'KLM kan zich geen luxe meer permitteren' Midden- en kleinbedrijf bang voor 60.000 banen 'Pensioenen kunnen een stuk goedkoper' ECONOMIC Volgens topman Van Wijk is sanering onvermijdelijk Nederland sterk met agrarische coöperaties Navorderen of niet Kunt u altijd uw vakantiedagen opnemen? Drijvende weg in stukjes F IS passen kleur irinters aan tfCHiNDAM Tientallen jaren cn stoptreinen van NS in i geel jasje rond. Dat mono- ie beeld is nu doorbroken H de komst van de eerste ver- jvvde Sprinter. In een frisse uwe, lichtgrijze en gele kleur Iveerde deze week treinstel |6 in de werkplaats Leid- ndam voor verdere afwer- Bij de Bombardierfabriek iel Deense Randers krijgen restig driedelige Sprinters [alleen een nieuwe huisstijl ar ook een nieuw interieur, irts krijgen reizigers via dis- p allerlei actuele reisinfor- iie De cabines worden ook loderniseerd. De kosten zijn niljoen euro en de meta- rfose duurt tot 2006. PG eert Mandela et speciale zegel ITEROAM - Nelson Mandela gt als verjaardagscadeau ei- Nederlandse postzegels. De irmalige president van Zuid- ika wordt op 18 juli van dit 85 jaar. Ter ere daarvan ngt TPG Post op die datum e postzegels uit, waarvan de werpen nog geheim zijn. De zegel is gewijd aan Mande- elf. de andere aan de Neder- ise afdeling van het Nelson ndela Children's Fund, lor TPG Post is het onge- ikelijk buitenlandse perso- i op postzegels af te beelden, ar voor deze bijzondere per- nlijkheid maken wij graag uitzondering", aldus het tbedrijf gisteren. ebruik internet oeit nog steeds i haag - Het aantal bedrijven gebruikmaakt van internet, eit nog licht. Inmiddels zit irocent op het wereldwijde ïputernetwerk, 6 procent er dan vorig jaar. Tweederde procent) doet op internet elektronisch zaken, een png van 7 procent. Bijna de t (45 procent) van de onder- ningen heeft een eigen web- en 17 procent is van plan er komende jaar een op te zet- Dat blijkt uit een meting ir onderzoeksinstituut NIPO ipdracht van het ministerie i economische zaken. Een in website leidt volgens het rijfsleven niet zozeer tot een [ere omzet, maar vooral tot grotere bekendheid van im of product. ilgië bouwt aatsschuld af issei De Belgische staats- uld wordt langzaam maar er minder. Eind vorig jaar te nog een schuld van 262,8 jard euro, ofwel 105,4 pro- it van het bruto nationaal duet (de totale inkomsten ihet land), zo maakte minis- Reynders (financiën) giste- bekend. Een jaar eerder was schuld nog 108,5 procent, regering had zich ten doel leid de schuldquote tot on- de 100 procent te brengen, ar dat is dus niet gelukt. Vol- s Europese afspraken zou schuld maar 60 procent mo- zijn. De staatsschuld van gië behoort tot de hoogste Europa. cadis neemt liits bedrijf over 'hem - Arcadis heeft de erderheid verworven in het itse Homola Projectmanage- nt, Het bedrijf telt 125 werk- ners en draaide vorig jaar omzet van 10 miljoen euro. inieursbureau Arcadis zei eren driekwart van de aan- en in handen te hebben. Het tste kwart blijft eigendom ihet management van Ho la Homola leidt projecten bet gebeid van infrastruc- en gebouwen. iotechnologie oor diep dal' sterdam - De groei van de technologie industrie in Eu- a stagneert voor het eerst ds tien jaar. De afgelopen 'jaar groeiden de omzetten lijks met 30 tot 40 procent, werkgelegenheidsgebied er sprake van een groei van aantal banen met 10 tot 20 cent. Vorig jaar daalde de de omzet van de Europese technologie-industrie met 2 Kent tot 12,9 miljard euro. laantal werknemers nam af 6 procent tot 82.100, zo ft uit onderzoek van het bu- |u Ernst Young. hoc 158 m v, m gm zaterdag 10 mei 2003 door Richard Mooyman Amstelveen - Hij heeft er wel eens wakker van gelegen, maar volgens president-directeur Leo van Wijk kan het niet anders: Tenminste drieduizend KLM-ers moeten het bedrijf verlaten, van wie duizend gedwongen. Van Wijk beseft dat de ontslagen vooral zullen vallen onder het kantoorpersoneel, waaronder veel mensen die al heel lang voor de KLM werken. „Ik heb daar ook mijn emoties bij. Het is pijnlijk, maar onvermijdelijk. Wij hadden hier donderdag een bijeenkomst met 220 managers. Volgend jaar zullen dat er veertig minder zijn. Dat besef komt ook bij mij hard aan." Het recordverlies van 416 mil joen euro noopt volgens Van Wijk tot snelle en ingrijpende maatregelen. Op zijn werkkamer op het hoofdkantoor in Amstel veen schetst hij de problemen: de nasleep van 11 september, de economische dip, de opkomst van de prijsvechters, de oorlog in Irak en daar bovenop nog eens de longziekte SARS. Het zijn volgens de topman proble men waarmee de hele lucht vaartsector kampt. „Het is al een moeilijke tak van sport. Lucht vaart is kapitaalintensief en ar beidsintensief en enorm kwets baar als de economie minder wordt. Nu lopen we ook nog van de ene crisis in de andere. Het is niet zo dat wij er bij de KLM een potje van maken. Ver geleken met de rest van de be drijfstak doen we het niet eens zo slecht." Maar de kosten moeten snel omlaag, want anders loopt het voortbestaan van de KLM vol gens Van Wijk gevaar. Afschrik wekkende voorbeelden genoeg: in de VS hebben grote lucht vaartmaatschappijen uitstel van betaling aangevraagd. „Dat be tekent dat de hele bedrijfstak dicht tegen een faillissement aanloopt. De kans dat in Europa hetzelfde gebeurt, is sterk aan wezig. Swissair en Sabena gin gen al failliet. Als er geen staats steun was gegeven, zoals bij Ali talia, dan waren er meer omge vallen." Van Wijk is tegen het verstrek ken van overheidsubsidies aan noodlijdende vliegmaatschap pijen, maar het wordt volgens hem de hoogste tijd dat de EU en de VS gaan nadenken over een sanering van de luchtvaart branche. Dit in navolging van de visserij en de staalindustrie. Door saneringsfondsen in het leven te roepen, kan een koude sanering volgens Van Wijk wor den voorkomen. De KLM moet als vierde lucht vaartmaatschappij van Europa tot de overlevers behoren, zo stelt de president-directeur. „We moeten als KLM zien dat we het vege lijf redden." Van Wijk wil snel bekendmaken wel ke drieduizend functies precies vervallen, maar daarvoor dient eerst overeenstemming te zijn bereikt met ondernemingsraad en bonden. „We zullen een enorme inspanning doen om de mensen aan ander werk te hel pen, maar binnen de KLM zal dat niet lukken. Ikjieb geen zin om mensen lang aan het lijntje te houden. Het is beter als zij snel weten waaraan zij toe zijn." De KLM is en blijft een sociaal bedrijf, zo stelt de topman. „Maar we moeten wel de reali teit in de gaten houden. Deze bedrijfstak kan zich geen luxe meer permitteren. Ik werk zelf 32 jaar bij de KLM. Ik weet wat de sfeer en de cultuur van het bedrijf is. Dat is een groot goed. Maar als directielid kan ik niet anders dan het bedrijf verande ren. Het gaat nu om het voort bestaan. De concurrenten eten ons de kaas van het brood om dat zij tegen lagere kosten wer ken. Ryanair en easyjet pakken de ene na de andere route en nemen onze passagiers weg. Dat zijn maatschappijen met een or ganisatie die 'lean en mean' is. Wij moeten ook 'lean en mean' worden." De overblijvende kantoormede werkers zullen volgens Van Wijk moeten inschikken. „De men sen zitten er hier zeer royaal bij. In dit gebouw zullen meer men sen worden gehuisvest, waar door zij minder vierkante me ters tot hun beschikking heb ben." De dure hotels waar pilo ten en cabinepersoneel in het buitenland overnachten zijn straks verleden tijd. „Het is na tuurlijk leuk om bij Time Square of het strand te zitten. Maar op andere locaties is eenzelfde ho telkamer wel goedkoper. Je kunt zo flink besparen. Dat geldt ook voor het materieel, dat moet bij de KLM altijd het beste van het beste zijn. Maar het is lang niet altijd zo dat het duurste het bes te is. Wij kunnen ons dit niet meer permitteren." De KLM-baas voelt er weinig voor om in plaats van ontslagen een loonoffer te vragen aan het personeel. „De arbeidsmarkt heeft een bepaald salarisniveau. Als we onder de markt gaan be talen, dan vinden we straks geen mensen meer." Zijn eigen sala ris is vorig jaar 'met de markt' gestegen. Dat komt volgens Van Wijk neer op enkele procenten. „Maar het jaarverslag kan straks een vertekend beeld geven om dat wij na 11 september vijf maanden vrijwillig vijftien pro cent minder hebben verdiend." Van Wijk denkt niet dat de Raad van Commissarissen hem een bonus zal toekennen over het afgelopen jaar. „Ik kan geen ar gument bedenken op grond waarvan ik een bonus zou moe ten krijgen." Van Wijk verwacht binnen enke le maanden bekend te maken of de KLM gaat samenwerken met Air France of British Airways. „Beide oplossingen zijn goed voor de KLM. We maken dan deel uit van een grote alliantie op wereldniveau, die de positie van de KLM zal versterken. Alle voors en tegens zijn inmiddels op een rijtje gezet, aldus de pre sident-directeur. Zonder de oor log in Irak en SARS was de knoop waarschijnlijk al doorge hakt geweest. Een verbintenis met Air France lijkt het meest voor de hand te liggen gezien de samenwerking van de Amerikaanse KLM-part ner Northwest met partner Del ta van Air France. Maar de race is nog niet gelopen. Mogelijk zullen de autoriteiten zoveel be perkingen opleggen aan deze combinatie vanwege marktdo- minantie op bepaalde routes, dat het toch beter is in zee te gaan met de Britten. „Onze in schatting over hoe de autoritei ten zullen reageren, speelt een belangrijke rol bij het maken van de keuze." Dat de KLM zelfstandig blijft, is volgens Van Wijk geen optie. „Er is in de toekomst geen plaats meer voor een onafhankelijke, nationale luchtvaartmaatschap pij. Wij moeten aansluiting zoe ken bij een alliantie." Eerdere samenwerkingspogingen met British Airways en Alitalia zijn gestrand, maar de positie van de KLM is volgens Van Wijk nog steeds goed. „We hebben het niet zo slecht gedaan. We zijn de nummer vier in Europa en pra ten nu mee over de belangrijke beslissingen in de wereldlucht- vaart." Aansluiting bij een alliantie kan volgens Van Wijk 'op termijn' banen gaan kosten. „Het zal zich beperken tot bepaalde ge bieden. Het is de bedoeling dat je gezamenlijk groter en sterker wordt. Het vliegen en alles er omheen zal blijven, maar mis schien heb je niet twee directies nodig en twee automatiserings afdelingen." Op den duur zou de samenwerking tot een fusie kunnen leiden, maar daarvoor moet eerst de Europese regelge ving worden aangepast. „Maar er zijn tussenoplossingen te be denken, zoals een federatief ver band. Daarbij blijven de onder nemingen zelfstandig, maar zul len ze in hoge mate als één be drijf worden geleid." delft/anp - Niet 31.000 voltijds- banen, zoals het onderzoeksin stituut EIM gisteren in deze krant noemde, maar eerder het dubbele aantal staat op het spel in het midden- en kleinbedrijf. Koepelorganisatie MKB-Neder- land zegt zeer somber te zijn over de economische situatie en rekent op zijn vroegst in 2005 weer op betere tijden. MKB-arbeidsmarktdeskundige Van Delft noemt de rapportage van het EIM veel te optimistisch. Volgens het EIM verdwijnen dit jaar de 31.000 voltijdsbanen als gevolg van een afzetgroei die tot 0,5 procent vermindert. Volgens EIM-onderzoeker Peeters reage ren ondernemers wat vertraagd op verslechterende economie. „Vorig jaar daalde de afzet in het midden- en kleinbedrijf met 0,5 procent. De ondernemers hiel den toen nog hun werknemers vast, omdat ze die net met veel moeite hadden aangetrokken in de krappe arbeidsmarkt. Nu de afzet onvoldoende aantrekt, passen bedrijven alsnog hun personeelsbestanden aan." Volgend jaar zullen de middel grote- en kleine ondernemers volgens het EIM 2,25 procent meer producten verkopen. Dat is nog niet voldoende om nieu we banen te creëren. De werk gelegenheid neemt hooguit met 2000 banen toe. MKB-Nederland verwacht ech ter dat het naijleffect in de werk gelegenheid veel groter is. „We komen uit een krampsituatie en kampen nog steeds met een heel slecht producenten- en consumentenvertrouwen. Ook maakt de dure euro onze ex portproducten erg duur", stelt Van Delft. De arbeidsmarktdeskundige verwacht ook niet dat in 2004 opeens de knop wordt omge draaid en de afeet 2,25 procent groeit. „Herstel is een geleidelijk proces. Pas in 2005 of 2006 is een substantiële groei te ver wachten." Over de winstcijfers is het mid den- en kleinbedrijf optimisti scher. Volgens het EIM ver wachten ondernemers dit jaar 4,5 procent meer winst en over volgend jaar 6,5 procent. Peeters wijst erop dat de arbeidspro ductiviteit dit jaar met 1,5 pro cent toeneemt. In 2004 loopt de arbeidsproductiviteit 2,25 pro cent op. Van Delft: „Juist omdat nu blijkt dat minder mensen meer werk kunnen verrichten, wachten ondernemers met het plaatsen van vacatures. Boven dien hebben bedrijven de winst nodig om eerdere verliezen te compenseren." nieuw-lekkerland - Bij aluminiumbedrijf Bayard worden op dit ogen blik pontonelementen gemaakt voor de eerste drijvende weg in Ne derland. Het systeem werd vorig jaar winnaar van een door Rijkswa terstaat uitgeschreven wedstrijd in het kader van het project 'Wegen naar de Toekomst'. De losse bakken wegen maar 2000 kilo, zijn ge vuld met piepschuim en worden aan elkaar geklikt. Deze zomer wordt een proef gehouden waarbij auto's met een snelheid van 80 kilometer over de pontons rijden. Foto: ANP/Ton Borsboom amsterdam/gpd - Nederland heeft vijf bedrijven bij de 20 grootste agrarische coöperaties in Europa. Friesland Coberco is met een omzet van 4,3 miljard euro de grootste en staat op de vijfde plaats. Campina en Cebe- co Group hebben elk een omzet van 3,9 miljard zijn zesde en ze vende. Slachter Dumeco is 14de en bloemenveiling FloraHolland 19de, zo blijkt uit een overzicht in het blad Coöperatie. De Finse bosbouwcoöperatie Osuuskunta Metsaliitto is met een omzet van 8,8 miljard euro en 40.000 leden met afstand de grootste, gevolgd door de Deen se slachter Danish Crown met een omzet van 5,9 miljard en 22.000 leden. Oud-premier Lubbers probeerde het al. Hij stelde eens voor om met een graai in de kas van het ABP de tekorten in 's lands schatkist te dichten. Hij kon maar ternau wernood worden tegengehouden. Aanvallen op de pensioenkassen waren daarmee niet ten einde. Het bedrijfsleven kan er ook wat van. In de vette jaren wa ren de overboekingen uit de bedrijfspen sioenfondsen naar de bedrijven zelf niet van de lucht. Of bedrijven die de betaling van hun deel van de pensioenpremie maar even opschortten. Of het gehele pensioen 'premievrij' maakten. Pensioe nen lijken vogelvrij. De laatste aanval op de pensioenvoorzie ning komt door de economische tegen wind. De onheilstijdingen zijn niet van de lucht: premieverhoging, geen inflatie correctie, verlaging van de uitkering. Het beeld is duidelijk. In goede tijden zijn het voornamelijk werkgevers, overheid of bedrijfsleven, die een al dan niet geslaag de poging doen de pensioenvermogens af te romen. In slechte tijden zijn het de verzekerden die voor de tekorten mogen opdraaien en/of lagere uitkeringen die nen te accepteren. Nederlanders interesseren zich niet voor hun pensioen. Ze vinden het ingewikkeld en gaan ervan uit dat het wel goed zit. En dat is jammer. Want dat kost ze geld. Veel geld. „Pensioenen kunnen een stuk goedkoper", meent An- dré Schut, onafhankelijk pensioenadviseur in Nieuw- Vennep. „Er wordt zo'n vijf tien procent aan kosten be rekend. Provisies, winsten, beheerskosten, noem maar op. En dat zijn dan nog de nette bedrijven. Er zijn pen sioenfondsen en verzeke ringsmaatschappijen die de eerste vijf jaar wel 50 procent van de ingelegde premie aan onkosten in rekening brengen. Kunnen mensen hun pensioenvoorzie ning dan niet beter zelf ter hand nemen? Mondige burgers kopen huizen, gaan studies aan, bekleden verantwoordelijke posities bij overheid en bedrijfsleven... De tijden waarin voor laaggeschoolde ar beiders en middenkader de pensioen voorziening moest worden geregeld, lig gen toch achter ons. Destijds deden EIGEN BEURS Hans Sonders werkgevers en werknemers organisaties hiermee goed werk. Tegenwoordig heet dat ongewenst paternalis me. Mensen kunnen het net zo goed zelf. „En waarschijnlijk beter. In elk geval goedkoper. En dat is het eerste verdiend", al dus pensioenkenner Schut. „Kijk naar het beheer van het belegd vermogen. Het zijn voornamelijk jonge mensen die dit in hun ta kenpakket hebben. Velen hebben nooit meegemaakt dat beurskoersen ook kun nen dalen. Ze gaan ervan uit dat het vanzelf wel weer goed komt. Maar de aande len verkopen na een daling van tien of vijftien procent is veel beter." Het zijn pensioenfondsen en -verzeke raars die zelfbeheer door verzekerden systematisch tegenhouden, meent Schut. Zij verdienen immers veel te veel aan het huidige systeem. Zelfbeheer hoeft helemaal niet ingewik keld te zijn. De pensioenpremies van werknemer en werkgever worden op een aparte rekening gestort die op naam staat van de werknemer. Het betreft immers uitgesteld loon, louter bestemd voor zijn of haar pensioen. Een deel hiervan wordt eventueel gereserveerd voor verzeke ringspremies ten behoeve van nabe staande^) of bij invaliditeit. Vervolgens kunnen eventueel beleggings- eisen worden gesteld. In obligaties bij voorbeeld 30 procent, tien procent in vastgoed en evenveel in vastrentende waarden. De overige 50 procent mag vrij worden belegd. Bij de jaarlijkse belasting aangifte bewijst het jaarafschrift van de pensioenrekening dat aan de verplichtin gen is voldaan. Op de pensioenleeftijd kan van het kapi taal een pensioenvoorziening worden ge kocht. Of de verzekerde leeft van de rente ervan en de nabestaanden betalen belas ting over wat er overblijft. „De kantoorkolossen van de grote pensi oenfondsen kunnen leeg komen te staan", voorziet Schut „Misschien ont staat een geheel nieuwe beroepsgroep. Kleine kantoren die mensen desgewenst bijstaan bij het beheer van hun porte feuille. Voor een fractie van de kosten die ze nu - onbewust - betalen. En als je vindt dat jouw kantoor het niet goed doet, staat het je vrij om naar een ander te gaan." BELASTING BELICHT Een belastinginspecteur die bij het beoordelen van uw aangifte inkomstenbelasting een fout ontdekt, zal een correctie aan brengen en de aanslag op het juiste bedrag vaststellen. Ook als u per ongeluk teveel inkomen aangeeft, moet hij dat doen. Meestal stuurt hij eer$t een briefje met een specificatie van de voorgenomen correctie, met het verzoek om daarop te reage ren. Maar wat ge beurt er als de in specteur een door u of uw adviseur gemaakte fout in eerste instantie over het hoofd ziet? De praktijk leert dat dit bepaald niet denkbeeldig is. Als hij de fout pas ontdekt nadat de aanslag is opge legd, zal hij probe ren het verzuim te herstellen door het opleggen van een navorderingsaan slag, al dan niet met verhoging. Hij moet dit wel binnen de daar voor geldende termijn doen. In het algemeen binnen 5 jaar na afloop van het na te vorderen jaar. Deze termijn wordt ver lengd tot 12 jaar als buitenland se inkomsten niet of niet volle dig zijn aangegeven. Maar kan de inspecteur dit altijd zonder meer doen? Nee. De wet stelt - op enkele uitzonderingen na - voor het opleggen van een navorderingsaanslag de eis dat er sprake moet zijn van een 'nieuw feit'. Dat is een feit of omstandigheid, waarvan de in specteur bij het opleggen van de aanslag niet op de hoogte was en waarvan hij redelijkerwijs ook niet op de hoogte kon zijn. De inspecteur kan dus alleen navorderen als hij zijn werk goed heeft gedaan en alle gege vens bij de aanslag heeft betrok ken. Heeft hij zitten slapen - het komt voor - dan verspeelt hij in beginsel zijn recht om na te vor deren. Het zal u daarom niet verbazen dat over de vraag of er nu wel of geen sprake is van een nieuw feit regelmatig wordt geproce deerd. Een inspecteur mag met vertrouwen op de aangifte af gaan. Pas bij gerechtvaardigde twijfel dient hij een nader on derzoek in te stellen. Maar hij Peter Constandse Belastingadviseur moet de aangifte en de bijlagen natuurlijk wel goed lezen. Als er geen nieuw feit is mag de in specteur niet navorderen, maar de praktijk leert dat er dikwijls toch een navorderingsaanslag wordt opgelegd. Uit onwetend heid onderneemt de belasting plichtige hiertegen niet altijd ac tie. Duidelijk is dat bij het ont breken van een nieuw feit de in specteur hoogstens een verzoek kan doen tot beta ling van 'gewetens- geld', maar meer ook niet. Toch biedt de wet een aantal mogelijk heden om wél na te vorderen zonder dat er sprake is van een nieuw feit. Bijvoor beeld bij een ver keerde verrekening van een voorlopige aanslag, een voor heffing of een voor lopige teruggaaf. Verder in gevallen die in de literatuur onder de categorie 'schrijf- en tikfouten' worden gerangschikt. U geeft bijvoorbeeld een inko men aan van 55.348 euro, maar u krijgt een aanslag die geba seerd is op een inkomen van 5.348 euro. Hiermee worden dus fouten in het administratie ve proces bij de Belastingdienst bedoeld. Het gaat om vergissin gen die voor de belastingplichti ge meteen herkenbaar zijn en niet berusten op een onjuist in zicht van de inspecteur. Daarnaast kan de inspecteur al tijd navorderen als de belasting plichtige te kwader trouw is ge weest, ook al ontbreekt het nieuwe feit. Maar wanneer is er sprake van kwade trouw en wie moet dat bewijzen? Volgens de hoogste rechter is daar sprake van wanneer een belastingplich tige aan de inspecteur de juiste gegevens opzettelipfonthoudt of opzettelijk onjuiste gegevens verstrekt. Het bewijs daarvoor zal door de inspecteur geleverd moeten worden. Het komt er dus op neer dat al leen degene die zich vergist, nog kan rekenen op de bescherming van de eis van het nieuwe feit. Maar degene die welbewust een verkeerde aangifte doet en er op gokt dat de inspecteur even niet goed oplet, kan deze rechtsbe scherming vergeten. (advertentie) SZW.nl Dan weet u het snel ©n Werkgelegenheid

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9