pe ambities van ?en goudhaantje Matthijs Vink beproeft geluk in Barcelona SPORT RANDJE BUITENSPEL Certjan van Geen el alles wat Matthijs Vink aanraakt, verandert in .Op zijn achttiende werd de Noordwijkerhoutse bailer met Aalsmeer al landskampioen, terwijl hij ilijk zijn eerste seizoen als senior in het tweede zou n. Hoewel de sport voorop staat in zijn leven stu- hij binnenkort cum laude af aan de Haarlem Busi- School. Met de daarmee verdiende beurs voor een ilgopleiding koos hij voor het behalen van een ers-titel in Barcelona. Vink kon meteen tekenen het plaatselijke talententeam van de beste club uropa, waar hij in dezelfde kleuren gaat spelen als beroemde voetballers. Profhandballer worden is oom. „Tot nu toe lukt het om mijn gestelde doelen reiken. Ik heb dat geluk gewoon, maar ik dwing ok zelf af door me met volle overgave op dingen Diten", zegt Vink. Monoloog van een gedreven jon- die ondanks de wind in de rug met twee benen a grond staat, b. laude afstuderen was weer een nieuwe uitda- Het was niet de bedoeling, maar ik stond een 8,1 ddeld. Ik had het laatste jaar ook kunnen lanter- n. maar heb voor mijn opleiding gekozen. Het wilde ik me puur op de sport focussen, maar an in Nederland niet. Handbal is niet als voetbal, t buitenland worden wel riante salarissen be- maar niet om voor de rest van je leven binnen l Hoge doelen stellen is leuk. Ik heb intematio- nanagement gestudeerd. Voor mijn scriptie t ik eigenlijk bij een bedrijf stage lopen, maar dat liet door het handbal. Nu heb ik voor een paar jven een scriptie gemaakt. Ik heb uitgebreide in- ws gedaan en via mail gesproken over mijn n. Mijn scriptiebegeleider is ook de topsportco- ator op school. Hij heeft me veel geholpen. :ralië mijn studie moest ik ook naar het buitenland. Ik en half jaar in Australië gezeten en een half jaar rcelona. Australië was een aparte ervaring. Ik etraind en gespeeld in de olympische sporthal n Australisch kampioen geworden. Soms mis ik ibezorgde van Australië wel. Bij Barcelona heb da i half jaartje kunnen meetrainen. Via Aalsmeer 37 e contacten gelegd. Ik kon na dat half jaar blij- ij de club, maar ik koos voor afstuderen en een rig contract bij Aalsmeer. Ze verwachtten heel wat van me, ook al was ik pas 20 toen ik terugkwam. Nu heb ik zelf weer contact gezocht met Barcelona. Ik stuurde een mailtje naar de manager en kreeg meteen antwoord dat ze mij als speler en persoonlijkheid heel goed vonden. Mentaliteit is belangrijk. In Nederland lopen betere handballers rond van mijn leeftijd, maar mentaal zijn ze minder. Voor mijn masterstitel heb ik gekozen voor een studie leiding geven aan sportgeörienteerde ondernemin gen. Dat wilde ik graag. Leiding geven is leuk en het past in mijn straatje. Maar ik wilde ook handballen. Ik heb alles zelf geregeld. Dat heb ik van mijn vader ge leerd. Als je zelf iets kan oplossen, moet je het doen. Bij bepaalde dingen heb je altijd hulp nodig, maar het moet eerst uit jezelf komen. Mijn vader is altijd een harde werker geweest, die alles voor honderd procent doet. Hij kon zijn school niet afinaken, omdat hij al vroeg aan het werk werd gestuurd om het gezin te onderhouden. Hij heeft me geleerd positief te den ken. Omdat het zo goed gaat, lijkt iets al snel negatief als het wat minder loopt, terwijl dat voor een ander positief kan zijn. Op sportgebied is mijn moeder een voorbeeld. Zij heeft zelf hoog gehandbald bij Forehol- te. Dankbaar Mijn ouders hebben me altijd financieel gesteund en me vier, vijf keer in de week naar handbal gebracht. Als je dat niet hebt, kom je niet zo ver. Zonder de top sportcoördinator was het ook niet gelukt. Ik ben hen allemaal heel dankbaar, maar het is moeilijk om de hele tijd dank je wel te zeggen. Door me in te zetten voor mijn studie laat ik zien dat ik dankbaar ben. Mis schien dat ik later met een goeie baan in het bedrijfs leven of met een mooie tijd als handballer iets voor mijn ouders terug kan doen. Maar dan wordt het weer materieel en daar houden mijn ouders niet van. Door te presteren heb ik laten zien, dat ik niet laks met de steun om ben gegaan. Mijn moeder heeft kortgeleden gehoord dat ze de ziekte van Parkinson heeft. Dat was een hele klap. Ge lukkig kan ze nog wel werken. Het zet een negatieve toon, maar het moet niet de overhand krijgen. Bin nen de familie zijn er ook kort na elkaar een paar sterfgevallen geweest. Dat houdt me bezig. Het heeft zijn uitwerking, omdat ik geïnteresseerd ben in hoe mensen zich voelen. Ik zie dat mijn moeder geniet als ze naar de wedstrijden komt kijken. Daardoor is ze minder bezig met haar ziekte. Ik sport daarom niet al leen voor mezelf. Ik leef ook met de gedachte dat ik mensen in slechtere tijden iets kan geven. Als het te genzit kan sport een houvast zijn. Ik kan niet tegen verliezen, maar het is wel te relativeren. Bij ziekte of Matthijs Vink: „Sommige mensen begrijpen niet dat ik in Spanje ga handballen, maar als ze dan horen dat de salarissen voor handballers even hoog zijn als voor een voetballer in Nederland, kijken ze anders." Foto: United Photos de Boer/Cynthia van Dijke een sterfgeval kan je niet verder kijken. Sport gaat al tijd verder. De ene wedstrijd speel je goed en de an der slecht. Dat ik bij Barcelona mag gaan spelen is een droom. De club heeft eind jaren negentig zes keer de Cham pions League gewonnen. Vorige week wonnen ze de Europa Cup 3. Het is een hele eer dat ik er al lid mag worden. Nog nooit heeft een buitenlander in het op leidingsteam gezeten. Er spelen alleen Catalanen. De voertaal is ook Catalaans en geen Spaans. Het is moeilijk om te spreken, maar ik versta het wel. En als ik iets vraag antwoorden ze in het Spaans. Dat spreek ik vloeiend, Eind mei ga ik erheen om een paar keer mee te trainen en alles rond te maken. We spelen eerst nog de finale van de playoffs (jongstleden don derdag won Aalsmeer de tweede wedstrijd van E&O, de stand in de best-of-five-serie is 1-1, red.) en begin augustus ga ik definitief. Ze gaan me helemaal oplei den. Het eerste is bijna onhaalbaar. Dat zijn dé hand ballers. Maar als ik het opleidingsteam van Barcelona op mijn cv heb staan, kan ik bij elke club terecht Vijf jongens met wie ik toen trainde, hebben nu een prof contract. Ze vroegen mij destijds ook of ze een club voor me moesten regelen en wat ik wilde verdienen. Toen ik zei dat ik terugging, verklaarden ze me voor gek. Handtekening Als je speler bent van Barcelona kan alles. Zelfs toen ik daar alleen trainde, wilden de mensen een handte kening en met me op de foto. In Nederland ben ik misschien vijf keer om een handtekening gevraagd. Als je daar op het terrein loopt met een sporttas van Barcelona kijken ze je na. Ook al is Barcelona een omnivereniging, het voetbal staat los van handbal, basketbal en rolhockey. In de kranten komt eerst voetbal, maar daarna vier pagina's handbal per dag. Bij het talenteam van de basketbaltak speelt ook een Nederlander. We liepen een keer samen door de stad. Hij is 2.16 meter en ik ben bijna twee meter. Dat trok wel bekijks, omdat we ook nog eens blond zijn. Het is heel apart om mee te maken. Het is grappig dat men sen zo in sport opgaan. Dat ben ik als handballer niet gewend, zeker niet in Nederland waar iedereen heel nuchter is. In Spanje wordt het met heel veel emotie beleefd. Handbal heeft er een andere status. Sommi ge mensen begrijpen niet dat ik in Spanje ga handbal len, maar als ze dan horen dat de salarissen voor handballers even hoog zijn als voor een voetballer in Nederland, kijken ze anders. Ik krijg volgend jaar geen salaris. Ze bieden me een volledige ondersteuning aan, dat wel. Ik hoef alleen een appartement en een paar honderd euro om te kunnen eten. Bovendien krijg ik door die beurs al heel veel geld van de overheid. Ik heb een ruime be groting gemaakt. Als ik mijn studie haal, is het een gift. Barcelona wil spelers in het talententeam, die al les voor handbal over hebben. Ze vinden dat je het op mijn leeftijd nog niet verdient om geld te krijgen voor sport en dat is ook mijn instelling. Ik moet groeien en daarom heb ik ervoor gekozen. Ik ga er niet heen om te cashen." Over het paard getilde voetballers die schijt hebben aan de wereld, kunnen heel wat leren van Bruce Springsteen De beste man in De Kuip dit seizoen. Van Persie, Van Hooijdonk, Pavel Nedved tij dens Nederland - Tsjechië, ik heb me best om ze vermaakt, maar Bruce springt eruit. Hij heerste op alle fron ten, het korte werk, de lange halen, het klopte allemaal. Sterk in de lucht was hij ook, ondanks zijn één meter vijfenzestig of zoiets. Hij gaat op het podium niet meer zo tekeer als vroeger, die Springsteen, maar hij springt per concert toch zeker net zo veel als Van Hooijdonk in een heel seizoen. Hij is van september 1949, maar heeft nog altijd de conditie van heel Feyenoord 1 bij elkaar. Toen The Boss met zijn kop bij aanvang van het concert meer dan honderd keer levensgroot in beeld kwam, vond ik hem er niet al te jofel uitzien. Getekend door een bestaan in de 'darkness on the edge of town', zeg maar. Maar gaandeweg het optreden knapte Bruce zichtbaar op. Mijn vrouw zei op zeker moment: 'Kijk dan, hij gaat er steeds jon ger uitzien.Mijn vrouw is mij wat al te gek op Springsteen, maar ik kon haar onmogelijk tegenspreken. Eén uur en drie kwartier duurde de eerste helft van het concert en na de pauze (die nog geen mi nuut duurde) speelden Spring steen en zijn makkers nog eens drie kwartier dezelfde kant op. Dat was donderdagavond. Twee dagen eerder bleef Bruce nog een half uurtje langer tekeergaan. Hoe houdt-ie het vol?, vroeg ik me af. Toen zijn brede lach weer eens het gigantische video scherm vulde, wist ik het ant woord. Het is de spelvreugde. En zo kwam ik bij het voetbal te recht, want ik verzon meteen een heel elftal over het paard ge tilde voetballers die schijt heb ben aan de wereld, inclusief hun fans. Deze gemakzuchtige selfkickers kunnen heel wat le ren van Springsteen die net als zij kan zwemmen in zijn poen, maar die elk optreden tot het gaatje en nog verder gaat. Voor de leut en om zijn publiek te dienen. Was er nog wat aan te merken op Bruce? Op De Baas zelf niet, op zijn medespelers evenmin, maar wel op het geluid dat vaak te hard en te schel was, waar door de stevige nummers vast- liepervJn een enorme berg te- ringherrie. Vooral als de wind er zich mee ging bemoeien. Maar de meute die op het veld stond had daar geen oor voor, die golfde tweeënhalf uur van en thousiasme over het gras. Donderdagavond Springsteen, zondagmiddag Feyenoord RKC. Benieuwd hoe het veld er morgen bijligt. Ik kan me niet voorstellen dat het gras onge schonden uit de strijd is geko men. Van Hooijdonk terug van geen schorsing, maar wel je mooie veld pleite. Zou toch zuur zijn voor Feyenoord. Alhoewel, Ajax speelt natuurlijk al het hele seizoen op een mat die geregeld een scoringskans om zeep helpt. Benieuwd ben ik ook hoe het er volgend seizoen uitziet aan de Boshuizerkade. Ze zijn nogal wat van plan daar. Toen ik be gin deze week met mijn zoon Lev een balletje trapte in de speeltuin bij ons achter riep een grappenmaker of we soms aan het trainen waren voor FC Bos huizen. Ik begreep het niet hele maal, pas later zag ik het biljet dat aan het portiershuisje was geplakt: FC Boshuizen organi seert een talentendag in samen werking met Sparta Rotterdam. Toen viel het muntje. Ach gut, Lev wordt pas twee als Bruce 54 wordt. Maar dat hij een onge looflijk talent is en later op zijn sloffen Sparta kan halen, had die grappenmaker goed gezien. De talentendag van FC Boshui zen, zo heb ik inmiddels uit de krant vernomen, is het werk van Frans Stouten, Leidenaar met een volle portemonnee en een hevige aandrang om dingen in het voetbal te doen. Ik ken hem een beetje en als hij tettert dat Van Persie, Ono, Van der Vaart en nog een hele zwik namen de talentendag komen opluisteren, denk ik: het zal zo'n vaart wel niet lopen. Stouten is een wis pelturige man, maar ik twijfel er geenszins aan dat hij het bes te voorheeft met FC Boshuizen. De nieuwe Kadeclirij kan zijn voordeel doen met^êe centen en de contacten van zakenman Stouten. Ze moeten alleen zien te voorkomen dat hij door draaft. Tegen de krant zeggen dat 'de hoofdklasse het doel is waarnaar wij streven', is niet zo bijdehand. Daar word je om uitgelachen. Eerst maar eens een paar jeugdleden overhouden aan de talentendag komende woensdag. Praten over de hoofdklasse doen we wel als on ze Lev oud genoeg is om in het eerste te gaan spelen. En voorlo pig is het nog niet eens zeker dat wij hem straks op FC Boshuizen doen. Schuift dat Frans? Sportredactie.ld@damiate.hdc.nl> Jaap Visser Reageren Sportredactie.ld@damiate.hdc.nl cmailto: Taco van der Eb el: „Ik heb Toine en Carlo voetbal- leerd. Daarom speelde ik waar- ilijk ook op het laagste niveau." „Marcel en ik hebben vaker sa- [evoetbald, Toine was toch een aar jonger. We hadden een vaste bij Blauw-Zwart. In het dagelijks trokken we ook met elkaar op. Toi- »g dan als jong broertje mee." ..Ik scheel toch negen jaar met iL Als je klein bent, is dat een groot arlo is de meest getalenteerde van lij heeft een enorme inzet. Hij wil- aar één ding en dat was profvoet- worden. Ik heb vroeger veel wed- En van hem gezien. Dan reisde ik nijn vader heel Nederland door. 'as een leuke tijd." wassenaar - Marcel, Toine en Carlo l'Ami zijn in Wassenaar met de bal opgegroeid. Marcel (39 jaar, op de foto in het midden) speelde zeventien seizoenen in het eerste van Blauw-Zwart. Toine (31 jaar, links) begon bij dezelfde club, maakte een uitstapje naar Ter Leede en heeft net zijn zevende competitie bij Katwijk erop zitten. De twee hebben een eigen schildersbedrijf. Carlo (37 jaar) werd als keeper al snel prof. Hij is bezig aan zijn laatste jaar bij Feyenoord en wordt mogelijk keeperstrainer bij de Rotterdamse club. De foto is gemaakt in de tuin van hun ouders. Marcel: „Mijn beleving was niet minder, maar ik had niet het talent van Carlo." Carlo: „Ik denk niet dat onze karal veel verschillen. Toine is alleen in een andere tijd opgegroeid. Marcel: „Wij moesten de dingen vaker zelf uitvinden. We zijn alledrie sociaal en hebben doorzettingsvermogen, hebben de echte wil om iets te bereiken." Carlo: „We zijn open en eerlijk, maar dat geldt voor de hele familie." Toine: „We kunnen alleen niet tegen onsverlies." Carlo: „Het tapijt was overal nieuw, maar daar zat een versleten strook." Toine: „Een oude radio en een oude kast waren de goals. Negen van de tien keer leidde het tot ruzie." Carlo: „We gebruikten niet voor niets een balletje van foam. Met een gewone bal was al het een en ander gebeurd." Marcel: „De trouwfoto van pa en ma en wat lampen zijn gesneuveld." Carlo: „We hadden in die tijd ook een jjToen Carlo en ik nog same&=— ^zomerhuisje in Kerkehout. Dan voetbal- trainden kwam het wel eens^voörclat we ermee nokten. Ik wilde te graag scoren en hij wilde dat graag voorkomen." Toine: „Vroeger voetbalden we zelfs on der tafel. Zitvoetbal met een zacht bal letje." den we bij een boerderilpf w Wasse naar. We gingen daar in de weekeinden en tijdens vakanties hèèTrTïethuisje stelde niet veel voor, maar hetwas su- per." Marcel: „Het was een fantastische tijd." IS

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 23