ECONOMIE Vangst kabeljauw verder aan banden SARS verziekt Aegon-feestje in China Bewaker Amerikaanse begroting stapt op Ook maatregelen Brussel voor heek, tong en schelvis Blikvangers van KPN te huur Philips d favoriete werkgevi Bol.com komt andere handen op postzegels Nieuw spoorbedrijf zet stoomtreinen in Rechter gaat personeel van Ahold horen Verlies bij verkeersleidii Tarieven luchtvaart opnieuw om hoi Omstreden plan Bruss voor testen chemicalië woensdag 7 mei 2003 den haag/anp - De longziekte SARS heeft het feestje van Ae- gons eerste stappen in China flink bedorven. De verzekeraar begon gisteren na jarenlange voorbereiding met de verkoop van levensverzekeringen in Chi na, maar die 'historische ge beurtenis' gaat door SARS aan het Aegon-bestuur voorbij. „Zonder SARS was topman Shepard nu in China geweest", aldus Aegons financiële topman Streppel gisteren. Het risico was te groot dat de topman de ziekte zou oplopen. Bovendien had de reis ook praktische bezwaren. „Bij terugkomst had hij zeven dagen in quarantaine moeten blijven. Dat zou ondoenlijk zijn geweest." Aegon heeft sinds de uitbraak van de ziekte de stelre gel ingevoerd zeven dagen geen contact te hebben met mensen die temgkomen uit SARS-gebie- den. Aegon maakte gisteren tegelijk met de kwartaalcijfers bekend dat het eindelijk alle vereiste goedkeuringen heeft gekregen van de Chinese autoriteiten. Ae gons dochter Transamerica kreeg in 2001 na zeven jaar voorbereiding een vergunning voor de verkoop van levensver zekeringen op de nog zeer ge sloten Chinese markt. Aegon was daar zelf sinds 1998 daar mee bezig. Vorig jaar vond Aegon in het Chinese CNOOC, een staatsreus in olie- en gas, de verplichte partner om een gezamenlijke onderneming op te richten. CNOOC heeft volgens Aegon veel ervaring met buitenlandse samenwerking. De gevolgen van SARS op de Chinese tak van Aegon zullen beperkt zijn, zo schat Streppel in. „Het is natuurlijk niet leuk een kantoor te openen als de mensen liever binnenblijven uit angst om ziek te worden, maar voor de lange termijn zal het ef fect klein zijn." Aegon krijgt in China te maken met concurren tie van nog twaalf andere inter nationale verzekeraars, waaron der ING. voorburg - De huizenprijzen zijn in het eerste kwartaal van 2093 gemiddeld 3 procent duurder geworden dan in de zelfde periode vorig jaar. Die stijging is vrijwel gelijk aan de inflatie, aldus het CBS vandaag. Gemiddeld kostte een huis 2Ö1.000 euro. Omdat er minder woningen werden verkocht daalde het aantal nieuw afge sloten hypotheken met 8 pro cent tot 106.000. Gemiddeld leenden Nederlanders 169.000 euro. Alle uitstaande hypothe ken belopen 355 miljard euro. Particulieren werven voor KPN den haag - Telecombedrijf KPN schakelt particulieren in om abonnees te werven voor zijn snelle adsl-internetverbindin- gen. Deelnemers die voor KPN aan het werk gaan, worden op internet gelokt met bonussen die variëren van 500 tot 10.000 euro. Via de website www.ook- 3dsl.nl kunnen mensen 'cam pagneleider' worden. Per vijftig nieuwe aanmeldingen, krijgt de deelnemer een bonus van 500 euro. De actie duurt tot 1 okto ber. Voor degene die de meeste nieuwe klanten werft, looft het bedrijf 10.000 euro uit. n Idee van het Jaar heeft 19 finalisten barneveld - Negentien werkne mers doen vrijdag mee aan de finale van het 'Idee van het Jaar' Hun slimme ideeën besparen tezamen ruim een half miljoen euro per jaar. Wordt het de ver beterde melkpakkenvuller, die werknemers Alders en De Witte hebben bedacht voor Campina? Of wordt het de methode om Töde rijst tot witte rijst te be werken, die medewerker De Jong heeft bedacht in de Lassie rijstfabriek? De verkiezing is op gezet door het Ideeëncentrum uit Barneveld. De winnaar krijgt een bronzen beeldje en 500 eu- Staking afgewend bij Tejin Twaron arnhem - Een dreigende sta king bij supervezelfabrikant Teijin Twaron is afgewend, nu een nieuwe CAO is overeenge komen. Het principeakkoord voorziet in een structurele loonsverhoging van 5,5 procent over de komende twee jaar. Bij de fabrikant van vezels voor on der andere kogelwerende ves ten en scheepskabels werken ongeveer duizend werknemers. Oliereus verkort naam tot Total parijs - Het Franse olieconcern TotalFinaElf heet vanaf van daag Total. Dat hebben de aan deelhouders gisteren beslist. Het is de vijfde wijziging sinds het bedrijf in 1924 werd opge richt als Compagnie Fran^aise dës Pétroles (CFP). In 1985 werd het Total CFP en in 1991 kortweg Total. Na de aankoop van het Belgische Petrofina voor 11,3 miljard euro in 1999 nam het concern de naam To- talFina aan. Een jaar later mondde een fel ovemamege- Vecht met de Franse concurrent 'Elf Aquitaine uit in de nieuwe onderneming TotalFinaElf. -iboc Bolkestein: BTW door onze correspondent Hans Gertsen brussel - Als het aan de Europese Unie ligt, wordt de kabeljauw vangst in grote delen van de Noordzee de komende jaren ver der beperkt. De kabeljauwstand is volgens eurocommissaris Fisch- ler (landbouw en visserij) de af gelopen jaren zo dramatisch ge daald dat harde maatregelen on vermijdelijk zijn. „Een duurzame re visserij is de enige optie", al dus Fischler. Fischler kondigde gisteren voor de komende jaren lagere vangst quota aan, beperkingen van de piassenj-inspanningen en scherper toezicht op de naleving van afspraken en quota. Die maatregelen maken deel uit van een lange termijn herstelplan voor de kabeljauw. Voor andere bedreigde vissoorten als heek, tong, schelvis en langoustine zullen vergelijkbare plannen worden ontwikkeld. De maatregelen zijn op zich niet nieuw. Wel nieuw is dat de Eu ropese Commissie ze nu heeft afgekondigd in het kader van een lange termijn herstelplan. Doel van dat plan is de kabel jauwstand weer terug te bren gen binnen 'biologisch veilige grenzen'. Daar is volgens des- Vissector ziet waarde aanvoer dalen De waarde van de in Neder land aangevoerde zeevis is vo rig jaar gedaald van 427 naar 365 miljoen euro, zo blijkt uit gisteren gepubliceerde gege vens van het Productschap Vis. De aanvoer van mosselen had een waarde van bijna 64 miljoen euro tegen 80 miljoen euro in het voorgaande jaar. Daarmee komt de waarde van de totale aanvoer op de elf zeevisafslagen en de mossel veiling in Nederland op 429 miljoen euro tegen 507 mil joen euro in 2001. De daling is grotendeels te verklaren uit de afname van de quota van schol en tong. Dat zijn voor de Nederlandse vissector de be langrijkste vissoorten uit de Noordzee. Naast verse vis uit de Noord zee importeerde Nederland vorig jaar voor 1,2 miljard eu ro. Het overgrote deel van de ze vis wordt geëxporteerd. De totale waarde daarvan liep te rug van 1,9 naar 1,7 miljard euro in 2001. kundigen tenminste 5 tot 10 jaar voor nodig. Ondanks de maatregelen die de afgelopen twee jaar al zijn geno men, is de kabeljauwstand in de Noordzee, het Skagerrak en het oostelijk deel van het Kanaal verder gedaald, zo blijkt uit re cent onderzoek. Eind 2002 be droeg het kabeljauwbestand in dit gebied zo'n 38.000 ton, ter wijl het minimumniveau in dit gebied volgens wetenschappers 70.000 ton zou moeten zijn. Het herstelplan voor de kabeljauw streeft naar een bestand van tenminste 150.000 ton in 2014. Wat de maatregel concreet bete kenen voor Nederland is nog niet duidelijk. Wat wel vaststaat is dat het een verdere verklei ning van de vloot onvermijdelijk is. Fischler wil de verlaagde quo ta over de verschillende landen verdelen via een formule waar bij het aantal visdagen wordt vermenigvuldigd met het mo torvermogen van een vaartuig. Dat levert zogeheten 'kilowatt- dagen' op. De Commissie stelt vast hoeveel 'kilowattdagen' elke lidstaat krijgt. De verdeling per vaartuig is een kwestie van de lidstaten. De maatregelen worden pas vol gend jaar van kracht omdat het plan nog moet worden goedge keurd door de visserijministers van de lidstaten en door het Eu ropees parlement. den haag - De KPN is in het kader van een grote bezuinigingsoperatie bezig een aantal blikvangers in Den Haag af te stoten. Het telecombedrijf verliet al De Are. Het markante gebouw aan de Utrechtse Baan hier op foto huisvest nu Internationaal Straf- hof. Sinds kort staat ook het witte kantoorgebouw Haagsche Veste II langs dezelfde Haagse uitvalsweg te huur. Over de gepeperde maandlasten doet het bedrijf geen mededelingen. KPN wil af van de huur lasten van de bijna 13.000 vierkante meter werk vloer. Verder wordt het kantoorgebouw Binckhave (bijna 12.000 vierkante meter) en het voormalige hoofdkantoor van KPN Autolease (ruim 5500 vier kante meter) afgestoten. Potentiële huurders wor den via een folder lekker gemaakt. Eind 2002 werk ten er 38.000 mensen bij KPN. In totaal verdwijnen meer dan 5000 arbeidsplaatsen. Het bedrijf sneed de afgelopen jaren ook al fors in haar kantoorruim te. De 1,1 miljoen vierkante meter kantooropper vlakte van eind 2000 is bijna gehalveerd. Foto: ANP/Toussaint Kluiters haarlem/anp - Philips i nieuw de favoriete werl van jonge hogeropgeleidei bedrijf is vooral populair technici en IT'ers. Weekbl termediair heeft dit gisten kendgemaakt na onderzot der bijna 7000 jonge hogei leiden. Het elektronicaconcern is mee al voor de vijfde keer het favoriete bedrijf om v werken. Op de tweede staat olieconcern Shell, vorig jaar. ABN Amro heel verdrongen van de derde p Acht van de tien favoriete gevers van vorig jaar h( hun positie in de toptien nen prolongeren. Ahold e MG zijn echter verdreven TNO en IBM. Het onderz gehouden nog voor het houdschandaal bij Ahold. Uit het onderzoek blijkt t overheid populairder is f den als werkgever. Van c dervraagden zou 70 procei bij de overheid willen w Vorig jaar was dat 60 pn Jongeren verwachten b overheid een betere balan sen werk- en privé-tijd. Bovendien heeft een ree campagne het imago v; rijksoverheid verbeterd, bli het Intermediair-onderzoe campagne 'Werken bij hei is uitgeroepen tot de besti vingscampagne voor niern soneel, gevolgd door die v Belastingdienst en ABN An amsterdam - Internetb Bol.com (boeken, cd's) ii derland verandert van eigi maar blijft bestaan ondi huidige naam en met de hi Nederlandse leiding. De I mediagigant Bertelsmann het bedrijf verkocht aan Duitse, internationaal opei de mediabedrijven. Dat z Online Venture Fund, Brinck Networks XF en We De Nederlander Daniël R en zijn management tean len de dagelijkse leiding in den houden, aldus Bol Bertelsmann wilde al lanj van de matig presterende netwinkel, die ook elders i ropa opereert. Onduidelijl vanmorgen wat er gebeur de vestigingen in andere lai washington/anp - De belang rijkste financieel ambtenaar van de Amerikaanse overheid stapt op. Mitch Daniels, die waakt over de Amerikaanse begroting, legt zijn functie binnen een maand neer. Een Witte Huis-woordvoer der gaf gisteren geen reden voor het vertrek van Daniels, die hoofd is van het overheidsbureau Ma nagement en Begroting. Bekend was wel dat de topambtenaar meer dan eens overhoop lag met Republikeinse afgevaardigden die met de begroting zijn belast. De VS zijn het financiële begro tingsjaar 2003 ingegaan met een tekort van 300 miljard dollar. Door de oorlog in Irak is het te kort nog verder opgelopen. De Senaat stemde vorige maand in met de begroting, maar houdt de mogelijkheid open om te snijden in de belastingverlaging die Bush wil doorvoeren. De woordvoerder verklaarde dat Daniels niet is gevraagd om te vertrekken en dat hij uit eigen beweging zijn functie opgeeft. President Bush noemt de top ambtenaar een 'opmerkelijke en sterke man', aldus de zegsman. Een opvolger is nog niet bekend en wat Daniels gaat doen even min. Hij geldt als mogelijke kandidaat voor het gouverneurschap van de staat Indiana. De gouverneur die er nu zit heeft er eind vol gend jaar twee ambtstermijnen op zitten en kan zich niet laten herkiezen. Het is de vierde keer dat een lid van het economische team van president Bush ermee ophoudt. Eerder stapten minis ter van financiën Paul O'Neill en twee adviseurs op. Het stelsel van Amerikaanse centrale banken, de Fed, besloot gisteren de rentetarieven niet te veranderen. Dat betekent dat het belangrijkste geldmarkttarief in de VS blijft staan op 1,25 pro cent. Het huidige tarief is het laagste in meer dan veertig jaar. Sinds begin 2001 heeft de Fed de rente tot twaalf keer toe ver laagd om zo de economie een impuls te geven. De laatste keer dat dat gebeurde was in novem ber. Door het einde van de oorlog in Irak is het consumentenvertrou wen in de VS fors omhoog ge gaan. Ook gaat het sinds begin dit jaar beter op de financiële markten. Aan de andere kant kijken de VS wel tegen een werkloosheid aan die nog steeds stijgt In april ging de werkloos heid omhoog van 5,8 naar 6 procent, het hoogste percentage sinds december. Vorige week zei Fed-voorzitter Greenspan al dat de economie zich later dit jaar zal herstellen, nu de oorlog in Irak voorbij is. Maar hij liet zich toen niet uit hoe snel dat zal gaan. t'UU V» I' 1 Mitch Daniels. Foto: AFP/Kathy Willens ddi iced Cnncumpritpn mnp- brussel - Consumenten moe ten BTW gaan betalen op post zegels. Dat stelt eurocommissa ris Bolkestein voor om de vrije postconcurrentie te bevorde- reti. De vroegere staatsbedrij- vên hoeven nu geen BTW te heffen, waar hun nieuwe con currenten dat wel moeten doen. Daar staat tegenover dat dê oude monopolisten BTW 'over hun kosten niet mogen af- fr trekken. Voor pakketjes tot 2 ki lo zouden EU-lidstaten het lage BTW-tarief mogen invoeren, in Nederland 6 procent. De lidsta ten en het Europees Parlement moeten nog wel instemmen met het voorstel. rotterdam/anp - De Nostalgie Expresse (NESM) gaat op com merciële basis met stoomtrei nen rijden. De eerste treinrit vertrekt zaterdag 1 november vanuit Hoek van Holland via de Betuwelijn naar Arnhem. Met een andere stoomtrein gaan de reizigers" Vervolgens naar het Spoorwegmuseum x Bochum Dahlhauseh. Vanaf december staan er^bijna wekelijks ritten gepland. Het Rotterdamse bedrijf beschikt in middels over een concessie en over gekwalificeerde machinis ten, aldus directeur Bravenboer. De Schiedammer laat momen teel een ruim 29 meter lange stoomlocomotief in Duitsland opknappen. Ook wil het bedrijf ander historisch treinmateriaal inzetten, zoals dieseltreinen. Het bedrijf richt zich op de lief hebbers, maar ook op dagtoch ten en rondritten. Bravenboer, afkomstig uit de taxibranche, overlegt met de gemeente Rot terdam over ritten door de ha ven. Nostalgie Expresse wil jaar lijks 65 keer rijden tussen Rot terdam CS en de Maasvlakte. Nederland telt meerdere stoom treinen. Die worden grotendeels in gang gehouden door vrijwilli gers op bepaalde vaste trajecten, zoals de Veluwsche Stoomtrein Maatschappij met vijftien loco motieven op de lijn Apeldoorn en Dieren. Bravenboer wil zijn treinen op aanvraag door heel Nederland laten rijden. „We kunnen zelfs op meer plaatsen komen en stoppen dan de NS", aldus de ondernemer. „De trei nen tuffen niet, hoor. Ze halen gewoon een snelheid van 90 tot 110 kilometer per uur." (advertentie) Wij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of vereniging... 073-5 999 795/96 KRAS m.leijnse@kras.nl haarlem/anp - Ahold-mede- werkers worden opgeroepen door de rechtbank in Haarlem om tekst en uitleg te geven over een betaling aan het Chileense bedrijf Distribución y Servicio. D&S heeft een verzoek daartoe bij de rechtbank ingediend, die gisteren werd gehonoreerd. Vol gens een woordvoerster van de rechtbank is het nog niet be kend welke medewerkers om uitleg zal worden gevraagd. Er is nog geen datum vastgesteld voor de verhoren. D&S wil 45 miljoen dollar van Ahold. Het supermarktconcern heeft van een schuld die in 1999 een waarde van 90 miljoen dol lar, had bijna de helft afgelost. Ahold claimt dat de schuld in de nationale munt, de peso, moest worden betaald en dat door de halvering van de koers de schuld volledig is voldaan. Al- hold en D&S ruziën over de vraag wie verantwoordelijk is voor het valutarisico. Volgens D &S is het risico van de waarde daling van de peso voor reke ning van Ahold. De Chilenen willen via de rechter hun gelijk halen. Ahold is bezig orde op zaken te stellen. In maart werd bekend dat er is geknoeid met de boe ken. Het concern doet onder zoek naar zijn dochters in Ar gentinië en naar US Foodservice in de Verenigde Staten. Ook zijn er discussies over de zeggen schap over samenwerkingsver banden in Zweden (ICA) en Por tugal. De bestuursvoorzitter C. van der Hoeven en zijn financië le man M. Meurs stapten op. Vorige week is de Zweed A. Mo- berg aangetrokken om het be drijf weer vlot te trekken. De Zuid-Amerikaanse activitei ten van Ahold gaan in de ver- koop.Het concern verkocht re cent winkels in Maleisië en In donesië. Verder worstelt Ahold met een contract met banken. Die stelden eind februari een krediet van 3,1 miljard euro ter beschikking om de gevolgen van de boekhoudfraude op te van gen. Voorwaarde is dat Ahold voor 30 juni een gecontroleerde en goedgekeurde jaarrekening kan overleggen. door Richard Mooyman scHiPHOL-oosT - Luchtverkeers leiding Nederland (LVNL) kampt met financiële proble men. De organisatie leed vorig jaar een verlies van 18,6 miljoen euro. Door een eenmalige bij drage van de rijksoverheid om de nasleep van de terreuraansla gen op 11 september te com penseren, kon het verlies wor den beperkt tot 4,7 miljoen eu ro. Volgens LVNL zijn tariefsverho gingen noodzakelijk vanwege de aanhoudende malaise in de luchtvaart. Het aantal vluchten in Nederland daalde vorig jaar en daarmee de inkomsten van LVNL. Vliegmaatschappijen (en dus de passagiers) moeten daar om opnieuw meer gaan betalen voor de vluchtbegeleiding. Luchtvaartmaatschappijen drin gen al langer aan op tariefsverla gingen vanwege de uiterst moei lijke situatie. Het aantal passa giers is sterk gedaald vanwege de slechte economische standigheden, de angst SARS en de nasleep van d( log in Irak. De luchtvaart che wil lastenverlichting 01 ze moeilijke periode door I men. Toenmalig minister Neteli (verkeer) besloot begin jaar de tarieven tijdelijk ti vriezen. Een deel van de n lopen inkosten is gecon seerd door een eenmalige bijdrage van 13,9 miljoen Vanwege de huidige wet- gelgeving mag LVNL geen fi ciële reserves aanleggen, zo de directie in het jaarversla| De financiële perspect voor de toekomst blijven ber, aldus de directie, handelt het vliegverkeer 1 Schiphol, Rotterdam, Maas en Groningen. Ook w< vliegtuigen in een groot dee het Nederlands luchtruim I leid. LVNL telde vorig jaar fulltime-arbeidsplaatsen. brussel/anp - De Europese Commissie heeft vandaag een omstreden voorstel gepresen teerd: de verplichting om alle chemische stoffen die in de handel zijn, te testen op kosten van de industrie. Om de bran che niet op hoge kosten te ja gen, staat de commissie wel uit zonderingen toe. De chemische industrie moet sinds 1981 voor alle nieuwe sub stanties een rapport kunnen overleggen. Zo'n 90 procent van de stoffen stammen echter van voor die tijd. De nieuwe richtlijn geldt voor alle denkbare chemi caliën, variërend van ingrediën ten van shampoo tot insectici den. De industrie vindt dat veel te ver gaan. Volgens een bron bij de Europe se Commissie is voor sommige categorieën geen test nodig, maar volstaat een registratie. Stoffen die alleen als tussenpro- duct worden gebruikt en niet in Foto: Reuters/Simon Kwong Duurste mobieltje taipei - Topman Michael Mou van de Taiwanese mobieltjes- producent Dbtel toont het duurste exemplaaruit zijn col lectie. De handgemaakte gsm die is afgzet met diamantjes kost ruim 25.000 euro. Huizenprijzen volgen inflatie

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8