oneelgroep woedend op gemeente LEIDEN REGIO Een alcoholistenkeet verdraagt weinig stad om zich heen 'Voor veel gehandicapten is roeien een prima sport larlotte de Bourbonlaan in opstand tegen 'droomhuis' teurs uit Voorschoten willen niet verhuizen voor kinderopvang |jazeker. De Hypotheker. I schoten - Toneelgroep schoten moet zo goed als ze- linnen het Cultureel Centrum verkassen. In de zaal waar ineelgroep een eigen theater i repetitieruimte heeft, wil- gemeente en de Centrale iaalting Kinderopvang Voor- 'in en (CSKV) buitenschoolse vai ng beginnen. De toneel- e d vindt dat 'onzinnig en on- igl atter W. Diele ziet het ab- hj s it niet zitten om de huidige nor te te verlaten. „We hebben jee jaar geleden ons eigen ke er De Verdieping gebouwd, met een tribune en een comple te licht- en geluidsinstallatie", vertelt hij. „Het wordt voor ons ontzettend lastig om dat te ver huizen, zelfs al is het maar naar de aangrenzende ruimte. Die is even groot als de zaal die we nu hebben, maar we schieten ge woon niks op met een verhui zing. Met de komst van nog meer kinderopvang in het cultu reel centrum kunnen we uit breiding ook wel vergeten. Bo vendien zitten we er al 15 jaar." In de eerstvolgende vergadering beslist de gemeenteraad of de toneelgroep een zaal moet op schuiven of niet. Diele hoopt dat de raad zich nog eens goed buigt over het bedrag van 65.000 euro dat met de hele operatie gemoeid is. „Ik vind het erg veel geld om wat meer kinderopvang in een cultureel centrum te rea liseren." Directeur Schalkx van de CSKV is in ieder geval al nieuw meubi lair aan het bestellen voor in het nieuwe lokaal. „We willen juist die zaal benutten, omdat die grenst aan de twee ruimtes waar we al kinderopvang hebben. Als we elders in het gebouw nog een ruimte gebruiken, moeten we extra personeel werven." Schalkx heeft wel begrip voor het standpunt van de toneel groep. „Diele ziet de meerwaar de van een verhuizing niet in", weet hij. „De CSKV wil best pro beren een meerwaarde bieden, al heb ik nog geen idee hoe. We hebben ook aangeboden om de ruimte te delen, maar omdat er ook wel eens 's middags gerepe teerd wordt is dat voor de to neelgroep geen optie." Wethouder Draijer kan de be zwaren van de toneelgroep goed begrijpen, maar ziet door de in deling van het Cultureel Cen trum geen andere mogelijkheid. Draijer: „Als de toneelgroep in zijn eigen ruimte blijft, veroor zaakt dat alleen maar proble men. Opvangkinderen moeten via een koffiekamer van de ene zaal naar de andere en er is geen goede mogelijkheid, tot centraal toezicht als de ruimtes ver uit el kaar liggen." De wethouder wil er alles aan doen om te zorgen dat de toneelvereniging zo min mogelijk last van de verhuizing ondervindt. „Ze mogen geen schade oplopen. Ik vind dat de gemeente voor de kosten moet opdraaien, dat is de maximale handreiking die we kunnen doen. Ik denk dat we in overleg met de vereniging er zeker uit zullen komen." >dï len erd vei Nancy Ubert ld iall «est - In een keurig ;t vooroorlogs straatje nog geen 500 meter lang de emoties hoog op. De de Bourbonlaan is kkeld in een gevoelige Op de open plek naast ateLner 16 wil het echtpaar dat om de hoek aan de dc jeweg woont, zijn droom- lusi bouwen. De buren zijn gd egen in opstand gekomen, eed in Oegstgeest geen plan- geaom in een bestaand wijkje huis te bouwen, want je de halve buurt over je Dat is al vaker gebeurd, en -en^verkomt nu de familie Me- willen heus geen futuristi- buitenissige woning neer- e eA vertelt A. Melis. Integen- diei benadrukt ze. „We hebben ;eh« uitwerp laten maken door eidse architect Bob van Niet de eerste de beste, enlieft diverse prijzen gewon- intn net restauraties van monu- en beeldbepalende ge- bij en. Van Beek heeft voor en prachtig huis ontwor- orajdat helemaal in de stijl van 3ko aatpast." nth; ond waarop het huis moet lsvcin te staan, is eigendom nod et echtpaar Melis. Er staan el m ig drie garages op. Ooit ge- at w te melkboer De Wit die als jplaats. Toen hij zijn han- pdoekte. verkocht hij zijn aan de Terweeweg en zijn aan de Charlotte de Bour- „We hadden het terrein als autosloperij moeten gebruiken", zegt A. Melis die op dit stukje grond een huis wil laten bouwen. „Dan had nu geen buur geklaagd." Foto: Dick Hogewoning bonlaan aan het echtpaar Melis. „Het plaatsje voor de drie gara ges zag er eerst niet uit. Er lagen vieze grijze sintels. We hebben toen een grasveldje aangelegd. Hadden we dat maar niet ge daan. Doordat we het stukje grond een keurig aanzien heb ben gegeven, wil nu niemand dat grasmatje meer kwijt. We hadden het terrein als autoslo perij moeten gebruiken. Dan had nu geen buur geklaagd." Veertien bewoners uit de straat hebben bezwaar aangetekend tegen het bouwplan. De ge meenteraad moet in de komen de vergadering beslissen of de ambtelijke molen kan gaan draaien. Het bestemmingsplan voor het stukje grond dient aan gepast te worden en dat is een ingewikkelde procedure. De protesterende bewoners ha len alles uit de kast om duidelijk te maken dat het huis op de open plek in hun straat niet ge bouwd mag en kan worden. Zo hebben zij in de onlangs gehou den vergadering van de com missie ruimte en groen twee rapporten over de nieuwbouw gehekeld. Het echtpaar Melis heeft zelf een bezonningsonder- zoek laten uitvoeren om te we ten hoe het straks is gesteld met de schaduw. Ambtenaren van de gemeente hebben hetzelfde gedaan. De uitkomsten van bei de rapporten komen overeen. De verontruste bewoners van de Bourbonlaan zijn ervan over tuigd, dat de conclusies niet juist zijn. Vooral op het rapport dat de familie Meüs heeft laten maken, hebben zij felle kritiek geuit. Daarnaast waarschuwden zij voor schadeclaims. De ge meente heeft met Melis afspra ken gemaakt over planschade. Volgens de bewoners moet Oegstgeest niet denken, dat het daarmee juridisch sterk staat. Daar zijn de commissieleden van geschrokken. „Een sterk en emotioneel verzet", typeerde CDA'er Smallenbroek de reac ties van de bewoners die zich gedupeerd voelen. „Het gaat hier niet om wat voor huis er wordt gebouwd, maar om het feit dat er wordt gebouwd. Een compromis is onmogelijk." „We zijn behoorlijk geschrokken van de reacties uit de buurt", zegt Melis. „Er is een vreemde sfeer op straat ontstaan. Som mige mensen groeten ons niet meer en draaien htm hoofd om als ze ons zien. Andere bezwaar makers praten nog wel met ons. Als jullie winnen, accepteren we dat, als wij winnen moeten jullie ook niet rancuneus zijn', zeggen die." Ze denkt dat als het huis een maal gebouwd is, niemand meer ldaagt. „Geloof me, het ontwerp past hier echt tussen. Het is onze grote droom een ei gen huis te bouwen. Ik hoop dat dit ons wordt gegund. Sommige mensen zijn nu eenmaal bang voor veranderingen, dat blijkt nu maar weer." Rijnland geeft demonstratie voor artsen en therapeuten door Coen Polack voorschoten - „Ik heb ontdekt dat voor veel gehandicapten het leven zich grofweg afspeelt tus sen thuis en fysiotherapeut", zegt Henri Ponneker. „Veel mensen weten het niet, maar voor vqel gehandicapten is roei en een prima sport." Ponneker houdt zich nu, als se cretaris van de Stichting Aange past Roeien Rijnland, al een paar jaar bezig met de mogelijk heden die er voor mindervali- den zijn in de roeisport. Van middag neemt zijn stichting twee nieuwe, aangepaste roei boten in gebruik, waarmee roei ers met verschillende soorten handicaps makkelijk uit de voe ten kunnen. Voor de doop en de daarop vol gende presentatie zijn artsen en therapeuten uitgenodigd. Pon neker: „De boten zijn onzink- baar, doordat ze heel breed zijn. Je kunt overal op de boot staan zonder uit te glijden of om te slaan. En ze zijn snel aan te pas sen voor mensen die met één arm moeten roeien." Door de dubbele bodem met luchtka mers is de boot extra stabiel. Doordat het een groot model roeiboot is, kunnen er volgens Ponneker mensen met verschil lende beperkingen mee aan de slag. „Neem een blinde roeier", zegt Ponneker. „Die zal altijd een begeleider bij zich moeten hebben. Onze nieuwe boten hebben twee plaatsen voor roei ers en daarnaast ook twee pas sagiersplaatsen." Roeien is volgens Ponneker met wat aanpassingen en wat extra begeleiding voor de meeste ge handicapten prima te doen. „Voor de mensen die door hun handicap moeilijk in een roei boot kunnen stappen, hebben we een 'ijzeren verpleegster' neergezet, zo noemen ze dat al thans in het ziekenhuis. Met dit werktuig worden de roeiers van de wal in de boot gehesen, en er weer uitgehaald. Zo is voor de meeste beperkingen wel een op lossing te vinden." Roeivereniging Rijnland, waar van de Stichting Aangepast Roeien een onderdeel is, heeft zo'n 500 leden. Tien van hen zijn gehandicapt. Met de nieuwe boten hoopt Ponneker artsen en bewegingstherapeuten ervan te overtuigen hun patiënten ook eens naar een roeivereniging te verwijzen als ze aan lichaams beweging moeten doen. „Er heerst onder mindervaliden toch vaak enige schaamte om aan een sport te beginnen. Nu we de nieuwe boten hebben is het voor een gehandicapte roei er even gemakkelijk om aan de slag te gaan als voor ieder ander van onze leden." De demonstratie van de nieuwe boten begint vanmiddag om 12.00 uur bij Roeivereniging Rijnland in recreatieschap De Vlietlanden. Belangstellenden kunnen de demonstratie op de Vliet vanaf het Frans Halsplant soen in Voorschoten bekijken. stem en Duits accent somt hij vervolgens een hele reeks ziek tes, operaties en andere fysieke klachten op. Het is een zwaar leven, beaamt Karei Paau, die tegen de contai ner leunt. Karei is dakloos sinds de vuurwerkramp. Hij woonde in het verwoeste gebied en is met de ontploffing alles kwijtge raakt. „Behalve de geur van kruit en mijn emoties." Die emoties, vertelt hij, kan hij hier delen met de andere bezoekers. „Hier steunen wij elkaar." Met hulpverleners heeft hij niet veel op. „Die willen allemaal wat van je. Nee, laat mij maar lekker hier zitten. Dit is onze plek. Hier kunnen we ons zelf zijn. En hier kan ik de ramp herinneren. Sommige mensen zijn hem ver geten, maar ik niet. Dat doe ik nooit." Henkie, die ook uit het rampge bied komt, sluit zich daarbij aan. Henkie is niet dakloos meer zoals Karei, maar heeft net als Horst en nog wat andere man nen die bij de keet hangen, een woning. Ook is zijn oordeel over de hulpverleners wat milder sinds zij hem geholpen hebben aan zijn elektrische driewieler. Wijkagent Dick Wibbelink vindt hij 'okee' en Karin Nijland, coör dinatrice van de vop namens Humanitas onder Dak, is dat ook. Dagelijks bezoeken Wibbelink en Nijland de container en slui ten ze hem als hij om 17.00 uur dicht moet, want de container is alleen overdag open. Ze maken een praatje, houden de ontwik kelingen binnen de groep bij, en bespreken klachten en proble men met hen. 's Ochtends als de hoeveelheid ingenomen al cohol nog enigszins meevalt gaat dat over het algemeen wat beter dan 's middags is Nijlands ervaring. De container, bena drukt ze, is bedoeld om de over last die deze mensen voorheen op verschillende plekken in de stad veroorzaakten, beheersbaar te maken. „Het is dus niet opge zet om die mensen te helpen hun leven weer op orde te krij gen. Het gaat ook om een groep van ongeveer 10 tot 15 mensen groot die over het algemeen zeer gefrustreerd zijn over de hulp verlening. Maar we hopen na tuurlijk wel dat we ze misschien een duwtje in de goede richting kunnen geven nu we ze wat be ter hebben leren kennen. Het kost je zeker een jaar voor je een Henkie en Horst genieten van het zonnetje voor de verplaatsbare ontmoetingsplek voor alcoholisten in Enschede. De Leidse politiek wil ook zo'n container plaatsen op de Garenmarkt. De bedoeling is dat de overlast van alcoholisten in andere delen van de binnenstad wordt be perkt. Foto: Frans Nikkels vertrouwensband krijgt met de ze mensen." Uiteraard kende het project, dat de overlast in de binnenstad naar schatting heeft gehalveerd, zijn aanloopproblemen. Het toi let, herinnert wijkagent Wibbe link zich, werd niet gebruikt omdat hij niet regelmatig werd schoongemaakt. Gebruikers poepten en plasten toen op de parkeerplaats tussen auto's en in de bosjes langs het spoor. Ook werd er in het begin niet goed opgelet bij het afsluiten van de container. Een vrouw kon daardoor op een koude dag blijven zitten en werd de vol gende dag met bevriezingsver schijnselen door de schoonma kers aangetroffen. Met de drie standplaatsen van de container die zich op steen worp afstand van elkaar bevin den, deden zich ook al snel de nodige problemen voor. Een van de drie plekken werd al vroeg uit de roulatie gehaald omdat daar toch teveel omwo nenden waren die last hadden van de keet. Daarnaast bleek het nabijgelegen drukke fietspad te gevaarlijk voor wankele alcoho listen, vertelt Wibbelink. De ver deling over de twee overgeble ven plekken is ondertussen ook al veranderd. De container staat nog maar een week per maand op de plek tegenover het Leger des Heils dat zich aan de andere kant van het spoor bevindt. De ze instelling wil de container niet vaker voor haar deur omdat het een aanzuigende werking heeft op de mensen waarover het Leger des Heils zich ont fermt. De gemeente is vanwege deze problemen al een tijd op zoek naar twee nieuwe locaties, maar dat schiet niet op geeft Nijland toe. Voor de container is volgens Nijland en Wibbelink een kale plek in de binnenstad nodig en die liggen ook in Enschede niet voor het oprapen. Daarbij moet de locatie in de buurt van de standplaats op het parkeerter rein Molenplein zijn. „Als je de container over een grotere af stand dan een paar honderd meter verplaatst, werkt het niet. Ook is het belangrijk dat de con tainer in de buurt staat van de voorzieningen die door de groep bezocht worden. En dat zijn in de praktijk een slijter waar ze welkom zijn en het Leger des Heils voor een douche en een slaapplaats." Bijkomend voordeel van de na bijheid van het Leger des Heils is, is dat ze een oogje in het zeil houden. „Vanuit hun pand heb ben ze zicht op beide locaties. Als er hommeles is hebben zij het in de gaten en wordt de con tainer direct gesloten. Daar zij we heel strikt in. Dat gebeurt ook als er andere drugs dan al cohol en hasj worden gebruikt." Doe je dat niet dan is het einde zoek, meent Nijland, en voldoet de vop niet aan zijn beoogde doel; een probleem beheersbaar maken. Rein Kroes, woordvoerder na mens de binnenstadbewoners, vindt het tekenend voor het pro ject dat een hulpverlenende in stelling als het Leger des Heils de container liever niet voor zijn deur heeft staan. „Dat geeft toch wel heel duidelijk weer dat nie mand geholpen is met zo'n vop. Het is een inhumane oplossing vind ik. Deze gedoogplek, want dat is de container feitelijk, geeft aan dat die mensen zijn opge ven door de maatschappij. In dit project zit geen enkele prikkel dat die mensen misschien een andere kant op kan krijgen. En dat vind ik onbegrijpelijk. Daar besteed je toch geen gemeen schapsgeld aan. Nee, wat dat betreft heb ik maar een advies aan de bewoners van Leiden: houd het tegen! Stop het geld in iets waar deze mensen mee ge holpen worden." Wat Kroes ook niet begrijpt is dat de politiek vasthoudt aan de verplaatsbaarheid van de con tainer. „Op die ene standplaats op het Molenplein veroorzaakt de container het minste over last. Er wonen nauwelijks men sen, de parkeerplaatsen kunnen gemist, er zijn niet al te veel klachten. Dan bereik je dus je doel. Laat hem daar dan staan is mijn advies. Maar nee, ze blij ven maar zoeken naar nieuwe locaties en houden maar vast aan hun oorspronkelijke idee. Dat is dom. Je wilt toch niet meer mensen opzadelen met dat gelazer rondom die keet. Dat het dagelijks leven in de container inderdaad geen pais en vree is, bleek direct al na aankomst bij de mannen. Op de vraag hoe het er aan toe gaat in de container, begint een van hen druk en onsamenhangend te praten. Binnen de kortste ke ren heeft hij ruzie met de man die bij hem in de buurt staat. Waar over het gaat is niet duide lijk. De rest kijkt het aan. De be laagde man is het geduw en ge trek zat en neemt afstand. Gelijk krijgt hij een fles Grolsch naar zijn hoofd gesmeten, die hem op een halve meter naar mist. De fles spat uiteen op de par keerplaats. De scherven vliegen in het rond. Er staari^een auto's in de buurt. In buurt van de container worden de parkeer vakken niet meer gebruikt. De overige mannen grijpen niet in. Ze houden de twee wel in de ga ten en als de ruzie niet verder escaleert verheft Henkie zijn stem. Hij sommeert de man een harde bezem te gaan halen bij het Leger des Heils en de glas scherven op te vegen. Dat ge beurt niet. „Sodemieter dan maar een half uurtje op jij", ge biedt Henkie. Dat gebeurt uit eindelijk na nog een paar herha lingen. „Die bezem wordt nooit gehaald hoor", vertelt Horst. „De gemeente maakt hier dage lijks schoon. Maar dit is wel een goed antwoord op uw vraag. Zo gaat het hier dus. Er gebeurt hier van alles en er zitten heel rare figuren tussen. Maar we zit ten uit de loop hier, dus ze laten ons met rust." De 'ijzeren verpleegster', het hulpmiddel waarmee gehandicapte roeiers bij Rijnland in de boot worden geholpen. Foto: Henk Bouwman Marijn Kramp de - De overlast in de bin- ad van Enschede is met vijf- xent afgenomen sinds Dp de parkeerplaats Molen- sen container is neergezet ïnst doet als verplaatsbare Jetingsplek voor zwervende (listen. Maar ondanks dit emmeren ze in Enschede ee jaar nog steeds over ge- e standplaatsen voor deze ikersruimte. Want ook in liggen de plekken niet jet oprapen en geldt dat ind de container is zijn wil hebben. Bovendien la lt in Enschede wel uit fd om de container in de Ivan woningen te plaatsen, liden deze zomer op de larkt wil doen. Want daar- gebruikers, bewoners, jners en politie het eens. it moet in een kaal stuk iders werkt het niet. i paar honderd meter af- I van het centraal station pschede staat op het grote parkeerterrein Molenplein langs de spoorlijn naar Duitsland een zes meter lange opengewerkte groene container. Er is bewust gekozen voor een bedekte kleur. De gebruikers van deze keet, een groep zwervende alcoholis ten, vallen waarschijnlijk al ge noeg op. Vandaag hangen ze vóór de keet, in het jargon vop genoemd, een afkorting voor verplaatsbare ontmoetingskeet Het is mooi weer en dan wil je in het zonnetje, legt Henkie Ooste uit. Het verkleinwoordje achter zijn voornaam is een un derstatement. Henkie is een grote kerel, met op zijn stevige buik en armen een aantal flinke littekens en tatoeages. Een im posante figuur om te zien. Hij is dan ook de informele leider van de groep gebruikers. Henkie is niet meer zo goed ter been. Net als nog een andere man die deze middag bij de keet hangt, beweegt hij zich voort op een rode scootmobiel. Hebben de hulpverleners voor hem ge regeld. Hij hangt achterover in de zitting. Zijn blote buik dient als tafeltje voor zijn flesje Grol sch. Naast hem zit Horst Klaas, geboren Duitser maar ondertus sen al tientallen jaren in Neder land. Onder zijn broekspijp steekt een paars, schilferig been uit. „Trombose." Met zachte (advertentie) u een huis heeft gevonden dat precies aan al wensen voldoet, is het niet zo gek om aan hypotheek dezelfde eis te stellen. Lammenschansplein 6, (071) 532 0122 Schipholweg la, (071) 521 08 08 zijn ruim 120 andere vestigingen. Bel voor de vestiging in de buurt: 0800-1480 of kijk op www.hypotheker.nl www.hypotheker.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15