Schurende grappen MEDIA Sexy zijn ligt in je ogen' 5 Je wordt er verschrikkelijk te kakken Nickelodeon: 'Red Kindernet' Moeder komt er bekaaid af op televisie Televisie is zo plastic lerdenkingen tart bij BNN ii Veronica Dit was het nieuws terug op tv lit Zekveld mziekbaas NOS VïisuM - De Publieke Om- (NOS) is van plan Jan Zek- benoemen tot artistiek van het Muziekcen- n van de Omroep en tevens artistiek leider van Radio 4. heeft woordvoerder Kees Dthuis van de Publieke Om- gisteren gezegd. Zekveld ook programmeur van de inee op de Vrije Zaterdag, overigens van de Vara naar JPS, Tros en Avro gaat. Jan reld wordt in de nieuw ont- ie functie artistiek verant- jrdelijk voor alle omroepor- en (Radio Filharmonisch est, Radio Symfonie Orkest, io Kamerorkest, Metropole est) plus het Groot Omroep- r. Ook gaat hij over wat er deze gezelschappen op Ra- 1 te horen valt. Het instellen een artistiek eenhoofdige ing moet tot een betere af- iing van het aanbod lei- ZATERDAG IO MEI 2003 viRSUM - Veronica en BNN ian deze maand stil bij het erlijden van Bart de Graaff op mei vorig jaar. IN zendt vanaf maandag 19 a wekelijks de vierdelige serie et beste van Bart' uit. Dat irdt een compilatie van de est uiteenlopende program- is die De Graaff heeft ge lakt, waaronder de Teringtub- s ('o-oh') en het legendari- ie Waar kan ik je 's nachts ar wakker maken?', ronica, waar Bart zijn televi- carrière begon, vertoont op mei een In Memoriam onder naam 'Toen Bart nog B.O.O.S i'. Vrienden, collega's en ar- sten als Tatjana, Henk West- Dek en Hans Klok halen herin- ringen op aan de begintijd izijn loopbaan. Graaff werd in 1987 op 19-ja- leeftijd naar aanleiding van koekjescommercial door ronica gevraagd een kinder- Dgramma te presenteren. Het aotische B.O.O.S (Barts Om- p Organisatie Stichting) werd volgens razend populair. In 58 verwezenlijkte hij zijn jom door een eigen omroep ide grond te tillen, BNN. publieke omroep heeft 'een bbel gevoel' bij het feit dat ronica ook met een eigen igramma stil staat bij de eer sterfdag van De Graaff, er- it een woordvoerster. „We iden het huidige Veronica techt Bart." Inhoudelijk is er m kritiek op het programma. Hilversum - Worden alle grap pen van te voren geoefend? Waarom klopt er nooit iets van de puntentelling, en kan dat wel, zo'n satirisch programma bij de TROS? Vanavond is Dit was het nieuws terug op televisie. Eerst met een herhaling van de hoog tepunten van vorig seizoen, en daarna volgen zes nieuwe afleve ringen. Eindredacteur Eric van Sauers over wat wel en niet kan bij Dit was het nieuws. door Dolf Rogmans Zijn alle grappen bij Dit was het nieuws van te voren gemaakt en geoefend1. „Nee. Raoul Heertje, Jan Jaap van der Wal en de gasten praten uit de losse pols. De grappen van Harm Edens zijn, op een uitzondering na, wel uitgeschre ven en bedacht door de redac tie. Overigens valt het niet mee zittend en vanaf de autocue een grap goed voor te lezen. Harm doet dat meesterlijk." Maar oefenen de gasten, Heertje en Van der Wal dan helemaal niet? „Ze krijgen anderhalf uur van te voren alle filmpjes en kranten koppen te zien. Dan weten ze dus ongeveer wat er aan zit te komen. Dat is vooral voor de gasten prettig. Raoul en Jan Jaap hebben dat niet eens nodig, maar we doen het eigenlijk om dat de Britse omroep BBC, waarvan het programma-idee is, dat voorschrijft. In het begin kwam de BBC twee keer per jaar kijken of we ons aan de regels hielden." Wie zitten in de redactie van het programma en wat doen ze? „In de redactie zitten cabare tiers. Nu zijn dat Rob Urgert, Micha Wertheim, Sander van Opzeeland en Bastiaan Geleijn- se. Zij nemen programma's als Hart van Nederland en het Jour naal op en zoeken naar leuke fragmenten die we in het pro gramma kunnen gebruiken. En ze lezen de kranten en knippen foto's en koppen uit. Ook ma ken ze de grappen voor Harm. Meestal maken Dolf Jansen, Hans Sibbel, Paul Groot en Owen Schumacher vrijdag ook nog wat grappen. Mede-eindre dacteur Koos Terpstra en ik be palen vervolgens wat wanneer in de uitzending komt." Wordt alles uitgezonden? „We nemen op vrijdagavond ongeveer anderhalf uur op. Vrij dagavond laat en zaterdag bren gen Koos Terpstra en ik dat te rug tot drie kwartier. Dus veel krantenkoppen, grappen en filmpjes sneuvelen in de monta ge. We halen de saaie stukken eruit en veranderen soms ook de volgorde. Want de uitzending moet wel een bepaald ritme hebben. Bijvoorbeeld niet te veel korte grappen achter el kaar." Sommige grappen zijn wel erg hard en op de persoon gericht. Kan dat wel bij de TROS? „Daar heb ik nooit zo over nage dacht. We voelen ons thuis bij de TROS. De grappen zijn soms hard, maar we zijn er niet op uit mensen te beledigen. Wel zoe ken we de grens op van wat kan. Het is geen 'middle of the road' programma. Het moet een beet je schuren." Lelijkste kamerlid Ooit de grens overschreden van wat kan met een grap? „Dat gebeurt elk seizoen wel een keertje. Dat is heel verve lend, omdat we daar niet op uit zijn. Vorig seizoen maakte we een test van het Algemeen Dag blad over de mooiste en lelijkste kamerlid belachelijk door flink door te gaan op de lelijkste da me. Dat pakte verkeerd uit doordat die persoon zich aange sproken voelde en ook nog eens ernstig ziek was. Toen heb ik een excuusbrief gestuurd. Maar als er klachten zijn, krijgt de TROS meestal de telefoontjes en niet wij." De puntentelling bij Dit was het Het team van Dit was het nieuws met Jan Jaap van der Wal (I.), Harm Edens (m.) en Raoul Heertje (r.). Foto: GPD/TROS nieuws is nooit te volgen. Hoe zit dat? (Lacht) „De puntentelling slaat nergens op. Het kan ook niet se rieus omdat er zo veel wordt ge knipt in het programma. Er is wel iemand die voor elke grap en elk goed fragment een punt geeft, maar omdat er veel wordt geknipt, rolt er op het einde een nogal willekeurig getal uit. Maar ja, er moet natuurlijk wel ie mand winnen op het einde. Dus zijn er punten." Jullie maken elk seizoen twee se ries van zes afleveringen. Waar om niet meer? „De TROS zou dat wel willen. Maar de redactieleden hebben daar geen tijd voor. En het is heel inspannend om te maken. Na zes weken begint het nieuws zich toch een beetje te herhalen. Ook daarom is het wel goed even te stoppen. In Engeland doen ze dat trouwens ook." Ton Elias, mediastrateeg, zat met Gerard Cox in de eerste show op 16 november: „Ik heb een uurtje nagedacht over het verzoek. Niet dat ik bang was af te gaan, maar ik heb een ge weldige hekel aan spelletjes. Dit programma is echter serieuzer dan je denkt. Dat lijkt het op het eerste gezicht niet; de puntentelling wordt niet eens goed bijgehouden, wat ik wel oneer lijk vond. Anders had ik zeker gewonnnen, want ik had heel goed het nieuws bijgehouden die week. Ik vind het heel erg knap hoe ze het programma knippen. De keuze voor de uitge kozen fragmenten vind ik doorgaans vakwerk. Daarom was ik des te meer verbaasd over de uitzending met Wouter Bos en Fatima Elatik, waarin Jan Jaap van der Wal een smakeloze grap maakte over Hirsi Ali. ,Ayaan, die heeft geen clitoris meer, hè?"). Die grap ging te ver en hadden ze er uit moeten knippen. Annemarie Jorritsma, toekomstig burgemees ter van Almere, zat met Annemiek Schrijver in de laatste uitzending op 21 december: „Een vreselijk programma. Ik had het nooit gezien en dat was niet erg verstandig. Ik had toege zegd omdat Raoul Heertje meewerkt en die vind ik grappig. Ik had ooit eens een heel leuk interview met hem voor Vrij Nederland. De uitzending was echter heel gênant. Na de op names ging ik gelukkig meteen op vakantie en daardoor hoefde ik de uitzending gelukkig niet te zien. In de studio was ik al heel ontevreden, maar ik wilde er op dat moment niet meer voor weglopen. Van vriendinnen heb ik ach teraf gehoord dat het inderdaad echt erg was. Je wordt er verschrikkelijk te kakken gezet. Kijk, je kunt mij niet inhuren om grappig te zijn. Grappenmakers moeten de grappen ma ken. Deze ervaring is voor mij echt een reden geweest om het programma nóóit meer te zien en in de toekomst nog selectiever te zijn. Dit programma was ronduit plat en ik probeer het te vergeten." Elsemieke Havenga, presentator, zat met Jos Collignon in de uitzending van 23 november: „Het was ontzettend leuk en ik heb niet ge twijfeld om mee te doen, want ik kijk graag en regelmatig naar Dit was 't nieuws. Raoul en Jan Jaap stellen de gasten op hun gemak. Gas ten hoeven niet beslist grappig te doen, maar in de jolige sfeer word je wel geprikkeld. We hebben veel lol gehad in de studio. Het is altijd de vraag of de kijker dat ook vindt. De uitzen ding was best aardig. Jan Jaap begon over zijn nieuwe hond en ik vertelde over mijn eigen hond. Dat ik mannen pas begrijp sinds ik een mannetjeshond heb. Die luistert toch echt niet naar mijn commando's als hij een loopse vrouwtjeshond voorbij ziet lopen! Verrassend wordt het als er gasten zitten waarvan je niet verwacht dat ze grappig zijn. Je moet gewoon jezelf zijn in de studio en niet proberen grap pig te zijn." Tom Egbers, presentator, zat met Youri Mul der in de uitzending van 30 november: „Het was eigenlijk één groot feest. Ik herinner me dat je erg je best moet doen. Er wordt wel wat van je gevraagd. Ik ben niet grappig, dat hoef je van mij niet te vragen. Ik heb ook geen en kele grap gemaakt, dat is mijn vak niet. Van collega's heb ik geen enkele reactie gehoord, wel op straat en op de school van mijn kinde ren. Dan vroegen ze me hoe het met mijn kat ging, want ik had in de uitzending verteld dat mijn huisdier was aangereden. Daarna heb ben twee roddelbladen hierover geschreven! Het programma wordt goed voorbereid. Als de opnames beginnen is de uitzending al voor negentig procent klaar. Het denkwerk is dan al gedaan." Nico Fostma :sum/anp - Kindemet Nicke- eon schudde deze week Ve- lica, waarmee het een kabel- quentie deelt, van zich af. Per eptember gaat Nickelodeon, derdeel van MTV Networks, uur per dag uitzenden op het naai waarop nu 's avonds Ve- ïica nog uitzendt. De zender met nog wel kabeldoorgifte lig stellen. In Amsterdam, Groningen en Drenthe dreigt het station van de kabel te ver dwijnen. De zender, met een marktaandeel van 11 procent in de groep 3 tot 12-jarigen, is daarom de campagne Red de kindertelevisie, red Nickelode on, red Kindemet!' begonnen. Die campagne leverde inmid dels 10.000 handtekeningen op. De programmamakers zeggen het raar te vinden dat een 24- uurszender voor kinderen moet vechten voor een plaatsje op de kabel. „De mediawet schrijft een pluriform programma-aanbod voor, maar in de keuzes wordt vooral rekening gehouden met volwassenen." Volgens MTV Networks -directeur D. Ligtvoet kijken pubers en volwassenen 's avonds ook wel naar tekenfilms. Starstrippers: eerder lachwekkend dan opwindend - De eerste aflevering Starstrippers is nog maar tele seconden begonnen of t beeldscherm wordt al ge el door een omvangrijk stel mnenbillen. Toch is het nieu- Yorin-programma allesbe- ve ranzig, bezweren presen- oren Froukje de Both en Gary iter om het hardst. Klopt, het hooguit suf, langdradig en af i toe vermakelijk. En de Ne- rlandse man komt er niet al te st vanaf. negen uitzendingen moet een •timaal stripteam worden sa- engesteld dat bestaat uit zes 2s, zoals een 'goodtime boy" Robbie Williams of een thte man' als Harrison Ford. Hgens Yorin hebben de afgelo- n maanden honderden man- nzich aangemeld. Daarnaast minde Gary Carter uitgaans- legenheden, sportclubs en rnzen af op zoek naar poten- el striptalent. Hij probeert de te beantwoorden of in Ne tland 'starstrippers' tussen de orzonwoningen en grijze kan- "rpanden lopen. Per afleve- tg wordt de speurtocht naar bepaald type in beeld ge- icht. Na een uitgebreide audi- hrengt Carter, bijgestaan or choreografe Sundi Siere, 'aantal kandidaten terug tot ee- Zij stomerüater door naar halve fin^JéT n een vergelijking met Idols Hen de makers weinig weten, 'plat mag het ook niet ge- >emd worden. „Gary wil het 'Ppen juist terugbrengen naar theater. Het gaat om de ost van het verleiden", meent oukje de Both. „Het gaat er Kook niet om wie zich het le«t geil kan uitkleden. Sexy Froukje de Both en Gary Carter presenteren de serie Starstrippers bij Yorin. Foto: Ray Christian/Kroon zijn ligt in je ogen. Tijdens de eerste uitzending gaan de makers op zoek naar een 'Pretty Boy', het type mooie jongen die zich daar best be wust van mag zijn. Iemand als acteur Chris Zegers, aldus Yorin. Met alle respect voor student Kaspar, sportinstructeur Juri en hun medekandidaten; het is niet best waar Carter mee aankomt. Dit kunnen nooit de negen aan trekkelijkste mannen van Ne derland zijn. En leuk of origineel is ook bijna niemand, blijkt uit de oppervlakkige gesprekjes die De Both met hen houdt. Een uur Starstrippers, inclusief twee reclameblokken, is een be hoorlijk lange zit voor die hand vol amusante momenten. Bo vendien is de eerste selectie van de kandidaten, die de presenta toren achter het bureau hou den, soms ronduit saai. Het is vooral te hopen dat het speuren naar types als de 'real man', 'sexgod' en 'mister Universe' meer succesvol verloopt. Want Gary Carters verzuchting dat hij op zoek naar Pretty Boy deze 'fucking country' nog platter heeft gereden dan het al was, komt niet erg geloofwaardig Bemice Breure Starstrippers, vanaf 12 mei elke maandag, Yorin, 21.30 uur. Hilversum - Valentijnsdag werd door de tv-schemamakers nog gretig aangegrepen om eens flink uit te pakken met roman tiek en liefde. Moederdag komt er op de vaderlandse buis daar entegen maar bekaaid vanaf. Alleen Radio 1 heeft een moe derdagcadeautje in petto. VPRO's geschiedenisrubriek O.V.T. brengt 'Het spoor terug", een portret van de nu 48-jarige Hein Simons. Wie kan het ont bijt op bed beter opluisteren dan Heintje, die ruim dertig jaar geleden de harten van alle moe ders stal met zoetgevooisde klanken als 'Mama, jij bent de liefste van de héle wereld'? 'Moedervriendelijk' wordt er vandaag niet geprogrammeerd, maar er is wel een aantal pro gramma's waarin, toevalliger wijs of niet, de vrouw centraal staat. Zo brengt AVRO's Close- up een documentaire over het verhaal achter het oorlogsliedje Lili Marleen, dat in de Tweede Wereldoorlog uitgroeide tot een wereldhit. In 1915 krabbelde de Duitse dichter Hans Leip het op papier als eenvoudig liefdesge dichtje, in de oorlog groeide de tekst uit tot favoriet van zowel Duitse als geallieerde soldaten. Sindsdien is het liedje, over een vrouw die onder een lantaarn tevergeefs wacht op haat gelief de die ver weg aan het front vecht, een klassieker. Discovery Channel grijpt Moe derdag aan om de tweede versie van World Birth Day op de buis te brengen. Een aantal journa listen van de zender heeft net als vorig jaar gedurende één dag in de vijf werelddelen geboortes vastgelegd. Daardoor ontstaat een uniek beeld van hoe kinde ren in verschillende culturen ter wereld komen, hun levensver wachtingen en toekomstmoge lijkheden. Het Discovery-team legde geboortes vast in Afgha nistan, Rusland, Zuid-Afrika, Ja pan, Argentinië, India, Noord- Ierland en de Verenigde Staten. Of de geboorte nu plaatsvindt in een stressvrije kliniek in Hiro shima of in een vervallen zie kenhuis in Kabul, de prioriteit van de moeder is overal ter we reld hetzelfde: de hoop dat haar kind gezond en wel ter wereld komt. Voor alle droevige fans van het vorige week beëindigde Cold feet een schrale troost; de NPS herhaalt de Britse dramaserie Hearts and Bones over het wel wee van een groep vrienden in Londen. Relatieperikelen, carri ères, overspel en kinderen; net als in Cold feet worden deze thema's uiterst invoelbaar neer gezet. Dokwerk (NPS, Vara en Vpro) vertoont later op de avond de aangrijpende documentaire Moordenaar in naam van Allah. Tussen juli 2000 en juli 2001 werden er in de Iraanse stad Mashad zestien vrouwen ver moord. Alle slachtoffers, op een na, bleken ooit gearresteerd we gens prostitutie en drugsge bruik. In het islamitische Iran uiteraard streng verboden. De moordenaar bleek de 39-jarige aannemer Saeed Haneis, die verklaarde de vrouwen uit religi euze overtuiging om het leven te hebben gebracht. Immoreel In de documentaire praat regis seur Maziar Bahari met de moordenaar, met zijn familiele den en met nabestaanden van de slachtoffers. Haneis verwerpt 'prostitutie en ander immoreel gedrag' en besloot er zelf iets aan te doen omdat de autoritei ten naar zijn mening niet ge noeg actie ondernemen. Zijn vrouw steunt zijn motief en ook zijn broer staat achter hem: „Prostituees zijn geen mensen. Mijn broer is dus geen moorde naar." De tienerzoon van Haneis zou het werk van zijn va der zelfs graag voortzetten als de overheid zo passief blijft. Hoe onvoorstelbaar de uitspraken ook zijn, de gesprekken worden door een voor Iran verrassende openheid gekenmerkt en ont hullen zo de ondubbelzinnige complexiteit van de Iraanse maatschappij. Berrit de Lange -O.V.T. Radio 1, 10.04 uur; -Close-up, Lili Marleen, Neder land 1,19.00 uur; -World Birth Day, Discovery Channel, 21.00 uur; -Hearts and Bones, Nederland 3, 19.40 uur; -Dokwerk; Moordenaar in naam van Allah, Nederland 3, 22.40 uur; RADIOGEZICHT Naam: Hans Schiffers Leeftijd: 43 Radioprogramma: Schiffers.fm Zender. Radio 2 Altijd al bij de radio willen wer ken? Nooit. Net iets teveel mensen hebben tegen mij gezegd dat ik mijn tekentalent moest uitbui ten. Hoe ben je bij de radio terechtge komen? Uit een daad van rebellie ben ik na mijn opleiding tot tekenle raar in 1983 bij een radiopiraat terechtgekomen. Radio-cv? 1983 - Hilversumse radiopiraat Barracuda (De zender was zo af gesteld dat we bij de buren uit de schemerlamp kwamen) 1985 -1991 - De baas van de week 1992 - Station 3 (AKN) Hans Schiffers Foto: Ton Kastermans 1992-1997 Arbeidsvitaminen 3FM 1997 tot heden: radio 2 Wat herinner je van je allereerste uitzending? Ik was veel te vroeg in de studio zodat ik steeds nerveuzer werd naarmate het zeven uur ('s och tends) werd. Achter het glas zat een technicus die het helemaal niet leuk vond wat ik aan het doen was. Je vertegenwoordigt ineens 'de AVRO'. Ik voelde me letterlijk in het moeras zakken. Wat is leuk aan radiomaken? Dat je mensen door jouw ogen kunt laten kijken, door jouw oren kunt laten luisteren en door jouw visie kunt laten erva ren hoe jij de wereld ziet. Is radiomaken moeilijk? Ik werk er al mijn halve leven Wat voor presentator ben je? Daar waag ik mij niet aan. Dat moeten anderen beoordelen. Heb je een bepaald ritueel tij dens presenteren? Ik ben niet bijgelovig. Ik doe ook niet mee aan de staatsloterij. Ik besteed wel veel tijd aan mijn voorbereiding zodat luisteraars horen dat ik weet waarover ik het heb. Word je wel eens aan je stem herkend op straat? Regelmatig. Ik heb een vrij her kenbare stem. Krijg je veel reacties van luiste raars? Met een muziekprogramma raak je mensen; Naar aanleiding van vijftien minuten Rare Earth met Get Ready mailde een luis teraar: 'Wat een AB-SO-LUUT WAAN-ZIN-NIG stuk muziek draaide je net! Ik reed op de mo tor op weg naar huis en het is een lange tijd geleden dat ik de koude rillingenvanwege muziek over mijn rug voelde lopen. Je hebt me het vrolijkste woon- werk halfuurtje laten meemaken sinds tijden!' Luister je zelf veel naar de radio? Veel. Ik ben een echte fan. Favoriete programma? Heb ik niet echt. Het hangt van het moment af. Favoriete presentator? Heb ik ook niet echt Zolang ie mand zich maar wptt te ver nieuwen en niet op een succes blijft voortborduren. Met welke muziek zou je stiltes opvullen? Alsjeblieft zeg, er is al zoveel la- Voor welk programma zou je de overstap naar tv maken? Op dit moment geen. Tv is zo plastic geworden. Ik zie het pre senteren van een tv programma als het kosmetisch vergroten van je borsten als vrouw. Het tij delijke succes werkt zo versla vend, dat je een volgende opera tie overweegt. 'Wat zie je er ge weldig uit' roept iedereen. Uit eindelijk zie jeeruit als Lola Fer rari. Als ik ooit de overstap naar tv maak, zou het eenvoorwaarde moeten zijn dat ik dicht bij me zelf kan blijven.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 31