|TÉ Veel doden in Riyad bij aanslagen IETS Quick Boys op het matje bij KNVB na wangedrag supporters JTHLTEIDO promotie Leidsch Dagblad verkopen? Nieuw kabinet: mes in hypotheekaftrek VS verdenken al-Qaeda Stilte op Franse stations Nieuwkoopse ouders fel tegen mammoetschool Tot en met 18 mei 10% korting op het gehele Shiseido assortiment. Dikkerds VS maken vliegtuigen te zwaar uw CADEAU Werknemers van slachterij staan op straat ttrt Leidsch Dagblad lewijzen tegen dré de Vries 1 te mager tsen aan de aal met hersens o.ooo Britten Veemoed en h, Ktalgie bij midsparen iemeente eiden blij met almarktplan lusicalprijzen Sound (Music t MMENTAAR Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www. leidsch dagblad.nl Dagblad NR. 43230 LOS dinsdag 13 MEI 2003 SPRINTERS NR. 43230 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 Nacompetitiewedstrijd Huizen - Harkemase Boys gaat vanavond niet door katwijk - Quick Boys moet donderdag op het matje komen bij de KNVB. Dan moet de club aangeven hoe de supporters de komende wedstrijden in de hand worden gehouden en moet zij zich verantwoorden voor de gebeurtenissen van af gelopen zaterdag. Na de wedstrijd Harkemase Boys - Quick Boys ontstond een massale knokpartij tussen de aanhang van beide kampen. Daarbij waren honderden men sen betrokken. Hoewel er flink op los werd geslagen, vielen er geen ernstig gewonden. De Katwijkse club legt sportpark Nieuw Zuid komende zaterdag voor, tijdens en na de wedstrijd tegen Huizen droog. Het scheidt tevens de supportersgroepen van elkaar en zet een honden brigade in de duinen om kwaadwillenden tegen te hou den. Vrijdag besluit de voetbal bond of het plan toereikend is. Is dat het geval, dan kan de wedstrijd tegen Huizen, gewoon doorgaan. De nacompetitiewedstrijd tus sen Huizen en Harkemase Boys gaat vanavond niet door. Na overleg tussen politie, gemeente en de voetbalbond is besloten dat er een onveilige situatie zou ISICOWEDSTRIJD oa ongeregeldheden na afloop nh de wedstrijd tussen Harke- Boys en Quick Boys van af- en zaterdag waren voor het ejj iteurvoetbal van ongekende »ng. Honderden supporters ten met elkaar slaags. De be- (vufcingen gingen ook na afloop et internet door, waarna de riteiten besloten ook de .„fcrijd van vanavond tussen jen en Harkemase Boys af te ndfcten. De zwartepieten is intussen be ien. De Friese club legt de ■m ild van de wanordelijkheden ■k de Katwijkse tegenstander. verwijt de Friezen weer on- ,ar Dwide maatregelen te heb- genomen en, tegen de richt- in, toch alcohol te hebben bonken. jen «trokken clubs moeten zich jiti lij KNVB en overheid verant- 75| rden voor de verstoring van t ik penbare orde. Maar de club- yeil uurders, die zich op vrijwilli ge esis met dit probleem bezig- t ir kn. kunnen ook met een huldigende vinger wijzén degenen die daar beroeps- g mee bezig zijn. lartijen kunnen zichzelf ver- vj en dit duel niet als een 'risi- dstrijd' te hebben be at j wwd. In het betaald voetbal wedstrijden dit predikaat dit "erleg tussen clubs, overheid 4&NVB. Deze instanties heb- zitten slapen. De gemeente iarspelen (waartoe Harke- behoort) heeft onvoldoende toing gehouden met mogelij- bi terstoring van de openbare j i De burgemeester van Kat- heeft zijn Friese collega niet overtuigen dat de komst de voetbalaanhang uit zijn ite betere voorzorgsmaat- vereisL En de KNVB 6 wel veiligheidscoördinato- eet ^ngesteld voor de wedstrij- in de nacompetitie maar die dineren alleen achteraf, de knokpartij in Harkema ten de betrokkenen leren, les luidt dat het amateur bal vanaf nu het begrip 'risi- edstrijd' kenL "li Spierdijk rivad/ap Bij vier aanslagen op westerse doelen in de Saudische hoofdstad Riyad zijn vannacht in elk geval tien Amerikanen en een Australiër om het leven geko men. De Amerikaanse minster van buitenlandse zaken Colin Po well, die vanmorgen in Riyad aankwam, zei dat er nog veel meer doden zijn gevallen. Meer dan zestig mensen, onder wie drie Nederlanders en veel Amerikanen, zijn gewond ge raakt. Een Nederlander raakte ernstig gewond. Dat meldde een woordvoerster van het ministe rie van buitenlandse zaken van morgen. De slachtoffers liggen in een ziekenhuis. De Nederlan der die ernstig gewond is ge raakt, ligt op de afdeling inten sieve zorg. In Saudi-Arabië wo nen tussen de 450 en vijfhon derd Nederlanders. De verantwoordelijkheid voor de aanslagen werd niet direct opgeëist, maar de Verenigde Staten en Saudi-Arabië zeggen al-Qaeda te verdenken. Doelwit van de aanslagen waren drie wooncomplexen waar zo wel westerlingen als Saudiërs wonen en het hoofdkantoor van een Amerikaans-Saudisch be drijf, Siyanco. De aanslagen op de wooncomplexen werden ge pleegd met autobommen. Het was niet direct duidelijk of de daders, die voor ze de bommen tot ontploffing brachten al schietend de wooncomplexen opreden, om het leven zijn ge komen, maar de Saudische mi nister van binnenlandse zaken prins Nayef sprak over zelf moordaanslagen. De omgeko men Australiër was een 39-jarige man die in Riyad voor een com puterbedrijf werkte. Voor Powell vormden de aansla gen geen aanleiding om af te zien van zijn geplande bezoek aan Saudi-Arabië. Powell, die momenteel een rondreis maakt door het Midden-Oosten, kwam aan het eind van de ochtend in Riyad aan. Voor vertrek vanuit de Jordaanse hoofdstad Amman sprak hij het vermoeden uit dat de aanslag het werk is van al- Qaeda. „Volgens mij is al-Qaeda verzwakt, maar het is niet ver slagen", zei hij. De VS zullen on danks de aanslagen waar ook ter wereld voor de vrede blijven op komen, aldus Powell. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken raadt Ame rikanen in Riyad aan voorlopig niet de straat op te gaan. Eerder deze maand gaf het al een nega tief reisadvies voor Saudi-Arabië in verband met het gevaar van aanslagen. De voorheen onbe kende Saudische groep Muja- hedeen op het Arabische Schier eiland dreigde onlangs via inter net met aanslagen op Ameri kaanse doelen in de hele wereld, maar het is vooralsnog niet dui delijk of de aanslagen in Riyad het werk zijn van de groep. Pagina Buitenland: Saudi-Arabië waarschuwde al voor aanslagen Maatregel levert half miljard op den haag/gpd - Het nieuwe kabinet gaat de hypotheek renteaftrek beperken. Wie na verkoop van zijn huis de winst niet steekt in de aan koop van een nieuwe wo ning, krijgt over de hypo theek op zijn nieuwe huis minder aftrek. De drie partij en CDA, WD en D66 zijn het inmiddels zo goed als eens over deze maatregel, die naar verwachting een half miljard euro belastinginkomsten op levert. Nu is het nog mogelijk dat mensen die hun huis met winst verkopen, die winst ge heel in hun zak mogen stop pen. Ook als ze bij de aan schaf van een nieuw, vaak duurder huis, een volledig nieuwe hypotheek afsluiten om het maximale hypo theekrente-voordeel binnen te slepen. Volgens een woordvoerder van een van de onderhande laars is de maatregel niet na delig voor 'het overgrote me rendeel van de huizenbezit ters'. „Starters en mensen die de winst over hun oude wo ning steken in de aankoop van een nieuw huis, kunnen nog steeds maximaal gebruik maken van de hypotheek renteaftrek. Maar als het slecht gaat in Nederland is het niet te verkopen dat op kosten van de belastingbeta ler aandelen worden gekocht of een leuke boot." Wie ooit een huis gekocht heeft voor bijvoorbeeld 100.000 euro en dat verkoopt voor 150.000, hoeft de 50.000 euro winst nu nog niet te ge bruiken voor de aanschaf van een nieuwe woning. Van het geld kunnen ook andere dingen worden gekocht, of het kan worden belegd. Als het aan het nieuwe kabinet ligt, mogen mensen die dat doen straks de rente over hun nieuwe woning niet meer volledig aftrekken. De 50.000 euro uit het voorbeeld wordt dan door de belasting dienst op hun hypotheek in mindering gebracht. De maatregel is opvallend, omdat vooral CDA en WD de afgelopen jaren altijd vier kant tegen iedere inperking van de hypotheekrenteaftrek waren. Alleen PvdA, Groen links en SP kwamen tot dus ver met voorstellen om het belastingvoordeel aan ban den te leggen. PvdA-leider Wouter Bos werd door CDA- leider Balkenende en WD- leider Zalm in de afgelopen verkiezingscampagne nog voor 'onbetrouwbaar' uitge maakt omdat hij aan de 'rechten van huizenbezitters' wilde morrelen. kunnen ontstaan in Huizen. Dit naar aanleiding van de massale vechtpartij na de wedstrijd in Friesland van zaterdag tussen Harkemase Boys en Quick Boys. Katwijkse supporters zouden hebben gedreigd naar Huizen te komen. Quick-Boys voorzitter Jaap Kuijt had overigens de ga rantie gegeven dat dit niet zou gebeuren. De Friezen leggen de schuld van de ongeregeldheden bij Quick Boys. Katwijkse supporters zou den de Harkema-aanhang heb ben geprovoceerd. Die lezing wordt ondersteund door een verklaring van de veilig heidscoördinator die de KNVB bij de wedstrijden in de nacom petitie heeft aangesteld. Daarin wordt gesteld dat de provocaties door Quick Boys zijn begonnen. De Katwijkse club wordt een reeks verwijten gemaakt. „Er werd vuurwerk afgestoken, wat verboden is, er kwamen suppor ters op het veld, bij de penalty serie na afloop weigerden die van het veld te gaan en groepen aanhangers waren al dronken toen ze het terrein van Harke mase Boys opkwamen. Ook smokkelden ze blikjes bier mee naar binnen", aldus plaatsver vangend directeur amateurvoet- Lille - Een eenzame forens zit te lezen op een perron van het station in Lille. Het openbaar vervoer in Frankrijk kwam vandaag nagenoeg tot stilstand nadat werknemers in de over heidssector massaal gehoor gaven aan een oproep van de bonden om te staken tegen een wijziging van het pensioenstelsel. De cha os als gevolg van de staking was traditioneel het grootst in Parijs, waar nauwelijks nog me tro's reden. Behalve in het openbaar vervoer werd er ook gestaakt in onder andere het on derwijs, bij een distributiebedrijf voor kranten en bij concerns als Alcatel en Peugeot. Pagina Economie: Massale deelname aan nationale staking. Foto: Reuters/Pascal Rossignol door Saskia Stoelinga nieuwkoop - De gemeente Nieuwkoop (11.000 inwoners) wil één centraal onderko men voor de drie basisscholen die nu in het centrum van het dorp staan. In Buytewech- Oost - nu nog weiland - moet een groot multifunctioneel schoolgebouw komen waar 900 basisschoolleerlingen kunnen worden ondergebracht. De ouders zijn fel tegen de komst van de mammoetschool. Ze verzamelen handtekeningen en hopen dat de gemeenteraad, die de plannen al heeft goedgekeurd, volgende week donderdag de zaak heroverweegt. Bij de huidige scholen in de omgeving van de Achterweg in Nieuwkoop wordt nergens anders meer over gesproken. De komst van een mammoetschool, waarin de huidige ba sisscholen met hun eigen identiteit worden gehuisvest, roept heel veel vragen op. Ou ders klitten samen om de laatste stand van zaken te bespreken. Niet alleen de omvang van het gebouw, ook de afstand naar Buyte- wech-Oost krijgt veel kritiek. „Wat moet een dorp nu met zo'n grote school? We zijn vol ledig overvallen. Iedereen is in rep en roer. In tijden van schaalverkleining kiest Nieuw koop voor schaalvergroting." Wethouder Leliveld (onderwijs) ziet vooral voordelen in de mammoetschool. „Natuur lijk denken we aan een goed verkeersplan en behouden de scholen hun identiteit." (advertenties) bij besteding vanaf 50,- aan Shiseido producten. washington/dpa/rtr - Vlieg tuigmaatschappijen in de Ver enigde Staten moeten een hoger gemiddeld gewicht van passa giers hanteren omdat de men sen de laatste jaren dikker zijn geworden. Deze eis maakte de Amerikaanse luchtvaartautori teit FAA gisteren bekend. Met de maatregel wil de FAA voorkomen dat toestellen te zwaar beladen worden. De au toriteiten vermoeden dat een vliegtuigongeluk in januari in North Carolina te wijten was aan overgewicht. Bij het ongeluk kwamen 21 mensen om het le ven. Het nieuwe gemiddelde gewicht per persoon gaat 4,5 kilo om hoog naar 86 kilo in de zomer en 88 kilo in de winter. In de wintermaanden geldt een hoger gewicht omdat mensen dan dik kere kleren aan hebben. Bij het naderen van het maximum toe laatbare gewicht van een toestel (advertentie) U maakt uw eigen keuzes en regelt zelf uw zaken... Dan is het toch ook logisch dat u uw eigen uitvaart regelt! n heeft een vliegtuigmaatschappij de keus minder passagiers of minder bagage mee te nemen. Ook het standaardgewicht voor bagage gaat omhoog. Straks be draagt het gemiddelde gewicht van bagage per persoon 13 kilo, een toename van 2,5 kilo. De luchtvaartmaatschappijen heb ben drie maanden de tijd om de maatregel door te voeren. bal van de KNVB, H. Boll. Dat er bij belangrijke wedstrijden in het amateurvoetbal altijd sup porters het veld oprennen bij een doelpunt doet volgens Boll niet terzake. „Het mag niet en de club moet ervoor zorgen dat het niet gebeurt." Pagina Sport: 'Harkemase Boys veegt eigen straatje schoon' door Marleta Kroft zoeterwoude-rijndijk - De 130 werknemers van de pluimvee slachterij Storteboom-Van den Brink in Zoeterwoude staan op straat. De bewindvoerders J. Hielkema en M. Ubbens advise ren de rechtbank vandaag of morgen om het faillissement uit te spreken. Als er een doorstart komt, is dat niet in Zoeterwou de, heeft B. Visser van de CNV- Bedrijvenbond begrepen. Bij de zeven vestigingen van het pluimveeconcem werken in to taal 1050 mensen. Ze kregen donderdag te horen dat het be drijf uitstel van betaling zou aanvragen. Sinds vrijdag zitten de werknemers thuis. Vak bondsbestuurder Visser is pessi mistisch over de kansen van de personeelsleden op de arbeids markt. „Velen werken er al ja ren. Vooral omdat ze al wat ou der zijn, hebben ze amper nog een kans op een nieuwe baan." De vogelpest heeft het pluim veeconcem de das om gedaan. Door de import van goedkope kipfilet uit Brazilië en Thailand was de financiële positie van de slachterij al niet best. Bovendien strandden ook nog eens de ovemamegesprekken van Stor- teboom met de Engelse concur rent 2 Sisters. Nominatie voor Schilderfestival noordwuk - Het Noordwijks Schilderfestival is genomineerd voor een Nationale Evenemen- tenprijs in de categorie 'leukste stadsevenement'. De andere twee kanshebbers zijn het Dic kens Festijn in Deventer en het N.K. Living Statues in Arnhem. Op 15 mei worden de prijzen in Rotterdam uitgereikt. Het is de vijfde editie van het Schilders- festival. In de week van 16 tot en met 22 juni zullen zo'n hon derd professionele en amateur- kunstenaars invulling geven aan het thema 'Schilderen naar de natuur'. Meeste doden in het verkeer genéve - In 2000 overleden we reldwijd meer dan vijf miljoen mensen aan verwondingen, al dan niet moedwillig toege bracht. Dat is eentiende van al le sterfgevallen. Verkeersdoden vormen met 1,26 miljoen de grootste groep, gevolgd door zelfmoordenaars (815.000) en slachtoffers van 'onderling menselijk geweld' (520.000). Oorlogsslachtoffers komen met 310.000 op de zesde plaats. Dat staat in twee rapporten over doodsoorzaken van de Wereld gezondheidsorganisatie. YARDE Ja, ik word abonnee en ontvang Naam de krant eerst 2 weken gratis. .O.MJV Telefoon n controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bi| automatische betaling ismfi Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1