Havist niet welkom op universiteit VERS EN VOORDEEL BINNENLAND 1 'Die klok hebben ze nergens' 5 Mei: vrijheidsdenken of wachten op bevrijding Kroonprinselijk paar in VS bij veteranen It'ArlVlUU 0.79 3.49 1.16 cn Hü een voftere tas voor minder geld Studie vaak te hoog gegrepen Fortuyn amper herdacht geding beklimmer ic Bergbeklimmer Ro ar spant bij de recht- Amsterdam een kort ian tegen het ANWB- Pad, hoofdredacteur :assen en filmmaker oil. Naar eist rectifica- e beschuldiging dat hij liet op de top van de arbat in de Himalaya jen gestaan. De be ling werd geuit door f: destijds als camera- pi uitmaakte van de ex- tZijn beschuldiging is teerd in het mei-num- Op Pad. ggiers onwel ns vlucht l - Een toestel van de [htvaartmaatschappij rus heeft gisteren op |1 een tussenstop ge- uadat een aantal passa bel was geworden. In te van de handbagage Bn giftige stoffen te lek- loor vier mensen last hun keel. De piloot lucht van Wenen naar •loot daarop het toe- iterdam aan de grond De zieke passagiers irgebracht naar het lis. Het is nog niet be- voor stof er vrijkwam igeruimte. tocht tijdens Itendverlof am - Een Rotterdamse perde op weekendverlof icht van zaterdag op targewond geraakt eersongeval, nadat in korte tijd een waslijst ijven had begaan. De reed in een auto die favond was gestolen bij prtheater in Rotterdam. [.00 uur werd de wagen jeerd bij een inbraak in i Om 01.00 uur tankte Samen met een 28-jari- (rdammer langs de A16 te betalen. Na een ach- ng door de politie botste tegen een boom. Bei- kten zwaargewond. lamsdelen irentekanaal l - In een jachthaven Twentekanaal ter hoog- lengelo zijn zaterdag li- delen gevonden. De po- moedt dat de lichaams- komstig zijn van een e Angolese asielzoeker gelo. Hij werd sinds 21 Emist. Een week geleden er op vrijwel dezelfde )ok lichaamsdelen ge- De identiteit kon wor- tgesteld aan de hand 'erafdrukken. Volgens ie is er geen misdrijf in Vermoedelijk is de ling in het water geval- erdronken. Waarschijn- j in aanraking gekomen I scheepsschroef. aafplaats Ier omheining lUENBERG - Nederland jn eerste natuurbegraaf- Deze in een bos bij hap 't Reutje bij Sint- berg gelegen begraaf- iergerbos onderscheidt i kerkhoven. Rond het 6,5 hectare met plaats 000 graven is geen om en mensen kunnen zelf 1 hoe hun graf eruit ziet. tanden mogen het graf ren en kunnen er dag en irecht. De nieuwe be- tats wordt komend tde geopend met de itatie 'Kom in het graf. ie arresteert mactiviste De politie heeft zater dag een 36-jarige Belgi- trenactiviste gearres- ij blokkeerde samen andere actievoersters mg tot een filiaal van cy Fried Chicken (KFC) De actievoerders pro- len omdat de Ameri- restaurantketen kuikens io-industrie in het eten werken. De actievoerster Ie, na daartoe gesom- e zijn, het terrein van /erlaten. De overige de- mten, van wie enkelen ruimingspakken waren en een gasmasker droe- ïindigden hun blokkade later toen de politie de oppakken. ie sluit ab iribo - De politie in de mse hoofdstad Parama- ïft zaterdag een inval erd in een xtc-laborato- i zes personen gearres- nder wie enkele Neder- Volgens de politie was >ratorium nog niet in - maar wel al ingericht, i berekend zijn geweest roductie van 500.000 er dag. In het lab wer- c wapens, munitie en n gevonden. maandag 5 MEI 2003 Koningin Beatrix en kroonprins Willem-Alexander leggen een krans bij het nationaal monument op de Dam in Amsterdam. Ook prinses Maxima was daarbij aanwezig. In ver band met de zondagsrust herdacht Staphorst de doden zaterdag al. Op de foto rechtsonder de herdenking op de Waalsdorpervlakte. Foto's: ANP/CPD den haag/gpd-anp - De gezichten, van zowel jong als oud, staan strak. Het prachtige voorjaarsweer is ver drongen door een knagende, diep gevoelde emotie. Het besef dat zo'n zestig jaar geleden Nederlandse onderda nen - jongens en meiden, vaders en moeders, opa's en oma's - hun leven gaven voor de vrijheid. Hier, op de hoek van de Oude Waalsdorperweg met de Van Al- kemadelaan, hemelsbreed een kilometer van de plek waar de nazi's tussen maart 1941 en mei 1945 meer dan driehonderd verzetshelden fusilleerden, op de avond van de vierde mei, pakt het verleden iedereen hardhan dig bij zijn of haar nekvel, en schudt de aanwezigen klaarwakker. Enkele duizenden mensen woonden gisteravond de tra ditionele dodenherdenking bij op de Waalsdorpervlakte in het duingebied tussen Den Haag en Wassenaar. An derhalf uur voor de daadwerkelijke dodenherdenking is de rij wachtenden al van een bewonderenswaardige lengte. Met gedempte stemmen praten de opvallend jonge mensen over koetjes en kalfjes. Tot er een ver dwaalde Duitse toerist met zijn auto om de hoek komt zetten, en een van de aanwezigen het niet kan nalaten om daar een cynische opmerking over te maken: „Wat een timing, zeg", sist hij tussen zijn tanden. Zijn buur man knikt instemmend. Ondanks de drukte sluiten er nog steeds mensen aan, vaak voorzien van een bosje bloemen dat nonchalant langs het lichaam wordt gehouden. Degenen die de tocht vaker hebben gemaakt, weten dat de bloemen krampachtiger worden omklemd, naarmate de fusilla deplaats dichterbij komt. Nederland herdenkt slachtoffers oorlog Om tien voor half acht komt er opeens beweging in het gezelschap, en begint de wandeling naar het monu ment. Als een moeder aan haar zoon vraagt of hij de grote Bourdonklok, het symbool van de herdenkings plaats, al hoort, moet hij ontkennend antwoorden. „Nee, ik hoor niets. De bomen zitten nog in de weg, denk ik. Honderd meter verder, en minstens een kwar tier later, hoort ook de jongen de zo bekende klagende klank van de Bourdonklok. „Ik geloof dat ik dit geluid toch altijd nog het mooiste vind", bekent een middelba re dame. „Je hebt het op de Dam ook, dodenherden king. Maar die klok hè, die hebben ze nergens. Voetje voor voetje vervolgt de stoet zijn stille tocht door de duinen. Voorop de verzetshelden en de nabestaan den van degenen die minder fortuinlijk waren. Daar achter de mensen die de Tweede Wereldoorlog nauwe lijks bewust hebben meegemaakt, of nog niet eens ge boren waren. Net als ieder jaar werden op verscheidene plaatsen in Nederland de doden herdacht. Bij de nationale herden kingsplechtigheid op de Dam in Amsterdam werd een krans gelegd door koningin Beatrix en kroonprins Wil lem-Alexander. Bij de plechtigheid op de volgepakte Dam benadrukte de Amsterdamse burgemeester Job Cohen in zijn toespraak dat Nederlanders moeten be seffen hoe belangrijk het is om vreedzaam naast elkaar te leven. De 17-jarige scholier Branko van Hulst uit Heemskerk droeg uit het hoofd zijn gedicht 'Oorlog Voorbij' voor. De leerling won hiermee de dichtwed strijd 'Zo Gedacht, Zo Gedicht', die is ingesteld om jon geren actief bij de dodenherdenking en bevrijdingsdag te betrekken. De plechtigheid op de Dam werd vooraf gegaan door een herdenkingsbijeenkomst in de Amster damse Nieuwe Kerk. Het thema voor de dodenherdenking van 2003 was 'Vrijheid is niet te koop'. Het Nationaal Comité 4 en 5 mei wil hiermee aangeven dat je met geld kunt vluchten en een mensensmokkelaar kunt betalen, maar dat de vrijheid om te zijn wie je wil en te gaan waar je wil niet met geld is af te kopen. Eerder op de dag vonden ook andere plechtigheden plaats. Op de Amsterdamse Nieuwe Oosterbegraaf plaats was een herdenking in aanwezigheid van burge meester Cohen en de consuls van Engeland en de Ver enigde Staten. De Koninklijke Marine eerde de gevallenen van dit krijgsmachtonderdeel bij het monument "Voor hen die vielen' in Den Helder. De luchtmacht herdacht de ge vallenen met een kranslegging op vliegbasis Soester- berg. Op de Rotterdamse begraafplaats Crooswijk hield het Korps Mariniers een herdenking. In een aantal gemeenten in West-Overijssel en de Velu- we werden de doden zaterdag al herdacht, omdat de bewoners uit religieuze overwegingen de plechtigheden liever niet op zondag wilden houden. Het ging onder meer om Genemuiden, Staphorst en Doornspijk. door Perdiep Ramesar en Melchior Zeeman den haag -Bevrijdingsdag is met Konin ginnedag een van de weinige openlijke ui tingen van nationalisme in Nederland. De Tweede Wereldoorlog (en het einde ervan) is nog altijd een ijkpunt in de geschiedenis. Maar geldt dat ook voor de nieuwe Neder landers, die De Bezetting niet hebben meegemaakt? De minderheden in Nederland hebben elk hun eigen gedachten bij Bevrijdings dag. Want deze groepen hebben zelf de bezetting door nationaal-socialistisch Duitsland niet meegemaakt, althans niet in Nederland. Ofwel zij gedenken vrijheid in brede zin of de gedachten gaan terug naar het eigen vaderland en volk. Zoals bij de Turkse gemeenschap in Ne derland. „De bevrijding van Nederland leeft niet echt bij de Turken, maar dat doet niets af aan het belang van vrijheid en bevrijding. Turkije viert ook jaarlijks de bevrijding van het vaderland, na de Eerste Wereldoorlog", legt Ayhan Tonca uit, de voorzitter van het Inspraakorgaan Turken in Nederland. Op hun beurt hebben de hindoes in Ne derland niet zozeer een binding met de Tweede Wereldoorlog, maar met het vrij heidsdenken in het algemeen. „De hin does staan positief tegenover Bevrij dingsdag, want volgens het hindoeïsme is individuele vrijheid een groot goed", zegt Tjandersekhar Bissessur, voorzitter van de Hindoeraad Nederland (HRN). „De bevrijding van de nazi's is een aan leiding voor pandits (hindoepriesters) om in hun preken aandacht te besteden aan het belang van vrijheid", vertelt de HRN-voorzitter. „We gedenken deze da gen samen met onze autochtone landge noten, want vrijheid is een universeel recht. Amrish Tewarie, voorzitter van de lande lijke Federatie Arya Samaj Nederland (FAS-Ned) vertelt dat Bevrijdingsdag van belang is voor de hindoes, omdat zij veel waarde hechten aan de vrijheid van han delen. „De bezetting door de nazi's kun nen we zien als een strijd tussen de goe de dharma en de slechte adharma. Han delen naar eer en geweten is leven vol gens de dharma. „Wat er toen is gebeurd en wat er nu op véél plaatsen in de we reld nog gebeurt is slecht in die zin dat de vrijheid van onschuldigen wordt be perkt", zegt Tewarie. „Wij wachten nog steeds op onze bevrij ding", verzucht Frans Tutuhatunewa, president-in-ballingschap van de beoog de Republiek der Vrije Zuid-Molukken. „De band met de bevrijding is duidelijk. Het was ook óns land dat bezet en be vrijd is. Nadat de twee boosdoeners van door Emmanuel Naaijkens Tilburg - De universiteiten willen voorkomen dat leerlingen met een havo-diploma, nog langer via een omweg een wetenschappelij ke opleiding volgen. Het gros van deze studenten haakt het eerste jaar alweer af, omdat de studie te hoog is gegrepen. Dat schrijven de universiteiten in een brief aan demissionair staatssecretaris Nijs (onderwijs). Volgens de wet hebben alleen leerlingen met een vwo-diploma rechtstreeks toegang tot het we tenschappelijk onderwijs. Ha visten die een propedeuse-di ploma in het hbo hebben ge haald, hebben echter ook het recht om zich in te schrijven voor een universitaire studie. Steeds meer havisten blijken die route te volgen. In 1990 waren dat er volgens het CBS duizend, vorig jaar is hun aantal gestegen naar 2100 (ruim zes procent van alle eerstejaars). Vooral econo mie, rechten en talen zijn bij de ze categorie in trek. De universiteiten is deze sluip route een doom in het oog. Voor veel havisten blijkt een we tenschappelijke opleiding te zwaar. Omdat de universiteiten financieel worden afgerekend op de prestaties van hun stu denten, kosten de falende havis ten handenvol geld. Overigens willen de universitei ten de deur niet helemaal dicht gooien voor havisten. Als stu denten met een hbo-propedeu- se bijvoorbeeld slagen voor een toelatingstest moeten ze alsnog op de universiteit aan de slag kunnen. Hbo'ers met een vwo-diploma op zak kunnen sowieso altijd te recht in het wetenschappelijk onderwijs. door Hans Jacobs den haag - Prins Willem- Alexander en prinses Maxima vieren Bevrijdingsdag vandaag in Washington samen met Ame rikaanse oorlogsveteranen. Het paar, dat gisteravond koningin Beatrix vergezelde bij de natio nale dodenherdenking op de Dam in Amsterdam, komt in de loop van de dag in de Ameri kaanse hoofdstad aan. Het werkbezoek aan de Verenigde Staten duurt drie dagen. De bijeenkomst met de voorma lige bevrijders is besloten. Wil lem-Alexander en Maxima wil len ongestoord met de inmid dels hoogbejaarde Amerikanen van gedachten kunnen wisselen, zonder daarbij op de vingers te worden gekeken door journalis ten en fotografen. Het kroonprinselijk paar heeft eveneens een ontmoeting met vertegenwoordigers van het De partment of Veteran Affairs, het Amerikaanse ministerie voor oud-strijders. In de VS, dat mil joenen ex-militairen telt, is er voor de veteranen een afzonder lijk ministerie. Morgen praten Willem-Alexan- der en Méxima met ambtenaren van het kersverse ministerie van binnenlandse veiligheid (Home land Security). Dat is ingesteld na de aanslagen van 11 septem ber 2001 in Washington en New York, en moet zorgen dat de VS voortaan beter beschermd zijn tegen terroristische acties. Het ministerie coördineert allerlei, tot voor kort zelfstandig en los van elkaar opererende diensten, zoals de FBI en de kustwacht. Het paar heeft ook een gesprek met directeur Robert Mueller van de FBI en neemt een kijkje in de zogenoemde operation room van de federale politie. Vanuit Washington gaat de reis naar New York, waar Willem- Alexander woensdag bij de Ver enigde Naties een speciale bij eenkomst bijwoont van de com missie voor duurzame ontwik keling. Maxima is tegelijkertijd in Harlem, om te kijken naar projecten voor de bestrijding van armoede en werkloosheid. Het bezoek wordt afgesloten met het gezamenlijke galadiner van de Nederlandse Kamer van Koophandel en de Nederlandse Club, die beide hun honderdja rig bestaan vieren. hilversum/anp - Maar weinig Nederlanders zullen morgen iets doen om de dood van Pim For tuyn te herdenken. Het is die dag precies een jaar geleden dat de politicus werd vermoord. Zes procent van de Nederlanders is van plan dat actief te herden ken. Van hen gaat 4 procent naar een herdenkingsplechtig heid, 3 procent steekt de vlag uit en 11 procent neemt twee mi nuten stilte in acht. Dat blijkt uit een enquête onder 600 mensen die het EO-tvprogramma Knevel op Zaterdag liet uitvoeren door TTJS-NIPO. Van de Nederlan ders zal 93 procent niets onder nemen om de moord op de lijst trekker van de LPF te herden ken. Ongeveer de helft van de ondervraagden zegt er wel bij stil te zullen staan. Een meer derheid (70 procent) is tegen een jaarlijkse Fortuyn-herden- king. Van de mensen die vorig jaar op de LPF stemden, wil 54 procent juist wel zo'n herden king. Bijna de helft (45 procent) van de Nederlanders meent dat de democratie blijvend is be schadigd. Van de speciale her- denkingsvlag voor Pim Fortuyn zijn de afgelopen weken tussen de 5000 en 10.000 exemplaren verkocht. Dat zei de broer van de vermoorde politicus, Marten Fortuyn, zaterdag. Hoewel de familie eerder de hoop uitsprak dat Nederland de vlag op 6 mei massaal zou uitsteken, is Marten Fortuyn tevreden met de ver koop van de dundoeken tot nu toe. „Ik heb liever dat 5000 mensen de vlag welgemeend uitsteken dan dat tienduizenden dat doen zonder de betekenis ervan te onderkennen." (advertentie) de Tweede Wereldoorlog, Duitsland en Japan, zijn verslagen, is mijn vaderland bezet door Soekamo en consorten. Dat is nog altijd zo." De Marokkanen hebben, behalve dat ze hier wonen, een nog opmerkelijker en minder bekende band met de bevrijding van Nederland: Marokko heeft als pro tectoraat van Frankrijk nog 77.000 man schappen geleverd aan het Franse leger, dat aan de bevrijding van Europa heeft meegeholpen. Daarover heeft Mohamed Achahboun veel gepubliceerd. Aan het begin van de oorlog hebben dertigduizend Marokkanen, drie divisies onder leiding van Franse bevelhebbers, gevochten in Zeeland, maar tevergeefs. In 1944 hebben Marokkaanse troepen ook nog meegeholpen bij de bevrijding. Deze doden worden jaarlijks op 4 mei herdacht in Kapelle in Zeeland. „Dit jaar zijn wij er met zes bussen belangstellen den heen geweest", vertelt Achahboun. Oil Broccoli 500 gram dl Braadworst verpakt kilo, &HT dl Gegrild Gehakt verpakt 200 gram, ItTtr kilo 1.58 De Van/vood-aanbledingen zijn alleen geldig met CO Bonuskaart tot en met 11 mei 2003. PmftAr 'He:

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3