Vredesmacht Irak kan snel aan het werk 1 BUITENLAND Powell waarschuwt Damascus opnieuv Engelse 'martelaars verrasten Israël Angst voor ziekte maakt van bruisend Peking slaapstad 'SARS-vrij' India maakt gebruik van crisis Chim China meldt weer negen sterfgevallen door SARS Wachten op populaire paus Pyongyang wacht op antwoord VS seoul - Noord-Korea heeft de VS opgeroepen te antwoorden op het nog altijd onbekende 'stoutmoedige voorstel' dat Py ongyang vorige maand deed tij dens het overleg over het nucle aire conflict tussen de landen in de Chinese hoofdstad Peking. Het stalinistische land zegt nog steeds niets te hebben gehoord van Washington, zo meldde het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. „Tenzij de VS eerlijk reageren op ons stoutmoedige voorstel, zullen zij verantwoor delijk worden gehouden voor het verslechteren van de situa tie". aldus de Noord-Koreaanse krant Rodong Sinmun. Pakistan nodigt premier India uit Islamabad - De Indiase premier Vajpayee heeft zaterdag een formele uitnodiging ontvangen van zijn Pakistaanse collega Jamali om naar Islamabad te komen. De uitnodiging volgt op een telefoontje tussen de rege ringsleiders, en de mededeling van Vajpayee dat de diploma tieke betrekkingen tussen India en Pakistan volledig worden hersteld. Amerika bemoeit zich intensief met de toenadering. Minister van buitenlandse za ken Powell belde de afgelopen dagen met de regeringen van de rivaliserende kernmachten. Britse oppas mag niet meer slaan londen - Britten mogen niet langer een klap uitdelen aan een kind dat aan hun zorgen is toevertrouwd. Ook roken in aanwezigheid van de kinderen wordt verboden. De regels gel den niet voor de ouders, zo meldt de BBC. De nieuwe regels zijn bedoeld voor de 70.000 of ficiële oppassen in Groot-Brit- tannië die kinderen jonger dan 8 jaar onder hun hoede heb ben. Schriftelijke toestemming van de ouders om af en toe een corrigerende tik uit te delen is daarmee ongeldig geworden. Al-Sahhaf gaf pas na val Bagdad op londen - Terwijl Amerikaanse militairen de Iraakse hoofdstad Bagdad innamen, dwong de Saddam Hussein-getrouwe mi nister van informatie al-Sahhaf het personeel van de radio in Bagdad staatspropaganda te blijven uitzenden. Dat meldde The Sunday Telegraph gisteren. Zelfs nadat het standbeeld van Saddam op 9 april omver was gehaald, weigerde al-Sahhaf te beseffen dat het spel uit was. Met het strijdlawaai op de ach tergrond zei hij dat 'alles nor maal' was. Pas op 10 april, toen het wapengekletter wel héél dichtbij kwam, haastte ook de minister zich om weg te komen. Tommy Franks terug in de VS Washington, - De Amerikaanse generaal Tommy Franks, die het bevel voerde over de troe pen in Irak, is teruggekeerd naar de VS. Vrijdag vertrok Franks uit Qatar, waar hij sinds begin maart zijn werk als bevel hebber uitvoerde. Franks heeft veel lof gekregen voor zijn oor logsplan, dat leidde tot een snelle uitschakeling van de Iraakse tegenstand, waarbij be trekkelijk weinig Amerikaanse militairen omkwamen. De ge neraal wil zijn functie eind van de zomer neerleggen. Mogelijk gaat hij in op een aanbod van minister van defensie Rumsfeld om stafchef te worden. Instorten flat in Cairo eist levens cairo - In de Egyptische hoofd stad Cairo is zaterdagavond een flatgebouw van zes verdiepin gen ingestort. Er zijn inmiddels zeven lichamen geborgen. Twee mensen zijn levend onder het puin vandaan gehaald en tien bewoners worden nog ver mist. In het gebouw woonden zo'n vijftig mensen. Twee aan grenzende gebouwen zijn ont ruimd omdat ze ook dreigen in te storten. Het rampgebouw was in 1946 gebouwd en on langs gerestaureerd. Volgens de politie is dat niet volgens de veiligheidsnormen gebeurd. Dergelijke ongelukken komen in Egypte vaak voor. Zeker 22 doden door tornado's VS kansas city - Een serie torna do's heeft in de Amerikaanse staten Kansas en Missouri gis teren aan minstens 22 mensen het leven gekost. In het zuid westen van Missouri kwamen zeker twaalf mensen om toen een tornado door het gebied raasde. Het centrum van Pierce City werd vrijwel weggevaagd. In de buurstaat Tennessee viel één dode. In Kansas meldden de autoriteiten vijf doden door toedoen van tornado's. Gouver neur Kathleen Sebelius riep ze ven districten in haar staat tot rampgebied uit. washington/anp-rtr-dpa-afp - De Verenigde Staten willen mo gelijk nog eind deze maand een 'internationale stabilisatiemacht' inzetten in Irak. Dit vredesleger zal volgens Amerikaanse media alleen bestaan uit circa tien leden van de 'coalitie van bereidwilli- gen', waaronder Nederland. Die coalitie bestaat volgens het Witte Huis uit 49 landen, die militaire en/of politieke steun geven aan de operatie in Irak. De militairen zullen aan de slag gaan in een van de drie militaire zones die de VS in Irak gaan in stellen. Die zones staan onder leiding van de VS, Groot-Brit- tannië of Polen. Dat laatste land leverde ongeveer 200 militairen voor de oorlog in Irak, en wordt daarvoor nu rijkelijk beloond. Voor de Nederlanders is een plaats voorzien bij de Britten in zuidelijk Irak. Nederland is volgens Den Haag inderdaad in principe bereid troepen te leveren voor de vei ligheidsmacht, maar onder meer de financiering is nog niet rond. Overigens moet eerst dui delijk zijn welke bijdrage van Nederland wordt verlangd. Vol gens minister De Hoop Scheffer (buitenlandse zaken) is daar nog niets over besloten. Berichten over een Nederlands contingent van zeshonderd militairen zei den hem niets. De minister verwacht wel bin nen een of twee weken duide lijkheid over een VN-resolutie, die het sturen van de veilig heidsmacht dekt. Hij is zo optimistisch op basis van gesprekken afgelopen week in Washington met president Bush' veiligheidsadviseur Rice en met zijn Britse collega Straw, die hij dit weekeinde in Grieken land trof. Volgens onder meer The Was hington Post zien de VS voorals nog echter helemaal geen reden voor een VN-mandaat die de stabilisatiemacht goedkeurt. Volgens minister Rumsfeld van defensie is dat ook niet nodig. Tegenstanders van de oorlog, zoals Frankrijk, Duitsland en Rusland, spelen ook al geen rol in de troepenmacht Volgens commentatoren is Was hington er echter alles aan gele gen om zo snel mogelijk meer landen bij het proces van we deropbouw in Irak te betrekken. Dat moet de kritiek op het nage noeg uitsluiten van de VN doen verstommen. Bovendien zijn de Amerikanen niet zo blij met de aanhoudende kritiek van veel Irakezen, die de VS er van be tichten een bezettingsmacht te zijn die uit is op blijvende in vloed in de regio en op de olie rijkdom van Irak. Het aantreden van het multina tionale contingent gaat gepaard met de terugtrekking van tien duizenden Amerikanen. Dat kan riskant zijn. In grote delen van Irak is chaos nog altijd troef en er is evenmin sprake van een nieuw civiel bestuur. '1 washington/afp - Syrië moet rekening houden met de gevol gen als het van kwade wil blijkt ten aanzien van het Israëlisch- Palestijnse vredesproces en Irak. Daarvoor heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Powell gisteren opnieuw ge waarschuwd. Voor CBS-tv zei Powell dat hij de Syrische leiders heeft ge vraagd rekening te houden met de 'nieuwe situatie' in het Mid den-Oosten, die is ontstaan door de val van Saddam Hus sein. Hij zei bij president Bashar al-Assad vooral te hebben aan gedrongen op afsluiting van de grens tussen Syrië en Irak, en sluiting van kantoren van radi cale pro-Palestijnse organisaties. Powell gaf aan geen genoegen te zullen nemen met verzekerin gen. „Wat telt, zijn de daden", aldus de Amerikaanse bewinds man. Hij maakte duidelijk dat het Amerikaanse Congres voor sancties tegen Syrië kan stem men, waarop een aantal— mentsleden al heeft aangj gen. Nieuwe sancties zij gens Powell al lang mogeL gens de antiterreurwet diC" hebben ingevoerd na de 1 gen van 11 september 200 De Israëlische Knesset zich vandaag over de o gepresenteerde 'weger het vredesplan dat de VS, de EU en Rusland hebben steld. De nieuwe Palestijn! mier Abbas heeft aangedi op spoedige gesprekken r raël over het plan. Amram Mitzna, de leider Israëlische Arbeidspartij, op. Het hoofd van de gen oppositiepartij heeft dat avond aangekondigd. De Mitzna verklaarde geen I meer te willen geven partij die hem niet steui lag zwaar onder vuur 'haviken', die er geen pr<| in zagen om samen rechtse Likud te gaan regd 1 I aa ge, door onze correspondent Ha ra ld Doornbos new Delhi - In een poging handig gebruik te maken van de SARS-crisis in China, versnelt India, die andere Aziatische gigant, zijn plan nen om speciale handelszo nes voor buitenlandse be drijven aan te leggen. India staat onder buiten landse investeerders zeer slecht aangeschreven. Met name de eindeloze bureau cratie, de import- en export beperkingen en de zeer hoge belastingen zijn daar debet aan. Zeker vergeleken met China, dat de deur wijd open heeft gezet, doet India het slecht De buitenlandse investerin gen bedroegen afgelopen jaar slechts 4 miljard dollar. In diezelfde periode pomp ten buitenlandse bedrijven een recordbedrag van maar liefst 52 miljard dollar in China. En terwijl China het afgelopen jaar een economi sche groei kende van bijna tien procent, bleef India met ongeveer drie procent ver achter. Daar moet verandering in komen, zeggen de Indiërs. En wat beter dan gebruik te maken van het enige dat China wel en India niet heeft: SARS. „Dit is hét mo ment om India te promo ten", zegt Rohit Anapour, een zakenman in New Delhi. .Altijd kwamen er hoeraver- halen uit China en was India een ramp. Nu hebben wij eens een voorsprong. Die moeten we uitbuiten. Wonder boven wonder is extreem dichtbevolkte en smerige India met zijn lil miljard inwoners, een bui land van China, nog altijd SARS-vrij. Volgens de Indi se autoriteiten zijn er twin gevallen bekend. Maar de Wereldgezondheidsorgani satie liet eind vorige week! een verrassende verklaring weten dat India SARS-vrij E De blije autoriteiten begoifë nen onmiddellijk een adv^ tentiecampagne. Bij een fc van een Aziaat met een -p( mondkapje staat deze mei keuzevraag: Welk land heë^1 het beste investeringskli- 1 maat? a. China. b. China. China. d. India. Verspreid over India zullei zeventien plekken worden aangewezen waar buiten landse bedrijven naar hart lust hun gang kunnen gaai De regels zullen worden vi simpeld en de belastingen lager. Op dit moment begi nen buitenlandse invested ders er nauwelijks aan on iets in India op te zetten, t| wijl het land een gigantisd leger van arbeiders heeft, een loon van twee euro pd dag al zien als een vorstelif salaris. Anapour: „De polil tiek om buitenlandse bedi ven buiten India te houdei heeft ons niet uit de armoi de gehaald. Wellicht dat h< nu gaat lukken." door onze correspondent Ad Bloemendaal peking/rtr-afp - In het afgelo pen etmaal zijn negen Chinezen bezweken aan de longziekte SARS, terwijl nog eens 160 men sen besmet raakten. Het Chine se ministerie van volksgezond heid meldde vanmorgen dat tot nu toe 206 mensen aan de ziek te zijn overleden, op 4280 ge'ïn- fecteerden. Hong Kong kon voor de tweede dag op rij betrekkelijk lage cijfers melden. Drie mensen stierven aan SARS, waardoor het totale aantal slachtoffers in de voor malige Britse kolonie is opgelo pen tot 187. Het aantal infecties steeg met acht tot 1637. De circa 1,5 miljoen scholieren in de Chinese hoofdstad Peking gaan nog tot zeker 22 mei niet naar schooL Uit vrees voor een verdere verspreiding van SARS moeten zij hun lessen voorlopig blijven volgen via de televisie of via het internet. De kinderen zit ten al sinds 23 april thuis. De Duitse viroloog en SARS-ex- pert Preiser zei afgelopen week einde dat de ziekte zeker nog een halfjaar zal rondwaren. Des kundigen zijn bezorgd over be richten uit Hong Kong, dat pa tiënten die beter waren ver klaard toch weer ziek werden. Het SARS-virus kan bovendien volgens nieuw onderzoek uren- en mogelijk zelfs dagenlang bui ten het menselijk lichaam over leven. Dat zou verklaren hoe mensen besmet kunnen raken zonder een patiënt te hebben gezien. Wetenschappers publi ceerden gisteren de eerste we tenschappelijke gegevens over de taaiheid/van het vims. Het vims overleefde in onder zoeken meer dan 24 uur bij ka mertemperatuur. Daaruit volgt dat besmetting kan plaatsvin den via een deurklink, een tafel blad of een ander voorwerp. In diarree van zieken overleefde het vims zelfs meer dan vier da gen. Dat kan verklaren hoe SARS zich door complete flatgebou wen met een gebrekkige riole ring heeft kunnen verspreiden. tel aviv - Vijf dagen na een bloedige aanslag in Tel Aviv pro beren de Israëlische en Britse veiligheidsdiensten uit alle macht het antwoord te vinden op een pijnlijke vraag: hoe was het mogelijk dat twee Britse staatsburgers met Arabisch klin kende namen met explosieven in hun bagage naar Israël kon den reizen? De Britse dienst MI5 zegt dat de twee, Asif Hanif uit Hounslow en Omar Khan Sharif uit Derby, weliswaar op een lijst met ver dachte moslims stonden, maar niet als gevaarlijk werden be schouwd. De Israëlische colle ga's van Shin Beth doen er be schaamd het zwijgen toe. Het tweetal wilde woensdag een terreuractie uitvoeren in Mike's Place', een café aan de boule vard van Tel Aviv. Hanif blies zich op bij de ingang, nadat hij was tegengehouden door de be waker die elke Israëlische hore cagelegenheid heeft. Drie men sen kwamen om en 55 raakten gewond, maar het aantal slacht offers zou aanzienlijk groter zijn geweest als Hanif het volgepakte café had kunnen binnengaan. De twee moeten hebben gewe ten dat Mike's Place werd be waakt, en waarschijnlijk was het de bedoeling dat Sharif zou bin nengaan zodra Hanif zich had opgeblazen. Maar Sharifs ont stekingsmechanisme weigerde en hij vluchtte, met achterlating van zijn gordel met explosieven. Dit weekeinde zijn in Engeland zes familieleden en vrienden van Sharif voor verhoor opge pakt. Israëls minister van defensie Mofaz zei gisteren dat is geble ken dat de Britten vanuit Jorda nië de Westelijke Jordaanoever hebben bereikt. Eerder waren ze waarschijnlijk in Syrië. Ze had den hun explosieven verborgen in uitgeholde exemplaren van de koran. Mofaz zei niet hoe het kan dat dit onopgemerkt is ge bleven bij de grenspassage. Als Britse paspoorthouders hoefden de twee geen gebruik te maken van de terminal voor Pa- lestijnen, waar de procedure meestal uren in beslag neemt. Toch werd hun bagage onder zocht. Als alleenreizende jonge mannen, geboren in Kashmir (Hanif) en Pakistan (Sharif) en met Arabisch klinkende namen, moeten ze zelfs met extra arg waan zijn bejegend. Hanif en Sharif zijn opgegroeid in een middenklasse-milieu in Engeland, en hebben een goede scholing gehad. In de Britse me dia stond gisteren hoe ze radica liseerden. Sharif onderhield banden met de beruchte mos kee in Finsbury Park, tot voor kort het domein van de extre mistische sjeik Abu Hamza. Een andere islamitische radicaal, Hassan Butt, vertelde The Sun day Times dat hij Hanif en Sha rif, kende maar niet op de hoog te was van hun plannen. Wel zei hij dat zo'n vijftig jonge Britse moslims staan te popelen om 'martelaarsoperaties' uit te voeren.Als de tijd rijp is, zullen ze allemaal worden gebruikt", verzekerde hij. Madrid - De brandweer koelde in het Spaanse Ouatro Vientos zaterdag met een water nevel de menigte die wachtte op paus Johannes Paulus II. Hij kwam zaterdag aan in Ma drid voor een tweedaags bezoek. Het is de vijfde keer dat de paus Spanje aandoet, en de 99ste buitenlandse reis tijdens zijn pontificaat. De kerkvorst werd begroet door koning Juan Carlos, koningin Sofia en premier Aznar. Met de regeringsleider voerde hij later een gesprek. Honderdduizenden jongeren, volgens sommige Spaanse media zelfs 600.000, kwamen zaterdag bijeen om de paus te begroeten na aankomst. De kerkvorst kreeg tij dens de manifestatie onder meer een flamenco-vers ie te horen en te zien van het Ave Maria. Volgens aanwezigen heerste er een 'carnavaleske sfeer* onder de aanwezige jon geren. Tijdens een mis op de Plaza de Colón in de Spaanse hoofdstad verklaarde de paus gisteren vijf Spanjaarden heilig. In de straten van Madrid en op het plein juichten fer derdduizenden mensen de kerkvorst toe, terwijl ze zwaaiden met geel-witte vlagg u kleuren van het Vaticaan. De heiligverklaring van de Spanjaarden, onder wie een ro| die tijdens de burgeroorlog is gefusilleerd, was het hoogtepunt van het bezoek. „He tholieke geloof vormt de identiteit van het Spaanse volk", zei de 82-jarige paus. „fetc niet met uw christelijke wortels", waarschuwde hij. „Het is mogelijk modern te zij bi Christus te volgen." De kerk in Spanje kampt met een afnemend bezoek en een da aantal priesters. Uit peilingen blijkt dat 85 procent van de Spanjaarden zich kathol!1" noemt, maar slechts een kwart gaat nog naar de kerk. jd Foto: AP/Den is Doyle !n groot risico gezien, omdat ze el ke dag over straat moest en on der onhygiënische omstandig heden leeft En ze is niet de eni ge die dat lot in Peking trof Haar man zit inmiddels ook zonder werk. Hij is bouwvakker, maar werd door de projectont wikkelaar voor een keuze ge steld. Of je komt op de bouw plaats wonen, die je vervolgens ook niet meer af mag, of je bent je baan kwijt, want de bouw plaats wordt zoveel mogelijk van de buitenwereld afgesloten. Daarop besloot het tweetal te rug te keren naar zijn geboorte plaats in de provincie Anhui. Ook dat is nog niet zo eenvou dig. De dienst van de lange-af- standsbussen vanuit Peking, het goedkoopste vervoermiddel voor wie ver moet reizen in Chi na, is praktisch stil gevallen na dat de regering iedereen had opgeroepen de hoofdstad niet te verlaten. Maar dat kan Han en haar man niet tegenhouden. Sa men met andere streekgenoten besloten ze voor het enorme be drag van 5000 yuan (540 euro) een bus te huren, die hen naar Anhui brengt. „Ik heb nog een zoon thuis, voor wie mijn ou ders nu zorgen", zegt Han. „Ik wil ze onder de huidige omstan digheden niet alleen laten. Bo vendien ben ik doodsbang om in Peking over straat te gaan." Steeds meer ambassades en buitenlandse bedrijven laten personeel dat geen vitale posi ties inneemt de vrijheid om met het gezin te vertrekken. De Duit ser Jürgen Kraus had waar schijnlijk ook voor die optie ge kozen. „Maar mijn vrouw is meer dan acht maanden zwan ger, ze kan dus niet meer vlie gen. Er zit voor ons dus niets anders op dan te blijven." door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - Peking is normaal ge sproken een bruisende stad met 13 miljoen inwoners, die tijdens de i mei-vakantie uit zijn voegen barst door de toeloop van toeris ten uit binnen- en buitenland. Maar de SARS-epidemie heeft van de Chinese hoofdstad een slaapstad gemaakt. Vrijwel nie mand waagt zich meer buiten als dat niet strikt noodzakelijk is. De zuidpoort van het Chaoyang park, zaterdagavond. Het enige weekeinde dat dit jaar in de 1 mei-vakantie valt. Normaal zou dit een topdag zijn voor de ho recagelegenheden die hier zijn gevestigd. Het is een uitgaansge bied voor de plaatselijke bevol king, berucht vanwege zijn prostitutie en drugs. Maar wat is nog normaal in Pe king sinds de longziekte SARS de Chinese hoofdstad in zijn greep kreeg. De enige verlich ting in het uitgaanscentrum komt van de wieken van de lo kale Moulin Rouge, voor de rest is het er donker, stil en luguber. Bij de ingang klampt een eenza me, volhardende prostituée zich vast aan de enige auto die het terrein op rijdt, maar ze wordt totaal genegeerd. Een paar honderd meter verder op, bij de westpoort van het park, is het nauwelijks beter. Ffiër zijn enkele restaurants en winkels, die het vooral van de buitenlanders moeten hebben. Maar de pizzeria Annie's heeft de deuren gesloten, en bij de 24- uurs apotheek een paar deuren verderop is alleen nog iets te be- Horecapersoneel speelt bij gebrek aan klandizie maar een potje blindemannetje. Foto: AP/Ng Han Guan stellen door een dunne spleet van de deur. Niemand wordt 's avonds meer binnengelaten. De parkeerwachters voor de ingang van een populair Chinees res taurant zijn verdwenen. De en kele gasten die nu nog komen hebben hun aanwijzingen niet meer nodig, er is alle ruimte voor de auto's. En de buitenlanders dan, laten die zich ook afschrikken door het mysterieuze virus? Het ant woord is ja. Toeristen zijn er vrijwel niet meer in Peking sinds een negatief reisadvies is afge kondigd voor de stad. Vlucht CZ346 van China Southern van uit Amsterdam naar Peking zat dit weekeinde helemaal vol, maar alleen met Chinezen. De gevolgen zijn duidelijk zicht baar in de horecastraat van San- li tun, een vaste pleisterplaats voor buitenlanders. De verlich ting is aan, maar alleen het per soneel zorgt voor menselijke aanwezigheid. Ook de stamgas ten blijven thuis. Veel hotels hebben een bezettingsgraad van tien procent. Een enkele geluk kige, zoals het beroemde Beijing Hotel, zit op twintig procent, maar ook dat is ver onder wat gebruikelijk is voor dit seizoen. De angst voor SARS zit diep in Peking. Het hamsteren is welis waar gestopt - de meeste men sen hebben al genoeg rijst en kookolie om het een tijdje te kunnen uitzingen - maar nie mand die zich onnodig buiten waagt. Zeker niet de ouderen, die vrijwel geheel uit het straat beeld zijn verdwenen. De mees ten geloven de verzekering van de autoriteiten dat de stad niet geheel van de buitenwereld zal worden afgesloten, ondanks alle geruchten. Maar de nieuwe cij fers over SARS-gevallen die elke dag worden bekendgemaakt, maken duidelijk dat de epide mie in Peking nog lang niet over zijn hoogtepunt heen is. Voor Han Xiaoping is dat de be langrijkste reden om de stad achter zich te laten. Ze werkte als kinderjuffrouw voor een rijk Chinees gezin, maar kreeg een week geleden te horen dat ze niet meer nodig was. Ze werd door haar werkgever als een te

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6