Taxi's vaker doelwit van overvallers BINNENLAND 2 Skatebond tegen helmplicht recreanten Meer veetransporten Skaten is het vrije gevoel Klopjacht op messentrekker in Apeldoorn Met t-shirt wijzer op reis NS-personeel niet tevreden ntallen tips >r Kumral Bagci „me - Justitie in Den Haag tussen gisteravond en iorgen ongeveer dertig tips gen over de moord op al Bagci, het Haagse meis in 1995 op 7-jarige leeftijd vermoord. Gisteravond idde tv-programma Op- ig Verzocht aandacht aan iwelijke moord, waarbij chaam van het kind in en werd gesneden. Het ei vanmorgen niets over tdvan de tips. Kumrals Ier sprak gisteren in Op- ag Verzocht over de dood aar dochtertje. „Er is een fan mij kwijt", verwoordde ar gemis. rkstraf na noordpoging - Een 37-jarige man uit i heeft gisteren aan een rdpoging in het verkeer istraf van 120 uur en itzegging van negen overgehouden. De zag op 10 oktober een met alcohol niet meer zit- een flinke slok op, bij- maal de toegestane hoe- el, reed de man met zijn zijn woonplaats door knalde bovenop een •ttelijk, verklaarde de n de agenten terwijl weggereden naar het thuis. De rampoging le- niet het door de Assenaar tste resultaat op. ■gedetineerde vrijlating M - Nederlands langst de tbs-gedetineerde van rwil ontslag uit de Van agkliniek. Hij deed giste- Kjr het gerechtshof in m het verzoek om na 43 ndelijk de kliniek te mo- irlaten. De man zit vast ontucht met minderja- Advocaat W. Anker vroeg fgisteren om de man zijn levensjaren buiten een niek te laten doorbren- olgens het OM is er ech- iten de tbs-kliniek geen ttief voor hem. De tbs- deling is in de afgelopen niet effectief gebleken: ndigen van het Pieter Centrum (PBC) te Utrecht a het risico te groot. De stot 7 juli aangehouden. Ie illegalen n nu weer U)AM - De witte illegalen ids 20 maart in honger- zijn in het KMAN-ge- d Amsterdam, gaan weer ïj hebben dat gisteren en, na een bezoek van ïrgemeester Patijn. De mannen gaan wel door actie voor een legale Patijn sprak namens neester Cohen met de rstakers. Hij heeft hen egd dat Cohen de dos- an de actievoerders zal andigen aan minister Na- ireemdelingenzaken) dinsdag 13 mei 2003 door Maria van Amerongen utrecht - „De deelnemers ver zamelen zich en gaan skaten. Aan het einde van de tocht kunnen ze wat drinken. Spor tief en sociaal, niet direct ge richt op prestatie." Zo om schrijft H. van Os, directeur van de Skate Bond Nederland, de wekelijkse skatetochten die her en der in het land worden gehouden. Die van Utrecht, de Skate Parade staat op de tocht doordat de gemeente de ver gunning aan het evenement dreigt in te trekken als de ska ters geen helmen gaan dragen. Een 'vrij rigoureuze beslissing" noemt Van Os het helmbesluit van Utrecht. Bij alle activiteiten die worden gehouden onder auspiciën van de bond, zijn skaters verplicht een helm te dragen, vertelt Van Os. „Daar ligt het tempo ook hoger", zegt hij. „Maar die zo genoemde night-skates, zoals de Utrechtse Parade, worden juist gekenmerkt door een vrij karakter. Alleen het begin- en eindpunt liggen vast, verder zijn er geen regels. Ook niet dat de skaters een helm moeten dragen", zegt Van Os. „Bij de night-skates is het dra gen van een helm slechts een advies, geen plicht", aldus Van Os. „Die avondtochten zijn al in tien, vijftien steden, en ik heb daarbij nog nooit gehoord van een helmplicht. Vroeger ragden de skaters gewoon door de stad. Nu wordt er veel aan veiligheid gedaan. Er is EHBO, er wordt een route uitgezet en er zijn blockers. Dat zijn men sen die aan het begin en het einde van de sliert rijden om zo het begin- en eindpunt van de groep skaters aan te geven. Het is een stuk veiliger geworden, maar die veiligheid moet niet de doodsteek worden voor de organisatie." Voor de massale valpartij van skaters in de IJtunnel in 1999 is uiteindelijk niemand verant woordelijk gesteld. De recht bank achtte de organisatie van de tocht niet aansprakelijk, omdat zij veiligheidseisen had ingebouwd. Skaters kunnen zich individueel verzekeren te gen ongevallen en aansprake lijkheid. Verzekeraar Univé stelt wel als voorwaarde dat de man of vrouw in kwestie een soort skatevaardigheidsbewijs haalt en ten tijde van het onge val deugdelijke hoofdbescher ming draagt. Ofschoon de Skatebond er bij monde van directeur Van Os niets van zegt te weten, stelt S. Terlingen, voorlichter van de gemeente Utrecht dat de bond heeft geadviseerd helmen te dragen tijdens de avondtoch ten. De gemeente zegt op zich niet aansprakelijk te zijn voor ongevallen tijdens een tocht, maar wil zich toch indekken. Terlingen: „Als gemeente loop je een risico met zo'n tocht door je stad. Als je onvoldoen de veiligheidseisen stelt, kun je achteraf aansprakelijk worden gesteld." Terlingen wijst hierbij op de nieuwjaarsbrand in Volendam en de vuurwerkramp in En schede. „Als je bij het verlenen van een vergunning voorwaar den stelt, moet je die ook toet sen en handhaven. Doe je dat niet, dan kun je er op worden aangesproken. Dat gebeurde bij die rampen ook. En te recht." utrecht/gpd - Lekker buiten, de wind door de haren. Het 'vrije gevoel'. Dét is volgens Ron van Dam van Outline Sports Nederland, organisator van duizenden skate-instructies, de reden dat mensen wieltjes onderbinden. „En ja, die helm. Ook tijdens de lessen adviseren we mensen 'm op te doen, maar het blijft ieders eigen verant woordelijkheid. Op de openbare weg zijn ze vrij. Een goede bescherming is een must. Maar dat geldt vooral voor polsen, armen en benen." Volgens Van Dam gaat de lol er voor veel skaters vanaf als de 'helm op de kop moet'. „Vrijwel niemand skate mét. Gelukkig zijn we in Neder land ook niet zo ver dat verzekeringen een helmplicht afdwingen. Voor de meeste skaters is het alleen maar een last. Je zweet, je haar gaat er van in de war. En het oogt minder hip." Volgens nieuwe cijfers van de stichting Consu ment en Veiligheid is de kans op hoofdletsel ook relatief klein. Acht procent van het aantal skaters dat zich jaarlijks in ziekenhuizen meldt, doet dat met hoofdletsel. Skaten en fietsen met een helm op is in het buitenland heel normaal. Maar in Nederland is het dragen van hoofdbe scherming - ook op brommers - niet ingebur gerd. Toch kan het dragen ervan veel ellende voorkomen. Moeten we vaker een helm op tij dens het rijden? Rob Langenberg, organisator Europeesche Wednesday Night Skate Rotter dam: „Het verplicht stellen van een helm zou voor onze tochten, met duizenden deelnemers, de doodsteek zijn. Want wie heeft 'r nou een helm en wie zet hem op? Natuurlijk is het veilig om een helm te dragen. Wij hanteren in overleg met de Skatebond het advies van SLAB: skate Slim, Legaal, Alert en Beleefd. En onder slim valt dan de bescherming. Maar dit is een advies, geen eis." Serkan Sert, verkoopmedewerker Per ry Sport: „Een helm is toch voor je veiligheid, dus waarom niet? We verkopen er niet zo veel, al trekt het in de zomer wat bij. En dan meestal aan stuntskaters, niet voor andere sporten." Peter Schellekens, mountainbiker en skater: „Tijdens het fietsen vind ik het wel verstandig om mijn helm op te zetten. Het zal niet de eer ste keer zijn dat ik van mijn fiets af kletter. Voor het skaten vind ik het niet echt nodig; de eerste val vang je op met je handen en als je echt moeilijk terecht komt, helpt die helm ook niet apeldoorn/gpd - Een ongeveer 35-jarige man heeft gisteravond in Apeldoorn vijf passanten aan gevallen met een mes. Een 11- jarig jongetje werd met diepe steekwonden in kritieke toe stand opgenomen in het zieken huis. Twee 16-jarige meisjes raakten licht gewond. De man werd na een uren durende klop jacht aangehouden. De 'man die volkomen door het lint ging, viel rond half zes het 11-jarig jongetje aan met een mes. Het slachtoffer, dat kenne lijk willekeurig gekozen was, raakte zwaar gewond. Een uur later kreeg de politie twee nieu we meldingen binnen. In het zuiden van de stad had hij een volwassen vrouw aangevallen en in Beekbergen een meisje. Hij had beiden wel geraakt, maar niet verwond. De man reed vervolgens op zijn fiets richting centrum. Vlakbij het politiebureau viel hij twee 16-ja- rige meisjes aan. Beiden liepen daarbij lichte steekwonden op. De politie dirigeerde meteen alle beschikbare manschappen - er waren veel agenten ingezet voor een bezoek van koningin Bea trix - naar het centrum. Een po litie-auto zat de dader op de hielen, maar moest de achter volging staken in verband met paaltjes op de weg. Enkele mi nuten later werd een man ge pakt. Al snel bleek dat hij niet de dader van de steekpartijen was. De politie riep vervolgens de hulp in van de Mobiele Eenheid en hondenbegeleiders. Aan het eind van de avond werd de man aangehouden. Over het motief is nog niets bekend. Amsterdam - Met een t-shirt-actie startte het ministerie van buitenlandse zaken gisteren in Amsterdam een promotiecampagne Wijs op Reis. Op 85 locaties in de steden Groningen, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht zijn aan meterslange waslijnen t-shirts en hemdjes gehan gen die voorbijgangers kunnen meenemen. Zo wil het departement jongeren tussen de 18 en 24 jaar attent maken op de website 'wijsopreis.nl', waar allerlei praktische reistips te vinden zijn. Uit onderzoek blijkt dat een ruime meerderheid van de jongeren niet of nauwelijks voorbereid op reis gaat. Slechts 44 procent wint wel eens praktische informatie in ter voorbereiding van een reis. Foto: ANP/Juan Vrijdag cnAwrnïWppiis door Mayke Calis den haag - Het aantal roofover vallen van taxichauffeurs is ver drievoudigd in de periode 1995- 2002. Ook kwam het daarbij steeds vaker tot geweld. Vorig jaar vielen er zelfs twee doden. Dat blijkt uit een onderzoek van de Dienst Nationale Recherche In formatie (NRI) van het Korps Lan delijke Politie Diensten (KLPD). In dertig procent van de over vallen werd met messen en vuurwapens gedreigd door de overvallers. Steeds vaker worden taxichauffeurs door overvallers gefouilleerd in de hoop dat zij geld op hun lichaam verborgen hebben. De daders werken de laatste jaren vaker met zijn tweeën en slaan meestal 's nachts of in het weekeinde toe. In negentig procent van de ge vallen doen zij zich voor als klant en slaan daarna toe. Op vallend is de toename van het aantal diefstallen van taxi's. Soms worden de auto's weer te ruggevonden, als ze zijn ge bruikt voor joy-riding, zegt woordvoerder Cees den Bakker van het Nederlands Politie Insti tuut (NPI). Een verklaring voor de toename ligt volgens de onderzoekers in de toename van het aantal taxi's sinds 2000. In dat jaar ging de nieuwe taxiwet in, die meer concurrentie wilde brengen in het taxivervoer. Taxi's van de langer bestaande, grotere bedrij ven zijn vaak beter beveiligd dan de nieuwe, meestal 'eigen rij ders'. De nieuwe taxi's zijn meestal niet uitgerust met een noodknop die de chauffeur on middellijk in contact brengt met de meldkamer. „Het vervelende van een overval op een taxi chauffeur is dat je nooit precies weet waar hij zich bevindt", al dus Den Bakker. Hij pleit daar om voor de aansluiting op het satellietnavigatiesysteem gps (global positioning system), waardoor de meldkamer in een oogopslag kan zien waar de taxi is. Dat is alleen erg duur. Een simpele aanbeveling van de onderzoekers is dat de taxi chauffeurs zo min mogelijk geld bij zich dragen. De gemiddelde buit van driehonderd euro kan sterk dellen, als de chauffeurs hun geld vaker deponeren in een afstortkluis. „Wanneer de overvallers het idee hebben dat er weinig te halen valt, zullen de overvallen minder worden", voorspelt Den Bakker. den haag/anp - Koeien, var kens, schapen en paarden uit de vogelpestgebieden mogen weer naar veemarkten, veilingen, ten toonstellingen en keuringen buiten die gebieden. Alleen vee van boeren die ook pluimvee hadden, moet nog op stal blij ven. Minister Veerman (land bouw) heeft gisteren de regels die wegens de vogelpest voor evenementen golden, flink ver soepeld. Verder heeft de bewindsman groen licht gegeven voor het In ternationale Concours Hippique dat 27 mei in Eindhoven begint en voor het nationaal kampi oenschap dressuur volgende maand in Nijmegen. Beide ste den liggen eigenlijk binnen de vogelpestgebieden. Onder voor waarden mogen duivenliefheb- bers weer wedstrijden organise ren. Bedrijven waar vogelpest is ge constateerd of een ernstige ver denking heerst, mogen nu de mest van hun andere beesten afvoeren. De opslagruimtes van deze boerderijen waren overvol. Vloeibare mest moet in de regio worden opgeslagen in silo's. Volgens het ministerie kunnen 'ruimers' niet persoonlijk aan sprakelijk worden gesteld voor hun werk. Houders van hobby- dieren die hun dieren moesten laten doden in opdracht van de overheid, stellen in een brief dat de overheid niet gelegitimeerd is onomkeerbare maatregelen te nemen. Zij willen de ambtenaren aan sprakelijk stellen voor de mate riële en immateriële schade. Daarbij beroepen zij zich op het Europese verdrag voor de Rech ten van de Mens en Brusselse wetgeving. De Nederlandse Be langenvereniging van Hobby- Dierhouders roept mensen, ook uit de Gelderse vallei, op om za terdag mee te doen aan het blokkeren van de slachterij in Hunsel, waar de dieren worden gedood. Als de houders de rui ming weigeren riskeren ze een geldboete tot 5000 euro. Dierenorganisatie Stichting Wakker Dier gaf gisteren het startsein voor een actieweek te gen de ruimingen. Activisten hingen ter hoogte van Maarssen een spandoek op boven de file op de A2. Ook de Dierenbe scherming organiseert een actie. Landbouw maakte nog bekend dat een eerder gemelde ernstige vogelpestverdenking in Helena- veen op een misverstand berust. De testers van het CIDC in Lely stad hebben een fout gemaakt. Het bedrijf is inmiddels wel ge ruimd. De Duitse autoriteiten hebben vandaag hun eerste ge val van vogelpest bevestigd. De ziekte is aangetroffen^p een boerderij nabij Viersen in Noord-Ftijnland-Westfalen, vlak over de grens met Zuid-Lim burg. enkhuizen/gpd - De NS komen het treinpersoneel op het traject Hoom-Enkhuizen slechts ge deeltelijk tegemoet om de spoorlijn veiliger te maken. Het treinpersoneel zou vanmiddag opnieuw in Enkhuizen bijeen komen om te bepalen of zij hiermee akkoord gaat. Volgens machinist G. Stavenuiter zijn nieuwe stakingen niet uitgeslo ten. „Het wordt heel span nen',." NS weigeren vooralsnog; de lijn aan te merken als agres- sielijn. De eis dat de dubbeldekkers dubbel bemand moeten worden is volgens NS wegens perso neelsgebrek niet mogelijk Ver der wordt de eis dat er extra sur veillanten in de trein komen die direct boetes mogen uitdelen, ingevuld door hiervoor binnen de organisatie tijdelijk mensen vrij te maken. „Dat willen wij niet", aldus Stavenuiter.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5