KUNST CULTUUR 'Mijn pre is tegelijk ook mijn handicap' Varens, papavers, weegbree en tulpen Leids Psalmenfestival wegens succes geprolongeerd R9 feel good één lange fdesdaad Katja Schuurman toe aan het echte werk Wandelen langs 'botanische meesterwerken' in Leidse Hortus v i Award voor Liza Minelli Peter Faber stoeit met clichés ac 10 MEI 2003 Reuters iwarzenegger Terminator 3' NGELES - Acteur Arnold iarzenegger is binnenkort n in de actiefilm 'Termina- 5 a ise of the Machines'. Het ij, derde in de reeks 'Termi- pjaj '-films. De rolprent gaat IUV zomer in de Verenigde 3rj li in première. Ma itoonstelling i Art Deco bCÏ vie iaac - Het Gemeentemu- ?lai ivan Den Haag komt deze t met een groot overzicht 'on jt Nouveau en Art Deco 1 d< -1940). Het museum toont or 1 van ongeveer honderd leg enaars en ontwerpers, dip acht is er voor de interieu- ipi rerpen van Berlage, de ke- e. >k van Colenbrander, het 1 va trk van Copier en de en iels van Rietveld. De expo- as aat van van 28 juni tot en -tti 9 oktober duren, bei isti theater recensie Maarten Baanders telling 'I feel good' door Stichting e Toekomst. Choreografie: Truus ikhorst en Marien Jongewaard. n: 9/5 LAKtheater Leiden. Aldaar nog te zien: 10/5. -27 26, ij m* ,22 30, 43. n eindigt een voorstelling 14 cht en idyllisch, met zo'n -28; duet op een romantisch -4o| muziekje. Zelden ook laat ;17, foorstelling zo'n explosie 10-2 lergie en erotiek zien als 'I 20- good'. Het romantische 1-34 al aan het eind wordt om- 24. door zeven lichamen, die I 4 eld op het toneel liggen. 31 good' is één langgerekte sdaad. Het is lente. Na alme opkomst, waarin de stei anseressen opgeruimd 'I n 4 aod' zingen, klinkt de 'Sa- 1 printemps' van Stravins- 32 t vrouwen gaan als geslo- yjn loemen op de grond zit- ,lijf| angzaam openen ze zich. .39, mannen verschijnen, be ll .31 vitaal om de vrouwen 48- en vlijen zich bij hen. Op 33] mes van de muziek groeit -17; erlangen. De bewegingen n een geweldige lading en een leid. Draaiingen, zwaaien- eeft men en schrille kreten voo pen een sfeer van vitali- en verscheurende harts- i 42 De vrouwen laten zich 32; I rt ondersteboven meedra- 12; 4 Maar er is ook tragiek, -23; er is één vrouw te veel. Ze -32, igt traag, omringd door de 321 sstorm van de anderen. 54, >bouw is indrukwekkend. 56.half uur lang groeit de di en ien in alle heftigheid is er ïimte voor teruggetrokken enten. Vooral de vrouwen ve soms op zichzelf terug pen, dromerig, met gebaren op klapstoeltjes, speelbal van hun verlan- dat in verkrampingen en ppingen een uitweg Het goede gevoel spat 1 buiten, nu eens als een Cdan weer als verkrampt of wanhoop, e vier dansers met vier ressen dansen, lijkt er el® eind te komen aan hun 00 woest, heftig, met gilletjes cje- lanning. Telkens liggen ze ;IsJ bij te komen, om zich en.® a opnieuw in hun liefdes- et)e e werpen. rwege maakt de dans 1 elk voor een collage, door Gerrets kunstig samenge- gea uit fragmenten van oude 'ei(* films. Alleen de gezichten e vrijende mensen zijn te u De collage heeft dezelfde 'P 1 opbouw als de choreo- ri- Beide worden juist ster- lS lordat zij zo lang duren. ie-L gt een tweeledig gevoel bij >est voorstelling. De erotiek LfgJ in al haar rauwe kracht op P- en tegelijk voel je verwon- ntl) over mensen zoals ze *u0- 1 hun liefdesroes, in hun 1 en bewegingen, in hun 'uk d°P en hun extreme over- I9' Wat misschien nog wel -Veleest overdondert is de so- tar°lp de danseres die zonder lOpJblijft en in wanhopige n?f»ieen en weer stormt langs Jhterdoek, terwijl de ande- 1 lsfe verzadiging van hun lief- jreiken. leiden - Het Leids Psalmenfesti val krijgt een vervolg. De Pieters kerk vormt op donderdag 26, vrijdag 27 en zaterdag 28 juni opnieuw het decor van het festi val, dat in 2001 voor het eerst werd gehouden. Musici kunnen een masterclass, vocale workshops en een work shop voor organisten volgen. Ook zijn er enkele concerten. Twee jaar geleden deden ruim 160 mensen mee aan de work shops. Bovendien werden de concerten druk bezocht. Daar om besloten de organisatoren van het festival, de Stichting Pa raplu voor Kunstbeoefening in de Pieterskerk, dat het een ver volg moest krijgen. Net als de vorige keer geven vooraanstaande dirigenten zanglessen aan gevorderde amateurs. Voor zangers is er de keus uit zes programma's die elk een componist, stijl of periode uit de muziekgeschiedenis be handelen. Zo komen onder meer 'Dubbelkorige Motetten van de familie Bach' en 'Ro mantische Engelse Psalmzettin gen' aan bod. De workshops be slaan drie dagdelen verdeeld over twee dagen en worden af gesloten met een openbare pre sentatie op zaterdagmiddag. De Leidse organist Erik van Bruggen geeft, in de Waalse Kerk, een workshop 'Improvise ren op Geneefse psalmmelo dieën uit vroege en late Barok' aan gevorderde amateur- of pas afgestudeerde organisten. Op zaterdagmiddag 28 juni geeft hij een gratis inloopconcert op het Van Hagerbeer-orgel en vinden de presentaties van de worksho presultaten plaats. Leo van Doeselaar geeft donder dag 26 juni een masterclass in terpretatie aan een geselecteer de groep internationale orgel vakstudenten en pas afgestu deerden op het Van Hagerbeer- orgel. Inschrijving hiervoor is niet mogelijk. Wel is de master class gratis toegankelijk voor pu bliek van 14.00 tot 16.00 uur. Het festival omvat verder drie concerten. De Duitse organist Jürgen Essl geeft op 26 juni een concert op het Van Hagerbeer- orgel. Op 27 juni brengt vocaal ensemble Himlische Cantorey door Louis Du Moulin Rotterdam - Tijd voor echt to neel en een serieuze speelfilm, besloot Katja Schuurman (28). Niet uit behoefte tot opkrikken van haar frivole imago, maar om dat ze denkt als actrice toe te zijn aan spannender uitdagingen. In het toneelstuk 'Onze Jeugd!', een heftig portret van drie jongeren op drift, staat ze naast Johnny de Mol en Teun Kuilboer in het Ou de Luxor Theater in Rotterdam. En regisseur Theo van Cogh bracht haar samen met Pierre Bokma in de arthouse film 'Inter view'. „Kennelijk mag en kan ik nu dingen doen die ik zelf mooi vind." Na tien jaar volop 'in the pictu re', lang niet altijd op basis van artistieke prestaties, kent ze haar plekje wel in Nederland show- bizland. „Mijn pre is tegelijker tijd ook mijn handicap", weet Katja Schuurman. „Ik krijg wel licht vaker dan een ander aan biedingen, maar dat is dan bij voorbeeld ook omdat mijn over bekende naam helpt bij het filmfonds. Nadeel aan die be kendheid is verder dat mensen nu eenmaal een bepaald beeld van me hebben, waardoor het nogal eens moeilijk is geweest ze ervan te overtuigen dat ik ook echt wat kan." In die overtuiging is ze opnieuw gesterkt door twee recente avonturen, die ze inmiddels als aanloopjes tot haar vuurdoop als toneelactrice in 'Onze Jeugd!' kan beschouwen: het bijzondere vrouwenproject 'De Vagina Mo nologen' en de kleine' speelfilm 'Interview* van Theo van Gogh. Eerstgenoemd uitstapje stelde haar in staat min of meer vrij blijvend de theatersfeer te ver kennen, omdat ze slechts inci denteel deel uitmaakte van de wisselende bezetting en er al leen maar wordt voorgedragen. „In wezen was het een veilige manier om te zien hoe het in to- neelverband allemaal werkt. Ongelooflijk leuk bovendien. Ik zat in de ploeg met Adelheid Roosen en Frédérique Spigt, dat was natuurlijk lachen, gieren, brullen met elkaar." Minstens zo geestverruimend was haar samenwerking met Theo van Gogh en Pierre Bokma ten behoeve van 'Interview*, het 'politiek journalist ondervraagt populaire actrice verhaal' dat eind van de maand in de bio scopen komt. „Ik ben meestal negatief over mijn eigen verrich tingen, maar hier ben ik ape trots op. Van 'Oesters van Nam Kee' zeg ik zelf: had mooier ge kund, maar déze film vind ik echt top. Dankzij een combina tie van factoren, denk ik. Een goed scenario van Theodor Hol man, met zeer natuurlijke dialo gen, een hele soepele regie en dan toch ook de fijne wisselwer king tussen Pierre Bokma en mij. Even was ik misschien wat geïntimideerd vanwege zijn ge weldige reputatie, maar binnen de kortste keren had hij me op mijn gemak gesteld, klikte het." Zet ze in 'Interview' een haar vertrouwd type vrouw neer, in 'Onze Jeugd!' speelt ze een meisje dat in allerlei opzichten ver van haar af staat. Allereerst is er het leeftijdsverschil van zo'n tien jaar, waar Schuurman zelf geen punt van maakt. „Op to neel kun je je wat dat betreft meer permitteren dan in film. Zou ik ook net zo goed voor een oudere vrouw kunnen door gaan. Nu is het dan iemand die jonger is, wat met mijn haar in een staartje en een paar gym pies aan best lukt, lijkt me." Veel belangrijker nog is dat de losge slagen Kim in de vernederland ste theaterhit van Kenneth Lonergan vrijwel niets met haar gemeen heeft. „Dat meisje is zo anders dan ik ben. Enorm geslo ten als ze is, komt ze sowieso niet aan lachen toe." „Ze kan ook absoluut niet com municeren. Ze is kwaad op de wereld en weet niet hoe ze moet reageren. Zich openstellen voor iemand kan ze niet, want ze kan zich maar niet voorstellen dat iemand van haar houdt. Het ene moment roept ze: 'Kom bij me', meteen daarop is het weer van: 'Je houdt toch niet van me', maakt ze alles kapot", verduide lijkt Schuurman. „Wat voor haar geldt is evenzeer van toepassing op de andere twee karakters: hun onmacht om lief te hebben zit hen danig in de weg. Het is, denk ik, allemaal heel herken baar, met name voor mensen van rond de twintig en dertig. Ben je van die leeftijd, dan zul je veel van jezelf terugzien van de wijze van omgang met elkaar en in het taalgebruik. Als je ouder bent, dan zul je geregeld kun nen lachen om al dat geworstel en je waarschijnlijk zitten afvra gen: 'Waarom gaan die mensen niet gewoon voor elkaar?' Ze heeft intussen ervaren dat avondvullend acteren op toneel iets anders is dan voor de film- of televisiecamera's. „Dit is als proces in feite veel verrassender. Hoe deed ik het gisteren ook al weer? Waarom lukt het vandaag ineens niet? Dat soort wendin gen maak je tijdens het groeien in je rol geregeld mee. Soms best even frustrerend, maar uit eindelijk alleen maar spannend en leerzaam." Van Theo van Gogh heeft ze bij 'Interview' genoten om zijn ui terst losse aanpak. Peter de Baan waardeert ze als regisseur van 'Onze Jeugd!' om andere re denen. „Peter laat je ook lang vrij in het bepalen van te volgen koers. Van hem mag je iets van allerlei kanten benaderen, uit voerig verkennen zonder dat je Als een regisseur mij eerst afbreekt, blijf ik liggen, begin ik te huilen en wil ik niet meer. Foto: GPD/Jaap Rozema je denkt vast te leggen. Is het he le spectrum aan spelingangen voorbijgekomen, dan pas be paalt hij zijn keuze. Net als Theo stelt hij je gerust, dat heb ik no dig. Je hebt ook regisseurs die je eerst helemaal willen afbreken om je daarna weer helemaal te kunnen opbouwen. Is niks voor mij, als je mij afbreekt, blijf ik liggen, begin ik te huilen en wil ik niet meer. Schiet dus nie mand wat mee op." 'Onze Jeugd!', t/m 31/5 in het Oude Luxor Theater, Rotter dam; 7 en 8/10, Leidse Schouwburg. door Rody van der Pols leiden - De witte madonnalelie is onlosmakelijk verbonden met Maria. De vijg en granaatappel staan, vanwege de vele pitjes die deze vruchten bevatten, voor vruchtbaarheid. En aan de lau werkrans herken je een hoogge plaatst persoon. Planten, vruch ten, bloemen en de daaraan toe gekende betekenissen zijn voor kunstenaars altijd een bron van inspiratie geweest. In de Leidse Hortus Botanicus kan de wande laar zich de komende zomer door deze 'botanische meesterwerken' laten verrassen. De wandeling voert langs lom merrijke paden en lanen, langs varens en papavers, langs weeg bree en tulpen, om maar eens een paar van de precies hon derd uitgekozen planten te noe men. Want de wandeling is fei telijk maar een klein onderdeel tje van een veel omvangrijker, Europees project, waarbij bota nische tuinen en musea uit vijf landen zijn aangesloten. Een internationaal gezelschap van botanici en kunsthistorici stelde een lijst samen van hon derd planten die op schilderijen, ornamenten, wandtapijten, bo tanische tekeningen en hout sneden zijn afgebeeld. Het re sultaat van dit speurwerk is sa mengebracht in een multime- diapresentatie waarin afbeeldin gen van kunstwerken en foto's van de planten die daarop voor komen, zijn gecombineerd met aanvullende biologische en kunsthistorische informatie. Nu staat het touchscreen nog even in het kantoortje van collectie beheerder Gerda van Uffelen - waar de laatste technische pro bleempjes worden opgelost - maar vanaf morgen krijgt het - Aquarel van een bloemkool, afkomstig uit de zestiende-eeuwse Libri Picturati. Publiciteitsfoto een plekje in het bezoekerscen trum van de Hortus. Als botanicus is collectiebeheer der Gerda van Uffelen samen met Jan de Koning, prefect van de Hortus, verantwoordelijk voor de leidse inbreng in het project, dat als een Portugees initiatief is begonnen. Van Uffe len: „Naar aanleiding van de restauratie van het Jeronimus- klooster in Lissabon, waar de Portugese koningen begraven liggen, rees de vraag welke bloe men en planten daar allemaal in steen zijn uitgebeiteld. Zo is het balletje gaan rollen." De Portugese kunsthistorici kenden toevallig een Spaanse collega die met een soortgelijk project bezig was: het identifice ren van de planten op Vlaamse wandtapijten in de nationale collectie van Spanje. Ook werd er contact gelegd met een groep Italiaanse informatici van de universiteit van Genua, die een database konden opzetten én toegang hadden tot schilderijen aldaar. Voor de nodige botani sche expertise klopten de initia tiefnemers ten slotte bij de En gelse Kew Gardens en de Leidse Hortus aan. En zo was het pro ject een feit. Afgesproken werd dat iedere deelnemer twintig planten die op kunstwerken uit de periode 1500-1700 staan afgebeeld, zou aandragen. Daarbij kon de Hor tus uit een wel heel bijzondere collectie putten, vertelt Van Uf felen. „Enkele tientallen jaren geleden is in de bibliotheek van Krakau een collectie, plan- tenaquarellen uit de tweede helft van de zestiende eeuw op gedoken, de zogenaamde 'Libri Picturati'. Dertien boeken met daarin een kleine negentien honderd afbeeldingen, die ver moedelijk onder de supervisie van Carolus Clusius, de eerste prefect van de Hortus, tot stand zijn gekomen." Tot voor kort was er geen geld om een Leidse delegatie naai Krakau te sturen. Maar dankzij een EU-subsidie konden Van Uffelen en een medewerker nu een kleine week in de Poolse bi bliotheek doorbrengen om alle tekeningen eens nauwkeurig te bestuderen. „Met een iaptopje bij de hand hebben we de naamgeving van alle planten kunnen rondbreien. Inmiddels is er voor studiedoeleinden een serie cd-roms gemaakt met daarop foto's van alle aquarel len. En een uitgebreide publica tie over het onderwerp is in voorbereiding." Een van de verdiensten van het project is dat het laat zien welke planten in de periode van on derzoek veel voorkwamen. Van Uffelen: „Interessant is bijvoor beeld om vast te stellen hoe snel de gewassen die dankzij de gro- Aquarel van een papaver, eveneens afkomstig uit de dertiendelige Libri Picturati die momenteel in de bibliotheek van Krakau ligt. Publiciteitsfoto te ontdekkingsreizen in Europa terecht zijn gekomen, zich heb ben verspreid. Dan moet je den ken aan tabak, pompoen en maïs uit Zuid-Amerika en bij voorbeeld sinaasappels uit Chi na. Die zie je meteen al in de tweede helft van de zestiende eeuw in de kunst opduiken." Ook plantjes met een vermeen de geneeskrachtige werking zijn geliefde onderwerpen. „Long- kruid bijvoorbeeld", zegt Van Uffelen. „Omdat dit plantje lijkt op gevlekt longweefsel ging men er vanuit dat het ook wel tegen longziektes zou helpen. Dat is niet het geval. Gek genoeg heeft bijvoorbeeld de pijpbloem wel de werking die hier van oudsher aan wordt toegedicht. Omdat dit bloempje op een foetusje lijkt, dacht men dat dit het baren zou vergemakkelijken. Onderzoek heeft aangetoond dat dit werke lijk het geval is." psalmen van onder meer Schop, Selle en Bemhard. Het Residen tie Kamerkoor onder leiding van Jos Vermunt geeft op 28 juni een concert, onder de titel 'Jubilate!' Centraal staan onder meer psal men van Grieg, Mendelssohn, Ives en Manneke. Belangstellenden kunnen zich tot en met zondag 25 mei in schrijven voor de workshops door een folder met inschrijffor mulier op te vragen: tel. 071- 5142584. amsterdam/cpd - Liza Minelli krijgt maandag op het Musical Awards Gala in de RAI in Am sterdam de Cubus Award, de onderscheiding voor een hele carrière. Liza Minelli was de laatste tijd onder meer te zien als invalster voor Julie Andrews in de musical Victor Victoria' en Dodgers Theatrical. Minelli was in 1975 enige tijd de invalster voor Gwen Verdon in 'Chicago'. Ze speelde toen de rol van Roxie. In de filmversie van de musical 'Cabaret' speelde ze de rol van Sally Bowles. De film werd geregisseerd door Bob Fosse, wiens dansstijl ook de basis vormde voor 'Chicago'. Minelli maakte haar Broadway- debuut in 1965 in 'Flora, the red menace'. Verder speelde ze hoofdrollen in de films 'New York, New York'. 'A matter of ti me', 'Arthur' en 'Rent a cop'. theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Caveman - Pleidooi voor de holenman' door Rob Becker. Spel: Peter Faber Regie: Yvonne van den Hurk. Gezien: 9/5, schouwburg Leiden. Is 'Caveman' nu een pleidooi voor de man of voor de vrouw? In eerste instantie is het een verweer van een man tegen het verwijt van vrouwen dat alle mannen 'klootzakken' zijn. Bij het begin van de voorstelling la ten vrouwenstemmen dit scheldwoord op strijdlustige toon weerklinken. Faber neemt de uitdaging aan door het ver wijt niet te weerspreken, maar te verklaren uit de eeuwenoude tegenstelling tussen man en vrouw. 'Hij' is namelijk vanaf de vroegste oorsprong een ja ger, 'zij' de sprokkelaar. Van daaruit kun je heel wat relatie leed verklaren. De tekst van de Amerikaan Rob Becker is slim opgebouwd uit een mix van rake observaties en clichématige, quasi-tijdloze ge neralisaties. Als je bedenkt wat er de afgelopen veertig jaar met name in de Westerse wereld ter discussie heeft gestaan in de man/vrouw-verhouding, is het pure onzin om te suggereren dat er in wezen vanaf de holen- mens niets zou zijn veranderd. Maar het gaat hier niet om we tenschap, het gaat hier om the ater. Getob van nu wordt ge projecteerd op de primitieve sa menleving van toen. De tekst biedt een acteur het perfecte materiaal om met clichés te jongleren. Dus ben je zonder meer bereid aan te nemen dat er in principe niets veranderd zou zijn in de wijze waarop de man toen zijn speer en nu zijn supermarktkarretje hanteert. Barbara van Kooten heeft de tekst zeer adequaat verneder landst, in taal en in context. De manier waarop Peter Faber het verhaal brengt, doet sterk den ken aan een eigentijdse caba retconference. Hij staat daar als Peter Faber, gooit bijvoorbeeld zijn eigen vier huwelijken in de strijd en richt zijn betoog con sequent tot het publiek. De vele herkenbare voorbeelden waar mee hij dit 'Pleidooi voor de holenman' lardeert, zorgen voor de rest. Faber kan uiterst beeldend ver tellen en daarbij tegelijkertijd raak typeren. De mogelijkheden van dit gegeven benut hij opti maal. Zo schildert hij ons met perfecte timing het autoritje met zijn vrouw na afloop van een bezoek aan een bevriend stel. 'Zij' beschikt na één avond over gedetailleerde informatie over de relatiecrisis van dat stel, 'hij' kan daar - behalve de aan koop van een nieuwe boor - weinig nieuwswaarde tegen over stellen, wat dus gegaran deerd tussen hen beiden tot fricties leidt. Als lachen op her kenning duidt, dan heeft ken nelijk de hele zaal iets vergelijk baars meegemaakt. 'Caveman' is geen pleidooi voor de man of voor de vrouw. Het vraagt slechts met veel humor begrip voor klassieke situaties van onbegrip in de verhouding tussen man en vrouw.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21