Naarstige zoektocht naar bezuinigingen mm BINNENLAND Verzet tegen ruiming hobbydieren neemt toe Aangifte na verstoren herdenking Onderzoek naar fraude met persoonsgegevens Afghaan verdachte in moordzaak Vaatstra van tiMiHSn K; Kabinet moet op 1 juni rond zijn Onderzoek naar wolken Van der G. was actief in lokale politieke partij Wel! liS en li jnen bii Van Til Kamerleden kosten samen 27 miljoen Fraudegoevoelig rijbewijs blijft zeker tot 2006 Hulp van Spanjaarden op Schiphol ineen bij jscnaf auto's jrte tijdens hondenshow ik - „Trainer, er is een geboren." De toe- rers van een show in het num in Harderwijk had teren eerder in de gaten i voor hun ogen een chouwspel afspeelde: de te van een babyzeehond, tft de naam Kerwin ge- Het jong werd geboren de trainer een presenta- iver de Gewone Zee- tieproblemen n schietpartij - Relatieproblemen la- n grondslag aan de artij met dodelijke af- inderdagmiddag aan de arkt in Tilburg. Dit >n woordvoerder van de isteren bevestigd. Door itpartij kwam een 51-ja- iurger om het leven. De ite, een 40-jarige Til- zit vast. Ze heeft bekend Ie fatale schoten heeft ^-onderzoek oordzaak I - De recherche is met [nderzoek begonnen in k van de moord op het favrouwtje', de 79-jarige Offeren uit Emmen. Vol- zjóordvoerster E. van Eer- tn het openbaar ministe- tt het DNA-onderzoek los .jt grootschalige buurton- |k dat al wordt gehouden. I iJA-onderzoek betreft bep van negentig man- uit eerder onderzoek iren zijn gekomen", al- Eerden. Het wandel- je, zo genoemd omdat ijks lange wandelingen is op 13 of 14 februari it en daarna doodgesla- een schep in het bos •rschans. Pas een week ioord werd haar stoffe- ichot gevonden. je fraude ..pinpassen t - De politie Regio t heeft een criminele or- ie opgerold die ten min- .000 euro heeft verduis- !t pin- en tankpasffaude. november 2002 en eind ijn negen mannen aan- len, van wie er nog drie In november 2002 politie uit Veenendaal inen aan die op dat een inbraak in een jen pleegden. De hadden een groot aan- en tankpassen bij zich. ;k dat de passen waren rd bij 'mobiele trans- bij klanten aan de leren met hun pinpas jshow de baan - De organisatie van itad Airshow heeft de vliegshow, die in sep- n]tzou plaatsvinden, van Ier geschrapt. Woord- W. van der Meulen be- gisteren dat het evene- :t doorgaat, omdat er itverkeersleiders te zijn. De organisatie had tot 40.000 bezoekers 1 De organisatie bleef te inzekerheid of ze een konden doen op de ver luchtverkeersleiders om ihow in goede banen te wethouder oger. beroep 1V incen - Ex-wethouder J. k° van Wageningen gaat in leroep tegen de veroor- ee' die de rechtbank in Arn- se im deze week oplegde )eI !t destijds laten uitlekken C1 naam van Volkert van als verdachte van de d j op Pim Fortuyn. Bogers ?e' 00 euro boete betalen, hij zijn ambtsgeheim ge len zou hebben. Bogers e al eerder dat het mis- niet zo verstandig was voorzitter van de Vereni- ilieu Offensief, waar Van werkte, te bellen, maar at er geen sprake is van en van zijn ambtseed. zaterdag 10 mei 2003 den haag/gpd - De onderhande laars van CDA, WD en D66 moe ten op zoek naar extra bezuini gingen. De plannen die tot nu toe zijn bedacht leveren niet de 14,5 miljard euro op die nodig zijn om in 2007 op een begrotingseven wicht uit te komen. Bij de zoek tocht komt mogelijk het budget voor ontwikkelingssamenwer king ter sprake of een hardere in greep in de WAO. De partijen denken nog steeds dat een nieuw kabinet rond 1 juni bij de koningin op de trap pen kan staan. „We hebben nog steeds het idee er uit te komen. We wisten dat we nog onvol doende bezuinigingsplannen hadden om het financieringste kort te dichten. We moeten dus nog wat nieuwe maatregelen verzinnen", aldus Kamerlid Bakker van D66. „Het is natuur lijk ook gewoon heel veel wat we moeten bezuinigen. Logisch dat je dat niet in één keer bijeen krijgt." Voor WD-voorman Gerrit Zalm is een begrotingsevenwicht niet heilig. „Het gaat niet alleen om het financieringstekort. De eco nomie en de werkgelegenheid moeten ook structureel sterker gemaakt worden." WD-minis- ter van financiën Hoogervorst ziet vooral problemen met de groeiende uitgaven aan zorg. „De hele financiële ruimte wordt opgegeten door de stij gende kosten van de gezond heidszorg. Daar moet wat aan Wijers zoekt minister De tijd begint te dringen voor D66. De kleinste van de drie beoogde regeringspartijen weet nog steeds niet wie naast Thorn de Graaf (bestuurlijke vernieuwing en deregulering) de tweede minister moet wor den voor deze partij. Het kabi net moet wel voor het einde van deze maand op het bordes staan, en dus is D66 driftig op zoek naar een nieuwe minister van Economische Zaken. Daar voor is Hans Wijers ingescha keld, de succesvolle minister van economische zaken tijdens paars 1. Hij moet nu als een headhunter politiek talent op sporen. Dat zeggen althans Haagse kringen. Een woord voerster van D66 wil dat beves tigen noch ontkennen. Eerder werd als kandidaat voor het ministerschap genoemd Rin- nooy Kan, de oud-werkgevers voorzitter en lid van de raad van bestuur van het bank- en verzekeringsconcern ING. Hij zou hebben afgehaakt gebeuren. We rijn inmiddels al heel ver met de invulling van de maatregelen om die kosten te beperken," aldus Hoogervorst. Hierbij gaat het om een kleiner ziekenfondspakket en extra ei gen bijdragen voor de zorg. Die discussie kreeg gisteren nog een duwtje door het advies van het College voor Zorgverzeke ringen (CVZ). Dit adviesorgaan onder aanvoering van voormalig CDA-minister van Sociale Zaken Lou de Graaf bepleitte ook een verkleining van het ziekenfonds pakket. Tandartshulp zou vanaf het achttiende jaar niet meer moe ten worden vergoed. Ook fysio therapie en eenmalige operaties voor bijvoorbeeld liesbreuken, spataderen en blindedarmen kunnen wat het CVZ betreft uit het ziekenfonds. Het adviescollege denkt verder een miljard euro te kunnen be zuinigen op de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (o.m. opname in verzorgings- of ver pleeghuis). Het CDA kwam erg optimistisch uit de besprekingen. Volgens CDA- onderhandelaar Jan Peter Balkenende moeten nog moeilijke keuzen gemaakt worden, maar is de wil om er uit te komen nog steeds aanwezig. „Het rijn gewoon moeilijke tij den. De tijd van de miljarden meevallers is voorbij." Vandaag worden de onderhan delingen voortgezet. De nieuwe bezuinigingsvoorstellen moeten dan nog worden doorgerekend door het Centraal Planbureau. De onderhandelingen over de bezuinigingen kunnen dan nog in de loop van komende week worden afgerond, verwachten de onderhandelaars. amsterdam-leiden/anp - Tegen een 11-jarige jongen uit Amster dam is aangifte gedaan, omdat hij kwetsende teksten riep tij dens de twee minuten stilte op 4 mei. Het incident deed zich voor bij een herdenking in Am sterdam-West. Een stadsdeel raadslid van De Baarsjes stapte naar de politie. Verschillende jongeren hebben de stilte bij de herdenking kwet send verbroken. De 11-jarige werd vooralsnog als enige her kend. Hij volgt inmiddels een project van Justitie in de buurt Daarbij worden ook rijn ouders betrokken. Op het Sierplein verstoorden jongeren eveneens de stilte. De buurtvaders, Marokkaanse ou dere mannen die toezien op het gedrag van hun kinderen, spra ken de jongeren erop aan. Dit hielp even, maar na afloop van de herdenking vernielden jonge ren de kransen. De politie heeft hiervoor nog niemand aange houden, aldus een woordvoer der. Ook bij het Homomonument naast de Westerkerk riepen om standers discriminerende leu zen tijdens de twee minuten stilte. De aanwezige politie koos ervoor niet in te grijpen om de plechtigheid niet nog meer te verstoren, verklaarde een poli tiewoordvoerder. Burgemeester Cohen noemt de verstoringen 'vreselijk en ver werpelijk'. Hij wil binnenkort met de stadsdeelvoorzitters pra ten over het waardiger laten ver lopen van de verschillende her denkingen in de stad. Ook de politie neemt de zaak hoog op en is op zoek naar alle ordever stoorders. Bij de plechtigheid op de Dam benadmkte Cohen in zijn toespraak dat alle Nederlan ders moeten beseffen hoe be langrijk het is vreedzaam naast elkaar te leven. Om onze sa menleving te begrijpen, moeten mensen volgens Cohen de ge schiedenis van de oorlog ken nen. De WD-ffactie in Amster dam Centrum wil een hek om het nationaal monument op de Dam. De fractie ergert zich dat het monument wordt gebruikt als hangplek. In Leiden rijn vijf kransen die zondag tijdens dodenherden king bij het Bevrijdingsmonu ment rijn neergelegd, door van dalen in het nabijgelegen water gegooid. De bloemstukken rijn donderdag door motoragenten en enkele omstanders uit het water gevist en teruggelegd. lopik - Met het oplaten van een weerballon en een zeppelin bij een meetmast van het KNMI in Lopik (Utrecht) is gisteren officieel het startsein gegeven voor een internationale wolkenmeetcampagne. Aan het onderzoek werken ongeveer honderd wetenschappers uit vijf landen mee. Het moet nieuwe gegevens op leveren over de rol van wolken bij de veranderingen van het klimaat. Foto: ANP/Juan Vrijdag wageningen/gpd Volkert van der G. blijkt wel degelijk politieke aspiraties te hebben gehad. In maart 1990 deed de moordenaar van Pim Fortuyn met een zelf opgerichte partij mee aan de ge meenteraadsverkiezingen in Wageningen. Van der G. wist met de links-anarchistische partij 'Koe voet' echter geen zetel te bemachtigen. Volkert van der G. zou altijd hebben vastgehou den aan dezelfde politieke drijfveren: het 'elimine ren van onderdrukking van individuen. In welke vorm dan ook'. Volgens officier van justitie Plooy had Van der G. geen politiek motief toen hij Pim Fortuyn doodschoot. De mede door Van der G. opgerichte partij Koevoet wilde afschaffing van het leger, legalisering van drugs, gratis openbaar vervoer, meer aandacht voor fietsverkeer, nivelle ring van inkomens, herstructurering van het on derwijs en de mogelijkheid tot bewuste werkloos heid. Koevoet eiste ook een verbod op bestrij dingsmiddelen, dierproeven en de bio-industrie. Later is Van der G. op geen enkele wijze meer in de politiek actief geweest. (advertentie) den haag/anp - Justitie in Den Haag is vermoedelijk een groot scheepse fraude met persoons gegevens op het spoor. Een be drijf in de regio Den Haag zou jarenlang privé-gegevens van burgers, die waarschijnlijk ille gaal waren verkregen, hebben verkocht aan derden. Het Colle ge Bescherming Persoonsgege vens (CBP) bracht de kwestie aan het rollen en spreekt van een „uitzonderlijk grote zaak". Het bedrijf, waarvan de naam niet bekend is gemaakt, zou on der valse voorwendsels gege vens van personen hebben los gepeuterd bij bijvoorbeeld de belastingdienst, banken en or ganisaties in de gezondheids zorg. De gegevens werden ver kocht aan onder andere advoca tenkantoren, notarissen en in cassobureaus. Het bedrijf zou de afgelopen vijf jaar actief rijn geweest en per jaar zo'n 10.000 dossiers hebben aangelegd en verkocht. Justitie heeft een 36- jarige man uit Den Haag aange houden. Hij werkte zelf niet voor het bedrijf, maar zou wel rijn betrokken bij het verzame len van de gegevens. J. Broekema, lid van het CBP, spreekt over het bedrijf als 'het rioolputje van de Nederlandse samenleving". Gegevens die nor maal gesproken niet konden worden verkregen, werden door het bedrijf op bestelling gele verd. „En ook nog snel," aldus Broekema. „Dat betekent dat je bij wijze van spreken als huizen koper te weten kon komen hoe veel de verkoper op de bank had staan. Wij hebben wel meer van dit soort zaken aan de hand ge had, maar nog nooit zo groot schalig en zo structureel." Justitie onderzoekt niet alleen het bedrijf, echter ook de ver strekkers van de gegevens en de kopers. „Niet duidelijk is of de gegevens incidenteel werden ge geven of dat dit ook structureel plaatsvond. Onder de afnemers rijn bedrijven die weten dat dit soort gegevens niet op legale manier kunnen worden veriare gen." De markante tekening van notenhout als contragewicht voor het stalen lijnen spel. WelliS buit de kleine spelingen van de natuur uit tot unieke meester- werkjes. Zie hier eettafel ErQu. Strak maar niet star. getuige de slanke lijnvoe- ring met uitschuivend verlengstuk. Meer oogstrelende WelliS-objecten in ons interieurcentrum. Ons adres: Openingstijden: Noorderkade 1038 Ma-Di-Wo. 9.30-17.30 1823 CJ Alkmaar Oo-Vr: 9.30-21.00 uur Telefoon (072) 5112760 Za 9 30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloten Q Eigen parkeerterrein www.vantll.nl DESIGNCENTRUM leeuwarden/anp - Justitie is Op zoek naar een 23-jarige Afghaan. De man is verdachte van de moord op Marianne Vaatstra. Dat heeft het openbaar ministe rie (OM) in Leeuwarden gisteren bevestigd. In oktober 1999 werd de Af ghaan ook gezocht in de zaak- Vaatstra. Hij werd destijds ge zocht omdat hij wellicht de ver blijfplaats van een 27-jarige man wist, die op dat moment hoofd verdachte in de zaak-Vaatstra was. Toen deze was opgepakt en niet de dader bleek te zijn, was de Afghaan niet meer belangrijk voor het onderzoek. Waarom Justitie nu weer op zoek is naar de man, wil het OM niet zeggen. De Afghaan verbleef ten tijde van de moord in het nabijgele gen asielzoekerscentrum (AZC) De Poelplaets in Kollum. Kort na het misdrijf was hij verdwe nen. Ook de later onschuldig ge bleken man verbleef in hetzelfde AZC en verdween. De moord en het mogelijke verband met het azc veroorzaakte grote onrust onder de lokale bevolking. Het is inmiddels vier jaar gele den dat Marianne Vaatstra uit Zwaagwesteinde werd ver moord. Het 16-jarige meisje fietste in de nacht na Koningin nedag van Kollum naar huis en werd in de buurt van Veen- klooster verkracht en vermoord. Een andere verdachte, een 49- jarige man uit Bols ward, van wie het stoffelijk overschot in april is opgegraven, blijkt niet de moor denaar van Marianne Vaatstra. Een DNA-vergelijking wijst uit dat het DNA van de overleden man niet overeenkomt met het DNA van de vermoedelijke da der, dat op haar lichaam was ge vonden. Het lichaam van de Bolswarder is opgegraven omdat het recher cheteam er vanuit ging dat de moeder van de man niet meer leefde. „Nu pas blijkt dat de moeder nog wel leeft. Graf schennis was dus niet nodig ge weest. Wij betreuren deze gang van zaken", aldus woordvoerder Kamminga van het OM. den haag/gpd - De belastingbe talers rijn volgend jaar met z'n allen iets meer dan 27 miljoen euro kwijt aan schadeloosstel ling (salaris en onkostenvergoe ding) voor leden en oud-leden van de Tweede Kamer. Dat is bijna twee miljoen minder dan dit jaar, waarin de teller op 28.807.000 euro zal uitkomen. Dat blijkt uit de begroting voor de Tweede Kamer die voorzitter Weisglas gisteren naar zijn colle ga's heeft gestuurd. De 150 rittende Kamerleden verdelen onder elkaar 19.727.000 euro aan loon en reiskosten. Pensioenen en wachtgelden voor oud-leden belopen iets meer dan 9 mil joen. Kamerleden genieten een 'schadeloosstelling' van 80.634 euro per jaar, ofwel 6.708 euro per maand. De voorzitter van de Kamer incasseert een extra toe lage van 27.370 euro. Fractie voorzitters krijgen maximaal 9.257 euro extra, afhankelijk van de grootte van hun fractie. Daarnaast krijgen alle Kamerle den naar keuze reiskosten ver goed of een eerste klas OV-jaar- kaart, plus een maximale ver goeding voor verblijfkosten in Den Haag van 13.600 euro. den haag/gpd - De fraudege voeligheid van de Nederlandse rijbewijzen blijft nog zeker tot 2006 bestaan. Minister Donner van justitie is niet van plan het rijbewijs als identificatiemiddel af te schaffen nu onderzoek op nieuw heeft aangetoond hoe fraudegevoelig het roze docu ment is. In een mum van tijd is het voor fraudeurs mogelijk een rijbewijs te vervalsen. De pasfoto is bij voorbeeld niet in het papier ge scand waardoor deze makkelijk verwisseld kan worden. Ook heeft het rijbewijs nog geen chip met de unieke gegevens van de houder. Voor baliemedewerkers van bijvoorbeeld een postkan toor of bank is het vaak heel moeilijk een vals van een echt paspoort te onderscheiden. schiphol/anp - Honderden Ecu- adorianen proberen via Schip hol Spanje binnen te komen, om daar illegaal te gaan werken. De Koninklijke Marechaussee krijgt sinds enkele maanden hulp van drie Spaanse immigra tieambtenaren om de Ecuadori- anen te controleren, aldus een woordvoerster van de mare chaussee. De Ecuadorianen vliegen van Quito naar Schiphol en willen dan overstappen op een vlucht naar Madrid. Omdat ze op Schiphol het Schengengebied binnenkomen, vindt daar de controle plaats. De Ecuadoria nen zeggen veelal voor familie bezoek of vakantie naar Spanje te gaan. Ze beschikken over vol doende geld en een retourticket. Toch rammelt het verhaal vaak, aldus de marechausseewoord voerster. Met hulp van de Spaanse ambtenaren is dat snel ler te verifiëren. Blijken de gege vens onjuist, dan zet de mare chaussee de Ecuadorianen op de eerstvolgende vlucht terug naar Ecuador. De marechaussee stuurde dit jaar al ruim 1700 Ecuadorianen terug. Met de komst van de Spaanse ambtena ren is het aantal met enkele honderden per maand toegeno men. Volgens de woordvoerster van de marchaussee speelt de kwestie alleen met betrekking tot Ecuadorianen en Spanje. i fren is in een bericht over ac- lauto-importeurs om kopers h met gratis leningen op be- podellen een fout geslopen. Olg van een misverstand staat ite, bij de merken die een actie voeren, de naam KIA. laat weten wel acties te elke importeur, maar meerjarige leningen, acties worden wel gevoerd [importeurs van Opel en Tot en met begin juni kan ;e modellen een lening (verkregen van maximaal tegen nul procent rente, niet bij KIA. nederweert/anp - Het verzet te gen het ruimen van hobbydieren neemt toe. Dat bleek gisteren on der meer uit het geringe animo van inwoners van de Limburgse plaatsjes Nederweert en Neer kant om kratten op te halen waarin ze hun dieren moeten stoppen. Ongeveer honderd hobbydie- renhouders in Nederweert de monstreerden tegen de ruimin gen en het beleid van minister Veerman van Landbouw. Bij die demonstratie waren ook hobby boeren uit de Gelderse Vallei aanwezig. De demonstranten boden burgemeester Suttorp van Nederweert een petitie aan waarin ze de ruimingen van de hand wezen. Veel mensen gaven gisteren niet thuis toen de ruimploegen aan belden om de dieren op te ha len. Anderen hebben hun die ren elders laten 'onderduiken'. En waar mensen wel hun in kratten gepropte dieren afgaven, wilden ze vaak tekst en uitleg, waardoor het ophalen van de kratten langzamer gaat dan ge pland. Volgens een voorzichtige schatting van de gemeente Ne derweert zouden er in die ge meente ongeveer 2000 mensen zijn met hobbydieren. Circa vierhonderd mensen hadden gistermiddag rond 16.00 uur kratten afgehaald, 20 procent dus. In Neerkant was het en thousiasme om kratten af te ha len ook niet bijster groot. Medewerkers van het ministerie van Landbouw begonnen met het afhalen van de kratten vol dieren in Nederweert en Neer- kant. Vervolgens zijn de dieren in een vleesslachterij in Hunsel gedood. De verontwaardiging over de ruimingen nam gister avond toe nadat de Limburgse regionale omroep LI beelden had uitgezonden van het af schieten van zes pauwen uit bo men in een tuin in Thom. Een hobbyboer werd daartoe ver plicht door de Algemene In spectiedienst (AID). Loco-bur gemeester Corbey klaarde de klus. Van de dieren die na het afschieten nog leefden, draaide een derde man vervolgens de nek om en trok de koppen eraf. Het Centraal Planbureau (CPB) heeft berekend dat de vogelpest Nederland ruwweg 0,05 procent economische groei op jaarbasis kost. Dat betekent een schade van ongeveer 200 miljoen euro. De pluimveesector begint dan ook al klappen te krijgen. De Storteboom Groep, met een marktaandeel van 20 procent het grootste pluimveeverwer kingsbedrijf in Nederland, ver keert inmiddels in surseance als gevolg van de vogelpest. De 750 vaste werknemers van de acht vestigingen van het bedrijf zitten thuis. Vorige maand moest het bedrijf al 350 oproepkrachten naar huis sturen. Branchevereniging Nepluvi vreest dat het hier niet bij blijft. „De sector staat er niet florissant bij", zei voorzitter D. Halbers- ma. Bij andere bedrijven zijn ontslagen aangekondigd: 170 bij Astenhof, 130 bij Dutch Turkey Company en 20 bij Plusfood. De hele sector biedt werk aan 6000 mensen. w Hobbyboeren protesteerden gisteren in ming van hun dieren. Foto: ANP/Robert Nederweert tegen de rui- Vos

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3