Trouwen op locatie is in REGIO Schooldirecteur, zoekt u tuur- en schei en docent? bel ons op9 DINSDAG 13 MEI NAVRAAG Nederland presteert slecht in de exacte wetenschappen. Het aantal bèta-studenten is tussen 1993 en 2000 sterk gedaald. Maar zonder de meest concurrerende en dynamische kenniseconomie van Europa. Navraag bij decaan FRANS SARIS van de Faculteit der Wiskunde en Natuurwetenschappen van de Universiteit Leiden. De Ondenvijsraad maakt zich zorgen over het 'grote tekort aan kennis in de exacte wetenschap'. Waar komt dat tekort van daan? „Dat is duidelijk: er kiezen te weinig middelbare scholieren voor. Het aan tal scholieren dat voor ge neeskunde of biologie kiest, blijft wel op peil, maar de daling in het aan tal eerstejaars wiskunde, natuurkunde, scheikunde en sterrenkunde is echt, echt dramatisch." Sterrenkunde ook? Dat was toch altijd een erg populair vak? „Ja, dat dachten wij ook. Maar de vooraanmeldingen zijn dit jaar bedroevend. Elk jaar houden wij, als universiteit, een sterrenkun- dekamp voor scholieren in Dwingeloo, bij de radiosterrenwacht. Dat was altijd een enorm populair kamp. Dit jaar hebben we het voor het eerst moeten afzeggen. Er waren maar drie aanmeldin gen! Daar kan je geen kamp voor organiseren." Vanwaar die afnemende belangstelling? „Leerlingen hebben het gevoel dat exacte vakken moeilijk zijn. Daar staat onvoldoende het gevoel tegenover dat het geweldige vakken zijn, waarin fantastische dingen te ontdekken zijn. Er zijn te weinig goede exacte docenten in het voortgezet onderwijs, die ook nog eens te weinig contact hebben met de leerlingen." Denkt u dat u iets kunt doen om het tij te keren? „Ik heb eerder al tegen het Leidsch Dagblad gezegd dat wij, als fa culteit, de scholen willen helpen. Wij willen het enthousiasme voor onze vakken op de leerlingen overbrengen. Ik zeg het nog maar eens: schooldirecteur, hebt u een moeilijk vervulbare kleine vaca ture in het exacte onderwijs; bel ons op, wij zorgen voor iemand. Als het maar op fietsafstand is. Dat aanbod blijft onverkort staan." De oplopende werkloosheid heeft meer mensen naar de gezond heidszorg gelokt. Misschien kan de recessie helpen? „Ik weet het niet, maar ik zeg één ding: het bedrijfsleven zit om af gestudeerden in de exacte vakken te springen. Zelfs in deze tijd van economische terugloop hebben onze afgestudeerden direct werk, recessie kennen wij hier niet." tekst: Wilfred Simons foto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, zaterdag 13 mei LEIDEN - Het buurtcomité Noordvest heeft wethouder Waal (ruimte lijke ordening, links op de foto) gevraagd alles in het werk te stellen om de plannen voor een koopcentrum aan de Langegracht te torpe deren. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. ANNO 1953, Woensdag 13 Mei BINNENLAND - Binnenkort zal heel Nederland weer in spanning wachten op de komst van de Eerste Hollandse Nieuwe. Op 26 Mei va ren ongeveer 200 van de 241 loggers die ons land rijk is, op 2 Juni vaart de rest van de haringvloot uit. Dan stomen de schepen weer in volle kracht naar de haringgronden in het Noorden, waar de netten worden uitgegooid. Dan begint weer de race van de haringjagers naar de havens, de race die telkenjare de gehele visserijwereld in span ning houdt. Het uitvaren geschiedt in twee groepen en bovendien met een beperkt aantal netten per schip, (dit jaar 50 tegen vorig jaar 60) om te voorkomen, dat de markt in het begin overvoerd wordt, en bovendien om te zorgen, dat de kwaliteit van de tere maatjesharing die aan boord moet worden verwerkt, op zo hoog mogelijk peil komt. Al naar de vangstresultaten en de ontwikkeling van de markt wordt uitbreiding van het aantal netten toegestaan. De uitvaart van de haringvloot gaat telkenjare gepaard met vlagge tjesdagen in de haringhavens. Ook Katwijk was gewoon, aan die vlag getjesdagen mee te doen, maar dit jaar heeft het havenloze centrum van de haringvisserij van deze feestelijkheden afgezien. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: BM. Essenberg, C P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres. Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-maiL abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. me) p/kw €55.00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0.50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr. 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV. 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Stel, het is zondag en je hebt con dooms nodig. Dan heb je in Katwijk een probleem. „En dat betekent dat wij op zondag geen seks kunnen heb ben." Nuchter zijn de bezoeksters van meidenclub Girls Only in jonge rencentrum Scum zeker. „Gewoon altijd condooms op zak hebben, dat is het beste." Dat wil zeggen: als je geen geslachtsziekte wilt oplopen. Ze zijn tussen de twaalf en zestien jaar jong. Tijdens de biologieles heb ben ze 'wel eens een hoofdstukje' over geslachtsziekten gehad. „Was wel grappig", vat Marieke (14) die les samen. Blijkbaar wil ze er toch meer over weten, anders zat ze op deze maandagavond niet in het zaaltje van Scum. Gerda de Groot van de GGD Zuid-Holland Noord is daar uitgeno digd om meer over 'SOA's' te vertel len. „Dat wat je vroeger geslachtziek- ten noemde, heten nu: Seksueel Overdraagbare Aandoeningen." De jongens van Scum zijn er ook, duidelijk hoorbaar op de achter grond. Harde muziekdreunen en ge tik tegen de ramen. Nieuwsgierig loe ren ze door de neergelaten luxaflex „Ze kunnen niet naar binnen kijken", zegt De Groot. „Alles wat hier gezegd wordt blijft binnen deze muren. Daar kunnen jullie van op aan." En ze be gint de bijeenkomst met een angst wekkend betoog over nooit meer ver dwijnende aandoeningen (herpes, genitale wratten), de kans op on vruchtbaarheid (chlamydia) en dode lijke ziekten (aids, syfilis). „Het beste is om dit te voorkomen en veilig te vrijen." Het lijkt simpeler dan het is. „En als je later dan oud bent en je wilt een kindje met een man: hoe weetje dan dat hij geen ziektes heeft?" Héle goeie vraag, zegt Gerda. „Dan kun je je la ten testen." Maar dat geeft nieuwe problemen. Als je jong bent, kom je immers regelmatig de 'liefde van je leven' tegen. „Moet je je dan steeds weer laten testen?" Een meisje van 13 begint al te zuchten bij het vooruit zicht. „Zo kan het wel jaren duren dat je met een condoom moet vrij en." Dat klopt, zegt Gerda. „Ja, het is heel erg lastig, maar je weet wat er anders kan gebeuren en dat wil je toch ook voorkomen." Best kans natuurlijk dat het toch niet van komt, van zo'n latex-gevalletje. Of het nou een zondag in Katwijk is, of dat je te verlegen bent om het ge bruik van een condoom voor te stel len. Veel jongeren vrijen regelmatig 'onveilig". En dan kan het gebeuren dat je met de gebakken peren naar de huisarts moet. Ook dat is geen prettig vooruitzicht, vinden de meiden, die vrezen dat de dokter onmiddellijk de rest van de familie inlicht. „Nou, jul lie zijn bij ons ook van harte welkom hoor", zegt de GGD-medewerkster. „Wordt dat dan ook niet aan je huis arts doorverteld?" Nee, daar hoeven ze niet bang voor te zijn. „En we hel pen jullie gratis." Daarna is het tijd voor een korte oe fening 'condoom omdoen'. De papri kachips gaan even van tafel, een vleeskleurige dildo komt ervoor in de plaats. „Wie wil het even proberen?" Eén meisje moet haar gêne overwin nen; de rest weet precies hoe het moet. „Het gaat nu heel makkelijk, maar in het echt is dat niet zo." Na anderhalf uur winnen de jongens van Scum het van Gerda de Groot. Een paar meiden gluren door de luxaflex en steken hun middel op. „Weten jullie dat hier alleeni condoomautomaat op de jon) hangt? Vreemd toch?" Bij het gaan wijst de GGD-medewerl een tafel vol informatiefolders tis pakjes condooms. „Ik neemi een pakje condooms, die foldei ik niet. Trouwens, ik neem twee jes condooms." Girls Only is een meidenclub met selende activiteiten, die één keer it drie weken worden georganiseeri doorManon Vaillant en Saskial j derduyn. De komende twee bijee komsten (2 en 16 juni) staan in h ken van grafitti-kunst. Erna Straatsma Het aanbod aan bijzondere trouwgelegenheden in de omgeving is de afgelopen jaren flink toege nomen. Een huwelijk 'op locatie' is in. De kosten van zo'n bruiloft kunnen hoog oplopen, maar in sommige dorpen en steden valt het enorm mee. Parachutesprongen en helikopterlandingen niet inbegrepen, dan. Een overzicht van de mogelijk heden. Zoetenvoude: Voor een kleine gemeente heeft Zoeterwoude een breed scala aan trouwmogelijkheden. In principe is elke locatie bespreekbaar. Sinds april 2002 kun je trouwen in de voormalige stal van de Oud-Hollandse boerderij van de familie Kolft aan de Noordbuurtseweg nummer 2. Daarnaast is het mogelijk om aan B en W toe stemming te vragen voor een willekeurige alter natieve trouwlocatie elders in het dorp. Stalhuwelijken zijn alleen mogelijk op donder dag, vrijdag en zaterdag in periode april tot en met haft oktober, wegens het ontbreken van verwarming. Er is plek voor vijftig gasten en de extra kosten zijn 155 euro. Dat bedrag komt bo venop het standaardtarief, dat tussen de 370 (donderdag en vrijdag) en 535 (zaterdag) euro ligt. Vorig jaar maakten vijf stellen gebruik van de mogelijkheid om in de stal te trouwen. Vorig jaar trouwden drie Zoeterwoudse stellen elders: in hun eigen huis aan 't Watertje, in de kaasboerderij van Theo van Leeuwen (waar het paar elkaar had leren kennen) en in een woon huis aan de Westeindseweg. Huwelijken op moeilijk bereikbare plekken in de buitenlucht zijn vanwege diverse praktische consequenties niet toegestaan. Gemeentewoordvoerder Joop Harland: „We hebben wel eens het verzoek ge kregen om een huwelijk te sluiten midden in een weiland, maar dat soort dingen doen we niet" Noorchvijk: Buiten het gemeentehuis kunnen stellen met een goed gevulde portemonnee elkaar het ja woord geven in twee vijfsterrenhotels: Huis ter Duin en de Hotels van Oranje. Houd er reke ning mee dat die hotels wel verplicht stellen dat de gehele bruiloft er plaatsvindt. Ter voorbeeld: de kale zaalhuur van de Royal Lounge in Huis ter Duin bedraagt 940 euro en de Keizerzaal kost hier minimaal 2.175 euro. Eten en drinken, plus eventuele overnachtingen komen daar nog bij. Daarnaast is de Gildezaal van het Hof van Holland in de Voorstraat open voor trouw plechtigheden. Hier is het houden van een feest niet verplicht (maar wel huur van de zaal). De leges die de gemeente bij alle alternatieve loca- Steeds meer bruidsparen kie zen er voor te trouwen op een andere plaats dan in het ge meentehuis, zo als bijvoorbeeld in een stal in Zoeterwoude. Foto: Henk Bouwman want het tuinhuis maakt deel uit van het ra< huis. Wel moeten echtparen rekening houd) met een zeer beperkte ruimte en het ontbrel van verwarming. Geen blote jurk dus en alle gasten staan in de open lucht. „Het stel, plu j ambtenaar en de getuigen kunnen er nét in aldus een woordvoerder van de gemeente. „Maar de deuren kunnen openslaan zodat i genen die buiten staan het ook goed ku volgen. En 's winters kan het ook, dan zettaj we toch leuke vuurpotten neer?" Drie andtj paren hebben zich inmiddels ook al aangen voor het tuinhuis. Binnenkort biedt Oegstgeest ook de mogeli heid om in hotel/restaurant De Beukenhof partycentrum La France te trouwen. „De ko I mende raadscommissieronde worden diev stellen besproken." De meerkosten van die caties zijn nog niet bekend. Wassenaar lt „Wij hebben zo'n schitterende trouwlocatie dat we geen alternatieven nodig hebben", 2 een woordvoerder van de Wassenaarse afdjw burgerzaken. Raadhuis De Paauw, een voo; B< lig onderkomen van de Oranjes, is een popi ers re trouwplek. Het vormt een apart onderde t(L van de gemeente, die hoofdzakelijk is geves nt in een modem gebouw in de Johan de Witt straat. un Het jaarlijkse aantal 'verzoekhuwelijken' vai iet bijvoorbeeld Hagenaars en Leidenaars is gn ht j „Ze komen van heinde en verre naar Wasse ling naar", zegt een medewerker van de afdelin[ pp I burgerzaken. „Het is ook makkelijk bereikb is, je kunt goed parkeren en je kunt hier een en 1 mooie fotoreportage maken." Direct naast! wil Paauw ligt een park met vijver en een rozen »lj tuin, waar het op een gemiddelde vrijdagmj m; dag een komen en gaan van feestelijke gekl It* gezelschappen is. In raadhuis De Paauw zd kunnen paren kiezen tussen twee zalen van ri"' verschillende grootte. De kleine zaal is gesd rei voor groepen van ongeveer 40 personen en en kost minimaal 272 en maximaal 538 euro.) ar het gebruik van de grote zaal rekent de ge- zie meente minimaal 419 en maximaal 832 eui f k De toptarieven gelden voor huwelijken opi 01 terdagen. k Ondanks de mooie ambiance van De Paaui 2 waar jaarlijks zo'n 350 stellen in de echt vet vv bonden worden, komen bij de gemeente r« en matig verzoeken binnen voor alternatieve! on ties. Maar B en W zijn niet van plan in die b ni hoefte tegemoet te komen. „Een huwelijkt en toch een bepaalde uitstraling en die vindec en het beste bij een gemeentehuis passen." ge] ties rekening brengt zijn 728,08 euro (tarief in raadhuis is minimaal 330 euro). Van de hotels wordt tot nu toe sporadisch gebruik gemaakt: hooguit vijf keer per jaar, maai' vaak ook min der. De vraag naar andere alternatieven krijgt de ge meente wel, maar B en W hanteren een 'kwali teitsnorm' bij trouwen buiten het gemeente huis. Dat betekent dat stellen geen toestem ming krijgen voor een huwelijk op het strand of in een woonhuis. Leiden: Op Valentijnsdag 2002 begon de gemeente Lei den met de openstelling van acht alternatieve trouwlocaties en daarvan blijkt de Oranjerie in de Hortus Botanicus verreweg de populairste. Vorig jaar kozen 21 stellen voor deze plek, die alleen beschikbaar was tussen mei en half sep tember. De kosten lopen uiteen van 300 tot 450 euro en die komen bovenop de leges van om en nabij de 300 euro (op een doordeweekse dag). Drie stellen weken vorig jaar uit naar de Pie terskerk, waar de extra kosten 3.403 euro bedra gen. Voor dat bedrag staat de ruimte dan wel de hele dag tot je beschikking, want huur per uur is niet mogelijk. „Sinds de kerk open is voor burgerlijke huwelijken zien we ook een opval lende toename in de aanvragen voor kerkelijke huwelijken", zegt Ton Boom. Eén paar ging naar de Regentenkamer van Na- turalis (kosten 325 euro; Auditorium kost 650 euro) en één paai' zei 'ja' in museum de Laken hal (780 euro). De Waag (934 euro) en het Rijks museum van Oudheden (1.053 euro) zijn nog door niemand uitgekozen. De meerderheid van alle stellen, 567 om precies te zijn, koos vorig jaar voor een plechtigheid in de fraaie Burger zaal van het stadhuis, die velen al als een bij zondere locatie zien. Warmond: Even was het mogelijk om op twee locaties bui ten het raadhuis te trouwen, maar restaurant Meemist is afgevallen met de komst van de nieuwe eigenaar. Overgebleven is het Oude Raadhuis, dat al jarenlang beschikbaar is voor huwelijksplechtigheden. De ruimte is alleen ge schikt voor kleinere groepen, van maximaal dertig personen. De meerkosten bedragen 85 euro. De Warmondse trouwleges zijn minimaal 225 euro. gepland in restaurant Alfred's Diner. De meer kosten bedragen 100 euro en komen bovenop de trouwleges van 188 euro. Met de eigenaren van Archeon en Avifauna wordt nog gesproken over de precieze plek voor het ja-woord. „We moeten de puntjes nog op de i zetten", aldus een woordvoerder van de gemeente. Maar een reservering is al mogelijk. Twee jaar geleden was de burgemeester van Al phen nog tegen de openstelling van alternatie ve trouwlocaties. Hij vond het 'niet nodig'. In middels denken B en W met het nieuwe aan bod in een toenemende vraag te voorzien. Voorschoten: Kasteel Duivenvoorden is erg in trek sinds de gemeente bijna drie jaar geleden besloot om deze plek open te stellen voor het sluiten van een burgerlijk huwelijk. Vorig jaar maakten 27 stellen van deze mogelijkheid gebruik. Dat is veel want het kasteel is alleen op een beperkt aantal zaterdagen te huren voor een bruiloft. De locatie kost 850 euro. Om belangstellenden tegemoet te komen rekent de gemeente een la ger tarief dan gebruikelijk: 270 euro. Ter verge lijking: wie op zaterdagochtend in het raadhuis trouwt betaalt 647 euro en -'s middags 819 eu ro. Emily Bremers was vorig jaar een van de be kendste bruiden die haar ja-woord gaf in de Marotzaal van het Voorschotense kasteel. „We trekken veel bruidsparen uit de regio naar ons toe", zegt kasteelbeheerder Arend Slot. „Ik krijg ze zelfs uit Schotland en Venezuela. Dan wo nen hun ouders in Wassenaar en geven ze hier hun bruiloft. Reclame hoeven we niet te ma ken; ze weten ons wel te vinden. Het gaat van mond-tot-mond." De 'raarste verzoeken' krijgt Slot soms om brui loften speciaal te maken. „Zoals laatst, toen een stel vroeg of ze met een parachutesprong hier konden landen. Met een helikopter, wordt ook wel eens gevraagd. In principe is alles mogelijk, als ze 't zelf allemaal maar regelen. Maar ik raad ze dat meestal af, want dat soort dingen zijn be hoorlijk ingewikkeld om te regelen." De para chutesprong ging dan ook niet door. Sinds lange tijd is het ook mogelijk om in het nostalgische Ambachts- en Baljuwhuis te trou wen. De gemeente rekent daarvoor niets ex tra's. Oegstgeest: Na een lange discussie over praktische proble men heeft de gemeente het voormalige tuin huis van de oude Jelgersma-kliniek opengesteld voor huwelijken. Waar vroeger bedlegerige pa tiënten in het zonnetje werden gezet trouwt op 30 mei het eerste paar. Extra kosten zijn er niet, Erna Straatsma Alphen aan den Rijn: B en W van Alphen aan den Rijn wezen op 28 maart drie bijzondere trouwlocaties aan: Ar cheon, Avifauna en Alfred's Diner in Park Rijn stroom. Een eerste huwelijk 'op locatie' staat

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12