Twee mannen beschoten woningen en AH-filialen Actie BINNENLAND 1 'Ik ben hier voor Pim. En voor niets anders' AzG: Aanwijzingen dat; Erkel leeft overtuigend Ik dacht dat de televisie explodeerde Verdachte was leraar natuurkunde Mercurius als stipje voor de zon Wellicht zestien ministers in kabinet Balkenende-II Meijer (CDA) nreede Kamer ic - De CDA'er Meijer |e Tweede Kamer. Hij br 1 september voorzit je akkerbouwproduct- jn. Dat heeft het CDA [bevestigd. De 56-jarige pijer zit sinds 1996 in de Kamer. Hij verwierf be- als voorzitter van de enquêtecommis- Bijlmermeer. it ontsnapt verbranding iem - Een 22-jarige in- |an het asielzoekerscen- Gorinchem heeft giste- pbeerd een politieman j te steken. De politie [et centrum om een pensen uit te zetten. De in liep met een afwas- met benzine op de goot de inhoud rer hem heen. De asiel die inmiddels een aan- had ge- irerd vervolgens over- rdonderzoek ral heropend tc - Justitie in Den Haag •t onderzoek naar de jp het Turkse meisje Bagci heropend. Het in i gesneden lichaam van rige meisje werd op vrij- uni 1995 gevonden in Het stoffelijke was verpakt in diver- ji. De ouders van het haar twee dagen vermist opgegeven, bg niet helemaal duide- justitie de zaak juist ipent. Het OM meldde het te maken heeft met jek waarbij 'de nieuwste ken' zijn gebruikt. aar cel voor rd op zoon - De Bunnikse moeder 2001 haar 15- heeft vermoord, is Sddag in hoger beroep tot zes jaar cel. De lager dan de cel en tbs met dwang- die de Utrechtse ink de moeder eerder gelegd. De dood van on was volgens de 37-ja- iuw absoluut noodzake- wilde zelf dood en daar- est eerst haar zoon ster- :kon hem niet alleen DNA geslacht is vaststellen - Politie en justitie vanaf september met geslacht en ras onbekende verdachte Jen. Zodra het technisch jk is, mag dat ook met uiterlijk waarneembare nskenmerken zoals kleur i ogen. Dat heeft de Eer ier gisteren besloten, md loopt hiermee sa- Engeland voorop in aldus het ministerie enaars keren tegen politie ac - De Haagse Molen- gjsteravond het toneel it van ongeregeldheden, honderden mensen n zich tegen politieagen- waren afgekomen op ilding over een vechtpar- agent raakte licht ge- De problemen in de wijk toen de politie een arresteren die met liep te zwaaien, omstanders gen de agenten. ir personeel op rn-Enkhuizen rt - De NS en de politie e overlast door jongeren traject Hoom-Enkhuizen eken. De spoorwegen hu- ïa bewakingspersoneel iet station Enkhuizen, rijdt er al een ontroleploeg van zes op de treinen op het meldden de NS gisteren, gavond kwam het trein- r tussen Hoorn en Enk- istil te liggen toen NS- niet meer verder wil- en. Reden waren pesterij- andere misdragingen van iep jongeren. t>od opname ikijzer geëist ar - De gemeente Alk- ift gisteren voor de een verbod geëist op woensdag 7 MEI 2003 leeft zwolle-mappel/cpd - „Nazorg? Is ons wel aangeboden. Vonden we niet nodig." Hans (65) en Ria (62) van Uden uit Zwolle lijken de nuchterheid zelve. Ze vertel len in geuren en kleuren over tweede paasdag, toen hun huis onder vuur werd genomen. „Kijk ik zat daar", zegt Hans en wijst op een grote, groene, gerie felijke televisiestoel op nog geen twee meter afstand van de tele visie. Het echtpaar Van Uden was net thuis gekomen en Hans wilde nog even naar de herha ling kijken van Studio Sport. De üchten waren uit en vrouw Ria was al boven. „De eerste twee schoten kwa men terecht in de gevel. Daar heb ik helemaal niets van ge hoord door het geluid van de te levisie." De derde kogel boorde zich door de voorruit, bescha digde de televisie en kwam op de vloerbedekking terecht. Maar dat is een reconstructie achteraf. Op het moment dat de kogel in sloeg dacht Hans heel wat an ders. „Ik hoorde een enorme ex plosie en zag een stofwolk. Ik dacht dat de televisie explodeer de. Ik was verstijfd van schrik." Toen Van Uden naar rechts keek zag hij een gat in z'n voor ruit zitten en drong tot hem door dat was geschoten. „Ik heb me toen meteen achter de stoel op de grond laten vallen." Ria van Uden kwam op het lawaai af. Toen Hans haar de trap af hoorde komen, schreeuwde hij haar toe dat ze niet moest bin nenkomen omdat er werd ge schoten. De volgende avond werd onder de ogen van het Zwolse echt paar opnieuw geschoten. Dit maal niet op hun huis, maar op het naast gelegen Albert Heijnfi- liaal. Drie ramen gingen aan diggelen. Ria zag het gebeuren: „Een man op een fiets was het. Hij kwam heel rustig aanfiet sen." Dat ditmaal de Albert Heijn on der vuur werd genomen, had den Hans en Ria niet meteen in de gaten. De schutter van de vo rige avond zou wel eens terug kunnen komen om z'n karwei af te maken, flitste het door hen heen. Hoewel dit keer hun huis gespaard bleef, waren Hans en Ria veel banger. „De eerste keer was het een verrassing. De twee de keer weet je dat wordt ge schoten. Dat is veel angstiger. We waren echt in paniek." Klaasje Mooi (73) uit Meppel is opgelucht. Ze is 'heel erg blij' dat de daders van de mysterieu ze schietpartij al na een week zijn gepakt. Haar woning werd zondagavond 27 april een paar keer beschoten. Eén kogel door boorde het raam en schampte haar bovenarm. In poging miljoenen euro's van Ahold af te persen zwolle/gpd - Eén van de vermoedelijke afpersers van het Ahold-concem is een 32-jarige docent na tuurkunde uit Zwolle. Hij staat bekend als een aardige, rustige man. In Zwolle is dan ook met on geloof en verbazing op zijn aanhouding gerea geerd. Politie en justitie weigerden gisteren in te gaan op de motieven en achtergronden van de twee aangehouden verdachten, maar de arrestatie van de leraar is niet ongemerkt voorbij gegaan. „Hij is een lieve, goeie jongen", is alles wat een horecaondernemer kwijt wil over de verdachte, die vaak in haar etablissement over de vloer kwam. Beslist niet het type dat graag op de voor grond treedt, laat staan amok maakt in cafés. Hij kwam vaak om een kaartje te leggen met andere stamgasten. Ook op zijn school - het Carolus Clusius, onder deel van het christelijke Agnietencollege - viel de man niet uit de toon. Hij onderhield weliswaar geen intensieve contacten met andere docenten, maar op zijn gedrag en de manier waarop hij met zijn vak bezig was, viel niets aan te merken. Ook zijn vermoedelijke compaan, een 29-jarige Zwollenaar, staat niet bekend als een harde crimi neel. De man komt uit een goed milieu. Voor hun omgeving is het een raadsel dat zij in staat zijn op willekeurige mensen te schieten. Beide verdachten zijn vandaag voorgeleid voor de rechter-commissaris. zwolle-deventer/gpd - Twee af persers van het Ahold-concern hebben een volledige bekentenis afgelegd. Zij schoten de afgelo pen maand op willekeurige plaat sen in Overijssel en Drenthe op eveneens willekeurig uitgekozen woningen. De politie hield het duo reeds op 4 mei aan, maar maakte de zaak pas gisteren openbaar. De mannen (29 en 32 jaar) eis ten in brieven enkele miljoenen euro's van Ahold. Wanneer het bedrijf niet reageerde 'zouden er slachtoffers vallen'. Om hun eis kracht bij te zetten, beschoten ze in Deventer, Zwolle en Mep pel woningen en AH-winkels. De bewoners hadden op geen enkele manier een band met het concern. De verdachten openden op 16 april het vuur op drie huizen in Deventer, en op 22 april werd een filiaal van Albert Heijn in Zwolle beschoten. Er volgden nog twee beschietingen in de Overijsselse hoofdstad. Een 73- jarige vrouw raakte op 27 april in Meppel aan haar arm ge wond toen ze in haar woning werd beschoten. Zij zat televisie te kijken, toen vanaf de straat kant een aantal keren werd ge schoten. Aanvankelijk legde de politie geen verband tussen deze chan tage en de beschietingen op drie flats in Deventer. Het verband werd pas duidelijk na drie schietincidenten in Zwolle. Op 21 april werd op de achterzijde van een Albert Heijn-filiaal ge schoten. Een dag later werd de woning naast deze AH onder vuur genomen. De dag erop werden door een schietende man op een fiets drie ramen doorboord bij een AH-winkel. Bovendien kwam een bericht binnen bij Alhold waarin nauw gezet het schietincident in De venter werd omschreven. Onderzoek naar de hulzen door het Nederlands Forensisch In stituut wees erop dat hoogst waarschijnlijk hetzelfde wapen werd gebruikt. Om nogmaals te bewijzen dat het hun ernst was namen de verdachten op 27 april de woning in Meppel on der vuur. Gezien de ernst van de misdrij ven waren er toen al honderd tachtig man bij de politie die zich met de zaak bezig hielden. Via een contactadvertentie werd contact gezocht met de daders. Ze hadden hier in hun eerste brief aan het Ahold-concem om gevraagd. Het telefonisch con tact dat hierop volgde deed de utrecht - Wie vandaag de mini- zonsverduistering wilde zien, had geluk. De weersomstandigheden voor het zeldzame hemelver schijnsel waren goed, zo meldde secretaris Molema van de Lande lijke Samenwerkende Publieks- sterrenwachten (LSPS). De pla neet Mercurius schoof in 5,5 uur tijd als een klein donker schijfje voor de zon langs. Deze mini- zonsverduistering komt eens in de zeven jaar voor, maar is niet altijd in Nederland te zien. De laatste keer dat het verschijnsel zich voordeed in ons land was in 1973. De enige mogelijkheid om het verschijnsel te zien was met een telescoop. Volgens Molema staat de liefhebbers van astrono mie volgend jaar een nog zeldza mer verschijnsel te wachten. Op 8 juni 2004 schuift Venus over de zon. Dit komt slechts een keer in de anderhalve eeuw voor. Zie ook regiopagina. Foto's: Reuters-ANP ig van opnames ge- door het SBS6-televisie- imma Breekijzer van Pie- fons. De rechtbank doet in uitspraak. Storms zou p 22 april bij het gemeen- schuldig hebben ge- aan duw- en trekwerk en égangsdeur hebben ge- rd. Storms nam het in het ffiima op voor een in zijn Miterecht ontslagen vuil- rotterdam/gpd - Ed Hendrich (63) uit Eindhoven - vo rig jaar 30ste op de verkiezingslijst van de LPF - zit in lijn 3. Op weg naar Diergaarde Blijdorp, het startpunt van de Herdenkings- en Bezinningstocht voor Pim Fortuyn. In zijn bezit een gloednieuwe vlaggenstok, het plastic er nog om. De vlag zélf wordt uit een binnenzak getoverd. Die zal zo, als de wandeling begint, in de top wapperen. Hendrich: „Ik ben hier voor Pim. En voor niets anders." Hij is niet de enige. De Fortuyn-vlag heeft gretig aftrek gevonden in het clubje van naar schatting honderd mensen die klaar staan voor de start. De één heeft het doek over de schouders gedrapeerd, anderen houden de driekleur met de beeltenis van de vermoorde politi cus in de hand. Dan zet de stoet, vooraf gegaan door een witte Ameri kaanse slee, zich in beweging. Henny (68) uit Schiedam is één van degenen die meeloopt. „Ik ben een fan van Pim", zegt ze, „ik heb veel verdriet gehad toen hij er niet meer was. Hij had uitstraling, karakter. Ik maak deze tocht mee in stilte. Ben niet zo'n schreeuwerd." Wat jongeren achter haar wél. 'Pimmetje, Pimmetje' scanderen ze. En: 'Melkert, moordenaar'. In het tunnel tje verderop galmt het 'Hand in hand voor Pim For tuyn'. Veel Fortuynisten waren de deelnemers van de herden kingstocht voorgegaan en al langs geweest bij Pims wo ning, het zogenoemde Palazzo di Pietro. De eersten stonden zeer vroeg op de stoep, sommigen zelfs al voor kwart over zes. Iedere bezoeker krijgt als dank een foto van het beeld van Fortuyn cadeau. De huisbewaarder is niet verbaasd over de belangstel ling. „Het hele jaar door zijn er mensen blijven komen. Sommigen sturen zelfs nog steeds brieven op naar Pim. Wat er in staat? Dingen als: 'we missen je, je wist zo goed te zeggen wat ik dacht' en meer van dat soort tek sten. Dus nee, de belangstelling verbaast me niet." Enige verbazing is er wel bij de huisbewaarder over de verering van Pim Fortuyn. „Ik snap wel dat er nu zoveel mensen hier buiten staan", vertelt zij „maar dat sommi gen hem heilig verklaren, dat vind ik te ver gaan. Ik heb veel respect voor Pim. Wat die man allemaal niet voor werk verzette, dat is ongelooflijk. Maar Pim was geen held; het was soms een hele lastige man." Als de herdenkingsstoet arriveert, sluit de groep op het plein zich aan bij de optocht. EUy (64) uit Venlo: „Ik vind dit prachtig. Krijg er kippenvel van. Die mooie wit te ballonnen allemaal, dit zie je nooit meer. Al hoop ik dat zo'n herdenking traditie wordt. Van mij mag het, ik zal erbij zijn. Ook nu stond al weken op de kalender: 6 mei, Pim z'n dag." Na de Coolsingel komt het eindpunt in zicht. Het nog verhulde beeld van Pim Fortuyn bij het Schielandshuis. Ed Hendrich uit Eindhoven heeft de tocht ook vol bracht. Zijn gloednieuwe vlaggenstok, met de Pim-vlag eraan, houdt hij hoog in de lucht. „Indrukwekkend", is zijn commentaar, „ik ben heel blij dat ik ben gekomen." r *e/ fcar- Met deze advertentie probeerde de politie in contact te komen met de twee afpersers. Foto: ANP/Gerlinde Schrijver afpersers waarschijnlijk de das In de woningen waar de man- om. Hoewel de politie in dit sta dium niet in wil gaan op details heeft het er alle schijn van dat het telefoontje kon worden ge traceerd. Volgens de politie was snel ingrijpen noodzakelijk, om dat een volgende aanslag op komst zou zijn. nen werden aangehouden wer den onder andere een vuurwa pen en patronen in beslag geno men. De twee mannen wordt pogingen tot afpersing en tot moord dan wel doodslag ten laste gelegd. den haag/gpd - Het kabinet Bal- kenende-II gaat mogelijk zestien ministers, inclusief premier, tel len. De formatiebesprekingen tussen CDA, WD en D66 lijken althans die kant op te gaan. Als er meer ministers komen, wordt ter compensatie gesnoeid in het aantal staatssecretarissen. Naast Balkenende (premier) en Zalm (financiën) zou ook D66- ffactievoorzitter Dittrich toetre den tot het kabinet. De berich ten daarover worden steeds sterker. Dittrich zelf acht het 'te vroeg" om daarop te reageren. Het CDA wil het staatssecretari aat ontwikkelingssamenwerking weer oppoetsen tot een minis terschap. De post vreemdelin genbeleid en integratie (nu be kleed door Nawijn) blijft waar schijnlijk overeind (voor dé WD). CDA en WD gunnen D66 de post binnenlandse zaken, maar alleen als de politiek be langrijke 'politiepoot' wordt on dergebracht bij een aparte mi nister. De onderhandelaars meldden gisteren dat ze vrijwel akkoord zijn over zaken als veiligheid, bestuurlijke vernieuwing en jus titie. „We zijn niet vèel proble men tegengekomen", aldus WD-leider Zalm. „We hebben echter niet over geld gesproken, dat moet nog komen." Ook CD^ leider Balkenende sprak van voortvarende gesprekken. j Vandaag is er pauze in de on derhandelingen. Balkenende viert zijn verjaardag en Zalm jg op de bruiloft van zijn dochter. amsterdam/anp - De autoritei ten in de Russische republiek Dagestan hebben sterke aanwij zingen dat de ontvoerde coördi nator Arjan Erkel van Artsen zonder Grenzen (AzG) nog in le ven is. Deze aanwijzingen zijn volgens AzG 'vrij overtuigend'. Eerder liet AzG weten dat de ontvoerders contact hadden op genomen met lokale autoritei ten. Dit bericht werd echter gis termiddag ingetrokken. Erkel werd op 12 augustus door gewapende mannen ontvoerd in de Dagestaanse hoofdstad Machatsjkala. Sindsdien was niets meer van hem of van zijn ontvoerders vernomen. Erkel werkte in Dagestan als alge meen coördinator. Volgens de AzG- woordvoerder is niet duidelijk wie de ontvoer ders van Erkel zijn. Ook over hun eventuele eisen is niets be kend. Het ministerie van buitenland zaken toonde zich gisteren tèi rughoudend over de berichte ving. „Niet verifieerbare verhi len moeten met grote voorzicl tigheid worden behandeld", stelt een woordvoerder. Hij-wijst erop dat eerdere positieve uit spraken vanuit Rusland niét" te achterhalen waren. (advertentie) Diverse soorten, pak 1000 ml vanaf -IKr Kipkluifjes naturel of gekruid, kilo MKr Pringles diverse soorten, can 200 gram 1.79 Aanbiedingen geldig van 5 t/m 11 mei Dat is gewoon Edah

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3