KUNST 8f CULTUUR Een tijdtunnel naar de middeleeuwen 'Ik schilder liever dieren dan mensen' 5Sound of Music' en '3 Musketiers' grote winnaars bij musicalprijzen Nominate Tony Awa 'Jaarbeurs in gebreke bij asbestkwestie Beatrixtheater' Simply Red scoort;:' in Rotterdam met overheerlijke nostalp rari Speelfilm 0 weduwe Ro d van Tonninjs' dinsdag 13 mei 2oo3 Foto: Reuters/Peter Macdiarmid Lisa Presley op de bühne londen - De Amerikaanse zan geres Lisa Marie Presley (35) zingt de stembanden even warm. De dochter van rock "n roll legende Elvis Presley en ex- vrouw van Michael Jackson is momenteel in Engeland om haar eerste solo-album, getiteld To Whom It May Concern', te promoten. De teksten op de plaat zijn grotendeels autobio grafisch en gaan onder meer over haar beroemde vader. Opera in gevaar door CAO-actie Amsterdam - De werknemers van het Muziektheater in Am sterdam en van de Nederlandse Opera (DNO) gaan actie voeren om druk te zetten op de CAO- onderhandelingen. Ze krijgen daarbij de steun van hun vak bond FNV KIEM. De acties moeten de voorbereidingen voor de opera 'Euryanthe' ver tragen. Over een nieuwe CAO wordt al een half jaar zonder re sultaat onderhandeld. Directie en werknemers worden het niet eens over de besteding van gel den die door de overheid be schikbaar zijn gesteld voor het wegwerken van achterstanden in arbeidsvoorwaarden. Horus: Spaanse dans en muziek leiden - De Leidse Folkclub Horus presenteert vrijdag in het Volkshuis een avond met mu ziek en dans uit Zuid-Amerika, Portugal en Spanje. Het fla mencokoor 'Calle Real", fado- zangeres Maria Fernandez, duo Marian Russchenberg en de groep Airinos de Terra treden op. Kaarten kosten 10 euro en kunnen schriftelijk worden be steld bij Horus aan het Kievits park 13,2215 NH, in Voorhout. Lezing in De Lakenhal leiden - Conservator moderne kunst Rob Wolthoom van Ste delijk Museum De Lakenhal geeft woensdag 14 mei om 20.00 uur een lezing over de nieuwe visies op landschap in de beeldende lamst. Wolthoom is samensteller van de tentoon stelling 'Licht, lucht en drama, landschappen uit eigen collec tie' die momenteel in De La kenhal te zien is. Beatrix bij 56ste Holland Festival Amsterdam - Koningin Beatrix woont 5 juni de opening bij van het 56ste Holland Festival in het Muziektheater in Amster dam. Het festival wordt ge opend met de opera 'Le Balcon' van Peter Eötvös en onder zijn leiding uitgevoerd door het En semble Intercontemporain. De opera is gebaseerd op het ge lijknamige toneelstuk over re volutie en gevestigde orde van Jean Genet uit 1955. Eötvös putte voor de muziek uit de 'Zeitopem' van Weill en Krenek, het Franse chanson van de late jaren zestig, de cool- jazz en de swing, het werk van Stravinsky, folkloristische mu ziek en instrumentale technie ken. Het Holland Festival duurt van 5 tot en met 29 juni. 'Van God Los' Gouden Film utrecht - De Nederlandse film Van God Los' heeft in tweeën - eenhalve week 100.000 bezoe kers naar de bioscopen gelokt en heeft daarmee de status van Gouden Film bereikt. De film, met Tygo Gemandt, Angela Schijf en Egbert Jan Weeber in de hoofdrollen, is gebaseerd op de activiteiten van de 'Bende van Venlo', die in de jaren '90 ontvoeringen, roofovervallen en moorden pleegde. Theater van 80 miljoen in Almere almere - De gemeente Almere gaat een nieuw theater bouwen voor bijna 80 miljoen euro. De schouwburg moet in de zomer van 2006 klaar zijn. Het gebouw krijgt twee theaterzalen met respectievelijk 1100 en 300 stoelen en een afzonderlijk cen trum voor kunst en cultuur. door Hans Visser Amsterdam/ gpd 'The Sound of music' en '3 Musketiers' zijn gisteravond in de Amsterdamse RAI de twee grote winnaars ge worden bij de uitreiking van de jaarlijkse musicalprijzen. Maaike Widdershoven en Hugo Haenen kregen de prijs voor de beste vrouwelijke en de beste manne lijke hoofdrol. In de 'The Sound of Music' spelen ze het echtpaar Von Trapp. Ellen Evers werd bekroond voor de beste vrouwelijke bijrol. In de onder critici zeer omstreden musical '3 Musketiers, speelt ze de koningin van Frankrijk. De geluidstechniek van deze show, die op het nippertje nog mee dong in dit prijzencircus, werd geprezen met een onderschei ding voor Jeroen ten Brinke. De lezers van het ANWB-blad De Kampioen wezen 'Saturday Night Fever' aan als de beste musical. Daarmee gingen vier van de negen prijzen naar Van den Ende-producties. Verder werden vooral familiemusicals door de jury serieus genomen. De beste mannelijke hoofdrol werd volgens de jury het afgelo pen seizoen gespeeld Roberto de Groot in 'Tyl Uilenspiegel'. In die voorstelling viel Marjolein Teepen op als het grote 'aan stormend talent'. Dick Feld kreeg een prijs voor zijn script voor 'Kikker'. Een uitgelaten Liza Minelli werd gehuldigd met de Cubus Oeuvre Award voor haar totale carrière. Daarmee werd opnieuw geko zen voor een buitenlandse ar tiest. De oeuvreprijs is goed voor 12.500 euro. Het was de vierde keer dat deze naar John Kraaij- kamp genoemde prijzen werden uitgereikt Liza Minnelli poseert met enkele winnaars van de musicalprijzen: Hugo Haenen, Maaike Widdershoven, Ellen Evers en Marjolein Teepen. Foto: ANP/Marcel Antonisse new vork/ap De no ut voor de Tony Awards, langrijkste toneelprijzen >°l Verenigde Staten, zijn k bekendgemaakt. De lij* ei naties wordt gedominet 111 'Hairspray', die er dert n£ op voorkomt, onder and een nominatie voor bes cal. 'Movin'Out', een tril Billy Joel dat speelt ti|u Vietnam-oorlog, kreeg minaties. De remake va j|< een musical uit 1982 door vrouwen geobsetk- im liaanse regisseur, heeft acht Tony's, waarom voor hoofdrolspeler Banderas. De Tony's wc 1 8 juni uitgereikt in New Kindertentoonstelling in Rijksmuseum van Oudheden volgens formule van 'Actie Romein!' door Maijolein Hendriks leiden - De kindertentoonstelling 'Actie Romein!', uit 1997, in het Rijksmuseum van Oudheden bleek een succesformule. Die ver ander je niet, moeten projectlei der Annemieke Schors en haar collega's gedacht hebben. 'Mys terie Middeleeuwen' heet de nieuwe kruip-door-sluip-dopr tentoonstelling, geschoeid op de zelfde leest, voor kinderen van 8 tot 13 jaar. De expositie gaat don derdag open voor publiek. Anderhalf jaar geleden werd al begonnen met de voorbereidin gen. Schors was betrokken bij het bedenken van het verhaal, waarin Aleid en Pepijn, twee kinderen uit het middeleeuwse Torenstad, een mysterie probe ren te ontrafelen. Een vreemde ling geeft Pepijn een boodschap van zijn vader, die hij nooit heeft gekend. Pepijn en Aleid kunnen er geen touw aan vast knopen en roepen de hulp in van de jonge bezoekers. Een ge heimzinnige tijdtunnel van veertig meter brengt hen naar de spannende Middeleeuwen. De tentoonstelling is voor scho lieren nog leuker dan voor indi viduele bezoekers want voor de scholen zijn tijdsblokken be schikbaar. De scholieren mogen zich verkleden in middeleeuwse tenues waarin ze zich twee uur lang in het jaar 1500 zullen wa nen. Als een middeleeuwse Har ry Potter moeten ze door gehei me doorgangen sluipen, zoals een open haard, die hen naar verschillende locaties leidt. In groepjes verzamelen ze, met een publieksbegeleider, sleutel tjes die leiden tot de oplossing van het mysterie. Kinderen die utrecht/gpd - De Arbeidsin spectie sluit niet uit dat bezoe kers, spelers en technisch perso neel van musicals van Joop van den Ende Theaterproducties in het Utrechtse Beatrixtheater de afgelopen jaren risico hebben gelopen door asbestdeeltjes. Die zijn als stof op delen van het to neel gevonden. Ook in de zaal zijn via kleefmonsters asbest deeltjes aangetroffen op een stoel en op de vloerbedekking. De Jaarbeurs, eigenaar van het gebouw, liet in januari een rap port opmaken door een onaf hankelijk bureau met daarin een evaluatie van het aanwezige as best. Het bureau constateerde dat 'achter en rondom de hijs touwen, op diverse punten op de vlakke profielen, op de kooi- ladders en op de brug van het toneel, plukken spuitasbest' la gen. De aanbeveling van het bu reau om de zaal door een gespe cialiseerd bedrijf te laten reini gen is niet opgevolgd. De Arbeidsinspectie kreeg het rapport enkele weken geleden en vond dat de Jaarbeurs in ge breke was gebleven. Sluiting van het theater en verhuizing van de musical 'Copacabana' naar Am sterdam was het gevolg. Gister middag is de zaal alsnog geheel gereinigd. 'Copacabana' keert echter niet terug naar de Utrechtse zaal maar blijft in het Amsterdamse Pepsi Stage tot en met 1 juni. Mochten vferdere on derzoeken naar de aanwezig heid van asbest in het theater daar aanleiding toe geven, dan wil Van den Ende zijn personeel en de spelers van de musicals die in het Beatrixtheater ston den, een medische controle la ten ondergaan. Aleid en Pepijn, twee kinderen uit het middeleeuwse Torenstad, helpen een mysterie te ontrafelen. Publiciteitsfoto de expositie niet in schoolver band bezoeken, kunnen in de zogeheten snuffel- en zoekhoek de waarheid achterhalen. Het mysterie is de rode draad, maar daarnaast biedt de ten toonstelling ook tal van spelle tjes, puzzels en opdrachten. Tij dens hun tijdreis bezoeken de museumgasten een huis, een markt, kerk, school en werk plaats. Ze maken kennis met ambachten als de glaszetter. In vitrines staan een zeventigtal objecten die op speelse wijze worden gepresenteerd. Projectleider Annemieke Schors hoopt dat de kinderen 'leren door doen', zoals ook het motto luidt van de tentoonstelling. „Inhoudelijk sluit 'Mysterie Middeleeuwen' net als 'Actie Romein!' goed aan op de ge schiedenislessen in het basison derwijs." Een klankbord van do centen heeft hieraan bijgedra gen. Regelmatig is bij kinderen gepeild of de plannen in de smaak vielen. Ook bij de vormgeving is reke ning gehouden met de bele vingswereld van kinderen. Lidy Veldhuizen en Guus van Riet zegden hun medewerking toe. Zij ontwierpen eerder delen van het interieur van hotel 'Het Reis- paleis' in het Wereldmuseum in Rotterdam. Het decor voor het middeleeuwse avontuur in Lei den is ook van hun hand. Schors: „We proberen de bezoe kers onder meer uit te dagen door de vitrines achter luikjes te stoppen. Daardoor krijgen ze het mystieke idee dat ze onder water kijken. Dat geeft de objec ten iets bijzonders." De kinderen worden omringd door foto's van middeleeuwse gebouwen als de Sint-Jan in Den Bosch. Alle moderne ele menten zijn weggeschilderd. „Die spanning tussen heden en verleden is het leuke aan deze vormgeving. We hopen hen be wust te maken van hun omge ving." Het decor bevat veel multime diale aspecten om de aandacht vast te houden. „We maken in tensiever gebruik van film, com puter en gidsjes. En we hebben geprobeerd de tentoonstelling zo laagdrempelig mogelijk te maken." 'Mysterie Middeleeuwen', het Rijksmuseum van Oudheden, van 15 mei 2003 tot en met 15 augustus 2004. Open: woèns- dag, zaterdag en zondag van 12.00 uur tot en met 17.00 uur. Tijdens schoolvakanties gelden andere openingstijden. muziek recensie Vincent Okker Concert Simply Red. met Mick Hucknall en tienkoppige begeleidingsgroep. Voorprogramma: Dana Glover Gezien: 11/5, Ahoy', Rotterdam. 'Money's Too Tight To Men tion', Simply Red's eerste hit- single uit 1985 en afsluiter van de avond draagt Mick Huck nall met plezier op aan heel Nederland. Bedoeld als aar digheidje van de in een goede bui verkerende zanger die nog niet is vergeten dat een groot deel van zijn debuutalbum 'Picture Book' in de Lage Lan den is opgenomen. De vrolijke stemming is terecht, want de rode krullenbol uit Manches ter zet (wederom) een uitver kocht Ahoy' op zijn kop. In een twee uur durende swin gende show neemt de Britse popsoulformatie 'Rotterdam' mee op reis door het een rijke hitarchief. Simply Red - gisteravond na drie jaar terug in nieuwe be zetting - kent een rustige start met veel nummers van de nieuwe cd 'Home'. Het eerste geweld breekt los bij 'New Fla me'. Onder aanvoering van het enthousiaste publiek gaan dan ook bij zanger Hucknall (42) de remmen los, die op deze momenten met veel bra voure over het podium mar cheert. Wat daarna volgt is een grote portie overheerlijke nostalgie met inmiddels ach ter ons liggende jaren negen tig stukken van 'Life' en 'Stars', het allerprilste begin ('Come To My Aid') en vervol- gens de nieuwe songs se' en Bob Dylan's 1' 'Positively 4th Street'. In de opvoering van d1 we ouwe' en de nieuw d van 'Home' zit wel bf 'f verschil, met name in I,rt gin van de set. Waar de 5 bij klassiekers als 'Ne *1 me', 'Something Got ted' en 'Fairground' zijn meest zelfverzekeri laat zien en swingend E' nigte bespeelt met een mimiek en lichaamstaaw0 werkt hij de nieuwe n veelal ingetogen af n het boekje'. En dat Hucknall zich op de nummers 'Fake' en 'Mi My Pocket' in feite net bundig kan uitleven diens voorgangers. Eveneens ingetogen, dan wel als het 'feest d Dn kenning' is de akoesiisc 'er sie van 'Holding Bat iU Years', Hucknalls pn 131 mer, dat hij al op 1 leeftijd heeft geschreve: Dat de Britse glamoui een goede kijk op vro ze schoon heeft is beke 8e heeft hij voor zijn tourr "n aantrekkelijk voorprogi 8° weten binnen te sleperm vorm van zangeres Glover. Deze jonge kaanse uit Californië be)rr de zichzelf op piano 1 en met haar krachtige va instrumentale spel A D snel in de klapstemBf brengen. Simply Red geeft op woi 28 mei een tweede co Nederland, dat maal woordvoerster van Mt certs gisteren bekend, treden vindt plaats in 1 r neken Music Hall in Af0: dam. Ada Gons Goosen geïnspireerd door Afrikaanse wildparken door Marjolein Hendriks bilderdam - Soms is het een kunst om bij kunst te komen. Galerie-atelier Ada Gons Goosen is gevestigd in Bilderdam. Er gaat geen bus naar dit gehucht tussen Leimuiden en Langeraar. Toch is de tentoonstelling 'Kat en habitat' de moeite van een reisje meer dan waard. Ada Gons Goosen schilderde onder meer jachtluipaarden. „Ze hebben iets koninklijks", al dus de kunstenares. De inspira tie voor deze expositie kreeg ze na het bezoek van nationale wildparken in Kenia „Ik wilde dieren vangen in hun beweging om te zien hoe hun spieren lo pen." Toen ze terugkwam, maakte ze eerst schilderijen van olifanten. „Ik had niets gedaan met de andere dieren die ik ge zien had. Het is dus eigenlijk een restje Afrika." Vooral jachtluipaarden vindt ze mooi. In Nederland bezocht ze dierentuinen om ze van dichtbij te bestuderen. „Ik vind de chee tah het sierlijkste roofdier van de katachtigen." Ze schilderde de dieren kijkend, loerend en sluipend. „Ik heb alleen de kop van de sluipende cheetah ge schilderd. Toch zie je hoe de schouders staan." Kunst is vol gens haar niet een imitatie van de werkelijkheid, maar een ver beelding. „Je kunt niet alles zien, maar je verbeeldt het je. Dat is het mooie." Tekenen is haar eerste taal. Ze vergelijkt het met slootje sprin gen. „Je moet heel zeker van je zaak zijn, anders val je erin." Vaak loopt ze een paar dagen om een paneel heen, voordat ze begint. „Het is een gevecht." .0 ic Dierportretten van Ada Gons Goosen, te zien op de tentoonstelling 'Kat en habitat'. Foto: Publiciteitsfoto's Vooral over het schilderij van een dreigend uitziend luipaard heeft ze lang gedaan. „Het is zo'n engerd. Hij heeft me recht in de ogen gekeken. Ik kon bijna niet naar het schilderij kijken, want hij ziet er zo vals uit. Ik moest elke keer weer afstand nemen. Het was niet leuk meer. Nu heb ik dat gevoel niet meer. Hij heeft karakter." Ada Gons Goosen heeft een fo tografisch geheugen. Toen ze klein was, vond ze het 'stom' als mensen in het land gingen schilderen. „Dan dacht ik; wat raar, dat kan je toch wel ont houden tot je thuis bent?" Hoewel ze vooraf een goed beeld heeft maakt haar werk tij dens het schilderen wel een groei door. „Ik heb een vierluik gemaakt met luipaarden. Ik had er eerst één geschilderd, maar hij was zo zielig alleen. Ik maak te er nog één, maar ze keken el kaar zo suf aan. Uiteindelijk zijn het er vier geworden." Olieverf vindt ze een 'flauw me dium'. „Foutjes kan je altijd ver beteren. Ik heb ervoor gekozen het mezelf moeilijk te maken. Ik werk met alkydverf op hout. Je hebt 24 uur de tijd om dingen weg te halen. Deze verf maakt laagjes. Het komt daardoor meer naar je toe. Dat is ook de reden waarom ik op de lijst doorschilder." Ze maakt de schilderijen voor zichzelf. „Ik vind het heel erg om ze te verkopen. Als je een maand met een paneel bezig bent, bouw je daar een band mee op." Het schilderij 'Zebra 7' is wel verkocht. „Maar, ik vind het eigenlijk verschrikkelijk. Ik krijg er zelfs buikpijn van." Wat haar volgende project wordt, weet ze nog niet. Wel staat vast dat het weer dieren- portretten worden. „Ik schilder liever geen mensen. Die kunnen zo zeuren." Expositie 'Kat en habitat', t/m 21 september, galerie-atelier Ada Gons Goosen, Bilderdam 28, Bilderdam. Open: wo t/m zo 10.00-18.00 uur. 1 T-» 'm m 'a amsterdam/anp - Regii r ter Kuijpers is een film maken over Florrie F Tonningen, de 'zwarte van de NSB-voorman. gaat 'De Ordening' heti seert zich op het gelj boek van auteur Kees w urn uit 1998. De hc> tu worden gespeeld door Of Schijf, Roeland Femhoi >pc ra van der Groen. Het verhaal gaat over e#jo« journaliste (Schijf) die dracht krijgt het archief oudere dame (Van de op te ruimen. "Zij blijkt I' genote te zijn van f 'ea NSB-leider. Hoewel Rost van To W Heubel (geboren op 11 ber 1914 in Amsterdam L» naam wordt genoemd l0 genoeg parallellen tus i0|< en het hoofdpersonage Verolmen om het ver ;U[ leggen. Regisseur Ern speelde al eerder op ii lai nier met de grens tussf ha fictie. Zijn film Van Go ly losjes gebaseerd op de ifo, ten van de Bende vanV Meinoud Rost van To la (1894-1945) was hoofdi van het Nationale Dag partijorgaan van de dens de Duitse bezet Nederland werd hij l tot secretaris-generaal nanciën. Na de bevrijdii de hij zelfmoord in de| nis van Scheveningen. Tot op de dag van tracht zijn weduwe het a tegoed van haar man houden. In haar hui ike nog geregeld bijeenkoi: 0e| rechts-radicalen plaats. m 'De Ordening" gaat in n 3 ber in première op hf fan lands Filmfestival in Utr Cl ïtg

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16