REGIO Het verenigingsleven van Dice Musica Het ballenbad is een begrip, maar de markt verandert' Journaliste uit Indiana gast van Leidse Rotarians - - NAVRAAG Verandering van spijs doet eten. Dat is waarschijnlijk de achterlig gende gedachte om het populaire ballenbad bij McDonald's te slui- ten. Het is tijd voor wat anders en de reini ging van al die gekleurde ballen was ook nogal bewerkelijk. De fastfoodketen wil kinderen, naast de snelle maaltijden, nieuwe attracties voorschote len. Ook de vestiging in Leiden en omgeving moeten eraan geloven. Navraag bij woordvoerder DIRK VAN DEN BOCAART van McDonald's Nederland. Al over de klap heen? ,,Voor mij was het geen schok, hoor. Bovendien heeft de hele operatie niets te maken met onhygiënische toestanden, zoals vandaag in som mige kianten stond. Wij zijn al tij den bezig om te bedenken hoe we de kinderen kunnen verrassen. Dat kan door nieuwe menu's te beden ken of door het interieur te verande ren.' Maar het ballenbad of de ballen bak is toch een fenomeen? „Het klopt dat het ballenbad een begrip is. Maar de markt verandert. Wij denken dat de nieuwe interac tieve spelletjes ook aanslaan bij de kinderen. De eerste voortekenen zijn gunstig. Kinderen die met onze nieuwe spelletjes met kleuren, vor men en rekenspelletjes hebben ken nisgemaakt zijn enthousiast. Voor de oudere kinderen willen we iets met computers gaan doen." Wat voor reacties verwacht u van het grote publiek? „Daarnaar ben ik benieuwd. Ik denk dat de reacties nu wel losko men na alle publiciteit van de laatste dagen. Maar het belangrijkste vind ik toch wat de kinderen ervan vinden. Voor hen komt er meer variatie, want niet elke vestiging hoeft precies dezelfde spelletjes aan te bieden. Wanneer sluiten de McDonald's in de Leidse regio hun ballenba- den? „Dat gebeurt pas als er een verbouwing aanstaande is. De plaatse lijke ondernemer kan dan in samenspraak met het hoofdkantoor bepalen hoe het nieuwe interieur eruit gaat zien." Keren de ballen in enige vorm ooit nog terug op het menu? „Dat is een goeie, maar daarover heb ik nog niet nagedacht." tekst: Tim Brouwer de Koning UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, woensdag 10 mei LEIDEN - Uytterdijk, de interkerkelijke school voor middelbaar soci aal pedagogisch onderwijs (MSPO) aan de Turkooislaan in Leiden leidt op voor de beroepen gezinsverzorgende en bejaardenverzorgen- de. Beide zijn tweejarige opleidingen die openstaan voor jongens èn meisjes die in het bezit zijn van het diploma lager beroepsonderwijs, het mavo-diploma of het overgangsbewijs naar de 4de klas van vwo, havo of mavo. Uytterdijk telt thans ruim 200 leerlingen, die echter nooit gezamenlijk in het splinternieuwe gebouw aan de Turkooislaan de lessen volgen. Als de 1ste jaars op school theorie krijgen, zijn de 2e jaars op stage en andersom. Gedurende de tweejarige opleiding lopen de leerlingen vier stages. Aan Uytterdijk is een internaat voor 66 leerlingen verbonden. Op dit moment wonen er nog maar 17 meisjes omdat de school in het vorige onderkomen aan de Rijnsbur- gerweg geen ruimte had voor meer internen. Het nieuwe schooljaar brengt trouwens voor Uytterdijk een nieuwtje. Voor de dagopleiding gezinsverzorging heeft zich een jongen aange meld. Als hij over twee jaar zijn studie heeft voltooid kan hij aan het werk als bejaardenverzorger. ANNO 1978, woensdag LEIDEN - De zesde klas van de openbare lagere school De Meerpaal aan het Broekplein was gistermorgen naar het stadhuis getogen om in de raadszaal 'gemeenteraadje' te spelen. De klas werd gecoached door het Leidse PPR-raadslid Frits van Oosten. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate hdcnl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210.60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr. 18-19.30 uur. za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507.2003 PA Haarlem. .Mie 11 Dice Musica '83 triomfeert weer re* aak VVederon-, is de Ter Aarv dnttn en snoultand Oice Musica '83' een rwirlkampioenerijker. Chantal Lek e.crd atj*e pen weekeinde Nederlands kampioen on de onderdelen swit ling,duotwidingendancetwirl BijK '"«IX smnin. werd zij rwecde Twirling houd! hAMHNb&'i map telle ritmische gymnastiek Het dorpje Ter Aar is in het trotse bezit van een uitstekende fanfare. Drum- en showband Dice Musica werd in 1983 opgericht. Voorzitter en dirigent Cees van der Vlugt is de stuwende kracht achter de vereniging die inmiddels zo'n 55 mu zikanten en 35 twirlers kent. Er gaat geen jaar voorbij of er wordt wel ergens in de wereld een concours gewonnen. Het lidmaatschap van dit muziekkorps houdt meer in dan alleen het goed kunnen bespelen van een instrument. Dice Musica '83 als symbool van saamhorigheid. Uit: Leidsch Dagblad, 8 december 1998 De zweetdruppels parelen van de ge zichten. Het is warm in het clubhuis van de voetbalvereniging Iduna en de blazers van het kleine koper moeten veel overdoen. De beelden doen den ken aan de legendarische film Fanfa re van Bert Haanstra. De 16 muzikan ten - slecht een gedeelte van het korps - die vandaag een kleine repeti tie hebben, moeten er tegenaan. Er wordt pas koffie geserveerd als het stuk M.I.CjA dat over een maand met een jachthoomkorps moet worden gespeeld, foutloos is. Dirigent Van der Vlugt is op bepaalde momenten meedogenloos. „Brand hout, zo dik als blubber", zijn gelief de termen. Later op de avond spreekt de dirigent zich plechtiger uit. „De meerwaarde van het verenigingsle ven wordt bepaald door leden die naast het musiceren een zekere disci pline, sociale bewogenheid alsmede offerbereidheid bezitten." Met deze wijze woorden in het ach terhoofd begon de maestro 48 jaar geleden bij het muziekkorps in Lan- geraar, waar zijn vader een grote rol speelde. Pas in 1983 kreeg Van der Vlugt de kans om in de Ter Aarse buurtgemeenschap Aardam een ei gen vereniging op te richten. Hoewel er niet over wordt gesproken, mag men gevoeglijk aannemen dat deze breuk niet romantisch, avontuurlijk en harmonisch is verlopen. Deson danks zat de groei en bloei bij Dice Musica er vanaf het begin goed in. Muzikale families als de Slofjes, de Van der Vlugtjes, de Dooltjes en de Van Heusdentjes zorgen steeds voor nieuwe aanwas. „Je familie kun je toch overal mee naar toe nemen", zegt een van de trompettisten droogjes. Ook zijn er inmiddels heel wat mooie huwe lijken geslo ten binnen de vereni ging. En het mag toch wel worden gezegd: PJ en Saskia wo nen ook al samen. „We houden op deze manier goed stand." Daar twij felt overigens niemand aan. Dice Musica '83 bestaat uit een zeer gemê leerd gezelschap. De jongste is zes en de oudste 56. De leden komen uit alle hoeken en gaten van de samenleving. Van student tot politieman. Van ambtenaar tot ondernemer. Van huisvrouw tot onderwijzeres. Bij lintjes en onderscheidingen wor den er serenades gegeven. Bij gouden huwelijke, trouwpartijen en andere speciale feestelijkheden staat het korps gewoon op de stoep. Willem Dool beschrijft hoe hij werd overval len bij zijn 25-jarig huwelijk. „Je be reidt je er op voor en toch krijg je een enorme emotionele verrassing, om dat ze elke keer iets anders verzin nen." Dat de sfeer zo goed is, wordt deels toegeschreven aan de musicerende vrouwen. Zij zijn in tegenstelling tot vele andere korpsen goed vertegen woordigd binnen de vereniging. „Er heerst Her geen haantjescultuur." Dat komt omdat de meisjes meestal beginnen als twirlsters en op een ge geven moment doorstromen naar de band. De jonge dames Fiona, Jessica en Claudia zijn daar goe de voorbeelden van. Twirlen, dat elementen bevat van majorette en ritmische gymnastiek, geniet grote populariteit in Ter Aar. Met Nederlandse kampioenen als Chantal Lek, Wendy van Leeuwen, Leonie Aartman en Sabine Sassen timmert Dice Musica al jaren aan de weg. Vrijwillig' is ook zo'n woord dat met regelmaat valt deze avond. Claudia van Engelen ontfermt zich over de groep twirlsters. Ben Krijgsman is de huisdrukker en maakt het kleurige clubblad. Ria van der Vlugt staat ach ter de maatpakken, de rode unifor men, de witte overhemden, de zwar te sokken en schoenen. Waag het niet om met een vergeeld overhemd mee te lopen. Ook de meeste instructeurs komen uit eigen kweek. Zij geven les aan de nieuwe generatie muzikanten en twirlsters. „We proberen zoveel mogelijk selfsupporting te zijn", zegt de voorzitter. „Dat geldt ook voor de financiën. Met alleen maar inkomsten van de contributie red je het niet", zegt de pen ningmeester Rien Hooger- vorst. Daar om sparen de leden oud pa pier (80.000 kilo per jaar), gaan op pad met loten en spelen zich in de kijker bij het Anjerfonds. Profileren en presenteren zijn de an dere sleutelwoorden bij de muziek vereniging. Als je als korps geen uit straling hebt, kun je het schudden in deze wereld. Dat zit niet alleen in de presentatie, maar ook in de keuze van de muziek." Naast de vele mu ziek die er al is, worden er dagelijks nog nieuwe marsnummers gecom poneerd. Een aantal muzikanten houdt dat nauwlettend in de gaten. Op wedstrijden is het belangrijk dat er allerlei stijlen kunnen worden ge bracht. „Het nummer 'Hoor muzi kanten' kan echt niet meer." Toch is er geen sprake van een nietsontzien de wedstrijdmentaliteit. „Muziek ma ken is ontspanning, een uitlaatklep", wordt er gezegd. Ofi „Plezier gaat voor niveau. Als we er moeten zijn, staan we er." „Iedereen komt met zijn zorgen hier naar toe en moet fluitend weer naar huis gaan." Dat is zo ongeveer het motto van de muzikale duizendpoot Cees van der Vlugt (56). Hij zal zichzelf niet zo noemen, maar de leden om schrijven hem zo. Dice Musica, gelauwerde muziek- en twirlvereniging uit Ter Aar. „Als je als korps geen uitstraling hebt, kun je het schudden in deze wereld." Foto: Mark Lamers Lastig om een bezoek aan Nederland te brengen voor een uitwisse ling over journalistiek en geen letter Nederlands te kunnen lezen. En héél vreemd om vervolgens een interview te moeten geven over je ervaringen als Amerikaanse. Sandra Hong (26), werkzaam als ver slaggeefster bij The News Sentinel in Fort Wayne (Indiana) voelt zich niet zo prettig in haar eenmalige rol. Ze zit ongemakkelijk aan een tafeltje in het Leidse koffiehuis Vooraf en Toe. Je gaat toch niet van die idiote vragen stellen over toeristische plekken in Leiden hoop ik?" De Amerikaanse is deze week in Nederland op uitnodiging van een Rotary-district (een Nederlandse groep is op bezoek in Indiana). Ze bracht onder meer een bezoek aan de redactie van het Leidsch Dag blad. „Nou goed, payback time, zullen we maar zeggen." Wat is het meest opmerkelijke dat je deze week hebt gehoord? „Pfff, wat een moeilijke vraag. Het meest verrassende bedoel je? Kan ik deze vraag even overslaan? Nou ja, wat ik wel verrassend vind, is dat er zoveel verschillende kranten zijn in zo'n klein landje als Nederland. En dat al die ver schillende kranten worden bestuurd door totaal verschillende per soonlijkheden. En het is me opgevallen dat de situatie van kranten eigenlijk heel weining verschilt met die in de Verenigde Staten. Hier is ook een strijd om de ontlezing tegen te gaan en lezers te houden. Verder blijkt de Nederlandse cultuur totaal verschillend van wat we vooraf in boekjes hebben gelezen. Alles is echt totaal anders dan wat we van tevoren hebben gehoord." Noem eens wat. „We werden van tevoren voorbereid op ons reisje. We hebben een cursus 'Dutch culture' gevolgd. Toen kregen we bijvoorbeeld te horen dat je in een restaurant nooit water moet vragen, want dat vinden Nederlanders raar. Afijn, iemand uit ons groepje heeft de hele week wijn gedronken bij het eten en was elke avond zowat dronken, want hij was geen wijn gewend. Blijkt dat water vragen Niet zomaar overigens. Drie jaa den kreeg hij de hoogste intern nale muziekonderscheiding vai Confederation Internationale d cietes Musicales. Dirigent van der Vlugt is een gn krachtige man met dun rossig 1 snorretje en moderne bril. Hij s leert, motiveert en heeft humoi echte carrière begon voor hem litaire dienst bij de Koninklijke taire Kapel. Hoewel hij van hui trombonist is, mocht hij daar 0 grote trom. Bij Dice Musica do alles. Hij geeft les, zingt, speelt, rigent en toont zich als voorzin overal. Op dinsdag en donderd avond is hij altijd binnen de ve ging te vinden. Is het niet bij Idi dan staat ie wel in de sporthal 1 Wip aanwijzingen te geven of te ten. J „Ga de muziek maar achterna, vind je hem altijd", is een gevle de uitspraak binnen het korps, doet hij graag. „Dat is toch del van de fanfare. Lopen op stratc langs glimmend publiek. Dode denking, avondvierdaagsen, do feesten, concoursen, Dice Musi staat er als ze worden gevraagd wel de publieke optreden steed moeilijker worden. „Er zijn gee mooie wegen meer. Drempels, h tjes, bloembakken zijn vreselijk stakels. We oefenen er tegenwo op. Indikken, uitwaaieren, een stap." Over een paar weken maakt Te zich weer op voor de Taptoe en landelijke twirlwedstrijden diei sporthal De Vlinder wordt gehi Een evenement dat niet alleen korpsen trekt, maar ook heel vi zoekers uit binnen- en buitenli „Hier voel je de sfeer. De aanti kingskracht van de muziek enl ponerende gevoel dat krijgt bij dansen van de meisjes. Dan is Aar op z'n best", zegt de voore De leden verheugen zich ook 0 Taptoe en op het grootse onthi Düsseldorf waar ze net zoals vt jaar speciaal voor zijn uitgenot „Daar staan ongelofelijk veel n langs de kant, die zeggen dat w aardig deuntje kunnen spelen zo, zo mooi." Saski a Sta Hoe zou je Nederland omschrijven in een krantenartikel? „Zover ben ik nog niet. Ik ben hier pas vier dagen." Dat is voor de meeste journalisten lang genoeg voor een haarscherpe analyse. Dat is waar, eigenlijk moet je die al binnen een paar uur kunnen maken. Goed, Nederlanders zijn open, naar buiten gericht, inter nationaal georiënteerd. Iedereen hier heeft een verhaal, heeft in het buitenland gereisd en spreekt op zijn minst twee talen. De mensen zijn avontuurlijk ingesteld. Ze zijn part of a bigger picture Wat wordt de kop boven het artikel? „Dat weet ik nog niet. Maar ik denk wel dat ik thuis mijn impres sies verwerk in een verhaal voor mijn krant. Ze hebben 't me niet gevraagd, maar dat lijkt me wel leuL" helemaal niet raar is. Nou, van die dingen dus. Je moet ook nooit reisgidsjes lezen. De dingen die daarin staan kloppen ook niet, is mijn ervaring." Je was op de hoogte van de populariteit van Fortuyn. Wat heb je thuis over hem gelezen? „Ik heb onder meer een verhaal gelezen in The New Yorker waarin hij werd neergezet als een flamboyante, homoseksuele man die dankzij de grote tolerantie in Nederland populair kon worden. Een man die tegelijkertijd zelf minder tolerantie predikte met zijn plei dooien tegen immigratie." Wat vond je van de herdenkingsdiensten op 6 mei? „Heb ik niet gezien. Ik heb de hele week geen tv gezien, daar laat ons programma geen ruimte voor. Het is een leuke week, maar wel vermoeiend. De rest van de middag heb ik gelukkig vrij. Weet je nog iets leuks in Leiden?" Erna Straatsma De Amerikaanse journaliste Sandra Hong deed een Leiden: „Van wat er in het reisgidsje over Nederland klopte maar weinig." Foto: Taco van der Eb

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14