Draadloos iternet voor tudenten 'We worden oud. Dat hou je niet tegen' Brandweer werft personeel bij sportclubs LEIDEN REGIO tichting De Binnenvest: 'VOP moet een kans krijgen' Crucell werkt niet aan SARS-vaccin R3 itiatief hoogleraar Borgman IfflllnM Ül DINSDAG 13 MEI 2003 Directeur W. Brandhorst van ting De Binnenvest voor maat- ppelijk werk, ziet de proef met de (Verplaatsbare Opvangplek) met ouwen tegemoet. „Wil je mijn lonlijke mening", zo reageert hij tste instantie op de vraag wat hij igenlijk van de VOP vindt, „want die geef ik niet." Om vervolgens terug te vallen in zijn professionele rol. „Het geeft geen pas om tegen alcoho listen te zeggen jij mag hier niet zijn, wegwezen, zoals dat nu gebeurt. Je kunt mensen wegsturen maar dan moet er wel een plek zijn waar ze wél naar toe kunnen. Die komt er nu dan, waarschijnlijk. Dat is de waarde van het experiment. We zijn weliswaar in februari 2002 naar een gelijksoortig project in Enschede gaan kijken maar daarna heeft de wereld in Leiden stil gestaan. De zaak is nu in een stroom versnelling gekomen, het is ineens ra zendsnel gegaan." „Momenteel kijken we hoe we het project met onze medewerkers moe ten invullen. We hebben natuurlijk al ervaring met het Slaaphuis en de Cri sisopvang. Onze medewerkers die bij de VOP komen zijn daar niet constant, maar proberen als ze aanwezig zijn met de bezoekers in contact te ko men. Kijken hoe je ze kan helpen, be geleiden of doorverwijzen naar een in stantie die iets met ze kan." „De kem van het verhaal is dat de mensen waar een VOP zich op richt al in Leiden zijn. De doelgroep is er al. Je concentreert de overlast inderdaad op één plek maar de overlast in de rest van de stad neemt af. Daar heb ik goe de hoop op. In Enschede is de VOP een succes maar Leiden is anders dan Enschede. Zekerheden worden er nooit geboden. Het is een experiment op een locatie voor twaalf weken. Daarna moeten we maar eens kijken hoe het is gegaan." iud ifd, n De Leidse hoogleraar ooi Borgman (41) van de Leiden iopi srsity School of Manage nd (LUSM) verzorgt voor 17 ves snten een wifi-aansluiting. Vin deels buitenlandse studen tinnen op hun kamer in het vaibeth Ziekenhuis aan de Hooi- s gn itgeen goede internetver- issf ng krijgen. Zij zijn aangewe- ■lin( op het studentencentrum ikbi 1$, maar dat is in de week in en na 22.00 uur niet open. it] w'ifi krijgen de LUSM-studen- izen lolgens Borgman internet- gxtij mailfaciliteiten met een ■ekli behoorlijke' kwaliteit. /ze van nans initiatief is uit nood ;esd ren. De Stichting Leidse 1 en ntenhuisvesting (SLS) is o.\ an plan om haar panden te tien van snel internet, AD- eu (kabel. Voorlopig geldt als op; om vijftig procent van de irs aan te sluiten. Het Elisa- iau Ziekenhuis moet echter ,et worden verbouwd en gere- er( erd. Bekabeling is daarvan onderdeel. Maar Borgman (iel niet wachten. „Onze stu- jk h tn komen een jaar naar Lei den m betalen daar 24.000 euro jegeld voor. Dan moet je itsoenlijks bieden, ook snel net dus." pian wendde zich daarom lub Schuurmans van Wi- Leiden. Deze organisatie sinds begin dit jaar aan idloos computernetwerk stad. Doordat intemetpro- "lemon een aansluiting op iet heeft verzorgd, wordt iteressant als alternatief [vast internet'. Eind volgen- ik komt er een kleine zen- de Hooglandse Kerk, ir een groot deel van on line komt. Omdat het (advertentie) KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? JII.IM.U'MJII.IJ.IM Hn kunststof rhjIf kozijns n voormalige ziekenhuis dan bin nen het bereik van de zender valt, kunnen de studenten mee doen. Installatie van een ontvanger voor wifi vereist wat knutsel werk, maar volgens Borgman is het allemaal heel eenvoudig. De aanschaf van de hardware, die vooral bestaat uit een kaart, een ontvanger en een snoer, kost veertig euro. „Eventueel kan het LUSM dat nog wel betalen", vindt hij. „En zo niet, dan kun nen de studenten hun wifi-setje na hun studiejaar doorverkopen aan hun opvolgers." Borgman noemt wifi 'een uniek experiment'. „Ik ken wel univer sitaire campussen die een wifi- netwerk hebben, maar dat een complete stad erop zit, dat is uniek. Ook het concept dat ie dereen die wil, mee mag doen, is nergens in de wereld ver toond." Hij is zo enthousiast dat hij besloten heeft Wireless Lei den te helpen. Volgende week krijgt hij een wifi-zender op het balkon van zijn appartement, dat zich op de dertiende etage in de Merenwijk bevindt. Het noordelijke deel van de Meren wijk en zelfs Woubrugge kun nen dan inloggen op het wifi- netwerk. Daarnaast heeft hij zijn studenten aan het werk gezet om een businessplan te ontwer pen waarmee wifi commercieel rendabel kan worden. Borgman vindt eigenlijk dat de Universiteit Leiden 'een voor trekkersrol' moet vervullen bij het ontwikkelen van wifi. „Het zou toch fantastisch zijn als je alle studenten een laptop en een wifi-aansluiting kunt geven, zo dat zij waar ook maar in de stad kunnen werken." Maar de afde ling informatisering en het Col lege van Bestuur aarzelen. Het wifi-systeem is inbraakgevoelig en kan dus niet op het SURF- net, de provider van de Neder landse universiteiten. Maar Borgman heeft de informatici van het LIACS, het Leiden Insti tute for Advanced Computer Science, al gevraagd om een be veiliging voor wifi te ontwerpen. Zo hoopt hij de universiteit over de streep te trekken. •LEIDEN WIJK LADDER meerburg - Peuterspeelzaal Knuffel heeft na de zomerva kantie plaats voor een aantal peuters van 2 tot 4 jaar. Ouders en kinderen kunnen op school dagen van 8.45 tot 11.45 uur langs komen voor een kennis making. De peuterspeelzaal, een onderdeel van B4kids, is gevestigd in buurtcentrum Ma- tilo, Zaanstraat 126, telefoon 5898326. pancras - Het Digitaal Lokaal van de Openbare Bibliotheek kan op de momenten dat er geen cursussen worden gege ven, gehuurd worden door or ganisaties en instellingen. Er zijn tien computers voor cursis ten en een voor de docent be schikbaar. Ook staat er een be- amer. De programma's Word, Internet Explorer, Outlook Ex press, Excel, PowerPoint en Frontpage behoren tot de mo gelijkheden. Het lokaal is te huur op woensdag van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 16.00 uur; op zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur. Per dagdeel bedra gen de kosten 135 euro, exclu sief btw en de voorzieningen van het leescafé. Meer informa tie: www.obl.nl of Loes Schwenke, 5161626. GASTHUiswijK - Wijkvereniging Aktief verzorgt vrijdag een kaart- en sjoelavond in het clubgebouw aan de Berlage- straat 2. Aanvang 19.30 uur, de zaal is om 19.00 uur open. pancras - Liefhebbers van kla verjassen kunnen daarvoor zondag 18 mei terecht in buurt huis de Pancrat aan de Middel stegracht 85. De zaal is om 12.30 uur open, om 13.30 uur wordt er begonnen. Een van de 201, minimaal diamanten Leidse bruidsparen. Foto: Henk Bouwman Weemoed en nostalgie op Leidse bruidsparenmiddag door Silvan Schoonhoven leiden - Ingehouden kreetjes van afgrij zen gaan door de raadzaal als het Leidse stadhuis verandert in een hellepaleis van vuur en ijs. „Ohgottegottegot", verzucht een dame met een roze broche op jaar colbert en haar hand in ontzetting voor de mond geslagen. „Weet je nog. Dat was me wat." Als de projector met de zwart - witbeelden van de stadhuisbrand zwijgt, schuifelen de ouderen terug naar de Bur gerzaal. Na de oude filmbeelden is het daar tijd voor meer vrolijkheid, door Per ry Cavello gegoten in de vorm van het Nederlandse lied. Op een mooie dag in meireden Jan een Keetjemet getuigen naar 't stadhuisI in een blauw coupeetje. De bruidsparenmiddag, door de ge meente Leiden georganiseerd voor lang durig gehuwden, trekt dit jaar zo'n dertig bruidsparen, diamant of duurder. Loco- burgemeester Ron Hillebrand heeft wel wat cijfertjes. In Leiden zijn er 147 echt paren die vijftig jaar zijn getrouwd, 41 die het zestig jaar hebben volgehouden, tien die 65 jaar huwelijk achter de rug hebben en zelfs twee die al zeventig jaar bij elkaar zijn. „U kunt daar een kopje koffie krij gen", zegt Hillebrand. „Maar ik weet ze ker dat de alcohol straks ook rijkelijk zal vloeien", belooft hij samenzweerderig, met de bedoeling het wat nog wat af wachtende gezelschap op te porren. Bram is 'in de tachtig' en hoeft niet zono dig met zijn naam in de krant. Maar wat hij wel kwijt wil is dit: het is net een schoolfeestje in de Burgerzaal, net als 65 jaar geleden. „Ze zouden die tafeltjes aan de kant moeten schoppen, dan kunnen we zo meteen dansen. Hoewel, de mees ten zien er niet uit of ze daar nou zo'n zin in hebben. Ja, we worden oud. Dat hou je niet tegen." „Als ik het geweten had, was ik thuisge bleven", zegt Paul Walter somber. Walter is 86 en 60 jaar getrouwd, maar hij zit niet te wachten op 'een bijeenkomst met allemaal vreemden'. „Als Uc 65 jaar ge trouwd ben, blijf ik mooi thuis. Als ze elk bruidspaar nou gewoon een cadeau ge stuurd hadden, met een paar flessen port en wat dure dingen, waren de mensen veel gelukkiger geweest." Walter is 'praktiserend katholiek' die nog 'elke dag naar de Lodewijk loopt'. Vroe ger was alles beter, vindt Walter. De we reld is er niet op vooruit gegaan en de moraal is 'foetsjie'. „De mensen hebben maling aan de tien geboden. Nederland is een missieland geworden. Wie zie je nog in de kerk? Bijna niemand. Seksuele moraal? Die is er totaal niet meer. Alles kan en alles moet tegenwoordig. En wie gaat er nog terug naar de supermarkt als ze iets vergeten zijn af te rekenen? Ook niemand. Vroeger, toen we jong waren, deden we dat beslist wel. En kijk naar die house-muziek en discotheken. Daar huist de duivel. We horen in bed te liggen 's nachts. Als er eentje om twee uur aan gerand wordt, zeg ik: die heeft erom ge waagd. Wij liepen hooguit eens in het jaar, bijvoorbeeld na een slotbal na twaalven nog op straat. Normale mensen horen dan thuis te zijn." Prijswinnaars Paaspuzzel De oplossing van de Paas puzzel uit deze krant van 19 april luidt: 'Hij heeft het zo druk als de kippen met pasen' De winnaars van een VW- bon van 25 euro zijn: B. Stam, Havixhorst 9, Al phen aan den Rijn; M. Arnoldus-Obdam, Kanaal straat 113, Lisse; Mw. C.M. Roemelé, B. van Zuylenstraat 2, Leiden; Mw. A. van den Berg, M. Rut- gersweg 36, Leiden; L. van Houten, H.R. Holst- straat 11, Noordwijk; M. Regeer, Chopinlaan 16, Hazerswoude-Rijndijk; G. Gravekamp, Joghüaan 5, Valkenburg; Mw. A. de Vriend-Develing, Klompenmaker 8, Leider dorp; W. Kuyt, Rijnstraat 36, Kat wijk; M. Clouder, Diefsteeg 11/a, Leiden. fee mannen met grote snor- pie al kaartend wachten tot rene gaat. Dat is het beeld :1 mensen hebben van de weer. Een heel verkeerd 1, zo blijkt Kunnen kaar- is geen vereiste om brand- n of -vrouw te worden, lortieve instelling wel. kom begon de brandweer in n gisteravond bij rugby- IDIOK met de campagne iwe brandweerlieden ge it'. En, voor alle duideÜjk- L dat kunnen mannen én twen zijn. Via promotiemateriaal dat bij alle sportverenigingen in Leiden en omgeving wordt neergelegd, hoopt de brandweer de interes se van mogelijk nieuwe brand weerlieden te wekken. Als één van de leden van een vereniging bij de brandweer gaat werken, sponsort de brandweer zijn of haar club. Zo hebben beide partijen er voordeel bij en helpen sportver enigingen mee de paraatheid van de brandweer en daarmee de veiligheid van alle Leide- naars te garanderen. Het mes De Blauwe Steen, die aJ 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Ti mote us Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 snijdt dus aan twee kanten. De sportvereniging krijgt geen geld, maar de brandweer voor ziet de club in iets waar behoef te aan is. „En dat kan van alles zijn", aldus brandweerofficier Arjan Stam. „Misschien heeft een voetbalclub wel ballen, doelnetten of witkalk nodig. Misschien heeft de medische staf wel gebrek aan rollen tape. Daarin kunnen wij dan voor zien. Bijkomend voordeel is dat de wervingsactie niet tijdsge bonden is, maar voorlopig on beperkt doorloopt. De Leidse brandweer is sinds 1943 één van de weinige volle dige beroepskorpsen van Ne derland. Dat betekent dus dat er geen vrijwilligers zijn. Vieren twintig uur per dag, zeven da gen per week zijn er twee ploe gen brandweerlieden paraat op de twee kazernes in Leiden: aan de Gooimeerlaan en de Roose- veltstraat. Maar het werk be staat uit veel meer dan alleen maar wachten. Zo is de brand weer bezig met opleiden, spor ten, oefenen van bijvoorbeeld duiken of uitrukken bij onge lukken met chemische stoffen, onderhoud van materieel of het uitzagen van verkeersslachtof fers uit een autowrak. Kortom, de brandweer probeert als de sirene gaat, volledig te zijn voorbereid om professionele hulp te verlenen bij branden of ongelukken. Om al die taken te kunnen uit voeren, zoekt de brandweer Leids bedrijf weerspreekt geruchten Brandweerofficier Arjan Stam overhandigt een informatiemap met daarin alles over de opleiding bij de brandweer aan DIOK-voorzitter Gerard Kemps. Mede-bestuurslid Nico Langezaal van DIOK (réchts) kijkt toe. Foto: Henk Bouwman mannen én vrouwen die spor tief zijn, die houden van werken in teamverband en die bij voor keur een technische opleiding hebben (lts of mts). Daarom wordt de hulp ingeroepen van de sportverenigingen. Maar na tuurlijk kunnen ook mensen die geen lid zijn van een sportclub solliciteren. Sollicitanten moe ten een zeer goede conditie hebben, bij voorkeur tussen de 21 en 28 jaar zijn, tussen de 1.65 en 1.95 lang zijn, goed kunnen zwemmen in verband met de duikopleiding, een specialisti sche opleiding willen volgen, in het bezit zijn van een geldig rij bewijs en in Leiden of directe omgeving wonen. Reageren? Voor 1 juli wilde brandweer de sollicitatieproce dures hebben afgerond .want in september begint de nieuwe opleiding. Geïnteresseerden kunnen 071-5240705 bellen of kijken op internet www.brand- weerleiden.nl Eric-Jan Berendsen door Wilfred Simons leiden - Het Leidse biotechnolo giebedrijf Crucell ontkent dat het werkt aan een vaccin tegen het SARS-virus. Hardnekkige ge ruchten hierover doen de ronde bij beleggers die actief zijn op de NASDAQ, de Amerikaanse aan delenmarkt voor technologie fondsen. Eind april bereikten aandelen Crucell een top van 2,45 dollar per aandeel en wis selden zij in grote hoeveelheden van eigenaar. Volgens woord voerder L. Kruimer van Crucell heeft de vraag vooral te maken met de gunstige cijfers over het eerste kwartaal van grote farma ceutische en biotechbedrijven. „Beleggers denken: als het met de grote goed gaat, zal dat met de kleintjes ook wel zo zijn." Dat zulke geruchten de ronde doen, is op zichzelf niet vreemd. Crucell werkt in opdracht van de Amerikaanse overheid aan een vaccin tegen het ebolavirus. Ook dat is een ziekte die regel matig in het nieuws komt en dan steevast tot paniek leidt. Sinds bekend is dat Crucell ge neesmiddelen kan maken tegen ziekten die in de publieke opinie onrust veroorzaken, duikt bij el ke nieuws-hype het gerucht op dat Crucell 'eraan werkt'. In de zomer van vorig jaar steeg het aandeel Crucell op de NASDAQ sterk, op basis van een gerucht dat het Leidse bedrijf zou wer ken aan een vaccin tegen het West Nile Virus. Dat is een met malaria vergelijkbare ziekte die in de Verenigde Staten tot aan houdende paniek leidt. Crucell zag zich zelfs gedwongen om het gerucht officieel te ontken nen. Kruimer vindt dat de aandelen handelaren 'veel te scherp' rea geren. „Als je weet hoe het SARS-virus in elkaar zit, dan heb je nog geen medicijn. Het duurt lang voordat een nieuw middel is toegelaten." Als de Chinese overheid erin slaagt om SARS uit te roeien, is een geneesmiddel niet noodzakelijk. Nieuwe virus sen hebben bovendien de nei ging om te muteren, om welke reden Kruimer binnenkort een 'SARS-2' verwacht. Een toegela ten vaccin verliest darmee snel zijn effectiviteit. Crucell krijkt daarom voorlopig de kat uit de boom. Dit wil niet zeggen dat Crucell niet geïnteresseerd is in vaccins tegen nieuwe infectieziekten. „Wij werken op dit moment aan één a twee vaccins, maar wij kunnen nog niet zeggen om welke ziekten het gaat", aldus Kruimer. „Eerst moet de finan ciering geregeld zijn. De Ameri kaanse overheid betaalt de ont wikkeling van het vaccin tegen het ebolavirus en dat betekent een gering risico voor ons. Zo'n soort financiering zoeken we ook voor de nieuwe producten in de pijplijn." Kruimer wil be vestigen noch ontkennen dat één van die nieuwe vaccins voor het West Nile Virus zou zijn.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13