Boonstra vermoedt hetze Justitie '°,ntlf™:ek m:rkcn m* ECONOMIE Unilever speelt rol bij kinderarbeid in India Veiligheid Nederlandse hotels ter discussie Superbelegger Buffett ageert tegen 'graaicultuu schadelijke stoffen traap Herstelwerk wijnboeren 'Platenbazi saboteren downloaden Robin Bravenboer(35 geeft horecabestaan of- Poeliers merken angst voor kip alphen aan den run - De vo- gelpest veroorzaakt angst voor pluimveevlees bij consumen ten. Volgens de Nederlandse Bond van Poeliers en Wildhan- delaren (NBPW) is de omzet in de 500 poelierszaken de afgelo pen tijd met 25 procent ge daald. zo blijkt uit een enquête van de bond. „Vooral in de Randstad is het consumenten vertrouwen diep gedaald", al dus secretaris De Jong. „Daar wonen veel allochtonen en die weten niet goed wat ze met de berichten aanmoeten." De Jong denkt dat voor supermarkten hetzelfde geldt. Hij benadrukt dat er niets mis is met het pluimveevlees. Banen sneller weg bij Tree of Life Amstelveen - De Amerikaanse groothandelsdochter Tree of Li fe van het voedingsmiddelen concern Wessanen schrapt in één keer 300 banen. Het bedrijf was grotendeels verantwoorde lijk voor enkele winstwaarschu wingen van Wessanen. De aan gekondigde reorganisatie wordt nu versneld doorgevoerd, aldus Wessanen vanochtend. Eerder kondigde Tree of Life aan 400 banen te saneren over een lan gere periode. Verder werden vorig jaar nog eens 400 banen extra geschrapt. Tree of Life heeft een jaaromzet van 2 mil jard euro en is marktleider in distributie van natuurvoeding in de VS en Canada. KLM: Azië kwart minder passagiers Amstelveen - De luchtvaart maatschappij KLM heeft in april 24 procent minder passa giers naar het Verre Oosten ver voerd. De onderneming lijdt onder de onrust over de be smettelijke ziekte SARS en heeft daardoor vorige maand al een- tiende van de vluchten naar Aziatische bestemmingen ge schrapt. In totaal nam het aan tal passagiers met 7 procent af. Tevens voerde het bedrijf 8 pro cent minder vluchten uit. De vliegtuigen waren doorgaans voor circa driekwart bezet, zo maakte de KLM vanochtend bekend. De beladingsgraad van vracht daalde in apnl met 1,1 procent en kwam uit op 70,9 procent Prijs benzine en diesel omlaag den haag - Marktleider Shell heeft zaterdag zijn adviesprij zen voor autobrandstoffen ver laagd. Zo zijn Euro ongelood en Super Plus een eurocent goed koper geworden. Aan de pomp kan voor een liter van deze ben zinesoorten nu respectievelijk 1,13 euro en 1,19 euro worden betaald. Shell verlaagde ook de adviesprijs voor diesel naar 75 eurocent, eind april lag de prijs nog op 80,9 eurocent Vivendi verkoopt themaparken new york - De Amerikaanse Blackstone Group is in onder handeling met het Franse me- diaconglomeraat Vivendi Uni versal over de overname van zijn themaparken. De investe ringsmaatschappij zou er 1,5 miljard dollar voor willen neer leggen. Blackstone kocht drie jaar geleden voor 275 miljoen dollar al een 50 procentsbelang in de Universal Studio Escape, de twee themaparken en het amusementscomplex in Orlan do (Florida). Ze zouden nu ook de andere 50 procent willen ko pen evenals Vivendi's Universal Studios in Hollywood en min derheidsbelangen in themapar ken in Spanje en Japan. Vivendi wil af van de gehele amuse mentsdivisie. Gedragscode voor sms-diensten rond Amsterdam - Telecombedrijven vermelden in reclame over sms-diensten voortaan duide lijk en ondubbelzinnig het tota le tarief. Dat is één van de af spraken die de branche heeft gemaakt met de OPTA, de Con sumentenbond en de Stichting de Ombudsman. Vijf aanbie ders publiceren op hun inter netsite een overzicht van alle sms-diensten met informatie over tarieven. Er komt een helpdesk en ook het aan- en af melden van een abonnement wordt simpeler. Winstexplosie ChevronTexaco washinton - Het Amerikaanse olieconcern ChevronTexaco heeft zijn nettowinst in de eer ste drie maanden zien uitko men op 1,92 miljard dollar. Dat is bijna driemaal meer dan de 725 miljoen dollar uit de eerste drie maanden van vorig jaar. Hoge olie- en gasprijzen, als mede betere resultaten in de raffinage, hebben de winst op gestuwd. De omzet nam toe van 20,85 tot 30,65 miljard dol lar. i maandag 5 mei 2oo3 Warren Buffett afgelopen zaterdag in gesprek met de pers op de aandeelhoudersvergadering in Omaha. Foto: AP/Dave Weaver den haag/gpd - De Amerikaanse super- belegger en op één na rijkste man op aar de, Warren Buffett, probeert een protest te organiseren tegen té hoge beloningen voor topmensen van beursgenoteerde bedrijven. Op de aandeelhoudersvergadering van zijn beleggingsbedrijf Berkshire Hatha way, riep hij dit weekeinde andere inves teerders op om te protesteren tegen de scheefgroei in de inkomens. Buffett denkt dat sommige bestuurders totaal niet betrokken zijn bij het bedrijf waar zij leiding aan geven. „Ze willen al leen maar zoveel mogelijk verdienen. Daardoor zijn er in de afgelopen vijf jaar meer bestuurders overbetaald dan in de honderd jaar daarvoor," aldus Buffett op de bijeenkomst. Het gevolg hiervan is dat er een te groot verschil is ontstaan tussen de beloning van de top van het bedrijf en de gewone werknemers. Maar daardoor zit er ook ruis in de ver standhouding tussen bestuurders en be leggers, terwijl de laatste uiteindelijk toch voor het kapitaal van de onderneming zorgen. De inmiddels 72-jarige Buffett roert zich de laatste jaren vaker over de inhalige mentaliteit van de bestuurders van be drijven. Buffet geeft zelf het goede voor beeld met een bescheiden jaarsalaris van 100.000 dollar. Zijn totale inkomen in 2002 bedroeg 3 ton. Buffett heeft een sa laris ook niet echt nodig. Zijn vermogen, vergaard met beleggingen in de afgelo pen decennia bedraagt ongeveer 30 mil jard dollar. Alleen Bill Gates van Micro soft is rijker. Voor zijn karige salaris maakt hij zijn eigen aandeelhouders wel zeer tevreden. Berkshire Hathaway boekte in het eerste kwartaal van dit jaar een bedrijfsresultaat van 1,7 miljard dollar, een verdubbeling ten opzichte van het eerste kwartaal van 2002. Eerder maakte Berkshire bekend dat de winst per aandeel over 2002 436 procent is gestegen tot 2.795 dolla ren Buffett heeft veel echte bei raars onder zijn aandeelhoudei wordt ook wel het 'orakel van C (hoofdstad van de Amerikaanse su braska waar Berkshire Hathaway vestigd) genoemd vanwege de goe pak van zijn investeringen en spraken over de economie. Zijn vc gen van het eerste uur hebben ve verdiend aan zijn beleggingen. I vestering in Berkshire Hathawa 10.000 dollar in 1965 zou nu 50 i dollar opleveren. Bekend zijn Buffets investeringen lette, American Express en Coca G den haag/gpd - De van aande lenhandel met voorkennis vrijge sproken Cor Boonstra denkt dat doelbewust is geprobeerd zijn imago te besmeuren en zijn rechtszaak te beïnvloeden. Vol gens de oud-Philips topman is meerdere keren tijdens onder zoek naar zijn beleggingen in En- demol 'op zorgvuldige wijze be wijslast naar de media gelekt'. Daardoor bleef de zaak de aan dacht trekken en ontstond het idee dat Boonstra een 'graaier* was. Boonstra wil niet zeggen wie hij concreet verdenkt van de lekka ge. Hij noemt geen namen maar veronderstelt dat het lek moet zitten bij het openbaar ministe rie (OM), bij beurstoezichthou der AFM of bij de Economische Controle Dienst, alle drie be trokken in het onderzoek. Ook het tijdstip waarop het on derzoek werd bekendgemaakt, steunt Boonstra in zijn gedachte over een hetze tegen hem. Het OM kwam met de zaak naar buiten op de dag van zijn af scheidsfeest als directievoorzit ter van Philips. Alle aandacht was die dag al op hem gericht. Honderden vrienden, collega bestuurders en bekende Neder landers werden daardoor ge trakteerd op een volgens Boon stra 'afschuwelijke avond'. Het OM reageert verbolgen op de suggesties van Boonstra. „Wat een onzin, wij lekken geen informatie naar de media. Dit is een slag in de lucht", reageert een woordvoerder. De AFM zegt geen commentaar te willen ge ven. Een woordvoerder van AFM wijst erop dat de autoriteit een strikte geheimhoudings plicht heeft. Boonstra werd afgelopen vrijdag vrijgesproken van handel met voorkennis bij de aankoop van aandelen Endemol in 2000. Wel kreeg hij een boete van 135.000 euro voor het verzwijgen van transacties in aandelen Ahold, toen hij daar commissaris was. Gisteren, na z'n optreden in tv- programma Buitenhof nam hij héél kort de tijd om deze krant te woord te staan. „Eigenlijk wil ik geen interviews meer geven, dat vestigt overdreven de aan dacht," zegt Boonstra. Dat hij toch in Buitenhof optrad, aan NRC Handelsblad een interview gaf en telefonisch reageerde in Barend Van Dorp, heeft te maken met de 'enorme berg ne gatieve publiciteit', zegt hij zelf. „Na twee jaar was het nodig daarin wat evenwicht aan te brengen." Waarom meet Boonstra zijn Cor Boonstra: „Evenwicht aan brengen". Foto: ANP/Toussaint Kluiters 'overwinning' nu al breed uit in de publiciteit? „Ik heb ervaren wat ik heb ervaren, ik ben vrijge sproken in de Endemol-zaak," zegt hij. Inmiddels heeft hij commissariaten bij onder meer Ahold, ABN Amro en Sara Lee moeten neerleggen. Zakelijke en persoonlijke vrienden keerden hem de mg toe. Daarna kreeg hij zeeën van tijd en moest zijn leven noodgedwongen een an dere invulling geven. Nu hij is vrijgesproken kan hij zijn oude wereld weer opzoe ken. Gaat hij dat ook doen? „Nee," zegt Boonstra beslist, „Ik heb nu andere waarden in het leven leren kennen." Dan kapt hij plotseling het gesprek af. „Nu is het lang genoeg geweest, ik had me al voorgenomen niets te zeggen," zegt hij en weg is hij, om te lunchen met de redactie van Buitenhof. Zijn echtgenote Hansje, met wie hij na de schei ding weer is hertrouwd, en een goede vriend vergezellen hem. den haag/anp - Regels over werken met schadelijke stoffen moeten veel sneller worden vastgesteld volgens de Sociaal- Economische Raad (SER). Nu duurt het vaak een jaar of acht voordat duidelijk is hoe op de werkvloer met een bepaalde stof moet worden omgegaan. Dit moet zeker tweemaal zo snel kunnen, vindt de SER-commis- sie Arbeidsomstandigheden. De mate waarin werknemers in Nederland mogen blootstaan aan stoffen op de werkplek wordt in wettelijke grenswaar den vastgesteld. Deze zogeheten mac's worden door drie instan ties onderzocht en vastgesteld: de Gezondheidsraad, de SER en het ministerie van sociale zaken. „Het werkprogramma is eigen lijk te omvangrijk en niet meer realistisch te noemen, waardoor er geen overzicht meer is", al- da dus een woordvoerder v SER. In de loop der tijd is door volgens de commiss lijst met stoffen op het we gramma komen te staan, van onduidelijk is of dezt P behandeling zijn genomf niet. De SER-zegsman benadn het niet om stoffen gaat d 1S direct gevaar voor de goj heid van werknemers zoals asbest. „Voor dat stoffen geldt veelal een al aJ verbod. Hier gaat het om di waar mensen wel aan bli'fj1 steld kunnen worden, ma b' zoveel in de industrie w 'a gebruikt dat er afspraken ie zijn over de omstandighf e stelde hij. De commissie15 ervoor de bestaande lijst R korten en minder stoffen t 'e in behandeling te nemen. a' Omzetgroei bij supermarkten valt wat tegen amsterdam/anp - De omzet van supermarkten was de eerste vier maanden dit jaar veel lager dan verwacht. Volgens marktonderzoeks bureau GfK bedroeg de toe name maar 2,2 procent. GfK-directeur Holla noemt deze groei 'matig' en wijt de tegenvaller vooral aan de la te Pasen en de felle concur rentie in de branche. Volgens Holla zijn vooral vlees, aardappelen, groen ten en fruit goedkoper ge worden. „Rundergehakt is bijvoorbeeld continu wel ergens in de aanbieding." Vooral door de concurren tieslag in de versproducten (drie halen, twee betalen) is het eindbedrag op de ge middelde kassabon ten op zichte vorig jaar teruggelo pen van 20,49 euro naar 20,30 euro. Alleen omdat mensen vaker naar de su permarkt zijn gegaan, was er toch sprake van een lich te omzetstijging. De GfK-directeur heeft zijn omzetverwachtingen voor 2003 bijgesteld. „Ik denk niet dat we de voorspelde 3,7 procent groei meema ken. De omzet zal hooguit 3,3 procent stijgen. Boven dien is twijfelachtig of de supermarkten dit jaar de magische grens van 25 mil jard euro omzet zullen doorbreken", aldus Holla. H segnitz - Voor veel wijnboeren is de tijd aangebroken om hun wijngaarden weer op orde te brengen voor de komende oogst. Zoals in de Zuid-Duitse regio rondom Segnitz. Daar lo pen de boeren de kilometerslangs draden met groeiende ranken af. Ze zijn op zoek naar beschadigde of dode druivenstruiken en vervangen die voor nieuwe. Foto: EPA/Karel-Josef Hildenbrand den haag/gpd - Platenf schappijen geven steun a drijven die software ontwil om via internet computers boteren. Dat stelt de Amerikaanse The New York Times. De schappijen willen zo kiEN optreden tegen de zeer leiDP ge, maar illegale handel in pieën van hun muziek op net. Al jaren vechten de platenl schappijen een vaak hoj'P strijd tegen bedrijfjes die m3' aanbieden. De handel in i|8e muziekkopieën kostte de tenindustrie naar eigen z in 2002 vier miljard dollar.! tage zou daaraan een kunnen maken. Om de aanbieders van il kopieën en hun klanten te treren hebben de softwaï kers verschillende mogel den, Ze kunnen bijvoorbeeld di pagina's van aanbieders voeren met documenten ken op muziekdocumenti dat de pagina voor klantei onbereikbaar wordt. Ook mogelijk de intemetvei van klanten zo traag te dat het binnenhalen van ondoenlijk wordt. The New York Times zijn verhaal op producent* software. De platenmaatschappijen ue piaieiimaaisiiiappijenvjn niet praten over de steun geven. 'VJ rotterdam/anp - Het was- en voedingsmiddelenconcern Uni lever wordt door een aantal or ganisaties beschuldigd van me dewerking aan kinderarbeid. Het gaat om ruim 20.000 kinde ren, voornamelijk meisjes, van 6 tot 14 jaar in de Indiase deel staat Andra Pradesh. Zij verrich ten zware en langdurige arbeid bij boeren die katoenzaden pro duceren voor Paras Extra Growth Seed, waarin de Unile- ver-dochter Hindustan Lever een belang heeft van 26 procent. Dit beweert Gerard Oonk, coör dinator van de Landelijke India Werkgroep. Hij heeft zaterdag bevestigd een brief te hebben gestuurd naar topman Burg mans om de kwestie te bespre ken. Unilever erkent de wantoe standen. „Met die situatie in An dra Pradesh zijn we niet geluk kig", aldus een woordvoerster van de Brits-Nederlandse multi national. Ze zegt dat het con cern initiatieven wil ontwikkelen die zo snel mogelijk een einde moeten maken aan kinderar beid. De oproep van de Lande lijke India Werkgroep wordt on dersteund door Amnesty Inter national, FNV, Novib en de In diase MV Foundation. Volgens Oonk is het van groot belang dat Paras Extra Growth Seed de boeren meer gaat betalen voor katoenzaden, zodat volwasse nen de plaats van de kinderen kunnen innemen. Hij zei de kwestie vorig jaar februari al aan de kaak te hebben gesteld. „On danks toezeggingen is er daarna niets gebeurd." De woordvoer ster van Unilever wijt dit onder meer aan het feit dat het con cern het in het betreffende be drijf niet voor het zeggen heeft. In Andra Pradesh zijn er volgens MV Foundation miljoenen kin deren die werken in plaats van naar school gaan. Alleen al de katoenproductie telt ruim 250.000 kinderen. Alle zaken verkocht aan personeel O rotterdam/anp - De veiligheid in de ho tels in Nederland laat nog wel wat te wen sen over. Zo heeft een kwart van de hotels geen calamiteitenplannen en doet een op de vijf niets aan onderzoek naar legionella. Dit is gebleken uit onderzoek van de bran- chegroep Horeca, Recreatie Cultuur van accountants- en consultancybureau Deloit- te Touche en het vakblad voor het hotel wezen Hospitality Management. De onderzoekers constateren dat nogal wat hoteliers een loopje nemen met de f veiligheid van hun gasten. ZM wordt nooit geoefend bij 45 procent van de ho tels die wel een calamiteitenplan hebben. Dat betekent dat in totaal meer dan de helft van alle hotels in Nederland niet is voorbereid op bijvoorbeeld brand. „Personeel moet kunnen anticiperen op mogelijke calamiteiten. Dan nog blijkt in de realiteit dat de situatie anders is dan voorzien. Maar minimaal eenmaal per jaar oefenen, is wel het minste", citeren de onderzoekers Mark Tamsma, horeca- adviseur bij Deloitte Touche. Een eenduidige verklaring voor het ge brek aan naleving van de regels geven de onderzoekers niet. „Misschien is het te duur. Voor liefst eenderde kost het nale ven van striktere regels meer dan 15 pro cent van de omzetf" Uitgever Sprakel van Hospitality Management constateert dat vooral het woud van regels de hotelhou ders parten speelt. „Er zijn zoveel ver schillende en soms tegenstrijdige richtlij- pen. Dat is moeilijk bij te houden." Volgens directeur Claes van Koninklijke Horeca Nederland (KHN), is het onder zoek allesbehalve wetenschappelijk. „Het is een belrondje geweest", doet de KHN- directeur de steekproef af waaraan 100 van de 2400 hotelhouders hebben mee gedaan. Hij meent bovendien dat de uitkomsten juist wijzen op zorgvuldigheid.Als 25 procent geen calamiteitenplan heeft, be tekent dit dat driekwart het wel heeft. Als 20 procent niet controleert op legionella- infectie, doet 80 procent het dus wel." Volgens Claes zijn de onduidelijke crite ria waaraan hotels moeten voldoen het grootste probleem. „Wanneer is een ho tel veilig of niet. De regels zijn per ge meente en per grootte van instelling of bedrijf verschillend. Daarnaast is er nog geen formele, algemene wetgeving voor legionella-onderzoek. Dus er wordt ge wacht met investeren." Claes wil zijn hand in het vuur steken voor de veiligheid van de hotels in Ne derland. „Die hanteren strikte normen. Dat durf ik te stellen op basis van mijn ervaring en kennis over hoe hotelhou ders met deze materie omgaan. Veilig heid is een basisconditie in onze bran che. Een gast die zich niet veilig voelt, kopit niet." rotterdam/gpd - Op zijn 35ste vindt de Rotterdamse horeca- man Robin Bravenboer het wel letjes. Hij heeft al zijn zaken ver kocht en gaat zijn horizon ver leggen. Al wil hij nog niet ver klappen op welk terrein. Afgelo pen weekeinde was hij in Barce lona om zijn personeel van het Spaanse 'filiaal' van zijn succes volle Baja Beachclub op de hoogte te brengen. Hoeveel horecagelegenheden heeft geëxploiteerd weet hij niet precies: „Een stuk of twaalf? Veertien misschien? Bravenboer was er vroeg bij. Op zijn 17de begon hij zijn eerste café in Hil- legersberg nadat zijn moeder de benodigde handtekening had gezet. De Rotterdammer bouw de een waar imperium op. Met als grootste succesnummer de Baja Beachclub, de discotheek waar strand, cocktails en schaars gekleed personeel de sfeer bepalen. „Negen jaar gele den is het met de Baja voor mij eigenlijk allemaal begonnen. Toen is het heel groot gewor den," zegt hij. Daarna kwam het succes van de Crazy Piano's. Een zaak naar Amerikaans vqpj-- vfran beeld, waar pianisten vt nummers spelen en het pu het refrein meezingt. Dan was er nog 'de kleine I ooit camavalscafé De Feestj,; dat weer even gemakkelijk ging in The Bar. De laatste vooral succesvol ten tijde v het gelijknamige reality-pri gramma van Yorin dat er v opgenomen. Avond aan av streden twee teams tegen om het best draaiende cal Maar toen de tv-strijd gesti was, was het snel gedaan n The Bar. Hij heeft er naar v luidt een aardige cent aan gehouden en begon gewoo weer wat nieuws: In Bed. Nu is het afgelopen voor Bi venboer. Niet voor zijn cafl „Die heb ik allemaal verkot aan de mensen die mijn zal hebben grootgemaakt: mijl gen medewerkers. Op hen draaiden de zaken de afgeltf tijd. Zij zetten de formule voort." Zijn personeel was echt verrast toen Bravenbo hen vertelde dat hij ermee „Ze hadden verwacht dat il veel eerder zou hebben ge daan." ld' d ar i Et Jcht

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8