Fortuyn heeft extreem-rechts vleugels gegeven Pim-beeld niet, Pim-tulp wel welkom in Keukenhof SLS verwerft geen particuliere studentenpanden Vooral jongeren durven steeds openlijker voor hun vreemdelingenhaat uit te komen Rijksmuseum Volkenkunde elke woensdag gratis open Mosselen het hele jaar door op het bord Rustig bij woning Pim Fortuyn Leidsch Dagblad n-Noord tofkoffer tt verr« n mogelijk ,inere wijk zetten ,b °P Solzjenitsyn U (ens die innerlijk 'kjorbereid is op het jn staat in feite wakker dan hij die uitoefent Zonnige perioden ire virussen nij ■kt KI elj K>fd en ofd langs e snelweg iei rlandse sen in sOÜ op foM E N T A A R aa. PIM di ;rip het een bizarre dag. /,tdenherdenking en be- gepg is het precies een 1cj)en dat Ptm Fortuyn 5Spoord. Nederland werd :,g^an het vorig jaar opge- ffiT een politieke moord nan die met zijn lijst- ezig was een politieke ing van jewelste tot brengen. Afschuw over 7jI is nog steeds op zijn jflar de betekenis van I fyn moet niet worden je ran de gewelddadige irop hij om het leven in: j /pa zijn dood kan wor- ïsteld dat Pim Fortuyn i y pachten een unieke fi- 'diïn de politiek-publieke etln flamboyante stijl en is pe retoriek was on-Ne- :<?rDe grote aanhang die te tijd verwierf zonder nu. En de wijze waarop jaChappelijke problemen d^. ongekend helder, b, heeft zijn confronte- anpak plaatsgemaakt 7/^/eitrouwde polderpoli- he verbonden met gedul- sensus en ongéïnspi- batten. Tegelijk is zijn rd peen geschrompeld en rapor zijn politieke erfge- tep een ongekende reeks is een marginale rol ik ^tte hebben de traditio- /giurders de regie in dit 1 el stevig in handen geno de ïert is de herinnering kortstondige volksop- arbij Fortuyn het onbe- leigrote groepen kiezers 2 Als Fortuyn beteke- te i is het vooral door de ui flop hij een generatie pijnlijk confronteerde ji pte kloof die tussen po- iti^urger is ontstaan. Een lefjn gewelddadige dood mweg worden vastge- t /jweinigen in de politiek >gen tonen die kloof te )aarmee houdt de 'ou- k' een onbevredigende ui tuur in stand. der Malen dinsdag 6 MEI 2003 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad SsS NFT- www iFinvHDAr.niAn Ni NR. 43224 LOSSE NUMMERS 1.10 ZATERDAG 1.55 INTERNET: www.leidschdagblad.nl 072-5196868 NR. 43224 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 door Ma Hoes de Koning Rotterdam - De opkomst van en de moord op Pim Fortuyn heeft racisten en nationalisten in Nederland vleugels ge geven. Vooral jongeren komen steeds openlijker voor vreemdelingenhaat uit. Een paar jaar geleden waren uitspra ken als 'eigen volk eerst', 'assimileren of oprotten' en 'de islam is een vijan dige godsdienst' nog goed voor een aanklacht wegens discriminatie. Nu zoekt het bestuur van de Nieuwe Na tionale Jongeren (NNJ), de jongeren organisatie van de Nieuwe Nationale Partij (NNP), de publiciteit en zegt be grip te hebben voor neonazi's die in Aalsmeer 'Marokkaantje jagen'. NNJ- actieleider Paul Peters (24): „We keuren geweld niet goed, maar begrij pen wel waar het vandaan komt. Steeds meer jongeren gaan in verzet, omdat de politiek de problemen niet aanpakt. Soms uit zich dat geweldda dig." Voorzitter Alex Neid vult aan: „Marokkanen jagen is een reactie op wat moslimjongeren uitlokken. Zoals Pim Fortuyn al zei: „Het is oog om oog, tand om tand." Ze zeggen hun vrijheid van spreken voor een groot deel aan Fortuyn te danken, omdat hij er door zijn charis ma in slaagde veel van hun punten in de massamedia te verwoorden. Op de website van de 'volksnationalistische' NNJ staat daarom prominent een in memoriam voor Pim Fortuyn. Een ci taat uit de begeleidende tekst: „Pim heeft een belangrijke bijdrage geleverd aan het nationalisme." Het Fortuyn-effect? Dat is de bewust wording bij de achterban, zeggen de NNJ'ers en ook de leider van de NNP, Florens van der Kooi. Het is tegen woordig gemakkelijker mensen voor 'manifestaties' op de been te krijgen." Belangrijkste bron van ergernis en angst is de islam. Grote moskeeën moeten uit het straatbeeld verdwij nen. Neid: „Straks leven onze kinde ren in een land waar de sharia (de is lamitische wet, red.) wordt inge voerd." Peters: „Ze mogen hun gods dienst wel beleven, alleen niet op hun manier. Het is gewoon een feit dat het een vijandige godsdienst is." Herkenbare redeneringen voor jonge- renonderzoeker Rob Witte van bureau ES en E uit Den Haag. „Vroeger was racistisch geweld aan rechts-extremis me gekoppeld, maar sinds 11 septem ber 2001 en de verkiezingsstrijd in 2002 moetje dat veel breder zien." Het meest recente voorbeeld van uit de hand lopende spanningen tussen groepen jongeren is 'Aalsmeer'. Daar is een tweedeling van de jeugd in een groep agressieve neonazi's en een groep Marokkanen die overlast ver oorzaakt. De overige jongeren worden gedwongen partij te kiezen. Aalsmeer is geen uitzondering. Willem Hart van de antifascistische organisa tie Kafka en het bestuur van de NNJ bevestigen dat. „Pim Fortuyn heeft onder jongeren polariserend ge werkt," zegt Hart. Volgens Witte wor den de confrontaties steeds geweldda diger. „Er wordt eerder geslagen en met andere middelen gedreigd. We verkijken ons op die trend." Op de herdenkingen van de moord op Fortuyn vandaag laten de NNJ'ers zich niet zien. Voor zover ze iets aan '6 mei' doen is dat in persoonlijke kring, 'op onze eigen manier'. „We willen een sterfdag niet aangrijpen voor poli tiek. Dat is lijkenpikkerij." door Herman J oust ra leiden - Het Rijksmuseum voor Volkenkunde is vanaf morgen elke woensdag gratis toeganke lijk, met uitzondering van speci ale tentoonstellingen. Het gaat om een proef die in elk geval tot het eind van het jaar duurt Daarna wordt bekeken of de proef een vervolg krijgt. Met de gratis woensdagen wil Volkenkunde zijn bekendheid vergroten en meer bezoekers trekken, zegt directeur Steven Engelsman. „Onze naam op zich is niet onbekend, veel men sen hebben wel van ons ge hoord. Maar veel te weinig men sen weten hoe mooi het muse um is geworden na de verbou wing. Dat is duidelijk geworden tijdens de kerstvakantie, toen we twee weken gratis open waren. Er kwamen toen meer dan 14.000 bezoekers. Uit een en quête onder die bezoekers kwam steeds hetzelfde beeld naar voren: "Wat is het museum verrassend mooi.' Met de gratis toegang hopen we meer men sen te verleiden een kijkje te ko men nemen en daarna nog eens terug te komen." De keuze voor de woensdag ligt voor de hand, aldus Engelsman. ,,'s Middags zijn de scholen vrij. En op woensdagen trekken we nu de minste bezoekers." En gelsman denkt dat een gratis kaartje drempelverlagend werkt. „Echt duur is het al niet, 6,50 euro voor een kaartje. Maar een hobbel is het toch, voor sommi ge mensen. Ga maar na, voor een gezin met twee kinderen is het 26 euro." In het Fries Museum in Leeu warden wordt al een tijdje ge werkt met een gratis dag. Dat heeft een verdubbeling van het bezoekersaantal opgeleverd. En gelsman: „Wij hebben al een half jaar een actie lopen voor studenten. Die mogen op ver toon van hun collegekaart gratis naar binnen. We schatten dat dat ons op jaarbasis tussen de 3000 en 5000 extra bezoekers oplevert" Volgens Engelsman gaat het in eerste instantie om 'investeren in een goede relatie met het pu bliek'. „Zodat men misschien wat vaker komt. Van de kassa inkomsten moeten we het niet direct hebben. Van de tien mil joen omzet per jaar is 9,5 mil joen subsidie van het ministerie. Extra inkomsten zijn natuurlijk wel welkom. Daarmee kunnen we meer leuke dingen doen." yerseke/gpd - Mosselhandelaren in Yerseke willen het hele jaar door mosselen gaan aanbieden. De ceremonie van de opening en de sluiting van het mosselsei zoen lijkt hiermee ook van de baan. Hoeveel handelaren het hele jaar door mosselen zullen ver kopen staat niet definitief vast. Een van de grotere aanbieders, Prinse Dingemans, gaat deze stap in ieder geval zetten. „Wij hebben gemerkt dat de vraag naar de mosselen eigenlijk het hele jaar door blijft bestaan", zegt commercieel directeur E. Foudraine. „Wij zijn een com mercieel bedrijf, dus proberen we in te gaan op wat de markt van ons vraagt. Daarom willen we nu dus het hele jaar door le veren. Ook van begin april tot half juli, de periode waarin de mosselverkoop normaal gespro ken stil ligt." Rotterdam - Bij de Rotterdamse woning van Pim Fortuyn werden vanmorgen bloemen gelegd. Maar het beeld dat het rustieke G. W. Burgerplein biedt is niet te vergelijken met de taferelen di rect na de moord op Fortuyn, door Wilfred Simons leiden - De Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting (SLS) is er het afgelopen halfjaar niet in ge slaagd studentenpanden van particuliere verhuurders over te nemen. De SLS is volgens woordvoerder W. Bots 'enkele keren' benaderd met het aan bod om een monumentaal pand in de binnenstad te kopen, maar de prijs was steeds te hoog. Het ging niet zozeer om de kale aan koopprijs, maar vooral om de kosten om deze zeer verwaar loosde panden weer bewoon baar te maken. „De tranen springen je in de ogen als je ziet hoe ze verhuurd zijn", zegt Bots. PvdA-wethouder Hillebrand gaf de SLS in oktober vorig jaar toe stemming om particuliere pan den aan te kopen die meer dan vandaag precies een jaar geleden. Geen lange rijen mensen die ge duldig wachten tot ze nabij het huis bloemen of een andere her innering kunnen achterlaten. Af en toe meldt iemand zich met bloemen. Wel vroeg aanwezig vijf jaar door studenten werden bewoond. Dat was een versoe peling van het beleid. Dat schreef voor dat (illegaal be woonde) studentenpanden ge sloten moesten worden als ze van eigenaar verwisselden. In het licht van de oplopende ka- memood vond de Leidse raad was de Stichting Vrienden van Pim Fortuyn. Ook (bestuurs)leden van die stichting legden bloe men. Op het grasveld tegenover de woning proberen ze een beet je de sfeer van een jaar geleden terug te roepen. Knuffels, hartjes, dat deze maatregel niet meer uit te leggen was. Particuliere kamerverhuurders doen hun bezit de laatste tijd versneld van de hand. Dat heeft te maken met het strenge optre den van de gemeentelijke afde ling Handhaving, die alle stu dentenpanden en horeca-instel- vlaggen en sjaaltjes met teksten als 'Mijn held' en 'Pim mijn presi dent' liggen daar zorgvuldig uit gestald. Alle artikelen lagen daar vorig jaar ook al. De Stichting Vrienden van Pim heeft in over leg met Simon Fortuyn een groot lingen controleert. Panden die niet vlucht- en brandveilig zijn, worden zonder pardon geslo ten. Veel eigenaren vinden reno vatie te duur. Sommigen bieden de monumentale woonhuizen met gemiddeld acht tot tien ka mers dan aan de SLS te koop aan. Maar ook die vindt de re- novatiekosten tot nu toe te hoog. „We hebben het geld wel", zegt Bots. „Het is meer zo dat de renovatiekosten per ka mer bij zulke vervallen monu menten te hoog oplopen. We in vesteren dan liever in grote pan den, waar we tweehonderd ka mers tegelijk kunnen inrichten tegen lagere kosten." Pagina Ri: Corporaties zoeken middelen om woningnood te bestrijden gedeelte bewaard om er later een tentoonstelling van samen te stellen. Pagina Binnenland 2: Meer over een jaar na de moord op Fortuyn. Foto: ANP/Ed Oudenaarden Tennisclub moet kinderen toelaten leiden - Tennisvereniging De Merenwijk moet de twee kinde ren toelaten van een ontslagen tennistrainer. Dat heeft de rechter vanmorgen in kort ge ding beslist. Het lidmaatschap van de kinderen was opgezegd omdat de club ruzie heeft met de ouders. De vader is verwik keld in een rechtszaak wegens het plegen van seksuele hande lingen met een minderjarige. Pagina R1 'Saddam haalde miljard van bank' bagdad - Saddam Hussein heeft een dag voordat de Ame rikaans-Britse aanval op Irak werd ingezet 1 miljard dollar aan cash uit de Iraakse Centrale Bank laten halen. Dit heeft de New York Times bericht. Het geld - 900 miljoen in Ameri kaanse 100-dollarbiljetten en 100 miljoen in euro's - werd met drie vrachtwagens met op legger weggereden. De operatie in de nacht van 17 op 18 maart stond onder leiding van Sad dams jongste zoon Qusay. Vol gens de Amerikaanse krant zijn de vrachtwagens vermoedelijk naar Syrië gereden. Gezin verdrinkt in Duitse waterput passau - In het Duitse Beieren is gisteravond een volledig ge zin omgekomen in de waterput van hun huis. Volgens de poli tie viel een 20 maanden oude jongen in de 75 centimeter bre de put waaruit zijn ouders wa ter pompten. In een poging het kind te redden, verdronken de 47-jarige vader en zijn vijfjaar jongere vrouw. De moeder van de man vond eerst de verdron ken vrouw. Toen brandweerlie den de drie meter diepe put leegpompten, troffen ze op de bodem vader en kind aan. Gegijzelden in Colombia gedood medellin - De gouverneur van de Colombiaanse deelstaat An- tioquia, Guillermo Gaviria, en oud-minister van defensie Gil- berto Echeverri, die ruim een jaar geleden werden ontvoerd, zijn door de guerrillabeweging FARC vermoord. Dat heeft de Colombiaanse president Alvaro Uribe gisteravond in een televi sietoespraak gezegd. Ook acht politieagenten en militairen zijn omgebracht. De tien werden door de rebel len vermoord toen het leger op het punt stond het kamp waar de gijzelaars werden vastgehou den, binnen te vallen. door Gerard Baas usse - Het leek de LPF zo'n aardig idee om een van de beelden van Pim Fortuyn een weekje in Keukenhof te zetten. Leuk voor de nietsvermoedende toevallige be zoeker, indrukwekkend voor de Pim-fans die er wel een ritje naar de Lissese bloe mententoonstelling voor over zouden hebben. „Volgens ons een oplossing waar iedereen vrede mee kon hebben. Het zou ook de bezoekersaantallen van Keukenhof een aardige impuls geven", zegt LPF-functionaris A. de Jong die voor de partij alle evenementen rond de zesde mei coördineert. „Maar Keukenhof wilde niet Jammer, maar in het leven krijg je niet altijd wat je wenst" Het beeld, wereldberoemd geworden omdat het begin april bij het vervoer 'onthoofd' werd in een Rotterdams via duct, is gisteravond wel naar Keukenhof gebracht Daar was het vandaag in het Prins Willem-Alexanderpaviljoen echter alleen te zien voor genodigden. Als on derdeel van de doop van de Pim For- tuyn-tulp. „Op een besloten gebeurtenis was het wel toegestaan", zegt woordvoerder A. Gerards van Keukenhof. „Je moet het vergelijken met de doop van een andere tulp die doorgaans wordt bijgewoond door de naamgevers. In dit geval was dat natuurlijk niet mogelijk en is de aanwe zigheid van het beeld op zijn plaats. Maar niet langer dan een half uur en niet zichtbaar voor de gewone bezoekers. Keukenhof moet zich immers neutraal opstellen op het gebied van religie en po litiek." De doop van de witte, statige tulp werd vanmiddag verricht door de familie van Pim Fortuyn onder het toeziend oog van vrienden, kennissen en LPF-leden, -mi nisters en -staatssecretarissen. Bij de plechtigheid was ook beeldhouwster Daphne du Barry aanwezig. Zij was het die het beeld officieel overhandigde aan de LPF. Dat deed Du Barry in naam van de vorige eigenaar, Harry Mens, die de plechtigheid bewust meed. „Ik ben rond de zesde in het buitenland", zei de tv- presentator/makelaar in een eerder in terview. „Ik houd mijn herinneringen aan Pim vanaf nu voor mijzelf." De LPF wil het bijna twee meter hoge bronzen standbeeld plaatsen in het nieu we partijkantoor in Rotterdam. De plaats van dat nieuwe kantoor wordt nog niet bekendgemaakt. „Maar het beeld komt waarschijnlijk in de hal van het gebouw te staan", aldus De Jong, „temidden van de mensen die Pim altijd zullen blijven waarderen." Gemeentelijk beleid Leiden vooralsnog zonder effect Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMOl A fi. Telefoon n controle nabeztxging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau bank-yowna- 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.ni (advertentie) I OPEN HUIS: 9 MEI 1 16:00-18:00 UUR V/O VALK BOUMANWEG 176 FILEVRIJ NAAR UW KANTOOR srilUOLLL KWTOORRl'IMTE l\ LtlOlROORP 1 KFT UITZICHT OT 1)1 OVDF RUS RHIJNENBURGH (071) 523 32 77

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1