Bestuurder blijft bellen in de auto BINNENLAND 1 AWBZ-premies gaan halve procent omhoog 'Er moest een schuldige uit de hoge hoed komen' Rechtbank streng voor directeuren 'Terrorismeteam politie werkte niet samen met AIVD' Politie deelt massaal boetes uit Nieuwe coalitie spaart thuiszorg sselijk en buikpijn van pitloze druif Rechter vindt bewijzen tegen De Vries te dun n charter Bagdad AM De chartervlucht Nederland naar Bagdad arlopig niet door. Voor ervlucht, bedoeld voor die familie willen be destond te weinig be ling. De mensen die bben aangemeld reizen 8 mei vanaf Schiphol lijnvlucht naar Am- irdanië. Ze gaan met verder naar Irak. De zou aanvankelijk op 13 iaf Rotterdam Airport ten. Na uitstel schrapte lüsator het plan toen mensen zich hadden Held. terwijl er minstens nodig waren. Volgens [waarden zijn de Irake- lederland nog terug- d vanwege de veilig- uatie in Irak. „Nu het verkeer op gang komt, jvan familie dat het be- voorlopig niet te ko- uéte over >g in Irak t - Bijna tweederde lerlanders denkt dat oorlog in Irak de drei- terrorisme niet is afge- Slechts een op de vier gden vindt dat de we ir is geworden. Wel i de helft van de Ne- (48 procent) dat de htvaardigd was. uit een onderzoek van •0, onderdeel van een ionaal onderzoek onder nensen in 41 landen. In waar de politiek zich Kgen de oorlog in Irak, de publieke steun «eringer. ging voor Derde Erkel ukala Zo'n tweehon- len hebben gisteren -Russische stad Ma ils gedemonstreerd om te oefenen op de Russi- ering om zich meer in len voor de opsporing jding van Arjan Erkel. rlandse medewerker en zonder Grenzen ird negen maanden ge- itvoerd in de regio Da- Je betogers zamelden eningen in voor een ie zij willen aanbieden iident Poetin. De Russi- ering doet volgens de iveel te weinig om Er- krijgen. „Wij gaan niet Dagestan. Wij blijven gevonden", zei AzG- irder Mark Walsh. dinsdag 13 mei 2003 ifte Lotto oplichters |no| I *c - De Lotto heeft aan- laan tegen enkele ben- goedgelovige mensen ilse voorwendselen de zakken kloppen. 1 krijgen e-mails waarin ze een grote prijs heb- onnen. Om de bank- e bestrijden, moeten ze f tussen de 15001 ïatfco storten. Daarna ho ge iets meer. De Lotto on ets te maken met deze it !fen, aldus een woord- die de goede naam o organisatie geschaad j agingstijd op internet - De Verkeerslnfor- lAnst (VID) geeft voort an) ertragingstijd van files mo erdoor kunnen wegge- beter inschatten wat :n van een file voor '22 duur zijn. De informa- de vertraging is voorals- ïeb en te vinden op de web- '.vid.nl), maar de in- is binnenkort ook te .'n via de telefoon sd|B55). Ook de radiozen- hun informatie van de rekken, kunnen dan de fwtigstijd noemen. den haag/gpd - Autorijdend Ne derland belt nog steeds, of weer, massaal met de telefoon aan het oor. Ruim een jaar na de invoe ring van het verbod op bellen tij dens het autorijden, tenzij dit handsfree gebeurt, zijn al meer dan 50.000 automobilisten op de bon geslingerd. Vooral de laatste maanden schrijven de politiekorpsen massaal boetes uit. Gingen de eerste negen maanden van het verbod (tussen april en decem ber 2002) nog 25.001 autorijders bellend in de fout, gedurende de eerste vier maanden van dit jaar kregen 25.028 chauffeurs een boete. Het openbaar ministerie (OM) noemt de cijfers opmerkelijk, omdat de sterke stijging van het aantal overtredingen niets te maken heeft met extra politie- inzet. Het OM vermoedt dat veel bellende automobilisten denken dat het met de pakkans 'niet zo'n vaart loopt', mede omdat de aandacht voor het verbod op mobiel bellen in de auto meer naar de achtergrond is verdron gen. Het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD) laat weten dat er 'inderdaad sterke signalen zijn' dat veel meer bellende au tomobilisten worden gesnapt. „In het begin hebben we met de nodige soepelheid de nieuwe wetgeving gehanteerd, maar nu pakken we bellers in de auto meteen aan", zegt J. Bennink van het KLPD. De landelijke politiedienst denkt dat veel autorijders te laks zijn met het aanschaffen van een zo geheten carkit, waarmee in de auto handsfree kan worden ge beld. „Bovendien schatten hele volksstammen de pakkans te laag in", zegt Bennink. „En ver volgens zitten ze wel stijf van schrik achter het stuur als ze ho ren hoe hoog de boete is." Voor rijdend bellen met een telefoon in de hand betaalt de automobi list die daarbij gesnapt wordt 136 euro. Het KLPD denkt dat een nog hogere boete meer be stuurders bewust zou maken van de risico's van autorijden met de telefoon aan het oor. Het OM vindt echter dat de hoogte van de boete goed in het stelsel van verkeersboetes past en wijst verhoging dus af. Volgens de ANWB zou het goed zijn om het handsfree bellen weer eens on der de aandacht te brengen met een landelijke verkeerscampag- den haag/gpd - De premie voor de bijzondere ziektekosten, de AWBZ, gaat omhoog. Het kabi net stemt naar verwachting vrij dag in met een tussentijdse ver hoging van een half procent per 1 juli. De verhoging moet dit jaar nog een half miljard euro opleveren. Vanaf volgend jaar gaat het om 1,1 miljard euro per jaar. Behalve dat de premie om hoog gaat, worden de zorgin stellingen (onder meer zieken huizen en verpleegtehuizen) met 0,8 procent gekort op hun budget. Door 'efficiënter wer ken' moeten zij zo 250 miljoen euro besparen. De maatregelen zijn bedoeld om de fors stijgende tekorten in de zorg te dekken. Naar ver wachting loopt het tekort dit jaar op tot 1,5 miljard euro. Om dat het huidige kabinet demis sionair is, laat het de grootste ingrepen in de zorg over aan zijn opvolger. De onderhande laars voor een nieuw kabinet van CDA, WD en D66 praten onder meer over verkleining van het ziekenfondspakket. Bij die voorgenomen bezuini gingen blijft de thuiszorg in ie der geval gevrijwaard van grote ingrepen. CDA, WD en D66 vinden dat ingrijpende bezuini gingen in deze sector leiden tot onaanvaardbare maatschappe lijke gevolgen. Minder thuishulp betekent dat (vooral oudere) mensen minder lang zelfstandig kunnen wonen. Ze moeten dan vanuit de vertrouwde woonom geving verkassen naar een ver zorgingshuis of zelfs verpleeg huis, waarin de opvang boven dien veel meer geld kost. „Op die manier spannen we het paard achter de wagen en daar is dus niemand bij gebaat", al dus bronnen rond de onderhan delaars. den haag/gpd - De thuiszorg blijft gevrijwaard van grote fi nanciële aanslagen. Dat hebben CDA, WD en D66 afgesproken. De thuiszorg stond prominent op lijstjes met suggesties voor substantiële bezuinigingen, tot enkele honderden miljoenen euro's. De onderhandelaars Balkenen de (CDA), Zalm (WD) en Dit- trich (D66) zijn tot de slotsom gekomen dat ingrijpende om buigingen in die sector leiden tot onaanvaardbare maatschap pelijke effecten. Minder thuis hulp betekent dat (vooral oude re) mensen minder lang zelf standig kunnen wonen. Ze moe ten dan vanuit de vertrouwde woonomgeving verkassen naar een verzorgingshuis, waarin de opvang bovendien veel meer geld kost. De drie partijen hebben gisteren de concept-teksten voor het nieuwe regeerakkoord bespro ken. Dat wordt een stuk com pacter dan de laatste regeerak koorden, zo beloven ze. De tel ler blijft steken op zo'n 15 pagi na's, de helft van het strategisch akkoord van het kabinet-Balke nende I. Het nieuwe kabinet krijgt zo meer ruimte om zelf beleid te ontwikkelen. Of wat de onderhandelaars wil len ook werkelijk haalbaar is wordt vandaag duidelijk, als het Centraal Planbureau met zijn fi nanciële doorberekening komt. "fijn Hover - Druiven zonder pit t gemakkelijk, maar je wel misselijk van wor- •uikpijn van krijgen. Als inste de afgelopen week 'zijn bij een supermarkt WO, DekaMarkt, Edah, ïarkt, Konmar, Plus of f Boer. dt de importeur Hagé ional, onderdeel van het fruitconcem The Op de uit India gëïm- druiven (meestal ver- de merknaam 'San- Treshtrop') is het in Ne- verboden bestrijdings- omyl aangetroffen, rdvoerster Regina van The Greenery. „Wij alle druiven die wij op brengen of er niet te van de driehonderd middelen die in Ne- toegestaan", aldus Van Hoof. „Van een partner uit het buitenland kregen wij te ho ren dat op deze druiven moge lijk een voor de consument schadelijk middel zit waar wij normaal gesproken niet op tes ten. Dat hebben we toen on middellijk alsnog gedaan. Zodra duidelijk was dat het spul er in derdaad op zat, hebben we klanten van de betrokken super markten opgeroepen om de be treffende druiven terug te bren gen." The Greenery deed die oproep gisteren door middel van advertenties in de landelijke pers. Volgens The Greenery zijn de kwalijke druiven alleen de afge lopen twee weken op de markt geweest. „Wij kopen druiven op voor de op dat moment beste prijs", aldus Van Hoof. „Dat is afhankelijk van het groeiseizoen ter plaatse. Dat betekent dat de druiven op dat moment uit In dia kwamen. De weken daar voor was dat Chili." Het is voor de tweede keer in amper twee maanden tijd dat supermarktdruiven ongunstig in de publiciteit komen. In maart publiceerde de stichting Natuur en Milieu een onderzoek van TNO naar op druiven aangetrof fen bestrijdingsmiddelen. „Daar kwam uit dat op sommige drui ven wel meer dan tien verschil lende bestrijdingsmiddelen wer den aangetroffen", aldus Marij ke Brunt van Natuur en Milieu. „Veel meer dan wettelijk is toe gestaan. We hebben met de su permarkten Aldi en Lidl afspra ken gemaakt dat ze daar meer op zullen gaan letten." Volgens Natuur en Milieu is de winkelier aansprakelijk voor het product dat hij verkoopt. „Hij moet er dus bij de importeur op aandringen dat die zijn produc ten zorgvuldiger selecteert." den haag/gpd - Wéér is er vrijspraak voor een veroordeelde verdachte. Wéér gaat het openbaar ministerie onderuit in een belangrijk proces. Onlangs ge beurde dat al in de Puttense moord zaak. Hoe zit het met de geloofwaardig heid van justitie? Die is heus niet wegge vaagd met de vrijspraak van André de Vries, zegt strafrechthoogleraar Theo de Roos van de Leidse universiteit. „Justitie zit, net als een voetbalscheidsrechter, tussen hamer en aambeeld. Doe je het goed voor de één, dan zit je fout bij de ander." Strafpleiter Gerard Spong is minder te spreken over de rol van het openbaar ministerie. „In deze zaak heeft het OM als een kat in het nauw rare sprongen gemaakt. Er is een dubieuze opspo ringsmethode gebruikt. Ik vind dat het OM aan grondig zelfonderzoek moet doen." Spong heeft zelfs een mogelijke oplossing in de aanbieding. „In de oud heid moest een falende officier van jus titie een boete betalen. Wellicht dat zo'n oplossing ervoor kan zorgen dat het OM minder fouten begaat en de juiste zorg vuldigheid betracht." De Roos denkt niet dat het OM een enorme zeperd heeft gemaakt. „Het is niet voor het eerst dat twee hoven ver schillende uitspraken doen. Dit soort zaken wordt nu eenmaal enorm uitver groot. Wat wel duidelijk is dat het OM een probleem heeft: een enorm capaci teitstekort. Dit is een duidelijk signaal naar de politiek toe, dat niet alleen maar met extra geld is op te lossen. Het slech te alternatief zou zijn dat de wetgeving wordt aangepast, met ruimere bevoegd heden voor justitie. Maar dat moet je niet willen." Advocaat Theo Hiddema denkt niet dat de geloofwaardigheid van het openbaar ministerie na deze uitspraak is aange tast. Wél ziet hij een bevestiging van een uitspraak die eerder dit jaar in hoger be roep ten gunste van een cliënt van hem zelf is gedaan. Hiddema verdedigde een man die ervan werd verdacht een ander van een balkon te hebben geduwd. Geen bewijzen. Twee undercoveragen ten poogden in het huis van bewaring de man een belastende verklaring te ontlokken. „De rechtbank heeft hier korte metten mee gemaakt, omdat het verkrijgen van verldaringen op die wijze in strijd is met de Europese regelge ving." De advocaat denkt wel dat justitie grote problemen heeft met 'aandacht trekkende zaken' als de vuurwerkramp. „Justitie doet zijn onderzoek en ergens is er een point of no return. Dan moet je met een schuldige komen en er het bes te van zien te bakken. Pakweg twintig jaar geleden opereerde iedereen meer in de luwte. Om redenen van prestige hou den officieren soms een zaak staande die eigenlijk niet veel soeps is." Strafrechtadvocaat Marq Wijngaarden, tevens voorzitter van de Coomhertliga die pleit voor hervorming van het straf recht, vindt dat het OM op z'n gezicht is gegaan. „Dit was natuurlijk een van hun kroonzaken. En daarbij, denk ik, is er eerder te veel dan te weinig gerecher cheerd. Men heeft zich gericht op een beperkt aantal sporen. Zo'n zaak als de vuurwerkramp wordt, net als terroris- mezaken, met grote middelen aange pakt. En dan moet er een schuldige uit de hoge hoed komen. Anders zou het OM zijn gezicht verliezen." Maar dat, zo geeft Wijngaarden toe, is in de uitspraak rond De Vries ook gebeurd. „Ze zijn ver blind geraakt." Fireworks-directeuren Bakker (links) en Pater (rechts) bij de uitspraak van het hof. André de Vries ontbrak daar. Hij werd gistermiddag na ruim twee jaar vrijgelaten (foto onder) en is ondergedoken. Foto's: ANP/Jasper Juinen arnhem/gpd - De vorig jaar nog tot 15 jaar cel straf veroordeelde André de Vries (35, tot giste ren De V. genoemd) is vrij man. Het hof in Arnhem acht hem niet schuldig aan de brand stichting bij SE Fireworks. Zijn vrijheid heeft De Vries overigens niet te danken aan het plei dooi van zijn advocaat B. Moszkowicz, maar aan zijn eigen verwardheid. Overtuigend be wijs ontbreekt. Er is wettig bewijs. Neem de vuurwerksporen op het rode sportbroekje. Die wijzen er op dat De Vries tijdens de explosies op of bij het rampterrein moet zijn geweest. „Op zichzelf is dat niet belastend", stelt het hof. „Er waren he laas heel veel mensen in het rampgebied. De Vries maakte zich echter verdacht door zijn aanwezigheid te ontkennen." Hij verzon een alibi of vroeg anderen hem er een te verschaf fen. Dat is de crux: het - weinige - wettige bewijs bracht het hof niet tot de overtuiging dat De Vries, die in Almelo vijftien jaar kreeg, 'de brandstichter van Enschede' was. Moszkowicz had kritiek op de inzet van een undercoveragent in de bajes en op de manier waarop rechercheurs met het broekje om sprongen. „Er is carnaval mee gevierd", zei hij. Die punten zijn niet van belang. Het hof keurt de operatie van nepgevangene Al046 goed. „Hij liet systematisch het initiatief bij De Vries. Het waren gewone gesprekken." Een inzet- achter-tralies kan. Of met het broekje is gesold, zoals kritische rechercheurs meldden, vindt het hof niet relevant. „Zelfs als er met de broek grappen zijn uitgehaald, zijn de sporen daar door toch niet veroorzaakt." Het is De Vries zelf die de twijfel bij de rechters zaaide.Alles wat min of meer serieus in de richting van zijn schuld wijst, komt uit zijn ei gen mond. Maar De Vries heeft geen duidelijke bekentenis afgelegd tegenover politie of justi tie." De Vries mag hebben bekend tegenover A1046, hij vertelt de agent 'details' (over een geïmproviseerd huisje met een kacheltje en in braakalarm) die nergens worden bevestigd en niet als daderwetenschap gezien kunnen wor den. - De rechters keken scherp naar De Vries, die maar een enkele zitting present was en op Moszkowicz' advies verkoos te zwijgen. Ze kennen de verhalen over De Vries, door vrien den een mafketel genoemd, iemand die niet spoort, met een rijke fantasie en sterke verha len over vrouwen en zware misdaden. „Wat niet strookt met zijn strafrechtelijke verleden." Het rapport van het Pieter Baan Centrum wijst op een verwarde persoonlijkheid. De Vries praat zo vaag, inconsistent en onzeker en heeft geen greintje daderwetenschap, daar is niet ge noeg overtuigend bewijs uit te peuren. Rechtbankpresident Mannoury hekelt en prijst het rechercheonderzoek. Monnikenwerk, vindt hij. .Anderzijds vertoonde het onderzoek ook een zekere verbetenheid. Dat is de geloofwaar digheid van de resultaten niet steeds ten goede gekomen." arnhem/gpd - Snoeihard. Die typering past bij het arrest dat het hof gisteren wees in de strafza ken tegen de Fireworks-directeuren Rudi Bakker (40) en Willie Pater (51). Zij moeten terug naar de cel: vijf maanden, hoewel ze al hebben aange kondigd in cassatie te gaan. Er mogen wat verzachtende omstandigheden zijn, die nemen niet weg dat Bakker en Pater een eigen verantwoordelijkheid hadden voor de vei ligheid van bedrijf en hun omgeving. Door die uit het oog te verliezen dragen ze schuld aan de explosies met fatale afloop: 22 doden, duizend gewonden en een weggevaagde wijk. Het hof veroordeelde Bakker en Pater gisteren niet alleen voor milieuovertredingen en illegale vuurwerkhandel, zoals de Almelose rechtbank dat eerder deed, maar ook voor een vooral emo tioneel heftig feit: schuld aan de ramp. Volgens het hof lag er op 13 mei 2000 te veel en te zwaar vuurwerk aan de Tollensstraat. Dat valt de twee te verwijten: opzet vinden de rechters niet aangetoond, omdat Bakker en Pater voeren op leveranciers uit China. Zij wisten dan wel niet dat er te zwaar vuurwerk lag, „maar slechts om dat zij er niet bij stilstonden en dat hadden zij wel moeten doen", aldus het hof. Controleurs krijgen eveneens een veeg uit de pan. Het hof snapt dat Pater en Bakker, na de in specties door defensiepersoneel en gemeente ambtenaren, de indruk konden krijgen dat het met de veiligheid bij Fireworks snor zat. Maar „Zij hadden zich niet in slaap mogen laten sus sen." Dat anderen (rijk en gemeente) steken lieten val len, doet daar niets aan af. „Die anderen zijn on gestraft gebleven, maar daarom zijn zij nog niet minder medeschuldig." De rechters keken nadrukkelijk naar de enorme gevolgen van de ramp. Bij zo'n catastrofe past een pittige gevangenisstraf. Vervolgens: „De ver dachten en hun gezin hebben al grote persoon lijke en maatschappelijke gevolgen van de ramp ondervonden. Het hiernaast opleggen van een substantiële straf is wrang bij het ontbreken van boze opzet op kwade wil. Die wrangheid legt echter maar beperkt gewicht in de schaal tegen de achtergrond van de onmetelijke ellende die vele anderen, geheel onschuldig aan de ramp, hebben moeten ondervinden." OM overweegt cassatie .Ms het OM in cassatie gaat tegen de vrijspraak van An dré de Vries, kan de Hoge Raad tot twee conclusies ko men. Of ze wijst de zaak te rug, of ze bevestigt het arrest van het hof in Arnhem. Het OM heeft in dit geval nog geen beslissing genomen, maar is van mening dat zij 'de juiste verdachte voor het hekje hadden', zo zei een woordvoerder gistermiddag. Maar eerst moet goed wor den gekeken of het arrest van het hof juridische aankno pingspunten biedt om in cassatie te gaan. Daar heeft het OM twee weken de tijd voor. De vrijspraak zou al leen kunnen worden terug gedraaid als de Hoge Raad besluit tot terugverwijzing naar een ander gerechtshof Dat zou dan na nieuwe be handeling tot de conclusie moeten komen dat De Vries wel schuldig is aan brand stichting. De Hoge Raadkijlct of een rechtszaak volgens de juiste juridische procedures is gevoerd. Ze kijkt niet op nieuw inhoudelijk naar een zaak en behandelt enkel de punten die de aangevoerde partij opnieuw bekeken wil zien. Een cassatieprocedure wordt schriftelijk gevoerd. rotterdam/anp - De huidige leider van het onderzoeks team naar twaalf vermeende terroristen, Timmer, zegt dat de politie niet heeft samengewerkt met de AIVD in het onderzoek naar de verdachte groepering. Het team heeft de dienst wel gevraagd om foto's van verdachten, zei hij vandaag als getuige voor de rechtbank in Rotter dam. De advocaten willen weten of de politie met de AIVD heeft samengewerkt, omdat de inlichtingendienst over opsporingsbevoegdheden beschikt, die de politie niet heeft. De raadslieden proberen uit te vinden of er toch geen oncontroleerbare onderzoeksinformatie van de AIVD in het politieonderzoek terecht is gekomen, zon der dat dit herkenbaar is. Dat zou in hun visie onrecht matig; zijn. Gisteren, de eerste dag van het proces, gaven twee is- lam-deskundigen een tegenstrijdige uitleg over in beslag genomen documenten. Volgens de deskundige van de aanklager, A. Basbous, wijzen die nadrukkelijk wijzen op betrokkenheid van de verdachten bij moslimextre misme. Islam-deskundige R. Peters zet daar vraagtekens bij. „Ik heb in deze zaak geen document gelezen waarin moslims opriepen tot geweld tegen Nederland of ande re westerse landen", concludeert Peters. „Het ging al leen om oproepen tot strijd in landen als Afghanistan en Algerije", zegt hij. „Het gevonden materiaal heeft niet direct betrekking op de verdachten, behalve dat ze daar zijn aangetroffen." Het openbaar ministerie probeert de verdachten in dit proces te laten vt., oordelen op een bijzonder wetsa ti- kel, namelijk het samenspannen met de vijand in een gewapend conflict. De internationale coalitie waar Ne derland deel van uitmaakt, is volgens justitie verwikkeld in een gewapend conflict met al-Qaeda. De verdachten hebben in de visie van het OM hulp verleend aan die vijand. Justitie verdenkt een aantal van de verdachten concreet van het rekruteren en voorbereiden van jihadstrijders. Met jihadstrijders bedoelt het OM extremistische mos lims die tegen de tegenstanders van de islam vechten. Van de overige verdachten vermoedt justitie dat ze zelf zijn opgeleid tot strijder. Het proces duurt naar verwachting nog tot en met 22

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3