LEIDEN REGIO Woontoren Kwaakhaven geschrapt Voetgangerstunnel mogelijk behouden Eigenaar Zeester denkt al aan een ander feest R4 Meerburg ridder 'Emmaüsdag' bij alle kerken in Oegstgeest y Weg is te smal en fietsers rijden roekeloosy lustig blijvendat is het grootste probleem' Zoeterwoude rekent niet op OZB voor Groenfonds Papma en Poelmans online jk en Schipper uitgestept iond - De Warmonders Vink en Han Schipper en hun steptocht naar d nrijk voltooid. Het tweetal i gisteravond om kwart lr« jes aan in het Oostenrijkse !nj indorf, na een tocht van kilometer per step. Vink hipper hebben zich laten 1,11 oren voor de reis. De op- st gaat naar kinderen met r of aids in het LUMC. „Het is koud geweest, we en regen gehad, geen bles- j maar wel een lekke Maandagochtend om 1rn iur worden de twee step- ip basisschool Oostergeest rmond ontvangen door meester Vosjan ftoernooi n arken choten - Voor de zesde j" wordt dit weekeinde het s chotense golftoernooi ge- jsi :n. Dit unieke toernooi zich af in de parken in irp. De opbrengst van het choten Open' komt ten mg - aan het Haagse verpleeg- sMariahoeve en vrijetijds- ding voor verstandelijk ge- capten. Voor de deelne- 1 j ajn fraaie prijzen te win- lijvoorbeeld voor het Pra van een hole-in-one. tea ouderen (advertentie) KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKOKEURMERK? ■NE N vrijdag l6 mei 2003 i n. Bouwer komt omwonenden tegemoet door Nancy Ubert oegstgeest - Géén woontoren meer in het buurtje Kwaakhaven dat naast de Oegstgeestse nieuwbouwwijk Poelgeest wordt gebouwd. Die tegemoetkoming wil bouwbedrijf Jos Jansen doen om buurtbewoners tevreden te stellen. Met het nieuwe bouwplan Kwaakhaven is architectenbureau Henri Stol voor een groot deel tegemoet gekomen aan de wensen van de omwonenden. Het eerste plan voor de 64 woningen die de Rijpweteringse projectontwikkelaar wil bouwen op de voormalige locatie van Kwaak Watersport, is afgeschoten door de buurt én door een meerderheid van de gemeenteraad. Jos Jansen moest daarom opnieuw aan de slag. Op een informele bijeenkomst konden de bezwaarmakers zien hoe het met het aangepaste Kwaakplan is gesteld. Naar de suggesties en kritiek van de ei genaren van woningen aan de Cornelis van Steenishof (die straks tegen de hui zen aankijken) is geluisterd. De tien ka dewoningen en negen waterwoningen die schuin tegenover elkaar komen te staan, gescheiden door een binnenha ven, zijn in tact gebleven. Maar de flat die aan het water zou komen te staan, is van de kaart verdwenen. De apparte menten komen nu terug in het rijtje huizen, dat de vorm heeft van een 'hockeystick'. Daarnaast is meer ruimte gecreëerd tussen de Van Steenishof en Kwaakhaven. De bouwblokken zijn vier meter opgeschoven, met als gevolg dat de afstand nu 14 meter bedraagt. Dat moet acceptabel zijn, vinden bouwer en architect. De meeste bewoners van de Van Steenishof kunnen in hun handjes knij pen, meent bouwbedrijf Jos Jansen. Projectleider Dost van de gemeente Oegstgeest benadrukt dat het onmoge lijk is om iedereen tevreden te stellen. De bewoners van de woonboten aan de Haarlemmertrekvaart zijn teleurge steld. Een aantal huizen komt veel te dicht tegen hun ligplaatsen aan te staan, klagen zij. Het protest daartegen heeft de botenbezitters niets opgele verd. Overigens heeft het nieuwe plan Kwaakhaven nog geen officiële status. De ambtelijke molen moet nog gaan draaien. Projectleider Dost had de bij eenkomst belegd om de bezwaarma kers vast een kijkje te gunnen. p - Ouderen uit Lei- ip die zin hebben in het lnt len en nuttigen een En- high tea, zijn donderdag 5 relkom in de kapelzaal Scheppingskerk aan de jelgeestlaan. Ouderenor- tie Pluspunt en het inter- ijk ouderenwerk sluiten e bijeenkomst het sei- if. Tijdens het genieten 1 lekkernijen zingt kinder- H )e Rijnzangertjes. De kos- dragen 5 euro per per- me Opgeven kan bij Plus- 5413536, op werkdagen 9 en 12. iderie op marusschool dorp - Groente, fruit, ver gebak, boter, kaas, bloe- r planten, cd's, speelgoed, gels: het is allemaal te ip de jaarlijkse braderie Gomarusschool in Lei- Cokp. Op zaterdag 24 mei is en vanaf 9.30 uur welkom chool om iets te kopen, l 01 of om 12 uur mee te lan de veiling. Ook zijn er spelletjes en attracties inderen. Een deel van de 1.30 ïgst is bedoeld voor de zelf, een ander deel gaat >n school voor kinderen ,sie gezinnen op Haïti. zoeterwoude-rundijk Het veelbesproken voetgangerstun- neltje onder de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude-Rijndijk blijft mis schien behouden. De gemeente Zoeterwoude maakt een plan maken voor een andere, boven grondse oversteekplaats. Maar als blijkt dat de meeste omwo nenden dat niet veilig genoeg vinden, wil de gemeente kijken of het tunneltje toch open kan blijven. Onlangs maakte de gemeente bekend af te willen van de on derdoorgang ter hoogte van de Rijnegommerstraat. In de tun nel worden vernielingen aange richt, vuurtjes gestookt en wordt afval gedumpt. De gemeente is veel geld kwijt aan onderhoud. Uit tellingen is bovendien geble ken dat voetgangers de tunnel amper gebruiken. Een paar bewoners van de Hoge Rijndijk zijn een actie begonnen om de voetgangerstunnel te be houden. Volgens hen maken vooral veel Ideine kinderen er gebruik van. Wethouder Van der Kooi opper de gisteravond in een commis sievergadering het idee om een hoorzitting te houden voor om wonenden. Dat vonden de meeste raadsleden een tikje overdreven. „Waarom een hoor zitting? Dan ga je bewoners te gen elkaar opzetten", aldus raadslid H. Booij van Progressief Zoeterwoude. Zij vindt dat de gemeente voet bij stuk moet houden. „De tunnel in stand houden kost erg veel geld voor heel weinig mensen." WD- raadslid C. Dantuma denkt daar ook zo over. „Als de timnel vies wordt gemaakt en er worden vuurtjes gestookt, moet-ie ge woon dicht. Klaar!" De wethou der liet het idee voor een hoor zitting varen, maar bleef bij zijn voornemen om gesprekken met omwonenden te voeren. De gemeente houdt de aanne mer verantwoordelijk voor de gaten die vorige week in de tun- nelwand zijn aangebracht. De gemeente had de aannemer, die is gevraagd de wanden af te bre ken, gemaand daarmee te wachten vanwege de protesten. De aannemer had dit niet door gegeven aan de uitvoerder. „De schade is bij de aannemer neer gelegd", aldus de wethouder. leiderdorp - Jan Meerburg is K sinds gistermiddag Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De leiderdorper kreeg het lintje op gespeld door burgemeester Zonnevylle. De onderscheiding is een waardering voor het vele bestuurlijke werk dat Meerburg. 1 op zich heeft genomen. Hij zette zich in voor tal van maatschap- pelijke organisaties. Meerburg is mede-oprichter van de Aannemingscombinatie Lei- derdorp (ACL), waarvan hij op dit moment mededirecteur fs. Hij is van plan dat te blijven tot 'y het 40-jarig jubileum van de ACL in de tweede helft van dit N jaar. Daarna gaat de nu 65-jarige met pensioen. Zijn onderschei- ding heeft hij mede te danken y aan de activiteiten in de bouw wereld waarmee hij niets ver- diende. Zo verzorgde hij prak tijkopleidingen en was hij be stuurder van een aantal brafi- che-organisaties. jjA* Van het fietspad moeten fietsers de autoweg op. De enige bescherming is dan een stippellijntje op het asfalt. Foto: Mark Lamers Warmond zoekt oplossing voor gevaarlijk Warmonderhek katwijk - Eigenaar Richard van der Horst van paviljoen De Zee ster baalt er van dat het eerste feest van de Fashion Beach Club morgen niet door kan gaan in Katwijk. Maar hij hoopt binnen kort alsnog met een strandfeest uit te pakken.. De gemeente trok op het laatste moment de vergunning in voor zaterdag, omdat die slechts gel dig was voor een besloten feest. Dat was het aanvankelijk ook, legt Van der Horst uit. De Fas hion Beach Club wordt door Katwijkse ondernemers ge steund om activiteiten voor Kat wijkse dertigers en veertigers te organiseren, in eerste instantie voor eigen personeel. Dus Kat wijk verleende vergunning voor een bedrijfsfeest. „Later beslo ten we er een modeshow aan toe te voegen en toen kostte het een smak geld. Om uit de kosten te komen wilden we de deur openstellen voor anderen, die met het kopen van een kaartje gelijk lid zijn van de vereniging Fashion Beach Club." De gemeente vond dat daarmee het feest openbaar was en trok de vergunning in. In het Hille- gomse feesteentrum Treslong vond de organisatie een plek om naar uit te wijken. „Heel erg mooi, maar wel jammer dat het niet op het strand kan." Van der Horst wil zo snel mogelijk in Katwijk een ander evenement organiseren: een strandvoetbal- toemooi. Dat moet mogelijk zijn in overleg met de gemeente, denkt hij. „Want als we gewoon om elf uur sluiten, mag een feest wel openbaar zijn." door Coen Polack warmond - Een fietsster rijdt de weg op, maar schrikt zich rot als ze merkt dat vlak achter haar een auto komt aanrijden. Van het fietspad moeten fietsers hier de autoweg op. De enige bescherming tussen de twee- wieler en het ronkende snelverkeer is een stippellijntje op het asfalt. Op een willekeurige doordeweekse ochtend is het rond het Warmonderhek, de zuidelij ke entree tot de gemeente, een gevaarlijke bedoening. Vooral fietsers lopen veel gevaar, maar het is juist ook het roekeloze gedrag van de tweewielers dat gevaarlijke situaties vaak veroorzaakt. Volgens de centrale regi stratie van het ministerie van Verkeer en Waterstaat in Heerlen zijn er op de kruising de afgelopen 5 jaar slechts twee ongelukken gebeurd. Maar iedere ochtend zijn er tal van situaties die verkeerd kunnen aflopen, weet Marijke van Bolhuis van de Warmondse af deling van 3VO, de organisatie voor ver keersveiligheid. Van Bolhuis: „De weg is te smal en de fiet sers fietsen roekeloos. Om tijd te winnen rij den ze tegen de richting in om de stoplich ten bij de kruising te omzeilen. Tijdens de spits is het er vreselijk druk en als klap op de vuurpijl hebben grote vrachtwagens veel moeite om vanuit Warmond rechtsaf de Haarlemmertrekvaart op te draaien." Volgens Van Bolhuis is de situatie op dit moment er een van 'schijnveiligheid'. „De fietser wordt hier alleen beschermd door verf: een wit 'verdrijvingsvlak' op de weg, dat door veel automobilisten genegeerd wordt en een fietsstrook waar auto's ge woon overheen mogen. De enige manier om het echt veilig te maken is een harde barrière tussen de auto's en de fietsers." Deze maand beslist de Warmondse ge meenteraad over een oplossing voor de ge vaarlijke situatie. De raad kan Idezen uit ver schillende varianten waarbij het hele arse naal aan verkeermaatregelen om de hoek komt kijken: hekjes, paaltjes, bobbels en versmallingen kunnen er allemaal voor zor gen dat de fietsers veiliger de weg opdraai en. Maar aan iedere oplossing kleeft een na deel. De politieke commissie die de ge meenteraad over verkeersmaatregelen advi seert, sprak vorige week een voorkeur uit voor een oplossing waarbij het witte verdrij vingsvlak vervangen wordt door een zoge naamde 'verkeersgeleider', een soort stoep rand waar de auto's omheen moeten rijden. Om te voorkomen dat de automobilisten de geleider ruim ontwijken en daardoor een gevaar vormen voor de fietsers aan de ande re kant van de smalle laan, wordt op beide weghelften een geleider geplaatst, waardoor de weg op het smalste punt tussen de twee obstakels nog slechts breed genoeg is om één auto door te laten. Aad Rustenhoven van de gemeente voorziet geen massale opstoppingen op de Oranje Nassaulaan. .Automobilisten moeten op drukke momenten ongetwijfeld iets langer wachten, maar ik denk niet dat het zo ingrij pend is dat er lange files ontstaan." Volgens Rustenhoven gaat de politie vaker op de kruising staan om fietsers op de juiste route te wijzen. „En ze zonodig te bekeuren. Want ik denk dat je heel weinig anders kunt doen tegen fietsers die aan de verkeerde kant van de weg tegen de stroom in rijden. Misschien kunnen de verkeerslichten zo worden afge steld dat de fietsers eerder groen hebben. Daardoor zullen ze ook minder snel geneigd zijn het stoplicht te negeren." vs.; oegstgeest - Te voet, met de v blik op de weg gericht, praat je C al snel gemakkelijk. De Raad van Kerken in Oegstgeest stelt voor dat eens bewust te ervaren. Mis- schien wel met een wildvreem- de. In de bijbel staat een verhaal over twee leerlingen van Jezus'. die op weg zijn naar Emipaüs >t en praten over hun hoop. Zoiets hoef je niet alleen te doen als je t> ergens in Israël wandelt, dat kan aanstaande zondag ook in - Oegstgeest. De 'Emmaüswande- t -1 ling' is een van de vele activitei- ten die voor de oecumenische kerkenzondag op het program- ma staan. Aan het Lange Voortplein staat f zondag een grote tent waar mensen van alle gezindten wel kom zijn. Daar kunnen de be zoekers na hun 'Emmaüswan- deling' met een kop koffie op v verhaal komen. Ook kunnen zij geheimen, wensen en klachten aan de klaagmuur toevertrou wen. Voordat de tent opengaat, staat in alle gebedshuizen iton 10.00 tot 11.00 uur hetzelfde bij belverhaal centraal: de Em maüsgangers. Daarna bieden de Oegstgeestse kerken uiteenlopende work- shops aan. Zo wordt in het Ge- y mepnterentnim aan de T.iitwep /A meentecentrum aan de Lijtweg een kinderworkshop gegeven met grote poppen, die een ver- haal vertellen dat is gebaseetd op een gelijkenis uit de bijbel. In het Groene Kerkje aan de Haar- 7 lemmerstraatweg wordt weer met muziek gewerkt en in basis- school De Kring kunnen jonge- r ren 'praten zonder woorden': met Afrikaanse trommels en of f Afrikaanse dans. In de Paulus- kerk aan de Warmonderweg gaat theatermaker Kees Posthu mus aan de slag om zijn 'cursis ten' te leren hoe zij op een beel- dende manier een verhaal kun nen vertellen. Voor de lunch kan men weer bij V elkaar komen in de tent op het Lange Voortplein, waarna om 14.00 uur de tweede serie work shops begint. Vanaf 16.00 uur iS y het naborrelen in de tent. EXAMENTIJD Circa 190.000 scholieren doen mee aan het schriftelijk eindexamen. In deze rubriek worden elf van hen gevolgd. Tekst: Erna Straatsma. Foto's: Dick Hogewoning. Naam: Maaike de Jong (17) Woonplaats: Voorschoten Opleiding: havo School: Da Vinei College in Lei den Slagingskans: 80 procent Vervolgopleiding: Pabo hadden we onze examenstunt. Alle leraren waren uitge- voor 'Idiots'. Een soort Idols, ze moesten liedjes zingen, ikenlerares heeft gewonnen. Dat is mevrouw Buitendijk. Ze leed op school gekomen. Als Dewi, zei ze, maar daar leek ïaal niet op. 'ond ben ik tot een uur of twaalf bezig geweest met een sa ting van een geschiedenisboek. 'Nederlanders en hun ge- igers', of zoiets. Ik leer 't makkelijkst als ik samenvattingen tnaar ik kwam er niet helemaal uit. Sommige begrippen ik niet. 'Polarisatie' bijvoorbeeld. Gelukkig stonden die in achterin het boek, maar het opzoeken kostte wei veel hoef ik de komende dagen alleen dingen te herhalen. Jlijven, dat is voor mij de komende weken het grootste pro- Ik heb tot nu toe goede cijfers gehaald en de examenstof is jeilijk, maar ik ben wel heel zenuwachtig. En daardoor ben /eer bang dat ik het misschien toch niet haal. heb ik management organisaüe als eerste vak. Zater- tg moet ik als caissière werken bij Albert Heijn en 's oppassen. Als de kinderen in bed liggen ga ik nog wat stu- Naam: Jony Nederend (15) Woonplaats: Roelofarendsveen Opleiding: vmbo-theoretische leerweg School: Bonaventura College in Roelofarendsveen Slagingskans: 85 procent Vervolgopleiding: mts plus bouwkunde „Maandag en dinsdag heb ik samenvattingen gemaakt van een paar studieboeken. Heb ik gelijk per e-maü aan de rest van de klas gestuurd. Hoeven zij het niet zelf te doen. Zo ben ik nou eenmaal. „Nou nee, ik zie niet op tegen het examen. Ik ben meer van 'laat maar waaien, ik maak 't wel effe'. Ik ga ook niet m'n hele leven aanpassen voor dit examen. Ik ga vanavond gewoon naar de bio scoop. M'n zus zit me wel op te stoken dat ik meer moet leren en dat ik bananen moet eten. Ja, daar word je slim van, zegt ze. Zij doet havo. Maar dat vind ik van die nonsens. Zij drinkt ook extra AA Drinks en eet veel chocola. Om wakker te blijven, veel energie te hebben. Daar lig ik echt een beetje dubbel om. Maar goed, zij moet ook veel meer leren dan ik. Voor biologie heeft ze alleen al vier boeken. Het meeste dat ik voor een vak moet doen is 200 blad zijden. Het eerste vak dat ik heb is Nederlands, lezen. Nou goed, ik ben dyslectisch, dus ik lees niet fantastisch. Maar ik krijg wel meer tijd dan de anderen. Er zijn ook jongens die dat niet hebben en die vinden het maar matig dat ik meer tijd krijg. Ik hoop wel dat ik het red, maar ja, die handicap heb je nou eenmaal." Naam: Aniek Wiegerinck (18) Woonplaats: Voorschoten Opleiding: gymnasium School: Stedelijk Gymnasium in Leiden Slagingskans: 90 procent Vervolgopleiding: business-stu dies dance in Engeland „Nee, Grieks hoefde ik gisteren niet te doen. We kunnen kiezen en ik doe Latijn. Ik heb wel gehoord dat Grieks vrij makkelijk was. Ik belde mijn vriendin en vroeg 'hoe gaat 't'. 'Eh, ja, goed, zei ze.' Dat 't makkelijk was is overdreven, maar het was goed te doen, zei ze. Als ik nu allemaal tweeën haal, slaag ik nog. Het vijfde en zesde jaar heb ik gewoon heel hard gewerkt en daardoor is mijn gemid delde nu een acht. Als ik iets doe, doe ik het goed. En ik had ook m'n achterhoofd dat het superhandig is. Die schoolonderzoeken zijn toch de helft van je eindcijfer. En dat betekent dat dit examen voor mij niet zo veel spanning oplevert. Maar een hoog gemiddelde halen, is wel belangrijk voor me, want ik heb een bepaalde opleiding in gedachten waarbij een loting wordt gehouden. Nadat ik een jaartje in Engeland heb gestudeerd, ga ik misschien bestuurlijke en organisatorische wetenschappen in Utrecht doen. Als je eindcijfer gemiddeld acht of hoger is mag je zo naar binnen, anders moet je mee loten. Per dag studeer ik een paar uur. Opdrachten maken, een flinke pauze houden en natuurlijk ook het echte stampwerk. Vandaag heb ik Frans, daar hoef je gelukkig niet veel voor te leren. Wel fijn dat ik niet al meteen met een echt le^^rvak begin." zoeterwoude - De gemeente Zoeterwoude moet een nieuwe manier bedenken om haar Groenfonds met 50.000 euro te spekken. Met ingang van 2004 had de gemeente voor het eerst via de OZB gemiddeld veertien euro per adres willen binnenha len voor het fonds. Maar nu er landelijk aan alle kanten aan de OZB wordt gemorreld, gaat dat plan even in de ijskast. Zoeterwoude riep een tijdje ge leden een Groenfonds in het le ven ten bate van de agrariërs. „Zij zijn de dragers van het landschap dat we zo koestere- n",aldus wethouder Ates. „Het in stand houden van dat land schap kost veel geld en daar wil len we een vergoeding voor ge ven." Ates heeft goede hoop dat andere gemeenten het voor beeld van Zoeterwoude volgen. Ze is in gesprek met onder meer Jacobswoude en Rijnwoude over een regionaal Groenfonds De coalitiepartijen in Zoeter woude spraken destijds af jaar lijks 50.000 gulden in het fonds te doen. Vorig jaar haalde de ge meente dat bedrag uit een resër- vepotje voor 'woon- een leefopi- gevrng1. VJ oegstgeest - Alberthe Papma en Matt Poelmans, beiden raadslid voor Progressief Oegstgeest, profileren zich op internet. Vol gens hen kunnen zij de digitale snelweg goed gebruiken om meer inhoud te geven aan hun rol als volksvertegenwoordiger. Op de adressen www.papma.nl en www.raadslidoniine.nl is te zien hoe de twee volksvertegen woordigers politiek en internet combineren. Papma houdt een soort dagboek bij (weblog) waarin zij beschrijft wat er in het dorp gebeurt en hoe zij haar ta ken als volksvertegenwoordiger vervult. Poelmans is op dit mo ment nog wat minder schrijflus- tig, hij moet zijn site de komen de tijd nog verder uitbouw^i. De links, die de bezoekers door- verwijzen naar de volgendé stroom informatie, heeft hij wel alvast gemaakt. De twee raadsleden willen regel matig peilingen houden over ac- tuele onderwerpen. Op dit mo ment staat op beide sites eefr poll. Bezoekers kunnen ant woord geven op de vraag oï er een gevangenis moet komen óp j het MEOB-terrein. Na een klik op de knop kun je zien hoe de stemmen rijn verdeeld. Op dit y moment is een ruime meerder- heid van de bezoekers het 'hele- maal oneens' met de komst van-■ een bajes. In het discussieforüm S op Papma's site kunnen de voor- en tegenstanders van het gevang nhoudelijk reageren. ".'•I

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13