Extra belasting op graaien door top 'Alles erop en eraan?" ECONOMIE KPN-top niet onder indruk van kritie: Spoedbehandeling voor WAO'ers die willen werken Minister krijgt alleen bijval van bonden Mbo'ers leren langer door ABN Amro Bank bepli harde ingreep pensioe Stork steekt miljoenen in nieuwe productielijn Massale deelname aan Franse nationale stakiÈ Topman BAM stapt eerder op bunnik - C. Reigersman treedt terug als bestuurder van bouw bedrijf RAM. De voormalige topman van HBG beschouwt zijn voornaamste taak als vol tooid, nu het Rijswijkse concern is ingebed in de structuur van Koninklijke BAM Groep. BAM heeft vandaag laten weten dat Reigersman al per 31 juli op stapt. Zijn verzoek om dat te doen is volgens BAM 'met spijt' ingewilligd. Ontslagen door rookverbod new york - Het per 1 mei inge voerde algehele rookverbod in de New Yorkse horeca heeft ge leid tot een eerste ontslaggolf. Door een gedaalde omzet staan de eerste barkeepers en kelners al op straat. Vooral bars krijgen klappen. Sommige bars zouden de helft minder omzet draaien. Rokers blijven weg of ze blijven maar kort. Recordschade grote branden den haao - Verzekeraars zijn in het eerste kwartaal van dit jaar met een recordbedrag aan schade door grote branden ge confronteerd. Dat kwam uit op 223 miljoen euro, ruim twee keer zo veel als in dezelfde pe riode vorig jaar, toen de schade beperkt bleef tot 97 miljoen eu ro. Dat meldt het Verbond van Verzekeraars. In het eerste kwartaal telde het verbond dit jaar 38 grote branden tegen ze ventien vorig jaar. De branche spreekt van een grote brand als voor meer dan 1 miljoen euro schade ontstaat 'Fizzer' nieuw computervirus den bosch - 'Fizzer' is de naam van een nieuw computervirus dat huishoudt op pc's. Het vi rus verspreidt zich via het adresboek van Microsoft Out look en komt binnen via e-mail of programma's voor het delen van bestanden, zoals Kazaa. Fizzer opent het besmette sys teem voor toegang van buitenaf en installeert een programma dat toetsaanslagen registreert, waardoor wachtwoorden kun nen worden afgekeken. Door de Nederlandse antivirussite Viru- salert.nl wordt het wereldwijd snel oprukkende Fizzer be stempeld als 'gevaarlijk'. Be smette e-mails bevatten een bijlage met een Engelse of Duit se naam, zoals 'why?' of 'bis spater'. Meeste stakingen in 2002 in bouw voorburg - Bouwvakkers heb ben vorig jaar verreweg het meest gestaakt. Het Centraal Bureau voor de Statistiek maak te gisteren bekend dat de sector in 2002 ruim 91 procent van de stakingsdagen voor zijn reke ning nam. De stakingen waren het gevolg van een vastgelopen CAO-overleg. Volgens het CBS werd vorig jaar relatief veel ge staakt, namelijk 245.000 dagen door 29.000 werknemers. In 2001 staakten 37.000 mensen in totaal 45.000 dinsdag 13 mei 2003 ni ui is mi 'Vertrek en prestatiebonussen voldoen aan Amerikaanse regels' Hilversum/anp - Minister Hoo- gervorst van financiën wil dat be drijven meer belasting gaan be talen bij buitensporige beloning van topmanagers. Hij doelt op vertrekpremies van falende ma nagers en bovenmatige optiere gelingen. De demissionaire minister heeft geen concrete plannen, maar zei gisteren voor televisiezender RTL-Z te denken aan het niet langer aftrekbaar zijn van de ge wraakte beloningen voor de vennootschapsbelasting, ofwel de belasting die betaald moet worden over de winst van de onderneming. Hoogervorst wijst erop dat de werkgeversorganisaties pleiten voor loonmatiging, maar in ver legenheid worden gebracht door ondernemingen die topbe- enschede/gpd - Steeds meer leerlingen uit het middelbaar beroepsonderwijs (mbo) stellen hun entree op de arbeidsmarkt uit Als gevolg van de verslechte rende economie zijn voor hen weinig banen voorhanden. Veel van deze jongeren kiezen daar om voor een vervolgstudie. Dit blijkt uit onderzoek van het Re searchcentrum voor Onderwijs en Arbeidsmarkt Zo'n 47 procent van de mbo- leerlingen kiest na het behalen van het diploma voor doorleren. Dat is aanzienlijk meer dan de 40 procent van vorig jaar. Door leren kan bijvoorbeeld van mbo-niveau 3 naar niveau 4, maar ook van mbo-niveau 4 naar het hbo. De werkloosheid onder schoolverlaters uit het mbo loopt snel op. In 2000 zat 1,8 procent van hen anderhalf jaar na afstuderen nog zonder werk, vorig jaar was dat al 3,3 procent en dit jaar dreigt dat percentage nog hoger te wor den. De werkloosheid is bij de dag opleiding het hoogst in de sec toren landbouw, gezondheids zorg niveau 1 en 2 en gedrag en maatschappij. Met name alloch tonen en schoolverlaters van de opleidingen niveau 1 en 2 heb ben het moeilijk. Vorig jaar was van deze laatste groep al 8 pro cent werkloos. Bovendien zijn volgens het ROA de aanvangssa larissen van mbo'ers vorig jaar met bijna 4 procent gedaald. stuurders buitensporig belonen. De vakcentrale FNV vindt het idee van Hoogervorst op zich zelf positief, maar blijft afwach tend. „Eerst zien, dan geloven", zegt een woordvoerder. „We ho ren wel eens wat uit Den Haag, maar bij concrete invulling blijft het vaak oorverdovend stil." Voorzitter D. Terpstra van de vakcentrale CNV zegt zeer en thousiast te zijn over de sugges tie. „Het gaat me niet om hoe het precies wordt uitgevoerd. Ik ben buitengewoon verheugd dat er politieke aandacht is voor het onderwerp. Het is van urgent belang dat de politiek de vak bonden zo helpt om geloof waardig te blijven bij het plei dooi voor loonmatiging." Werkgeversorganisatie MKB- Nederland zegt meer te ver wachten van een moreel appèl dan van een wettelijke regeling. Een regeling zou te lastig zijn. „Wat is een buitensporige belo ning? Voor het ene bedrijf is 200.000 euro wel redelijk en voor het andere niet", stelt A. van Delft, secretaris sociale za ken van de grootste werkgevers organisatie. Ondernemingsorganisatie VNO- NCW zegt eveneens dat de wet gever zich niet met beloningen van topmanagers moet bemoei en. „De begrippen buitensporig en bovenmatig zijn arbitrair, die moet je niet in wetgeving van gen", aldus een VNO-NCW- woordvoerder. Volgens hem moeten bestuurders de belo ning in hun eigen bedrijf kun nen uitleggen. Voor optierege lingen heeft VNO-NCW eigen criteria waar het bedrijfsleven aan zou moeten voldoen. den haag/gpd - De overheid heeft vandaag tijdens de jaarver gadering haar ongenoegen geuit over de riante vertrek- en pres tatiebonussen van de (oud) top van KPN. Een vertegenwoordi ger van de staat noemde de ri ante bonussen in combinatie met hoge vertrekregelingen on gewenst. KPN vindt echter dat de regelingen voldoen aan de regels. Ad Scheepbouwer ontving vorig jaar 2,7 miljoen euro als be stuursvoorzitter bij de onderne ming. Zijn voorganger Paul Smits, die eerder moest vertrek ken omdat KPN aan de rand van de afgrond verkeerde, kreeg 2,8 miljoen euro mee naar huis. De regelingen zorgden voor veel commotie in de samenleving. Zelfs minister van financiën, Hoogervorst liet zich als groot aandeelhouder kritisch uit. De staat heeft zo'n dertig procent van de aandelen in haar bezit en zag de waarde daarvan - net als de andere aandeelhouders - de afgelopen jaren in rook opgaan. Volgens de vertegenwoordiger van de staat (Moerman) 'nemen gedane zaken geen keer meer', ment een succesvolle cam 'e Leden van de vakbond CNV Publieke Zaak demonstreerden gisteren tijdens de aandeelhoudersvergadering tegen de 'exorbitant hoge bo nussen en gouden handdrukken' voor de top van het concern. Foto: ANP/Robin Utrecht maar de overheid gaat er in de toekomst wel vanuit dat er een betere afweging wordt gemaakt tussen de prestaties en de daar aan gerelateerde bonussen en vertrekregelingen. In een brief aan de top van KPN schrijft Hoogervorst dat de hoge salaris sen en een vertrekregeling zijns inziens dubbelop zijn. Dat de overheid zijn stem laat horen tij dens een jaarvergadering is zeer opvallend. De raad van commissarissen zei de kritiek mee te zullen nemen, maar liet in het midden hoe daar in de toekomst vorm aan te geven. In een brief aan de aan deelhouders legde KPN uit ach ter de riante bedragen te staan, die volgens het bedrijf voldoen aan Amerikaanse regelgeving. De riante bonussen van Scheep bouwer waren nodig om de top man over te halen om bij het aan de afgrond verkerende be drijf aan de slag te gaan. Scheepbouwer had op dat mo- bij TPG. De afvloei in lmeg van Smits 'viel zelfs lager i de regels van de kantt>nre aldus de raad van commis sen. Volgens de voorzitter n de commissarissen (die to er houden op de salarissen v raad van bestuur), Ton Rftl seeuw moet de minister <i gels dan maar veranderen K Uit de toelichting blijkt da Scheepbouwer vorig jaari 'tum-around-bonus' (voo: osl weer gezond maken van! iejj drijf) heeft gehad van 2 m euro. Daarnaast ontving man een 'vaste' bonus v? miljoen euro. Bij gcdwongte 11 voortijdig vertrek ontvang Scheepbouwer niet alleen ml schadeloosstelling voor m lopen salaris, maar ook mislopen van eventuele sen. De Vereniging van Effecte m zifters (VEB) uitte forse kri vai op het vaste deel van de bV01 Volgens de VEB moet een volledig afhankelijk zijn vi "8 prestaties. Directeur DeV zij u •l prestaties. 1 vindt de be bouwer veel te hoog. vindt de beloning van Sch g. 'e TSB amsterdam/anp - Europa moet hard ingrijpen om te voorko men dat de pensioenen onbe taalbaar worden. Als het huidige pensioenstelsel niet snel wordt aangepast, zal dat over vijftig jaar een tekort opleveren dat zes keer het nationale inkomen be draagt. Een dergelijk pensioen tekort is niet te financieren, al dus economen van de ABN Am ro Bank. Binnen vijftig jaar zal door de vergrijzing 30 procent van de in woners van Europese Unie (EU) ouder zijn dan 65. Momenteel heeft 16 procent van de EU-in- woners de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Dat blijkt uit on derzoek van het Economisch Bureau van ABN Amro. De economen stellen een breed pakket met stevige ingrepen voor om de pensioenproblemen terug te dringen. Een belangrijke maatregel is de pensioenleeftijd verhogen. Hierdoor betalen ou deren langer pensioenpremies en dalen de uitgaven, omdat de 65-plussers nog niet teren op de pensioenpot. Op zich is later met pensioen gaan geen slechte oplossing omdat ook de levensverwach- il db ors papendrecht - Een werknemer van Stork Ae rospace controleert een kabelsysteem dat on derdeel is van een nieuwe productielijn voor vliegtuigpanelen van het sandwichmateriaal 'glare'. Glare bestaat uit met elkaar verlijmde lagen van aluminium en glasvezel en is zeer licht en enorm sterk. Stork gaat panelen van glare maken voor de nieuwe Airbus A380, het grootste passagiersvliegtuig ter wereld. Stork heeft daarvoor in Papendrecht voor 40 mil joen euro een nieuwe productiehal gebouwd waar de tien meter lange panelen via eqn lo pende band worden getransporteerd. Foto: ANP/Ton Borsboom nei itte ting van mensen toent dus ABN-econoom Va ito Brink. „Er zal pijn gelede Mi ten worden. Linksom of om.' Een probleem van deze is echter dat de overheJere ouderen wel moeten stin K) d om aan het werk te blijv ven beurt dat niet, dan zul fin pensioenkosten weliswa md len, maar nemen andere en lasten toe, zoals de uitlj cht voor werkloosheid of arbfe P geschiktheid. Vakcentrale FNV noem hogere pensioenleeftijd onbespreekbaar. Een andere oplossing kosten enigszins te bete is volgens ABN Amro ten van de koppeling tu loonstijging en de verhog de pensioenen, de ind Door de AOW-uitkering pelen aan de inflatie, bljfcoe kosten beperkt. In Net |)v heeft praktisch iedereen ijk jaar en ouder recht op mg Dat is het basispensioei de eerste pijler van het rv landse pensioenstelsel. D uit; wordt opgebracht door lastingbetaler. nse I kr; ski mtl iet I ptie Psychische klacht probleem bij werk den haag - Mensen met psy chische klachten ondervinden vaker problemen in hun werk dan werknemers met andere klachten. Van de mensen met psychische klachten ondervond in 2001 ruim 80 procent belem meringen in het uitvoeren of verkrijgen van werk, blijft uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In 2001 on dervond 70 procent van de werknemers met migraine of ernstige hoofdpijn en maag- of darmstoomissen daarvan last in hun werk. Rug- en gewrichts klachten leidden in iets minder dan 70 procent tot belemme ringen. door Sylvia Marmelstein Amsterdam - WAO'ers die staan te pope len om weer aan het werk te gaan krijgen vanaf het najaar een 'spoedbehandeling' van het Uitvoeringsinstituut Werknemers verzekeringen (UWV). Dat wil arbeidson geschikten die zichzelf aanmelden binnen acht weken plaatsen bij een reïntegratie- bedrijf dat hen verder helpt met het zoe ken naar een baan. Dat besluit volgt op een proef die de or ganisatie in Limburg heeft gehouden. WAO'ers die aan de slag willen, konden tussen juni en december 2001 bellen naar een speciaal telefoonnummer. „Zonder dat UWV reclame maakte voor dit nummer, belden er spontaan 750 mensen op. Hiervan wilden 569 mensen inderdaad graag aan de slag. Van hen doen er inmiddels 276 mee aan een re'ïn- tegratieplan.", vertelt UWV-bestuurder A. Dümig. Het predikaat 'veel' of 'weinig' wil ze niet op deze aantallen plakken. Wel vindt ze het verrassend dat bijna de helft van de mensen een volledige uitkering had en dus voor 80 tot 100 procent is afgekeurd voor werk. „Er zitten nu dus blijkbaar veel van deze mensen thuis die heel graag aan de slag gaan. Terwijl velen denken dat het vooral mensen zijn die voor een kleiner deel zijn afgekeurd", zegt ze. UWV plaatst de mensen die spontaan bellen in een soort spoedprocedure. „Als mensen aangeven dat ze willen werken, is het belangrijk dat we snel handelen. Als iemand lang moet wachten, of vaak moet bellen kan hij of zij gedemotiveerd raken. En juist als een WAO gemotiveerd is, duurt de zoektocht naar werk meestal korter." Om de motivatie het hoogst te houden worden de WAO'ers geholpen om werk te vinden dat ze zelf graag wil len doen. Dümig verwacht dan ook dat deze WAO'ers sneller een baan vinden dan WAO'ers die via de reguliere route (UWV spoort hen op en helpt hen aan een réïn- tegratiebedrijf) werk krijgen.Als wij WAO'ers plaatsen bij een reïntegratiebe- drijf stellen wij als eis dat minimaal 35 procent van hen ook aan het werk wordt geholpen. Bij de 'vrijwilligers' zal het per centage waarschijnlijk hoger zijn." Het UWV benadrukt dat WAO'ers die zich vrijwillig aanmelden niet het recht op hun uitkering verspelen. „Velen zijn bang dat ze hun uitkering kwijt zijn als blijkt dat ze het werk toch niet aankun nen. Het eerste halfjaar is daar geen sprake van. En in de tijd wordt wel dui delijk of hij geschikt is voor het werk." Hoe mooi het allemaal ook klinkt, UWV kan de bellers geen garantie geven dat ze inderdaad aan een reïntegratieplan kun nen meedoen. Voor sommigen mensen bleek het tijdens de Limburgse proef simpelweg niet haalbaar. Bijvoorbeeld voor de 58-jarige WAO'er die wilde wer ken in de horeca. Hij had fysiek zoveel beperkingen dat zo'n beroep onmogelijk was. Wel had het telefoontje voor deze man toch een voordeel. „Na het tele foontje had hij binnen en paar weken duidelijkheid. Dat kan voor mensen ook al heel belangrijk zijn." De reïntegratietelefoon heeft voor het UWV nog een handig bijeffect Er vindt een automatische selectie plaats onder de WAO'ers: de groep die zelf graag aan de slag wil en de groep die dat niet wil of van zichzelf denkt dat ze toch niet meer aan de slag kunnen. „In ieder geval wordt duidelijk welke mensen een extra zetje nodig hebben om weer aan het werk te gaan" parijs/rtr-anp - Het openbare leven in Frankrijk is vanmorgen vrijwel tot staan gekomen door een nationale staking. Er reden nagenoeg geen bussen en trei nen en de scholen bleven dicht. Op de luchthavens viel ongeveer 80 procent van de vluchten uit. In Parijs bleef 90 procent van het metroverkeer staan. De vakbonden hebben 13 mei tot nationale stakingsdag uitge roepen om te protesteren tegen de plannen van de regering de pensioenregelingen te wijzigen. Om de oudedagsuitkering in de overheidssector betaalbaar te houden, tot 2020 heeft Frankrijk ongeveer 50 miljard euro daar voor nodig, wil de regering on der meer de duur van de pre miebetalingen verlengen van 37,5 tot veertig jaar. In ruim honderd steden zijn grote demonstraties aangekon digd. Volgens de bonden gaat het om de grootste acties sinds 1995, toen er ook tegen pensi oenplannen van de 1 m werd geprotesteerd. De ti on lige regering-Juppé troki ®<i na stakingen die het m ren volledig hadden ontregel plannen in. De afgelopen maand leid pensioenplannen ook al )f| ties, waardoor er na meer spoor- en lucht VI mogelijk was. Later deze willen de bonden nog dagen actie voeren. De regering wil het p0 ln stelsel wijzigen, omdat veranderingen de uitb over twintig jaar nog n ndi helft van die van nu zuil zo heeft premier Jeai 1 Raffarin gezegd. Op heto 'esi gaan jaarlijks 500.000 1 E~' met pensioen. De boomers' van kort na de ^st de Wereldoorlog zorgen dat het aantal vanaf 20 loopt tot 800.000, aldus 1 >gv van Arbeid Francois Villoen De dj dig' st; jjjftde iel] Izij lotc (advertentie) or di< Proef nu de SkodaFabia Creation. "Alles erop en eraan?" "Ja, doe maar. Lekker." Het klinkt misschien wat plat, maar als het gaat om proeven, proberen of testen van de Skoda Fabia Creation, dan moeten we toegeven: alles zit er - inderdaad - op en aan. Hatchback, sedan of combi. Chroompakket, getint glas, zwart interieur met unieke Creation-bekleding, elektrische ramen vóór en, niet te vergeten, de halfautomatische airco en centrale vergrendeling met afstandsbediening. Ca hem gauw proeven, bij uw Skoda-dealer. Kijk voor meer informatie op www.proefskoda.nl Importeur Pon Mobiel, Klepelhoek 4, 3833 GZ Leusden. Telefoon (033) 494 91 70, fax (033) 461 03 61. Er is al een Skoda Fabia Creation (1.2 liter 47 kW hatchback) vanaf 13.280,00 (consumentenprijs ind BTW/bpm, excl. verwijderingsbijdrage en kosten rijklaar maken) Brandstofverbruik gemiddeld 4.8-6,7 1/100 km (1 op 14.9-20.8). C02-emissie 130-161 g/km U least al een Skoda Fabia Creation bij SkoLease voor 338.50 per maand (genoemde vanaf leaseprijs geldt voc full operational lease op basis van 48 maanden en 20 000 km per jaar, excl BTW. excl. brandstuf). Prijs-en specificatiewijzigingen voorbehouden. idele omt pen lake Duidelijk $k<x is. -Ko <001 Btkv

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6