SPORT enige joodse olympiër Helene Mayer, Hitlers Knieknik linfi I ti o D g r z g u n h e f« v V k C n S si k V w E Een schermster van zo hoge kwaliteit had de wereld nog niet eerder aanschouwd. De 17- jarige gymnasium-scholiere He lene Mayer uit het Duitse Offen bach won bij de Olympische Spelen van 1928 in Amsterdam met vlag en wimpel de gouden medaille op floret. Geen wonder dat Duitsland, worstelend met de naweeën van de Eerste We reldoorlog, verrukt van haar was. Behalve een formidabele schermster was ze intelligent, elegant, hartelijk en met haar helblonde haar en blauwe ogen ook nog eens een klassieke schoonheid. President Hinden burg nodigde haar op de thee en schreef aan de rector van haar gymnasium eigenhandig een brief of hij haar vrij wilde geven voor een toemee langs een aantal Duitse steden. 'Die blonde Hé', zoals ze werd genoemd, ging na het gymnasi um Engels. Frans en rechten studeren. Haar grote wens was later in de buitenlandse dienst van haar land te treden. In 1932 trok ze in het kader van een stu dentenuitwisseling met een beurs naar het exclusieve Scripps College in Califomië. Haar schermtraining ging ook daar onverminderd door, want schermen zou de hartstocht van haar leven blijven. Bij de Spelen van 1932 in Los Angeles verloor ze onverwacht haar titel. Insi ders wisten waaraan dat lag. Kort voor de finale bereikte haar het bericht dat de man met wie ze nauw bevriend was bij een scheepsramp was verdronken. In 1933 kwamen de nazi's in Duitsland aan het bewind en een jaar later was het gedaan met de populariteit van 'die blonde Hé' in eigen land. De schermclub in Offenbach waar van ze lid was gebleven, schrap te haar uit het ledenregister. He- lene Mayer was de dochter van een protestantse moeder en een (inmiddels overleden) joodse vader. Ze had in de nazileer een smet die niet te pardonneren viel. Haar studiebeurs werd in getrokken, maar ze kon met particuliere steun toch afstude ren. Daarna werd ze op een an der college lerares Duits. Bij de voorbereiding van de Spe len van 1936 in Berlijn lieten de nazi's weten dat er voor joden geen plaats was in de Duitse Olympische ploeg. Dat bracht hen in conflict met het Interna tionaal Olympisch Comité dat geen onderscheid toestond in ras of religie. Onder dreiging van een boycot van de Spelen van 1936 door onder meer Amerika waren de nazi's bereid een enkele joodse sporter te aanvaarden. Hun oog viel op Helene Mayer. Ze accep teerde de uitnodiging, ondanks druk van Amerikaanse joden dat niet te doen. Ze wilde dolgraag terug naar Duitsland, naar haar moeder en broers én om haar Olympische titel heroveren. Het heeft haar overigens zeker ge raakt dat ze als alibi-jood moest fungeren, want dat was het bi zarre: noch in religieus noch in sociaal-cultureel opzicht had ze ooit iets met het jodendom op gehad. En nu werd ze daarvan als speerpunt beschouwd. Begin 1936 keerde ze terug naar Duitsland en ging daar in trai ning. In dat tamelijke isolement ontging haar veel van wat er in haar vaderland omging. Of ze wilde het niet zien. Duitsland was voor haar ook zoveel meer dan het naziregime: haar fami lie, de vriendenkring die ze in 1932 had achtergelaten, de na tuur en het land van Schiller en Goethe. Tamelijk naïef hoopte ze dat ze bij een nieuwe Olym pische triomf weer de populaire blonde Hé van weleer zou zijn. Maar ze werd in Berlijn slechts tweede. Op het ereplatform bracht ze zowaar de nazi-groet. Misschien om in de Duitse ploeg niet uit de toon te vallen? Teruggekeerd in Amerika schreef ze aan haar Olympische vriendinnen: 'Ik behoor tot die ongelukkige mensenkinderen voor wie in het huidige Duits land geen plaats meer is. Maar ik voel me net zo Duits als jul lie'. In 1937 werd ze wereldkampioe ne zonder dat de Duitse pers er een letter aan besteedde. De oorlogsjaren bracht ze als lera res in Amerika door. Pas in 1948 keerde ze terug naar haar fami lie in Duitsland. Ze trouwde een Beierse baron in 1952 en stierf een jaar later, 42 jaar oud, aan kanker. Ruud Paauw Dit is de drieënzestigste aflevering van een serie over de geschiedenis van de sport Helene Mayer brengt bij de Spelen van 1936 op het erepodium de na zi-groet. Archieffoto Melkert-banen staan op de tocht, de index van de AEX blijft omlaag schieten, naar schat ting zo'n 200 profvoetballers moeten van de zo mer naar een ander beroep uitzien, de vliegtuigen kampen met lege stoelen en aan de SARS komt geen einde, maar er gloort tenminste weereen sprankje hoop aan de horizon waar wij allen ons aan kunnen optrekken. De tennissers gaan er ge lukkig wel op vooruit. De tenniss(t)ers - och, hoe vaak hebben wij hun armzalig lot op deze plaats niet al beweend - be horen tot de zwakkeren in onze samenleving. Amper een jaar geleden waren de Williams-zusjes één bal verwijderd van bankroet. Gelukkig over leefden ze het matchpoint tegen en kwamen ze er bovenop, je zou er toch niet aan moeten denken dat Venus en Serena hun hair-extentions niet meer kon den bekostigen, wat zou er dan nog aan het tennis te beleven zijn? De goede kant van hun gebalanceer op de armoedegrens is natuurlijk dat de zusjes zich steeds minder tenniskle- dingstukken kunnen permitteren, dat komt de populariteit van tennis als kijksport ten goede. Maar je zal maar zo'n zusje of willekeurig welke andere toptennisser zijn, dan piep je natuurlijk wel anders. Neem nou Lleyton Hewitt. Winnaar van Wimbledon, vorig jaar. Kreeg voor die prestatie het karige loon van 755.000 euro en het had allemaal nog veel erger gekund. Als het Koninklijk Huis de finale had bij gewoond. Maar tot geluk van Hewitt was het ha re hertogelijke heerlijkheid van Kent maar, die de honneurs waarnam. Daardoor werd na de alles van zijn incasseringsvermogen als topsporter ver gende finale van Hewitt geen knieknik, maar slechts een kniebuiging verwacht. De kniebuiging is een ietivat trage maar soepele, min of meer natuurlijke beweging van het ge wricht genaamd knie. Is te trainen. De knieknik daarentegen, krijg je nooit onder de knie. De knieknik begint als de kniebuiging maar op het moment dat de knie veronderstelt dat er een buiging aanstaande is, wordt dit door het urenlang getennis toch al overbelaste ge wricht met een heftige knik op het verkeerde been gezet. Van de knieknikker wordt nu verwacht dat deze zijn of haar knie een seconde of twee a drie (een kortere tijdspanne wordt als onbeleefd erva ren, een langere als 'overdone') in deze oncomfor tabele geknikte toestand houdt - denk maar niet, hoe hojfelijk deze houding ook moge overkomen, dat de kruisbanden hier applaus voor over heb ben. Je stelt je Lleyton voor, na zijn gewonnen finale. Eerst zoeken zijn ogen Kim Clijsters, die hij ook heeft te onderhouden - wat al haast niet lukt met die futiele honoreringen; niet voor niets heeft ook zij nog steeds haar baan aangehouden - daama de koninklijke loge. Geen koningin te bekennen aldaar. Dat scheelt al weer één inspanning de koninklijke knieknik. In de krant, deze week, over het prij zengeld van Wimbledon: „Opnieuw gestegen. De winnaar bij de mannen kan rekenen op een bedrag van onge veer 830.000 euro. Dat is bijna 10 procent meer dan de Australiër Lley ton Hewitt vorig jaar na zijn eindze ge ontving. Tien procent opslag. Je voelt het aan komen, daar móet iets tegenover staan. En dat staat het ook. Dezelfde dag een andere krant: „Tennissers hoeven met ingang van dit jaar niet meer een kniebuiging te maken op Wimbledon. De hertogin van Kent heeft laten we ten geen prijs meer te stellen op dit oude gebruik. Wimbledon beroofd van de kniebuiging! Het is als een voetballer die scoort, maar niet meer mag juichen. En de fenieknik? Die blijft wel in ere. Lees maar: „Wel is afgesproken dat de knieknik wordt ge maakt als koningin Elisabeth of kroonprins Charles het toernooi bezoeken. De voorlopig laatste knieknik dateert van 1977. Björn Borg stond toen met knikkende knieën voor de koningin, die de finale bijwoonde ter gelegen heid van de viering van het 100-jarig bestaan van Wimbledon. Hoe het hen verder verging? Als Wimbledon 150 jaar bestaat komt zij weer. Hij heeft nog steeds last van zijn meniscus. Frank Snoeks LINKS BUI TE N Langstdurende strafschop ooit buenos aires - Pas 24 dagen na dat de arbiter hem had toege kend, heeft een Argentijnse voetballer een strafschop daad werkelijk benut. Deze 'langst durende penalty ooit' gaf Atlan ta een nipte overwinning (1-0) op Cambaceres, uitkomend in de tweede divisie van Argenti nië. Deze unieke gebeurtenis ontstond in de 85ste minuut van het competitieduel tussen Atlanta en Cambaceres. Nadat de scheidsrechter Atlanta een strafschop had toegewezen, werd het duel afgebroken van wege supportersrellen. Ruim drie weken later mocht de At- lanta-speler eindelijk vanaf elf meter aanleggen. Die resteren de vijf minuten werden overi gens afgewerkt achter gesloten deuren, op neutraal terrein. Het incident inspireerde een Argen tijnse schrijver, Osvaldo Soria no, tot een verhaal getiteld 'de langstdurende penalty van de wereld'. Jordan: training op zondag Barcelona - Eddie Jordan, teambaas van het gelijknamige formule-1-team, wil de laatste kwalificatietraining verplaatsen naar zondagochtend om zo doende het raceweekeinde in te korten tot twee dagen. Daar mee zouden de formule-1- teams veel geld kunnen bespa ren. „Ik zou graag met het tes ten op vrijdag stoppen en een vrije dag hebben zei Jordan. „Op zaterdag rijden we vier uur met de race-auto's. Kun je 't dan voorstellen dat we om 09.30 uur kwalificeren, vijf uur later gevolgd door de race? Dat is fantastisch." Het idee komt oorspronkelijk van Gary Ander son, de race-engineer van Jor dan. Zijn werkgever Eddie Jor dan legde het plan deze week voor aan zijn collega-teamba- zen. Paul Stoddart, teambaas van Minardi, reageerde scep tisch: „Het zal iedereen geld be sparen, maar er spelen andere zaken mee. Ik denk niet dat dit plan doorgaat." Hard oordeel over Ulihrach ponte verda beach - Een speci aal antidopingtribunaal heeft de Tsjechische tennisser Boh- dan Ulihrach schuldig bevon den aan het gebruik van het prestatieverhogende middel nandrolon. De tennisser krijgt een schorsing van twee jaar en een boete van 40.000 euro. Ten- nisorganisatie ATP bracht de sancties zaterdag naar buiten. Ulihrach (28) werd positief be vonden vorig jaar oktober tij dens het ATP-tennistoemooi van Moskou. Zowel het eerste als tweede urinemonster - de contra-expertise - bevatte het verboden middel nandrolon. De Tsjech verklaarde onschul dig te zijn. Hij koos vrijwillig voor een onmiddellijke schor sing, maar vroeg wel om een onfhankelijk onderzoek. Dat werd uitgevoerd door een tri bunaal van het Tennis Anti Do ping Programma. De deskundi gen concludeerden dat er opzet in het spel was. De schorsing van Ulihrach duurt tot 25 okto ber 2004. MAANDAG 5 MEI 2003 UIT GESPROK! Dammer To Sijbrands in gemeen Dag „Ik speel bij alleen toer/u Nederland, zodat ik mij en teckels niet drie wekt te missen. Het leven zelj aangenaam. ADO Den Haag-trainei Schoenmaker (55) in 1 „Met trainers is het net wijn. Hoe ouder hoe bel leen als je een goedkoop neemt, wordt het snel zi ziet soms van die hoera} op tv die niet eens een ft ke uitspraak kunnen di moet wel wat persoonlij hebben. AC Milan- en Oranjevi Clarence Seedorf in de krant: „Ik heb altijd geprobeer uit te leggen om begrept worden, maar dat heeft delijk averechts gewérki vertel ik mijn verhaal rr boodschap: begrijp het grijp het niet. Mijn intei nooit slecht. Kevin van Dessel, VIan dienst van Roda JC, in International: „In België wonen zeven Vlamingen die belastinj len, tegenover drie miljt Walen. Het geld wordt t wel fifty-fifty verdeeld. I niet of dat wel zo erg lo± Spelersbegeleider Rob in Sportweek: „De benadering van spt wordt steeds a'gressieverf ter. De verhalen zijn rai worden nog net geen pu benaderd. Prof Dean Gorré over 1 achtjarige zoon Kenji, langs een contract tek< Manchester United, in legraaf: „Als je vader Johan Cru is het als speler misse hu nadeel. Ik ben Dean Goi maar. Bij Kenji kijkt nii wereld over zijn schond Hij kan gewoon lekker i voetballen. Jan van Halst, midden van het geplaagde Vite Sportweek: Hoe we ons voelen? Tjom op een gegeven momenm worden geslagen dat je I kergaat vinden." Professioneel beachvi ster Marit Leenstra in I gemeen Dagblad: „Als ze vragen wat ik do woord ik dat ik beachvc - Dan vragen ze altijd: Ja, wat doe je echt?" Guus Hiddink naar aai van de kogelbrieven di ontving, in Vrij Nederig „Je wordt er toch een be& ranoïde van. Als ik ergePë en er kwam iemand aerfa lopen, dacht ik: op passé10 als ik hier 's avonds wegP maakte ik me zo klein rPT lijk" na es Idem: M „Ik kwam na het WK tl?1} 'Nou', zei mijn vader, 'li 1 best mee, hè, dat WK. JP2 pa. Ja, 't ging bést wel. 'W heus niet slecht. Moe je irc AZ- trainer Co Adriaani seizoen ontslagen bij fP2 Sportweek: „Ik ben een hele open, jfi* Amsterdamse jongen diP* héél goed kan uitleggend ter dan Koeman. Dat is I* vak. Ik ben onderwijzer te Marketing- en commu» manager Steven de Had1 ADO Den Haag over de reputatie van de club, f we Revu: 111 „Potentiële sponsors dié0 naderen, denken dat he v< een rovershol is." 80 ba Vitesse-coach Edward die driemaal voor OraP° kwam, in Voetbal InteÊ nal: „Ik ben verschrikkelijk eus. Als je met mijn talP^ speler het Nederlands el8t haalt, heb je een wonde richt. kc Idem: „Ik ben in mijn hele leig nooit te laat gekomen, door sta je wel altijd te 1 k maar dat maakt mij niè10 pij: De Deense PSVer Jan Pt( die al meer dan twintig1 Brabant woont, in De fln graaf: "n „Het is nu zelfs zo dat itm Nederlands denk en droom. Als ik Deens N praat, heb ik soms moeite om op be- ^l paalde woorden te komen." dei hvoM UIT HET OOG Dick Altink maakte als rugbyer en coach de succesjaren van het Leidse DIOK mee. De inmiddels 48-jarige Leiderdorper debuteer de op 17-jarige leeftijd in het eer ste team. Hij hield het als speler tot zijn 35ste vol. Aitink werd met DIOK acht keer nationaal kampioen, vier keer als speler en vier keer als coach. Daarnaast kwam hij een kleine vijftig keer voor Oranje uit. Samen met Yves Kummer geeft hij nu training aan de talentvolle jeugd van de Leidse rugbyclub. Daarnaast is hij een fanatiek golfer. „In mijn laatste seizoen als spe ler was het de bedoeling dat ik de coaching langzaam zou overnemen van Theo Sneijders. Toch heb ik dat jaar bijna alle wedstrijden gespeeld. Na dat seizoen ben ik trainer van DIOK geworden. Ik heb dat drie jaar gedaan en vervolgens een half jaar niet. Na die periode heb ik de coaching voor de rest van het seizoen overgenomen van Julius Breinburg. Mijn eerste titel met DIOK be haalde ik toen de club tien Jaar bestond. Daarna lukte het een tijd lang niet om in de top mee te draaien. Aansluitend werden we tien jaar achtereen kampi oen. Als speler maakte ik drie seizoenen daarvan mee en als coach vier. Momenteel train ik samen met Yves Kummer een groep junioren bij DIOK. Yves is initiatiefnemer van dat team, ik doe mee omdat mijn zoon in die ploeg zit. Na het geven van training aan het eerste had ik het wel voor een tijdje gehad, door mijn jongen kreeg ik weer meer interesse. Ik geef de junio ren minimaal een keer per week training en als Yves weg is, coach ik het team ook. Dat het met de senioren minder gaat, komt doordat er wat min der kwaliteit is. Robert Boers is goed bezig met het eerste team. DIOK wil op eigen kracht weer omhoog door spelers uit de ei gen gelederen te halen. Ik ben voorlopig niet van plan om meer in het rugby te gaan doen. Ik heb drie jongens die ik wil begeleiden in de sport De een golft, de ander tennist en mijn oudste zoon heeft zich op rugby gericht. Als je dan ook zelf nog wat leuks wilt doen, blijft er weinig tijd over. Ik ben jarenlang vertegenwoordiger van DIOK geweest, nu moet een nieuwe generatie dat doen. Dat is ook goed voor de club, het zorgt voor nieuwe ideeën en nieuw kader. Als je telkens hetzelfde doet heb je het op een gegeven moment ook wel eens gehad. Golf is nu mijn tweede passie. Ik speel competitie voor het derde team van Zeeger- sloot. Doordat ik veel korter speel dan anderen, moet ik er ook meer tijd in investeren. Ik ben bezig aan mijn vierde sei zoen en ik heb handicap 12. Ik denk aan verschillende ge beurtenissen met plezier terug. Een doel was om kampioen te worden op het moment dat DI OK tien jaar bestond. Dat heb ben we gehaald. Daarna namen spelers wat gas terug en er moest een nieuwe groep wor den opgeleid. Die spelers kwa men op een heel andere manier in het eerste team dan ik. Zij doorliepen verschillende jeugd- teams. Toen ik bij DIOK kwam was er geen jeugd. Ik kwam ge lijk bij de senioren. Een ander mooi moment was om als oud speler en beginnend trainer een Foto: ANP/Robert Vos AZ-speler Ali Elkhattabi en de Noordwijkerhoutse scheidsrechter Pieter Vink. zit. Vorige week is hij voor het eerst met dat team naar Heidel- berg en Kroatië geweest." Dick Altink. Archieffoto kampioenschap mee te maken. Ik vind het daarnaast leuk dat mijn zoon nu in Jong Oranje

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 24