Kabinet pakt luie werkloze jongeren aan GRATIS hem werken is oké 'Een vop in de buurt van woningen? Oeioei' SARS-virus misschien veel ouder dan gedacht no. VAN ROY x EN VISSERS C.S. Gel. (071) 5122362 Strafkorting bij weigeren werkplek Als een oude pastor Sculpturen kijken Generaal Franks aangeklaagd Rode rozen in trek bij Flora Strenge controle alcohol aan kust Staatssecretaris accepteert namaak Saton Optiek u u m Voorlichting VAKANTIE VAATWASSER 6, KEUKENMONTAGE EXTRA ZONDAG GEOPEND Keuken en bad In Nederland 1,2 miljoen tabahsdoden Leidsch Dagblad ormatie wordt «ektocht naar tezuinigingen taadsels rond iliegtuigdrama loven Congo )e ambities tan een 'oudhaantje Het gaat altijd joed op het !ampenfeest' 'oorschotense aneelgroep boos ip gemeente 'rinses Laurentien noet oppassen roor valkuilen larriët Freezer tdereen is gek op loeder; zij is het ichte kussen waar de e!e familie op zit IMMENTAAR Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: WWW.IEIDSCHDAGBIAD.NL Dagblad NR. 43228 LOS zaterdag 10 MEI 2003 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden NR. 43228 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 den haag/anp - Werkloze jonge ren die een (leer)werkplek of maatschappelijke stage krijgen aangeboden en die vervolgens weigeren, zullen waarschijnlijk worden gekort op hun uitkering of die mogelijk zelfs helemaal verliezen. Dat is een van de voor nemens die demissionair minister De Geus van sociale zaken heeft opgenomen in zijn plan tegen de jeugdwerkloosheid, waar het ka binet gisteren mee heeft inge stemd. In een toelichting stelt De Geus dat hij de jongeren achter de vodden zal zitten. „Als ze een werkplek krijgen aangeboden, is dat niet vrijblijvend. Ze zijn ver plicht zo'n plek te aanvaarden, anders korten we op de uitke ring", aldus de CDA-bewinds- man. Hij karakteriseert de jeugdwerkloosheid als een „enorm probleem". „Het kan nog een paar jaar duren voor het beter wordt." In overleg met werkgevers- en werknemersorganisaties en ge meenten zal De Geus het offen sief voor 1 juli uitwerken. Het kabinet streeft er naar voor jon ge werkzoekende de komende vier jaar 40.000 werkplekken in het bedrijfsleven te creëren. Relatief veel jongeren zijn het slachtoffer van de economische recessie. Het algemene werk loosheidspercentage bedraagt 5,1, maar van de jongeren zit 9,7 procent zonder werk. De jeugd werkloosheid neemt ondertus sen veel sneller toe. De beschei den doelstelling van het kabinet is de werkloosheid onder jonge ren niet meer dan het dubbele te laten bedragen van het alge hele percentage. Ook het aantal voortijdige schoolverlaters moet de komen de jaren worden terugge schroefd. Het aantal 'drop-outs' moet in 2006 30 procent lager zijn dan in 1999 en in 2010 met de helft zijn teruggebracht. door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - Het virus dat de long ziekte SARS veroorzaakt veran dert veel minder snel dan werd aangenomen. Dat heeft onder zoek van het Genen Instituut in Singapore uitgewezen. Het kan betekenen dat het virus veel ou der is dan verondersteld Boven dien komt de theorie dat het in november, vlak voor de uitbraak van de epidemie in de Zuid-Chi- nese provincie Guangdong de sprong van dier naar mens maakte, op losse schroeven te staan. Zhong Nanshan, een we tenschapper uit Guangdong die van het begin betrokken is ge weest bij het onderzoek naar het virus, denkt dat de epidemie op haar retour is omdat het mense- MOEDERDAG gen viert Nederland moeder- Het is een dag met een ijze- indeling en een voorspelbaar Dop. 's Ochtends krijgen ma- ontbijt op bed, toveren de itjes hun 'geheime' surprise oorschijn; 's middags stapt triand massaal in de auto op naar oma. Het verloop van tderdag mag voorspelbaar de traditie is tegelijk stevig, er sprake van een grootscha- betovering, dan wel een door ammercie opgedrongen ge- tenis of raakt moederdag in hter Nederland diepere ge- ens? rol van de vrouw, en dus ook de moeder, is in enkele de- ia ingrijpend veranderd. De eme vrouw is een werkende iw, die buitenshuis de gelijke an de man en binnenshuis houdelijke en zorgtaken l afgestoten. De vrouw zit in gevallen niet meer thuis te is niet langer vanzelf- tend de eerste opvoeder en blijft het voor iedere moe een feest om door haar kin- n in het zonnetje te worden Welke moeder smelt niet kleintjes 's ochtends in alle gte hun op school gefabri- de frutsels met kinderlijke 1 aanbieden. En welke moe ervaart het niet als een feest de kinderen haar een feeste- •ntbijt voorschotelen? derdag geeft in het kleine •and van het gezin een aparte i van verbondenheid. En te lt inspireert de feestdag de erlander in zijn rol van •man. Want aan moederdag of het nu om bloemen, par- of moderne hebbedingetjes flink te verdienen. Soms is feclame erg dwingend, maar bij die dominante commer- •Üjft de familiale kant het in- gendst In een samenleving, T de kilte soms groot kan is er alle reden een 'warme' «rtenis als moederdag te «n koesteren. 'van der Malen leiden - Het afscheid van waar nemend burgemeester Wolter Lemstra ging gistermiddag ge paard met een stortvloed aan complimenten. In het bijzijn van onder meer zijn vrouw, zijn kin deren en tal van genodigden, on der wie ook oud-burgemeester Vis (rechts), namen de gemeente raad en het college afscheid van de 'ambassadeur van Leiden'. Be halve mooie woorden, een fami liekruik corenwijn en een fraaie prent van Leiden had loco-burge meester Ron Hillebrand nog een andere verrassing voor Lemstra: de erepenning van de stad Leiden in zilver. En toen kwam Lemstra zelf voor de laatste keer als bur gemeester aan het woord. „Ik voel mij een beetje als die oude pastor bij zijn vertrek. "Vergeef alle sprekers hun overdrijvingen. En mijzelf omdat ik er zo van ge noten heb'." Foto: Mark Lamers (advertentie) Enschedese alcoholisten en wijkagent voorspellen mislukking Leidse opvangkeet door Marijn Kramp enschede - In Enschede, waar de ge meente twee jaar geleden al een ver plaatsbare ontmoetingsplek (vop) voor alcoholisten inrichtte - weten de gebrui kers het zeker: Leiden vraagt om proble men met het plan om deze vop op de Garenmarkt te plaatsen. „Wil Leiden een vop in de buurt van woningen? Oei, oei. Dat is vragen om harde confrontaties", meent Henkie Ooste, de leider van de groep gebruikers. En ook Karei Paau weet het zeker. „Dit is gedoemd tot misluk ken." Ze kennen zichzelf en het gedrag van de andere bezoekers van de openge werkte container. En Leidse drinkers, zo vermoedt Karei, zullen niet zoveel van hen verschillen. „Je kunt je lol op, als je naast zo'n vop woont. Want er gebeurt hier natuurlijk nogal eens wat. Herrie, ru zie, vechtpartijen, seks in de struiken hierachter. Je maakt het allemaal mee." Er komen hier soms hele rare mensen, vult Horst Klaas hem aan. „Junkies bij voorbeeld, die de boel willen overnemen. Dat verloopt dan niet zachtzinnig. Nee, zo'n vop kan niet bij woningen." Daar is de Enschedese wijkagent Dick Wibbelink het mee eens. „Zo'n vop moet in een kaal stuk stad, anders werkt het niet." De opvangkeet is tenslotte bedoeld om overlast terug te dringen. Dat gebeurt volgens de wijkagent niet als je hem in een druk deel van de stad plaatst. In En schede staat de container op een langge rekt parkeerterrein dat omgeven is door kantoorgebouwen. In de omgeving is na genoeg geen normaal woonhuis te vin den. Er komen dan ook nauwelijks klach ten over binnen, meldt de wijkagent, en de overlast in de rest van de binnenstad is met vijftig procent afgenomen. Een tweede belangrijke voorwaarde voor het slagen van het project is de naleving. De zwervende alcoholisten zijn in de rest van de binnenstad niet meer welkom op bankjes, portieken en winkelcentra. „Als we ze daar aantreffen, sturen we ze weg." Wordt dat niet opgevolgd, dan krijgen ze na een aantal waarschuwingen een ver- blijfsontzegging voor de binnenstad. „Eerst voor 24 uur, daarna voor twee we ken. Dat krijgen ze ook als ze op andere wijze overlast veroorzaken. Bekeuren heeft namelijk geen zin bij deze groep, maar een verblijfsontzegging wordt erva ren als een straf en heeft het gewenste ef fect." De gemeente Enschede is op dit punt echter onlangs teruggefloten door de Al melose rechter. Binnenkort dient het ho ger beroep in deze zaak. De wijkagent gaat er vanuit dat de verblijfsontzegging dan wel wordt goedgekeurd. „De ge meente heeft de aanpassing die hiervoor nodig is in de algemeen plaatselijke ver ordening nog eens nagelopen en is van mening dat het beleid juridisch water dicht is. Dat is van belang, want zo'n ver blijfsontzegging is noodzakelijk bij dit project." Pagina R3: Alcoholistenkeet verdraagt weinig stad om zich heen lijk lichaam automatisch af- weerstoffen aanmaakt tegen het virus. Hij baseert zich daarbij op de ervaring dat medisch perso neel dat zich langer in de buurt van patiënten ophield niet ziek rcf T werd. Dokters en verpleegsters die na een grootscheepse ver plaatsing van zieken voor het eerst de zorg op zich namen, kregen wel SARS. Het gemeentebestuur van Pe king meldde dat het aantal nieu we gevallen aanzienlijk is afge nomen. Gisteren telde de hoofdstad 48 nieuwe SARS-pa- tiënten. Het dodental in de hoofdstad staat met zes nieuwe slachtoffers op 114. Daarmee neemt Peking bijna de helft van het totaal aantal slachtoffers in China, dat nu op 230 staat, voor zijn rekening. scheveningen - Op het strand van Scheveningen vindt de dertiende editie plaats van de International Sandsculpture Festival. Afgelopen maandag zijn de artiesten, de carvers, begonnen met hun kunstwer ken. Gisteren kwam de jury langs voor een beoordeling. De bouwsels, over anderhalve kilometer verspreid, werden beoordeeld op artistiek vermogen, moeilijkheidsgraad en de compositie. Het festival heeft als thema 'High Speed', een race tegen de klok dus. De sculpturen zijn tot 1 juni te bekijken. Foto: ANP/Marcel Antonisse brussel - Negentien Irakezen en een Jordaanse familie die nen in België een aanklacht in tegen de Amerikaanse generaal Tommy Franks wegens het ple gen van oorlogsmisdaden in Irak. Volgens advocaat Jan Fer- mon wordt de zaak op 14 mei aanhangig gemaakt bij de Brus selse rechtbank. Pagina Buitenland rijnsburg - Rode rozen voeren nog steeds de ranglijst aan van populaire bloemen voor moe derdag. Dat blijkt uit de omzet van bloemen de afgelopen week bij FloraHolland. Niet al leen rozen maar ook zomer bloemen en chrysanten, gerbe- ra's en alstroemeria's waren in trek op de veiling die de hele week goede zaken heeft ge daan. De week voor moederdag werd voor ruim 64 miljoen euro aan bloemen omgezet, een stij ging van 5,2 procent ten op zichte van 2002. den haag - De VWA/Keurings- dienst van Waren controleert deze zomer aan de kust en tij dens festiviteiten elders in het land streng op de naleving van de Drank- en Horecawet en de Tabakswet. Het gaat daarbij vooral om de verstrekking van alcohol en tabak aan jongeren. Van Leeuwen wil antieke spullen afstaan aan museum (advertentie) door Ruud Sep h oogmade Demissionair staatssecretaris Cees van Leeu wen (cultuur/LPF) is in gesprek met de directeur van het open luchtmuseum in Arnhem over de overdracht van een deel van de zaken die hij vorig jaar mee nam uit zijn zeventiende-eeuw- se Hoogmadese boerderij. „Ik ben bijvoorbeeld bereid het hek dat om de boerderij stond, te ruilen voor een exacte kopie. En hetzelfde geldt voor de luiken. Het museum heeft liever de ori ginelen, ook al zijn ze pas een jaar of tien oud. Ik heb liever na gemaakte nieuwe exemplaren." De achtergrond van het aanbod is dat sommige zaken die Van Leeuwen uit de oude boerderij heeft meegenomen nog vrij nieuw zijn, terwijl het museum daar wel in is geïnteresseerd. Het gebouw wordt in de ten toonstelling opgenomen als voorbeeld van een in de jaren zeventig tot luxe woning omge bouwde boerderij. „De muse umdirecteur heeft zelfs gevraagd of we zo veel mogelijk oude din gen als kleding en meubilair wil len afstaan. Daar krijg ik dan weer andere dingen voor terug." Vorig jaar ontstond er veel ophef over het feit dat Van Leeuwen antieke zaken had meegenomen uit de boerderij die moest wij ken voor de aanleg van de HSL. Toenmalig verkeersminister Ne telenbos was ziedend toen zij ontdekte dat de voormalige ei genaar met name veel antieke tegeltjes had weggehaald uit de boerderij, terwijl zij drie miljoen euro beschikbaar stelde voor de verplaatsing naar het museum. De veelbesproken tegeltjes wil Van Leeuwen overigens hou den. „Nee, die ga ik natuurlijk niet afstaan." Of hij zijn tegeltjes definitief mag houden, zal bin nenkort blijken. Dan doet een 'commissie van wijzen' uit spraak in de kwestie. Op het moment dat hij de boerderij onttakelde, zag het er nog naar uit dat het gebouw gewoon zou worden gesloopt. De staatsse cretaris wil de antieke onderde len gebruiken bij de bouw van een kopie van de boerderij. D (advertentie) Saton Optiek Katwijk Princestraat 38 2225 GC Katwijk Tel: 071 - 401 69 49 Saton Optiek Leiderdorp Winkelhof 43 2353 TT Leiderdorp Tel: 071 - 541 25 21 www.satonoptiek.nl dinsdag 20 mei Opleiding leraar basisonderwijs 11 mei van 11 tot 17 uur in: Horn keuken bad Leiden Lammenschansweg 130g 071-5320487 www.helemaalhorn.nl BETAALBARE LUXE In Alkmaar alleen over voltijdopleiding, in Amsterdam voorlichting over voltijdopleiding, deeltijdopleiding, verkorte opleiding en zij-instromers. Amsterdam Jan Tooropstraat 136 tel (020) 6137079 Aanwezigheid bij Alkmaar Gabriël Metsulaan 34 tel (072) 5121868 aanvang gewenst rotterdam/anp - Tussen 2000 en 2015 sterven in Nederland naar schatting 400.000 mensen aan gezondheidsschade door ta baksgebruik. Van hen bezwijken er 131.000 aan longkanker en de rest aan andere kankersoorten, hart- en vaatziekten en long- en andere ziekten die samenhan gen met roken. Vanaf 1950 telde Nederland al 800.000 tabaksdo- den, zodat het totaal komt op 1,2 miljoen. Dat blijkt uit een re kenmodel die onderzoekers van het Erasmus Medisch Centrum en het Instituut Maatschappelij ke Gezondheidszorg in Rotter dam hebben opgesteld. De be rekeningen over de risico's en voortijdige sterfte staan vandaag in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. (advertentie) kijk voor een baan van nu exact - pccclsl„,crmed^r op www.exactpi.nl De onderzoekers noemen het aannemelijk dat vanaf 2015 meer vrouwen dan mannen zul len sterven aan longkanker. De afgelopen tientallen jaren stier- ven juist meer mannen aan die ziekte, omdat zij vaker rookten. Over twaalf jaar halen vrouwen hen in. De rekenmethode toont een enorm verschil in ziektes en sterfte tussen rokers en niet-ro- kers. Van de niet-rokers sterft een op de zes voor zijn zeventig ste verjaardag. Bij de rokers haalt een op de drie de zeventig niet. De helft van de voortijdige sterfgevallen onder rokers wordt veroorzaakt door het roken zelf. Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Telefoon (i.v.m. controle nabeaxging) 'e\* Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bi automatische betaing is mfi 8 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Le.dsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl De wereld om je heen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1