Seat Cupra GT: beest in een maatpak De waardelooste Auto van het Jaar Smart Voor vier' komt in voorjaar van 2004 Nationaal Automobiel Museum is weer open Combino-tijdperk begint Auto Home Spanje Weversbaan 9 Leiderdorp 071 5899099 f=r Ton de Groot Automobielen Gerard Douplantsoen 22 Voorschoten 071 5617540 »t recreëren 1 een strand Sint Maarten SVioooS lust «ste sportieve toren rauw keibrommer weer mee dam - Schakelbrommers ial uit de tijd geweest, nt voor een deel omdat ikeringspremies ontzet- opüepen. De auto- jrommers (veelal modellen) betaalden I lagere premie, omdat ringsmaatschappijen idat die minder hard of in elk geval niet zo gevoerd werden. Dat nu vergissing. Intussen premies voor de auto- lijna in de pas met die chakelbrommers. Want iren vreselijk veel onge- ook met die scooters. avor blijft lopig in VS Mitsubishi heeft |vier terreinwagens op 1 De nieuwste is de En- een crossover' die vol- fabrikant net zo goed een 4-deurs sedan. De jr staat op het onderstel lieuwe generatie Ga- auto wordt aangedre- r een 3.8 liter 215 pk V6 een van de redenen, I Amerika ontworpen gebouwde auto niet in geleverd wordt. ochten - Bij uitgeverij De Alk :nen de vijfde editie boekje Auto Toertoch- Tom Boudewijns. Met uwe tochten door Ne- België en een stukje ld. Autotochten -met worden gecombineerd la 200 fietstrips, met van hotels, musea en nts. Het boekje kost 13 zijn van dezelfde hand nieuwe edities van irtochten door Neder- Igië en Luxemburg. Met si tochten van ca. 200 die zijn met zwart-wit s geïllustreerd en kosten per stuk. LENDER evertreffen, Gulpen. 2630. |>ettacolo Savali, selifestyle-dagen, iler Sam van Lingen, 1, Houten. nvanlingen.nl en treinenbeurs, hal, Haarlem, intjes.info ostenrijk, Formule 1, Modelautobeurs, Expocenter, Houten. 7054. mac.nl eel free, feel cabrio, Hen, Zwolle. Dmstaf.nl Jty Sunday, Caddy's JcDonalds, Purmerend. ;cityrollers.com nania 2003, naast de unnik (afrit 19). dland.nl dmania.nl igevak 2003, irdhallen Leiden, ican Festival, 'ark Zandvoort. 750. 5cityr0llers.com dare.nl is Autosportfestival, lit, Assen. issen.com ïcarevents.nl to-maxx.nl jden-dag Historische Club, Circuit Park ort 023 5740 750. cuit-zandvoort.nl listoric Zandvoort Circuit Park Zandvoort. 1750. cuit-zandvoort.nl igfietsweekeinde Cycle 303, RDW-baan iets.net/cyclevision redactie Weg Wiel, 2003 PA Haarlem, of: l@damiate.hdc.nl ing onder verantwoording reffende organisatie. De uit- 1 verantwoordelijk voor af- of gewijzigde data. stste informatie: bel het ver- foonnummer of ga naar het ™e Internetadres. WegWiel BLIK IN HET VERLEDEN BOEKEN door Peter Lode wij ks utrecht - Polo en Corsa opgelet: een nieuw alternatief duikt op in het compacte autosegment: de nieuwe Smart Forfour. Fabri kant MCC (Micro Compact Car) heeft de eerste foto's van het productiemodel vrijgegeven. De 4-deurs Smart voor 4 personen wordt gebouwd in Nederland, bij NedCar te Bom en komt in het voorjaar van 2004 op de markt. De Smart Forfour is 3,75 meter lang en wordt leverbaar met keus uit drie benzinemotoren en twee diesels. De voorkant heeft dezelfde 'platte' koplam pen als de roadsters en de ach terkant is vrijwel identiek aan de bekende kleine oer-Smart. Zoals alle Smart-modellen be schikt ook de Forfour over de kenmerkende Tridion veilig- heidskooi en de combinatie van twee carTOsseriekleuren. De Tri dion-basis zal zwart of zilver kleurig zijn, terwijl de daarom heen gemonteerde kunststof carrosseriepanelen in een groot aantal kleuren geleverd kunnen worden. De 'Nederlandse Smart' debu teert komend najaar op de auto- beurs van Frankftirt, de LAA Het is na de beide roadsters op nieuw een welkome uitbreiding van het gamma, nodig om het mini-merk meer vaste grond onder de wielen te geven. De 4- deurs Smart zal in Bom van de band lopen samen met de nieu we Mitsubishi Colt Deze staat op hetzelfde onderstel, ontwik keld door Mitsubishi en Daim- lerChrysler (eigenaar MCC /Smart) samen. DaimlerChrysler gaat de Forfour vanaf 2005 ook aanbieden in de Verenigde Staten. Een voor de Amerikaanse markt aangepaste versie zal in Brazilië geprodu ceerd worden. Daar bouwt DaimlerChrysler al de Mercedes A- en C-klasse. De huidige 2- persoons Smart is vanaf eind 2004 in de VS te koop. De grote Smart heeft vier deuren en vier zitplaatsen en heet For four. Over een jaar rolt hij van de band in Bom. Foto: MCC raamsdonksveer - Louwman Collection. Zo heet het Natio naal Automobiel Museum in Raamsdonksveer voortaan. Het museum toont de oudste privé-collectie ter wereld die door twee generaties Louwman vanaf 1934 bij elkaar gebracht is. Louwman was onder andere de stichter van de Toyota-import in Nederland. Zijn zoon Evert, top man van Louwman Parqui, is een enthousiast autoliefhebber en onder meer eigenaar van een autoveilinghuis. Het Nationaal Automobiel Mu seum (blijft wel fungeren als subtitel) is grondig verbouwd en opnieuw ingericht. Bij de nieuwe indeling is meer geredeneerd vanuit de bezoeker, die de automobielen in een chronologische volgorde wil be kijken. Daarnaast is er een apar te hal bijgekomen voor de race- en sportauto's, en een ruimte voor ruim honderd (motorfiet sen. Inmiddels bedraagt het to tale oppervlakte van het muse um maar liefst 12.000 vierkante meter. In het automuseum aan de Steurweg 8 te Raamsdonksveer (langs de A27 Breda-Gorin- chem) staan ruim 200 klassieke automobielen. De foto's van de tentoongestelde voertuigen zijn te zien op internet www.louw- mancollection.nl. Ook de nodige informatie is daar te vinden. Het museum is open van dins dag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur en op zon- en feest dagen van 11 tot 17 uur. De toegang kost 8 euro. door Qulrijn Visscher Wat is de Auto van het Jaar 1994? Hoe hard ik ook nadenk, ik moet het opzoeken. Het blijkt de Ford Mondeo te zijn. Het is echt zo'n nutteloze filevraag. Nog zo een tje: wat is het nut van die jaarver kiezingen? De winnende fabri kant spint er garen bij, maar ik schiet er niks mee op. Geef mij maar verkiezingen waar je zelf aan kunt meedoen. Dan wint er ook eens een op windende auto. De Europese vakjury houdt de keuze beperkt tot massaproducten voor Jan Modaal. Elke herfst komt de uit slag toch nog onverwacht uit de lucht vallen. Dit jaar was het de Renault Mégane. Moest ik ook even opzoeken. De ANWB en een paar kinder magazines kiezen sinds een paar jaar de Gezinsauto van het Jaar. De winnaar is deze keer de Toyota Yaris Verso, de flexibele variant op basis van de Auto van het Jaar 2000. De vakjury nomi neert de auto, de lezers kiezen 'm. Kijk, dat is al een stukje leu ker. Maar nog liever heb ik echte volksgerichten zonder nomina- tiesrNu vaUenerjiooit nutteloze doch fraaie auto's in de prijzen, alleen suffe middenmoters voor De Auto van het Jaar was niet altijd een uitblinker. Deze Chrysler Simca Horizon (winnaar 1979) bijvoorbeeld zag er niet bepaald span nend uit en had ook nogal last van roest. Foto: Archief op het woonerf. De jaarverkiezing is een uitvin ding van de nestor van de natio nale autojoumalistiek Fred van der Vlugt. Sinds hij in 1962 in AutoVisie de Austin Balanza bombardeerde tot Auto van het —Jaar, nam de verkiezing een ho- -ge vlucht. Een jaar zonder jaar verkiezingen - al dan niet demo cratisch - is inmiddels ondenk baar geworden. Deze populariteit doet de oer- verkiezing Auto van het Jaar geen goed. De prijs mist affini teit met het publiek. Een Eurovi sie Songfestival voor auto's moet toch mogelijk zijn? Met punten uit alle Europese lan den. Ik zie het voor me: 'Le Toy ota Yaries doeze pwaant'. En de autoliefhebbers maar mailen, bellen en sms'en. Verkiezingen zijn inmiddels zo trendy dat je verschillende categorieën in het leven kunt roepen. Naast de ge zapige gewone auto en de ge zinsauto valt er ook veel te zeg gen voor de alleenstaandenauto, de seniorenwagen en de 'vetste' bak van het jaar. Bij de senioren tellen niet alleen de nieuwste auto's op de markt mee, maar alle auto's die je nieuw kunt kopen. De bijna uit gestorven Fiat Panda mag een gokje wagen net als alle rijdende Aziatische magnetrons met van die gekke badparelkleuren. Al leenstaanden op partneijacht zouden op de Audi TT kunnen inzetten of de Ford StreetKa, ei genlijk alles wat opvalt. Notoire solisten mikken op de onopval lende, maar reuze functionele Mitsubishi Colt. Ja, die bestaat nog steeds. De verkiezing Waardelooste Au to van het Jaar zou echter mijn favoriet zijn. Aan sommige au to's heb ik nu eenmaal een bloedhekel. Helemaal ongefun deerd natuurlijk, maar dat is juist zo lekker. Ik twijfel tussen de BMWX5 en de Porsche Cay enne, compleet overbodige Teu toonse bombast op wielen. Hoeveel ego kan een mens aan? Toon smaak, koop een Range Rover. Ik ben nu al nijdig. Waar kan ik mijn nominatie kwijt? Tot het begin van de jaren vijftig van de vorige eeuw had Volks wagen alleen 'volksauto's' in de verkoop: de Kever en het VW- busje. Maar op een gegeven mo ment wilde het Duitse merk er graag een 'imagebuilder' bij hebben. Die werd gevonden bij de firma Karmann, die in samen werking met ontwerpstudio Ghia een serie conceptauto's voor Chrysler had gemaakt en er een had overgehouden. Het koetswerk van die concept- Chrysler paste moeiteloos op een VW-onderkant en zo ontstond in 1955 de Karmann Ghia, een sportcoupé in de vorm van een platgeslagen Kever. De elegante coupé, ook te koop als cabriolet, was sportief gelijnd maar zeker geen sportauto want de presta ties lagen op Kever-niveau. De Karmann Ghia onderging na eni gejaren een facelift en hield het vol tot in 1974. Op de foto een Amerikaans exemplaar van de eerste generatie in een bedenke lijke staat, vragend om restaura tie. Foto: Archief Spectaculair, spannend en sportief: de Seat Cupra GT, een prototype van een raceauto, als wereldprimeur gepresenteerd op de Barcelona Motorshow 2003. Foto: Pon Car door Peter Lode wij ks leusden - Eigenaar Volkswagen is sinds enkele jaren bezig met een opwaardering van het merk Seat. Het Spaanse buitenbeentje moet zo'n beetje het 'Alfa Ro meo' van Duitsland worden. Daartoe haalde VW de ontwerper van het Italiaanse merk, Walter de'Silva, binnen als hoofd van de ontwerpafdeling. Het Spaanse merk boekt het ene verkooprecord na het andere en dat is de verdienste van moeder Volkswagen. De betrouwbare techniek van de Duitse produ cent, waar de moderne Seats te genwoordig mee volzitten, heeft een zeer positieve uitwerking op het Spaanse imago. Inmiddels zagen diverse smaak volle prototypes het levenslicht, zoals de Bolero, de Tango en de Salsa. Een andere conceptwa gen, genaamd Formula, toonde eerder al dat Seat niet alleen een flitsend merk wil worden, maar die reputatie ook wil bijstaan met sportieve raceprestaties. Tot dusver geschiedde dat met ge prepareerde productie-auto's, maar Seat gaat nu een stap ver der met een speciaal voor dit doel ontworpen racewagen. De Cupra GT stond kort geleden als wereldprimeur op de Barce lona Motorshow. De nieuwe conceptwagen is ontwikkeld door de club van De'Silva, het Seat Design Centre in Sitges dus, en Seat Sport. Laatstge noemde sportafdeling is speci aal opgezet voor de ontwikke ling maar ook de bouw van 'high performance' auto's, zoals competitieauto's. De toevoeging Cupra, die al werd gebruikt voor sportieve uitvoeringen bij Seat, staat voor Cup Racing, hetgeen verwijst naar de rallyauto's waarmee Seat al enkele jaren meestrijdt in het wereldkam pioenschap. Het nieuwe racemonster zal het experimentele stadium spoedig ontgroeien want Seat wil met deze auto dit jaar nog gaan deel nemen aan de Spaanse GT Se ries. Aangedreven door een ste vige 3.0 liter V6 biturbomotor (afgeleid van een Audi-kracht- bron) beschikt de Cupra GT over meer dan 500 paarden krachten onder de achterruit. Dat is goed voor een sprint met staande start naar 100 km/uur in een seconde of vier. De top snelheid zit ergens tegen de 300 kilometer per uur. De 1100 kilo wegende auto heeft een sterke boogvorm zoals de conceptauto Sal sa en is flink aan de maat: 4,56 meter in de lengte, 2,10 meter breed bij een hoogte van slechts 1,19 meter. Exclusieve vleugeldeuren zitten op scharnieren die binnenin de bovenkant van de dakstijl zijn opgeborgen. De GT is een ge spierde racer met alles erop en eraan, dikke spoilers, uitge bouwde wielkasten, skirts enzo voorts, maar toch heeft De'Silva kans gezien er een elegant ge heel van te maken en dat is erg knap. Alleen de achterspoiler, die voor neerwaartse druk bij hoge snel heden moet zorgen, is erg pro minent aanwezig en leidt min of meer een eigen leven. De productie van de Cupra GT met koolstofvezel-carrosserie start in de tweede helft van het jaar, waarbij de auto's uitslui tend op bestelling zullen wor den gebouwd. De prijs is nog niet bekend. (advertentie) Boeken over trams duiken meestal in de ge schiedenis, gaan over vergane glo rie die eens op straat te bewon deren was. In het geval van de Com bino ligt dat an ders. De Combino is een splinter nieuwe glanzende blauwwitte tram, die het stadsbeeld van Amsterdam de komende der tig jaar voor een deel gaat bepalen. Nu al is er een boek over ge maakt. In totaal gaan er 155 nieuwe tramwagens door de hoofdstad rijden, de laatste exemplaren worden eind dit jaar afgeleverd. Het Gemeentevervoerbedrijf van Amsterdam (GVB) heeft voor dit type tram gekozen van wege de veiligheid en milieu vriendelijkheid in combinatie met de lage instap. Vier jaar geleden heeft het GVB al een prototype van de Combi no uitgeprobeerd. Het Amster damse decor met zijn talrijke grachten en bruggen was een goede beproeving voor de nieu we tram vanwege de vaak extre me hellingshoeken en scherpe bochten die in de hoofdstad verborgen zitten. Tijdens de drie weken durende proef bleek de Combino echter in staat het vol ledige traject van het Amster damse netwerk zonder enige vorm van beperking af te kun nen leggen. Onder de titel Combino's in Am sterdam, een nieuwe generatie lage vloertrams, heeft J. Burge meester een 216 pagina's tellend boekje aan het kersverse Am sterdamse fenomeen gewijd, bij wijze van kennismaking. Het beschrijft de achtergronden van het project en de hele voorge schiedenis. Burgemeester neemt het type Combino van fabrikant Siemens nader onder de loep en gaat gedetailleerd in op de bouw van deze moderne lagevioert- ram. Het boekje, uitgegeven door de Europese Bibliotheek in Zaltbommel, bevat een paar honderd foto's en kost €22,50.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19