Meer immigratie om gezinsvorming BINNENLAND 2 Het onzekere lot van Kwak de hobbyhaan Nieuwe generatie opvoeders geeft kinderen weer regels V Grote schoonmaak op scholen Energie opgewekt uit fitnessapparaten ATVD geeft rechter inzage in dossier over al-Aqsa Truck met biggen kantelt Recherche hoort prinses Margarita over strafklacht Minis Janmaat handhaafd Laag - De Hoge Raad heeft hn een vonnis tegen de tnalige leider Janmaat van Intrumdemocraten (CD) hdhaafd. W. Schuurman, hve van de vorig jaar over- h politicus, had gevraagd herziening van de uitspraak het gerechtshof in Arnhem ■997 en van het arrest van joge Raad in 1999 wegens fiminerende uitspraken. De Ijwe van Janmaat betoogde pu" verzoek dat later bleek jde wens tot afschaffing der «culturele samenleving in je kringen in de samenle- peeft." Daarmee verwees ze [uitlatingen van diverse po- Én het afgelopen jaar. lie 'Plons' tegen Idrinkingsdood JZwembaden in het hele [even op zondag 18 mei in tie 'Plons' voorlichting aan rs over veiligheid van kin- ïtot en met 5 jaar in en iet water. Nederland telt jks ongeveer 25 verdrin- gevallen onder kinderen 'leeftijdscategorie. Daar- tzijn er ieder jaar 125 ge il waarbij een kind bijna inkt en in het ziekenhuis idt. Ouders onderschatten ivaren vaak: kinderen kun- al verdrinken in een laagje rvan 5 centimeter. rpleeghuizen i zorgvuldig haag Verpleeghuizen in irland gaan zorgvuldig om de vraag of dementerende nten die nauwelijks meer n eten of drinken kunst- v vocht of voeding moet l en toegediend. Dat is voor ssecretaris Ross van volks- ndheid de belangrijkste lusie van het rapport over terving'. Het onderzoek I uitgevoerd na problemen n Gronings verpleeghuis in jUit eerder onderzoek ;al dat in 23 procent van erfgevallen in 1995 bij pa- en van verpleeghuisartsen besloten af te zien van het tmatig toedienen van it en voedsel. n der Valk is liger geworden m haag - De meeste vestigin- aivan het Van der Valk-con- leven de regels van het mi- ;rie van VROM inmiddels lna. Naar aanleiding van ,9 negatieve rapportage sten elf van de 52 vestigin- vorig jaar direct maatrege- reffen. Dat is nu groten- s gebeurd, concludeert de M-inspectie. Minister tp heeft de nieuwe rappor- van zijn inspectie gisteren de Tweede Kamer ge- rd. De inspectie nam Van Valk vorig jaar op de korrel, at het dak van een parkeer- van motel Van der Valk in was ingestort. ledigen prins dt tot boete teroam - De Amsterdamse tierechter heeft gisteren een a trige man veroordeeld tot r voorwaardelijke boete van euro wegens belediging van inprins Willem-Alexander, uit Uruguay afkomstige man esteerde 1 februari 2002, dag voor het huwelijk van irins met Méxima, op de 4 ïin Amsterdam. Hij vroeg andacht voor de slachtof- van het vroegere dictatoria- egime in Argentinië. 'Ik kots n walging in jullie gezichten, kwens jullie geen rust. Ge- itigheid zal geschieden', zo vend in een pamflet. Daarvan larfgeen 'indirecte dreiging' uit, ui is de politierechter. iekeme camera in banden haag - Stiekem opnames 99|ken met beveiligingscame- wordt verboden. De Eerste ner heeft er gisteren mee in- temd dat opnames alleen gen worden gemaakt als de geving weet dat er camera's 19 gen. Het verbod geldt overi- 3U s alleen voor camera's die Moeld zijn om personen her- baar in beeld te brengen, niet voor bijvoorbeeld op- neapparatuur die toeziet op L verkeersgedrag. Ook jour- stieke opnames met verbor- 1911 Camera's blijven onder uwaarden toegestaan. ekelenburg Arvat zijn werk burg - Burgemeester Steke- 1 burg van Tilburg gaat maan- weer aan het werk. Dat 'ft een woordvoerder van de neente Tilburg gisteren ge- n d. Stekelenburg was ernstig In januari werd hij geope nd aan slokdarmkanker. De - 'mokuur die de eerste burger 'Tilburg nu ondergaat, slaat gens artsen goed aan. „Deze tamst sterkt mij in mijn 'memen om het burgemees- schap weer op me te ne- n", aldus Stekelenburg. Amsterdam - Kinderen van een school in Am sterdam helpen met de grote schoonmaak op hun school. Op Wereld Astma Dag, gisteren, sloegen een schoonmaakbedrijf en de school de handen ineen om leerlingen met ademha lingsproblemen een stofarme leef- en leerom geving te bieden. Aan de grootste veroorza ker van stofvervuiling, bordkrijt, is vaak ech ter weinig te doen: het vervangen van school borden door witte 'stiftborden' in de klaslo kalen is meestal te duur. Foto: ANP/Juan Vrijdag heerlen/gpd - Een sportschool in Heerlen gaat een nieuwe vorm van energie opwekken: zwoeg- en zweetenergie. Het fit nesscenter gaat de energie van sporters op hometrainers, steps en lopende banden opvangen om het eigen gebouw te verlich ten en verwarmen. Adviesbu reau Ecoview ontwikkelt hier voor een prototype. Fitness-instructrice Jacqueline Wmter kwam zelf op het idee om de vele Watts die haar cliën ten produceren nuttig aan te wenden. „Als ik klanten instruc ties geef, zeg ik wel eens 'u laat nu een lampje van honderd Watt branden. Waarom zou je dat niet ook niet echt doen?", merkt ze op. Ze benaderde de gemeente Heerlen, die vijfdui zend euro voor het project vrij maakte en haar aan Ecoview koppelde. Het in zonne-energie gespecialiseerde bedrijf uit Maastricht zegt dat Winters idee vergelijkbaar is met de techniek van zonnepanelen. „En het is. voor ons een leuke technische uitdaging", vindt Marcel Hend- rickx van Ecoview. Een goed ge trainde profwielrenner kan vol gens hem 300 Watt per uur op brengen. Een getrainde bezoe ker van het fitnesscenter haalt 150 Watt, maar een lampje van 40 tot 60 Watt laten branden, dat kan iedereen makkelijk. den haag/anp - Terwijl de in stroom van asielzoekers fors daalt, proberen steeds meer mensen naar Nederland te ko men voor gezinsvorming of her eniging, om te werken of te stu deren. Het aantal aanvragen voor een hiervoor benodigde machti ging tot voorlopig verblijf (mw) steeg van 50.195 in 2001 naar 64.728 in 2002. Dat staat in het gisteren gepu bliceerde jaarverslag van de Im migratie- en Naturalisatiedienst (IND). Niet iedereen krijgt een mw: in 2002 werden 39.405 ver zoeken ingewilligd. De bulk daarvan is voor gezinsvorming of hereniging: bijna 24.000. Dat is inmiddels meer dan het totale aantal asielzoekers dat zijn heil probeert te zoeken in Neder land. In 2002 dienden 18.667 mensen een asielaanvraag in, een forse daling, want in 2001 waren dat er 32.579. Pakweg eenvijfde van de asielzoekers krijgt een verblijfsstatus. Een mw is een soort reisdocu ment dat mensen al moeten aanvragen in het land van her komst. Als ze eenmaal in Neder land zijn toegelaten, moeten ze hier een verblijfsvergunning voor hun specifieke verblijfsdoel aanvragen. Naast gezinsvorming en -hereniging, vooral uit Tur kije en Marokko, willen ook meer mensen hier werken (4311) of studeren (8869). Waarom meer mensen een mw willen, is niet duidelijk. Volgens een woordvoerder van de IND is het niet per se zo dat mensen zouden denken met een mw meer kans te maken dan met een asielverzoek. Verder blijkt uit het jaarverslag dat steeds meer mensen uit de asielopvang worden verwijderd dan vorige jaren. In 2002 ging het om 21.255 mensen die uit geprocedeerd waren, een stij ging van ruim 5000 in vergelij king met 2001. Zij moeten zelf Nederland verlaten en volgens schattingen doen de meesten dat uiteindelijk ook. Opvallend is dat in 2002 meer Irakezen te rug moesten: 2421 in 2002 te genover 1772 in 2001. Het gaat om mensen uit Noord-Irak. den haag/gpd - Kwak de hobbyhaan is zes jaar oud en kerngezond. Of hij de zeven haalt, ligt in de han den van rechter D. Roemers van de Haagse recht bank. Die moet beslissen of Kwak en de 27 andere hobbykippen en twee ganzen van Erna Oosterbaan uit Hoevelaken in leven mogen blijven of dat zij moeten sterven om de opmars van het vogelpestvi rus tot staan te brengen. Haar handen krampachtig ineen gevouwen zit Er na Oosterbaan uit Hoevelaken in de Haagse rechtszaal. Voor haar speelt zich het kort geding af dat de ruiming van Kwak en haar scharrelkippen en twee ganzen moet voorkomen. „Ik sta stijf van de stress", fluistert ze. De zaak tegen het ministerie van landbouw kan de redding zijn van ontelbare hobbykippen en - pluimvee. Als Oosterbaan wint, kunnen hobby boeren voor het eerst een stevige vuist maken te gen de gehate ruimingen. De belangen zijn groot. „Ik ben echt niet zo'n zenuwachtig mens", lacht Oosterbaan. „Maar ik heb nu toch zo'n span ning." Zachtjes probeert ze haar maagkrampen weg te masseren. Nog maar enkele dagen terug gaf de familie Oos terbaan haar scharrelkippen en twee ganzen aan voor preventieve ruiming. Hun huis ligt in de door vogelpest geteisterde Gelderse Vallei. En dus moesten ook hun kippen eraan geloven in de strijd tegen het virus. Dachten ze. Later groeide het verzet. Nieuwe uitbraken van vogelpest bleven uit in de Gelderse Vallei. Het vi rus leek bedwongen. Waarom moesten dan toch nog elke dag hobbyboeren toezien hoe hun die ren werden gedood, vroeg Oosterbaan zich af. Bo vendien wekt de volstrekt gevoelloze werkwijze van de Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees woede. De razernij deelt ze met lotgenoten. Er gaan verhalen over ontelbare kippen die zijn verstopt in schuurtjes en op zolders om ruiming te ontlopen. Zestig andere hobbyboeren hebben het voorbeeld van Oosterbaan gevolgd en willen ook een rechtszaak aanspannen. In de rechtszaal is de woede voelbaar. Zo'n twin tig boze hobbyboeren begeleiden de verdediging van het ruimingsbeleid door de landsadvocaat met sissende geluiden van afkeuring. Vlak voor de zitting werd een spandoek in beslag genomen met de provocerende tekst: 'Wees geen oen, ent het hoen'. Dierenactiviste en schooljuf Bam von Bantheld uit Soest ontrolde de doek in de rechtszaal. Ze lacht, maar broeit van boosheid om zoveel bureaucratie. „We zijn al naar Brussel geweest om te demon streren tegen dit beleid, maar het helpt allemaal niets." In zijn pleidooi benadrukt advocaat B. van der Goen dat de noodzaak van ruimingen bij hobby boeren in de Gelderse Vallei ontbreekt. De vogel pest lijkt bedwongen en de 'ruimingswet' is be doeld voor bedrijven. Niet voor mensen die voor hun lol een paar scharrelkippen houden. Ook is het onmogelijk om fatsoenlijk bezwaar te maken tegen een ruiming. Een hobbyboer moet kennelijk gelijk naar een rigoureus middel als een kort ge ding grijpen. „Moet straks heel Nederland vogel vrij worden gemaakt?", vraagt Van der Goen reto risch. Er is volgens hem maar een logisch gevolg: het pluimvee van Oosterbaan moet worden geënt, niet geruimd. Oosterbaan knikt. Het beleid is niet geloofwaar dig, vindt ze. Zij heeft geprobeerd haar twee doch ters van drie en vijf jaar uit te leggen waarom hun gezonde kippen dood moeten. „Maar hoe moet je dat doen als je het zelf niet begrijpt. Ik vertel ze maar dat onze kippen heel ziek zijn, als ze toch dood moeten. En dan maken we ze nog liever zelf af, dan ze door de RW te laten ruimen." Zwarte zwaan levert het meeste geld op Particulieren wier dieren worden geruimd, krijgen daarvoor een vergoeding. Een zwarte zwaan levert het meeste geld op: 150 euro. Een witte trompet zwaan is eenderde minder waard: 100 euro. Voor gan zen en eenden keert het ministerie van landbouw 25 euro per beest uit. Fok- kippen betalen 10 euro dan wel 25 euro voor grote exemplaren. En een pauw: 60 euro. Tot slot Wie zijn krielhennen weet te van gen krijgt per kip vijf euro. den haag/gpd - Bij hoge uitzon dering geeft de Algemene Inlich tingen- en Veiligheidsdienst een rechter inzage in een van haar dossiers. Het gaat om het dos sier over de giften van de stich ting al-Aqsa, de islamitische lief dadigheidsinstelling die ervan wordt verdacht geld over te ma ken aan terroristische organisa ties in het Midden-Oosten. Gisteren diende het kort geding dat al-Aqsa tegen de Nederland se staat had aangespannen. De stichting eist dat de sinds april bevroren tegoeden onmiddellijk werden vrijgegeven. „De staat levert geen bewijzen voor de be schuldiging. De goede naam van de al-Aqsa is in het geding", aldus advocaat Lobato. De stichting maakt jaarlijks ruim een miljoen euro over aan orga nisaties die zich naar eigen zeg gen inzetten voor armen en weeskinderen in de Palestijnse gebieden. Volgens landsadvo caat Van Wijk worden de gelden echter voor zowel humanitaire als voor terroristische activitei ten gebruikt. Een van de advo caten van al-Aqsa gaf toe dat er misschien wat geld in verkeerde handen zou kunnen vallen. Maar dat zou om kleine bedra gen gaan. Omdat de bewijzen van de landsadvocaat zijn gebaseerd op informatie van de AIVD, vroeg de rechter zich af hoe hij op ba sis van geheime informatie tot een oordeel kon komen. Van Wijk bood hem daarop inzage aan in het AIVD-dossier. Al-Aq- sa gaf toestemming. „Wij heb ben niets te verbergen", aldus Lobato. De rechter mag in zijn vonnis niet verwijzen naar infor matie uit het dossier. Het kort geding werd bijge woond door een grote groep is lamitische belangstellenden, onder wie enkele leden van de Arabisch Europese Liga. Kandi daat-voorman Mohamed Chep- pih vindt het 'niet te begrijpen' dat de advocaten van al-Aqsa de landsadvocaat toestemming ga ven om het dossier aan de rech ter te laten zien. Hij meent dat er sprake is van een hetze tegen de islam. De uitspraak volgt op 13 mei. middelburg - Een vrachtwagen geladen met onge veer zeshonderd biggen is gisteren bij Hoek in Zeeuws-Vlaanderen gekanteld. De truck kwam net de Westerscheldetunnel uit. Volgens de politie heeft de helft van de dieren het ongeval niet over leefd. De chauffeur is met onbekende verwondin gen naar het ziekenhuis gebracht. Foto: GPD/Wim Kooyman den haag/gpd - Prinses Marga rita en haar man Edwin de Roy van Zuydewijn worden deze week in Den Haag gehoord door de Rijksrecherche. Rechercheurs hebben vandaag, morgen en vrijdag uitgetrokken om het paar te horen over de strafklacht die ze hebben ingediend tegen oud-ministers, ambtenaren van ministeries, het kabinet der ko ningin en inlichtingendiensten. Dat bevestigt een woordvoerder van het openbaar ministerie (OM) in Den Haag. Het onder zoek van de Rijksrecherche moet duidelijk maken of er fou ten zijn gemaakt bij het onder zoek naai- De Roy van Zuyde wijn. Het paar beticht onder meer het hof van machtsmis bruik. Volgens het stel heeft ko ningin Beatrix of haar vader prins Bernhard via het kabinet der koningin in 2000 opdracht gegeven tot een onderzoek naar de toen aanstaande echtgenoot van prinses Margarita. De twee zouden zijn afgeluisterd in hun appartement in Amsterdam. Ze zijn ervan overtuigd dat ze nu nog in hun kasteel in Frankrijk worden afgeluisterd. Ook den ken het paar en hun advocaat Peter Nicolai dat ze sinds het uitbreken van de hofrel geobser veerd zijn. Gegevens uit het onderzoek door de toenmalige Binnen landse Veiligheidsdienst (BVD) en de Dienst Koninklijke en Di plomatie Beveiliging (DKDB), waarvoor onder meer het dos sier van De Roy van Zuydewijn bij de Amsterdamse sociale dienst is gelicht, zijn bij de vader en broer van prinses Margarita beland. Het onderzoek van de Rijksre cherche moet ook uitsluitsel ge ven of de oud-bewindslieden Kok, De Vries en Zalm vervolgd kunnen worden wegens ambts misdrijven. De oud-kabinetsle den wordt valsheid in geschrifte, schending van het ambtsge heim, oplichting en ambts- dwang verweten. Het paar is ook van mening dat bewindslie den ten onrechte hebben ver zuimd te onderzoeken of het Koninklijk Huis hun privacy heeft laten schenden. 1 door Irene Nieuwenhuijse haarlem - Opvoeden is een van de moeilijkste klussen in het leven. De nieuwe generatie opvoeders doet er goed aan weer grenzen aan te geven en nee te zeggen, leder kind heeft be hoefte aan regels en niet voor niets ge ven lastige pubers aan dat ze later hun eigen kinderen streng zullen aanpak ken. Opvoeders moeten niet meer uit gebreid met het kind overleggen. Stel duidelijk de grens, is het motto van de nieuwe pedagoog. En dan gaat het niet om het principe 'regels zijn regels', maar om 'regels zijn maar re gels'. Daarmee verschilt de nieuwe aanpak hemelsbreed van de autoritai re opvoeding die het kind eigenlijk niet ziet staan en ook niet begrijpt dat het ene kind het andere niet is. De re gels moeten en hoeven ook niet voor ieder kind gelijk te zijn, want het ene kind kan meer vrijheid aan dan het andere. Voor de opvoeder betekent deze methode soms koorddansen, want kinderen willen over het alge meen gelijk behandeld worden. Een viertal pedagogen geeft in het on langs verschenen boek Hoezo Pedago gisch? raad. Ouders moeten vooral niet meer overal over onderhandelen, is een van hun adviezen. De bedtijd en de hoogte van het zakgeld zijn za ken die niet (meer) besproken, maar gesteld moeten worden. Van gedogen komt namelijk niet veel goeds, meent het viertal. Immers, ook op andere maatschappelijke vlakken heeft de ge doogcultuur weinig soeps voortge bracht. De vier hebben - om hun gedachte goed uit te dragen - bewust gekozen voor het pseudoniem van EA. Godot. In het toneelstuk Wachten op Godot van Samuel Beckett wachten de twee hoofdpersonen jarenlang op dezelfde plek tevergeefs op de komst van een zekere mijnheer Godot. Maar in een wereld waar het hiernamaals niet meer bestaat en de maakbare samen leving een illusie is gebleken, moeten we - ook in de opvoeding - er het bes te van zien te maken, want mijnheer God(ot) zal nooit komen. De zin van het leven is het wachten zelf. Het vier tal bestaat uit Bert Lambeir, Bas Leve ring, Dirk Willem Postma en Paul Smeyers. Ze zijn als assistent, docent onderzoeker, wetenschappelijk mede werker en hoogleraar verbonden aan de universiteit van Leuven, Utrecht en Nijmegen. Regels komen niet uit de lucht vallen: ze hebben een functie. Ze laten ons een manier zien om elkaar aan te spreken. Bijvoorbeeld hoe we een sol licitatiegesprek moeten voeren of de manier waarop we rouwen en feest vieren. Zonder die sociale regels kun nen we niet functioneren. Regels zijn er daarom ook niet om ervoor te zor gen dat volwassenen greep op de kin deren krijgen, maai- regels moeten er- I i - voor zorgen dat kinderen de greep op de wereld kunnen krijgen. Dat is to taal iets anders, stellen de pedagogen. Deze theorie komt niet uit de lucht vallen, want de hele maatschappij is het gedogen zat. Gedogen heeft in de loop der jaren ook een andere lading gekregen. Stond het eerst gelijk aan tolerantie en verdraagzaamheid, nu wordt het geassocieerd met regels, in consequentie, lafheid en afschuiven van verantwoordelijkheden. De pedagogen gaan eigenlijk nog ver der dan het stellen van regels. Ze zijn ervan overtuigd dat opvoeden zonder dwang niet mogelijk is, want regels zijn arbitrair en staan zo voortdurend ter discussie. Opvoeders moeten daar om niet blijven discussiëren, op een gegeven moment is het maar zo. De achterliggende gedachte is dan niet dat vaders of moeders wil wet is, maar dat kinderen zichzelf anders in moei lijkheden brengen. Opvoeders moeten hen helpen de weg te vinden die voor het kind het beste is. Jonge kinderen betrekken alles op zichzelf, je zou hen egocentrisch kun nen noemen. Kinderen houden echt niet vanzelf rekening met een ander. Daar moet de opvoeder een handje bij helpen. Soms gaat dat vanzelf, soms moet het met lichte dwang. En als we dan zonodig toch over regels willen discussiëren moet het uitgangspunt zijn dat ze ertoe dienen dat het kind moet leren ook rekening met anderen te houden. Regels en dwang hebben zo hun nut om kinderen moreel op te voeden. Waarden en normen bij te brengen, heet dat ook wel. En om het gezellig te houden moeten ouders en opvoeders af en toe iets door de vingers zien. Simpel gezegd: over het algemeen is ja ja en nee nee en heel af en toe is ja nee en nee is soms ja. j Een voorbeeld uit de schoolpraktijk. Een leerling levert zijn boekuittreksel voor het vak Nederlands een keer te laat in. Hij komt wat schuldbewust de klas binnen en legt de papieren non chalant op het bureau van de leraar. Die doet of hij niets merkt, maar kijkt hem doordringend aan en legt het vel letje demonstratief op de stapék met andere uittreksels. De leerling weet drommels goed dat hij dit geen twee de keer moet flikken, want afspraak is afspraak en regels zijn regels. De leraar krijgt door deze actie alleen maar meer autoriteit. Want kinderen leren regels pas echt kennen als ze de gelegenheid krijgen om grenzen te verkennen. Ze leren dan hun eigen mogelijkheden ontdekken. Als ze geen fouten mogen maken, leren ze nooit de voor hen juiste weg te bewandelen. Het 'gedogen voor een keertje' is hier geen voorbeeld van een slappe opvoe ding, want de boze blik en het de monstratief op de stapel leggen geven aan dat de leraar het voor die ene keer door de vingers ziet. Juist in het gedo gen wordt zo de regel bevestigd. ILA. Godot (Bert Lambeir, Bas Levering, Dirk Willem Postma en Paul Smeyers), 'Hoezo pedagogisch?', SWP Amsterdam, 26,00

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5