|TË Maastricht verandert in slagveld na besluit MW IETS r Nederland belandt in recessie Leidsch Dagblad verkopen? vlgemeen TTTXTnTTT Raad stopt subsidie Fans bekogelen stadhuis Bestuurder gewond Morrende Oegstgeestenaren eisen behoud groen in leefomgeving Koopkracht wankelt voor inkomens Nieuw! Lor\den Van Aartsen gaat WD-fractie leiden lage Open dag naturisten Steuntje in de rug bij eerste examens Duisenberg steunt aanklacht Franks Onderhandelingen Frans pensioenakkoord mislukt Economie krimpt voor tweede kwartaal in successie rfrr Leidsch Dagblad OPGERICHT 1 MAART 1860 nderzoek: Niet akkeloos aan (vitaminen «galen vinden uweldood in ■gekoelde truck turscrisis aagt winst IC weg Leidsch internet: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43232los donderdag 15 mei 2003 SPRINTERS nr. 43232losse nummers €1,10 zaterdag €1,55 REGIO olitie Hollands lidden presteert eter dan ooit romoveren op et 'managen' ■n vluchtelingen Droge dag EERAKKOORD overtuigende visie hebben l niet Een draconisch be- ingsprogramma weL De van CDA, WD en D66 Hevig snijden in de verzor- ttaat en belooft iedereen nensachteruitgang. Met een p op de nood der tijden - vandaag verkeert Neder- officieel in recessie - is de Dudige boodschap dat ieder- moet lijden en 'koop- ilgarandes' niet meer moe orden verstrekt retoriek van CDA en WD digt niet Snijden in de uit en, hakken in de voorzie- en burgers vragen om Datigjng is een gemakkelij- zekere zin beleidsarme, ik. Het is een negatieve van solidariteit als ieder- r op achteruit gaat, heeft and te klagen. Maar met perspectief, is de logische urn-rechtse kabinetten zijn goed in rekenen. Dus reke- Balkenende en Zalm ons dat de overheidsfinanciën iet einde van de rit, in 2007, isch op orde zijn. Dat is want hoe minder staats- 1. hoe minder geld er 'weg- aan rentebetalingen en af- est ïgen. Maar welke impulsen G haft deze aanpak de econo- nd Het aantal banen dat het 3) dspakket oplevert is uiterst Dat kan ook niet anders, alleen al het draconische an in het ambtelijk appa- kost duizenden arbeids- do sen. maastricht/gpd - Het centrum van Maastricht veranderde gis teravond in een slagveld, nadat de gemeenteraad steun aan voetbalclub MW had getorpe deerd. Woedende MW-fans, ge flankeerd door heethoofden van Feyenoord, ADO Den Haag en Fortuna, bekogelden bestuurders en gooiden de ruiten van het stadhuis in. MW-topman Vic Gerardu liep bij het verlaten van het stadhuis een bloedende hoofdwond op. Ook manager Marcel Franssen werd met glas bekogeld. Com mercieel manager John Braken wist heelhuids te ontkomen. De politie riep de binnenstad uit tot noodgebied en grendelde het stadhuis af. De MW-top, burge meester Gerd Leers en politici wachtten binnen verbijsterd op het sein 'veilig'. Leers heeft in middels aangifte gedaan vanwe ge de vele aan zijn adres geuite Rond middernacht bleek de si tuatie nog zo explosief, dat MW-bestuurders en raadsleden iflsl tricht voor het behoud van de noodlijdende voetbalclub. Toen duide lijk werd dat de gemeenteraad geen subsidie meer zou verstrekken, veranderde de binnenstad in een slagveld. Foto: ANP/Ermindo Armido met politiewagens naar het hoofdbureau werden vervoerd. Van daar gingen ze naar huis, sommigen onder begeleiding. Vic Gerardu en Marcel Franssen vroegen en kregen vannacht thuis extra politiebewaking. De politie liet omstreeks negen uur zes ME-busjes aanrukken, toen duidelijk werd dat de ge meenteraad geen vinger zou uit steken om MW te redden. Bij het definitieve 'nee' explodeerde de menigte op de Maastrichtse Markt. Ruim tweehonderd woe dende supporters rukten op naar de ingang van het stadhuis en maakten zich klaar om het gebouw te bestormen. Zover kwam het echter niet. Een peloton ME'ers verschanste zich voor de deur en liet niemand meer naar binnen of buiten. In tussen riep de politie een twee de peloton op, dat op de Markt diverse charges uitvoerde. De omgeving van het stadhuis was inmiddels verworden tot een waar slagveld. De meute woe dende MW-aanhangers wrikte straatstenen los en gooide enke le ramen van het stadhuis in. Tijdens de gemeenteraadsverga dering werd duidelijk dat MW met anderhalf been in het graf staat. Alleen het bedrijfsleven kan de in grote geldnood verke rende eerstedivisieclub nog red den. De gemeente Maastricht ziet af van een vierde financiële noodinjectie aan de meer dan honderd jaar oude club. door Nancy Ubert oegstgeest - Zonder groen gaat Oegstgeest naar de knoppen. Die boodschap ontbrak gisteravond op de spandoeken, maar werd wel dé slogan van de hoorzitting over de bezuinigingsvoorstellen van de gemeente. Een van de sprekers typeerde de burgerraadpleging als een 'Poolse landdag". De burgers lieten vooral horen wat het gemeentebe stuur niét moet doen. Het was proppen in de raadzaal. De bijeenkomst, die op initiatief van de gemeenteraad werd geor ganiseerd, werd door zeker 260 burgers bijge woond. De wanden tussen de raadzaal en de cen trale hal werden weggeschoven om het morrende publiek te kunnen bergen. Een beetje Oegstgeestenaar koestert zijn groene dorp. Dat bleek gisteravond maar weer. Verschei dene bouwvoorstellen die het college lanceerde, werden stuk voor stuk door de insprekers getor pedeerd. De bouwplannen zijn onderdeel van het pakket ombuigingsvoorstellen waarmee B en W het gapende milj oenengat willen dichten. Met de aanleg van de nieuwbouwwijk Poelgeest staat de gemeente diep in de rode cijfers. Het antwoord op de vraag hoe Oegstgeest dan wel geld kan verdienen of op wat voor een manier het moet bezuinigen, raakte ondergesneeuwd. Pro testzang, dat telkens werd beloond met een bijna ovationeel applaus, voerde de boventoon. De groenstrook langs de Hofdijck moet zeker onaan getast blijven, bleek uit de reacties. Ook het bouw plan voor de strook langs het Oegstgeesterkanaal (Kennedyiaan) werd door een aantal burgers ge laakt. Het gemeentebestuur kreeg van een paar sprekers een flinke veeg uit de pan. Omdat het college met Poelgeest liet zien dat het niet in de wieg is gelegd voor projectontwikkelaar en nu opnieuw met nieuwbouwplannen op de proppen komt, verge leek een spreker de bouwdriftige politici met 'gok verslaafden achter een fruitautomaat'. „Nog één keer en we winnen de jackpot." Een ander typeer de het bestuur als 'louche verkopers van verzeke ringen, die alles beloven wat nooit waargemaakt kan worden'. Pagina R$: 'Bederf Oegstgeest niet door het vol te bouwen' BASIQ AIR vluchten Frankrijk modern' name aan d zelf t van c in de voor ik Op WW de beschik gewenste (advertentie) voordelige online vanaf Sr reserveren, iformatie over 'en van uw ke weetjes aar wij u en wij u jwerkers el 0900- voordelige Ierland en basiqaincom of 0900-0,737(2*»»o j met .■a uyzuBKen en dirèct moderne Boeing vliegtuigen, met Enkele reis, excl. belastingen, wijzigingen voorbehouden. den haag - Oud-minister Jozias van Aartsen volgt Gerrit Zalm op als fractievoorzitter van de VVD in de Tweede Kamer. Van Aartsen werd vanochtend in een vergadering van de fractie door het merendeel van de WD'ers gekozen. Zalm gaat het nieuwe kabinet in als minister van financiën en vice-premier, maar blijft wel politiek leider van de liberale partij. Pagina Binnenland 1 den haag/gpd - Het nieuwe ka binet-Balkenende garandeert niet langer koopkrachtbehoud voor de minima en modale in komens. Iedereen moet de ko mende jaren inleveren, zo luidt de boodschap van de onder handelaars van CDA, WD en D66. „Het wordt een hele moei lijke tijd. Dit is geen tijd voor koopkrachtgaranties", aldus CDA-premier Balkenende. Het kabinet gaat de stijgende kosten in de gezondheidszorg met vergaande maatregelen te lijf. Zo wordt het eigen risico voor ziekenfondsverzekerden verdubbeld tot 200 euro per jaar. Het 'basispakket' wordt verkleind: fysiotherapie voor niet-chronische aandoeningen wordt niet langer vergoed, even als zogeheten 'welvaartsmedicij nen' (bloeddrukverlagers en maagzuurremmers)Van harde ingrepen in de WW en sociale werkvoorziening wordt afgezien. De onderhandelaars van CDA, WD en D66 werden het gisteren eens over een regeerakkoord voor de komende vier jaar. Van daag buigen de Kamerfracties van de drie partijen zich over het ontwerp-akkoord. Hoewel het vol staat met pijnlijke maat regelen was vanochtend niet de verwachting dat een van de drie partijen grote problemen heeft met de inhoud van het regeer akkoord. Vanmiddag is onder meer de invulling van de minis tersposten besproken. Via zogeheten 'lasten-maxime- ring' wordt wel getracht de pijn voor mensen met een bijstands uitkering en ouderen zonder aanvullend pensioen iets te ver zachten. Pagina Binnenland 1: Meer over het regeerakkoord nieuwegein - Bijna vijftig natu ristenverenigingen doen zon dag 25 mei mee aan de Open Dag van de Naturisten Federa tie Nederland. Uit onderzoek blijkt dat een op de tien Neder landers geregeld bloot recre- eert. Dat gebeurt veelal tijdens de vakantie op naturistencam pings in het buitenland. Ook de tientallen Nederlandse naakt stranden worden druk bezocht. brussel - Gretta Duisenberg, echtgenote van de president van de Europese Centrale Bank Wim Duisenberg, blijkt een van de ondertekenaars van de peti tie ter ondersteuning van de strafklacht die gisteren door een groep Irakezen in België is ingediend tegen Tommy Franks, de Amerikaanse bevel hebber in de Golf. De groep klaagt hem op grond van de Belgische genocidewet aan, omdat hij in Irak oorlogsmisda den zou hebben begaan. Dui senberg zorgde eerder al voor onrust door haar pro-Palestijn se opstelling in het conflict in het Midden-Oosten. Pagina Buitenland (advertentie) leiden - Spieken mag niet, maar mevrouw de heks geeft deze examenkandidaat van het Stedelijk Gymnasium in Leiden wel een steuntje in de rug. De centraal schriftelijke eindexamens begonnen hier vanmorgen met het Grieks. De komende weken wordt de kennis van bijna 43.000 ha visten, ongeveer 32.000 vwo'ers en circa 110.000 vmbo- leerlingen getoetst. Het spits werd afgebeten met maat schappijleer (havo), Grieks (vwo), Fries (havo/vwo oude stijl) en muziek (vwo). Een uur na afloop, om één uur van middag, konden de leerlingen al de juiste antwoorden be kijken op www.citogroep.nl. De vmbo-scholieren volgen morgen met beeldende vakken, tekenen, handenarbeid of textiele werkvormen. Het is dit jaar de eerste keer dat alle leerlingen in het vmbo meedoen aan het centraal exa men. Foto: Mark Lamers U maakt uw eigen keuzes en regelt zelf uw zaken... Dan Is het toch ook logisch dat u uw eigen uitvaart regelt! ff iet beleidsprogramma voor weede-kabinet Balkenende oude tijden terug. De aan ban Zalm en Balkenende «erk denken aan Bestek et rigoureuze bezuinigings- amma waarmee CDA'er «?t en WD'er Wiegel bijna wart eeuw geleden de over- ïnanciën en 'links' beleid 1 saneren. Wat na die kabi- enode resteerde was grote schappelijke onvrede en hoger financieringstekort, oen gold, geldt vandaag de og steeds: een kabinet met rote mond en een klein 'lak is voor de samenleving Khtst denkbare. in der Malen achtereenvolgende dag dat de metro niet reed. Parijs bood an dermaal het beeld van reizigers die wanhopig op zoek waren naar alternatief transport. Het aanbod van taxi's bleek evenals voorgaande dagen vrijwel nihil. Veel pendelaars uit de voorste den hadden de eigen auto inge zet om naar hun werk te komen met als gevolg dat de wegen naar Parijs volledig geblokkeerd werden. Ook het treinverkeer in het noorden van het land lag van ochtend nog plat. Internationale treinen, waaronder de Thalys naar Nederland, reden wel. De vakbonden hebben voor ko mende maandag een nationale stakingsdag voor alle ambtena ren aangekondigd. De kans dat er tot en met die dag in Parijs geen openbaar vervoer zal zijn wordt „levensgroot" geacht door onze correspondent Henk Glimmerveen parus - De onderhandelingen tussen regering en vakbonden over een compromis voor een nieuw pensioenakkoord in Frankrijk zijn vanochtend vroeg mislukt. Na tien uur onderhan delen verklaarde minister Fillon van sociale zaken dat „de rege ring tot het eind van haar moge lijkheden" is gegaan maar dat de vakbonden geweigerd heb ben in te stemmen met nieuwe voorstellen. Van vakbondszijde werd de regering evenwel ver weten „doof' te zijn voor de al ternatieven die van die kant werden aangedragen. Waarne mers in Parijs spreken van een impasse. Vanochtend was er opnieuw gee.n openbaar vervoer in de hcótdstad. Het was de derde den haag/gpd-anp - Nederland is in een recessie beland. Hoe wel de economie al langer in zwaar weer verkeert, blijkt uit vandaag gepubliceerde groeicij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat de economie in het eerste kwartaal met 0,3 procent is gekrompen. Na krimp in het vierde kwartaal van het vorig jaar mag er nu of ficieel van een recessie worden gesproken. De oorzaken van de malaise lig gen verspreid over een breed front. Consumenten houden de hand op de knip, want veel mensen zijn werkloos geworden of onzeker door de onheilspel lende berichten over de dalende huizenmarkt. Grote bouwpro jecten zijn een versnelling lager gegaan, stilgelegd of worden nie7 gestart. De overheid geeft minder uit en investeringen door het bedrijfsleven worden ook vaker uitgesteld of afgebla zen. In huizen, gebouwen, infra structuur, machines en installa ties wordt ruim 6 procent min der geïnvesteerd. Deels ook als gevolg van langere vorstperio des waardoor de bouw stil lag. De consumptie liet met 0,3 pro cent de kleinste groei zien sinds begin 1994. Lichtpuntjes ziet het CBS ook. Bij de overheid en de zorg is de productiviteit met 2,4 procent toegenomen. En de ex port steeg 1,3 procent Ook Duitsland, de grootste eco nomie van Europa, verkeert in middels in een recessie. De eco nomie kromp er 0,2 procent, in het voorgaande kwartaal was er helemaal geen groei, zo maakte hett^uitse bureau voor de sta tistiek vandaag bekend. Het consumentenvertrouwen daal de tot het laagste niveau in acht jaar en de werkloosheid is er to renhoog. Snel herstel wordt niet ver wacht. Zo is Lufthansa diep in de rode cijfers beland en dalen de resultaten bij autofabrikan ten als Volkswagen en Daimler- Chrysler. ACEA, de belangenor ganisatie van autoproducenten, meldde vandaag dat de autover koop in West-Europa vorige maand met 6,5 procent is ge daald tot 1,2 miljoen. De hoge eurokoers nekt de ex port. De kwakkelende Duitse economie drukt ook een zwaar stempel op de rest van Europa. Analisten verwachten dan ook dat de Europese Centrale Bank volgende maand besluit tot een renï^ 'erlaging. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V e> nO, Straat ffi «-1 0?$^- Postcode Plaats ^7' Telefoon VA\ V (i.v.m controle nabezonpng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling €19,60 €54,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: bank-onmrmer 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1