Oppepper voor winkelbestand Leiderdorp iy LEIDEN REGIO Stuntteam vermorzelt vanavond auto's in Voorschoten an voor bollenschuur op kop van de Dorpsstraat StePreis >zwaar maar mooi' irtraging jaagt ooi op kosten Onderzoekers vinden Winkelhof 'introvert' traffen en vrijspraken r gewelddadige inbraak nkomst Voort ut - Na jaren soebatten er echt van: winkel- Lange Voort krijgt een jz opknapbeurt. Van- wordt in het gemeente- laüJnOegstgeest een infor- ijjeenkomst gehouden uurtbewoners. De voor ingen zijn in volle gang. iw neemt naar verwach te jaar in beslag. De in- i IJiebijeenkomst begint om Oil" tiize lot graveren oorschoten n - De politie houdt 20 mei een fietsgra- I op station De Vink Élll Voorschotense zijde. De JtHOTEI g 20 r rvan 16.00 tot 20.00 dinsdag 13 mei 2003 Monstertrucks op parkeerterrein zwembad Het Wedde door Coen Polack voorschoten - Het personeel van Het Wedde in Voorschoten weet nergens van. „Ik weet niet eens of ik mijn auto veilig kan laten staan", zegt een dame aan de receptie van het zwembad. Het is logisch dat die vragen zich opdringen als er een colonne Bigfoot-trucks het terrein komt oprijden. Deze monsters van auto's staan wereldwijd bekend als roekeloze auto- verpletteraars. Een Duits stuntteam streek gis teren neer in Voorschoten, waar zij vanavond een show geven met hun monstertrucks. De zogenaamde bigfoot-trucks zijn iconen van de jaren '80. In die tijd waren ze populair. Op televisie werd de ene na de andere stuntshow uitgezonden. De auto's maakten deel uit van een gemotoriseerd circus, dat verder bestond uit motorschansspringers en dragracers. De bigfoots zijn grote Amerikaanse pick-up trucks waarvan het onderstel vervangen is door één met vier gigantische wielen. De auto's zijn ruim twee maal zo hoog als de kerels die ach ter het stuur zitten. De Duitser Hans Traber reist sinds eind jaren '80 met zijn stuntshow door Europa. „Van Rusland tot Engeland en van Italië tot Zweden. Het verschilt een beetje per plaats, maar over het algemeen komen er veel kinderen met va der en moeder naar ons kijken. Je moet het zo zien: het circus en de kermis komen een keer per jaar langs in het dorp. Soms wel vaker. Dit zie je maar één keer in de vier, vijfjaar." Hij is al vijftien jaar onderweg met de show en ook al waren de bigfoots op hun hoogtepunt in de jaren '80, Traber trekt overal waar hij komt veel publiek. „Er is dan ook veel meer te zien dan alleen bigfoots. Anderhalf uur alleen maar auto's pletten gaat vervelen. Daarom hebben we ook motorrijders die over bran dende barricades springen, crashende auto's en er is een optreden van onze jongste stun- ters. Die zijn zeven en negen jaar en die doen een voorstelling op motorfietsen." Het team bestaat, naast de jeugdige motorrij ders, uit vijf stuntmensen. Traber. „Het zijn jonge jongens, die vooral heel erg goed kun nen autorijden. Het wilde en destructieve dat vaak met bigfootrijden in verband worden ge bracht, is niet echt op deze stuntmannen van toepassing. Je moet heel koel zijn en heel goed weten wat je doet. Ik wil geen kamikazepiloten achter het stuur. De veiligheid van het publiek mag natuurlijk nooit in gevaar komen." Gisterochtend had Traber nog maar één pro bleempje: hij had nog geen autowrakken om vanavond aan gort te rijden. „In Nederland moeten we altijd naar een autosloop om wrak ken te halen. Dat komt door de milieuwet hier. In Duitsland en Frankrijk komen de toeschou wers vaak zelf een dag van tevoren met hun oude auto aanzetten, met de vraag of we hem in onze show willen gebruiken. Ze zijn dan blij dat ze van dat ding af zijn." iudi De protesten Lvonenden tegen de uit- van de Westwoud- de Zoeterwoudse itstraat komt de school staan. Hoewel de rech- bezwaren ongegrond klaard, heeft de proce- n aanzienlijke vertraging erd. De aannemer heeft d ruim 12.000 euro extra g gebracht. De kans is lat de gemeente bij- 1 Volgens wethouder Van fci heeft de school al ge- fcld gehad voor de uitbrei- aan CDA-raadslid vergoedt de ge- edeextra kosten wel. Gis- bd opperde hij in een sievergadering het idee ar een rentevoordeel- bruiken. „De raad heeft 2001 230.000 euro be- gesteld voor de ver- Dat bedrag is nog al- aan de school overge- aldus Klein „Uitgaande rente van zes procent gemeente een rente van 28.000 euro. Het ernaar dat geld be schikbaar te stellen aan de school." Kleins voorstel heeft de sympa thie van de fractie van Progres sief Zoeterwoude (PZ), maar die wil zich eerst nader beraden. De komende raadsvergadering - op 5 juni - komt PZ met een defini tief standpunt. Bij wethouder Van der Kooi is de suggestie van CDA'er Klein slecht gevallen. Volgens hem klopt de redenering niet. Van 'daadwerkelijke rente' zou geen sprake zijn, omdat de gemeente het bedrag zelf ook moet lenen. Bovendien heeft de Westwoud- school volgens de wethouder al voldoende geld gehad. „Er is tot twee keer toe extra geld beschik baar gesteld. Daarna is tegen het bestuur gezegd: 'hier moeten jullie het mee doen', en daar is het bestuur mee akkoord ge gaan." Verder is de wethouder bang voor precedentwerking. Als de Westwoudschool de schade ver goed krijgt, moet de gemeente volgens hem ook bijspringen in andere gevallen dat bouwwer ken duurder worden door tijd rovende procedures. jag/hazerswoude - Cel- #van tweeënhalf jaar twee hoofddaders, en ak voor één van de jon- ie tijdens de inbraak op ijk stonden en één van de igevers. Dat was de ver- ie uitkomst van de recht - de betrokkenen bij welddadige inbraak in woude-Rijndijk, waarbij ptember vorig jaar twee werden doodgeschoten machinepistool, twee Israëlische hoofd verdachten door de rechtbank schuldig werden bevonden, was niet echt verrassend. Eén van de mannen liep bij het verlaten van de woning in de armen van een politieman. Hij gaf de inbraak toe. De tweede inbreker werd kort na nummer één in de kraag gevat. Ook hij bekende twee we ken geleden zijn aandeel in de zaak. Voor de rechtbank waren beiden goed voor tweeënhalf jaar cel, zes maanden minder dan de officier van justitie twee weken geleden eiste. door Janneke Dijke leiderdorp - Wethouder Roest wil het winkelbestand in Leider dorp een flinke oppepper geven. Winkelhof moet uitbreiden met een megasuper, kledingwinkels en een grotere Hema. Ook het meubelplein en de autoboulevard op de Baanderij wil hij laten groeien. De aanbevelingen van de wet houder economische zaken staan in de Structuurvisie De tailhandel Leiderdorp. In dit rapport is te lezen wat voor soort winkels er zijn in Leider dorp, en wat nog ontbreekt. Na Leiden en Alphen aan den Rijn heeft Leiderdorp de meeste vierkante meters winkelopper vlak van de regio: bijna 65.000, verdeeld over 140 winkels. Lei derdorp beschouwt zichzelf niet als een eiland, maar als onder deel van een regio. De opstellers van het rapport, het bureau BRO uit Vught, betrekken onder meer de Rijneke Boulevard in Zoeterwoude, de Leidse binnen stad en de diverse winkels aan de Leidse Lammenschansweg bij hun analyse. Dat er meer winkelruimte in Leiderdorp bij komt dankzij het centrumplan en het W4-plan langs de snelweg, was al langer bekend. Wethouder Roest wil nu vaststellen wat voor soort de tailhandel daar mag komen. Hij kiest niet voor nieuwe branches bij het meubelplein en op de Baanderij, maar wil meer van hetzelfde. „Ik schiet weinig op met een mobimall voor auto's langs de A4, want dan loopt de hele Baanderij leeg. Wat er zit willen we verdiepen, en zonodig een trekker binnenhalen." Winkelhof heeft een facelift no dig, want nu is het winkelcen trum 'introvert'. Het moet hoog nodig moderner worden, vinden de opstellers van het rapport. Wethouder Roest wil Winkelhof uitbreiden met een megasupermarkt, meer kledingwinkels, een grote sport- of speelgoedwinkel en een grotere Hema. Archieffoto: Mark Lamers Roest wil het winkelparadijs daarom aankleden met een me gasupermarkt (Albert Heijn XL) van 4.000 vierkante meter, meer kledingwinkels in het midden en goedkope segment, een grote sport- of speelgoedwinkel en een grotere Hema. Er is ruimte voor, want dankzij het centrum plan komt er 6.000 vierkante meter winkeloppervlak bij rond om de kruising van de Engelen- daal en de Laan van Ouderzorg. Voorwaarde is dat er voldoende parkeerplekken zijn, want nu is het al vaak file rijden in de over dekte garage. Wethouder Roest overweegt ambtenaren te dwingen te par keren op het terrein in de Hout kamp langs de Engelendaal. „Misschien is het een mogelijk heid dat we personeel pas reis kostenvergoeding geven als ze hun auto op dat terrein parke ren." Hij wil winkelpersoneel ook die kant op sturen. Roest hield zich tot voor kort op de vlakte over de vestiging van Ikea, maar is inmiddels een uit gesproken voorstander. Behalve met Ikea praat Leiderdorp ook met meubelgigant Morres uit Zeeuws-Vlaanderen. Voor zo'n woonwarenhuis is plaats op be drijventerrein Bospoort, dat vlak bij McDonalds naast de A4 ge bouwd wordt. Roest hoopt dat de trekker meer bezoekers naar het meubelplein lokt. Ook rond het plein zelf moeten meer win kels komen. „Als je niets doet, zit je voor je het weet onderaan de glijbaan." Het voorstel van provincie-gedeputeerde Norder om de Rijneke Boulevard naar Leiderdorp te verplaatsen, vindt Roest onzin. „Ik begrijp de ge dachte erachter, maar het is niet haalbaar." Mocht het ROC, op de kop van de Baanderij, verhuizen naar Leiden, dan wil Roest op de vrij komende grond autobedrijven vestigen. Zo wordt de autobou levard beter zichtbaar. „Er moe ten meer bedrijven komen en het moet opvallender." Nieuwe branches, zoals mode, sport en schoenen, wil hij niet toestaan op de Baanderij, hoe graag som mige ondernemers dat ook wil len. Volgens het rapport zijn de wijk winkelcentra op orde, behalve de Oranjegalerij. Die krijgt dit jaar een nieuw jasje: het terrein wordt opnieuw bestraat en de lantaarnpalen, vuilnisbakken en bankjes worden vervangen. dat is geen chantage: dat is ons recht. Als we het ergens niet mee eens zijn maken we be zwaar." Van Duijn weet dat zo'n overeenkomst juridisch moeilijk ligt. „We noemen het gewoon een gen tlemen 's agreemen t. Warmunda wil daar niets van weten. „Aan dat soort akkoord jes gaan we absoluut niet begin nen. Al is het alleen maar omdat Van Duijn nooit kan garanderen dat anderen niet alsnog bezwaar maken. We staan nog steeds vierkant achter ons eigen plan. We vinden het goed en we gaan er gewoon vanuit dat dat wordt uitgevoerd. Er zal nog heel wat water door de Leede moeten stromen willen we daar van af zien." De Warmondse politiek is on dertussen sterk verdeeld over de actie van het bewonersplatfonn. De gemeenteraad is gematigd positief in het burgerinitiatief. Maar in de commissie ruimtelij ke ordening klonken vorige week ook reacties die op irritatie wijzen. Burgerlid C. van Kuijen van Progressief Warmond vindt de houding van de raad 'proce dureel schimmig'. „De invulling van dit bouwproject is lang gele den al aan Warmunda gegeven en niet aan het bewonersplat form." Raadslid J. van der Voo- ren van Warmond Anders is het daar mee eens. „We kunnen de ze plannen pas beoordelen als Warmunda ze ons voorlegt. De bewoners moeten er verder met de woningstichting uitkomen." Volgens Van der Vooren begint het erop te lijken dat de raad di rect met een projectontwikke laar overlegt in plaats van met bezorgde bewoners. De WD is op de hand van de bewoners. Volgens raadslid F. Van der Scheer wordt de burger zo goed betrokken bij de politiek. warmond - De gesponsorde steptocht naar Oostenrijk, die deWarmonders Cees Vink en Han Schipper momenteel on dernemen, verloopt volgens schema. Gisterochtend hadden de Warmonders er 770 kilome ter opzitten. Volgens Cees Vink waren vooral de eerste dagen buitengewoon zwaar. „We hebben toen grote afstanden afgelegd. We komen 's avonds pas laat in onze hotels aan. Gisteren hebben we een helling van 12 procent moeten beklimmen." „De tocht is zwaar", zegt Vink, „maar we komen door prachtige landschappen waar je met de auto nooit komt." De opbrengst van de sponsorrit gaat naar de afdeling in het LUMC waar kin deren met kanker of aids wor den behandeld. (advertentie) is geen chantage, dit is ons recht' 1 Polack - Als het aan de be- van de kop van de War- e Dorpsstraat ligt, gaat >ouw op de plek van de lige Dekkersgaardflat er- is een historische bol- De architect die zij in hebben genomen, heeft irpen voorgelegd aan van de commissie voor ike ordening. Frank Goppel vindt ontwerp meer recht de schoonheid van id dan de plannen van lichting Warmunda. De lichting ontwierp voor irsgaard een woonflat iels eronder. Het ge laakt deel uit van de die Warmunda heeft kop van de Dorpsstraat, "•laats van het Meerpunt- moet een appartemen- >lex komen met op de grond een C1000-super- ..Ik vind de tekeningen "munda niet verstandig, uwen die de woning- wil neerzetten gaan aan de kwaliteiten en de [en van het dorp. Het wijfeld bouwkundig 'ouwen, maar ze heb- tsVVarmonds. Toen ik de keer door het dorp liep I1 op, dat er hier zoveel P karakteristieks is. Wij I daarom dat je op de 1 de Dekkersgaardflat touw moet bouwen dat prlijk van het dorp eerder Pt dan verandert." 1 denkt dat zijn ontwerp "orrentie met Warmun- inen makkelijk aankan, pbben ons op dezelfde ^punten gebaseerd en "ton aan alle eisen die de woningstichting zelf stelt. We hebben evenveel appartemen ten die voor ouderen en starters geschikt zijn, precies die twee groepen die Warmond aan zich wil binden. Ik kan moeilijk in schatten hoe groot de kans is dat onze versie uitgevoerd wordt, maar ik denk dat we in ieder geval kunnen inspireren tot een nieuwe discussie." Directeur Hans van Mameren van woningstichting Warmunda heeft de plannen van de bewo ners globaal bekeken. „Wat me het meest opviel is dat de appar tementen erg klein zijn. Een se niorenwoning van vijftig vier kante meter raak je niet kwijt." Van Mameren sprak, na eerdere aarzelingen, afgelopen week met het bewonersplatform. „Het gesprek is in goede sfeer verlopen. We gaan de plannen nog nader bekijken, want we willen met een goed onder bouwde reactie komen." De bewoners willen het volgens woordvoerder Cees van Duijn graag op een akkoordje gooien met de woningstichting. „Als de Dekkersgaard naar onze ideeën gebouwd wordt, dan zullen we geen bezwaar indienen tegen de plannen die de woningstichting heeft voor het Meerpunt. Nee, Het bouwplan dat woningstichting Warmunda voor de locatie Dekkersgaard indiende (onder), wordt door de omwonenden fel bekritiseerd. Architect Frank Goppel ontwierp een alternatief gebouw (boven) dat oogt als een ouderwetse bollenschuur. Illustraties: PR

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15