KLM: 1000 Waarnemend burgemeester Lemstra: Leiden was in last gedwongen ontslagen 'Beatrix' in Leidse Schouwburg Duivels dilemmay: Libris-prijs voor Benali 'Niet bewust gelekt over burgemeester' Trein ramt bus: tientallen doden Autobranche stunt met gratis meerjarige lening Oegstgeest moet tunnel bouwen Leidsch Dagblad npenbeurs is ishoudbeurs' i hulpverleners sjoemel bij »ld in VS il groter d loopt schade door zien i geweld thuis bang >r besmetting komst SARS Dr wetenschap -Xr. nn irdwijk I festiviteiten Itgenoten zijn als Igelegde paarden; brazen graag op de Irste grens van hup jvegingsvrijheid Koeler en buienkans AMENTAAR Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidsch dagblad.nl Dagblad nr. 43226 los donderdag 8 mei 2003 DE ANDERE J UWELIER vanGrnciv^) nr. 43226 losse nummers 1,10 zaterdag 1,55 Zeker 3000 banen weg na recordverlies door Richard Mooyman door Robbert Minkhorst leiden - De ambtelijke top en de wethou ders in Leiden zijn jarenlang slecht met elkaar omgegaan. De nieuwe burgemees ter Henri Lenferink moet voor verbete ringen zorgen. Die opdracht krijgt hij mee van zijn voorganger Wolter Lemstra, die morgen afscheid neemt in Leiden. Lemstra bekent in zijn afscheidsinter- view, vandaag in het Leidsch Dagblad, dat hij de afgelopen elf maanden 'niet op de winkel heeft gepast'. Dat zou je ver wachten van een waarnemer, maar dat is Lemstra niet gelukt. „Ik kon me niet te rughoudend opstellen." Nu was daar ook aanleiding toe, geeft de CDA'er aan. „De stad heeft een te grote broek aan, heeft teveel ambities, gaat slecht om met de re gio en met de partners in de stad. Kort om: Leiden was in last We hebben het niet goed gedaan. We hebben ons teveel gefocust op wat binnen de stadsmuren Ügt. We dachten het zelf te rooien." Teveel ging ook mis binnenshuis. „Alles was prioriteit. Daar wordt een organisatie horendol van. De relatie tussen het stadsbestuur en de ambtelijke top is niet zo als die tussen een man en een vrouw in een goed huwelijk. De expertise en de capaciteit van het ambtelijke apparaat kwamen onvoldoende tot hun recht." Lemstra heeft geprobeerd veranderingen teweeg te brengen. „Het is een cultuur omslag. Het gaat de goede kant op, maar de weg is nog lang." En over de relatie tussen het college en de ambtelijke top: „Mijn opvolger krijgt daar echt zijn han den vol aan. Hij moet zorgen voor een heid in het college en voor goede samen werking met de ambtelijke top." Lemstra zet zichzelf neer als iemand die zich de problemen aantrekt en die popelt om in te grijpen. „De commissaris van de koningin van Zuid-Holland zei laatst te gen me: Je wilt natuurlijk door, elders. Maar voorlopig doe ik dat niet. Dat doe ik mijn vrouw niet aan. Over een jaar mag hij me wel weer bellen. Het is de aard van het beestje. Je kunt ook zeggen: ga toch vissen of golfen." Pagina R3-. 'Leiden pakt je beet en laatje niet meer los' Amstelveen - De KLM heeft het afgelopen kwartaal een record- verlies geleden van 447 miljoen euro. Topman Van Wijk kondigde vanmorgen aan dat minimaal drieduizend banen worden ge schrapt en duizend KLM'ers gedwongen ontslag te wachten staat Het jaarverlies over het op 31 maart aflopende boekjaar 2002/2003 komt uit op 416 mil joen euro. De vorige keer dat de luchtvaartmaatschappij zo diep in de rode cijfers dook was in 1991/'92, toen een verlies van circa 286 miljoen euro werd ge rapporteerd. Bij voorgaande grootschalige re organisaties bij de KLM bleek het aantal gedwongen ontslagen uiteindelijk mee te vallen. „Dit maal loopt het echter niet met een sisser af," waarschuwde Van Wijk. De KLM schrijft de dramatisch slechte cijfers vooral toe aan de slechte economische situatie en de oorlog in Irak, wat een opera tioneel verlies opleverde van 252 miljoen euro in drie maanden tijd. De angst voor de longziekte SARS speelde in het op 31 maart afgesloten boekjaar nog slechts gedeeltelijk een rol. Bovenop deze tegenvallers kwamen een boete van netto 181 miljoen eu ro aan ex-partner Alitalia (we gens het verbreken van de sa menwerking), een vervroegde afschrijving van een deel van de vloot (69 miljoen) en een reser vering van 49 miljoen voor de komende reorganisatie. Van Wijk noemt de verliescijfers dramatisch. „Maar gezien de fi nanciële positie van de KLM is er geen reden voor paniek. De hele luchtvaartindustrie kampt met grote moeilijkheden. Veel luchtvaartmaatschappijen laten dezelfde cijfers zien of zelfs slechter dan die van de KLM." Voor de KLM is dit het tweede jaar van grote verliezen. Vorig jaar werd afgesloten met een min van 156 miljoen euro. Vol gens de KLM-directie zijn struc turele veranderingen nodig om de onderneming weer winstge vend te maken. De kosten moe ten op jaarbasis met tien pro cent ofwel 650 miljoen euro om laag. Daarbij zullen minimaal drieduizend arbeidsplaatsen worden geschrapt. Eerder was nog sprake van twee- tot drie duizend banen minder. De kas van de KLM is geslonken van circa 1,3 miljard naar 919 miljoen euro. Ondanks de ver liezen keert de KLM tien euro cent dividend uit per aandeel. Dit wordt betaald uit de reser ves. (advertentie) MEDICIJN van medicijnen zijn in md fors hoger dan in veel Europese landen. Produ- van medicijnen en apo- houden hier de prijzen al ng kunstmatig hoog. Met steem van prijsafspraken ussen helpen partijen el- in de zwakste partij, de aent, betaalt vaak het ge- tste tijd staat dit systeem ader druk. De overheid rt via de rechter de kor en bonussen, die apothe- de fabrikanten bedingen, e vorderen. Want het is de id die als financier van het fonds naast de consument ening krijgt voor te dure jnen. liter heeft de overheid in instantie in het ongelijk maar de juridische strijd >g door. Tegelijk is de dro- keten Etos begonnen met otheekservice, waar tegen prijzen medicijnen wor- rkocht En vandaag werd dat een kleine genees- lenfabrikant een veel ge- cholesterolmiddel aan- egen een aanzienlijk lage- nadat een octrooi op het niddel is vervallen. Apo- ns en fabrikanten verweren erk tegen deze ontwikke- De grote fabrikanten huwen dat kostbaar on- k naar nieuwe medicijnen druk komt te staan. En ikers laten weten dat bij- e e medicijnen tegen emsti- c< ites, waarop zij geen winst niet meer verkocht kun- trden. Ireigde partijen spelen het ird. Het is niet vreemd dat 1 gevestigde belangen ver- n. Maar de gekozen argu- n grenzen hier en daar aan ïoirbare. Gezondheid van n mag geen speelbal zijn Mnmerciële belangen. De ;id moet zich hier dan ook ten intimideren, maar ge- doorzetten met het afbre- an monopolieposities en spraken die voor de con- it nadelig uitpakken. an der Malen Een stralende Abdelkader Benali, direct na zijn uitverkiezing: „Ik zou nu ook in vuurwerk uiteen willen spatten." Foto: ANP/Juan Vrijdag 'Als jongetje dacht ik: dat wil ik ook en stiekem: dat kan ik ook' Demonstraties Animaties 'Duo Beter Weten' Komische ober-animaties door Marjolijn de Cocq amsterdam/leiden - Zijn debuut 'Bruiloft aan zee' werd in 1997 al genomineerd voor de Libris Li teratuur Prijs. Gisteravond kreeg Abdelkader Benali voor 'De Langverwachte' deze tweede grote literaire prijs van Neder land ook echt uitgereikt. De in 1975 in Marokko geboren, en thans in Leiden woonachtige Benali laat volgens de Libris-jury onder leiding van Jeitje van Nieuwenhoven in zijn tweede roman 'geen kans onbenut zijn grote vertellerstalent te demon streren'. „Een betoverend boek dat vrolijk uiteenspat als een veelkleurige vuurpijl." De keuze uit de shortlist van zes genomineerden was een duivels dilemma, zo klonk het tijdens het Libris-diner in het Amster damse Park Plaza Hotel. Oek de Jong was 'overrompelend' en 'virtuoos' met 'Hokwerda's Kind'; debutant Rob van der Linden had in 'De Hand, de Kaars de Mot' een 'zwierige pen'; '100% Chemie' van Doe- schka Meijsing was 'fonkelend'; Marek van der Jagt creëerde in 'Gstaad 95-98' een 'sadistisch universum'; en Allard Schröders 'De Hydrograafvorig jaar al met die andere grote prijs van de AKO bekroond, had 'mythi sche en maatschappelijke di mensies'. Van Nieuwenhoven: „In morele zin acht de jury alle zes de genomineerde auteurs winnaars." Maar de tiende Libris Prijs en het prijzengeld van 50.000 euro - niet belastingvrij - ging naar de 'ruimhartige verteller' Benali voor zijn boek waarin de nog ongeboren vertelster, 'De Lang verwachte', een bonte stoet Ne derlandse en Marokkaanse per sonages introduceert. Hij kreeg een bijna-staande ovatie van het publiek „Ik zou nu ook in vuur werk uiteen willen spatten. Ik wil de jury bedanken omdat ze hebben aangedurfd wat geen enkele jury heeft aangedurfd: een boek te bekronen dat op zijn eigen bescheiden manier een greep heeft willen doen op de verbeelding." Gisteravond zag Benali zich ge sterkt in de heimelijke overtui ging die hij als jongetje had na het lezen van 'Kruistocht in Spij kerbroek' van Thea Beekman. Toen dacht hij: dat wil ik ook „En ik dacht stiekem: dat kén ik ook." Op 'ingenieuze en avontuurlijke wijze' weet Benali volgens de jury de vele verhaallijnen van het boek met elkaar te verbin den. Hij laat twee werelden zien zonder te willen beleren en zon der 'politiek correcte verhalen over de culturele verschillen'. „Deze roman biedt niet alleen een groots beeld van een sa menleving, maar dat beeld is ook nog gevat in een verbluffen de rijkdom aan taal. Zoals dat moet in grote literatuur." Benali, die in de vijf jaar tussen 'Bruiloft aan zee' en 'De Lang verwachte' twee toneelstukken en een verhalenbundel publi ceerde, had al de Geertjan Lub berhuizen prijs 1997 voor het beste debuut op zijn naam, en de Prix de Meilleur Premier Ro man Étranger 1999 voor de Franse vertaling van 'Bruiloft aan zee'. Pagina R7: Libris prijs voor Benali ook mijlpaal in migrantenliteratuur door Robbert Minkhorst leiden - Over de benoemings procedure voor de burgemees ter van Leiden is niet bewust ge lekt. Dat concluderen de Leidse fractievoorzitters na onderzoek van de recherche van politie Hollands Midden. Wel is vertrouwelijke informatie op straat terecht gekomen, maar dat is vooral te danken aan de 'vrije nieuwsgaring van journa listen van het Leidsch Dagblad', aldus de fractieleiders in een verklaring. Er zijn geen schuldi gen aangewezen. Ook komt er geen vervolgonderzoek „Het is onwaarschijnlijk dat de bronnen van lekken ondubbelzinnig zijn te achterhalen", aldus Hollands Midden. Zowel bij de eerste poging - die de kandidaat Harry Groen ople verde - als de tweede - Groen en Henri Lenferink - publiceer de deze krant namen van afval lers. Bovendien onthulde deze krant dat na afloop van de eer ste selectieprocedure geen refe rendum zou worden gehouden. Naar aanleiding van de publica ties besloten burgemeester Lemstra en de fractievoorzitters tot een onderzoek. De politie concludeert dat 'toch informatie is weggelekt', maar dat 'betrok kenen zich terdege bewust wa ren van het belang en de nood zaak van geheimhouding'. De recherche adviseert politici be ter te trainen en te scholen. Ook het onderzoek naar de veiligheid van gemeentelijke informatie systemen moet doorgaan. Boedapest - Een ongeluk met een touringcar met Duitse toe risten heeft in Hongarije van daag aan zeker 31 passagiers het leven gekost. Elf passagiers zijn met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. Gevreesd wordt dat het doden tal nog zal oplopen. De dubbel dekkerbus werd in volle vaart door een trein geschept bij een spoorwegovergang in Siofok aan het Balatonmeer. De bus werd 150 meter meegesleept. door Theo de With leiden - Hoog bezoek gistermid dag in de Leidse Schouwburg. Vanaf haar troon hield koningin Beatrix het nieuwe seizoenspro gramma ten doop. Het was een creatie van cabaretière Sanne Wallis de Vries, die 's avonds haar programma 'Stuk' in de schouwburg speelde en de ge nodigden 's middags een voor proefje gaf van haar imitatie van de vorstin. Het 299ste seizoen van de Leid se Schouwburg telt bijna twee honderd voorstellingen, vertelde directeur Bart van Mossel giste ren enthousiast. De presentatie deed hij samen met het LAK- theater. „Want het lijsttoneel kan niet zonder het vlakke- vloertheater", wees hij op het bestaansrecht van de twee Leid se theaters. Het seizoen 2003-2004 begint de Leidse Schouwburg met een lo catietheaterproject op de Burcht. Van 9 tot en met 13 sep tember wordt daar de voorstel ling 'Gijsbreght van Aemstel' in zijn originele zeventiende- eeuwse tekst gespeeld. Eind ja ren negentig speelde de Leidse toneelgroep Het Arsenaal diver se keren op de Burcht. Sinds dien is deze historische plek niet meer als podium gebruikt. De schouwburg introduceert in het nieuwe seizoen de 'porte- monneeloze pauze'. Bezoekers hoeven niet meer voor hun drankje in de pauze te betalen. Het toegangskaartje wordt daar door iets duurder. „Daar staat het voordeel tegenover", zegt Sanne Wallis de Vries als koningin Beatrix. Foto: Hielco Kuipers Bart van Mossel, „dat je in de pauze een glas van het buffet kunt pakken zonder eerst een kwartier in de rij te staan." Pagina R7: Legendarische tv-series terug in Leidse Schouwburg #1 Strijd om gunst koper barst los den haag/gpd - Een Ameri kaanse verkoopstunt waar de Nederlandse autobranche zich lang tegen heeft verzet, breekt nu toch door. Bij aankoop van een auto bie den sommige importeurs van af deze week gratis leningen aan van maximaal drie jaar, tot een maximum van 15.000 euro. De actie loopt voorlopig tot en met de eerste week van juni. Peugeot, Kia en Opel hebben besloten voor sommige mo dellen verschillende van der gelijke leningen aan te bieden, om aarzelende autokopers over de streep te trekken. De autoverkopen zijn dit jaar te ruggelopen. Fiat doet het op één model. Andere merken geven een jaar uitgestelde be taling, eveneens tegen nul procent rente. Naar schatting zeventig procent van de ko pers financiert de auto met een lening, waarvoor de meeste mensen nu nog naar de bank stappen. Deze acties komen boven op de andere stunts met kortin gen, goedkope accessoires en dergelijke lokkertjes die tradi tioneler zijn in de autobran che, maar die in deze sombe re economische tijden met ex tra gewicht in de schaal wor den gelegd. De oorsprong van de gratis meerjarige lening ligt in de Verenigde Staten. General Motors, de moedermaat schappij van Opel, zag na de aanslagen van 11 september 2001 in New York het consu mentenvertrouwen drama tisch zakken en vreesde een kopersstaking. Met de gratis leningen wist het bedrijf de omzet nog aardig op peil te houden en deze marketing techniek vond navolging. Branche-organisatie Bovag schrikt niet zo van de nieuw ste marketing-stunt. „Ach, de concurrentie is al jaren moor dend en goedkope leningen waren er al. Maar het is waar dat GM in Amerika met de gratis lenin gen verdraaid veel auto's extra heeft verkocht." Of er sprake is van een trend, durft de woordvoerder niet te zeggen. „Me merken voeren af en toe actie om bepaalde modellen extra aandacht te geven. Dit is weer zo'n actie. We zullen zien wat het oplevert. Maar het is in ieder geval voor de consument een mooie tijd om een auto te kopen", aldus de woordvoerder. oegstgeest - Oegstgeest komt er niet onder uit de tunnel tussen de nieuwbouwwijk Poelgeest in Oegstgeest en de Leidse Meren- wijk te bouwen. De provincie en het rijk hebben druk op de ketel gezet. Oegstgeest kan maar be ter meewerken, zegt verant woordelijk wethouder De Ruij- ter van Oegstgeest. Dat nieuws is, met name bij Leefbaar Oegst geest, ingeslagen als een bom. De lokalen hebben de afgelopen tijd herhaaldelijk benadrukt dat zij die tunnel niet zien zitten vanwege het voorspelde sluip- verkeer uit de Merenwijk Dë ge meente Leiden eist al jaren dat Oegstgeest de beloofde tunnel bouwt. Dat is destijds ook in de samenwerkingsovereenkomst vastgelegd. Pagina R5: Omstreden tunnel moet er toch komen Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken Straat O .$0- Postcode Plaats Telefoon vp\ (i.v.m. controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-glronummer 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leldschdagblad.nl Tzmb Dl, WERELD OM JE H

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1