Vloeken en schelden onuitroeibaar GESPREK VAN DE DAG Vloeken is aangeleerd! Geslachtsdelen, ziekten en uitwerpselen Word geen naprater! Halfstok MAANDAG 5 MEI 2003 DAGELIJKS LEVEN t?AT ZOEkE^ op MENSELIJK Het schatrijke popidool MADONNA heeft haar reputatie als spaarzaam type eer aangedaan door zich in een Brits praatprogramma te beklagen over de spitsheffing in Londen. Ma donna moet voor haar Mini-Cooper het volle pond van 2000 euro per jaar betalen, omdat ze de organisa tie haar telefoonnummer niet wil ge ven. „Ik heb de buik vol van die spitsheff ing. Ik moet betalen, omdat ik geen normaal telefoonnumer heb." Mensen die in het centrum van Londen wonen, kunnen in aan merking komen voor korting op de spitsheffing 'als ze Rode Ken (bur gemeester Livingston) bewijzen waar ze wonen. Met hem heb ik nog een appeltje te schillen'. Madonna woont in de buurt van de winkel straat Oxford Street. Een woordvoer der van het Londense bureau voor Verkeerszaken noemt Madonna's klachten onterecht. Volgens hem kan de zangeres ook een ander con tactnummer geven dan het telefoon nummer van haar privé-adres. Foto: Reuters De NAAM JAMAI blijkt de afgelopen maand mateloos populair onder jon ge ouders. De afgelopen maand zijn 25 Nederlandse jongetjes naar de winnaar van de televisietalenten jacht Idols genoemd. Dat stelde het blad Muziek beeld. Ter vergelij king: in 2002 werd er slechts één jongetje Jamai genoemd. Dit was overigens in de maand december, toen de uitzendingen van Idols al drie maanden bezig waren. Als meisjesnaam is Dewi, die vierde werd in de talentenjacht, het popu lairst. Grote achterblijver is nummer drie Hind, die dit jaar pas vijf naam genootjes kreeg. Een 35-jarige fan van de Britse voetballer David Beckham baalt als een stekker. Ze loopt sinds enkele dagen rond met de naam van haar idool groot op haar rug GETATOE- EERD, maar dan wel met een kolos sale SPELFOUT. De 'h' ontbreekt en dus staat er 'Beckam' op de onder rug van Michelle Plummer. Dat meldde zaterdag de Britse krant The Sun.Ik was dagenlang helemaal kapot", aldus Plummer.Ik veraf good Beckham en wilde daarom zijn naam op mijn lichaam." En ging het nou om Ruud van Nistelrooij, dan is een spelfout volgens Plummer nog wel voorstelbaar. „Maar Beckham is de beroemdste naam van heel Groot-Brittannië. Als het nou nog een kleine tatoeage was." Tatoeëer- der Mike ontkent alle schuld. De klant heeft de naam zelf fout voor geschreven op een briefje, zei hij. Zijn baas voegde daar nog aan toe dat Mike niet zo'n voetbalfan is. Noord-Koreaanse kranten maakten zaterdag volop melding van een WONDER', dat geschiedde bij een werkbezoek van president Kim Jong- il. Toen de grote leider een fabrieks terrein in de stad Hamhung be zocht, hield het prompt op met re genen. En toen Kim Jong-il weer vertrok, betrok de lucht en begon het te plenzen. Volgens het Noord- Koreaanse persbureau KCNA ge beurde een paar jaar geleden iets soortgelijks, bi] een bezoek van Kim Jong-il aan een boerderij. Hoewel de lucht boven de hele stad zwaarbe wolkt was, lag de boerderij in het zonnetje. Veel Noord-Koreanen zien in deze mirakels, volgens de staats media, een bevestiging van de god delijkheid van hun leider. Twee THAISE ZWERFHONDEN zijn zaterdag overgevlogen naar Neder land, waar zij GEADOPTEERD ZIJN, zo heeft de Thaise honden bescher mingsvereniging Soi Dog Rescue bekendgemaakt. De twee honden werden in Maarssen opgewacht door hun adoptieouders. Seagull en Daeng zijn de eerste Thaise zwerf honden die naar Europa zijn overge bracht voor een beter leven. In de Verenigde Staten verblijven al veel meer van hun lotgenoten in adoptie gezinnen. „Naast een mooi uiterlijk en een goed gestel weten deze voor malige straathonden zich goed te redden in een wrede en harde we reld", zei Soi Dog Rescue in een verklaring. In de Thaise hoofdstad Bangkok zwerven duizenden hon den op straat. Het stadsbestuur wil de dieren steriliseren om te probe ren de zwerfhonden populatie enigs zins binnen de perken te houden. Het afmaken van de straathonden is geen optie, want het merendeel van de bevolking in Thailand is aanhan ger van het boeddhisme, dat het be wust doden van levende wezens niet toestaat. De fout van de PERSOONSVERWIS SELING bij een crematie in Middel burg lijkt te liggen bij de uitvaartver zorger. Nabestaanden hadden bij het afscheid al hun ernstige twijfels uitgesproken over de identiteit van de persoon in de kist. De uitvaart verzorger zou die signalen hebben afgedaan met de opmerking: „Men sen veranderen als ze dood zijn." De betrokken uitvaartverzorger J. den Besten wenst zich bij monde van advocaat Maat van commentaar te onthouden. De Amerikaanse acteur MATT LE- BLANC, een van de sterren in de successerie Friends is zaterdag ge trouwd met Melissa McKnight. Het stel gaf elkaar het ja-woord op Ha waii, zo meldden Amerikaanse me dia. De 35-jarige LeBlanc en het voormalige fotomodel en moeder van twee McKnight verloofden zich in 1998. De ceremonie vond plaats op Anini Beach op het eiland Kauai. Foto: AP „Nederland is wereldkampioen wanneer het gaat om ziekteverwensingen", stelt de Leid- se hoogleraar lexicologie P. van Sterkenburg droogjes vast in het tijdschrift Justitiële ver kenningen van vorige week. H. Heestermans merkte het in 1989 al op in zijn boek Luile- bol! Het Nederlands scheldwoordenboek. „Geen land schijnt zo gesteld te zijn op het schelden met ziekten, dood en ziekelijke uit scheidingen als Nederland. Teringwijf, pest- kerel, pokkewijf. Nauwelijks was aids in op komst of 'aidslijer' werd al een scheld woord." Misschien is het trouwens aardig te onder zoeken wie er binnen Nederland weer de absolute nummer één is. Hagenaars gaan dan zonder twijfel voor goud; wie een mid dag gaat wandelen door de stad of Ut groen - geile boekie leest, zal deze stelling zonder meer beamen. Wat we in dit land ook graag doen, is smij ten met geslachtsdelen en, in iets mindere mate, met uitwerpselen. In verbale zin dan. Even onbeheerst uit woede, dat vooral, maar ook uit teleurstelling, ergernis, ver driet, schaamte en weerzin. Heestermans weet waarom we zo graag ziekten, genita liën en fecaliën gebruiken in onze vuilbek kerij: het zijn scheldwoorden waarin een ta boe besloten ligt. „Want door dat taboeka rakter wordt de hevigheid van het scheld woord nog versterkt; je scheldt al iemand uit - wat erg is - maar je doet dit ook nog met woorden voor zaken waarover je eigenlijk niet moet praten", schrijft hij. Over de grens vloekt men anders. Zo is in Spaanssprekende landen het uitschelden via de moeder veel gebruikt. Moederlief aanvallen is in die cultuur zo'n beetje heilig schennis. Dat weten ook Johan Cruijff en Patrick Kluivert. Beide heren beten als Bar- celona-speler een scheidsrechter eens de woorden hijo de puta (hoerenzoon) toe, kregen prompt rood en werden een aantal wedstrijden geschorst. Amerikanen hebben ook een heel bekende vloek 'via de moeder': son of a bitch. Schelden met het taboe ho moseksualiteit is in verscheidene buitenlan den volgens Heestermans rijker ontwikkeld en ook populairder dan in Nederland. Al doet een bezoek aan een voetbalwedstrijd wellicht anders vermoeden. Schelden en vloeken doen we niet alleen om onszelf emotioneel te 'ontladen', maar ook om te intimideren, een ander te overbluffen of te choqueren. Een goed scheldwoord be zit daarom ook een grote agressieve kracht en moet met venijn in de stem worden uit gesproken. Heestermans wijst er in dit kader op dat het niet toevallig is dat in het Neder lands een 'ongelooflijk aantal scheldwoor den' met een krachtige klank begint, met een 'k', 's' of't'. Vloeken en schelden moeten volgens d Sterkenburg overigens niet over een k worden geschoren. Bij schelden word zij meer op de man of vrouw gespeeld. E :ee specifieke persoon (chef, echtgenoot, o vrouw of agent) wordt met krenkende tende of verwijtende woorden uitgem M voor iets lelijks. Het werkwoord vloeken heeft twee befa|< nissen. Iemand vloekt, al dan niet door roeping van God of een andere hogen macht, als een ander onheil wordt toefcht wenst; iemand vervloeken, verwensen us tweede betekenis, en hier richt de Bon e gen Vloeken zijn pijlen op, heeft te ma ,a£ met het gebruik van godslasterlijke ta^g daarvan afgeleide krachttermen. e Het voetbalveld is vaak toneel van verbaal geweld. Vloeken en schelden: volgens sommigen zeer ongewei B® volgens anderen heeft het wel degelijk een functie. Foto: Hans van Weel e »g De Bond tegen het Vloeken wil vooral voorkomen dat Gods naam wordt misbruikt. Toch vormen ondanks alle inspanningen van de bond godslasterende woorden sa men met 'shit' de meest frequent gebruikte vloeken. Een handvol gemeenten kent een vloekverbod in de plaatselijke verordening. Enkel symboliek, menen voor- en tegenstanders. Schelden, vloeken en beledigen is heel lastig aan te pakken. Ondertussen lijkt het er wel op dat het getier gemakkelijker dan gedacht uitmondt in fysiek geweld. Gemeenten als Kesteren, Urk, Nunspeet, Putten, Nieuw-Lekkerland en Reimerswaal hebben een vloekverbod in hun Algemeen Plaatselijke Verorde ning (APV) opgenomen. Vorige week kwam daar de Zeeuwse gemeente Tholen bij. Het verbod is puur symbolisch, want tegelijkertijd staat in het nieuwe ar tikel dat het verbod niet geldt als het gaat om een ui ting die valt onder artikel 7 van de Grondwet dat staat voor de vrijheid van meningsuiting. De politie in Tho len mag dus een vloekende niet bekeuren, want die kan zich beroepen op zijn recht op vrije meningsuiting. Volgens Bert Gijsbertse, coördinator van de Bond tegen het Vloeken, is in geen van de circa tien Nederlandse gemeenten \l 1 met een antivloekbepaling ooit een boe- f te uitgedeeld vanwege het overtre den van het verbod. „Dat is niet mogelijk, omdat het altijd niet gesanctioneerde artikelen in de APV betreft en er dus geen boete opgelegd kón worden." De Bond tegen het Vloe ken, een organisatie die al sinds 1917 pleit voor 'res pectvol taalgebruik', reageerde desondanks verheugd op de ontwikkelingen in Tholen. „Zij hebben een sig naal afgegeven tegen de taalverloedering. Ondanks dat - zo blijkt wel uit de praktijk van de ge noemde gemeenten - eigenlijk niet echt opgetreden kan worden tegen gevloek en gescheld, ergeren men sen zich er aan. Dat blijkt wel uit een enquête, in op dracht van de bond, die het NIPO in 2000 presenteer de. Meer dan zeventig procent van de Nederlanders vindt het vervelend als er in hun omgeving wordt ge vloekt. In de inmiddels in sluimerstand staande dis cussie over normen en waarden werd regelmatig het ruwere taalgebruik en de - vermeende, want aan on derzoek hiernaar ontbrak en ontbreekt het - toename van verbaal geweld gehekeld. Verbaal geweld of verbale agressie zijn inmiddels po pulaire verzamelbegrippen geworden waar schelden en vloeken onder vallen. Maar ook (be)dreigen, bele digen en het maken van discriminerende opmerkin gen worden vaak samengevat als verbale agressie. In een aantal van deze gevallen kan een gekwetste man of vrouw naar de rechter stappen, maar de bescher ming tegen de aantasting van de eer en goede naam tec botst al snel met, opnieuw, de vrijheid van men uiting. Het handhaven van de beledigingsbepali in het Wetboek van Strafrecht wordt door ditzel grondrecht bemoeilijkt. Personen die wat luchtiger tegenover 'onwelvoi taalgebruik' staan, roepen dat schelden geen pij doet. Piet van Sterkenburg, een Leidse hooglera lexicologie die met enige regelmaat publiceert c het onderwerp, geeft aan dat 'wel onomstotelijk en dat vloeken en verwensingen onuitroeibaar zijn je] dat ze buitengewoon functioneel zijn'. In het tij no schrift Justitiële verkenningen was hij eind april j-0 stellig: „Vloeken is goed voor de gezondheid en komt dat justitie nog meer geweldsdelicten mot iej, lossen. Immers, wie vloekt gaat meestal niet op vuist!" er Dat laatste wordt in hetzelfde tijdschrift sterk betjQj. feld door Laura Middelhoven en Frans Driesser^ constateren in een onderzoek onder acht beroe pe groepen - treinconducteurs, politieagenten, gev ,er; nispersoneel, medewerkers van de sociale dien: e j huisartsen, ziekenhuismedewerkers, verkopers Vi taxichauffeurs - een vrij sterke verband ta™ verbaal en fysiek geweld. Om meer zeyer( heid te krijgen dat schelden gemakl escaleert tot slaan en scho sc zou het volgens de sociale tenschappers goed zijn oiu der onderzoek te doen. In totaal werden 2352 werk mers ondervraagd. Zesenze procent van hen was uitgescl UE den, met als uitschieters de trei n c ducteurs (94 procent) en agenten (87 procent). )e2 fysiek geweld had 31 procent van alle onderzocl ha, werknemers te maken gehad. Mensen die word )er uitgescholden, werken vooral in de (semi-)open erc ruimte en houden zich bezig met het toezicht ot, jy naleving van regels. „Zij kunnen burgers aanspi 5 c op hun gedrag en beschikken over sanctiemaati qqi len. Kennelijk brengen deze bevoegdheden nog; en eens verbale schermutselingen mee", aldus het h( derzoeksduo. aan Enerzijds hoeven we ons niet erg druk te maken ren het schelden, zo vinden Driessen en Middelhovi !re, Het behoort 'tot het moderne omgangsrepertoii lat< de mondige burgers die op deze wijze uiting gerede aan hun gevoelens van ongenoegen'. Anderzijds kent het tweetal ook dat de lol er zo voor condu teurs, huisartsen, gevangenisbewakers en politit sen wel afgaat. Wie wil nog aan zo'n baan b( J als je uitgescholden wordt en ook nog eens een risico loopt om op het gezicht te worden getimir „Uit dat oogpunt bezien verdient het wel degelijk aanbeveling de grens tussen de mondige burger (ja, de scheldende querulant scherp te trekken en scfere] den net zo min als fysiek geweld te accepteren." b nai Angelique Mulders Zijn zus heeft een jaar lang een monument geadop teerd, maar mijn zoon (6) en ik hebben ons eigen pro ject voor de dodenherdenking. Wij maken de vlag ge schikt om halfstok te gaan. Dat is geen sinecure. Ne derlandse vlaggen zijn uitermate geschikt om te wap peren op feestdagen. Er zit een haakje, net onder de oranje knop, waaraan je het lusje van het dundoek kunt bevestigen. Bij verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis kan daar ook de wimpel nog aan worden vastgemaakt. Maar waar is het oogje om half stok te gaan? De afgelopen week heb ik weer veel bekende Neder landers - topsporters voornamelijk - horen klagen dat ons land zo beroerd omgaat met mensen die hun hoofd boven het maaiveld uitsteken. Moet je met je hoofd - nee, sterker nog met je hele lijf- eens ónder het maaiveld liggen. Dan krijg je elk jaar hooguit twee minuten om je aan de vergetelheid te ontrukken. On ze hele straat is rond Koninginnedag rood-wit-blauw van de vlaggen. Maar gisteravond hing er vrijwel niets. Maargoed, de doorsnee Nederlandse vlaggen- stok is dan ook niet geschikt voor een eerbetoon aan de doden. Als een ons vleeswaren een dag over de da tum is, grijpt de Keuringsdienst van Waren in. Maar als een grote bouwmarkt vlaggen verkoopt die niet ge schikt zijn voor de dodenherdenking kraait er geen haan naar. Als iets niet is geworteld in de samenleving, hoor je al lereerst met een veriuijtende vinger te wijzen naar het onderwijs. Wat krijgen onze kinderen ncf mee van de Tweede Wereldoorlog? Wij hadden een geschiedenisle raar - Van der Staaij, een man met het voorname voorkomen van Henk Vonhoff- die ons niet verveelde met jaartallen en ons niet verwarde met niet te bevat ten aantallen slachtoffers. Hij liet onze boeken her haaldelijk een uur lang in de tas om verhalen te ver tellen van individuele verzetsstrijders die aan kokende radiatoren werden vastgebonden om bekentenissen af te dwingen. Nu worden er projecten bedacht als het adopteren van een oorlogsmonument. Afgelopen week heeft de klas van mijn dochter het monument overgedragen aan een andere school. Wat dat inhield, dat adopteren van een monumentHet is netzoiets als een groot bouw bedrijfdat in een dierentuin de apenkooi adopteert. Dat de directeur en zijn medewerkers zich daarmee niet verplichten om het hok een jaar lang te schrob ben en de dieren te vertroetelen, was destijds al een grote ontgoocheling voor me. De adoptie van het oor logsmonument bestaat uit de overdracht van een foto met opschrift, die een jaar lang op een achteraf plekje in de gang van de school hangt. Een week voordat het lijstje werd overgedragen aan een andere school, had mijn dochter pas in de gaten dat het monument een jaar tang door haar school was geadopteerd. Mijn zoon heeft geen idee van de betekenis van 4 mei. Mijn vrouw vertelt hem van zijn inmiddels overleden opa, die moest onderduiken (zich verstoppen) in de graven van een kerk om aan de Duitsers te ontkomen. En of hij weet wat hn betekent om - ook in al die an dere oorlogen na de Tweede - voor zijn vrijheid te moeten vechten? Vechten en verstoppen, daar kan hij wel wat mee. Het is de aanleiding voor een serie luchtgevechten en karatetrappen op het balkon. Zelf maak ik hem deelgenoot door op meer prak tische wijze de»doden te herdenken. Vorig jaar hebben we de vlag halfstok geknoopt aan zo'n plastic oogje waarmee je kabels langs een plint vastzet. Maar dat voldeed niet echt. Het touwtje zakte bij stevige wind oti- der het oogje vandaan. Uit een hoekje van de gereedschapskist duikel ik zowaar nog een haakje op (kunnen ijzerwarenwinkels niet verplicht worden op 4 mei een uurtje open te zijn?), boor ik een gaatje in de ge plastificeerde vlaggenstok en draait hij het ijzeren haakje erin. Vanaf 18.00 uur, als we mogen vlaggen volgens het hernieuwde protocol uit 2001, gaat de vlag halfstok vanaf het balkon, tot ongeveer 21.10 uur (ook alweer volgens het protocol). Rond 20.00 uur brengt mijn zoon volgens zijn zus het grootste offer dat hij voor de geval lenen kan brengen. Hij houdt twee minuten zijn mond. Kijk ook op www.dickvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2