LEIDEN REGIO Leyhof mist bijna alle voorzieningen Vwo-leerlingen winnen prijs met goede vraag ')raijer maakte de laatste Jd een vermoeide indruk' Tekort aan mensen breekt politieteam Oegstgeest op R5 .(Loten - De Voorschoten- Qhouder Draijer (CDA) legt ""hctie per 4 juli neer. De I ge wethouder verklaarde n tijdens een persconfe- dat het wethouderschap jeeds zwaarder valt, met [door zijn slechte ogen, pr hij vooral met de ver- loigen 's avonds veel moei- ilt. Draijer's beoogde op- ^ls wethouder van open- wrken. verkeer en vervoer Herwijs is de huidige CDA- rf eider Hans Horlings. >nken bejaarde dame rzet WD Alkemade en grenscorrectie Warmonders op de step naar Oostenrijk woensdag 7 MEI 2003 wschotense wethouder stopt in juli __pen Polack raijer is bijna acht jaar _jder in Voorschoten ge- In totaal was hij twaalf van de gemeenteraad, mij met mijn hele we- ;ezet voor mijn werk, it is mijn opvatting van (ouderschap. Ik heb er tegenaan zitten hikken, I: heb nu mijn beslissing tn. Een juist moment om ermee te stoppen zal zich wel nooit aandienen." Ook al is hij straks geen wethou der meer, Draijer gaat nog niet met pensioen. „Ik ga eerst eens flink vakantie vieren. Daarna wil ik mij nog zeker in blijven zetten voor de regio en de provincie." Draijer neemt voor Voorschoten deel aan regionale overlegorga nen. zoals het samenwerkings orgaan Verkeer en Vervoer Leid- se Regio, waarvan hij voorzitter is. Volgens Draijer betekent zijn afscheid als wethouder aller minst dat hij zijn nevenfuncties ook moet neerleggen. Burgemeester Verver verklaarde gistermiddag dat ze de stap van Draijer begrijpt, maar dat ze het niet verwacht had. WD-ffactie- voorzitter Leeuwenburgh had wel zo zijn vermoedens. „Bij Draijer's aantreden in het huidi ge college waren er al geruchten dat hij de rit niet zou uitzitten." Leeuwenburgh vindt Draijer een goede wethouder. „Maar soms Gemeenteraad blij met Horlings gs is voor de CDA-fractie est logische kandidaat aijer op te volgen. Hij is !000 fractievoorzitter van ten-democraten. Hij i op het ministerie van maar vindt de baan ïouder 'buitengewoon 1'. Horlings vindt Draij- tefeuille een interes- i hij ziet dan ook geen ig om in de portefeuil- ïg te gaan schuiven. vdA-fractievoorzitter als WD'er Leeuwen- jzien uit naar de samen werking met Horlings in zijn toekomstige rol als wethouder. Rondagh: „Horlings is een echte dossiervreter. Hij staat volgens mij te trappelen om Draijer op te volgen, want het is een zeer ambitieuze man. Als fractievoorzitter heeft hij alles stevig in de hand en ik denk daarom ook dat hij een krachtige wethouder kan zijn. Doordat we nu al een tijd met hem samenwerken is hij voor ons benaderbaarder dan Draij er, die naar mijn gevoel toch altijd op een afstand bleef." ar - Een 73-jarige Was- is gisteravond op de teidingsweg in haar faats tegen een paaltje I en vervolgens doorge- Igenten hielden de dame i de Koninginneweg aan. neke Dijke >e/leiderdorp De WD nade eist duidelijkheid gemeester en wethou- rer een grenscorrectie lerdorp. Het gemeente- onderhandelt met de leente over een stuk de hoek van de provin- l N446 en rijksweg A4. Ier Van Velzen baalt er- hij alleen informatie a het geruchtencircuit, egint een techniek te om de raad voor vol- feiten te stellen." gemeentebesturen zijn eer eens, dat het logi- als Alkemade een splfri- zijn grondgebied aan irp overdoet. Door het a van de afrit van de A4 'rdorp komt er een klei ne grond van Alkemade eiderdorpse kant van de ggen, op het bedrijven- lospoort waar mogelijk komt. Omdat precies ilek een benzinestation >men, staat die pomp twee gemeenten tege- (advertentie) EDKOX w 5rplatte staaltje Zwitserse oakerskunst is verkrijgbaar nderstaande juweliers. Jpn Zee, Juwelier v.d. Zwart, waal 2 Leiden, Plessen Juweliers. (plein 12-13 Leiderdorp, Juwelier I, Winkelcentrum Santhorst Juwelier Wielinga, Hoofdstraat ^Herscholen, Juwelier Florentijn, eaox-watches.com is hij te vasthoudend, ook als er voor zijn plannen geen meer derheid in de raad te vinden is. Neem de discussie over de gym zaal bij de brede school in Star- renburg: de gemeenteraad heeft hem gevraagd om de mogelijk heden voor een gymzaal te laten onderzoeken en omdat hij er geen heil in ziet duurt dat heel erg lang. Tijdens de raadsverga dering van april hebben we daar dan ook een flinke aanvaring met hem over gehad." Groenlinks-raadslid Harlaar denkt dat Draijer een probleem heeft met de deze raadsperiode ingevoerde dualisering. „Draijer reageert verbaasd en veronge lijkt als wij als raad op onze stre pen gaan staan, zoals in de gymzaal-kwestie. Hij kan heel moeilijk omgaan met de nieuwe bevoegdheden van de raad." Ook PvdA-fractievoorzitter Ron dagh heeft in de kwestie rond de gymzaal kritiek op Draijer. „Zijn optreden heeft de verhoudingen de afgelopen tijd wat bemoei lijkt. Ik zit zelf pas sinds de vori ge verkiezingen in de raad en heb dus weinig ervaring met hem. Ik vond hem zeker de laat ste tijd een vermoeide indruk maken. Het leek alsof hij zich onttrok aan het echte felle werk." Rondagh roemt Draijer deson danks om zijn grote verdiensten op het vlak van regionale sa menwerking. „Hij heeft daar veel voor Voorschoten, maar natuurlijk ook voor de hele regio weten te bereiken. Hij heeft een bepaalde flair voor dat werk." Ook Draijer's gedoodverfde op- warmond - De Warmondse garagehouder Cees Vink is vanochtend om vijf uur met zijn vriend Han Schipper begonnen aan zijn steptocht naar het Oostenrijkse Westendorf. De twee Warmon ders gaan negen dagen steppen voor een goed doel: financiële steun voor kinderen met kanker of aids in het LUMC. Vink heeft al 8000 euro opgehaald. „Maar daar kan nog meer bijkomen", zegt hij. „Ik hoop het geld snel aan het LUMC te kunnen overhandi gen." Vandaag rijden de steppers tot over de Duitse grens. Totaal hebben Vink en Schipper een kleine 1200 kilometer voor de boeg. De afgelopen weken hebben ze iedere dag 75 kilometer afgelegd als training. VOORSCHOTEN Wethouder Draijer, zo'n vier jaar geleden en nog vol energie. Het wethouderschap viel hem de afgelopen periode steeds zwaarder. Archieffoto: Loek Zuyderduin volger Horlings vindt dat de wethouder met zijn werk in de regio heeft bewezen een goed bestuurder te zijn. „Het is jam mer dat hij ermee ophoudt, maar ik begrijp goed dat hij er voor kiest, als hij zich er licha melijk niet meer toe in staat voelt." Dat Voorschoten een zomer vol veranderingen tegemoet gaat, werd gisteren tijdens dezelfde persconferentie nog duidelijker toen bleek dat ook gemeentese cretaris C. Verlooij per 1 augus tus opstapt. De Voorschotense opperambtenaar gaat met ver vroegd pensioen. door Janneke Dijke leiderdorp - De Leyhof heeft dringend behoefte aan een basis school, een wijkgebouw en een medisch centrum. Een buslijn naar het dorpscentrum en het Rijnland Ziekenhuis en meer hon- denuitlaatplaatsen en parkeer plekken zouden het leefgenot in de Leiderdorpse nieuwbouwwijk compleet maken. Die conclusie trekt de Adviescommissie Wo ningbouw en Woonomgeving VAC Leiderdorp na een onder zoek. Dat belangrijke voorzieningen ontbreken in de wijk, betekent niet dat de Leyhofbewoner on tevreden is. De overgrote meer derheid van de ondervraagde bewoners is tevreden over de woonomgeving, zo blijkt uit het onderzoek. Pluspunten zijn de gevarieerde bouw, de ruime op zet, de veiligheid, de ligging tus sen stad en platteland en de aanwezigheid van een winkel en een pinautomaat. De wooncommissie VAC ver spreidde in december vorig jaar 250 formulieren in de jongste wijk van Leiderdorp. Apparte mentencomplex De Noordpoort was nog niet klaar en de wijk bestond uit een kleine 1000 hui zen en appartementen. Van de 250 enquêtes kwamen er 145 te rug. Dat 58 procent van de huis houdens de vragenlijst invulde, betekent volgens de VAC dat de Leyhofbewoner zich betrokken voelt bij zijn wijk. In een wijk met zo'n 2.500 inwo ners, tien procent van heel Lei derdorp, zijn een basisschool, een buurthuis en een medisch centrum geen overbodige luxe. Veel mensen geven aan dat ze de afstand tot deze voorzienin gen te groot vinden. De enquête leert dat 39 procent van de huis houdens bestaat uit twee part ners zonder kinderen. Als al de ze stellen in de toekomst kinde ren krijgen, wordt de vraag naar scholen en medici alleen maar groter. Leyhof is niet alleen het domein van kinderen met hun ouders. Dertig procent van de onder vraagden is ouder dan vijftig jaar. Zij zijn ontevreden over de voorzieningen voor semoren: die zijn er niet. Uit de enquête blijkt verder dat zo'n veertig procent van de inwoners last heeft van geknetter van de hoogspanningsmasten. Bijna tachtig procent stoort zich aan overkomende vliegtuigen. Ook het grote aantal geparkeerde au to's is een bron van ergernis. Het onderzoekt leert leert dat 47 procent één en 41 procent twee auto's heeft. De VAC-leden Rein Wentink en Jan van Gorp boden het rapport gisteren aan aan de wethouders MacGillavry en Molkenboer. „De wethouders vinden dat de bewonersvereniging Leyhof met suggesties moet komen waar een school, een wijkgebouw en een medisch centrum kunnen komen", aldus Wentink en Van Gorp na afloop van het gesprek. De twee hebben wel wat ideeën: bij de kruising van de provincia le wegen of op de plek van de hoogspanningsmasten, moch ten die verdwijnen. Morgen avond komt het onderzoek aan de orde in een ledenvergadering van de bewonersvereniging. 'Ik kan het aantal inbraken niet beïnvloeden' Vanwege de sterke drankgeur, 'die uit de auto kwam, moest de vrouw een blaastest doen. Daar uit bleek dat ze veel te veel had gedronken. De Wassenaarse blies 1005 microgram terwijl 220 is toegestaan. WD'er Van Velzen begrijpt het probleem, maar hij vindt niet dat Alkemade zomaar stukken grond van de hand moet doen. Zeker niet als Leiderdorp die grond duur verkoopt aan bedrij ven, zoals Ikea. „Als het Alkema des grondgebied is, vangen wij tenminste nog de OZB." Hij voelt er niets voor het afvoer - putje van de buurgemeente te worden. „Zo meteen krijgen we hetzelfde als met Rasser en van Wijck", memoreert hij. Het ho veniersbedrijf moet weg uit Lei derdorp en strijkt in de toe komst neer in een hoek van het Alkemadese Ghoybos, dat daar voor gekapt moet worden. „Ook daarbij zei het college aanvan kelijk dat er niets aan de hand was, maar toen de onderhande lingen waren afgerond hadden we niets meer in te brengen." In de gemeenteraad van 20 mei stelt hij daarom vragen over de grenscorrectie. Het is het beste als de gemeen teraad van Alkemade een be leidsplan maakt over de toe komst van de gemeentegrenzen, vindt Van Velzen. „We moeten het totaalplaatje bekijken. Er zijn namelijk meer gebieden waar we over gaan praten, bij voorbeeld het Warmondse grondgebied aan deze kant van de Kagerplassen. Ik heb ook het idee dat Leiderdorp de Boter- huispolder claimt. Daar moeten we met de provincie over pra ten, en het niet laten uitdraaien op een onderonsje." Leiderdorp kan een voorbeeld nemen aan Alkemade, vindt Van Velzen. „Wij hebben uithoekjes van andere gemeenten in de buurt liggen, zoals bij War mond. Daar trekken wij ook niet steeds aan." Wethouder Uit den Boogaard (Mooi Alkemade) blijft erbij dat het beter is een stukje grond af te staan. „Als daar een bedrij venterrein moet komen, dan moet je als buurgemeente niet gaan zitten piepen om, zwart wit gesteld, dne vierkante meter. Straks ligt er een stukje grondge bied van Alkemade aan de Lei derdorpse kant van de afrit A4. Dat is bijzonder onhandig." Wél maakt hij duidelijk dat hij er wat voor terug wil. „We zijn in on derhandeling. Eén van de opties is het Ghoybos. Leiderdorp wil graag dat dit recreatieterrein be ter bereikbaar wordt. Zij zouden dut kunnen betalen." door Nancy Ubert oegstgeest - Het politieteam in Oegstgeest, War mond en Sassenheim komt per maand honder den mensuren tekort. Volgens teamchef Jan Dun- weg moet er versterking komen, willen zijn men sen aan alle doelstellingen toekomen die door ge meenten en rijk worden opgelegd. De aanvoerder van politieteam Oegstgeest kampt soms met een minimale bezetting, zegt hij. „Nu moet je niet denken dat we daardoor niet meer kunnen functioneren, maar we zouden er zelf graag een schepje bovenop doen. Nu moeten we telkens keuzes maken. Stel dat een gemeente wil dat we de hondenbezitters controleren en bekeu ren als hun huisdier zijn behoefte doet op plaat sen waar dat niet mag. Dan kunnen we de uren die we daarvoor gebruiken niet inzetten voor de hangjongeren." Zoals een commercieel bedrijf elk jaar zijn 'tar gets' verhoogt, wordt de politie ook gedwongen beter te presteren. Die prestaties worden door po litici graag met cijfers gemeten. Dunweg vindt dat een slechte methode. „Ik word liever op kwaliteit afgerekend." Inspanningsverplichting, dat kan een politieteam worden opgelegd, vindt hij. „Ik bepaal de manier waarop we met een aangifte van inbraak omgaan en de wijze waarop we het on derzoek naar de braak doen, maar ik kan het aan tal inbraken niet beïnvloeden. Dat is van veel meer factoren afhankelijk." Maar het draait bij de politie juist steeds meer om aantallen en percentages. Zo moeten de agenten vaker bekeuringen uitdelen en vaker mensen aan houden die de verkeersregels aan hun laars lap pen. „Einde gedoogbeleid, fout is fout", zegt bur gemeester Timmers van Oegstgeest daarover. „Aan de andere kant moeten we ook zorgen dat de mensen de politie meer gaan waarderen", zegt Dunweg. „Daar heb je dus al een probleem. Op het moment dat elke bekeuring meetelt, is er geen agent meer die bij een kleine misstap begrip kan tonen en een oogje toeknijpt. Dat veroorzaakt wrevel. Laten we eerlijk zijn: de politie doet het in de ogen van de burger zelden goed." De problemen op landelijk niveau hebben een duidelijke weerslag op een regionaal politieteam, stelt Dunweg. „Het is geen geheim dat justitie overbelast is. De politie kan haar werk nog zo goed doen, justitie bepaalt of een dader wordt vervolgd. Dat is dus lang niet altijd het geval. Als wij iemand hebben opgepakt die uiteindelijk niet wordt bestraft, gaat dat wel van ons slagingsper centage af." Zijn het de landelijke politici niet die betere cijfers willen .zien, dan zijn het de lokale wel. Dunweg: „Hoeveel bazen wij niet hebben... Sommige doel stellingen komen aardig overeen. Terecht wil een gemeente daarnaast haar eigen accenten leggen." Sommige raadsleden gaan daarin ver. Die willen het liefst op papier hebben staan hoeveel uren Dunweg en zijn collega's het komende jaar beste den aan hun verschillende werkzaamheden. „Ik begrijp dat wel, maar ik kan zoiets onmogelijk voorspellen. Als er morgen een groot ongeluk op de A44 gebeurt, moet ik een deel van de club daarheen sturen, dan kan ik de agenten niet mas saal naar een winkelcentrum sturen om daar dief stallen te voorkomen." Toch probeert Dunweg de volksvertegenwoordi gers wel tegemoet te komen. Aan het einde van de dienst noteert elk teamlid waarmee hij voor de drie gemeenten is bezig geweest en hoe lang. „Dat stimuleert mijn mensen ook. Ze zijn zich meer be wust van de verscheidenheid van ons beroep. Pra ten met een paar jongeren die wel eens amok ma ken, is ook werk, ontdekken ze. Het staat immers zwart op wit?" Doemdenken wil Dunweg niet, maar hij maakt zich wel zorgen over de komende jaren. „Ik heb twee vacatures openstaan. Het verloop is groot. Het duurt nog een paar jaar voor er een nieuwe lichting van de politieschool komt. Ondertussen moeten we aan steeds meer eisen voldoen." door Nancy Ubert oegstgeest/leiden - Haar vader heeft Marloes de Kok behoorlijk geplaagd met de overwinning. „Tegenwoordig is dus een kale vraagstelling al genoeg om een prijs te veroveren." Vandaag wor den de Oegstgeestse vwo-leer- ling en haar Leidse vriendin Nien- ke Timmers door de rector magnificus van de Rijksuniversi teit Groningen beloond voor de 'gouden' vraag, waarop zij met hun indrukwekkende werkstuk ook nog een antwoord hebben gevonden. Het is de vraag die telt, niet het antwoord. Marloes de Kok is daarover zelf het meest ver baasd. „We hebben zoveel tijd in onze scriptie zitten, dat ik het werkstuk eigenlijk wilde instu ren voor een landelijke wed strijd. Ik surfte over internet om naar zo'n uitdaging te zoeken. Toen kwam ik de uitnodiging van Groningen tegen." Rijksuniversiteit Groningen opent vandaag het eerste lande lijke Alfasteunpunt. Voor havo- en vwo-leerlingen die voor de stroming 'cultuur en maat schappij' hebben gekozen, is dit een makkelijke oprit naar de Groningse universiteit. Die wil bovenbouwleerlingen extra voedsel bieden om hun infor- matiehonger te stillen. De me dewerkers van het steunpunt bieden de scholieren onder meer hulp bij het onderzoek dat zij voor hun profielwerkstuk moeten doen. Om de nieuwe 'toegangspoort tot kennis' te promoten, had de Groningse universiteit op internet een wedstrijd uitgeschreven. Rector magnificus professor Marloes de Kok (links) en Nienke Timmers. Foto: Mark Lamers doctor Frans Zwarts overhan digt vanmiddag hoogstpersoon lijk de prijs, die bestaat uit een universiteitsshirt en een boek met bijbehorende cd. „Niet de eerste de beste", zei vader De Kok gisteravond nog over Zwarts. De Kok, fractievoorzitter van het CDA in Oegstgeest, be grijpt best dat zijn dochter en haar vriendin onderdeel zijn van de promotiecampagne die voor het Alfasteunpunt is opgezet. „Toch blijft het leuk. Ik ben na tuurlijk zwaar bevooroordeeld, maar Marloes en Nienke heb ben werkelijk een fantastisch we.rkstuk gemaakt. Als ze niet op vraagstelling maar op inhoud waren beoordeeld, hadden ze die prijs zeker ook gewonnen." Hoe luidt de vraag waarmee het tweetal zich heeft beziggehou den?! Marloes dicteert: „Hoe werd, tijdens de Tweede We reldoorlog in Nederland, muziek gebatikt als middel van propa ganda en verzet?" Saskia Visser die bij het Alfas teunpunt werkt, is ronduit en thousiast over de invalshoek van de twee vwo-leerlingen van het Leidse Visser 't Hooft Lyceum. „Een prachtige, hoogst interes sante vraag waarbij cultuur en geschiedenis worden gecombi neerd. Dat zie je niet vaak." En dat terwijl een docent van de school de dames nog heeft afge raden om daarmee aan de slag te gaan. Ze waren en bleven 'ei genwijs'. Een half jaar hebben Marloes en Nienke aan hun pro fielwerkstuk gewerkt. „Boeken over het onderwerp blijken er amper te bestaan", vertelt Mar loes. „We moesten echt zelf op onderzoek uit." Zo zijn de twee onder meer naar het Theater In stituut Nederland gegaan waar de uitgebreide mediatheek lonk te en brachten ze een bezoek aan het Nederlands Audiovisu eel Archief. „Geweldige uitstap jes, trouwens. Vooral in het au diovisueel centrum zijn we fan tastisch geholpen door archiva ris Fred de Kok. Nee, geen fami lie, al heeft hij zijn naam mee. Hij heeft voor ons zelfs boeien de fragmenten van bijvoorbeeld Radio Oranje gekopieerd." Uiteindelijk kwamen de jonge onderzoeksters tot de conclusie dat muziek toentertijd wddege- lijk een rol speelde. „Eeirfroot gedeelte werd door zowel de be zetters als de andere partij geac cepteerd. Een kleiner deel is ge bruikt voor Duitse propaganda of voor het verzet. Wist je dat het Nederlandse lied juist in op mars is gekomen dankzij de Tweede Wereldoorlog? Zeker toen Amerikaanse en Engelse muziek eenmaal verboden wa ren." De bevlogenheid van Marloes de Kok kluikt duidelijk door als zij over de scriptie vertelt. Waar schijnlijk kan ze haar enthousi asme over de inhoud van het werkstuk vandaag niet zo goed kwijt. In de Rijksuniversiteit Groningen draait het immers vooral om de vraagstelling. „Geeft niet, we nemen een exemplaar van onze scriptie mee. Kunnen ze het allemaal eens rustig nalezen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17