SPORT "Ik ben zo'n best- )f-the-rest-figuur' iet is gewoon tijd voor iets anders' Van den Burgh heeft op WK wat recht te zetten Pupillen lopen de deur plat bij Alphense Boys LZ1886 op weg lijfsbehoud zaterdag lO MEI 2003 Martijn de Lange kreeg bij Dekker Tennis clubgevoel ertian van Geen 19 IOND - Wat een onschuldi- a ktocht naar een dubbel- rop een A-toernooi alle- liet voor gevolgen kan heb- oer Sijmen bracht Martijn 00 je op het spoor van Jasper !njt, ze werden een succesvol Vi en vijf jaar geleden stapte erdammer over naar de n De Regt: Dekker Tennis, lankzij De Lange speelt de n! >ndse vereniging zowel et gemengde als het heren- de eredivisie, als enige Nederland. Met het he- n maakt De Lange serieu- s op de landstitel. hf gevoelt zich een club- ok bij Dekker. In de vijf ?r thij er speelt heeft hij de 9" en veranderen. „Dekker ïid ijd de naam van 'gekoqh- lissers, maar dat is niet 0. Er is een brede kem id van tennissers. Het is itastische club geworden, ie Jel sociale activiteiten. Er s lier veel mensen langs de jdens de competitie. Het je iociale leefomgeving van worden. Ik heb dertien Be Quick in Maassluis 1, maar ik heb nu het ge- t ik diep in de vereniging ind het ook leuk om te iets op te bouwen, daar- ak ik ook deel uit van ïgtoptennis bij Dekker. r liepen hier vier of vijf B- Nu zijn het er talloze, lijn idee staat Dekker in bepaald type tennisser, die heel serieus met zijn ezig is en daarnaast ook iaal leven heeft." ive. eerste jaar promoveerde oq Dekker naar de hoofd klasse. Drie keer achter elkaar miste de ploeg de titel. Vorig jaar ging het op de laatste dag fout, maar volgde er toch pro motie naar het hoogste niveau omdat het tweede team van Lei- monias niet omhoog mocht. Dat dat het einde bleek van zijn optredens in het vlaggenschip, alsmede die van De Regt, deerde hem niet. „De hoofdklasse is mijn plafond. Daar heb ik ge noeg zelfkennis voor. Er spelen tennissers die aan het interna tionale niveau gewend zijn, zo als Jan Siemerink en Melle van Gemerden bij ons. Ik heb natio naal gezien wel hoog gestaan, 22ste, maar dat was ook mijn top. Ik heb niet de slagen om ie mand te overpoweren. In de hoofdklasse ben ik een verdedi gende tennisser. Het is wel grappig dat mensen nu vinden dat ik meer een aanvaller ben. Maar dat kan in de eredivisie bij de mannen. Dat is toch een ni- veautje lager dan hoofdklasse gemengd." Top In de jeugd behoorde de 25-jari- ge De Lange bij de top van Ne derland in de niet-misselijke lichting met Raemon Sluiter, Martin Verkerk en Peter Wes- sels. „Van Martin won ik meer dan ik verloor, maar Raemon en Peter waren uitzonderlijke ta lenten. dat was gewoon een an der niveau en aan hen zag ik dat ik het niet zou halen. Ik ben zo'n best-of-the-rest-figuur en ik zie beide kanten van de medaille. Als je de top wilt bereiken moet je oogkleppen ophebben en niet relativeren en dat heb ik niet. Mentaal zit het niet in me om alleen maar te tennissen." De Lange zag het belang van een opleiding. „Misschien was het makkelijker geweest als ik een lagere opleiding had gehad. Dan had ik minder te verliezen. Maar ik kwam van het vwo, ging studeren en daar bleef het bij. 's Winters jakkerde ik mijn studie erdoorheen en trainde ik maar twee of drie keer per week. Tot de competitie eraan kwam. Dan werd het fulltime en 's zomers speelde ik A-toernooien." Tennissend kon hij zich er wel in vinden, maar op het persoon lijke vlak trok het A-circuit hem helemaal niet. „Het is geen pret tig wereldje, waar een bepaalde hiërarchie heerst en je je plaats moet weten. Als je goed bent vinden ze je aardig en als je niet goed bent, zoek je het maar uit. Ik wilde altijd dat tennissers ook mijn vrienden konden zijn, maar ik kwam erachter dat dat onmogelijk is. Pas toen ik me dat realiseerde, kon ik winnen van betere spelers. Je moet el lende kunnen maken, maar dat zit niet in me. Mijn broer had dat wel, tot in het extreme. Die maakte oorlog op de baan. De psychologische uitdaging is zwaar en ik merkte dat het steeds moeilijker werd." Omdat De Lange en De Regt overstapten naar het herenteam en broer Sijmen met Robin Ver beet de overstap naar Warmond maakten, vroeg en kreeg Dekker promotie bij keuze. Karst Folk- erts bleef als enige heer uit het oude team over. Ze voeren de ranglijst aan, maar moeten nog tegen het sterke Halfweg, mor gen de tegenstander in War mond, en het onvoorspelbare Wettenseind. Die laatste ploeg speelt niet altijd in de sterkste opstelling. Zo verloor het van Zee Duin met 6-0, terwijl Dek ker onlangs in de streekderby met 5-1 van de Katwijkers won. De Lange: „Wat Wettenseind doet is competitievervalsing." Het mag plaatsing voor de play offs niet in de weg staan, meent hij. Het hangt een beetje af van de singles. In de dubbels acht Leidse triatleet morgen aan de start 886'er Yvonne Flippo speelt laatste wedstrijden in het eerste - larlotte de Meyere omdat stayeren tijdens het fietsen is toegestaan. Van den Burgh moet op de fiets vol doende afstand kunnen ne men om zijn zwakkere onder deel, het lopen, te kunnen compenseren. „Wilde ik de top halen dan moest ik dus iets an ders gaan doen." Reden waarom Van den Burgh op Ibiza aan de start verschijnt voor 4 kilometer zwemmen, 120 kilometer fietsen en 30 ki lometer hardlopen. Naar zijn mogelijkheden in het interna tionale veld kan hij - mede door het uitvallen in Nice - slechts gissen. „Zwemmen vormt geen probleem. Doordat ik van de korte afstand kom, heb ik voldoende basissnel heid. Ik moet zorgen dat ik heel blijf voor het hardlopen en dan maar kijken waar ik sta Ik hoop op een plek in de top acht, want die geeft recht op de A-status van NOC*NSF, maar ik kan niet zeggen of dat reëel is. Guido Gosselink werd vorig jaar zeventiende op het WK Normaal gesproken moet ik in een zesuurswedstrijd voor hem kunnen eindigen. Ik hoop op een perfecte wedstrijd en misschien moet ik dan wel te vreden zijn met de veertigste plek." Van den Burgh is niet blij dat twee weken later de halve triat lon van Nieuwkoop op het programma staat. „Ik had lie ver een andere planning ge zien. Een wedstrijd die zes uur duurt krijg je niet in twee we ken uit je lichaam. De laatste keren had ik in Nieuwkoop vijf tot zes minuten voorsprong op nummer twee. Ik hoef dus niet honderd procent te zijn om optimaal te kunnen presteren. Maar voel* ik me voor Nieuw koop slecht dan ben ik niet van plan mijn lichaam te slopen." pcri De derde afscheidswed- nnen een maand. Yvonne G penadrukt dat vanavond haar laatste is. Ze speelt twintig jaar in de hoofd man LZ1886. De waterpo- I9 indt het mooi geweest, eer winnen van Swol 1984 ïrzekert zich van een eizoen in de hoofdklasse, toi eind van een mooie >n pas op haar twaalfde terpolo. Twee jaar later ze in de Leidse hoofd- ils 'het groentje met de ek'. De meeste prijzen met het Goudse Donk. r negentiende vertrok naar deze vereniging. Ze ar alles wat er op water- )ied te winnen valt. wee landstitels en de na- beker, veroverde Donk •pa Cup voor landskam- Jn. Na chie jaar hield ze aba r gezien in Gouda. „Je end! n nog zoveel winnen, vesl Is je geen plezier meer a oudt het op", verklaart haar vertrek. Ze keerde j js inier terug bij LZ. chte' afscheidswedstrijd 7 maart, na de eerste 0 Eting met OZ&PC. Bloe- ibiï En staande ovatie, tranen, op en eraan. LZ verloor duels, zodat van UZSC ïen moest worden om reekse degradatie te men. De Leidse dames in in die missie, maar dit weekeinde eerste- Swol verslaan om hun n de hoofdklasse te be- 1. ndigde slechts op de ze- )laats, maar is het 'beste eam' achter een aantal teams, die volgens de re ten niet mogen promo- Je mag een tegenstander nderschatten, maar hier e geen drie duels van Dus zaterdag (vandaag, »eel ik de laatste wedstrijd •IUj stvan dames één", zegt eleden promoveerden de in van LZ voor het eerst ïschiedenis naar de ckki lasse. Een jaar eerder Z het nèt niet. „Het eer- in de hoofdklasse was k moeilijk. We verloren Yvonne Flippo: „In het tweede is de druk minder. Ik hoef dan niet meer per se drie keer per week aan de bak." Foto: Taco van der Eb De vrouwen van LZ1886 hebben gisteravond een eerste stap gezet op weg naar het behoud van het hoofdklasseschap. De Leidse waterpo- losters klopten in het eigen Vijf Meibad met 10- 7 Swoll894 uit Zwolle. De thuisploeg stuitte gisteravond op onver wacht felle tegenstand. Swol speelde hard en dat leidde tot verschillende opstootjes. Pas in het derde speldeel kon LZ afstand nemen van de tegenstander door enkele snel uitgevoerde tegenaanvallen. Dat derde deel eindigde bij de stand 8-5, waarna de Leidse ploeg de wedstrijd geroutineerd uitspeelde. LZ moet vanavond de tweede wedstrijd spelen in Zwolle. Als die wordt gewonnen blijf de ploeg in de hoofdklasse. Wint Swol dan wordt morgenavond in Leiden een derde beslissende wedstrijd gespeeld. Scores LZ: Noeld Klein 4x, Bianca Huigens 3x, Nienke Hameetman lx, Yvonne Flippo 2x. weliswaar alles, maar hadden niet het gevoel dat we wegge speeld werden. Waar wij drie kansen nodig hadden om te scoren, had de tegenstander aan één mogelijkheid genoeg." Vorig jaar won LZ de promotie/degra datiewedstrijden van het Haar lemse NVA/HHC. Dit seizoen haalde LZ vijf punten, vijf pun ten meer dan in het debuutjaar, maar zit de ploeg in hetzelfde schuitje. „We hebben veel beter gespeeld, maar staan nu toch weer voor die promotie degradatiewedstrij - den. Dat is jammer." Volgende maand wordt Flippo 34. Daarmee is ze veruit de oud ste van het eerste team. „De oudste na mij is acht jaar jonger. Ik heb in mijn team altijd met vriendinnen gespeeld. Nu polo ik met meiden van zestien of ze ventien jaar. De sfeer in het team is hartstikke gezellig, be grijp me niet verkeerd. Maar ik mis wel eens een vriendin in m'n team." Ook omdat de trainingen een te zware belasting zijn geworden, heeft Flippo besloten een stap terug te doen en in het tweede te gaan spelen. Verder gaat ze in september een cursus sport massage volgen en staat een trainerscursus op haar verlang lijstje. „In het tweede team is de druk minder. Ik hoef dan niet meer per se drie keer per week aan de bak. Nu kan ik een keer doordeweeks uit eten of kan ik een uurtje langer doorskeeleren. Het is gewoon tijd voor iets an ders." door Charlotte de Meyere alphen aan den run - Voetbal len bij Alphense Boys is 'in'. Veel 6-jarige Alphenaartjes kie zen voor deze club om hun voetbalcarrière te beginnen. Al leen dit jaar al kreeg Alphense Boys er zeven nieuwe pupillen- ploegjes bij, zodat de club nu 24 F-teams herbergt. Daar kan geen club in Nederland aan tippen. Even voor half twee ligt alles klaar. De veldjes zijn uitgezet, een net met ballen ligt klaar en de hesjes hoeven alleen nog maar te worden aangetrokken. Pylonen geven de aparte veld jes aan, waarop elk team traint. Als de training begint, rennen zeventig spelertjes meteen naar hun eigen vak. Op het eerste gezicht lijkt het een mieren nest. Maar wie beter kijkt, ziet strakke lijnen. Absoluut geen chaos. De grote man achter de enor me groei is Paul Bahlmann. De Alphense jeugdcoördinator heeft een strak, herkenbaar en aantrekkelijk systeem bedacht, zodat tien teams tegelijk op hetzelfde veld kunnen trainen. In de loop der jaren heeft hij een schema van veertig trainin gen bedacht. Elk team krijgt dezelfde training: spelletjes, voetbaloefeningen en natuur lijk het partijtje. „De oefenin gen zijn tijdloos. Ze zijn zelfs op het hoogste niveau uit te voeren", zegt Bahlmann. Herkenbaarheid is in deze vorm een belangrijk punt. De F-jes trainen en spelen het hele jaar met hun eigen team. Zo beleven ze het hele jaar samen. „Je kan niet twee teams door elkaar heen laten trainen. Als trainer heb je je handen al vol aan negen van die apies." De 47-jarige Bahlmann heeft al wat talentjes tussen de ruim tweehonderd F-jes ontdekt. Maar talent krijgt nog nauwe lijks aandacht. „Het gaat alle maal nog spelenderwijs. De ge richte jeugdopleiding begint pas bij de E-tjes. Bij de jong- sten gaat het erom dat ze ple zier hebben. Daarin verweef je leermomenten: Je beloont overspelen en na een doelpunt prijs je eerst de speler die de pass gaf. Complimentjes geven is heel belangrijk." „De organisatie staat als een huis, of Alphense Boys nu tien, twintig of dertig F-teams telt. Een mogelijk probleem is ge noeg trainers vinden. Voorlopig zitten wij nog goed: onze inter ne trainerscursus trekt dit jaar 45 deelnemers. Het systeem ontlast de trainers zoveel mo gelijk. Ze hoeven niet na te denken over een training. Alles ligt klaar. Zij hoeven alleen op een leuke manier met de kin deren bezig te zijn." Bahlmann is een echt club mens. Als pupil begon hij bij Alphense Boys. Hij drong door tot het eerste team, waarin hij twaalf jaar speelde. Toen hij stopte, werd hij trainer. In tien jaar bracht hij zijn club van de middenmoot van de tweede klasse naar een toppositie in de hoofdklasse. Nu stort hij zich al vijf jaar op de jeugd. Zeven da gen per week is 'Mister Alphen se Boys' op het veld te vinden. Naast zijn gewone baan als gymleraar op een basisschool, vindt hij nog genoeg tijd om Al phense Boys groot te maken. Alphense Boys telt 1150 leden. De afgelopen vijf jaar is dat aantal in een sneltreinvaart ge groeid. De club barst bijna uit zijn voegen. Een tekort aan vel den en kleedkamers dient zich aan. Sportpak De Bijlen schreeuwt om uitbreiding. „Dat moet de gemeente ook in zien. In Leiden zijn ze veel ac tiever. Fusies en kunstgrasvel den zijn daar aan de orde van de dag. In Alphen duurt het zo lang. Door de zware bezetting holt de kwaliteit van de accom modatie achteruit. Wat wil je, alles is 35 jaar oud. Nieuwe kleedkamers en een kunstgras veld zijn echt een must." Training bij Alphense Boys. „Het gaat allemaal nog spelenderwijs", zegt jeugdcoördinator Paul Bahl mann. Foto: Henk Bouwman Martijn de Lange: „Als je de top wilt bereiken moetje oogkleppen ophebben en niet relativeren en dat heb ik niet. Mentaal zit het niet in me om alleen maar te tennissen." Foto: Mark Lamers De Lange Dekker onverslaan- hebben jarenlang in de toptien geval de finale mogelijk. De baar. „Jasper en ik hebben in de van Nederland gestaan in het playoffs halen is gewoon nodig, hoofdïdasse veel dubbels ge- dubbel. Zoals ik het nu zie is het Als dat niet lukt zou ik er goed wonnen en Sijmen en Robin landskampioenschap of in ieder ziek van zijn." door Peter van der Hulst leiden - Casper van den Burgh heeft morgen op Ibiza wat recht te zetten. De triatleet moest vorig jaar tijdens zijn WK-debuut (lange afstand) de strijd voortijdig staken. Na tachtig kilometer fietsen zette hij met darmproblemen zijn tweewieler aan de kant. „Ik wil daarom nu voor mezelf wat neerzetten", zegt de Leidenaar over het komende WK. Het worden drukke weken voor Van den Burgh. Veertien dagen na Ibiza wacht de halve triatlon van Nieuwkoop. Hij werd daar al twee keer eerder Nederlands kampioen. Op 29 juni is in Stein het NK over de lange aist: nd. Tijd dus om in topvorm te zijn, maar de voor bereiding van Van den Burgh was niet al te lang en verliep ook niet vlekkeloos. „Na het WK van Nice, in september van het vorig jaar, ben ik door die darmproblemen drie maanden uit de roulatie ge weest. Tot december heb ik medicijnen gebruikt. Daarna ging het snel beter, maar hal verwege februari scheurde ik een kuitspier. Ik kon wel zwemmen en fietsen, maar vijf weken niet lopen. De laatste twee weken ben ik op Lanzaro- te geweest en daar heb ik goed kunnen trainen." De voorbereiding was anders dan anders. Dat heeft alles te maken met de overstap van Van den Burgh van de korte naar de lange afstand. „Het ac cent ligt nu meer op lange duurlopen. De kwarttriatlon is mooi, als ik het maar alleen mag doen", zegt Van den Burgh. De triatleet baalt ervan dat hij op de kortere afstand niet optimaal kan profiteren van zijn sterkste discipline,

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 25