Oude kranten goud waard Hoe lang kan iemand zonder föhn? MEDIA Garantie tot aan de studiodeiii; Levensbedreigende bacterie Piraten uit de lucl Jury Emmy's te gast in Hilversum Archiefexemplaren dagbladen scannen en opvraagbaar maken Moederbedrijf SBS halveert verliezen BNN wijkt uit door SARS VPRO zendt thriller uit over genetische manipulatie Dr. Phil: instant oplossing voor kwellende levensvragen J Matthias Scholten duikt met groep bekende Nederlanders de bush in Woede over controles en hoge bod dinsdag 6 mei 2003 door Egbert Hanssen roermond - Oude kranten zijn goud waard. En dan niet de stof fige, oude pagina's, maar wel de digitale versie van de oude krant, keurig gescand door de computer en via het internet opvraagbaar. Dagblad De Telegraaf begint er mee en andere volgen binnen kort. De verwachting is, dat voor het einde van het jaar alle Telegraaf- kranten die sinds 1893 zijn ver schenen via het internet te koop zijn. Het gaat om ruim achthon derdduizend pagina's en het Roermonds bedrijf The Factory maakt dat mogelijk. „Wat nu in de kelders van de krantenbedrij- ven ligt weg te rotten, is geld waard", zegt Ton Maessen. Hij denkt zeer binnenkort niet al leen een aantal andere Neder landse kranten, maar ook Ame rikaanse en Engelse kranten en tijdschriften als klant binnen te halen. De 46-jarige directeur en eige naar van The Factory heeft on langs samen met De Telegraaf een bedrijf opgericht, Payper News genaamd. Met de bedoe ling om de nieuwe intemetpro- ducten te vermarkten. Payper News verkoopt nu al knipsel kranten aan zevenduizend klan- ten en gaat gedigitaliseerde krantenarchieven maken voor Luxemburg/anp - De Scandina vische mediaonderneming SBS Broadcasting heeft haar verlies in het eerste kwartaal van dit jaar ruim weten te halveren. Het bedrijf, in Nederland eige naar van de tv-zenders SBS 6, NET 5 en V8, liet gisteren weten dat het nettoresultaat is uitgeko men op 8,66 miljoen euro nega tief. De eerste drie maanden van vorig jaar leverden een nettover lies op van 19,9 miljoen euro. Bij het resultaat voor rente, be lastingen en afschrijvingen was er sprake van een omslag. Het ging van minus 9,79 miljoen naar plus 2,2 miljoen euro. De omzet groeide van 107 miljoen tot 155,6 miljoen euro. Volgens directeur Marcus Tel- lenbach is de omzetgroei groter geweest dan de groei van de markt, als gevolg van een toena me van het marktaandeel. De tv-activiteiten in Nederland boekten ook meer omzet, hoe wel de advertentie-inkomsten afnamen. hilversum/mediaredactie - De snel om zich heengrijpende longziekte SARS heeft ook con sequenties voor enkele pro grammamakers van BNN. BNN at work komt daardoor niet uit het geplande Azië, maar uit de Caribbean. Bridget, Katja Schuurman, Patrick Lodiers en Eddy Zoëy gaan voor At work in de Carribean aan de slag in Mexico, de Dominicaanse Re publiek, Jamaica en Florida. Directeur Ton Maessen van The Factory in Roermond leunt op de ou de krantenleggers. Dit bedrijf is bezig met het scannen van alle pagi na's die ooit in De Telegraaf zijn verschenen. Foto: GPD uitgevers. Een ander nieuw product is de herdruk van voorpagina's van De Telegraaf. „Veel mensen vin den het geweldig om de krant te hebben van hun geboortedag of hun trouwdag", zegt Maessen. Ruim vierduizend pagina's ver kocht hij al a raison van 9,50 eu ro. Maessen is van oorsprong een reclameman. Websites bouwen en onderhouden is zijn metier. Vijftig programmeurs en desig ners heeft hij in dienst. „Ik ont moette in december 2001 ie mand van De Telegraaf. Die zei, we hebben al miljoenen in in ternet gestoken, maar er nog geen cent aan verdiend. Verzin jij iets waardoor we er wél geld aan verdienen. Daar ben ik mee aan de slag gegaan", zegt hij. Telegraaf In april vorig jaar had hij het grove idee planklaar. „Als je de krant gratis op internet zet, zoals hilversum/mediaredactie - Is genetisch gemanipuleerd voed sel het antwoord op het honger- probleem in de derde wereld, of is het voedsel veel te gevaarlijk en slecht voor onze gezondheid? Dat is de vraag die centraal staat in Fields of Gold, vanaf van avond in vier delen te zien bij de VPRO. Fields of Gold is een spannende en actuele thriller waarin de doortastende persfo tografe Lucia Merrit (Anna Friel) samen met de cynische, aan de drank verslingerde journalist Roy Lodge (Phil Davis) een aan tal merkwaardige sterfgevallen onderzoekt. Het duo ontdekt dat boer Mark Hurst, de kleinzoon van één van de slachtoffers, samenwerkt met een bedrijf dat experimenteert met genetisch gemanipuleerd graan. Het bedrijf met de be hoorlijk idealistisch klinkende naam Feed de World is bepaald niet blij met de bemoeienissen van de journalisten en probeert alles om hen tegen te werken. Langzaam aan blijkt dat een le vensgevaarlijke, resistente bac terie in het graan terecht is ge komen, die mensen kan be smetten en niet met antibiotica te bestrijden valt. Een epidemie dreigt, terwijl met de bedrijfstop bevriende, hooggeplaatste figu ren - onder wie de hoofdredac teur van het tweetal - er intus sen lustig op los samenzweren om de negatieve publiciteit te gen te houden. De productie van schrijvers Alan Rusbridger en Ronan Bennet deed nogal wat stof opwaaien toen het vorig jaar door de BBC - in twee afleveringen - werd vertoond. Voor- en tegenstan ders van genetische manipulatie roerden zich heftig in een onge kend fel debat. Wetenschappers lieten nog voor de uitzending weten dat Fields of Gold een on zinverhaal was, tegenstanders zagen de serie als koren op hun molen en de makers als over tuigde medestanders. De auteurs zeggen zich echter Hilversum - BVN-TV en de TROS organiseren dit jaar de ju rering van de internationale Emmy Awards in de categorie kinder- en jeugdprogramma's. Maandag 7 juli komt de interna tionale jury samen in het ge bouw van de Wereldomroep in Hilversum. De jury maakt in Hilversum een voorselectie en draagt twee win nende kinderprogramma's voor die worden beschouwd als de beste van het Europese conti nent. Of ze daadwerkelijk een award krijgen, zal blijken op 24 november als de Emmy's in New York worden uitgereikt. De Emmy Awards is een initiatief van de IATAS, the international Academy of Television Arts Sciences. De organisatie is op gericht in 1969 met als doel het promoten van kwalitatieve tele visieprogramma's uit landen buiten de Verenigde Staten. De enige twee Nederlandse IATAS- bestuurders zijn directeur Lode- wijk Bouwens van de Wereld omroep en TROS-voorzitter Ka- rel van Doodewaard. Beiden vinden het belangrijk dat Neder land een woordje meespreekt in het internationale medialand schap. In de jury zitten verte genwoordigers uit acht Europe se landen. Nederland levert vier juryleden: Frans-Jan Punt van Kindemet, Aje Boschhuizen van Sesamstraat, regisseur Machteld van Gelder en Signe Zeilich-Jen- sen van stichting Cinekid. N te De Telegraaf deed, ben je in fei te jezelf aan het kannibaliseren. Dus moet je die krant achter slot en grendel zetten. Dan doen wij nu. We krijgen de hele krant 's nachts rechtstreeks van de druk pers binnen en maken van elk artikel en advertentie een apart bestand. Daardoor krijgt de digi tale abonnee klokslag half zes 's morgens op internet precies de zelfde krant te zien zoals die in het echt in de brievenbus wordt bezorgd." Dat heeft de krant al twintigduizend nieuwe, betalen de abonnees opgeleverd. Vooral in het buitenland. Sinds 18 oktober vorig jaar staat deze landelijke krant op inter net. Daarnaast is Maessen direct gestart met het scannen van alle Telegraafpagina's die ooit zijn gedmkt. Pallets met krantenleg gers liggen nu in zijn opslag loods in Roermond. Een mede werker van The Factory is sinds dien doende om pagina voor pagina onder een scanner leg gen. Deze machine maakt er in twee seconden tijd niet alleen een digitale afdruk van, maar scant ook de hele pagina op woorden. Daarmee wordt het complete Telegraafarchief straks gemak kelijk toegankelijk Met tref woorden kan straks iedereen zoeken naar artikelen die tien, twintig of honderd jaar geleden zijn verschenen. niet te zien als uitgesproken te genstanders van genetische ma nipulatie. Ronan: „Het verhaal stelt meer vragen dan dat het oplossingen biedt. Maar er zijn geen duidelijke antwoorden te geven in deze kwestie. Voor standers zien genetische mani pulatie als hét middel om de ar moede in de derde wereld te be strijden, tegenstanders zeggen dat we niet genoeg weten van de lange termijn-effecten." Rusbridger werd naar eigen zeg gen geïnspireerd door de jaren vijftig-thriller Day of the Triffids van John Wyndham, waarin ge muteerde planten het op men sen hebben gemunt „Ik was het boek voor aan het lezen aan mijn dochter en ik dacht: gemu teerde planten die buiten zin nen raken: John Wyndham was de campagneleider tegen gene tische manipulatie van de jaren vijftig!" Fields of Gold, vanavond, VPRO om 21.07 uur via Nederland 3. door Monique Brandt Hilversum - Hij noemt zichzelf levensstrateeg, schreef een paar bestsellers en vergaarde de grootste roem als mediagenieke zielenknijper die de program ma's van Oprah Winfrey met een verantwoord psychologisch sausje overgoot. Basis van zijn theorie is 'self-management', wat er heel in het kort op neer komt dat je elk facet in je leven nauwkeurig en bewust kunt uit stippelen. Die weg leidt je, zo betoogt de deskundige, vanzelf naar het succes. De populariteit van de no non sens aanpak van kijkersproble men, of het nu gaat om bed plassen, voortijdige of uitblij vende zaadlozingen, kindermis handeling, stuklopende huwelij ken, orale seks tussen tieners of straatfobieën, heeft hem be paald geen windeieren gelegd. De Amerikaanse Dr. Phil heeft sinds vorig jaar september zijn eigen talkshow, natuurlijk ge produceerd door Winfrey's pro ductiebedrijf Harpo. Sinds enke le weken zendt Yorin de reeks in nederland uit. Van maandag tot en met donderdag rond de klok van elf. Emmy In Amerika is de voor een Emmy Award genomineerde zelfhulp show op kijkcijfergebied inmid dels de tweede talkshow na die van zijn tv-coach Oprah, in wiens tijdschrift O hij weer een maandelijkse column schrijft. Ze 'ontdekte' het fenomeen op het gebied van menselijk gedrag toen ze begin jaren negentig verstrikt raakte in een juridische strijd met een groot aantal vee boeren. De boeren vonden het onverteerbaar dat zij hun zorg vuldig opkweekte rundvleespro ducten in haai" programma's zwart maakte en schakelden de rechter in. Zoals we inmiddels weten kan de Amerikaanse schadeclaim cultuur onaangename gevolgen hebben voor degene die de pech heeft zo'n rechtszaak te verlie zen: schadevergoedingen van vele miljoenen dollars zijn niet ongebruikelijk. Winfrey schakel de daarom voor de zekerheid Courtroom Sciences in, een bu reau dat is gespecialiseerd in het voorbereiden van rechtszaken door het trainen van getuigen, het uitzoeken van juryleden en het bepalen welke feiten wel, en welke feiten beter niet ten tafel kunnen worden gebracht. Het toeval wil dat Dr. Phil, toen nog gewoon Philip Mcgraw, eige naar is van het kantoor. Toen Winfrey de rechtszaak won kon hij natuurlijk niet meer stuk. In 1998 dook hij voor het eerst als deskundige op in haar program ma's. Imperium Met zijn eigen televisie-pro gramma breidt het imperium van Dr. Phil zich gestaag uit. Hij geeft duurbetaalde motivatie-le zingen over de hele wereld, hij schrijft het ene boek na het an dere over levenswetten (het zijn er tien), gewichtsmanagement en relaties, via zijn website dr- phil.com verkoopt hij T-shirts, mokken, pyjama's en opschrijf boekjes, natuurlijk voorzien van zijn logo. Inmiddels is ook zijn oudste zoon Jay (23) betrokken bij het product Dr. Phil: deze volgens de website 'gediplo meerde piloot, klasseatleet, ver dienstelijk golfer, duiker en Dr. Phil: zijn imperium breidt zich gestaag uit. Foto: GPD/RTL zwarte bandhouder in tae kwan- do' schrijft inmiddels boeken over dezelfde onderwerpen als zijn vader, maar dan vanuit het gezichtspunt van tieners. Af en toe mag ook hij zijn kunsten vertonen in de studio, als het gaat om onderwerpen over pu bers. Om het helemaal gezellig klef te maken is doktersvrouw Robin ook dagelijks in de studio te zien. Als persoonlijke noot laat zij het publiek, voornamelijk wat oudere vrouwen, meewarig knikkend meedelen in de privé- beslommeringen van een vrouw wiens bekende echtgenoot in feite een huishoudelijk stuk on benul is. De dokter kan dan ook niet zon der zijn familie, zo zei hij een in een interview. „Ik betrek mijn gezin bij alles, en ik ben betrok ken bij hun dingen. Elke dag is mijn gezin in de studio. Ieder een helpt en steunt me, zodat we de tv-ervaring delen." De uitzendingen zelf zijn, eerlijk is eerlijk, best fascinerend door de gasten die, in welke situatie dan ook, geen enkele gêne lijken te hebben voor de camera. De tv-therapie draait af en toe om behoorlijk heftige onderwerpen. Zo zien we een moeder die de gehele dag tegen haar kinderen loopt te schelden en te schreeu wen. Ze stond toe dat de redac tie een camera in haar auto in stalleerde, en dat bleek voor de kinderen een helse rit. Hoop Uiteindelijk zien we dat er bin nen een mum van tijd hoop gloort aan de horizon van dit schier onoplosbare probleem. Vijf minuten na de kennisma king met haar moeder, wordt het zoontje in tranen omhelsd: Ik zal het nooit meer doen." Klaar is kees, garantie tot de stu diodeur. In de eerste aflevering heeft een ander stel zware hu welijksproblemen doordat man lief tegen de zin van zijn vrouw dag en nacht met zijn gi ne, de Suzi in zijn garage do i.oo brengt. Suzi is in dit gevi K>-2 kleine, rode afstandsbed lich raceauto. „Ik wou dat ik en kinderen met afstand Di ning had. Dan kon ik ze 'elt: ten", verzucht hij, nadatsm" teld heeft hoezeer hij wo tiggevallen' door zijn kin ite als hij thuiskomt. Nee, d 'eit. lekker rustig naar zijn garage.Natuurlijk krijgt er flink van langs in de u 15i ding, en natuurlijk word *1 delijk beterschap beloofi ™ei doet ook de man die zo i ko achtig is, toen zijn vrouw i au: vroeg op welke dag ze ja hij de verjaardagsdatum unc ex-vrouw gaf. Oei. Of de 00 snelle 'shocktherapie' va Phil hem nog uit de prol kan helpen, valt zeer te l| len. Dr. Phil, maandag tot enf donderdag Yorin om 23\ door Monique Brandt schiphol - Hoe lang kan Christi ne van der Horst, de ongekroon de koningin van de nachtpro gramma's, zonder föhn? Is pre sentator Danny Rook in staat uit te dokteren hoe je middenin de jungle een vlot moet bouwen? En houdt de niet al te fijntjes ge bouwde Hagenaar Henk Bres, ondermeer bekend van Het La gerhuis, het langer dan een dag vol in de veertig graden hete oven die Maleisisch Borneo is? In juni zullen we op al die vra gen antwoord krijgen, als Yorin start met Bobo's in the Bush, een programma waarin (semi) bekende Nederlanders als San- der Janson, Sabine Koning, Ma- ri-Carmen Oudendijk en Inge Ypenburg onder leiding van presentator Matthias Scholten twee weken lang in de jungle doorbrengen. In die barre om standigheden moeten ze ook nog allerlei opdrachten uitvoe ren. Ook in deze kruising van Expe ditie Robinson en Big Brother wordt voor de in totaal 20 afle veringen van steeds dertig mi nuten natuurlijk elke zucht, elke vloek opgenomen, en worden de mindere goden weggestemd, totdat uiteindelijk twee finalis ten overblijven die het tegen el kaar opnemen. De winnaar krijgt tienduizend euro mee naar huis voor het goede doel waar hij of zij zich aan verbon den heeft. In feite is over twee weken al be kend wie de winnaar wordt, want gistermorgen vertrok het hele gezelschap vanaf Schiphol voor de langverwachte reis van twintig uur naar Azië. Volgens uitvoerend producent Jeroen Joma van Endemol zijn de ont wikkelingen aan het SARS-front niet zo verontrustend dat het project gecancelled moest wor den. Ook tropenarts Menno Swier, vast verbonden aan het programma, had niet het idee dat de reis afgeblazen moest worden. Joma: „We hebben ons steeds uitgebreid geïnformeerd, en tegen de kandidaten hebben we gezegd dat ze konden stop pen als ze het te link vonden. In Maleisië is de situatie echter be hoorlijk onder controle, geluk kig." Tien bekende Nederlanders gaan met presentatoren Mari-Carmen Oudendijk (onderste rij, tweede van rechts) en Matthias Scholten (onderste rij, uiterst rechts) op zoek naar de schat in de jungle. Foto: ANP Vandaar dat een productieploeg van twintig mensen de komen de weken in de oerwouden van Borneo rondsjokt om de gedra gingen van onze beroemdheden vast te leggen. Joma: „Het gaat in dit programma echt om de interactie tussen mensen: wie is de leider, wie legt het af, hoe wordt er overlegd over bijvoor beeld het bouwen van een vlot? We hebben die opdrachten in gebouwd om die interactie op gang te helpen. Tien beroemd heden die de hele dag op het strand hangen, dat gaat voor de kijker snel vervelen." Zelf is Joma nog nooit op Bor neo geweest. „Ik moest meteen denken aan die boeken Red mond O' Hanlon, waarin hij be schrijft dat je er nooit in de rivier moet plassen omdat je er visjes hebt die zó je pisbuis in zwem men en van binnen aan je gaan knagen. Je hebt er trouwens al lerlei dieren. We gaan naar sna ke island waar je veertig soorten slangen hebt, en naar grotten waar het stikt van de vliegende honden, een groot formaat vleermuizen. Het wordt écht zwaar!" Christine van der Horst, die, zwaar gestyled, haar net gekre gen Donna Karen-zonnebril op haar neus zet, lijkt zich nog niet bewust van de gevaren die haar wachten op Borneo. Darmpro blemen, malariamuggen, bloed zuigers, slangen: „Ik lust ze rauw." Ook Jimmy Geduld, die al een aantal malen de jungle van Suri name en van Venezuela heeft bezocht, maakt zich geen zor gen: „Ik kom bij de laatste drie", weet hij zeker. Regisseur Bart van Teijlingen brengt, net voor de vliegreis, de stemming er nog even goed in. „Jongens, ik hoop dat het jullie goed gaat, maar ook dat er wat gebeurt. Jullie hoeven niet te sterven of zo, maar Danny Rook, bijna sterven of zware diarree, dat zou mooi zijn voor het programma." den haag/anp - Het Agentschap Telecom haalde tot dusver 68 keer een radiopiraat uit de lucht in het kader van de actie 'Etherf lits'. Dat bleek gisteren op de website van het agentschap over de ac tie, die tot doel heeft etherpira ten te weren. Etherflits begon op 12 maart en duurt een jaar. Voor de actie begon, reageerden de opsporingsambtenaren al leen op klachten van mensen over de slechte radio-ontvangst van legale zenders als gevolg van een piraat. Nu gaan ze actief op zoek naar overtreders. Verband Volgens het agentschap houdt Etherflits geen verband met de nakende verdeling van commer ciële etherfrequenties. De actie zou het al eerder hebben ge pland, voordat bekend was dat de zogenoemde 'zero base-ope ratie' in juni van dit jaar zou plaatshebben. Radiopiraten zijn woedend over strenge controles en stevige boetes. Bij de eerste overtreding krijgen de zendamateurs 1100 euro boete, een tweede keer kost ze 2250 euro en dan worden hun spullen verbeurd verklas Zij zien wel een verban! komende etherverdelin; den het belachelijk datl van de dupe moeten Uit onderzoek blijkt weg de meeste radiopi noord- en oost-Nederlaf zijn. Uit protest zijn de pirati tie 'Tegenflits' begon hun site (www.ti kunnen piraten hun g< en tegenacties verzinni dag willen de piraten Haag demonstreren. 0( uur willen ze zich vei op het Malieveld en v< een route afleggen doorl De organisatoren meldi site dat ze nog een moeten hebben met [NO< meente en de politie e turn is daarom onder houd. De organisatie nodigt i sprekers uit die, volgensj radio een warm hart tol Ze zijn daarom bezig r Groenlinks' Femke Verder vragen ze SP-\* Jan Marijnissen en V Jan Oplaat. Aan deze 'j Kamerleden willen ze h ningen aanbieden. E,

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10