LEIDE Gemeente blij met het Aalmarktplan Nationale Startersdag *4 27 mei 2003 voor Ondernemers Leiden blijft kampen met tekorten i» Duistere stalling weer verlicht Universiteit krijgt 'diplomatenklasje' R1 REGIO jlitie zoekt i>g steeds lar vermiste ^idenaar Plannenmakers nu zelf verdeeld Hupsen op de Dag van Zorg -foor jezelf beginnen. Overtuigd zijn van je idee en gewoon de uitdaging langaan. Met een bank die weet wat daarvoor nodig is. En die daarom )p 27 mei 2003 de Nationale Startersdag voor Ondernemers organiseert, n meer dan 50 ABN AMRO kantoren treft u die dag onder meer de iccountant, notaris, de Kamer van Koophandel en specialisten van de bank. Cijk op abnamro.nl/starters voor het kantoor bij u in de buurt. Het begint met ambitie ABNAMR0 dinsdag 13 mei 2003 Brandweer lerft personeel ij sportclubs Trouwen op jcatie is elemaal in n - Naar aanleiding van de n* ep op televisie gisteravond 111 informatie over de vermiste maar Jan van dér Krieke de politie 12 tips binnen- kaf8en momenteel °P e® baarheid worden onder- 18e l De 60-jarige Van der Krie- irecteur van wasserij Ozon et industrieterrein Room- verliet afgelopen zaterdag- m end om 6.00 uur zijn wo- aan de Hoge Rijndijk om zijn bedrijf te gaan, maar 'e niet terug. De volgende rerd hij door zijn familie als ist opgegeven. Ier Krieke reed in een don- auwe BMW uit de 7-serie iet kenteken TD-PN-44. Hij gekleed in een beige col- jwit/beige overhemd, een Levi's spijkerbroek en sportschoenen. Van der is 1.78 meter lang, heeft ir en groene ogen. 'ond deed de politie een ïoproep op de landelijke ionale televisie omdat een jf niet wordt uitgesloten, [een team van twintig man zaak gezet. „We vermoe- lat er meer aan de hand lus een woordvoerder. door Wim Koevoet leiden - Het Leidse college is ak koord met het plan van de pro jectgroep voor het Aalmarktge bied. Dat heeft wethouder R. Hil- lebrand (PvdA/ruimtelijke orde ning) gistermiddag bekendge maakt Op papier is dit een door braak in de moeizame besluitvor ming over Leidens stadshart. Maar de praktijk is nog altijd weerbarstig want in de project groep zelf brokkelt de steun voor het plan af. Een aantal leden is niet te spre ken over de 'winkeltrekker' die in de Aalmarktschool moet ko men. Dit onderdeel is in de laat ste fase van de besprekingen aan het plan toegevoegd, mede op aandringen van deskundigen die de gemeente heeft inge huurd. Eigenlijk zijn alleen de leden van de projectgroep die organisaties als MKB-Leiden, de Kamer van Koophandel en het centrumma nagement vertegenwoordigen blij met de winkeltrekker. Ande ren hadden liever een theaterca fé gezien. Dat combineert veel beter, vinden ze, met de extra zaal van de Stadsgehoorzaal en geeft het plan een culturele meerwaarde mee. Vrijdag komen wethouder Hille- brand en de projectgroep voor het laatst bijeen in een laatste poging om algehele consensus te bereiken. De wethouder waagde zich niet aan voorspel lingen over de afloop van die sa menkomst. Hillebrand toonde zich gister middag in elk geval zeer en thousiast over de verrichtingen van de projectgroep die in een klein jaar een alternatief voor het hevig omstreden gemeente lijke plan heeft gemaakt. „Ik wil mijn grote waardering uitspre ken voor al het werk dat is ver richt en alle creativiteit die aan de dag is gelegd." Hillebrand sprak ook de wens uit dat de projectgroep tijdens de uitvoe ring van het plan éls een soort klankbordgroep' blijft bestaan. Volgens de wethouder ligt er nu een beter plan op tafel, al was het maar omdat de projectgroep in tegenstelling tot de gemeente het binnengebied tussen Aal markt, Mandenmakerssteeg, Breestraat en Vrouwensteeg 'niet heeft veronachtzaamd'. Hillebrand doelde met deze op merking vooral op het idee van de projectgroep voor het open bare culturele plein van 25 bij 30 vierkante meter, waar ook de bekende rode beuk is te vinden. Andere planelementen zijn de tweede zaal aan de Aalmarkt kant voor de Stadsgehoorzaal. De capaciteit wordt 300 stoelen. De Stadsgehoorzaal krijgt er ver der foyerruimte en inpandige expeditieruimte bij. De winkeltrekker krijgt een op pervlakte van 1000 vierkante meter, uitgesmeerd over een ondergrondse verdieping en een etage op het maaiveld. In het huis van de familie Meel- ker, naast de Aalmarktschool wordt een grand café gedacht. De nieuwe brug over de Stille Rijn die de Aalmarktschool moet verbinden met de nieuwe winkelpassage aan de Haarlem merstraatkant wordt toch niet extra breed om terrassen moge lijk te maken en fietsers de ruimte te geven. Dit idee van de supervisor van de projectgroep, W. Patijn, is zo'n beetje het eni ge waar Hillebrand en de andere wethouders niet aan willen. Dit betekent dat de fietsers in dit deel van Leiden blijven aange wezen op de Waaghoofdbrug die dan ook wordt gehandhaafd. Hillebrand verwacht geen grote problemen met fietsers die van af die brug de Mandenmakers- steeg inrijden, zei hij. Deze steeg wordt omgetoverd in een deels verbrede winkelstraat met een overkapping aan de kant van de Breestraat en een ingang van Vroom&Dreesmann. Andere planonderdelen betref fen de ondergrondse parkeerga rage aan de Boommarkt en de bevoorrading van Vroom &Dreesmann aan de Breestraat- zijde. leiden - Medewerkers van het Sint Elisabethgasthuishof kregen giste ren tijdens de Dag van de Zorg onder het motto 'Zeg geen nee, be weeg mee' aerobides. De 'work out' werd in de binnentuin van het verpleeghuis in de Leidse binnenstad door twee professionele aerobic docenten gegeven. Op de Dag van de Zorg werden overal in Neder land medewerkers van zorginstellingen in het zonnetje gezet. Het Leidse verpleeghuis koos voor aerobics om de verpleging wat meer 'fysiek bewust' te maken, zegt iocatiemanager Anneke Willemsen. „Het personeel is vaak zo druk in de weer dat het z'n eigen lichaam vergeet. Letten op een goede houding bijvoorbeeld, dat schiet er vaak bij in." De medewerkers van het Sint Elisabethgasthuishof kregen een handdoek met daarop 'Samenwerken doe je niet alleen' cadeau, vol gens Willemsen het begin van een campagne om te werken aan 'meer respect voor jezelf en de bewoners'. „Bij het werk in een verpleeghuis loop je jezelf vaak voorbij. Maar het is belangrijk dat er respect en alertheid blijft." De bewoners werden niet vergeten. Zij kregen een lunch met patat en kroketten. Je zou denken dat zo'n vette maaltijd niet echt past op een dag met aerobics", zegt Willemsen. „Maar de bewoners vinden het heerlijk om zo eens uit ban te springen ter afwisseling van al die dagen met uitgebalanceerde voeding." Foto: Henk Bouwman (advertentie) door Robbert Minkhorst leiden - Leiden neemt minder hooi op de vork, maar komt desondanks ook de komende ja ren vele miljoenen euro's tekort voor projecten. Burgemeester en wethouders hebben een 'taakstellend meerjarenpro gramma' opgesteld, maar de uitwerking daarin is summier. Grote projecten als de Aalmarkt, het gemeentelijk verkeer- en vervoersplan, Leiden-Noord, Roomburg, een schone en veili ge stad staan weliswaar keurig vermeld, maar of er de komende jaren nog geld over blijft om de armoedeval tegen te gaan, is niet bekend. In het collegepro gramma van vorig jaar is daar 1,25 miljoen euro voor uitge trokken. Een veelgehoorde klacht over het stadsbestuur is dat het jaar in jaar uit teveel hooi op de vork neemt Het rapport over de be stuurskracht van de gemeente toonde dat nog eens genadeloos aan. Intussen stapelden zich ook de financiële problemen van de stad zich op. De ge meenteraad riep het college op om daarom een werkplan te maken bij het collegeprogram ma: wat zijn topprioriteiten en wat zijn de beperkingen? In het taakstellend meerjaren programma 2002- 2006 (TMP) wagen B en W een poging. Bo venaan het verlanglijstjes van de wethouders blijven de grote the ma's staan: het opknappen van de binnenstad en oude wijken als Noord en Zuid-West, veilig heid en vuil op straat, het sta tionsgebied, de Rijn Gouwe Lijn en onderwijshuisvesting. Wat dat laatste betreft haalt de gemeente zich nogal wat op de hals. Grote knelpunten zijn het ruimtegebrek voor de Lorentz- school, Woutertje Pieterse en het Stedelijk Gymnasium. Maar meer scholen kampen met een tekort aan ruimte. 'Bestuurlijke keuzes' zijn nodig om te bepa len welke knelpunten kunnen worden opgelost. B en W ver wachten echter sowieso een te kort op huisvesting van 3,5 mil joen euro in 2006; daarna loopt het op. Leiden loopt grote financiële ri sico's bij de invoering van de nieuwe Wet Werk Bijstand. Om te kunnen bezuinigen, had den CDA, WD en LPF in de af gelopen kabinetsperiode al afge sproken dat gemeenten volledig verantwoordelijk worden voor de kosten van de uitkeringen. De bijdrage van het rijk blijft, maar het financieel risico is voor de gemeente. Economische achteruitgang leidt tot meer uit keringen, wat 'grote gevolgen heeft', aldus B en W. „Onduide lijk is hoe dit voor ons uitpakt." Ook de bezuinigingen van het rijk op de reïntegratie van werk lozen treft Leiden. De gemeente komt miljoenen tekort voor de wijkplannen in Leiden-Noord (onder andere de bebouwing van het EWR/Slachthuistterrein en om geving, aanpassen Willem de Zwijgerlaan, komst brede school). Voor Zuid-West is überhaupt nauwelijks geld voor handen. Wel moet het wijkontwikke lingsplan al in 2005 zijn vastge steld. Te weinig geld is er ook voor bijvoorbeeld de herinrich ting van woonwagenkamp Trek vaartplein, de schone stad en de uitbreiding van de Lakenhal. door Marijn Kramp leiden - De fietsenstalling onder perron 1 van het centraal station Leiden is eindelijk weer verlicht. Sinds een brand vorige maand was de verlichting in deze oude stalling kapot. Deze week zijn nood- lampen opgehangen. De totale schade van de brand die plaats had in de nacht van 2 op 3 april schat NS-woordvoerder Overdijk op 20.000 euro. Het vuur is aangestoken door een zwerver en ging ten koste van twaalf containers die ter hoogte van het wachthok van het busstation, onder het spoor naar Alphen aan den Rijn staan. Het plafond is zwartgeblakerd, en de verlichting en bedrading was verwoest. Treinreizigers die van deze fietsenstalling gebruik maken hebben hun fiets de afgelopen periode 's avonds en 's nachts op de tast moeten stallen. Ho pend dat ze daarbij niet op een van de drugsge bruikers stappen die deze fietsenstalling gebrui ken als overdekte hangplek. De NS hebben deze hangplek overigens aangekaart bij de gemeente. De noodverlichting die deze week wordt opge hangen zal tot de zomervakantie in gebruik zijn. Tegen die tijd hopen de NS de permanente ver lichting gerepareerd te hebben. leiden - De Universiteit Leiden gaat de Basisopleiding Beleids medewerkers verzorgen van het ministerie van Buitenlandse Za ken. In dit zogeheten 'diploma- tenklasje' worden jaarlijks maxi maal dertig academici opgeleid voor de diplomatieke dienst of voor een functie op het ministe rie in den Haag. Het ministerie heeft de opleiding 'Europees aanbesteed' en de Leidse Uni versiteit bleek de beste papieren te hebben. De opleiding wordt verzorgd door Campus Den Haag, het filiaal van de universi teit in de residentie. De diplomatieke dienst van het ministerie is zeer populair bij jonge academici. Jaarlijks mel den zich ongeveer duizend kan didaten. De selectie is echter streng: na uitgebreide testen houdt Buitenlandse Zaken ge middeld tussen de tien en de vijftien mensen over. Zij krijgen een opleiding van dertien weken bij Campus Den Haag, waarna zij als beleidsme dewerker op het ministerie of als attaché op een ambassade aan de slag gaan. In de diplomatenklas leren de studenten vaardigheden als on derhandelen, omgaan met de pers en schrijven van beleidsno ta's. Ze krijgen inzicht in de or ganisatie van het departement en oriënteren zich op kwesties als Europese integratie, armoe- devermindering en bilaterale betrekkingen. Na de opleiding beginnen de diplomaten met een met hun werk. Na een half jaar komen zij dan eeifweek te rug naar Den Haag om ervarin gen uit te wisselen en enkele masterclasses te volgen. De Basisopleiding Beleidsmede werkers van het ministerie be staat al vele jaren en werd van oudsher verzorgd door het Inti- tuut Clingedael. Daarna be steedde het ministerie het klasje uit aan de Universiteit Gronin gen en het Rijks Opleidingen In stituut in Den Haag. De oplei ding begint elk jaar in mei en november. Onderdeel van de opleiding is een werkbezoek aan Brussel (Europese Unie, NAVO) en gastcolleges van hoogleraren van de Universiteit van Oxford en het Institut Universitaire des Hautes Etudes Internationales in Genève.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11