LEIDE Noodverkeer kan slecht bij markt komen REGIO Diac doet hartcatheterisatie nu zelf SR Leiden mag niet meer dan vijftig man binnenlaten De stilte verstoord tijdens herdenking razzia in De Kooi De Gouden Pet zoekt straatmuzikanten voor festival Leiden krijgt bezoek van zustersteden orgeldag :n rond de glandse Kerk pis op nieuwe ijshal in Leiden geslonken Entepad volgt natuur in de Leidse Hout maandag 5 mei 2003 REGIO leiden - Het Diaconessenhuis Leiden heeft een ei gen hartcatheterisatiekamer gekregen. Daarmee kan het ziekenhuis aan de Houtlaan alle onder zoeken op het gebied van hartziekten nu zelf doen. Tot nu toe moest het Diac patiënten voor hartca theterisatie naar het Rijnland Ziekenhuis in Lei derdorp zenden. Bij zo'n onderzoek wordt een ca theter in de kransslagader ingebracht om verstop pingen of vernauwingen op te sporen. Het im planteren van pacemakers gebeurt ook in de hart catheterisatiekamer. Volgens het hoofd van de pa ramedische dienst, H. Diallo, is het Diaconessen- huis 'zo'n beetje het laatste algemene ziekenhuis dat een eigen hartcatheterisatiekamer krijgt'. „Maar we zijn wel gelijk het eerste algemene zie kenhuis in Nederland met een hartcatheterisatie kamer die een digitaal systeem heeft", aldus Dial lo. „Vroeger werden van hart- en kransslagaderen röntgenfiïms gemaakt die de cardioloog vervol gens moest beoordelen. Door het digitale systeem krijgt de cardioloog de beelden van het hart direct op de monitor te zien zonder tussenkomst van in gewikkelde ontwikkeltechnieken." door Robbert Minkhorst leiden - Leiden krijgt de komen de maand en in juni bezoek uit de vijf zustersteden. De timing valt op; juist nu verantwoorde lijk wethouder M. Rabbae (Groenlinks) onder vuur ligt bij de politiek en de stedenbandor ganisaties, doen delegaties uit Oxford, Buffalo City, Torun, Jui- galpa en Krefeld de stad aan. Traditioneel wonen de burge meester van Oxford, leden van het Royal British Legion (de oudstrijders) en leden van het stedenbandcomité de Doden herdenking en de Vijf-Meivie ring bij. Uit het Poolse Torun kwam op 30 april een groep van vijftig mensen naar Leiden: mu zikanten, kunstenaars en een groep die zich sterk maakt voor vrouwenemancipatie. De mu ziekgroepen traden op in Q-bus en café De Twee Spieghels. De gemeente bood de Polen vrijdag een boottocht en een buffet aan. Zaterdag is deze delegatie weer vertrokken. Uit Buffalo City in Zuid-Afrika komen twee groepen. Van 9 tot en met 21 mei volgen drie men sen een stage, onder andere bij de GGD, die gericht is op het voorkomen en bestrijden van aids. Buffalo City is zwaar ge troffen door de ziekte. Eén van de drie personen die naar Lei den afreist is de weduwe van Steve Biko, de beroemde anti- apartheidsstrijder uit Buffalo Ci ty. Van 18 tot en met 31 mei ko men vier mensen uit Zuid-Afrika voor een stage over jeugdcrimi naliteit. Ze krijgen onder andere voorlichting op verschillende gemeentelijke afdelingen. Vier vrouwelijke raadsleden uit Juigalpa (Nicaragua) zijn op 9 mei in Leiden. Ze ontmoeten vrouwelijke collega's uit Leiden en hebben een gesprek met Rabbae, die overigens naast een nieuwe notitie over de toekomst van stedenbanden ook nog werkt aan een nota over vrou wenemancipatie. De vier uit Ni caragua gaan verdfer langs bij het ROC. Het ROC maakt plan nen om het beroepsonderwijs in Juigalpa te ondersteunen. Het Krefelder orkest van het Gymnansium am Moltkeplatz is van 27 tot en met 29 juni te gast bij het Jeugdsymfonieorkest van de streekmuziekschool. De komst van de muziekgroep is een vervolg op het bezoek dat het Leidse orkest vorig jaar aan Krefeld bracht. Op zondagmid dag treden de orkesten samen op in de Petruskerk. De Leidse gemeenteraad moet dit jaar een besluit nemen over de toekomst van de stedenban den. Een notitie daarover van Rabbae oogstte kritiek. De ste denbandcomités voelden zich zwaar tekort gedaan en vonden gehoor bij politieke partiien. Overzeese (trekkingen van achtpatsers Xander de glsonjé signeert Leidse V&D Wijkvereniging wil snel maatregelen mèente en brandweer eisen betere vlucht- en brandveiligheid ir Wilfred Simons len - Studentenvereniging l aan de Leidse Hogewoerd g tot nader order niet meer I vijftig bezoekers ontvangen, gemeente Leiden en de idvveer vinden de twee mo- lentale sociëteitspanden de Hogewoerd 106 en 108 oldoende brand- en vlucht ig. De gemeente wilde het d eerst helemaal sluiten, ir na overleg met de studen- rereniging is nu besloten tot beperkte openstelling. ;ens voorzitter Edwin de ge betekent het gemeentelij- lesluit dat SSR nu een 'lastige tegemoet gaat. Inmiddels den de andere Leidse stu- itenverenigingen de helpen hand, bijvoorbeeld door ver erruimte beschikbaar te stel- Een lijsttrekkersdebat in het er van de universitaire ver- zingen, dat deze week op SSR louden zou worden, kon >r de gemeentelijke maatre- niet doorgaan. Lange benadrukt dat er aan pand niets is veranderd, et is niet onveiliger gewor- 1, maar de regels zijn aange- erpt." Volgens de nieuwe men is een brandtrap op der niet veilig genoeg, omdat chtenden vandaar niet op tien meter afstand van het dëteitspand kunnen raken, is één van de nieuwe ge meentelijke eisen. Verder zijn de twee voordeuren van de panden 106 en 108 ongeschikt om als nooduitgang dienst te doen. Zij slaan naar binnen open, maar volgens voorschrift moeten nooddeuren naar buiten open gaan. SSR gaat nu een route in kaart brengen waarmee vluchtenden die de brandtrap nemen, snel op de vereiste vijftien meter kunnen komen. Ook is besloten om de voordeuren altijd open te laten staan als er meer dan vijf tig mensen in het pand zijn. In pandig komen er 'sluizen' met naar buiten openslaande deu ren. „De plannen voor die slui zen zijn met de brandweer over legd en goedgekeurd", aldus De Lange. „Met de bouw is al be gonnen." Het sociëteitspand van SSR werd in 1995 ook al eens onvei lig verklaard wegens het ontbre ken van voldoende vluchtwe gen. Na verkoop van het huur pand, nummer 106, werden en kele inpandige vluchtwegen ge blokkeerd. De sociëteit kon pas weer in gebruik worden geno men na terugkoop van het buurhuis en het opnieuw aan leggen van nooduitgangen. De gemeentelijke afdeling Handhaving controleert al ge ruime tijd alle horeca-instelbn- gen en studentenpanden op brand- en vluchtveiligheid. Ei genaar moeten voor hun pan- De sociëteit van SSR Leiden aan de Hogewoerd heeft geen achteruigang, omdat de panden van het Utrechtse Veer tegen de achtergevel zijn aangebouwd. Vluchten kan daardoor alleen via de voordeuren van de panden io6 en 108. Foto: Mark Lamers den een gebruiksvergunning hebben en aan alle voorschrif ten voldoen. Die strengheid is een uitvloeisel van de rampen in~~ Volendam en Enschede in 2000, waar alles op papier bleek te kloppen, terwijl met de uitvoe ring de hand werd gelicht. Het bestuur van SSR was aanvanke lijk verbaasd dat de maatregelen die tussen 1995 en '97 werden genomen, niet meer afdoende blijken. Maar De Lange erkent nu dat de gemeentelijke maatre gel weliswaar hard is, maar ook noodzakelijk. Hij verwacht dat de sociëteit 'over enkele weken' wt£er 'als vanouds' open is. De vijfde Leidse Draai- ig wordt dit jaar op zater- Io mei gehouden van 10.00 .00 uur. In de vorige vier bleef het festivalterrein tot de Hooglandse Kerk. deze lustrumeditie een deel van de binnen- [bij het festival betrokken, iet evenement doen ruim liorgels uit het hele land lie de Hooglandse kerk en mliggende wijk Pancras- [bevolken. De Leidse Draai- ig is tevens de opening seizoen voor de Hoog- Kerk. de draaiorgeldag wordt iheidenheid aan draaior- toond die nog in Neder- [aanwezig is. In de Hoog- Kerk staan zo'n 20 Leidse irgels die om beurten een ?n gehore brengen. Aan het (speelt het grote orgel van looglandse Kerk met de irgels mee. De overige 40 jrgels stellen zich als een muzikaal lint op door de jmet tussenruimte van 40 >r, zodat de orgels elkaar overstemmen. Tussen de Is komen marktkramen te p. De draaiorgeldag is gratis knkelijk. door Eric-Jan Berendsen leiden - De bereikbaarheid van de markt voor noodverkeer is nog steeds slecht. Dat conclu deert wijkvereniging Pancras- West na de brand van woens dagmiddag 23 april in de kip- pengrill van een poelier op de Vïsbrug. De brand die oversloeg naar een aangrenzende kraam, een auto en een deel van een terras, be vestigt volgens de wijkvereni ging de noodzaak van een snelle aanpak van de verbetering van de bereikbaarheid van het marktgebied voor politie, brandweer en ambulances. De uitgerukte brandweer kon een kleine twee weken geleden slechts met moeite over de wa renmarkt in de buurt van de brandhaard komen. Voorzitter J. van Meijgaarden is de traagheid van de ambtelijke molens meer dan zat, zo blijkt uit zijn brief aan waarnemend burgemeester W. Lemstra. In het schrijven vraagt Van Meij gaarden om nu echt op korte termijn maatregelen te nemen. De brand op de markt van 23 april heeft die noodzaak nog weer eens bevestigd. „Heeft de overheid niets geleerd van Vo lendam en Enschede", zo vraagt het bestuur zich af. Volgens de wijkvereniging is de slechte be reikbaarheid vooral het gevolg van ontwikkelingen op de markt zelf. „Gaandeweg zijn de markt kramen steeds verder opgescho ven richting gevels, waardoor er onvoldoende ruimte resteert voor urgentieverkeer. Hierdoor is een levensgevaarlijke situatie ontstaan." Pancras-West heeft B en W en gemeenteraad al in juli vorig jaar schriftelijk op het gevaar ge wezen. „Het heeft tot 7 oktober geduurd voordat ambtelijk op onze brief werd gereageerd, met een voorstel om over de proble matiek te komen praten. Het ge sprek dat in november plaats vond heeft geleid tot een bezoek aan de markt begin december, samen met gemeente en brand weer. Wij hebben toen geza menlijk geconstateerd dat de si tuatie onveilig was en verbete ring behoefde. Sindsdien is de situatie alleen nog maar ver slechterd. Er zijn nieuwe wagens bij gekomen waardoor de ruim te tussen marktkramen en ge vels nog verder is afgenomen. De wagens hebben namelijk lui ken aan beide kanten waardoor ze verder naar voren moeten worden geplaatst." Pancras- West acht de situatie nu niet langer aanvaardbaar en vindt dat de verbeteringen veel te lang op zich laten wachten. Een woordvoerder van de ge meente laat weten dat er 'ogen schijnlijk niets gebeurt maar dat er regelmatig overleg is tussen de partijen'. jcn aan den rijn - De kan- sop een nieuwe, grotere ijs- in Leiden of omgeving slin- jHet gemeentebestuur van streekgemeente Alphen aan J Rijn heeft namelijk de ]>p doorgehakt over de loca- faar een grote hal kan wor- jgebouwd. ambitieuze plan van een fectontwikkelaar - de hal jt kunnen concurreren met jlf in Heerenveen - krijgt een kans aan de westkant van Al phen. Na maanden treuzelen heeft het Alphense stadsbestuur een be sluit genomen over de plek van de nieuwe ijshal, die volgens de planning ruim 36 miljoen euro gaat kosten. Het geesteskind van initiatiefnemer Jan Gijsman krijgt als het aan burgemeester en wethouders ligt een plek op het bedrijventerrein Hoorn- West. De ijshal wordt daar de 'buur man' van het distributiecentrum van Hoogvliet. Een geplande halte van de sneltram Rijn Gou we Lijn ligt in de buurt. WD-wethouder Wienbelt uit Al phen: „Als je de hele procedure opstart met een verkorte ver gunningsprocedure, kun je een jaar later gaan bouwen. En dan staat de hal er in 2006." De raad beslist in mei over het college voorstel. In de Leidse Hout is tot net 18 mei een lentepad te Aan de hand van een el met natuurverhalen en chten kunnen de vogels emen in de Leidse Hout ontdekt. Hoewel het I speciaal voor kinderen van 6, 7 en 8 van de Basis- ol is uitgezet, is het ook anderen een leuke erva ring. De route wordt aangege ven met houten palen met een gekleurde band. Het natuurpad is te lopen als het activiteiten centrum Het Koetshuis is ge opend: elke zondag van 14.00 tot 16.00 uur en elke woensdag van 13.00 tot 16.30 uur en als de vlag uithangt. Omdat de spullen van het lentepad ook weer terug moeten naar het Koetshuis, kan op zondag tussen 14.00 en 14.30 uur aan het natuurpad worden begonnen en op woensdag tus sen 13.00 en 15.00 uur. Het Koetshuis is gelegen aan de Groene Maredijk. Parkeren kan op het UVS-terrein aan de Oegstgeesterweg. Via het dam metje aan de achterzijde van het parkeerterrein wijzen bordjes de weg naar Het Koetshuis. Vier leerlingen van basisschool de Viersprong dragen tijdens de herdenking van de razzia in De Kooi het gedicht 'Tot de doden' voor. Foto: Taco van der Eb door Roelf Reinders leiden - Dodenherdenking bij het oorlogsmonument in De Kooi op zondagmiddag 4 mei 2003. Dat is een brommertje met twee jongens dat tijdens de kranslegging met veel lawaai langsrijdt, streng nagekeken door de wijkagent - en je ziet hem denken: die spreek ik mor gen nog wel. Dat zijn meisjes die bloemen uit de perkjes plukken als de burge meester z'n praatje houdt. En dat zijn tijdens de twee mi nuten stilte twee uitgelaten buurtgenotes die op nog geen tien meter afstand met de neu zen tegen elkaar van dezelfde mars eten, terwijl een schater lach uit een openstaande deur schalt. Maar de herdenking van de raz zia in De Kooi in de nacht van 15 op 16 mei 1944 zijn ook tra nen van verdriet bij het leggen van de krans; vier leerlingen van basisschool de Viersprong die het gedicht 'Tot de doden' voor lezen; van emoties even niet in staat zijn na te vertellen dat je erbij was, die nacht, bij de groep die is opgepakt en dat je lange tijd in Duitsland gevangen hebt gezeten. En dat is ook het meisje dat na afloop een straatje ver derop tegen haar vriendjes roept dat ze net bij de dodenherden king is geweest. Elk jaar op 4 mei herdenkt De Kooi de buurtgenoten die in de Tweede Wereldoorlog zijn om gekomen, onder wie 22 mensen die tijdens de mei-razzia zijn opgepakt. Dat waren familiele den en huisgenoten van de ver zetsmensen die het eigenlijke doelwit van de Sicherheitspoli- zei waren. De leden van de Raad van Verzet waren verraden. Maar ze ontkwamen, Leidse po litieagenten waarschuwden op tijd. De Sicherheitspolitie nam daarop 29 familieleden en huis genoten mee. Zeven daarvan keerden terug, de rest kwam om. Sommige slachtoffers werkten bij woningbouwvereniging De Eendracht, die later opging in de organisator van de jaarlijkse herdenking: de coöperatie Zijl en Vliet. Voorzitter A, de Jong beloofde dat de komende fusie tussen zijn organisatie en De Sleutels niet het einde betekent van de herdenkingen in De Kooi. „Zolang er behoefte is aan de herdenking, gaan we ermee door", lichtte De Jong toe. „Al is dat honderd jaar." Hij verklaarde te overwegen om de Leidse wijk beter te info meren over het monument op de hoek van de Parkstraat en de Atjehstraat. „In De Kooi zit een verloop van vijf tot tien procent per jaar. Dat betekent veel nieu we bewoners in de wijk over een aantal jaren gezien. Ik vind dat die ook moeten snappen waar om dat monument hier staat. Niet dat er duizend mensen moeten komen tijdens de her denking. Maar het is wel belang rijk dat iedereen die hier woont, weet dat het monument hier niet voor niks staat." Onmiddellijk na afloop van de plechtigheid loopt een man op de vrouwen af die zo luidruchtig plezier maakten tijdens de plechtigheid. Of dat niet anders had gekund. „Hoezo? Wij zitten hier toch al tijd? En doen altijd zo." De man legt kort iets uit „Denk daar maar eens over na." Een uur na de herdenking is het monument weer wat het de rest van het jaar op warme dagen is: een hang plek voor kinderen. Dat is nu even een hele vrolijke, met al die bloemen eromheen. leiden - De Gouden Pet, het landelijk bekende concours voor straatmuzikan ten, vindt dit jaar op zondag 6 juli in Leiden plaats. Het is de 17e editie van het festival. De organisatie is voor de tweede keer in handen van de Stichting Muziekfestivals Leiden. Iedere straat muzikant die in een leuke ambiance wil deelnemen, kan zich aanmelden door te bellen met 071-5665607. Inschrijving is mogelijk tot en met 14 juni. Het Gouden Pet Festival is inmiddels wijd en zijd bekend als het leukste en gezelligste concours voor straatmuzi kanten van Nederland. Eén keer per jaar wordt op iedere straathoek van Lei den gemusiceerd. Koren, close harmo ny groepen, folkzangers met een gitaar, smartlapzangers begeleid door accor deon, rijp en groen talent laten zich ho ren aan een enthousiast publiek. Aan het eind van de dag treden zes finalis ten - uitverkoren door een deskundige jury - op het Stadhuisplein voor het voetlicht, waarna jury en publiek bepa len wie de winnaar van de Gouden Pet is. Naast de Gouden Pet is er rond het weekeinde van 5 en 6 juli nog veel meer te doen in Leiden in het kader van het Zomerfestival. Donderdagavond 3 juli is de Peurbakkentocht, gevolgd door een optreden van The Shoes op het Stad huisplein. Vrijdagavond 4 juli wordt op een waterpodium bij de Waag het Ener- giq Avondspektakel gehouden met het Eurokoor van 200 zangers en zangeres sen en de Hans Dubbelaar Big Band. Zaterdag 5 juli zijn er de drakenbootra- ces langs de Apothekersdijk. Van don derdag tot en met zondag is op de Ga- renmarkt het Culinair Festival. Daar naast is er kermis op de Beestenmarkt en een warenmarkt in de binnenstad.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9