China telt meer dan 5000 SARS-gevallen BUITENLAND Israël weert buitenlandse pottenkijkers Wanhopigen vechten in Tsjetsjenië tegen Russen tl Saudi-Arabië waarschuwde al voor aanslagen 'Dokter Bacil' geeft zich aan Amerikanen over Sp Taiwanees in Nigeria mogelijk ook drager virus Mozambikaanse ervaring Amerika en Iran voeren geheime besprekingen Artsen aan de haal met hersens 20.000 Britten ni nieuw toerist mist in Algerije U - In de woestijn van Al- is opnieuw een Duitse i verdwenen. Dat is giste- 3 irnomen van bronnen bij litse delegatie die in ver met de verdwijningen op •k is in Algiers. Daarmee het aantal in Zuid-Algerije iste en vermoedelijk ont- le Duitsers op zestien. In Izijn daar nu 32 Europese iten zoekgeraakt. Onder ri ;de 35-jarige Ilmuidenaar Hilbers. De overige ver- n komen uit Oostenrijk, erland en Zweden. ii> ton Globe erzoekt werk De Amerikaanse krant J j oston Globe is een onder- begonnen naar het waar- rehalte van artikelen van 27-jarige journalist Jay- ur. De jonge verslaggever tussen 1996 en 1999 als r;e en freelancer voor de uit Boston. Blair raakte af- ii weekeinde in opspraak it zijn vorige werkgever w York Times hem be- ligde van plagiaat en van t iizinnen v;m artikelen of l van artikelen. De affaire- l vordt gezien als een van lotste schandalen uit de irige geschiedenis van de Y kaanse kwaliteitskrant. tan uit dement gezet tsBURG - Jean-Marie Le U le leider van de Franse ex- rechtse partij Front Na- mag een jaar lang geen nemen in het Europese nent (EP). Dat heeft EP- tter Pat Cox gisteren be- iee pmaakt. Le Pen is ge- Va: 5t op basis van een oor- da an het Europese Gerecht erste Aanleg, dat vorige d bepaalde dat een eerde- orsing van de Franse poli- ha erecht was. Le Pen werd tin Odoor een Franse recht- ijv veroordeeld wegens mis- zu ïling van een politieke te- vva inder en voor een jaar uit- ■re ien van de politiek. Het EP itki lit hem toen te vertrek- irh ifiPen had over zijn uit- g een klacht ingediend en :m|tin afwachting van het re- t daarvan zijn zetel in het gbehouden. Die moet hij er verlaten. dinsdag 13 MEI 2003 Ik. i°8 erzoek naar :-officieren De Duitse justitie is een blij zoek begonnen tegen of- Nei nvan het Duitse leger die en ijk steekpenningen heb- op ingenomen bij het verle- in contracten voor het frvan goederen naar Ka- jwuitsland en Nederland i samen het commando e vredesmacht in de Af- se hoofdstad. Volgens de I krant Bild, die het on- ik in zijn editie van van- inthulde, zijn de kosten iet luchttransport door itie mogelijk 10 miljoen '11 t hoog uitgevallen. Duits- eeft zelf geen zware ortvliegtuigen en heeft ore gehuurd voor lucht- K ionen. Uit het onderzoek Dnder meer blijken of de t n ren bij het gunnen van de zelf geld hebben opge- irkust krijgt Ivredesmacht peking/ap - Het aantal bekende SARS-besmettingen in China is opgelopen tot boven de 5000. De autoriteiten meldden gisteren 75 nieuwe gevallen, waardoor het totaal inmiddels 5013 bedraagt. De bijna 1700 SARS-gevallen in het eveneens zwaar getroffen Hong Rong worden dan nog niet eens meegeteld. Taiwan, dat aanvankelijk ge spaard leek te blijven, maakte gisteren acht nieuwe sterfgeval len bekend, waarmee het totale dodental daar op 27 kwam. In één dag steeg het aantal be- smettingsgevallen met 23 tot 207. Een van de laatste slachtof fers was een tandarts in het zui den van Taiwan. Tot nu toe wa ren de doden allemaal in het noorden en midden gevallen. In Nigeria blijkt op 28 februari al een Taiwanese zakenman ver moedelijk aan SARS te zijn over leden. De man vertoonde de symptomen van de ziekte, maar het ministerie van volksgezond heid benadrukte dat nog niet met zekerheid is vastgesteld dat de man SARS had. Ongeveer dertig mensen met wie de Taiwanees in Nigeria in contact is geweest worden nage lopen op verschijnselen van de ziekte. Voordat hij ziek werd, was de man in de Zuid-Chinese provincie Guangdong geweest, waar SARS voor het eerst de kop opstak. Zuid-Korea meldde gisteren zijn tweede vermoedelijke SARS-be- smetting. Een bejaarde Ameri kaan vertoonde na aankomst uit de Filipijnen symptomen van de ziekte en is in quarantaine ge plaatst. De autoriteiten probe ren de overige passagiers en be manningsleden van het toestel waarmee de patiënt reisde te traceren, zodat ook zij kunnen worden getest. SARS kostte gisteren in het zwaar getroffen Hong Kong op nieuw drie mensen het leven. In totaal vielen er in Hongkong al 215 SARS-doden, terwijl in de rest van China in totaal 252 mensen aan de ziekte zijn be zweken. De afgelopen dagen is het aantal nieuwe besmettings- gevaUen in Hong Kong echter zo sterk teruggelopen, dat de auto riteiten een aantal noodmaatre gelen hebben opgeheven. Zo konden de kinderen in de voormalige Britse kroonkolonie gisteren voor het eerst in zes weken weer naar de basis school. De leerlingen zijn wel verplicht mondkapjes te dragen en dagelijks hun temperatuur op te nemen. De Wereldgezond heidsorganisatie prees Hong Kong omdat het er in lijkt te zijn geslaagd de ziekte de kop in te drukken, maar voegde er aan toe dat het negatieve reisadvies blijft gelden. SARS heeft wereldwijd 559 men sen het leven gekost. Het aantal besmettingen is opgelopen tot zeker 7300. In Europa hebben zich nog geen sterfgevallen voorgedaan. Er is wel een aantal besmettingen in enkele landen. Gisteren kwam daar ook Grie kenland bij, waar een vrouw vrijwel zeker SARS lijkt te heb ben. De stewardess was onlangs in Hong Kong. bagdad - Mijnenruimers uit Mozambique helpen Amerikaanse troe pen in Bagdad bij het opsporen van landmijnen en niet-ontplofte mu nitie. Het Afrikaanse land kampte in de vorige eeuw met een zeer o»k - De Veiligheidsraad Verenigde Naties heeft p« n informeel ingestemd stationering van een uiti ïdesmacht in Ivoorkust d mde uit 76 militairen. De zuil helmen zullen samen- jeai n met een West-Afrikaan- ,eto lesmacht en Franse troe- )0 «ie al in het West-Afrikaan- Izijn gestationeerd, ust worstelt met een ne- aanden oude burgeroor- f 20 e volgens de VN een be- ïgvan de internationale i/illoe" veiligheid in de regio De Veiligheidsraad e tijdens een zitting ach- loten deuren in met de 'an een resolutie. rd-Korea dient geld' Noord-Korea heeft in oor in totaal 580 miljoen wapens verkocht aan 'akistan, Libië, Syrië, 'en Jemen. Een zegsman Amerikaanse leger in Se- eft dat vandaag verklaard, yang verdiende daarnaast ielfde jaar 500 miljoen met de uitvoer van drugs •duceerde vervalste dol- et een waarde van vijftien ntig miljoen dollar, aldus itair, die zich zegt te ba- op openbare documen- ier de jaren na 2001 zijn ogevens beschikbaar. I-Korea ontkent in drugs k «delen. Voor de wapenex- °mt het stalinistische m 'Penlijk uit. De Amerika- Y [aken zich zorgen om de ■Koreaanse uitvoer van Sko< is. President George Bush loord-Korea op in zijn 'as kwaad'. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel Avrv - De Gazastrook zit weer potdicht. Voor de Palestijnse be volking is dat niets bijzonders, maar de afsluiting geldt nu ook voor buitenlanders. 'Terreu ralarm' geeft het leger als reden voor de maatregel, die van on bepaalde duur is. Afgelopen weekeinde had Israël al een nieuwe bureaucratische barrière opgeworpen voor bui tenlanders die de Gazastrook in willen. Ze moeten een formulier invullen waarin ze beloven het leger niet aansprakelijk te stellen als ze slachtoffer worden van geweld. De maatregel is bedoeld om pottenkijkers weg te houden bij militaire operaties. Op het formulier staat wat voor Israël de steen des aanstoots is: 'Ik verklaar geen enkele band te onderhouden met de organisa tie die bekend staat als ISM (In ternationale Solidariteitsbewe ging) of enige andere organisatie die zich ten doel heeft gesteld de Cairo - De Verenigde Staten en Iran hebben recent verscheide ne malen in het geheim bespre kingen gevoerd om de spannin gen tussen beide landen weg te nemen. De gesprekken in Genè- ve gingen over uiteenlopende onderwerpen, waaronder het naoorlogse Irak, zegt een hoge Amerikaanse functionaris op voorwaarde van anonimiteit te gen het persbureau AP. Volgens de Amerikaanse krant USA Today kwam ook het her vatten van de diplomatieke be trekkingen aan de orde. Die zijn verbroken sinds de islamitische revolutie van 1979. Tot nu toe hebben dit jaar drie vergaderin gen plaatsgevonden. De vierde staat gepland voor volgende week. De spanning tussen de VS en Iran is recent weer opgelo pen. Volgens de VS werkt Iran aan kernwapens en financiert het terreurorganisaties in het Midden-Oosten. Hervormingsgezinde Iraniërs onder leiding van president Khatami pleitten al langer voor betrekkingen met de VS, maar de behoudende geestelijkheid is daar fel tegen. operaties van het Israëlische le ger te verstoren'. De ISM bestaat uit pro-Pales tijnse activisten die zich hebben opgeworpen als waarnemers in de door Israël bezette gebieden. Soms vormen ze een menselijk schild tussen Palestijnse burgers en Israëlische soldaten. Ze gaan er van uit dat het leger dan voorzichtiger optreedt. Onder de activisten zijn Palestijnen met een westers paspoort, maar ook echte westerlingen. Volgens de organisatie heeft 20 procent van de actievoerders een joodse achtergrond. Sinds 2002 probeert de Israëli sche immigratiedienst ISM'ers buiten de deur te houden. Velen zijn bij aankomst op het vlieg veld van Tel Aviv tegengehou den en teruggestuurd. Bij de ba lies van de grenspolitie ligt een zwarte lijst, maar de ISM'ers blijven het proberen. Volgens de politie krijgen ze al in het land van herkomst tips hoe de dienst om de tuin te leiden. De twee Britse moslims die in april Israël binnenkwamen om een zelfmoordaanslag te plegen, zouden ook met een smoes hun entree hebben geregeld. Ze ver klaarden te behoren tot een christelijke reisorganisatie. Van uit Jordanië trokken ze naar de Gazastrook. In Rafiah woonden ze een herdenkingsplechtigheid Sharon en Abbas vrijdag aan tafel De Israëlische premier Sha ron spreekt vrijdag voor het eerst met zijn Palestijnse col lega Mahmoud Abbas. Dat heeft een Palestijnse functio naris meegedeeld. Het is niet bekend waar het onderhoud zal plaatshebben. Abbas is in tegenstelling tot de Palestijn se leider Arafat wel een po tentiële gesprekspartner voor Israël. Arafat was dan ook on der druk gezet een premier te benoemen. Abbas werd eind april beëdigd. bij voor Rachel Corrie. Deze Amerikaanse ISM-activiste kwam in maart om toen ze door een militaire bulldozer werd overreden. Israël heeft de aanwezigheid van de twee Britten in Rafiah aange grepen om de ISM harder aan te pakken, al is er geen bewijs dat het tweetal actief betrokken was bij de beweging. De ISM zegt al leen aan geweldloze weerbaar heid te doen. Het Israëlische le ger doorzocht vorige week het ISM-hoofdkantoor in Beit Sachour. Er zijn computers in beslag genomen. Drie aange houden activisten staat uitwij zing te wachten. ISM-activisten krijgen een brie fing in het geweldloos saboteren van Israëls militaire operaties. Tijdig ontsnappen is een onder deel van de instructie. Corrie slaagde daar niet in. In het zie kenhuis van Be'ersheba vecht de Brit Tom Humdall voor zijn leven. Hij werd in de Gazastrook geraakt door Israëlische kogels. Zijn landgenoot, Brian Avery, werd voor het leven getekend toen hij een kogel in het gezicht kreeg. Twee weken geleden kwam in de Gazastrook een Britse cameraman om. Hij werd in de hals geschoten hoewel hij herkenbaar was als journalist en met een witte vlag zwaaide. Het Israëlische leger wil niet steeds hoeven verantwoorden tegenover westerse diplomaten, mensenrechtenorganisaties en joumalistenbonden. Volgens het leger brengen ISM'ers en andere pottenkijkers soldaten in gevaar. Vandaar de nieuwe for mulieren waarin het leger bo vendien zegt geen aansprake lijkheid te aanvaarden. Amnesty International heeft in middels geprotesteerd. Een de legatie probeerde zonder het formulier te tekenen vergeefs de Gazastrook in te komen. „We zijn tegen iedere poging mensen afstand te laten doen van hun rechten", stelt Amnesty. Met de afsluiting van de hele Gaza strook is dat standpunt al ach terhaald. langdurige en bloedige burgeroorlog, waarin enorme hoeveelheden mijnen werden gelegd. Het leger heeft dan ook een grote ervaring met het ruimen van die explosieven. Foto: Reuters/Jack Dabaghian vervolg voorpagina - De SaU- dische autoriteiten maakten vo rige week bekend op jacht te zijn naar 19 militante islamie ten, na de vondst van een grote hoeveelheid explosieven. Vol gens media heeft de geheime dienst onlangs gewaarschuwd dat terroristen directe orders van Osama bin Laden hadden gekregen om aanvallen te bera men, niet alleen op Britten en Amerikanen maar ook op de ko ninklijke familie van Saudi-Ara- bië. De aanwezigheid van Ame rikanen in het land is veel Sau- diërs een doom in het oog. Voor Bin Laden is het een van de be langrijkste redenen voor zijn af keer van de VS en het huidige Saudische regime. Vorige maand maakte het Pentagon bekend dat het het grootste deel van zijn militairen uit Saudi- Arabië zal terugtrekken, en het coördinatiecentrum definitief overplaatst naar Qatar. Er zijn de afgelopen jaren al vaker aan slagen op Amerikanen geweest in Saudi-Arabië. In 1995 vielen daarbij zeven doden, onder wie vijf Amerikanen, en zestig ge wonden. In 1996 vonden negen soldaten de dood en raakten 400 mensen gewond in een militair woningcomplex. londen/ap - In Groot-Brittannië zijn tussen 1970 en 1999 de her senen uit zeker 20.000 lijken ver wijderd, zonder dat de nabe staanden daar toestemming voor hadden gegeven. Universi teiten en ziekenhuizen gebruik ten de hersenen voor onder zoek. Dat blijkt uit een gisteren verschenen rapport. Het aantal van 20.000 is geba seerd op de hersenen die uni versiteiten en ziekenhuizen heb ben bewaard. Het werkelijke aantal kan veel hoger liggen. Vier jaar geleden werd het ver wijderen van organen uit lijken zonder toestemming bij wet ver boden. Voor 1999 zei de wet dat organen alleen verwijderd mochten worden als de nabe staanden daar geen bezwaar te gen hadden. In de praktijk werd de nabestaanden vaak echter niets gevraagd, zo blijkt uit het rapport. Een medewerker van het mortu arium van een ziekenhuis in Manchester kreeg tien pond per stel hersens van een onder zoeksteam van Manchester Uni versity, verklaarde hij ten over staan van de onderzoekers. De universiteit verzamelde zo de hersenen van enkele honderden mensen voor een onderzoek naar de hersenen van mensen met een geestesziekte. Het rapport is te danken aan de inspanningen van Elaine Isaacs, wier man Cyril depressief was en in 1987 zelfmoord pleegde. In 2000 ontdekte zij bij toeval dat de hersens van haar echtge noot voor onderzoek waren achtergehouden, terwijl hun joodse geloof gebiedt dat men sen intact moeten worden be graven. Isaacs zei gisteren bij de presentatie van het rapport te verwachten dat de verantwoor delijken worden gestraft. De mensen die bij het achter houden van de hersenen waren betrokken zagen de praktijk zel den als onethisch, laat staan ille gaal, zegt de auteur van het rap port, Jeremy Metters van de in spectie voor de gezondheids zorg. „Er was een algemene overtuiging dat het achterhou den van organen en weefsel in het 'algemeen belang' was, en dat het legaal was omdat de au topsie plaatsvond in opdracht van de lijkschouwer." Metters doet in zijn rapport 32 aanbevelingen die moeten voor komen dat organen zonder toe stemming worden achtergehou den. Hij zegt te hopen dat zijn onderzoek er niet toe leidt dat niemand die toestemming voortaan nog geeft. Voor onder zoek naar ziektes als depressie en schizofrenie zijn hersenen onontbeerlijk. Op de Saudische televisie was vanmorgen goed te zien dat de autobommen enorme schade hebben aan gericht bij de wooncomplexen voor buitenlanders in Riyad. Foto: AP washington/ap - De leider van Saddam Husseins programma voor biologische wapens is in handen van de Amerikaans- Britse bezettingsmacht in Irak. Rihab Rashid Taha, bijgenaamd 'Dr. Germ' (Dokter Bacil), heeft zich afgelopen weekeinde na dagen onderhandelen overgege ven. Dat meldde het Amerikaan se leger gisteren. Ook de stafchef van het Iraakse leger is gevangen genomen, zei het Pentagon. Ibrahim al-Tikriti is nummer 11 op de lijst van de 55 meeste gezochte Irakezen, en de schoppen boer in het kaart spel dat de Amerikanen van hen hebben gemaakt. Details over zijn arrestatie zijn nog niet be kend. Taha zit niet in het kaartspel, maar staat wel op een andere lijst van gezochte Irakezen. Vori ge maand vielen de Amerikanen Taha's huis in Bagdad binnen, maar zij noch haar man was thuis. Taha is getrouwd met Amer Rashid, oud-minister van olie en betrokken bij Saddams raketprogramma. Hij is de schoppen zes in het kaartspel. Rashid gaf zich op 28 april over aan de Amerikanen. Taha heeft een Iraaks laborato rium gerund waar onder meer antrax en botox werd gemaakt. De microbiologe is opgeleid aan de University of East Anglia in Groot-Brittannië. Volgens ex- wapeninspecteur Hans Blix be horen Taha en haar echtgenoot voor de Amerikanen tot 'de inte ressantste mensen' om te on dervragen over het Iraakse wa penprogramma. Taha zei ooit dat Irak biologische wapens no dig had voor zelfverdediging. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Een bloedige zelf moordaanslag heeft in Tsjetsje nië wederom de illusie van rust en stabiliteit verstoord. Zeker 41 mensen verloren gisteren het le ven toen een vrachtwagen met duizend kilo explosieven zich in een lokaal regeringsgebouw boorde. Tsjetsjenië dreigt een Pa lestina in Europa te worden. De vrachtwagen met duizend kilogram springstof ramde door de wegafzetting, trotseerde het geschut van de militairen en knalde tegen het lokale hoofd kwartier van de geheime dienst FSB. De explosie sloeg een kra ter van zestien meter lang en twee meter diep. Van de truck was niets meer over. Regerings gebouwen in een straal van vijf honderd meter liepen enorme schade op. Hele etages werden weggevaagd. Zeker 41 mensen stierven in de puinhopen, bijna tweehonderd anderen raakten gewond. Overal was bloed, cha os en gruwelijk leed. Znamenskoje zal nooit meer hetzelfde zijn. Het Tsjetsjeense stadje in het noorden van de opstandige republiek was een toonbeeld van stabiliteit. Bij het begin van de oorlog in 1999 be zetten de Russische troepen het vlakke noorden zonder noe menswaardige tegenstand. De rebellen beseften dat ze in een open veldslag kansloos waren, Doden bij bomaanslag Vrachtauto met explosieven ontploft bij overheidsgbouw TSJETSJENIË ^Znamenskoje Grozny j GEORGIË en trokken zich terug in de ber gen. Znamenskoje diende sinds dien als etalage voor het 'nor male' Tsjetsjenië. Buitenlandse waarnemers kre gen steevast een excursie naar Znamenskoje aangeboden. De route was altijd hetzelfde: het gemeentehuis, de school en het daarna vluchtelingenkamp. En op strategische punten waren altijd wel een paar Tsjetsjenen te vinden die de buitenlanders ver zekerden dat de komst van de Russen een zegen was, dat ein delijk de orde hersteld was, dat de rebellen geen enkele steun meer genoten. Ruim drie jaar hield dit ritueel stand, en niets leek de Russische controle in Znamenskoje te bedreigen. De bomaanslag van gisteren il lustreert het nieuwe karakter van de oorlog in Tsjetsjenië. De guerrilla van kleine groepjes re bellen heeft plaats gemaakt voor de zelfmoordaanslagen van een legertje wanhopigen. De separa tisten lijden onder de internatio nale oorlog tegen terrorisme. Ze zijn in diskrediet gebracht door vermeende contacten met al- Qaeda, de financiële steun uit het buitenland is opgedroogd en de kritiek op het brute Russi sche optreden verstomd. De zelfmoordaanslagen illustre ren de desperate situatie van het Tsjetsjeense verzet, maar voor de Russische troepen is het le ven er niet eenvoudiger op ge worden. Zelfmoordcommando's kunnen overal toeslaan, ook in het voorheen onaantastbare Znamenskoje. Deze aanslag is minstens zo vernederend als de bomaanslag in december op het regeringsgebouw in Grozny. Dest",ds reden twee voertuigen vol explosieven in op het be stuurlijk hart van de pro-Russi sche regering in Tsjetsjenië. On geveer tachtig mensen kwamen om. Volgens een Tsjetsjeense website waren een 43-jarige huisvader en diens 17-jarige zoon en 14-jarige dochter ver antwoordelijk voor de bloedige aanslag. Het motief was de dood van de moeder van de kinderen tijdens Russische bombarde menten op Grozny. De aanslag op de overheidsge bouwen in Znamenskoje werd eveneens uitgevoerd door twee of drie personen. Ooggetuigen verklaarden dat een jonge wouw in de wacl^twagen zat. Het zijn de nieuwe strijders in de vuile Tsjetsjeense oorlog: wanhopige Tsjetsjenen, gewone burp?rs. „We zullen niet wijken voor de ze terroristische aanslagen", verklaarde president Poetin kort na de aanslag. De Russische lei der kan ook niet meer terug. Onderhandelingen met rebel lenleider Maschadov zijn uitge sloten. De voormalige president is ge- demoniseerd door de spindoc tors van het Kremlin. Na iedere aanslag in Tsjetsjenië is de pa- vlov-reactie in Moskou: Ma schadov is schuldig. Dat geldt ook voor de aanslag in Zna menskoje. De Russische rege ring gaat dan ook gewoon op de oude voet verder. Het Tsje tsjeense verzet voert de oude strijd echter met een nieuw middel: zelfmoord.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7