De vrouw is een bedrijfsgehein T GESPREK VAN DE DAG Peuters veilig te water met Plons Wie wordt oma of opa van het jaar? De Zin VRIJDAG 9 MEI 2003 DAGELIJKS LEVEN 'VA/IE. VAMK.6A7 ËJi MENSELIJK Een groep moeders en welgeteld één vader staan in een kringetje in het zwembad. Ze zingen kin derliedjes. Evenzoveel peuters kraaien het uit van plezier, zeker wanneer ze door het water worden gesleurd. Even later drijven de kindjes, los van mama of papa, in het zwem bad. Met het hoofd fier boven water, de vingers krampachtig gevouwen om de gekleurde slur ven. De oefening vormt de start van de campagne 'Plons' van de stichting Consument en Veilig heid die het aantal kinderverdrin kingen wil terugdringen. Dit voorjaar verdronken in Neder land al drie kinderen in de leeftijd tot vier jaar, op jaarbasis zijn dat er ongeveer 25. Ruim honderd peuters belanden elke zomer in het ziekenhuis. Om ervoor te zorgen dat kinde ren vertrouwd raken met water, wordt er volgende week zondag in 250 zwembaden een speciale training gehouden. „Nederland is een waterland. Je kunt daarom niet vroeg genoeg beginnen met leren zwemmen", zegt Anja van Raam, auteur van het boek 'Zwemmen met baby's' en mede bestuurder van de landelijke ver eniging voor zwembadmedewer kers (NVZ). Peuters in de leeftijd tot vier jaar doen kruipoefeningen in ondiep water, leren de waterkant vast pakken en leren uit het water te klimmen. „In de jaren zeventig werd babyzwemmen nog gezien als kindermishandeling", zegt Van Raam. „Nu is het gemeen goed. Gelukkig, want je kunt veel voorkomen." Toch blijft het de vraag of een kind, van de zomer eenmaal op de camping, zich kan redden als hij of zij in de sloot belandt. Van Raam vergelijkt het met autorij den. De eerste keer gladheid of zeer dichte mist overvalt je, maar door de rijopleiding weet je meestal de juiste reflexen te han teren. „Dat werkt met een drieja rige peuter precies hetzelfde. Die zal op de kant klauteren." De initiatiefnemers benadrukken dat voldoende toezicht de meeste ongevallen voorkomt. Ouders ontvangen dan ook een folder met preventieve tips en oefenin gen die ze thuis in bad met de kinderen kunnen doen. De folder is in meerdere talen verkrijgbaar, want vooral allochtonen vormen een risicogroep. Eén op de vijf kinderen die verdrinkt is van al lochtone afkomst. Een versobering van de zwemba den zou ook veel voorkomen, zeggen Consument en Veiligheid en de NVZ. Massagestralen en wildwaterpartijen beperken het toezicht. Datzelfde geldt voor zonlicht dat hinderlijk reflecteert op het water, bij zwembaden met glazen koepels. „Natuurlijk is zwemmen leuk met veel toeters en bellen, maar zwembadeigena ren moeten wel een veilige afwe ging maken", zegt Van Raam. Inmiddels heeft Rian Seffinga de zwemsessie achter de rug. In het zwembad Aqua Indoor in Ede schuifelt ze samen met haar zoontje richting de kant. Het pro ject Plons geeft haar vertrouwen. „Ik ben altijd bang geweest voor de combinatie kinderen en water. Maar op een speelse manier kom ik nu van mijn angst af en voelt mijn kindje zich lekker in het wa ter." Djoerd, dertien maanden, kijkt achterom en steekt zijn handjes uit. Hij wil terug, het zwembad Rudi Buis Na de cursus mochten moeder en kind nog een keer de glijbaan af. Foto: GPD/Harmen de Jong Een rechtse parlementariër in Noorwegen heeft de Amerikaan se president BUSH en de Britse premier BLAIR formeel genomi neerd voor de Nobelprijs voor Vrede 2004. Volgens het onaf hankelijke parlementslid Jan Si monsen hebben beiden 'met een kleine en effectieve oorlog een veel gevaarlijker oorlog in de toe komst voorkomen'. De lijst met nominaties voor de Nobelprijs wordt opgesteld door duizenden mensen in de wereld, onder wie leden van nationale parlemen ten, hoogleraren en voormalige prijswinnaars. De inzendingen voor de vredesprijs 2003 werd op 1 februari al gesloten. Daar om zijn Bush en Blair in de race voor die van volgend jaar. Foto: Reuters Weet je nog niet wat je voor MOEDERDAG moet kopen? De Turkse minister van gezond heidszorg heeft een idee: 'Geef je moeder het meest dierbare ge schenk: stop met roken!' Zo luidt de slogan van de campagne die de minister gisteren lanceerde om de Turken te overtuigen de SIGARET aanstaande zondag voorgoed te doven. Als je besluit om te stoppen kun je bij zieken huizen een certificaat ophalen als bewijs. In de afgelopen twin tig jaar is het roken in Turkije met 80 procent toegenomen. VOGELS in luidruchtige steden vergeten hoe ze moeten FLUI TEN. Dit heeft een woordvoerder van de Oostenrijkse Verkeersver- eniging (VCOE) gisteren gezegd naar aanleiding van een weten schappelijk onderzoek. Uit de studie blijkt dat vogels door stadslawaai minder noten ken nen dan hun plattelandscolle ga's. Omdat vogels elkaar niet meer kunnen horen, leren ze geen nieuwe tonen. Voor bepaal de soorten is dat problematisch. In de paartijd namelijk moeten mannetjes bepaalde wijsjes flui ten om een partner aan te trek ken. Maar omdat de mannetjes niet van zich kunnen laten ho ren, worden sommige vogelsoor ten met uitsterven bedreigd. De afgelopen tien jaar was ze er al tijd voor de kleinkinderen. Iedere dinsdag en donderdag paste ze op terwijl vader en moeder werkten. „Nu wordt de jongste 4, dus in sep tember is het afgelopen, dan gaat ze naar school. Het zal wel weer wennen worden om de dagen in te vullen", vertelt oma Ria Prins (76) uit Voorburg. Voor haar dochter een reden om haar moeder op te geven voor de verkiezing Oma en Opa van het jaar. De verkiezing die vandaag in Was senaar plaatsvindt, wordt voor de tweede keer georganiseerd door het tijdschrift 'Groter Groeien'. „We merken dat ouders steeds bewuster met kinderen omgaan, maar die trend is bij opa's en oma's ook te zien", zegt Carla van Klaveren, re dacteur van het tijdschrift. „Groot ouders spelen vaak een belangrijke rol in het leven van kinderen. Ook omdat ze vaak oppassen als ouders aan het werk zijn. Daarom leek het ons zo leuk om deze mensen eens in het zonnetje te zetten." De redactie heeft ruim tweehon derd brieven gekregen en daaruit de leukste mensen uitgekozen. Maar daarmee zijn de zes genomi neerde oma's en zes genomineerde opa's er nog niet Vandaag worden zij in het attractiepark Duinrell in Wassenaar aan een heuse quiz on derworpen. „We willen door mid del van wat leuke vragen kijken of ze weten wat er in het leven van hun kleinkinderen speelt. Maar ook serieuze dingen, als 'welke waarden en normen vril je doorgeven' ko men aan de orde", aldus Van Kla veren. De jury bestaande uit Yolan- de de Best (hoofdredactrice Groter Groeien), Marcella Pleysier (hoofd redactrice Bobo) en Cathy Spieren burg (netcoördinatrice Z@ppelin) bepaalt vervolgens wie oma en opa van het jaar wordt. De quiz is voor oma Prins nu al re den om zich zorgen te maken. „Ik ben niet zo breed bespraakt, dus dat ga ik vast niet winnen.Opa Hans van Veldhuizen (58) uit Hoogmade maakt zich minder druk. „Het is toch een loterij. Maar ik vind het wel heel leuk dat m'n dochter me opgegeven heeft" Van Veldhuizen past iedere week drie dagen op Bob (2). „We gaan samen op de fiets de polder in. Hij is gek van dieren, dus daar kijken we naar." Opa Pieter Schipper (59) uit Huizen richt zich bij zijn kleinzoon Ricardo (3) op het voetballen. „Ik heb het zelf mijn hele leven gedaan en Ri cardo begint nu net een beetje met een bal te spelen, dus ik probeer hem nu het spelletje bij te bren gen." Maar ook voorlezen en spel letjes en een bezoekje aan de die rentuin staan regelmatig op het programma. Volgens schoondochter Brenda Schipper is Ricardo helemaal weg van opa. „Het eerste wat hij vraagt als hij door oma wordt opgehaald is 'is opa er ook' en 'wanneer komt hij thuis'." Niet alleen spelen oma en opa een grote rol in het leven van de kinde ren, andersom is het precies zo. „Vroeger toen ik zelf kinderen had, was ik altijd aan het werk. Als ik dan thuiskwam, was ik moe en had ik niet altijd de puf om nog met ze bezig te zijn. En na een uurtje gin gen ze dan toch al naar bed. Maar voor mijn kleinkinderen heb ik alle tijd", aldus opa Van Veldhuizen. Maaike Oppenkamp Zolang ik getrouwd ben, heb ik de zin niet ge hoord. Ten minste niet uit de mond van mijn vrouw. Toch is de zin simpel. Drie woorden: on derwerp. gezegde en bijwoordelijke bepaling van hoedanigheid. Ik weet nog dat ik, we waren niet zo lang getrouwd, een jaar of vier, somber zei dat de formatie van het tweede kabinet Den Uijl maar niet wilde vlotten: „Dat wordt Van Agt met Wiegel", zei ik, „letop mijn woorden". Niet lang daarna werd ome Joop uit het Catshuis verjaagd door ome Dries. Maar ik hoorde de zin niet. Vergeet ik bijna de keer, hoe lang waren we ge trouwd, nauwelijks een jaar, zeker niet langer, dat Nederland in de finale tegen Duitsland moest spelen voor het WK voetbal. „Oranje wint van iedereen maar niet van de Moffen", zei ik. Ik werd weggehoond. Maar we weten allemaal hoe dat afliep. Ik wil er niet lang bij stil staan, te pijnlijk allemaal, ik wil alleen kwijt dat ik na af loop van die finale de zin niet gehoord heb. Had ik behoefte aan de zin? Verlangde ik er naar? Dat moet ik eigenlijk wel toegeven. Er zijn ogenblik ken geweest in mijn leven dat de zin alleen al de zaak had kunnen redden. De druk op de ketel, zware druk soms, zou verdwenen zijn geweest, in het niets zijn opgelost, door die drie woorden. Maar ik hoorde ze niet. Neem die keer, hoe langgeleden al weer niet, dat ik opmerkte dat het allemaal best in orde zou ko men met onze dochter, die keer dat ik zei„Geen paniek, komt goed, dat kind loopt niet in zeven sloten tegelijk, rustig nou maar". Kwam ook goed, echt waar. Duurde soms wat langer dan je gehoopt had maar het kwam uiteindelijk keurig in orde. Dat diploma kwam er, die baan kwam er, die vaste aanstelling kwam er. Maar bij geen van die gelegenheden hoorde ik de zin. Ik was ei genlijk al vergeten dat hij bestond. Dat die drie woorden, dat onderiverp, dat gezegde en die bij woordelijke bepaling in logisch verband achter elkaar gezegd konden worden in mijn huis. Tot vandaag. 9 Mei 2003. De aanleiding was lul lig genoeg. Een paar weken geleden kwam er 's nachts een film, Magnolia genaamd, op de BBC. Mijn vrouw had er zich op verheugd want die film was in krant en gids nogal aangeprezen. Dus ze foeterde naast me in bed toen het beeld bleek te storen. Ik mompelde halfin slaap iets van „Maakt niet uit, we hebben die film op video". Maar dat was onmogelijk volgens haar. Ik viel in slaap. Maar zo-even, 9 mei dus en wel om 17.17 uur, haalt mijn vrouw een videoband uit de kast. En op de hoes van die band zat een sticker. En op die sticker stond: 'Magnolia, met j oa Tom Cruise'. Ze zegt: „Hé, Magnolia op band". Ik zeg: „Dat zei ik toch laatst". En toen zei mijn vrouw die zin. Out of the blue, vanuit het niets, pats boem, zo maar. Die zin, die drie woorden. Eindelijk. Vraag vijf nationale ondernemin gen en één regionale autoverkoper vlak voor moederdag welke beeld zij anno 2003 van de vrouw heb ben en het blijft overwegend stil. Alleen Hema, Wehkamp en Intra- tuin antwoorden, zij het deels in algemeenheden. En dat terwijl de vragen niet al te ingewikkeld ogen. Wie is die dame die bij Philips, Hema, Wehkamp, Karwei, Intratuin en autoverkoper Preuninger koopt? Om maar zo'n gevarieerd mogelijk beeld te krij gen. Wat is haar rol in het huis houden? Wat heeft de moderne vrouw te besteden? Beslist zij over de aankopen of haar partner? Net nu bedrijven vrouwen in hun advertenties voor moederdag aan spreken, is de nieuwsgierigheid groot De huisvrouw is immers uit gezwaaid. Vrouwen werken of stu deren, regelen de huishouding en de financiën, zorgen voor kinde ren, gaan uit, reizen, sporten en maken tijd voor vrienden en fami lie. Dat maakt het lastig om hen aan te duiden. Hema heeft daar wat op gevon den. De warenhuisketen houdt het De Huishoudbeurs (onder) en de Libelle Zomerweek: bolwerken van vrouwenmark^ting. Wie wil weten hoe bedrijven de hedendaagse vrouw ziel moet de ogen hier goed de kost geven. 'De vrouw van 2003' is namelijk een bedrijfsgeheim. Foto's: GPD volledig open. Volgens Constance de Haas maakt Hema geen gebruik van één of meerdere profielen, omdat 'elke vrouw een individu is'. Kan Wehkamp, de expert in thuis- winkelen, de vrouw van 2003 dan misschien nader omschrijven? Het postorderbedrijf heeft haar rol zien verschuiven van huisvrouw naar werkneemster en moeder. Daar naast is duidelijk dat de vrouw nog altijd een bepalende factor in het huishouden is. „De hedendaagse vrouw legt de nadruk op 'kwali- tijd'", zegt Joke Vrolijk van Weh kamp. Emotie en leefstijl zijn voor Weh kamp de toverwoorden waarmee de kopers zijn te bereiken. „Voor ons is de hedendaagse vrouw een consument die weet wat ze wil", zegt Vrolijk. Intratuin schetst het beeld van de drukke, werkende vrouw die haar leefomgeving erg belangrijk vindt. Bij de tuincentra komen veel vrou welijke klanten met hun vriendin nen, moeders en dochters winke len om het thuis gezellig te kun nen maken. Het bedrijf heeft daar op ingespeeld door meer woonde coratie en geschenken aan te bie den. De meeste vrouwen laten zich verleiden tot impulsaanko pen, maar over grote aankopen wordt met de man overlegd. De vrouw van vandaag de dag laat zich dus in het algemeen aanspre ken (Hema), als drukke werk neemster en moeder die thuii garderobe samenstelt (Wehka en als funshopper (Intratuin), gens retaildeskundige Hans E Smeets beschikken de meeste drijven over een verfijndere ii ling, maar behoort die uit col rentieoverwegingen tot de be drijfsgeheimen. Bedrijven werken steeds meei hoofdstromen. De indeling in groepen is los komen te staan ijkpunten zoals leeftijd, inkon of afkomst, en is nu gebaseeri dat wat vrouwen waarde geve hun leven. Die indeling is uite te specifiek. Een tuincentrum denkt in een groep tuinfanati in een groep die af en toe een bloemetje koopt. Zo denkt ee permarkt bijvoorbeeld in keu prinsessen, vlotte kokers en vi wen die zo snel mogelijk inko willen doen. .Aangezien het bedrijven vee en inspanning kost om tot eei teressante indeling in groepei komen, wil niemand dat de a currentie gratis meegeniet. At zo'n indeling is bijgeschaafd 1 goed werkt, is het een kemgel van een bedrijf geworden." Cathérine van der Linden Hoe zien bedrijven de hedendaagse vrouw? Wat heeft zo'n dame tegen woordig te besteden? Simpele vra gen aan veelal vrouwbewuste be drijven zoals Philips en Hema, maar de antwoorden blijven versluierend. 'De vrouw van 2003' is namelijk een bedrijfsgeheim.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2