L El DE Vrees voor Paniek meer overlast om e(p Puist door VOP V op de zon REGIO 'Archeologisch gebied in Roomburg gaat verloren' H *4 w Leiden moet weer lobbyen' Geldproblemen speciaal onderwijs iVrijplaats anden rechter iconessen rt feest opening R1 Vijftig verjaardagen tegelijk Plantenmarkt in Leidse Hortus nsicht voor aud van vlietpolder de vraag doende r een prijs beroofd nobieltje en 20-jarige Leidse is dag op de Willem de beroofd. Zij belde i half twee met haar J telefoon, toen er een de jongen op een orbij reed en de tele- ihaar hand griste. sl boot |n molens Tijdens de nationale 5, komende zaterdag, szoekers drie molens water bewonderen. drie molens vaart die pendelboot. De molens zaterdag de hele dag te n. Tijdens de molendag derden molens in Ne- in bedrijf en voor het toegankelijk. In Leiden elk geval de korenmo- Put en De Valk en de pnolen d'Heesterboom laagweg mee. Bezoe- nen tussen 11.00 uur uur bij de molens in delboot stappen. De de bezoeken aan de ijn gratis. rer het lot van de Vrij- ippenhinksteeg in Lei- de rechter te moeten De gemeente wil het id op de hoek van de de Hooglandse Kerk- it onder andere onder aan de Fabel van de II- fé Bar en Boos, de :el en vegetarisch it Las Vegas, verbou- appartementen. De Vrij- L eft nog geen ander on- k ngevonden, u ei behandelt de Haagse tk de zaak tussen het X en de gemeente. De n de Illegaal en andere ies zijn in beroep ge- dat hun bezwaarschnf- i de bouw van de ap- I iten waren afgewezen. heeft met Leiden lange trhandeld over een al- onderkomen, maar de en de gemeente kon- niet eens worden. De ^feagt dat de gemeente lit een redelijk altema- werkruimte' heeft aan- „De ons aangeboden volstrekt onvoldoende huidige werkzaamhe- nnen voortzetten." de rechtszaak vindt de Vrijplaats tiendaagse' e organisatie daarvan is n van actiegroep Euro- J café Bar en Boos. Eu- I is initiatiefriemer van ■eefwinkel. Op zaterdag er een demonstratieve ^Vertrekpunt is de Kop- teeg. Het Diaconessenhuis inde maand feest. Ter id van de opening van ouw organiseert het aan de Houtlaan in 15 tot en met 20 juni ek. 'rdag 19 juni verricht ster Lenferink de offi- ;ning van de nieuw- nieuwe vleugels met ileegafdelingen, een een laboratorium lologische anatomie, ïerapieruimte en een itrale. Maandag 16 ju- fstdag voor patiënten reiking van een tekst let overwegingen voor gemaakt door de lelijke verzorging, ide dag is er een sym- jvoor artsen over de in de gezondheids- e keerzijde van de ont- en in de medische i ie. De rest van de f er onder meer een re- M oud-medewerkers van p ïhuis en een feest voor e werknemers in Leid- ehoorzaal. woensdag 7 MEI 2003 leiden - Bellen blazen, steltlopen, jongleren, goocheltrucs, schmink en een circus. Voor de tweehonderd leerlingen van De Vuurvogel aan het Ballonpad, een school voor speciaal basisonderwijs, was het gisteren groot feest. „Elk jaar vieren we de verjaardagen van alle leerkrachten en medewerkers, ruim vijftig, op één dag. En dit jaar hebben we extra uitgepakt omdat we een aardige bijdrage kregen van de Ouderraad," zegt een medewerkster Dagmar Saveur. „Er was van alles te doen. Met als hoofdact Circus Kristal. Het was een geweldige dag. En de kin deren hebben genoten." Foto: Hielco Kuipers Kamervragen over wantoestand in Leidse regio door Nancy Ubert denhaag/regio - „Het nieuwe kabinet mag het speciaal onder wijs niet langer in de kou laten staan", vindt kamerlid Fenna Vergeer van de SP. Ze heeft in Den Haag de problemen aan de kaak gesteld waarmee vooral ook de Leidse regio kampt. Ver geer vraagt minister Van der Hoeven van onderwijs ervoor te zorgen dat wachtlijsten worden weggewerkt. Ze wil dat de finan ciering van speciale scholen wordt verbeterd. Gedragsgehandicapte kinderen en hun ouders zijn 'volstrekt on nodig' slachtoffer van wanbe leid, stelt het Tweede-Kamerlid. „De regering beweert al jaren dat de wachtlijsten moeten ver dwijnen, maar het blijft bij mooie woorden." In de regio Leiden kunnen zo'n 120 ge dragsgehandicapte kinderen geen passend onderwijs krijgen. Ze zitten op een school die niet bij hen past. Daarnaast is er een grote groep kinderen dat voor een passende school naar Haar lem of Den Haag afreist. Ook zijn er kinderen die noodge dwongen thuis zitten te wach ten totdat er een school is die ze wel kan begeleiden. Ouders van de gedupeerde kin deren, verenigd in belangenver eniging DOC4, hebben hierover al meerdere malen hun beklag gedaan. Hun noodkreet heeft nu de Tweede Kamer bereikt. Ver geer heeft minister Van der Hoeven schriftelijke vragen ge steld over de problemen binnen het speciaal onderwijs en in het bijzonder over de wantoestand in de Leidse regio. Vergeer wil onder meer weten of de minister het aanvaardbaar vindt dat de betrokken gemeen ten zelf moeten opdraaien voor kosten van de dependance die de Oegstgeeste Leo Kanner- school in Leiderdorp wil openen om de wachtlijst weg te werken. Ook vraagt zij Van der Hoeven naar de oorzaak van de wacht lijst en het aantal kinderen dat noodgedwongen thuis zit omdat 'gewone' scholen geen plaats voor hen hebben. „Wat zijn de pS oorzaken van deze ongewenste situatie?" Het SP-Kamerlid vreest dat de problemen eerder regel dan uitzondering worden. door Eric-Jan Berendsen leiden - De gemeente Leiden is bang dat de verplaatsbare ont moetingsplek (VOP) die op de Ga- renmarkt komt ook harddrugsge bruikers aantrekt. Dat blijkt uit de toelichting op het besluit van burgemeester en wethouder de Garenmarkt als definitieve loca tie voor de VOP aan te wijzen. De gevolgen van de ongewenste ontmoetingen tussen drugsge bruikers en alcoholisten zijn niet direct te overzien. „Maar de kans is groot dat er extra maat regelen nodig zijn met het oog op de beheersbaarheid van de situatie", staat er in de nota 'Naar een sluitende 24-uurs- zorgstructuur'. Uit de toelichting blijkt verder dat de VOP plaats moet bieden aan 20 tot 25 alcoholisten en niet aan tien tot 20, zoals om wonenden eerder is verteld. Daarnaast is er ondanks het feit dat de VOP bij wijze van proef van half juli tot eind september op de Garenmark komt, al wél geld gereserveerd om het pro ject in 2004 voort te zetten. De aanschaf en verbouwingskosten zijn geraamd op 18.000 euro. Voor communicatie is 3.648 eu ro gereserveerd en de exploita tiekosten worden voor dit jaar en 2004 geschat op 68.000 euro per jaar. De VOP komt definitief in de twee parkeervakken direct ach ter de pomp op de kruising van de Garenmarkt en de Raam- steeg. De menierode container is 6 meter lang, en 2,5 meter hoog en breed. Aan twee wan den worden banken gemon teerd die aan de container zijn vast gelast Naast de opvangplek komt een toilet. De VOP is dagelijks van 8.00 tot 17.00 geopend. Stichting De Binnenvest beheert de container en hulpverleners begeleiden het project. Gedurende de proef houdt de politie extra toezicht. Burgemeester en wethouders willen de VOP, omdat de alco holisten nu geen vaste plek heb ben. De politie kan straks dronkaards die zich misdragen naar de Garenmarkt sturen, is de redenatie. Buurtbewoners en winkeliers zijn fel tegen het be sluit van B en W. De wijkvereni- ging heeft inmiddels een boze brief aan het college geschreven. leiden - Daags voor Moederdag vindt in de Hortus in Leiden de jaarlijkse plantenmarkt plaats. Op 10 mei is de plantenmarkt ge opend van 's ochtends tien uur tot 's middags vijf uur. De entree is vier euro. De Hortus belooft dat op de^plantenmarkt 'een bijzonder assorti ment van vaste planten, eenjarigen, zomerbolgewassen en zaden van exotische gewassen' wordt aangeboden. Kwekers geven infor matie over de kweek en verzorging van planten. Ook zijn er 'plant aardige' geschenken en decoratiemateriaal te vinden. Met speciale sterrenkijkers wordt op het dak van de Sterrewacht de oversteek van Mercurius over de zon gevolgd. Foto: Hielco Kuipers door Silvan Schoonhoven leiden - Een handvol heren buigt zich opgewonden over een batterij telescopen, dat als luchtafweergeschut staat afge steld op de hemel. Wat is er aan de hand? Een stofje, een vlekje, een knikker, niet meer dan een balletje voor de zon. In de lens is het even zoeken naar het puistje dat tegen de enorme zonne schijf plakt. Toch zorgt de sproet voor enorme beroering onder de Leidse sterrenkundigen. Fo tocamera's worden aan sterren kijkers geschroefd, webcams pompen hun beelden naar har de schijven, tabellen gaan van hand tot hand. Want het onoog lijke erwtje is in werkelijkheid een zuurstofloze steenklomp met een doorsnede van 5000 ki lometer kilometer op een af stand van 60 miljoen kilometer boven de Leidse Sterrewacht. Het is de planeet Mercurius, die vandaag voor de zon langs schuift. Een zeldzame gebeurte nis: in 1973 kroop de reuzenpla- neet voor het laatst voor de zon. Nico de Jongh, lid van de Werk groep Leidse Sterrewacht, richt vandaag ook de blik omhoog. De koepels van de oude sterren wacht langs de Witte Singel zijn opengeschoven voor antieke sterrenkijkers van koper en hout. Op het dak staat een rij modernere telescopen opge steld, met peperdure filters en lenzen ervoor. „Kijk, dit is een héle bijzonde re", wijst De jongh. „Deze lens is héél duur. Je kan er zonne vlammen mee zien." Een blik door de buis laat een donke roranje zonneschijf zien. Het vuiltje Mercurius ervoor lijkt door deze lens nog nietiger dan door andere telescopen. Om de zonneschijf heen is iets veel vreemders te zien: de zon staat in brand] Er slaan enorme vlam men uit. „Dat zijn protuberan sen", legt De Jongh uit. „Kijk, daar begint zich er weer een af te scheiden. Je ziet ze uitwaaie ren het heelal in." „Het is mijn favoriete tijdver drijf', zegt de trotse eigenaar van de lens. „Ik kan daar uren naar kijken." De oversteek van de planeet Mercurius, van de ene naar de andere kant van de zon duurt vandaag een uur of vijf. De man op straat merkt niets van wat er boven zijn hoofd gebeurt, maar de Leidse sterrenamateurs kij ken er al maanden naar uit. De Jongh verheugt ach nu al op de volgende 'overgang', als Venus voor de zon langs schuift. „Dat gebeurt maar een keer in de honderd jaar. Venus zie je veel groter dan Mercurius. Voor die tijd moeten we hier nog een keer om drie uur 's nachts op het dak staan. Dan is de maans verduistering." Het is fantastisch om met die oude instrumenten te werken, vindt De Jongh. Studenten ster renkunde gebruiken maken nog maar sporadisch gebruik van de historische sterrenwacht,„Wij van de werkgroep geven hen in structie, omdat we nog weten hoe al die knoppen werken. Stu denten weten dat allemaal niet meer. Als je tegenwoordig een waarneming wil doen, stuur je een mailtje naar de grote tele scopen in La Palma en Chili. De resultaten krijg je dan thuisge stuurd. Het avontuur gaat er zo wel een beetje af, ja." ig m door Robbert Minkhorst leiden - Leiden moet weer een lobbyist in dienst nemen. De Christenunie wil dat die volgend jaar al aan de slag gaat Volgens de partij kost een lobbyist de gemeente 30.000 euro per jaar. De Christenunie vindt dat het Leidse lobby werk in Den Haag weinig voorstelt. Partijlei der F. van As beklaagde zich daar in februari in het Leidsch Dagblad over. De gemeente krijgt amper wat voor elkaar bij het rijk, gaf Van As aan. De politicus heeft inmiddels een notitie geschreven die hij op de website van zijn partij heeft gezet. In 'Lobbywerk, een vak apart', stelt Van As dat lobbyen altijd iets oplevert. „De kost gaat voor de baat uit. Dit geldt zeker voor lobbywerk. De ervaring is dat deze investe ring zich dubbel en dwars terugbetaalt. De gemeente heeft de salariskosten van de pu blic-affairs medewerker (in dienst in 2000 en 2001) in veelvoud terugverdiend." Het raadslid verwijst ook naar succesvolle lobby's elders in het land. Hij noemt Rotter dam, de regio Haaglanden en de gezamen lijke noordelijke provincies Groningen, Friesland en Drenthe. Met name het Sa menwerkingsverband Noord-Nederland (SNN) krijgt veel voor elkaar, vindt Van As: „Markant voorbeeld is het SNN, dat miljar den euro's kan investeren op basis van het Langman-akkoord. Dat akkoord overleeft - ook al neemt het economisch tij dramatisch af - tot nu toe elke kabinetsformatie en re geerakkoord." Van As vindt dat ook Leiden om zich heen moet kijken, en zaken moet kunnen doen met 'de buren'. „In het licht van toegeno men regionale samenwerking gloort nog een ander perspectief: een regionale lobby. Het is denkbaar dat dat eerst op projectba sis gebeurt." Bovendien hebben Leiden en de regio gezamenlijke belangen: de aanleg van tramspoor tussen Leiden en de kust, voor de komst van de Rijn Gouwe Lijn in 2010, dubbelspoor tussen Leiden en Utrecht, bescherming van de bollenteelt en de bebouwing van vliegkamp Valkenburg. Oud-wethouder M. Schultz uit Leiden, nu demissionair staatssecretaris, heeft in haar korte carrière als bewindsvrouw in Den Haag geleerd dat regio's die schouder aan schouder staan, veel meer bereiken. Dat vertelde ze in een interview in deze krant. Van As refereert aan Schultz' uitspraken in zijn notitie. „De wijze waarop elders wordt samengewerkt, heeft mij echt de ogen ge opend. Als straks grote projecten niet door gaan, dringt hier misschien het een en an der door." Ook provinciebestuurder M. Norder heeft op het belang én de potentie van de Leidse regio geduid, die hij 'een ongeslepen dia mant' noemt. Van As heeft uitgerekend dat een lobbyist die twintig uur per maand aan de slag gaat, niet zo duur hoeft te zijn. Het raadslid wil dat in de Perspectiefnota, de voorjaarsnota die het beleid voor volgend jaar uitzet, een budget wordt opgenomen. „Het geschatte uurtarief bedraagt 140 euro, inclusief onkos ten (reizen, telefoon en dergelijke) en het schrijven van korte notities. De jaarlijkse las ten bedragen ongeveer 30.000 euro." door Wim Koevoet leiden - Door een fout van de gemeente Leiden is de archeolo gie buitenspel gezet in de nieuwbouwwijk Roomburg. Dat beweert het CDA-raadslid A. Flippo. Bij het bouwrijp maken van de grond in Roomburg 'is overal doorheen gerausd', zegt hij. Zogeheten archeologische begeleiding ontbreekt tot op he den, ook in het deel van Room burg waar Anna's Hoeve ligt. Het raadslid heeft schriftelijke vragen gesteld over de gang van zaken in Roomburg. Volgens de Leidse archeoloog T. Hazenberg, bekend door de vondst van het Romeinse ruiter- masker dat vanwege uiterlijke gelijkenissen naar de zanger Gordon werd vernoemd, bevin den zich daar 'kansrijke plek ken'. Het bewijs daarvoor is volgens Flippo en P. Ramaker, de be heerder van Anna's Hoeve, gele verd want er zijn scherven van Romeins aardewerk bovengeko men. Daarvan is nu niet meer vast te stellen waar ze precies vandaan komen. Volgens CDA' er Flippo heeft de gemeente Leiden in Roomburg het verdrag van Valetta aan haar laars gelapt. In de Maltese hoofdstad zijn afspraken ge maakt over archeologisch toe zicht bij bodemingrepen. Welis waar, zegt Flippo, is het verdrag nog niet in de Nederlandse wet geving verwerkt, maar het raadslid vindt dat Leiden wel nu al in de geest van het verdrag moet handelen. Kwalijker nog vindt Flippo dat wethouder A. Geertsema (WD) de gemeenteraad onjuist heeft geïnformeerd. Flippo is bij on der meer de Rijksarcheologische Dienst nagegaan dat 'aan het verstoren van de bodem in Roomburg wel degelijk eerst een onderzoek vooraf had moeten gaan'. Geertsema zou dat in een eerder stadium hebben ont kend. Als het waar is wat Flippo be weert, stelt Hazenberg, dan heeft de gemeente flinke steken laten vallen. Hij zegt niet goed te begrijpen 'dat het met zo'n abc- tje, want dat is archeologische begeleiding, mis kan gaan'. „Toezicht kost heel weinig. Op graven is veel duurder." Toch, benadrukt Hazenberg, is Roomburg voor de archeologie niet geheel verloren. „Ik sluit niet uit dat misschien nog wel negentig procent intact is. Dat lijkt me nog ruimschoots de moeite waard." Wat Ramaker betreft, beheerder van Anna's Hoeve, kan er niet genoeg worden gevonden op en bij zijn boerderij. Hij is met de gemeente Leiden in een juri disch gevecht verwikkeld over het voortbestaan ervan. De ge meente wil er eerst een informa tiecentrum van maken en ver volgens woningen bouwen. Ra maker beschikt echter over een document waarin is vastgelegd dat hij het recht om er heel zijn leven te blijven wonen heeft ge- t erfd van zijn tante. Volgens i CDA-raadslid Flippo kan de ge meente niet zo maar om dat stuk heen, al was het maar om dat de gemeente het zélf heeft opgesteld. Ramaker „Als er hier van alles zou worden gevonden, verbaast mij dat niets. Anna's Hoeve is een vreemde plek. Het spookt hier, zegt men vaak. Zelf merk ik dat niet. Behalve dan de spoken in mijn hoofd. Maar dat komt door de manier waarop de ge meente mij probeert te verdrij ven." Woordvoerder F. Delemarre van de gemeente Leiden bestrijdt dat in het betreffende deel -van Roomburg de kansen voor^ar- cheologen voor het oprapen lig gen. Hij memoreert dat er in het verleden al uitgebreid onder zoek is gedaan en dat het gebied nadien 'archeologisch is vrijge geven'. Voor alle zekerheid heeft het bu reau dat die verklaring destijds heeft afgegeven onlangs weer geprikt in de bodem en volgens Delemarre is in overleg met de stadsarcheoloog dezelfde con clusie getrokken als toen, name lijk dat het gebied vrij kan wor den gegeven.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13