Wonen in kantoren levert 5000 huizen op REGIO LTV De Merenwijk mag jongetjes niet van de tennisbaan weren Nieuw burger jaarverslag voor Lemstra's chauffeur Folder en debat tegen sneltram >olitie krijgt ruim nestig anonieme tips =11 m Rustig feestje Stationsplein kleurt paars >rs vinden bijna niets leuker dan bellen. Altijd, en naar iedereen. En het liefst zonder ruls en zoals met deze Siemens. Het wordt een stuk met de GRATIS Tell Me Netwerk-belminuten, krijg je er nu voor niets bij. Dan kan je moeder jou dóóóóóóg zeggen, adres bet 82 .nl Bevrijdingsdag «ral feest x>r kinderen Bloeme nboer ilk boos op meerite lenaar trapt ibbeltruc Een 77-jarige Leidenaar ermiddag het slachtoffer rden van een babbeltruc. d de deur van zijn wo- lan de Lammenschans- jen voor een ongeveer ge man die zei oude in op te halen. Toen de er de kranten in een tas was de onbekende even in de woonkamer. Na het cvan de man miste de taar 100 euro en bank- uw beroofd Vijf Meihal Een 17-jarige Leider- e is afgelopen nacht be- bij de Vijf Meihal aan de lizerlaan. Kort na midder- werd zij daar door een tende bij de arm gegrepen haar hoofd geslagen, de vrouw weer bij be- ijn kwam, miste ze geld ar mobiele telefoon. Zij is :ontrole naar het LUMC cht. genaar moet ;o inleveren n De politie heeft de af- ;n dagen op verschillende ;n in Leiden verkeerscon- j gehouden. Zondag werd ivan die controles in de itunnel een Hagenaar igehouden die daar met ito met 117 kilometer per >rheen scheurde. De noest zijn rijbewijs en zijn nleveren. LEIDEN Rechter serveert tennisbestuur af door Wim Koevoet en Silvan Schoonhoven leiden De Leidse Tennisvereniging De Merenwijk moet de twee zonen van Marijke den Eisen met onmiddel lijke ingang weer toelaten. Die uit spraak heeft de rechter vanochtend gedaan in het kort geding dat de Lei- derdorpse moeder had aangespannen tegen het bestuur van de club. LTV De Merenwijk had de twee jon gens van zeven en tien jaar het lid maatschap én dat van hun moeder af genomen. Aan deze maatregel ligt een arbeidsconflict met de vader ten grondslag. Deze tennistrainer is ont slagen na beschuldigingen dat hij seks zou hebben gehad met een 15-jarige tennisster. Van die beschuldigingen is hij voor het overgrote deel vrijgespro ken. Wel is het openbaar ministerie in hoger beroep gegaan tegen de voor waardelijke boete die hij kreeg opge legd vanwege een sms'je dat hij het meisje heeft gestuurd. De rechter is met de moeder van me ning dat het afnemen van het lidmaat schap van de twee jongens 'niet de ge- eigende weg is om de verenigings maatregelen tegen de vader te hand haven'. De rechter is van oordeel dat de kinderen buiten het arbeidsconflict van hun vader staan. Zij moeten dan ook met onmiddellijke ingang tot de club en de baan worden toegelaten. Zo niet, dan moet LTV De Merenwijk een boete van 500 euro per week beta len. De club werd ook veroordeeld tot het betalen van de proceskosten, onge veer duizend euro. Het bestuur heeft al 25.000 euro uitgegeven aan rechts zaken en advocaten. Marijke den Eisen moet van de rech ter 'afstand nemen van het conflict tussen haar partner en LTV De Me renwijk'. Hij bedoelt daarmee dat ze andere leden niet mag lastigvallen met de kwestie, omdat hiermee de on rust binnen de vereniging wordt aan gewakkerd. Zij moet 'noodgedwon gen' weer lid worden omdat zij anders haar zoontjes niet kan begeleiden. De Eisen reageerde vanochtend door de telefoon zeer geëmotioneerd op de uitspraak. „Eindelijk gerechtigheid." LTV De Merenwijk en het gezin heb ben in twee jaar tijd al vijf rechtszaken uitgevochten. „Ik ben hartstikke blij voor mijn kinderen. Die willen hele maal niet weg bij de club. Ik weet even niet wat ik verder moet zeggen." Voorzitter W. Willems was vanoch tend niet voor commentaar bereik baar. Pen Sinds de invoering van het project Meld Misdaad [oniem, kortweg M genoemd, zijn er bij de politie Hollands Idden ruim zestig tips binnengekomen. Dat is twee procent li het totaal aantal meldingen dat landelijk binnenkomt Het «tal telefoontjes over softdrugs en weetplantages spant de bon. Verder komen er tips binnen over vuurwapenbezit, ■dermishandeling, zwartwerk, mensensmokkel, seksueel «bruik, oplichting, prostitutie en heling. Naar aanleiding f) de tips zijn nog geen aanhoudingen verricht, maar zijn p getuigen gehoord. Dat is bijvoorbeeld gebeurd bij vernie len in de Stevenshof. draait sinds vorig jaar september. Via het gratis telefoon immer 0800-7000, de kliklijn, kan anoniem informatie over Isdrijven worden doorgegeven. Op dit moment doen zes jrpsen mee, Amsterdam-Amstelland, Haaglanden, IJssel- ftd, Twente, Utrecht en het Korps Landelijke Politiediensten, kar bijna de helft van de bruikbare tips gaat over politie- (rpsen die niet aan de landelijke pilot meedoen. Die tips jirden toch doorgestuurd naar het regionaal informatiecen- im van het betreffende korps. september wordt beslist over de landelijke voortzetting van llijn M. i (advertentie) door Silvan Schoonhoven leiden - Hoe veilig is de Rijn Gouwe Lijn? Is de Breestraat wel breed genoeg om een sneltram doorheen te sturen? En de Steenstraat? De Stichting Open baar Vervoer op Maat (Stoom) beantwoordt deze en andere vragen in een folder, die huis aan huis verspreid is in de Pro- fessorenwijk en de Tuinstad- wijk. De folder, in een oplage van vijfduizend exemplaren, wil bewoners informatie geven die 'de overheid gemakshalve ach terwege laat', aldus Frits van Oosten van de stichting. Zater dag houdt Stoom een forumdis cussie over de omstreden Rijn Gouwe Lijn (RGL). „De informatie van de overheid is nogal gekleurd en niet volle dig", vindt Van Oosten. „Met de folder willen we mensen niet voorschrijven wat ze moeten denken over de Rijn Gouwe Lijn, maar ze aanvullend informeren zodat ze zelf tot een standpunt kunnen komen." Stoom, voortgekomen uit bewo- nersgroepen rond de Lammen- schansweg, vindt het 'hoog tijd om de voors en tegens op een rijtje te zetten'. Daarom discus siëren zaterdag Statenleden, vertegenwoordigers van de wijk- verenigingen en van het project bureau Rijn Gouwe Lijn. Een bouwkundige, W. van Leeuwen- burgh, ontvouwt de mogelijkhe den voor een ondergronds tra cé. Het forumdebat begint om 14.30 uur in zorgcentrum Lo- rentzhof. In de folder presenteert Stoom de in haar ogen belangrijkste bezwaren tegen de lightrail die Gouda, Alphen, Leiden, Katwijk en Noord met elkaar moet ver binden. De zeventiende-eeuwse binnenstad van Leiden is niet geschikt om een tram doorheen te leggen, vinden de tegenstan ders. Maar de belangrijkste makke is de veiligheid. Ze halen in de folder gegevens aan van de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (SWOV) waaruit blijkt dat fight- rail is alleen veilig Js kruisingen met het gewone w^verkeer on gelijkvloers zijn. De gemeente Leiden heeft die mogelijkheid al als te duur van de hand gewe zen. Stoom zet nog meer vraagtekens bij de financiering van de Rijn Gouwe Lijn. De kosten daarvan zijn begroot op 435 miljoen eu ro. Zo'n 75 tot 100 miljoen daar van moet voor rekening komen van de gemeente Leiden. Stoom wijst erop dat die een jaarlijks tekort heeft van 13 miljoen op de begroting. „Het Leidse be drijfsleven zegt enthousiast te zijn over de komst van de RGL", staat in de folder. „Maar het draagt tot nu toe geen cent bij aan de aanleg ervan. Dus wie moet dat betalen?" Corporaties zoeken nieuwe middelen tegen woningnood door Wilfred Simons leiden - 'Functiemenging' is het nieuwste wapen in de strijd te gen de woningnood in Leiden. Dat betekent huizen in kantoren, op sportcomplexen, in ziekenhui zen en fabriekshallen. Op verzoek van de gezamenlijke Leidse cor poraties heeft het Rotterdamse stedenbouwkundige bureau Ur ban Unlimited plannen gemaakt om in Leiden 5000 huizen te bou wen. Alle voorstellen zijn gebun deld in het boekje 'Reisgids door vernieuwd Leiden'. De woningcorporaties zoeken naar nieuwe middelen om in Leiden te kunnen bouwen. Tra ditionele 'inbreidingslocaties' raken op, Valkenburg blijft bui ten bereik. Om toch nieuw te kunnen bouwen in het toch al zo dichtbebouwde Leiden, zijn onorthodoxe maatregelen no dig. De corporaties willen nieuwe woontypes en nieuwe woonmi- lieus scheppen die misschien niet aantrekkelijk zijn voor ie dereen, maar wel voor 'bepaal de mensen'. Een aantal van de ze nieuwe ideeën zijn al eerder geopperd, maar de corporaties brengen ze nu bijeen. De corporaties willen dat Leide- naren gaan meedenken over mogelijkheden om wonen te combineren met iets anders. In het naast de Lakenhal gelegen Scheltema-complex bijvoor beeld zou wonen gecombineerd kunnen worden met een muse umdepot en zalen voor een kunstcentrum. De te bouwen Brede School in Leiden-Noord zou ook best een moskee en wo ningen kunnen bevatten. Bo venop de school kunnen wonin gen voor de docenten komen. Een ander voorstel is om voet balveld bovenop appartemen tencomplexen aan te leggen. Dan kan er aan de Boshuizerka- de zowel worden gewoond als gesport. Wonen is ook mogelijk in hotels en congrescentra. Zelfs kantoren kunnen met simpele ingrepen tot huizen worden ver bouwd, zeker in een tijd van leegstand. Urban Unlimited stelt het ge bruik van 'verrijdbare keukens' voor, die weggerold kunnen worden als zo'n kantoor ver huurd wordt. Huizen zijn ook mogelijk op verkeersrotondes en op taluds van spoor- en snelwe gen. Roomburg en de Willem de Zwijgerlaan zouden bijvoor beeld 'geluidswalwoningen' kunnen krijgen, meent Urban Unlimited. Op bedrijfsterreinen kunnen 'werkwoningen' verrij zen. In de 'Reisgids' wordt verder on der meer genoemd de mogelijk heid om in ziekenhuizen, psy chiatrische klinieken of zorgcen tra te wonen. Ook parken zijn, vanwege hun 'hoge kwaliteit', geschikte plekken om huizen te bouwen. Al langer wordt ge sproken over het wonen boven winkels, waartoe Urban Unlimi ted ook oproept. Wildere plannen zijn bijvoor beeld de concepten 'wonen on derweg", een soort caravans die 'op zijn minst een dubbel ge bruik van parkeerplaatsen ople veren' en het wonen in leeg staande fabriekshallen, waar 'wooncontainers' (omgebouwde zeecontainers) geplaatst kunnen worden. Omdat zulke contai ners stapelbaar zijn, kunnen er veel woningen worden ge bouwd. Zulke oplossingen kun nen voor studenten geschikt zijn. door Timoteus Waarsenburg leiden - Vanaf dit jaar zijn ge meenten verplicht om een bur gerjaarverslag te maken. Een overzicht van de kwaliteit van de dienstverlening en de kwaliteit van de procedures op het vlak van burgerparticipatie. Vanmor gen overhandigde waarnemend burgemeester Lemstra, die vrij dag officieel afscheid neemt, de eerste exemplaren aan drie 'be kende Leidenaars'. George Gussenhoven, bewoner van de binnenstad die de ver richtingen van de gemeente vol gens Lemstra 'positief-kritisch' volgt, wielerorganisator Joop Riethoven en Lemstra's 'eigen' taxichauffeur Joop Lam an. Lem stra: „Hij vertelt mij bij elke rit een mop en voorziet mij van tal van wijsheden. Zo weet ik van Joop dat ambtenaren werk heb ben zolang ze kunnen vergade ren. En laatst vroeg hij of ik Johnny Hoes kende. Vervolgens vroeg hij: 'Zou dat een broer van Saddam Hoes zijn?'. Maar Joop ziet elke dag ook heel veel men sen uit de stad waar hij veel van hoort. Vandaar dat hij er ook bij moet zijn. Ik zal wel op m'n donder krijgen dat ik geen vrou wen, kinderen of allochtonen heb uitgenodigd", sprak Lem stra. „Maar jullie zijn in mijn ogen echte Leidenaars met hart voor de stad. En bovendien, dit is m' n laatste week, vrijdag ben ik toch weg." Het burgeijaarverslag geeft een overzicht van nagenoeg alles dat in ambtelijk Leiden gebeurt is het afgelopen jaar: de inspraak procedures, de uitslagen van de verkiezingen en het burgemees tersreferendum. Maar het be schrijft de stad ook in cijfers. „Zo zijn er vorig jaar 1181 be zwaarschriften ingediend, tegen over 882 het jaar ervoor. Maar in 2002 zaten er wel 659 bezwaar schriften tegen de bouwvergun ning aan de Koppenhinksteeg." Het burgeijaarverslag is een zeer informatief boekje over de stad en haar inwoners en vooral de samenwerking tussen burger en gemeente. „Er is een heel hoofdstuk aan veiligheid ge wijd", besluit Lemstra. „En er is natuurlijk in opgenomen hoe veel verjaardagsbezoeken de burgemeester aan honderdjari gen heeft gebracht." En dat brengt Lemstra nog op een anekdote. „Ik moest laatst bij een 101-jarige man langs. Toen ik vroeg wat ik voor de man zou meenemen kreeg ik 'bloemen' te horen. Maar dat vind ik zo saai. Dus nam ik een fles jenever mee. Na m'n toespraakje over handigde ik de fles en verwacht te een tevreden grijns. Maar de beste man vertelde mij dat hij in al die jaren nog nooit een drup pel had gedronken." Het burgerjaarverslag is gratis af te halen op het stadhuis en op te vragen via de website van de gemeente. leiden - Op drijvende pontons in het Rapenburg traden gistermiddag bands en deejays op voor het jubilerende Augustinus. Boston Tea Par ty, Funk Experience en DJ Cassie6 traden op voor een tegenvallende hoeveelheid bezoekers. De studentenvereniging viert zijn honderden- tienjarig bestaan. Vandaag en morgen voeren de Augustinus-leden in het LAK-theater een musicalversie op van een Midzomernachtsdroom van Shakespeare. Vandaag is ook Bootjesdag. Bedoeling is dat Augus tijnen door de grachten te varen 'om bij al die Leidse paupers naar binnen te kijken', aldus het programmaboekje. Foto: Henk Bouwman leiden - De overdekte gratis fietsenstalling aan de ene kant en het moderne busstation aan de andere kant hebben het Stationsplein be hoorlijk leeggeruimd. Het verkeer is weg, de geparkeerde fietsen - als het goed is - ook. Een nieuwe inrichting van het Stationsplein moet het geheel afmaken. Daar wordt momenteel door de stratenmakers hard aan gewerkt. Het plein wordt opgesierd met paarse klinkers. Een kleur die even verderop in de Rijnsburgerbrug terugkomt. De bedoe ling is dat het een plezierig en bovenal veilig verblijfsgebied wordt, legt woordvoerder F. van Deursen van de gemeente Leiden uit. Dat hoopt de gemeente te bewerkstellingen met behulp van banken, vuil nisbakken, telefooncellen, een stadsplattegrond en vier dertien meter hoge, plus nog wat kleinere, lichtmasten in het gebied. Ook komen er lichtspotjes in het wegdek van de fietsroute tussen Stationsweg en Schuttersveld. De bedoeling is dat het plein voor de bouwvakantie af is. Dan is na jaren van heien, bouwen, graven en fietsenrekken ver plaatsen de stadskant van het station af. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13