeuring te laten vgpichten. De auto wordt dan ingrijpend onder de loep geno men. Zo wordt gekeken of inge slagen nummers in chassis, mo tor en versnellingsbak bij de au to horen. Daarnaast staan ook in de hoe- denplank en op een plekje on der het asbakje ook nog num mers vermeld die bij de auto horen. De klant krijgt voor 200 euro exclusief btw ook een repa ratie-advies inclusief de ge schatte kosten. Zelfs een keurig afgestempeld serviceboekje is niet altijd een garantie voor een échte auto. Zo gaan er serviceboekjes rond waaruit blijkt dat de beurten keurig tot de aankoopdatum zijn verricht. Met stempels erin van een Duitse dealer die begin jaren tachtig failliet ging. Tips om het risico te verkleinen dat je Nederland een gestolen auto koopt van een particulier: Kun je de verkoper identificeren? Let op als hij een gsm ge bruikt. De verkoper is dan mogelijk achteraf niet meer te ach terhalen. Vraag bij twijfel of de verkoper zich legitimeert. Maak een afspraak bij de verkoper thuis, en overtuig jezelf dat het ook diens huis is. Wees er zeker van dat de verkoper ook de eigenaar is van het voertuig. Controleer of de gegevens van het kentekenbewijs kloppen met de auto en de ten naamstelling. Gegevens deel 2 moet gelijk zijn aan gegevens legitimatie van de verkoper. Het kentekenbewijs moet compleet zijn (deel 1,2 en overschrij vingsbewijs). Een open deur: Controleer of het chassisnummer en identi teitsplaatje van de auto overeenkomen met de gegevens op het kentekenbewijs. Laat de eigenaar van de auto de bediening van de auto uitleg gen. Hij moet de auto kennen als zijn broekzak. Vraag de verkoper om het oorspronkelijke aankoopbewijs en controleer het onderhoudsboekje met de kilometertellerstand. Bel met de dealer waar de auto in onderhoud is geweest. Laat hem de auto en de eigenaar beschrijven. Zet op het postkantoor eerst het voertuig op naam en betaal pas daarna. In navolging van andere landen wordt de gemotoriseerde twee- wieler in Nederland steeds va ker gezien als een serieus ver- voersaltematief voor de auto. Vooral in het woon-werkverkeer helpen ze mee om files te voor komen en daar komt bij dat tweewielers weinig parkeer ruimte vragen en relatief zuinig rijden. De toenemende popula riteit van motor, scooter en brommer stuit echter steeds va ker op hindemissen. Ook letter lijk, omdat bijvoorbeeld de pla nologen en wegbeheerders wei nig aandacht aan het fenomeen geven. Daarom is de afgelopen week de werkgroep 'Gemotori seerde Tweewielers' opgericht, die zich ten doel heeft gesteld de pijnpunten te inventariseren en oplossingen te zoeken. In die werkgroep nemen gemeenten, provincies, het rijk, politie, mo- torbond KNMV en de RAI Ver eniging deel. De werkgroep zal advies uit brengen over de vraag hoe er bij zowel het wegontwerp als het wegbeheer meer rekening kan worden gehouden met deze lichte en kwetsbare verkeers deelnemers. Naast speciale par keerplaatsen voor tweewielers komen daarbij zaken aan de or de als vangrails, wegmarkerin gen, drempels en verhardingen die minder gevaar opleveren. Ook aan de orde komt de vraag waarom detectielussen bij veel verkeerslichten niet reageren op een tweewieler. Die daar dus staat te wachten tot er eindelijk een auto achter hem komt staan. FIETSSTROOK De Fietsersbond is deze week begonnen met een landelijke campagne tegen fietsdiefstal. Dat gebeurt in Amsterdam on der het motto 'Offensief: Houd de dief. De hoofdstad timmert al behoorlijk aan de weg in de strijd tegen fietsdiefstal: contro les, lokfietsen, graveeracties en een megazitting van fietsendie ven voor de rechtbank. Verder gaat de politie het in- en ver- koopregister van tweedehands fietsenhandelaren controleren en komt er een Amsterdams keurmerk voor handelaren die geen fietsen inkopen of repare- Twee maanden geleden werd de EZB door fietsfabrikant Giant op de markt gebracht. Inmiddels is in de winkel van Corine Beze- mer in Alphen aan den Rijn on langs het duizendste exemplaar verkocht. Giant ziet hierin de er kenning van het fietspubliek voor de EZB. De fiets verandert de manier van fietsen door een andere zitpositie. De licht ach teroverleunende zitpositie geeft minder druk op de schouders en ondersteunt de rug. Daar door kunnen bepaalde lichame lijke klachten worden voorko men. Bovendien biedt de fiets een beter overzicht over de om geving, waardoor de veiligheid toeneemt en men beter van de omgeving kan genieten. Voor Giant is het succes reden de fiets verder te ontwikkelen en bin nenkort een aantal nieuwe mo- Fietsen is voelen en ervaren. De fiets brengt mensen op plaatsen die met auto of trein niet te be reiken zijn. Daarom beschou wen veel avontuurlijk ingestelde reizigers de fiets als hét vervoer middel voor ontdekkingen. Ze doen niets liever dan hun krach ten meten met de elementen, terwijl ze genieten van adembe nemende landschappen. Ruige bergwegen? Stoffige zandpaden? ren die mogelijk gestolen zijn. Alle gemeenten krijgen een brief met de uitdaging fietsdiefstal te rug te dringen. Ook andere be trokken partijen wordt gevraagd mee te helpen om fietsdiefstal te verminderen. Op de website www.fietsersbond.nl is vanaf half mei een speciale campag nepagina te zien met nieuws, informatie over goede sloten en een overzicht van goede fietsen rekken. De campagne is volgens de bond nodig omdat fietsdief stal nog steeds de grootste er gernis is van iedere fietser. dellen op de markt te zetten, waaronder een elektrische ver- Met een goede fiets en dito uit rusting vormen ze geen belem mering, maar een uitdaging. Ijzig koud, drijfnat of modderig? Zelfs onder de meest extreme omstandigheden houden de voeten het droog en warm in de all-weather bikeschoen SH- W101 van Shimano. De schoen is gemaakt van waterafstotend kunstleer en neopreen enkelbe schermer. Euro 139,00. met een tamelijk lange eerste versnelling, maar ervan afgezien om in totaal zes gangen te mon teren. Niet dat ze hard nodig zijn, want met vijf versnellingen komt hij heel best uit de voeten. Op tempo maakt hij in zijn vijf nogal wat kabaal en een zes zou ongetwijfeld ook de economie ten goed zijn gekomen. Motor en onderstel geven wat resonantiegeluid naar binnen door. Maar dat valt in het niet bij het hoogst plezierige rijge drag, redelijk comfort en de ta melijk neutrale wegligging van de RC. De auto gaat ongeveer 26.500 euro kosten als hij in sep tember op de markt komt. Concurrenten zijn de Renault Clio 2.0, Mini Cooper S en Hon da Civic Type R. De Bakker Grizzly, een racemotor op maat. door Rob van Ginneken Met de Grizzly lanceert de Heer- hugowaardse motorenbouwer Nico Bakker een wel heel exclu sief Nederlands ontwerp dat na drukkelijk inspeelt op nieuwe trends in de wereld van de su persport motoren. Denk aan de boven elkaar geplaatste koplam pen en de onder het zitje ge bouwde jumbo formaat uitlaat- pijp. Zoals steeds maakt de Neder landse framespecialist en moto renproducent gebruik van het motorblok van een bestaande motorfiets - een gespierde Suzu ki GSX-R1000 in dit geval. Daar omheen wordt met de hand een complete machine op maat ge bouwd. Doorspekt met geavan ceerde racetechnieken, een tak van sport waarin Bakker al tien- r I»- tallen jaren als produ«nt actief is. Saillant detail: in de achterve- ring wordt Nederlandse White Power techniek toegepast Je zou de Bakker Grizzly een Donkervoort of misschien zelfs wel een Spyker op twee wielen mogen noemen. Met als belang- wekkend verschil dat Nico Bak ker in dit gevaLover een prijs spreekt die 'afhankelijk van je wensen rond de 25 mille uit komt'. Wie die stap toch nog een tikje te groot vindt, kan de motorenbouwer ook verzoeken om voorlopig de nodige kostba re onderdelen van zijn bestaan de motorfiets in de Grizzly te ge bruiken. Denk aan wielen, voor vork en remmen. Die kunnen dan later nog voor het echte werk worden vervan gen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21