regio 'Bedrijven halen ziel uit platteland' \j\k willen ook 39C Leolux-voordeel Het gaat altijd goed op het Rampen/eest' Geen schadevergoeding voor gedupeerde boeren Leolux in de aanbieding 20 tot 50% korting Jing! Stoutenbeek Tunneltje onder de Hoge Rijndijk moet blijven9 R5 Leidemuidenaar de cel in voor bezit wapens en drugs oop dreigt voor ude noodwinkel oubrugge - De gemeente Ja- bswoude wil het houten lodgebouw aan de Van Wou- invveg slopen. Het gebouw aar vroeger de A-markt in >eft gezeten, de fysiothera- luten en later het houtbewer- igsbedrijf Martan wordt op irte termijn gesloopt. De re in is dat het gebouw niet lan- r veilig is. Een definitieve euwe bestemming heeft de ek nog niet. Wethouder Ver gen heeft wel bevestigt dat t een goede plek is voor huis- iting van senioren en dat ar ook al over wordt gepraat et de Woondiensten Aarwou- en Woudsoord. pen dag van urkse moskee 'hen aan den rijn - De Turk- Haci Bayrammoskee in Al en houdt zondag open dag. is onder meer een expositie a handnijverheidsproducten. zoekers worden verwelkomd •t Turkse thee en hapjes. Om 30 en 14.30 uur is er een ïdleiding door vrijwilligers i de Turks Islamitisch Kultu- e Vereniging. De vereniging op deze manier een bijdrage »ren aan kennismaking en bondenheid binnen de Al- inse samenleving. Bezoekers inen van 10.00 tot 17.00 uur jcht in de moskee aan de rrenlaan41. abbelijsbaantje Rijnsaterwoude aterwoude - Als de ijsver- ig Rijnsaterwoude haar ;k voor de aanleg van een idijsbaan achter het gemeen- ïuis intrekt, dan krijgt de ver- iging toestemming om op die ;k een krabbelbaantje aan te gen. Voor een officiële land man moet de bestemming het terrein worden gewij ld en dat vindt de gemeente obswoude een te grote be- amering. De ijsclub mag ach- het gemeentehuis een kleine mdrand aanleggen. Daarin een klein 'krabbelijsbaan- worden opgespoten, alleen doeld voor kinderen, die dan vaarlijk ijs op sloten kunnen jden. /oldoende voor oningtoezicht' r wou de - Zoeterwoude »ort een voldoende voor de waarop de gemeente de ilifttelijke taken op het gebied bouw- en woningtoezicht ivoert. Dat blijkt uit een on- j 0!rzoek van de inspectie van ministerie van VROM. Zoe- woude ziet volgens de in- icteur voldoende toe op bij- >rbeeld de naleving van 1 uwvoorschriften en de juiste ikkeling van bouwplannen. zaterdag 10 mei 2003 Acteur Bram van der Vlugt ziek van onderzoek Kamer van Koophandel door Marieta Kroft regio - Voor de Kamer van Koop handel mag de vestiging van du re advocatenkantoren en advies bureaus op het platteland een droom zijn, voor de strijders voor het behoud van het veenweide- gebied is het bijna een nachtmer rie. Advocaten en adviseurs kun nen er niet voor zorgen dat de koeien in de wei blijven lopen. Daarvoor is het noodzakelijk dat de boeren er blijven. Zo reageren acteur Bram van der Vlugt, burgemeester Baren- dregt van Liemeer en voorzitter Theo van Leeuwen van het Land van Wijk en Wouden op het de ze week gepresenteerde onder zoek van de Kamer van Koop handel Rijnland. Volgens het onderzoek is de ves tiging van niet-agrarische be drijven op het platteland minder erg dan de meeste beleidsma kers denken. Van der Vlugt, fer vent strijder voor het behoud van de veen weidegebieden, werd spontaan behoorlijk ziek' toen hij hoorde van het onder zoek. „Dat word ik altijd van on derzoeken, waarvan ik vermoed dat de uitkomst van te voren al door de opdrachtgever is be paald." De Kamer van Koophandel con stateerde op basis van postco des dat met name in de Rijn streek ruim een kwart van de niet-agrarische bedrijven is ge vestigd in de buitengebieden. Daar zouden ze niemand in de weg zitten. De Kamer conclu deert hieruit dat niet-agrarische bedrijven volop de ruimte moe ten krijgen in de buitengebie den. Ze maken het platteland weer leefbaar, zeker nu het slecht gaat in de agrarische sec tor. „Dat is allemaal veel te zwart wit geredeneerd", zegt burge meester Barendregt die als voor zitter van de Boerderijenstich ting Zuid-Holland strijdt voor het behoud van historische boerderijen. Maar ook was hij vorig najaar de initiatiefnemer van de noodkreet die hij met tien collega's bij de vaste kamer commissie voor landbouw slaakte over het uitsterven van de melkveehouders in de veen- weidegebieden. Barendregt legt uit dat het behoud van het Groene Hart samenhangt met de aanwezigheid van vee. Als er geen vee is, is ook de landbouw grond niet meer nodig. „Natuur in plaats van landbouwgrond garandeert geen openheid." De burgemeester ziet wel voor een beperkt deel een toekomst weggelegd voor kantoren in de buitengebieden. „Overal zie je schaalvergroting, ook in de landbouw. Veehouders willen vaak wel grond van de buurman opkopen, maar niet de gebou wen. Voor die gebouwen moet dus een andere bestemming worden gevonden. Ik kan me voorstellen dat daarin woningen of kantoren komen. Dat is een manier om historische boerde rijen te kunnen behouden. Maar we moeten ervoor waken dat niet-agrarische bedrijven en wo ningen conflicteren met de be langen van de boeren." Hij beseft wel dat niet-agrari sche bedrijven zich ergens moe ten vestigen. „Maar concentreer ze dan op bedrijventerreinen. Ik pleit ervoor om die dan te ver groten. Maar versnipper de be drijven niet door het buitenge bied." De Zoeterwoudse melkveehou der Van Leeuwen en Bram van der Vlugt, voorzitter van de Stichting Gras en Wolken, zijn het eens met Barendregt. „Het is een feit dat er boeren zijn die stoppen", zegt Van Leeuwen. „En dan moet er iets gebeuren met de gebouwen. Maar het Groene Hartbeleid mag niet op de helling. We moeten een vin ger aan de pols houden want anders slibt het platteland dicht." Als voorzitter van de agrarische natuurvereniging Wijk en Wouden pleit hij voor het behoud van de landbouw in Rijnwoude, Zoeterwoude en Stompwijk. Van Leeuwen is ver baasd over de cijfers van de Ka mer dat een kwart van de niet- agrarische bedrijven in het bui tengebied zijn gevestigd. Hij weet er niet zo gauw een. Van der Vlugt wijst op enkele gevaren die dreigen als de Ka mer van Koophandel zijn zin krijgt.Al die stadse meneren en mevrouwen die in de buitenge bieden komen werken, komen ze met de auto. En dan moeten er weer extra wegen komen. En ze doen echt niet aan natuurbe scherming. Zo verdwijnt dan langzamerhand de ziel uit het platteland." V v-. PC .-y AL, x A ,V. A__ De gemeente wil af van het voetgangers tunneltje onder de Hoge Rïjn- dijk, maar vol- i gens een groep bewoners ma- ken veel kinde- ren er gebruik van. Foto: Dick Hogewoning zoeteRwouDE-RiJNDiJK - Het voetgangers- tunneltje onder de Hoge Rijndijk in Zoe- terwoude-Rijndijk moet blijven, vindt een groep omwonenden. Ze hebben een protestbord aan de kant van de weg gezet en handtekeningen opgehaald. De ge meente wil de tunnel dichtmaken, omdat er amper gebruik van zou worden ge maakt. Maar dat is volgens de dames Hoogervorst en Kransse helemaal niet waar. Hun jonge kinderen lopen altijd via de onderdoorgang naar de overkant van de Rijndijk. Dat is wel zo veilig. Veiliger dan het zebrapad dat de gemeente heeft be loofd als alternatief voor de tunnel, vin den zij. „Mijn jongste is twaalf en die durft echt de straat niet over te steken," aldus Kransse. „Het is wel veel minder druk geworden op de Hoge Rijndijk, maar er wordt wel vaak erg hard gere den." Het argument van de gemeente, dat het te duur wordt om de tunnel te onder houden, vindt Hoogervorst nergens op slaan. „Eens in de zoveel tijd een hoge drukspuit er doorheen en je bent klaar." Een bewoonster van de overkant van de Hoge Rijndijk pleit om een andere reden voor behoud van het tunneltje. „Het is een ideale hangplek voor jongeren. Ze kunnen droog staan, er wordt in gevoet bald. Volgens mij heeft daar niemand overlast van. Mag er dan helemaal niks meer? Je hoort wel eens dat ze heel veel geld uitgeven om voor jongeren ergens een hangplek te maken, waar de jeugd zelf niks aan vindt. Hier hebben ze een leuke hangplek, gaan ze hem wéghalen!" Tot verbijstering van sommige bewoners is deze week al een begin gemaakt met de sloop van de ingang van de tunnel aan de kant van dc Rijnegommerstraat. De werkzaamheden zijn stilgelegd na bo ze telefoontjes van bewoners. „De ge meente heeft beloofd om de tunnel open te houden, zolang er nog geen zebrapa den zijn." WLTO: schakel rechtsbijstandverzekering in ter aar - Het waterschap De Oude Rijnstromen vergoedt geen schade aan boeren en kwekers in Ter Aar en Roelof- arendsveen die zijn gedupeerd door wateroverlast op 24 en 25 augustus. Het waterschap ver schuilt zich achter de verzeke raar die vindt dat er sprake is ge weest van een overmachtsitua tie. De belangenvereniging van boeren, de WLTO, raadt gedu peerden aan via de rechtsbij - standsverzekering alsnog scha de bij De Oude Rijnstromen te claimen. Na een extreme regenval op za terdag 24 augustus, vloog ook nog eens het gemaal Nieuw koop in Ter Aar in brand. Daar door kwamen grote delen van de Nieuwkoopse Polder onder water te staan. Boeren kregen bovendien een verbod opgelegd om het water op hun eigen land weg te malen. Ze moesten machteloos toezien dat hun spruiten- en aardappeloogst door het water ging rotten. Taxateurs berekenden dat er een totale gewasschade is ont staan van 100.000 euro. In Roe- lofarendsveen werd eveneens schade bij kwekers geconsta teerd, omdat het waterschap er noodgemalen weghaalde die bij het gemaal Nieuwkoop werden ingezet. Volgens de verzekeraar zouden de gewassen ook zijn gaan rot ten als het gemaal niet in brand was gegaan. Enkele dagen voor de brand, op 20 augustus, was er al zoveel regen gevallen dat de bodem toen al verzadigd was. P. de Graaf van de WLTO die ge dupeerde akkerbouwers in de Nieuwkoopse Polder heeft bij gestaan betreurt, het dat er geen schadevergoeding komt. „Het gaat om honderdduizend euro, op een totale schade die het wa terschap in dat weekend had van zo'n vier miljoen euro. Waar praten we dan over? Voor het waterschap is het nauwelijks meer, terwijl het bedrag voor een individuele ondernemer hoog is." Hij wil geen oordeel geven over het handelen van het waterschap na de brand. „Ik kan dat niet helemaal overzien, maar ik denk dat ze hebben ge daan wat ze moesten doen." De Graaf had zelf ook schade op zijn land in de Nieuwkoopse Polder. Hij heeft inmiddels ook zijn rechtsbijstandverzekering ingeschakeld. »r Marieta Kroft ierswoude-dorp - Op kilome- afstand is hij al te zien: een :nse rood-wit gestreepte :ent bij de boerderij van fa- Sol uit Hazerswoude-Dorp. ivond trekken er maximaal lend jongeren naartoe. „Al- mensen met een kaart ko- erin, hoor", waarschuwen t Sol en zijn vrienden ongeno- gasten. „De vergunning laat er t meer toe. We hebben geen in een boete." Traditiege- luw houden Bart Sol en zijn (Enden het eerste tentfeest in iLeidse regio van het seizoen. is vrijdagmiddag. De tent |at er sinds enkele uren. lenden van Bart Sol - allemaal rnathd de 22 jaar - hebben die Duteprgezet. Betaalde krachten inen er niet aan te pas. Trac- ten rijden af en aan. De een 'ngt kuubkisten, waarin nor mal uien en aardappelen wor st opgeslagen. Maar nu wor- <baap ze gebruikt als bar. De an- komt met lege vaten aan. moeten de wagen onder- ien waarop de muziekin- itie van dj Fer komt te an. De mobiele toiletten krij- A een plek, net als het bord ^lkorn op het Rampenfeest'. p weet wat hem te doen (tt. „Het is leuk om met je |nden iets te organiseren", Jt Bart Sol enthousiast. wordt dus een Rampen- >t. Sommigen lopen met een lirt of sweatshirt waarop die im staat. Sol lacht. „Dat moet niet letterlijk nemen hoor, ut het gaat vrijwel altijd goed. 1 paar jaar geleden hadden een kleine vechtpartij, maar was zo in de kiem gesmoord. I om noc™ Uatie „Maar dat is ook wel logisch. Het contact met de gemeente loopt goed. We dagen elkaar niet uit. Daar schiet je niks mee op. Vanmiddag komt postcom- mandant Apperloo van de brandweer. Hij is welkom." Als iedereen vannacht is uitge- feest, is er weer werk aan de winkel voor de twintig vrienden. Zondag 13.00 uur is het weer verzamelen bij de feesttent. Na een bak koffie begint de oprui ming en de afbraak van de tent. den haag/leimuiden - Voor het bezit van twee vuurwapens en 83 kilo hennep is een 38-jarige Leimuidenaar gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot anderhalf jaar cel. Tegen de man was twee jaar geëist. De drugs en de wapens zijn op 15 januari in beslag genomen bij een huiszoeking in twee woon wagens in Leimuiden. De 38-ja- rige man zei niets van de wa pens te weten, hoewel een ervan in een sok onder zijn bed lag. De Leimuidenaar ontkende ook dat de hennep van hem was. De soft drugs zouden het eigendom zijn van een Amsterdamse zakenre latie, die zijn verpakkingsmachi ne had geleend. De man hoeft geen extra celstraf van een half jaar uit te zitten. De officier van justitie had geëist dat de man die eerder opgeleg de voorwaardelijke straf zou uit zitten, omdat hij in zijn proeftijd in de fout was gegaan. De recht bank ging op die eis niet in. (advertentie) Zaterdag van 9.30 tot 17.30 uur én zondag van 11.00 tot 17.00 De tent staat en de bar wordt opgezet. Nog even en het feest kan beginnen in de polders van Hazerswoude-Dorp. Foto: Henk Bouwman Er lopen hier dan wel duizend mensen rond, maar iedereen kent elkaar of kent elkaar via via. Er is veel sociale controle. De naam Rampenfeest is door mijn broers verzonnen toen ze elf jaar geleden voor het eerst een tentfeest organiseerden." De broers van Bart stopten na zes tentfeesten vijf jaar geleden met de organisatie. Bart Sol en zijn vrienden gingen ermee ver der. Niet alleen is het leuk om iets samen met je vrienden te doen. Het is goed voor je cv als je wat organisatie-ervaring hebt, denkt Sol. Maar wat vooral ook meespeelt is, dat het leuk is om ook op andere tentfeesten te ko men. „We lopen er gemiddeld in de zomer zo'n tien af. Ze zijn bijvoorbeeld in Stompwijk, Kou dekerk, Hoogmade en Zoeter woude. Al die feestcomités krij gen kaarten van ons. Wij krijgen dan weer kaarten van hen." Wie zo'n kaart in handen heeft, is zeker van een avond uit het dak gaan. En heel belangrijk: de drank is gratis. Wei staat ei een fooienpot, waarin vrijwillige bij dragen kunnen worden gestopt. De ervaring leert bij vrijwel elk tentfeest dat de organisatoren uit de kosten komen. „We pro beren er nog een etentje uit te halen en verder hebben we nog iets op de bank staan voor het geval we een keer verlies lijden", zegt Bart Sol. Vorig jaar konden zelfs de twaalf vrouwen die altijd achter de bar staan, een avond op stap. En dat is de stimulans om ermee door te blijven gaan. Toch lijkt het dat het aantal schuur- en tentfeesten de laatste jaren is afgenomen. Sommige feestcomités zagen er geen heil meer in, omdat ze aan steeds meer eisen moesten gaan vol doen. Jaren van feesten in Bode graven bijvoorbeeld, eindigden na een conflict met de gemeen ten Bodegraven en Alphen aan den Rijn. Bart Sol maalt niet om de strenge regels. Hij kent de ze ven A4-tjes vrijwel uit zijn hoofd. „Na de rampen in Volen- dam en Enschede is de gemeen te strenger geworden", zegt hij. Omdat wij ruimte moeten maken voor de nieuwe Leolux-collectie, kunt u profiteren van een eenmalige stuntverkoop van onze grote collectie BORA BETA BORA BORA BORGIA CAMARILLA CARABAS CARABITA DOLCINEA ECHNATON E-DORADO KILENGE MAHARAJA MYTO PUPILLA QUANTISSIMO ROOBY SIBOGA SOLYMI TABLET >t 17.00 uur: I kunt u enorm VINJA VOLARE WIBBER ZIUA Tevens diverse opruimingsmodellen van o.a. Rolf Benz, Jori, Gelderland, Montis en Label Woonboulavard Beverwijk. Parallelweg 10 Telefoon (0251) 22 90 33 Donderdag koopavond Bezoek ons ook op internet wwwatoutenbeek nl WIJ KOMEN GRAAG BIJ U THUIS

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17