Spectaculaire aanbiedingen op de nieuwe Kia Rio! Formatie snel naar beknopt akkoord 1 BINNENLAND 2 Wraak na jarenlange terreur in Kloosterhaar De Rio Smash met gratis extra's t.w.v. 750,- Decaan wil studiepunten voor sport centrale portiervergrendeling met afstandsbediening achterspoiler lederen stuur en pookknop stootstrips speciale Smash badge utrecht/gpd - Studiepunten voor sport. Dat wil decaan WA Wagenaar van het Uni versity College Utrecht (UCU). Maar de Universiteit Utrecht ziet er volgens voorlichter J.Kessels vooralsnog niks in. „Het is een interessante ge dachte, maar we hebben net ons onderwijsprogramma her zien. Voorlopig zit zo'n wijzi ging er dus niet in." Volgens Wagenaar, die ook hoogleraar psychologie is in Leiden, leren studenten door serieus met sport bezig te zijn tegenslagen te incasseren, ver antwoordelijkheden te nemen en beredeneerd de weg tot hun doel uit te stippelen. „Onder wijskundigen zetten dit soort karaktervorming bovenaan hun lijstje, maar het volgen van colleges draagt hier niet aan bij, sportbeoefening wel", beargumenteert hij. Wagenaar: „Karaktervorming is net als het overdragen van kennis een taak van het onder wijs. Ik vind dat alle universi teiten in Nederland op dit mo ment kansen laten liggen op dat gebied: sport is nergens in het onderwijsprogramma op genomen." Voorlichter Kessels is het er niet mee eens dat de Universi teit Utrecht kansen laat liggen. „Wij stimuleren sport wel de gelijk, ook al valt het buiten ons curriculum. We hebben in Utrecht goede sportvoorzie- ningen voor studenten, die grotendeels met onze financië le steun gerealiseerd worden. Maar het past niet in de Ne derlandse cultuur om studie punten te geven voor sport. Daar komt bij dat we die ka- raktervormende eigenschap pen van sport wel ergens an ders terug laten komen: we ge ven bijvoorbeeld beurzen aan studenten die actief zijn in be sturen van studentenvereni gingen. Daar leren ze ook or ganiseren en doorzetten." „En het leven zelf biedt na tuurlijk al een heleboel", zegt Kessels. „Ook buiten je studie om leer je incasseren. En een studie op zich vereist veel be trokkenheid, inzet en team work." Wagenaar wijst daaren tegen graag naar het buiten land: „Daar zijn ze heel serieus met sport bezig en doen ze er niet zo lacherig over als in Ne derland." Hij heeft het in Utrecht nog niet officeel aan gekaart maar gaat eerst intern in beraad. NOORDWIJKERHOUT Autobedrijf Kleverlaan, Gieterij 2, 0252-373724 VOORSCHOTEN Garage Vlietwijk, Van Beethovenlaan 67, 071-5614455 razernij moet Hendriksen, vol gens de buren hartpatiënt, fataal zijn geworden. Sectie moet dat uitwijzen. Maar het voelt alsof-ie is ver moord, zeggen de buren, van wie de meesten de kost verdie nen in de bouw of bij steenfa briek 't Anker. Noeste werkers, uit een 'vlek' die zegge en schrij ve één keer de landelijke media haalde: toen een muggenplaag dreigde en een actiecomité op stond. Nu steekt iets heel anders de bewoners. Het wés een rustig wijkje, een schakering van zelfgebouwde bungalows, twee-onder-één- kappers en wat huurhuizen in een rijtje. De meeste optrekjes zijn gezet door beunhazende dorpelingen, met collega's en kameraden en materiaal tegen inkoopsprijs. Maar met de rust in Kleinhaar is 't sinds een paar jaar geleden gedaan. Eerst ont staat om de haverklap tramme lant door een beruchte familie neergestreken op het aanpalen de woonwagenkampje. Daar weet de buurt - het asociale ge drag beu - raad mee. Na gestage protesten is dat kampement van de kaart gepoetst. Opgeruimd staat netjes, vinden ze. Een jaar of drie geleden wijst woningstichting Beter Wonen het huurhuis op nummer 59 toe aan een vrouw. Zij neemt het niet al te nauw met de meeste normen en zowat alle waarden, vertellen de buren. Volgens de buurt is Ma Flodder bij haar ver geleken een heilige. Ze zou het bed delen met Jan en alleman, soms tegen betaling, en zette zes kinderen op de wereld. Buren geven haar jonge drieling, die meer door de wijk zou zwerven dan bij moeder verpozen, gere geld een boterham. „Ze kregen thuis haast niks." De huurster krijgt allerlei 'volk' over de vloer, zoals de pas vrij gelaten 'fietsendief. „Hij is door de politie voor de deur afgezet", hebben dorpsgenoten gezien. Er ontgaat ze weinig. Schimmige figuren crossen voorbij met af gedankte caravans zonder ban den, er bloeit bijna een sloperij in het straatje op. Geklaagd wordt over diefstallen, bedrei gingen en nachtelijke drankge lagen. Naaste buren hebben zo veel last, dat ze bij tijd en wijle elders slapen. Meerdere keren zou geprobeerd zijn de vrouw en haar 'aanhang' uit huis gezet te krijgen. Om de haverklap is geklaagd bij de verhuurder en de gemeente. „Niets hielp." En nu is de vlam in de pan ge slagen. Nadat als een lopend vuurtje rondgaat dat De Muis dood is, na een ruzie met één van de omstreden huurders, trekken rood aangelopen en op gefokte dorpelingen op naar de woning. De boel zou flink zijn 'verbouwd'; ruiten en een deur sneuvelen; de gestolen fiets wordt door het raam gegooid. Binnen de kortste keren trekt de strafexpeditie en de eerste poli- tie-inzet, lieden uit de omtrek. In het dorp waar de eerdere po litiepost in een bezuinigingsslag is geschrapt, ziet het dan opeens donkerblauw van ME-overalls. Hier en daar is een veeg met de wapenstok uitgedeeld. De 31-ja rige vechtersbaas uit de omstre den huurwoning wordt aange houden, verdacht van diefstal en de mishandeling met dodelij ke afloop. Meteen wordt de in boedel van de woning in een vrachtwagen geladen. De bewo ners vertrekken met onbekende bestemming. Een halve dag later is de rust in Kleinhaar weergekeerd. En die blijft, nu de omstreden huurders zijn weggevoerd en de ramen met platen zijn dichtgespijkerd. Daar rouwt IGoosterhaar niet om. den haag/gpd - CDA, WD en D66 werken in een stevig tempo toe naar 'een beknopt regeerak koord', waarin ze zich vooral op hoofdlijnen vastleggen voor de komende vier jaar. „Over twee a drie weken" zou het nieuwe ka binet al op het paleisbordes kun nen worden gefotografeerd, mel den welingelichte bronnen rond de onderhandelaars. Voor het eerst staken Jan Peter Balkenende (CDA), Gerrit Zalm (WD) en Boris Dittrich (D66) eergisteren op een zaterdag de koppen bij elkaar om samen met de informateurs nader tot elkaar te komen. Maar dat heeft ook te maken met het feit dat er vandaag niet wordt onderhan deld, vanwege Bevrijdingsdag. Zalm zei na afloop dat de ze 'wat verder' waren gekomen. Dittrich beaamde dat in soort gelijke bewoordingen. Balke nende toonde zich enthousias ter: „Er heerst duidelijk een sfeer dat we de kar samen willen trekken." Hij voegde eraan toe dat er 'een flink tempo' in zit, met verder hield hij zich - net als Zalm en Dittrich - nadrukke lijk op de vlakte. De drie onderhandelaars bogen zich zaterdag wederom over de financiële paragraaf voor het be oogde regeerakkoord. Dat geldt algemeen als het zwaarste on derdeel van de formatiebespre kingen. De drie partijleiders pra ten over circa 15 miljard euro aan bezuinigingen. Lastenver zwaringen zijn nauwelijks aan de orde. Die zijn slecht voor de economische ontwikkelingen. Balkenende, Zalm en Dittrich proberen de koopkracht van mensen in stand te houden. Daarbij moet de rijksbegroting in 2007 weer (grotendeels) in evenwicht zijn. Hoewel Zalm eerder zei dat de economische problemen geen aanleiding geven voor lastenver lichting, houdt hij vooralsnog vast aan het schrappen van de onroerendzaakbelasting voor bewoners /eigenaren van huizen (op termijn). In het huidige re geerakkoord gold die maatregel als compensatie voor de hogere ziektekostenpremies. Ook over de invulling van 'het kwartje van Kok' (meer wegen, meer open baar vervoer, aankoop natuur gebieden) zijn de onderhande laars nog niet uitgepraat. Volgens ingewijden willen Bal kenende, Zalm en Dittrich hun akkoord straks 'niet dichttim meren' om de regeringsfracties in de Tweede Kamer de ruimte te geven om de regering weer werk te bieden (dualisme). „Maar alles wordt natuurlijk wel behoorlijk afgekaart, om tijdens de rit niet voor onaangename verrassingen te worden ge steld", aldus diverse bronnen. ,1 (advertentie) Veilig, comfortabel en zorgeloos rijden in een ruime sportieve gezinsauto met 3 jaar garantie. Dat alles is van toepassing op de nieuwe Kia Rio, dé gezinsauto van dit moment. Dat de Rio ook de meest comfor tabele auto in zijn klasse is, blijkt wel uit zijn rijke standaard uitrusting. Zo is de Rio 1.5 LS Ice al voorzien van stuurbekrachtiging, elektrische raambediening voor en achter, dubbele airbags, centrale portier- vergrendeling, elektrisch verstelbare en verwarmbare buitenspiegels en zijn de bumpers én spiegels in de carrosseriekleur meegespoten. Tijdelijk krijgt u op de Rio Ice gratis airconditioning (t.w.v. 1.095,-)! Standaard is ook 3 jaar volledige garantie, 3 jaar road assistance en ook nog eens 6 jaar carrosserie garantie. De Kia Rio is tijdelijk ook nog eens bijzonder scherp geprijsd: de Kia Rio 1.3 RS Senza is er al vanaf 8.995,-! U kunt ook kiezen voor de uiterst scherp geprijsde Rio 1.5 LS Smash 12.495,-) met vele gratis extra's t.w.v. 750,-. Nog geen keuze kunnen maken? Dan biedt Kia ook nog eens één jaar lang gratis uitgestelde betaling: koop nu, betaal in 2004 (m.u.v. de actiemodellen)*! Ga nu naar de Kia-dealer, of kijk voor meer informatie op www.kia.nl. De voorraad is beperkt! Bloemen markeren de plek waar 'De Muis' overleed. Op de achtergrond het dichtgespijkerde huis waar de 'fietsendief' woonde. Foto: GPD/Wouter Borre i ert Janssen svan de Kolk irhaar - Kloosterhaar? één kerk, één café, één ge- fhap Maar vrijdagavond pmaar de vlam in de pan, iejillawijkje Kleinhaar. Na fcenullige fietsendiefstal jale gevolgen. Wat steekt indorp en z'n inwoners? igers wapperen in de artonnen kroontjes ver- r de voorbije feest- zijn ze gek op in dit ferstopte rooie dorp tus- jrens en het veen: fees- fet duizend man in de jchen bij de playback- fbij blubberraces. Jerhaar (Overijssel), dat is (hervormd-red), één einhaar), één gemeen- 4, zegt een insider. „Ieder - t elkaar." Het bestaat 1.500 dorpelingen en fcis sociale controle, kterdagmiddag, 'the day Ie night before', is feest- jing ver te zoeken, on- wapperende versierselen weg. Bewoners van het ieuwbouwwijkje Klein- flonteren' samen langs de id, waar een halve dag ongeveer 140 agenten en schouder aan schouder •-n gestaan om een volks- "J te stoppen en de orde te aiming onder de nabe- i%ers is bedrukt; onder riniud, man en vrouw. Ze □over de plotselinge dood eip Muis', hun geliefde lan Henk Hendriksen (56) iguur als een dominee; :n kende hem." Henk, er die voor veel dorpe- iuto's opknapte, kreeg mot met een volgens :iale nieuwkomer, ex it en vermeend fietsen- man (31) zou, na gebek- ■rfver de gepikte fiets van lis, hem een knal voor zijn "hebben gegeven. Hen- (i gaat naar huis, om de pelt de politie en smeert eg boter op z'n wond. il-ie, met z'n zoon, ver- flen. De Muis neemt een lusser mee als wapen. De Verkoopprijzen incl. B7W/BPM, excl kosten deel I en II. verwijderingsbijdrage, metallic lak en rijklaar maken 'Financiering is op basis van de gebruikelijke linancienngsvoorwaarden van Kia finance (toetsing en registratie bi| B K R te Tiel) Maximaal rentevnjbedrag is 5.000,- Vraag uw dealer naar de voorwaarden Afgebeeld model bevat opties legen meerprijs Gemiddeld verbruik volgens 1999/100/EEC 7,01/100 km - 11 op 14,3 km tot 9,11/100 km - 11 op 11,0 km - C02-uitstoot: van 185 g/km tot 215 g/km Acties zijn geldig tot en met 31 mei 2003. Acties gelden met in combinatie met elkaar of met andere acties E-MAIL INFO@KIA NL, INTERNET WWWKIA.NL

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5